Hervormde zending stelt Indonesië weer centraal Helft van onze bejaarden met onvoldoende inkomen Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans Kanttekening worden geblokkeerd Wereldraad stemt in met plan voor één bijbel Uw probleem is het onze Een ivoord voor vandaag De psalmist is in Psalm 103 met zichzelf in gesprek. ,£>oof de Here, mijn ziel", zegt hij. En wie hem vraagt: „Waarom?", antwoordt hij: Vergeet niet een van Zijn weldaden." Maar Gods weldaad die de hoogste indruk op hem gemaakt heeft is de vergeving. Hij roept het blij uit: ,£over het oosten is van het westen, zover doet Hij onze overtredingen van ons." Hebt u wel eens opgemerkt dat hij niet zegt: Zover het noorden is van het zuidenDat is een verre afstand, maar toch een meetbare grootheid. Maar de afstand van het oosten tot het westen is geen meetbare grootheid. Tk ben blij dat de psalmist die woorden heeft gekozen, want wat God doet met onze zonden is juist dat. Hij vergeeft ze volledig. Ze blijven nergens opgehoopt om op een gegeven moment toch weer tussen ons en God in te kruipen. Gods vergeving is zo rijk, dat wij daardoor een nieuw mens worden. Als God het hart reinigt is het een nieuw hart. Als God ons leven bevrijdt, ontvangen wij nieuw leven. Als God onze Geest verlost van de druk, ontvangen wij een nieuwe Geest. Laat de zonde dan geen littekens na? Ja. Blijven er dan geen dingen die wij eeuwig zullen betreuren? Ja. Zoals er ook in de handen van de opgestane Heiland de littekens gebleven zijn van de wonden van het kruis. Maar die littekens zijn tevens een blijvende herinnering aan Gods goedertierenheid, opdat we nimmer onszelf zullen verheffen, opdat we steeds zullen weten: Wat ïk ben. ben ïk uit genade. Wij lezen vandaag: Am os 5 113. DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 Kerkert vroegen om 15 zendelingen (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST De zendingsmogelijkheden in Indonesië worden steeds groter. De kerken zien zoveel kansen dat ze het niet alleen af kunnen. Ze doen nu een beroep op de Nederlandse kerken om financieel en met mensen te helpen. Eind deze maand zal aan de hervormde Raad voor de Zending worden voorgesteld om ook in 1967 uitbreiding van het zendingswerk in Indonesië centraal te stellen. Dat wil niet zeggen dat de hervormde zending andere verantwoordelijkheden zal afstoten, Het werk in West-Afrika wordt voortgezet, en waar dat noodzakelijk is ook wat uitgebreid, maar de grote uitbreiding vindt plaats in Indonesië. dingspredikant en een bijdrage var 20.000 gulden, die door gebrek aan in- T7 T 1 komsten echter voorlopig niet gegeven I/ 00 T1A O Tl TT) /ID T0 f| kan worden, tenzij de kerk haar bijdra- f v>0 1/ I/O I V ff vL/C/ I/O f V gen aan de zending drastisch verhoogt In de affelopen maanden heeft ds. H. Perdok een reis gemaakt door Oost-Indonesië. Hij heeft daar kerken bezocht waarmee sinds 1950 weinig contact is geweest. De enige kerk die hij niet bereiken kon was die van Midden-Celebes, omdat er absoluut geen verbin dingen waren. Ook deze kerken doen nu weer een beroep op onze hulp. Kabinetscrisis als schaduw HET door de Volkskrant georgani seerde congres over het partij wezen heeft een inventarisatie ge geven van een groot aantal opvat tingen over dit onderwerp. Toch is het totale beeld niet bevredi gend. De kabinetscrisis heeft als een schaduw boven de conferentie gehangen. Ten gevolge hiervan ontstond een treffen tussen de PvdA en de KVP. Van de zijde van de protestants-christelijke partijen en de VVD zijn vrijwel geen bijdragen geleverd. Uit he* congres is wel gebleken, dat het beeld van de doorbraak is ver anderd. Er wordt niet langer gezegd: confessionele partijen zijn conser vatief en remmen de vooruitgang. Thans betoogt men: confessionele partijen moeten onverzoenbare te genstellingen overbruggen en ver storen de duidelijkheid in de poli tiek. De vertegenwoordigers van confes sionele partijen hebben hier niet veel tegenover gesteld. De inleiding van prof. Van der Grinten was weinig overtuigend en paste niet in de huidige situatie. De Nijmeegse hoogleraar beperkte zich tot argu menten als: de KVP heeft bestaans recht zolang zij stemmen krijgt; de katholieken vormen een sociologi sche groep in ons land; en de KVP heeft haar eigen sfeer. ARP-voorzitter Berghuis en zijn christelijk-historische collega Tila- nus voerden wel andere overwe gingen aan, maar hun opmerkingen gingen in het strijdgewoel tussen KVP en PvdA tenonder. Voorts lieten noch KVP-voorzitter Aalberse noch PvdA-leider Tans het achterste van hun tong zien. Eigen lijk kwam het congres voor beide partijen op een ongelukkig moment. Midden in een kabinetscrisis, ter wijl de KVP de besprekingen over haar structuurrapport in eigen kring nog niet heeft afgerond en boven dien de ontwikkeling in de Rooms katholieke kerk haar volle aandacht Ook van de PvdA-politici kan men niet verwachten, dat zij uitvoerig hun zienswijze naar voren brengen, als hun partij een week later zelf een congres belegt. Bij de discussies is vooral aandacht geschonken aan sociaal-economische aspecten. Het verlangen naar dui delijkheid vormde het hoofdthema. Staatsrechtelijke aspecten van de partijvorming, zoals wijziging van het kiesstelsel of weren van kleine partijen, zijn nauwelijks ter sprake gebracht. De weinige suggesties zijn niet uit voerig behandeld. In dit opzicht ver diende het voorstel van prof. Van der Grinten, om lijstbinding tussen kiesdistricten te verbieden, en de suggestie van dr. Hoogerwerf, om bij de verkiezingen ook voorkeur voor een regeringspartner kenbaar te kunnen maken, méér aandacht. De opmars der kleine partijen ei de kabinetscrisis hebben een stem pel op het congres gezet. Niettemin heeft de bijeenkomst bijgedragen tot een basis voor verdere studie en nieuw overleg. De plannen voor volgend jaar laten zien dat op zendingsgebied steeds meer samenwerking noodzakelijk wordt. Sa- met de gereformeerde zending is bijvoorbeeld steun toegezegd aan de Karobatakse kerk voor de start van een opleiding voor gemeentevoorgan gers in Medan. Bovendien zullen beide zendingen hulp bieden aan de theolo gische hogeschool te Djokjakarta en een theologische school stichten voor de eilanden Timor en Soemba. Maar ook met andere zendingen wordt samengewerkt, op Sumatra met de Rijnse zending en op West-Borneo met de Bazelse zending. Samen met de Vrije Universiteit wordt de christelijke universiteit van Salatiga in staat gesteld een sociologisch instituut te stichten. Uitgezonden zal worden jonkheer drs. Ph. Quarles van Ufford. Voor het eerst zal volgend jaar ook een psychiater worden uitgezonden, die zich speciaal heeft toegelegd op karakterstudie van de Afrikanen. De gereformeerde psychiater A. H. Esser, schoonzoon van de zendingshoogleraar der Gereformeerde Kerken, prof. dr. H. Bcrgema, zal door Oegstgeest in samen werking met Engelse en Amerikaanse zendingsinstanties uitgezonden worden naar Nigeria voor pionierswerk op psy chiatrisch gebied. ZORGEN De nieuwe algemene secretaris van de hervormde raad voor de zending, dr. G. P. H. Locher, die dr. S. C. graaf van Randwijck opvolgt, als hij eind deze maand aftreedt, verheelde giste ren op een persconferentie op het zen dingscentrum zijn zorgen niet. De hervormde zending had gehoopt dat zij dit jaar opnieuw haar in komsten zou kunnen verhogen met tien procent, evenals dit vorig jaar gebeur de. Gezien de groeiende verantwoorde lijkheid was deze verhoging beslist noodzakelijk. Voorlopig ziet het er ***- Dr. Mulders in dissertatie: Offer gevraagd TILBURG Een van de meest intrigerende kanten van het be- J7 nmnont jaardenprobleem is de inkomens- LlU. ll L IJl ULsfzlu situatie. Dr. W. J. M. Mulders, die vandaag aan de Economische (Van onze soc.-econ. redactie) Hogeschool te Tilburg promo- veerde op het proefschrift, ge- B|. handhavi„g v„„ de njidiEe titeld: Noden van de bejaarden en problemen rondom dit vraagstuk sociaal-economisch beschouwd, noemt in zijn dissertatie als de finitieve oplossing een toereiken de pensionering. Als zwakke o'ek in hei huidige pensioneringssysteem ziet hr de oar ticuliere pensioenvoorzieningen me* aparte fondsen. Hij verklaart zich voorst-mder var een omslagstelsel naar het -oorbeeld van de AOW, waarbij hem een we'- vaartsvast pensioen voor oecn sta*' van 70 en 45 act. van het erdiend" loon voor resp. 1e gehuwm- en de ongehuwde bejaagde. Hiervoor zal een extra belasting nodig zijn van het primaire inkomen van 17 pet. Per *eek per werkend persoon betekent dit een extra ar beidsduur van 7Vi uur. Dr. Mulders meant dat dit offer ge bracht moet worden omdat thans de gehuwde bejaarde -vmiddeld siechts 27 pet van zijn orimaire inkniren aan pensioen trekt en de ongehuwde bejaar de gemiddeld niet meer dan '7 procent Voorts voelt hij er voor om eer volksverzekering in het lever te roe pen teneinde de beiaarden een plaats bij een van de bejaardomuisves- tingsmogelijkheden ie garanderen, zon der dat zij een beroep op de Algemene Bijstandswet zoudan behoeven te doen. De premie hiervoor zou slechts 0.13 pet. zijn. Volgens de onderzoekingen van dr Mulder* geniet de helft van de be jaarden thans onvoldoende inkomen Slechts 25 pet. Kan bogen *>o goede tot zeer goede inkomens. pensioensystemen zou in de toe komst nog 1/3 deel van de beiaarden onvoldoende inkomen genieten Omdat deze vorm van armoede zo massaal voorkomt, foont dr. Mulders zich een fel tegenstander van 'iet ge bruiken van de Algemene Bijstandswet voor dit doel. Deze wet is een s'uitstuk van ons sociaal verze keringssysteem. De hulp via laze wet dnaet een sterk individueel karakter en dient dus nie' om massale verschijnselen te bestrijden. Alleen tijdelijk a's overgangsmaat regel zie hij beaerkte mogelijkhe den. Huisvesting Over het algem-er blijken 'e meer dan 2500 bejaarden die dr Mulders geënqueteerd heeft, teleurgesteld te zijn ovei de huisvesting. De schrijver bepleit ook bejaaivlenwoninger onde» de wet oi de bei ïardenoorden te bren gen. Eer team van deskundiren zou met een opnamebeleid moeten word«n belast. De sociale status of bepaald* relaties mogen ni?t de doorslae geven lijk moeten samenwerken in een bu- Dr. Mulders bepleit de instelling van een nationaal researchcentrum, ter bestudering van de positieve mogelijk heden van de bejaarden. Arbeid en zinvol bestaan zou hij niet identiek willen noemen. Er moet een goede pensioenvoor be reiding komen en bezinning op de pen sioneringsleeftijd. De bejaarden moe ten zelf hun tijdsbesteding organise ren. omdat zij milieu-, cultuur- en ge neratiegebonden zijn. Niet-bejaarden worden gewaar schuwd de privacy van bejaarden te respecteren. :T aandach besteed de gehuwd» be jaar weinig opvargmoge- moeten worden a; den, die relatief lijkheder hebben. HIH Dr. Mulders, denkt aan huisves- tingsvormen met hulpinstituten, waar in de bejaarde een eenheid vindt van woi.en, ver'orgen en verplegen Overplaatsingen ziin dan niet meer no dig Niet d» bejaarde moet naar de specia list. maai omgekeerd de specialist naa- de bejaarde De verschillende deskundi genteams (psye i ogen so. iologeo psychiaters en geriaters) zouden lande- ter naar uit dat de verhoging niet meer dan 3 procent zal bedragen, tenzij de najaarscollecte, die in de meeste ker ken zondag aanstaande gehouden wordt, een uitzonderlijk succes wordt. Gerekend wordt op ongeveer 3,3 mil joen gulden volgend jaar, terwijl de Gereformeerde Zendingsbond nog eens 1,5 miljoen gulden bijeen zal brengen. Maar dat betekent nog altijd een te kort van 334.000 gulden. Het gevolg is dat bepaalde taken wel op de begro ting werden opgenomen, maar niet zul len kunnen worden uitgevoerd, tenzij het geld toch binnen komt. Deze posten zijn voorlopig „geblokkeerd". KANSEN Nog nimmer heeft de zending zulke grote kansen gehad in de naoorlogse tijd als op het ogenblik in Indonesië. Alleen de Kerk van Oost-Java, die 60.000 leden telt moet reeds aan 10.000 mensen catechetisch onderricht geven die de doop hebben aangevraagd. Door de reis van ds. Perdok is nu na ruim 10 jaar weer contact gelegd met een zestal kerken in Oost-Indonesië. Sinds de mislukte communistische putsch en nu Indonesië zoekt naar een nieuwe koers kloppen vele duizenden mensen bij de Indonesische kerken aan. De houding die de Indonesische christenen aangenomen hebben tijdens de grote moeilijkheden van de afgelo pen tijd heeft grote indruk gemaakt. Ds. Locher vertelde ons dat de kerken daar de uitdaging van deze nieuwe tijd en de geweldige mogelijkheden willen aangrijpen. Maar zij kunnen dat niet In 1963 waren nog slechts elf her vormde zendingsarbeiders in Indonesië over. Op het ogenblik werken er weer 24, van wie er 7 in dit jaar uitgingen. Volgend jaar zullen nog zes krachten moeten worden uitgezonden. Boven dien hebben de Indonesische kerken om nog 15 nieuwe arbeiders gevraagd. Wegens de moeilijke financiële positie kunnen er volgend jaar echter slechts zeven in opleiding komen. Juist nu zo veel mensen tot de kerk toetreden, voelen de kerken in Indo nesië behoefte aan meer gemeentetoe rusting. Zo vragen de Indonesische (Chinese) Christelijke Kerk in West-Ja va en de Soendanese Christelijke Kerk om een vormingsleider voor de opbouw van een vormingscentrum. Voor de op leiding van gemeentevoorgangers en toerustingswerk vraagt de Protestantse Kerk in Zuidoost-Celebes een zen- AANVRAGEN Alleen voor het volgend jaar kwa men reeds 24 aanvragen voor nieuwe projecten en takken van arbeid binnen. Daar zijn er bij die gemakkelijk door één plaatselijke gemeente voldaan kun nen worden, zoals een „Landrover" voor het werk onder de havenarbeiders van Djakarta. Maar daar zijn ook be dragen bij van 300.000 gulden voor de theologische school voor Timor en Soemba. De kerken op Sangir en Ta- laud vragen om twee sterke buiten boordmotoren (10.000 gulden per stuk) voor de zeeprauwen, om het bezoeken van de gemeenten mogelijk te maken. En de Evangelische Christelijke Kerk in Halmaheira vraagt er ook om twee, maar bovendien om een predikant een arts. De predikant kan dit jaar door gebrek aan geld niet uitgezonden worden, en een bedrag van 16.000 gul de bouw van een school voo gemeentevoorgangers moest worden ge blokkeerd, dat wil zeggen dat dat be drag alleen beschikbaar komt als extra wordt gegeven. Op 24 november komt de raad voor de zending bijeen voor de bespreking de plannen. Het ziet er niet naar uit1 dat er bezwaren tegen de voorgestelde begroting zullen komen. Wel zal met een bloedend hart besloten moeten De terreinen van geestelijke volksge zondheid en maatschappelijk werk zou hij op den duur l^t één wentterreu' willen laten samenvloeien; de oastorale zorg blijft echter apart staan. Ook de materiële en de niet-mate- riële hulp wil hij vescheider houder Het maatschappelijk werk zou ui* moeten groeien tot een beëdigd, vrij beroep, gefinancierd door de zieken fondsen naar nat voorbeeld van Ie huisartsen De invloed van de medische sector d.ent inga-ierkt en die van d« maatschappelijke en oaedagogisrhe sec tor vergroot. De bejaarde moei een eigen inbreng en erkenning hebK'r in het «matschap pelijk leven anders maat hij functionne- ren als pressure-groep, die 20 pet. van de kiesgerechtigdm.i omvat. GENÈVE De Wereldraad van Kerken heeft ztfn hartelijke in stemming betuigd met het be sluit van het Vaticaan, tezamen met andere christelijke kerken een gemeenschappelijke bijbel uit te geven. De secretaris-generaal van de wereld raad, dr. W. A. Visser 't Hooft, zei tot journalisten, dat hij verheugd is „om dat paus Paulus VI zo sterk de nadruk heeft gelegd op de noodzakelijkheid van een gemeenschappelijke bijbelver taling". „Als alle kerken tezamen het verta- lingswerk op zich nemen, zullen zij niet alleen onnodig dubbel werk voor komen, maar in het bijzonder een bij drage van betekenis leveren tot het oecumenisch gesprek, dat gebaseerd moet zijn op ons gemeenschappelijk le zen en interpreteren van de Heilige Schrift", aldus dr. Visser 't Hooft. DR. G. P. H. LOCHER i om bepaalde uitgaven te blokke- i. En dat juist op een moment dat de kansen voor het evangelie in Indonesië groter zijn dan ooit te voren. Tenzij de gemeenten hun taak verstaan.... Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Aarlanderveen: G. v. Doorn te St. Pancras: naar Haren (Gr.-vac. F. Mooij): J. v. Oijen te Maas tricht: naar Bijlmermeer (gem. in wor ding - toez.): E. Hagen te Diemen; naai Hantum, c.a.: H. A. Denkers, pred. v buitengew. werkzaamh. te St. Nicolaas- GEREF. KERKEN Beroepen te Wageningen (als studen- tenpred.): E D. J. de Jongh, vlootpred. te Rotterdam. Bedankt voor Deventer: G. W. H. Ped- demors te Nieuw-Vennep. GEREG. KERKEN (vrügem.) Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken Fijn aart koopt paarden voor Oost-Java (Van onze kerkredactie) OESTGEEST Dezer dagen kwam op het zendingscentrum van Oestgeest één van de merkwaardigste verzoeken om hulp binnen. De Oostjavaanse Christelijke Kerk vroeg om 5 paarden, 27 fietsen en 90 regen jassen. Maar degenen die Oost-Java kenden, glimlachten niet om het merkwaardige verzoek. Zij sprongen een gat in de lucht. Want dit betekent dat de ouderlingen en evangelisten van deze kerk er op uit willen gaan om de bergdorpen te be zoeken, waar het evangelie nog nimmer verkondigd is. Inmiddels is reeds de her vormde gemeente van Fijnaart omliggende gemeenten zul len ook wel mogen meehelpen verzocht om deze wensen te vervullen. Toen het bekend werd kwamen al mensen op het zendingscentrum een fiets brengen. Maar dat is niet de bedoeling. Het is veel goedko per om de paarden Neder landse paarden zouden het kli maat toch niet verdragen en de fietsen in Indonesië te kopen. Onderscheiding prof. Kremer APELDOORN Prof. W. Kremer, emeritus- hoogleraar aan de Theolo gische Hogeschool der Christelijke Ge- reformeerde Kerken, is benoemd tol ridder in de Orde van de Nederlands» Leeuw. De burgemeester van Apeldoon kwam hem dit gisteren meedelen ter gelegenheid van het jubileum van prol Kremer. Op 31 oktober was het namelijk veer. tig jaar geleden, dat hij predikan Een andere Apeldoomse hoogleraar, prof. dr. B. J. Oosterhof f, is op 16 no vember 25 jaar predikant. Gisteren werden de jubilea van prof. Kremer en prof. Oosterhoff gezamenlijk gevierd Prof. Kremer is dit jaar met emeri taat gegaan, maar vervult nog wel een leeropdracht aan de hogeschool. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. 1 Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar' in verband staan moeten In af-l zonderlijke brieven worden ge-1 steld. Per brief dient een galden j aan postzegels te worden ingeslo- ten. Vraag: Ik tob met een langdurige rugkwaal. Toch zou ik deze zomei ook graag met vakantie gaan en wel| naar het buitenland. Medisch is geen bezwaar. Maar kan ik met kantie gaan als ik in de ziektewet| ben? En kan ik na een bepaalt" tal weken of maanden in de ziekte-1 wet meer bewegingsvrijheid krij gen? Wordt er na elke vier a vijf weken ziek zijn een dag vakantie van de totale hoeveelheid vakantiedagen afgetrokken? Antwoord: In de regel is er geen bezwaar tegen. U moet vooraf over leg plegen met de controlerend ge neesheer. Wat de vakantiedagen be treft, dit «c veen algemeen voorschrift Het hangt van u beidsovereenkomst af. Raadpleeg uw vakvereniging, of uw werkge ver. Vraag: Mijn 22-jarige zoon is spoorstudent. Nu heeft hij een stu dietoelage aangevraagd van 300 en daarop is toewijzend beschikt. Nu heeft men daardoor een dubbele kindertoeslag en -aftrek ingehou den. Is dat wel juist? Een studietoe lage is immers een renteloos voorschot dat ik moet terugbetalen! Antwoord: Een studietoelage is oi een voorschot of een beurs, of ge deeltelijk beide. Het voorschot moet worden terugbetaald door hem die het kreeg, dus uw zoon. De beurs is inkomen van hem aan wie deze toegekend, dus uw zoon. Verder is het gevolg dat u door de toelage niet of minder moet bijdragen in de studiekosten en het levensonder houd van uw zoon. Dit beïnvloedt dan uw recht op kinderaftrek en -bijslag. Indien u uw zoon voor meer dan 40 pet. onderhoudt, heeft u recht op tweevoudige, indien u meer dan 10 per week bijdraagt, op enkelvoudige aftrek. Vraag: Hoe moet ik een cleroden- dron behandelen? Antwoord: De meest voorkomen de als kamerplant is de cleroden- dron thomsonae. Lichte potgrond met veel scherp zand (bijvoorbeeld bloemistenaarde met een weinig ver teerde stalmest plus scherp zand). In de winter verplanten, 's Zomers overvloedig water geven, oi acht dagen bijmesten; bij weer sproeien. In de winter geheel droog houden en zo koel mogelijk zetten. Na de verplanting even voor dat de hergroei begint, flink te- rugsnijden. De plant is gemakkelijk te stekken. De stekken snijdt men van de teruggesneden plant, neer zich daarop jonge scheuten ont wikkelen. Stekken moet u zetten in een pot met bijna bladgrond plus scherp zand en turfmolm onder een plastic hoes. Na beworteling in klei ne potjes zetten en geleidelijk in de bloeipot overbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2