SPARTA VERLOOR VAN VECHTEND SERVETTE Doctor Zhivagowerd te voorzichtig verfilmd Drogist wordt discjockey Larense raad laakt houding geestelijken Horn alleen onkreukbaar Hurkarvy s Nocturne verrijkt Danstheater iets voor z'u fiets! 7 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 ROTTERDAM Woensdag avond is in het Cinerama-theater voor vele genodigden de première gegeven van de reeds lang te voren aangekondigde film „Doc tor Zhivago", die naar de gelijk namige roman van de onlangs overleden Russische schrijver Bo ris Pasternak door regisseur Da vid Lean is vervaardigd. In het zondagsblad van 1 okto ber schonken we reeds bijzondere aandacht aan deze produktie. Door de vele beloften van de ma kers die de aankondiging bege leidden en ook gezien de enorme Omar Sharif als Yuri Zhivago met Ralph Richardson als Gro- meko, zijn pleegvaderop het balkon van hun huis als ze met verbazing toezien op de eerste stormloop van de opkomende re volutie, die hier nog bloedig werd neergeslagen. investering en de casting waren de verwachtingen inderdaad ge spannen. Misschien is dit laatste reeds een aan leiding tot teleurstelling, want voor het op juiste waarde sc latten van een der gelijk object kan men beter een open en onbevooroordeeld toeschouwer zijn. Maar als de producers zeggen, dat ze de bedoeling heb'-:n gehad op subtiele wijze de intenties van de auteur op celluloid vast te leggen dan wrcht men uiteraarc. op de realisering van die be doeling. Is die er nu in die ruim drie ëneenhalf uur durende film uitgekomen? Daarop zeggen we niet volmondig ja al heeft dit werk dm ook zeer bijzonde re kwaliteiten in de vormgeving, vak technisch en in goed spel. Hindernissen Er lagen nogal hindernissen de waar dering in de weg. Ten eerste is deze film een 70 mm produkt en beslist geen cineramabeeld. Door de single-lens kwamen de beelden wel op hot enorme Hoek, doch veel te eroot. Het grootste Jacques Soudan (30) naar Swinging Radio Holland (Van een onzer verslaggevers) ZWIJNDRECHT In zijn moderne drogisterij/par fumerie verkoopt Jacques Soudan (30) nog een enkele dag babypoeder en zoute drop. Morgen pakt hij zijn koffer en gaat hij naar Engeland en met ingang van maandag is hij de eerste disc jockey van de pi ratenzender Swinging Radio Holland, die op de 227 meter band Nederlandse program ma's de ether gaat insturen. Hij was nummer één, die een brief naar Jack Curtiss in Londen schreef, toen bekend werd dat Ra dio Veronica een concurrent kreeg aan het radioschip Laissez Faire voor de Engelse oostkust. Er wa ren honderden sollicitanten voor de baan van disc jockey. Jacques Soudan was de laatste die aan de beurt kwam voor de stemtest maar hij is, tot nu toe, de enige die werd aangenomen. Waarom laat hij in Zwijndrecht en Dordrecht twee goed-beklante winkels in de steek? Soudan: „Ik ben erg rusteloos. Achter zo'n toon bank voel ik me niet happy. Je moet me ook geen drogist noemen. Ik ben exploitant van drogisterij en. Het is de bedoeling dat er nog vele zaken bijkomen. Van Bergen in Noord-Holland tot Breda sta ik m vele gemeenten ingeschreven om nieuwe winkels te beginnen. Ik ben pur sang materialist. Ik wil steeds meer geld verdienen..." De programma's van Swinging Radio Holland (de naam wordt ge wijzigd om verwarring met Radio Holland te voorkomen) worden re gelrecht uitgezonden. „Jack Cur tiss, 'n echte Amerikaanse zaken man; houdt niet van ingeblikte uit zendingen. Ik blijf twee weken aan één stuk aan boord en ga daar na één week met verlof naar huis. Die tijd kan ik dan gebruiken om hier de belangrijkste zaken te rege len. Het winkelpersoneel moet de rest maar doen." Beschaafd Jacques Soudan is niet het type disc jockey, dat de luisteraars van Radio Veronica en de illegale En gelse zenders voor ogen staat. Hij is ook niet van plan, zijn collega Joost de Draayer te imiteren. On ze programma's moeten „sophisti cated" worden, beschaafd zou je kunnen zeggen peen geschreeuw en zo." Overigens weet hij nog helemaal niet, welke programma's hij moet verzorqen en wat Jack Curtiss nu eigenlijk wil. Jk denk, dat ik in het week einde word klaargestoomd voor de eerste uitzendingen op maandag. De leerschool van Curtiss staat voor niets..." Om de belastingdienst niet op een idee te brengen, zwijgt hij over het salaris dat hij als disc jockey gaat verdienen. „Eerlijk ge zegd, doe ik het primair voor het werk!" In de afgelopen jaren heeft Soudan meer banen gehad, waar hij zo maar is ingerold. Hij heeft vier jaar bedrijfseconomie gestu deerd. Omdat hij als bedrijfseco noom weinig toekomstmogelijkhe den zag en „niet geschikt is om in loondienst te werken" stopte hij ermee. Drie jaar geleden begon hij, drijvend op het vakdiploma van zijn vrouw, zijn drogiste rij/parfumerie in de nieuwbouw wijk van Zwijndrecht. Hij maakt de indruk, dat hij er alweer schoon genoeg van heeft om win keliertje te spelen en dat is ook de reden geweest van zijn sollicitatie brief aan Jack Curtiss. De wereld van radio en muziek is hem niet vreemd. Hij was enige tijd medewerker van Avro's Min- jon en van de RANO, de Rotter damse ziekenomroep. Als trompet tist speelde hij in jazzbands. „Ik had wel beroepsmusicus willen worden, maar ik was er lang niet begaafd genoeg voor." Bekende klank Zijn stem zal in de komende maanden een bekende klank krij gen. Uit opiniepeilingen die aan de start van Swinging Radio Holland zijn voorafgegaan, kan men, zo vertelt hij, concluderen dat de nieuwe piratenzender op grote po pulariteit mag rekenen Zal Veronica van de concurren tie te lijden krijgen? Soudan laat er zich niet over uit, evenmin als over zijn mening over de Veroni- ca-programma's. Hij zegt alleen: .Vroeger luisterde ik nog wel eens, tegenwoordig nooit meer. Ik stem tegenwoordig altiid af op Bri tain Radio of Radio England, die hun uitzendingen vanaf hetzelfde schip verzorgen. Ik houd van de beschaafde sfeer van Britain Ra dio; die moeten wij ook proberen te creëren!" deel van de film '=ent zich niet grootbeeld, enkele massascènes daargelaten. Voor de meer Individuele opnamen waren de gezichten en gestalten veel te groot. Dat is vermoeiend, vooral bil zo'n lange film. Het staat het intens meebeleven eigenlijk in de weg. zonder dat men zich iat onmiddellijk rea- Daarnaast is het geluid veel te hard. En een derde hinderpaal is de lenato van de film. We mogen dan vurige voorstanders zijn van het goede en ge degen verhaal voor de opbouw van een film, doch hier :s de minutieuze aan dacht voor het kleine detail, dat men dacht nodig te hebben voor ,dp inten ties van de auteur" te groot, waardoor soms nodeloze vertragingen ontstaan. Men heeft kennelijk het boek op de voet willen volgen, doch hei is nog altijd zo, dat het boek en de film ieder een eigen taal spmken en het is juisi die vertaling in beelden die de film tot levende film maact. Hier heeft de film echter vaak het kmakter van illustra tie. Overigens lof voor de rol van Omar Sharif als Zhivago, de dichter-dokter. Geraldine Chaplin als Tonya gaf gevoe lig spel te zien. Julie Christie maakte van haar rol als Lara iets moois. Rod Steiger als de opportunist Komarovsky was voortreffelijk En als geheel heeft David Lean de regie goed in handen gehad. Ondanks onze Dezwaren tegen bepaal de facetten van deze produkti" is dit werk in zijn geheel genomen een bij zondere film, die de aandacht volko men waard is. We denken hierbij bil voorbeeld aan de uitbeelding van de opkomer.de revolu bestorm en oi aan de vele stemmingsbeelden die nun wer king uiteraard niet missen. Het verhaal, iat we reeds in onzt eerste beschouwing gaven kunnen we verder achterwege 'c.ten, alsook alle bij zonderheden die betrekking hadden op de produktie op zichzelf. Het is een kostbare film geworden met prachtig decorwerk en goede kleuren. Herm. Steggerde. LAREN De gemeenteraad heeft j gisteravond zijn afkeuring uitgespro- ken over de brief van veertien pries ters en predikanten, die aandrongen op de bouw van meer volkswoningen. Het protestants-christelijke raadslid W. C. Posthumus Meyes trok fel van heer. „Zij hebben een rel veroorzaakt en de sfeer in Laren vengiftigd zonder zich eerst te oriënteren over de moge lijkheid." Hij concludeerde verder dat de ker ken die protesteren tegen grondspecu- laties in Laren (waardoor de nog be schikbare gronden onbetaalbaar zijn geworden) zélf schuldig zijn aan derge lijke transacties. Rijk beloont idee met 14000 gulden DEN HAAG De minister van de fensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft gisteren in de Trèveszaal de hoogste premie van de rijksideeën organisatie uitgereikt. Het is een bedrag van 14000 dat ging naar vijf onderofficieren van de Koninklijke Luchtmacht. Wijlen C. F. Langebroek had met medewerking van de heren G. A. Coppens, A. Koopmans, J. A. Beekwilder en W. J. Stoop een ontwerp ingediend voor ijsbestrijding van start- en landingsbanen. Hun vondst bestond uit het plaatsen van een vliegtuigstraalmotor op een on derstel. Door hitte smelt het ijs en de sneeuw op de baan. Schaakteam eerste in groep B HAVANNA Nederland avond de leiding li Ivmptade door r van de Schaako- ■Inet 3H—u over Schotland. Het Nederlandse team staat ttaana eerste ln deie groep met 14>,4 pnt. Daarach ter volgen Columbia met 11 pnt. en 1 afg. partij. Zwitserland (11) en Engeland, dat 1014 nnt. heeft met drie afgebroken partijen. broken partijen vierde ronde: Rusland Denemarken 3—1, Joegoslavië Roemenië 8)4—1)4. Hongarije Bulgarije 2)4—1)4. Vijfde ronde: Rusland Roemenië 4—0. Bulgarije Noorwegen 314—Va. Ver. Staten Oost Duitsland 114—li en 2 afg., Argenti nië Joegoslavië 114—14 en 2 afg., Tsjecho- Slowikije Hongarije 214—114, Denemar ken —Spanje 1—0 en 3 afg., IJsland Cuba 14-llfc en 2 afg De stand Is thans: 1. Rusland 17 j lt.. 2. partijen. 6. Tsjecho Slowakije 1114 pnt, 7. Hongarije 11 pnt. 8. Roemenië 1014 pnt. 9. Denemarken 614 pnt en 3 afg., 10. Spanje 6 pnt. en 3 afg., 11. Oost Duitsland 6 pnt en 2 afg., 12. IJsland 5 pnt en 2 afg., 13. Noorwe gen 414 pnt. 14. Cuba 3 pnt. cn 2 afg. Bela Gutmann: (Van ome verslaggever) GENÊVE ..Scheidsrechters, ach allemaal onbetekenende figu ren. Ik zou niet weten wie straks Servette—Sparta leidt." Dit waren de merkwaardige woorden die de beroemde en beruchte voetbal- coach Bela Gutmann van Servette een uur voor het duel Servette Sparta sprak. „Er is maar één scheidsrechter op de wereld die niet bezwijkt voor mooie aanbie dingen of geschenken. Dat is Leo Horn. Goed, hU maakt fouten, maar is onkreukbaar. Hij is de enige scheidsrechter die ik bij naam ken. Ik heb hem nog nooit ontmoet, maar dat hoop ik volgende week ln Rotterdam te doen." Zou Horn echter nog wel willen? Tafellennisjeugd won met 5-2 NIJMEGEN Het Nederlandse jeugdtafeltennisteam heeft woensdag avond ln Nijmegen een interland tegen de Westduitse jeugd met 5—2 gewon nen. De resultatea waren: Bert v. d. Helm (Ned)-H. Hackenberg (W-Dld) 21—9, 21—16, F. Robel (W-Dld)-Peter Joels (Ned) 21—16. 21—18, Bert v. d. Helm-H. Schnabe (W-Dld 21—18, 2110, Cas van Foestveld ^NedJ-H. Hackenberg 211-5, 1721, 2113, Pe ter Joels-H. Schnabe 21—16, 21—14 Bert v. d Helm-F Robel 210 2220 H. Schnabe-Cas van Koetsveld 2113. 21—17. Bratislava nu tegen ADO DEVENTER Go Ahead neeft zit* woensdagavond in Deventer niet weten te plaatsen voor de halve finales van de internationale na-competitie. Hoe wel de Devent'naren de tweede wedstrijd uit de kwartfinales tegen het Tsjechische Inter Bratislava met 3—' wonnen, kwalificeerden de Tsjechen die in de eerste wedstrijd met 30 zegevierden zich, dankzij een beter doelgemiddelde. Inter Bratislava zal n de halve finales uitkomen tegen het Haagse ADO. DOS UITGESCHAKELD NA 5-2 NEDERLAAG BIRMINGHAM De Utrechtse ere-divisieclub DOS heeft de derde ron- an het tornooi om de Jaarbeursste- denbeker niet gehaald. West Bromwich Albion versloeg de Utrechtse club met 52. De eerste wedstrijd was in een 11 gelijkspel geëindigd. Bij de rust was het 10 uit een strafschop. Na rust 20, 21 door De Vroet, 3—1 en 4—1 en De Kuiper 4—2. Tot slot 5—2. DEN HAAG Van Benjamin Har- karvy weten wc, dat hij lyrische vooral muzikale balletten maakt en ook dat hij in zijn choreografie een aantrekkelijke argeloosheid toont. Op :eer lyrische Nuages uit de Drie Nocturnes voor Orkest van Claude De bussy heeft hij zijn pas de deux „Noc turne" gemaakt. Het Nederlands Dans-Theater heeft die gisteravond in de Koninklijke Schouwburg in pre mière gebracht. Deze première beloofde interessant te worden: zij werd een complete ver rassing. Niet doordat Harkarvy zijn ar tistieke beloften gestand deed, men zou moeilijk anders van hem kunnen ver wachten. Maar Harkarvy heeft „Noctur ne" zeer specifiek gemaakt voor het dans-echtpaar Jaap Flier en Willv de la Bije. Daarbij is hij als het ware in de artistieke huid van dit paar gekro pen. Harkarvy is helemaal binnen de tech nische mogelijkhedep gebleven die Jaap Flier en Willy de la Bije bieden, hij heeft die mogelijkheden tot het ui terste benut en daarmee boeiend gestal te gegeven aan zijn choreografie. „Nocturne" is een uitgesproken mu ziekballet en als zodanig is het abstract gestyleerd, zuiver dans met vloeiende beweging en een mooie opbouw. Daar bij is die dans in hoge mate expressief, waarbij Harkarvy er zorgvuldig voor heeft gewaakt ook maar het geringste spoor aan mimisch melodrama een gevaar van Jaap Flier te vermijden. Er zijn in het middengedeelte enige zwakke passages: omstrengelende bewe gingen die er niet mooi uitkomen, die wat hoekig afsteken tegen het drome- rig-vloeiende van het danswerk. Die maken dat wij graag „Nocturne" nog maals zien als de plooitjes zijn glad gestreken. Ter Horst hoofdwonden Buitendijk (dubbele beenbreuk) naar ziekenhuis (Van onze speciale verslaggevers) GENEVE Altijd zal het mooie Genève, de stad waar de koele Rhone door stroomt, voor de Nederlandse voetballiefhebber de stad van het schandaal blijven. Wat Servette FC gisteravond in het genoeglijke Stade des Charmilles in de tweede ronde van de Europa-Cup voor bekerwinnaars tegen Sparta durfde te vertonen, is een belediging voor de hele Zwitserse sportiviteit. Na vijf minuten al moesten de Rotterdammers met negen man verder spelen. Ter Horst en Buitendijk werden het slachtoffer van een tomeloze drift om te winnen. De slogan „alleen het resultaat telt" moet de smerige praktijken van de Servette-spelers in de ver getelheid wegdrukken. Het zal vele jaren duren eer Servette zich voor deze avond kan rehabiliteren. Heuri en de verzorger van Servette delen werden van het veld gezonden. Twee' spelers kregen' een waarschuwing. Sparta verloor met slechts" 20. Arme spelers van Servette die voor geld en mooie woorden het voetbal spel verlagen tot een kermisspel. Ar me bestuurders van Servette, die het voetbalspel tot een bron van inkom sten hebben waarbij altijd gewonnen moet worden. Arm Sparta dat het eigen vege lijf moest redden, maar met doelpunten te komen. Bou- man kreeg een trap in, de buik van Mo- cellin. Aanleiding voor de scheidsrechter om de eerste officiële waarschuwing uit te delen. GOALS de geringste cijfers wilde verliezen. allemaal zo vriendelijk be gonnen. De Zwit«ers leken in de eerste minuut helemaal niet zo sterk dat Spar ta alleen zou moeten verdedigen. Vermo len kreeg in de eerste minuten al een prachtige kans toen twee nerveuze Ser- vette-verdedigers over een pass van Bos veld heentraPten. De sportminnende 7.000 Servette-supporters gingen er eens goed voor zitten. Nu zou blijken of hun club door Bela Gutmann beter voetbal was gaan spelen. Negen punten uit de laatste vijf competitiewedstrijden waren daar geen voldoende garantie voor. Ook Fran cesco Francescon, de Italiaanse »cheids- rechter. geloofde in een wedstrijd die even mild zou worden als het weer. Als Zwitsers en Italianen objectief zijn wat zullen ze dan zijn geschrokken. Binnen vijf minuten had Servette de wedstrijd beslist en een onuitblusbare schande op haar blazoen geworpen. BLESSURES Hoog, veel te hoog trapte na vier mi nuten internationaal Schlndelhorz naar een bal d'e Gerrlt ter Horst zou koppen. De Rotterdammer kreeg de schoen vol in het gezicht. Eerst In het ziekenhuis en de belichting. Décor en costuums konden zijn wonden worden gehecht, zijn van Jan van der Wal. Het décor ir Eé„ uter ion de 19-J«rt,e Bul- een achterdoek in verschillende donke- tendijk hem volgen. Uit een opgoolbal re tinten blauw, met een cirkelmotief van de scheidsrechter kwam de bal voor dat in zichzelf reeds beweging geeft, j de razendsnelle en ln meer dan één op- Ook de costuums zijn geheel in blauwe l^'cht gevaarlijke Schlndelholz. De J°"Re tinten, eenvoudig en strak, zodat de SV'KJS**'"'"ïfj?. "SETi dansbeweging goed tot haar recht lackf, h'el b„„ we," moMt breke„, kwam. {pareerde de Zwitser. Krimpend van piin Een tweede verrassing van deze rolde de zaterdag nog zo voortreffelijk avond was het optreden van de Hon- ln Jong Oranje debuterende Buitendijk En hoewel Vermolen samen met de magnifieke technicus Bosveld ervoor zorgde dat keeper Barlie geen koude handen kreeg, moest er wel een Servette- doelpunt vallen. Schlndelholz in een on stuitbare rush glipte na 23 minuten langs Kemper en Lazeroms en knalde met een schuiver in de rechter hoek de bal er tussen: 10. Natuurlijk kwam Sparta geen moment tot constructief voetbal. De roodwitten speelden uitsluitend Op het balbezit en op onderbreking van de paarswitte golf van aanvallen. Vijf minuten na rust miste de Sparta- verdediging echter een voorzet van de Hongaar Nemeth «n Schlndelholz scoor de 20, Sparta bleef overeind met een bewonderenswaardige moed. Vooral door een onverbeten werklust. Kort voor het einde gresp Doesburg met een katachtige sprong een hoge voor zet, waarna Heuri de met de bal in de hand op de grond liggende Desburg tot tweemaal toe trapte. De enige juiste straf werd toegepast: naar de kleedka mer. Ter Horst kwam met een zwaar verbonden hoofd in de laatste minuten nog terug. Onvoorstelbaar. Het was jam mer dat Vermolen kort voor het einde ook nog een officiële waarschuwing kreeg toen hij zich een moment liet gaan. Met twee doelpunten verschil behoeft Sparta overigens volgende week nJet kansloos te zijn voor de kwartfinale. GYOER Vasas Gyoer plaatste zich met één been in de kwart-finale van de strijd om de Europa Cup voor bekerwin naars door met 30 te zegevieren over het Portugese Sporting Braga. Bü rust was het 1—0. MOSKOU Rapid Wenen leverde knap werk door de uitwedstrijd tegen Spartak Moskou met een gelijkspel (11) af te sluiten, na zelfs lange tijd te heb ben voorgestaan. Rapid kan daardoor de kwart-finale vrij zeker bereiken. DUBLIN Shamrock Rovers en Baycrn Miinchcn speelden in Dublin ook 11, hetgeen gunstig is voor de Duitsers die op 23 november thuis spelen. ZARAGOZA De Spaanse vertegen woordiger Real Zaragoza kwam daverend voor de dag met een 20 zege op het Engelse Everton. dat bij rust al met 10 achterstond. Op 23 november volgt de Roure overleden PARIJS Op 81-jarige leeftijd is dinsdag overleden Remy Roure. Hij was een vooraanstaande journalist, verzetsman en vriend van De Gaulle. Roure was één van de stichters van blad weg en trad hij in dienst van le blad weg en trad hy in dienst van 1 Figaro. -#■ Met de handen voor het ge zicht van pijn ligt Buitendijk van Sparta op de grond terwijl de toegeschoten verzorger hem de eerste hulp verleend. Buiten dijk bleek een been te hebben gebroken. gaar Zoltan Szilassy als dirigent van het begeleidende Nederlands Balletor- Szilassy, die als violist in Budapest zijn loopbaan begon, in de opstand van 1956 naar Nederland vluchtte en zich in Den Haag bekwaamde tot dirigent, moest zijn werk voor meer dan drie jaar onderbreken na een ernstig au to-ongeluk. Het was gisteren zijn eerste optreden na deze onderbreking. HANS W. LEDEBOER 'n geschenk voor vader 7 het veld. Een dubbele beenbreuk zelfs. Wanhopig gebaarde trainer Körver na een vluchtig onderzoek naar het rode stoeltje: gebroken! Bela Gutmann, 65 jaar oud. wiens naam nooit meer me» sport zou mogen worden verbonden, deed toen h«t laagste wat een mens een medemens kan aandoen. De weerloze Buitendijk schopte hij enkele keren in de lendenen De Spartanen vlogen naar de Oostenrij ker toe. Het publiek stroomde het veld od. Er werd gespuwd, geslagen, getrapt Slechts twee agenten waren aanwezig op dat moment om aan deze tchandaliqe wanordelijkheden een einde te maken. Grimmig, verbeten en Onbesluisd wilde Sparta het daarna wel uitvechten. Rien Vermolen mocht aanvallen. De overigen moesten de Zwitsers op alle mogelijke manieren afstoppen. Signor Francescon liep de wedstrijd volledig uit de hand. Servette gebruikte de meest grove mid-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7