KEUS KANSELIER NIET MAKKELIJK PREMIE SPAARPLAN Op Schiphol geen plaats voor hoofdkantoor KLM CDU heeft drie kandidaten- Een levensverzekering beschermt uw gezin en helpt u sparenelk jaar neemt het Rijk 20% van de premie voor zijn rekening. Uit de Haagse hof geplukt Af cent-school in Brunssum AUTO-STAKING IN ENGELAND EEG-markt voor olijfolie DONDERDAG 10 NOVEMBER 1066 Gerhard Schroder Kurt G. Kiesinger Rainer Barzel (Van een onzer redacteuren) VANDAAG kan reeds de beslissing vallen over de opvolging van Erhard als kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland. Als de Bondsdagfractie van de CDU en de CSU een kandidaat naar voren brengt en president Lübke (lid van de CDU) geen bezwaren maakt, kan een begin worden gemaakt met het zoeken naar een coalitie-partner en het opstellen van een regerings program, dat een meerderheid in de Bondsdag achter zich zal krijgen. De vorming van een coalitiekabinet is dan nog slechts een formaliteit. Het zou juister zijn geweest, als de CDU en de CSU eerst hadden ge tracht, overeenstemming te bereiken met de liberalen of de socialisten over een program dat tot de vorming van een nieuw kabinet en de verkie zing van een nieuwe kanselier kan leiden. Van de samenstelling der coa litie zal nl. moeten afhangen, wie kandidaat voor het kanselierschap wordt. Een figuur als Bondsdag-voorzitter Eu- gen Gerstenmaier zau de beste kansen hebben gehad als de CDU met de SPD van Willy Brandt in zee zou gaan. In mindere mate is dat ook met fractievoorzitter Rainer Barzel het geval. Kurt Georg Kiesinger, premier van de deelstaat Ba- den-Württemberg maakt meer kans bij een hernieuwing van de samen werking tussen CDU en FDP. Ger hard Schroder, minister van buiten landse zaken onder Adenauer èn Er- hard is een groot vraagteken. Barzel Barzel is de jongste van het ge zelschap. Hij is pas 42 jaar en heeft dus een bijzonder snelle carrière ach ter de rug. In CDU-kringen houdt men er rekening mee, dat hij ééns kanselier van de Bondsrepubliek zal Verder NU de verkiezingen in Amerika achter de rug zijn, heeft president Johnson de handen weer vrij, met name wat Vietnam betreft. Het is duidelijk, dat de strijd in het Zuiden zal worden verhevigd, zo lang er geen uitzicht is op vreed zame regeling. Toch zal alles worden gedaan om tot een politieke oplossing te komen. Verbetering van de betrekkingen met Rusland moet daartoe de weg effenen. Van betekenis is in dit verband de rede, die de Rus Brezjnef onlangs heeft gehouden en die voorname lijk tegen Peking en niet tegen Washington was gericht. De rede was een reactie op de nieuwste Chinese raketkernproef, deze onaangename herinnering aan het feit, dat de grootste vijand van Moskou steeds machtiger wordt. Mogelijk nemen de krachten in het Kremlin aan invloed toe, die betering van de betrekkingen met Amerika wensen. De Vietnamese kwestie zou dan dichter bij de op lossing zijn. Terug DE Amerikaanse verkiezingen heb ben een ongunstig verloop gehad voor Robert Kennedy, de broer van de in 1963 vermoorde president. Het is een publiek geheim dat Ken nedy, een Democratisch senator uit de staat New York, zelf president van Amerika wil worden. Om zijn positie nü reeds zo sterk mogelijk te maken voerde hij groot scheepse campagnes teneinde par tijgenoten aan de overwinning te helpen. In de staat New York zette hij zich volledig in voor gouverneurs-kan didaat O'Conner, in Californië voor gouverneur Brown, in Illinois voor senator Douglas. En zo waren er nog AUe door Kennedy gesteunde kan didaten werden meest met dui delijk verschil verslagen, plaats van prestigewinst dus een grote terugslag. Blijkbaar heeft Kennedy zijn popu lariteit overschat. Een illusie armer geworden, zal hij wellicht wat zorg vuldiger met zijn politieke toekomst omspringen. Betekent het terugtreden van Gerstenmaier, dat hij niet meer in aanmerking komt, of verwacht de CDU-politicus, dat zijn kansen hier door juist béter zijn geworden? worden. Hij is echter zo ambitieus en opportunistisch, dat hij zich in eigen partij vele vijanden heeft gemaakt. Als fractievoorzitter koos hij nauwe lijks partij in het conflict tussen Er- hard en diens rivalen, omdat hij hoopte, lachende derde te kunnen zijn, als Erhard tot aftreden zou wor den gedwongen. Het is echter de vraag of hij de rol van compro mis-kandidaat kan spelen. Daarvoor heeft hij zich tè zeer .gecompromit teerd. Bovendien is Barzel rooms-ka- tholiek. Wordt de traditie gehandhaafd, dat het presidentschap en het kanselierschap niet beide door roomskatholieken mag worden bekleed, dan maakt Bar zel geen kans. President Lübke is nl. rooms-katholiek. Erhard is pro testant. Er is echter al eens een uit zondering op de regel gemaakt. Gerstenmaier Gerstenmaier, de 60-jarige energieke doctor in de theologie, die zich uit de race terugtrok, is bekend om zijn rol in het verzet tegen Hitier. Hij is protestant en „zat" wat dat betreft dus goed. Gerstenmai er behoort tot de linkervleugel van de CDU en is geporteerd voor samen werking met de socialisten. Hij stond lang sterk onder de invloed van Ade nauer, aan wie hij zijn benoeming tot Bondsdag-voorzitter te danken had. Ook trachtte hij, de benoeming Erhard tot opvolger van Adenauer te vo.orkomen. Sindsdien maakte hij deel uit van het wijdverbreide com plot, dat gericht was op het ten val brengen van Erhard. Kort geleden verklaarde hij „de loyaliteit aan het vaderland te stellen boven trouw aan kanselier Erhard." Duidelijker kon het niet. De verklaring viel echter niet in goede aarde. Overigens be tekent het terugtrekken van Gers tenmaier niet, dat hij volkomen kansloos is geworden. Het kan een tactische zet zijn. Indira Ghandi nam portefeuille van Nanda over NEW DELHI De minister van binnetnlandse zaken, Goelzarilal Nan- da, is afgetreden. Zijn portefeuille zal tijdelijk worden overgenomen door premier Indira Ghandi. Het aftreden van Nanda volgt op heftige onlusten die maandag woedden voor het parlementsgebouw. Nanda, die tweemaal pre mier ad interim is geweest, ver klaarde gisteren het doelwit te zijn geweest van een goed gerichte en giftige aanval van machtige be langengroepen. In een brief zei hij te weinig poli tieke steun te hebben ontvan gen om een ra dicale verbete- Kiesinger, die 62 jaar is-zou onder de huidige omstandigheden de beste keus voor het kanselierschap zijn. Aan zijn capaciteiten twijfelt nie mand. Als premier van Ba- den-Württemberg en als groot deskundige op het gebied van de bui- tenlandse politiek heeft hij zijn spo ren al geruime tijd geleden verdiend. Bovendien was hij niet rechtstreeks betrokken bij de pogingen, Erhard uit te schakelen. Ook het feit dat hij rooms-katholiek is, hoeft geen bezwaar te zijn. Ba- den-Württemberg is grotendeels pro testant. Desondanks heeft de CDU hem volledig geaccepteerd als pre mier. De vraag blijft vanzelfspre kend of men in Bonn ook zo ruim van opvatting is. Vooral nu er twee protestantse kandidaten beschikbaar zijn. Daar komt bij, dat hem kwalijk kan worden genomen, dat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog als wetenschap pelijk ambtenaar op het ministerie van buitenlandse zaken heeft ge werkt. Van een echt nazi-verleden is echter niets gebleken. Kiesinger solli citeerde overigens niet naar het kanselierschap. Wèl toonde hij be langstelling voor de portefeuille van buitenlandse zaken. Schroder Last but not least: de 56-jarige mi nister Schroder, aan wie kanselier Erhard duidelijk de voorkeur geeft Het is evenwel de vraag, of de mi nister zich niet teveel heeft vereenzel vigd met het beleid van Erhard. On der alle omstandigheden heeft hij de ze geruggesteund, al voordat hij erva ren had, dat in moeilijke omstandig heden op de loyaliteit van de kanse lier kon worden gerekend. De tegenstanders van Erhard namen het Schroder kwalijk dat hij aan sa menwerking met de Ver. Staten de voorkeur gaf boven nauwere betrek kingen met Frankrijk. Schroder heeft wèl een nazi-verleden. Van 1933 tot 1940 was hij lid van de NSDAP. Hij zegde zijn lidmaatschap op toen hij trouwde met Louise Schneider, dochter van een Berlijnse bankier van Joodse afkomst. Schroder is protestant. Hij onderhoudt nauwe banden met de groot-Industriëlen in het Roergebied. Voordat hij Von Brentano opvolgde als minister van buitenlandse zaken was hij minister van binnenlandse BARNEVELD Burgemeester K., van Diepeningen heeft gistermiddag de landelijke tentoonstelling van pluim sierwatervogels, sierduiven, konij- en cavia's „Gallinova '66" officieel geopend. Een levensverzekering geeft u en uw gezin zekerheid. Met periodieke betalingen (waarvan u zelf de hoogte bepaalt) vormt u waardevol bezit Het Rijk geeft hierbij daadwerkelijke steun.met het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over maximaal 500,jaarlijks aan ver zekeringspremie ontvangen u en uw vrouw 0 na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100, Hoe? Bij uw betalingen laat u eenvoudig aan tekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na verloop van 4 jaar krijgt u de spaarpremie uitgekeerd. Voorbeeld Als u dit jaar f 500,— aan ver zekeringspremie betaalt, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,—. Het betaalde bedrag mag natuur lijk ook minder zijn dan f 500,de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang als u aan uw verzekering betaalt De bijdrage van het Rijk kan zo In de loop van de jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deel nemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Levensverzekeringmaatschappijen en de Assurantie-tussenpersonen. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT PLAMEN GAAN NIET DOOR SCHIPHOL De plannen van de KLM om een nieuw hoofdkan toor te bouwen op Schiphol gaan niet door. Tussen de vier startbanen op de nieuwe lucht haven, die volgend jaar april zal worden geopend, is geen ruimte voor een dergelijk im posant gebouw. De directeur van Schiphol, mr. J. C. H. A. van Stapele, zei daarover: Binnen de vier startbanen kunnen wy alleen activiteiten toelaten, die daar functioneel beslist thuishoren, Dat kan van een KLM-hoofd- kantoor niet gezegd worden. Overigens heeft de KLM alle begrip getoond voor dit stand punt". Van de zijde van de luchtvaartmaat schappij werd meegedeeld dat mei zoekt naar een andere plaats voor nieuw hoofdkantoor zo dich mogelijk bij de luchthaven. Men kon niet zeggen of dit zal verrijzen in Amstelveen, Bad hoevedorp of Haarlemmermeer. Hier over staat nog niets vast Enkele maanden geleden besloot de KLM alle afdelingen van het hoofdkan toor in Den Haag te verplaatsen naar een de administratieve gebouwen op het oude Schiphol. De KLM beschikt op het oude Schiphol over meerdere gebouwen. Het grootste daarvan kreeg de bijnaam „Kremlin". Enkele afdelingen zijn al uit Den Haag overgeplaatst naar Schiphol en binnenkort zal de directie ook verhuizen lar de luchthaven. Het „Kremlin" is niet geschikt als hoofdkantoor omdat het ongunstig ligt iedere allure mist. Het motief voor de verhuizing van de KLM zijn economische overwegingen. Het KLM-hoofdkwartier in de residen tie, dat in 1939 gereed kwam éïi in 1946 werd betrokken, zal niet prijs worden gegeven. Een deel blijft beschikbaar voor de luchtvaartmaatschappij en de rest van het gebouw zal worden verhuurd aan bedrijven. Geheel volgens de plannen, de toe- leidende wegen zullen ook gereed zijn, zal het nieuwe Schiphol volgend jaar april kunnen worden geopend. Het gigantische Schiphol-projcct kost 400 miljoen gulden. De verhuizing van oud naar nieuw zal in één nacht moeten gebeuren. Hoe dit precies zal gaan weet Schiphol zelf ook nog niet. Twee van de 33 hon derd meter lange start- en landings banen zijn al klaar. Een derde kan wor den afgebouwd nu het nieuwe klaver blad bij Badhoevedorp is opengesteld voor het verkeer. De vierde grote lan dingsbaan aan de overzijde vai rijksweg moet nog geheel worden gelegd. Mijn eerste Haagse indruk is ge- Het echtpaar Van Wielik had geen die in Europese stijl werd uitgege- weest, dat mijn vader met me over kinderen. Wel woonde er een nich- ven. In het oude China werden deco- het Noordeinde liep en vertelde dat tje Schreuder bij hen. En ziet alle raties voordien namelijk op de gewa- die mooie schilden boven sommige problemen werden opgelost toen uit den geborduurd, winkels betekende „dat de Koningin Zutphen een jonge goud- daar wel eens iets kocht". Reeds vader Beusekamp bezat het versmid Beusekamp kwam, die niet kleinood en de nu 73-jarige heer Groot was mijn verrukking toen alleen een waardig opvolger bleek Beusekamp jr. noemde het kruis al- o'n winkel binnenstapten, waar- ook het hart van het nichtje tijd „de dubbele draak," omdat er opgenomen voelde in dat veroverde. Een goud- en zilversmid, twee draken op verre deftige Haagse leven, waar omdat de horlogemakerij een belang- Laat hij nu kort geleden via een eerbiedige rijk nevenbedrijf had gekregen: de Amerikaans verzamelaarsblad ont- specialisatie in ordetekenen. a~* v.„+ a^ rt^A* Aa wij dorpskinderen bewondering voor hadden. De winkel lag op de hoek van een heel smal steegje. Veel later pas zou ik weten, dat het 't Hartogstraatje was. Een vergulde vogel sierde de gevel. En nu, vandaag, ben ik er achter gekomen, dat die vogel De Vergulde Grijpende Valk is en uit 1574 stamt. De winkel van binnen was van ongedroomde geheimzinnig- Wielik tot ver over onze heden en flonkering. Tikkende klok ken en schitterende sterren. dekken, dat het de Orde Het zijn de ordetekenen, die Van Knoop is. Die knoop is een klein bobbeltje in het hart van het kruis. De kleur geeft de klasse aan. Er zijn over de hele wereld deco ratieverzamelaars en de heer Beusekamp heeft met velen contact. De grootste woont in Kopenhagen, waar hij een speciaal huis heeft la- renzen ten bouwen met een enorm souter- beroemd hebben gemaakt. Niet al- rain dat rijen en rijen vitrines heeft Decoraties r de kruisen en sterren zijn uit leen de zestien Nederlandse staatsor- In mijn vele latere Haagse jaren den (de vier klassen van de Militai- gestald. Het enige is, dat deze is dit een dierbare herinnering ge- re Willemsorde meegerekend), de meiaar zelf emailleur, goud- e bleven, die telkens als ik langs J. M. veertig militaire en K.B.-medailles versmid is en de Wielik, de Vergulde Grijpen de Valk ga, weer opduikt Maar de herinneringen van de fir ma Van Wielik aan dit pand zijn de buitenlandse orden. de 22 particuliere ridderorden ontbrekende exemplaren dan ook kunstig namaakt De heer Beusekamp kan er hon derduit over vertellen bok al laat veel ouder. Op 17 november wordt En bovendien heeft de zoon van hij tegenwoordig de dagelijkse het 125-jarig bestaan gevierd met de Zutphense goud- en zilversmid gen van de zaak i receptie in hotel Des Indes. Beusekamp nog een prachtige verza- kamp en aan de heer G. S. Holtrust Het ziet er naar uit Schiphol zijn top capaciteit, die was gepland in 1975, reeds in 1970 zal hebben bereikt. Men verwacht dan vier miljoen bezoekers. Overigens is het nieuwe Schiphol zo gebouwd dat uit breiding altijd mogelijk is. TOPCAPACITEIT Het nieuwe stationsgebouw krijgt drie pieren waar de vliegtuigen kunnen „aan leggen". De aanlegsteigers zijn berekend op 25 grote toestellen. De topcapaciteit is echter 45 vliegmachines. De passagiers kunnen de toestellen bereiken via avio-bruggen. Indien nodig kan elders nog een dergelijk station worden gebouwd. Dit zou dan gaan ten koste van de parkeerruimte. Op de huidige luchthaven is plaats voor 2500 auto's, straks is er plaats voor 6500. Voor reizigers en bezoekers zal Schip hol duurder worden. In verband met de hoge exploitatiekosten zal de entreeprijs met een kwartje worden verhoogd tot vijftig cent De luchthavenbelasting voor passagiers zal eveneens worden verhoogd. De bezoekers krijgen een prachtig over zicht over de nieuwe luchthaven. Mid denvoor op de derde etage van. het sta tionsgebouw is een bezoekersrestaurant. De bezoekers kunnen ook op het dak de pieren tot aan de vliegtuigen wande- Ook na de ingebruikneming var. nieuwe luchthaven blijven nog enkele wsensen onvervuld. In de eerste plaats is dat de aanleg van de spoorbaan Amster damSchiphol-Den Haag. Hiervoor is het nationaal luchtvaartmuseum, dat thans is ondergebracht in Schiphol's atoomgebouw. Voor dit project is op de nieuwe luchthaven een revolutionair ten toonstellingsgebouw geprojecteerd. Geldgebrek is er de oorzaak van dat dit nog niet kan worden gerealiseerd. Het nationaal luchtvaartmuseum zal volgend jaar april voorlopig haar poorten -*-■* -- - ide lucht meer zullen BRUNSSUM Burgemeester J. W. Quint van Brunssum heeft gisteren be kendgemaakt, dat in de sledebouwkun- dige plannen van deze gemeente ruim te is gereserveerd voor de bouw van een internationale school voor kinde ren van het NAVO-personeel. De school zal ruimte bieden aan dui zend leerlingen van zeven verschil lende nationaliteiten. De AFCENT zal de bouw van de school zelf financieren. De burgemeester zei verder van me ning te zijn dat zich volgend jaar sep tember ongeveer 150 gezinnen in Bruns sum zullen hebben gevestigd. Hij verwacht dat in de toekomst bij- i alle AFCENT-gezinnen zich in of zo dicht mogelijk bij Brunssum zullen vestigen. Ot> 19 november 1841 kondigde de meling ordetekenen. Deze zoon H.A. over. weduwe rTTTfin j Felix aan, kersaffaire van wijlen haren echtge noot" aan de heer J. M. J. van Wie lik had overgedaan, die „dezelve op eer aan de huidige eigenaar te kerk in Den Haag en... studeert~hij I beurt Zijn zeldzaam stuk? zijnen naam zal continueren." Vijfentwintig jaar later kwam weer de vraag over de opvolging. Dat is de eerste Chinese decoratie, Valk zoveel te vertellen hebben. LONDEN i Vierduizend arbeiders van de Rootesgroep zijn gisteren in staking gegaan, nadat aan zeshonderd van hun collega's ontslag was aange zegd. Het totale aantal arbeiders bij de twee Britse autofabrieken dat niet werkt is nu gestegen tot bijna veertig duizend. BRUSSEL De eerste gemeenschap pelijke markt in de EEG is vandaag een feit geworden door het van kracht Eenheid (3) 1 Over politiek en godsdienst zijn bi bliotheken vol geschreven. Tegenwoor dig wordt stelselmatig getracht de godsdienstige benadering van politie ke vraagstukken te voorkomen, te on dermijnen en te vernietigen. Men kan hier niet scherp genoeg tegen waarschuwen. Daarbij komt nog de versplintering „op eigen erf". De ver warring neemt steeds toe omdat men het gezond verstand lijkt te hebben uitgeschakeld. Alles verwacht men van academici die met potlood in de hand en met weegschaaltjes op tafel een weggetje trachten uit te stippelen, terwijl er een overstroming plaats heeft. Leiders in ivoren torens en „vol gelingen" die schouder ophalend de weg van het avontuur betreden den ken al lang niet meer aan een hecht prot, blok maar verliezen zich in zieli ge argumenten dat ARP en CHU niet samen kunnen gaan. Wat een verto ning als deels geparticipeerd wordt in telkens door KVP gedomineerde kabi netsformaties (ARP) terwijl de CHU zich oppositioneel opstelt Wat te doen? De eenheid van prot godsdienst en politiek stelselmatig propageren. Voorts aan onze op hol geslagen z.g. protestantse politici een krachtig halt toeroepen. Terug naar eenheid! Den Haag E. D. C. Drenthem Soesman Uitnodiging Met de opinie van dhr. v.d. Valk kan ik me verenigingen. Het zou voor velen in het land een grote teleurstel ling zijn als de kroonprinses en haar echtgenoot de uitnodiging van presi dent Soekarno aannam. Deze man is geen representatief staatshoofd, inte gendeel. Monster j. B. Bruist Vervelend Mag ik een heel bescheiden regeltje voor het volgende? Tel uit je winst? Leuk! Theo Eerdmans? Vervelend. Rotterdam W. v. Dommelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5