Nieuwe Leidse Courant ONTSLAG VOOR 1100 MAN BIJ DEMKA-UTRECHT JAMIN VLEES PvdA VOELT NIET VOOR COMPROMIS VAN INFORMATEUR Nog bijdrage boven huur Commentaren Kiesinger favoriet van Beierse CSU MUIZENINVASIE IN CHIII Crita) GERSTENMAIER TREKT ZICH TERUG Buien en opklaringen HOOFD SCHOTEL t Donderdag 10 november 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Sfantvtitieh It gheblevan mijn hart In tagkantpoatl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NIEUWE KLAP VOOR WERKGELEGENHEID HOOGOVENS NEEMT 300 MAN OVER Hervormde zending stelt Indonesië meer centraal - pag.Kernmerk Welke koers zal de PvdA gaan varen? Deze vraag komt aan de orde op het buitengewoon congres van de socialisten, dat morgen en zaterdag in Rotterdam zal worden gehouden. Voor wat PvdA-voorzitter dr. J. G. H. Tans en andere politici van het congres verwachten zie pag. 13. •fc Tachtig minuten Onder de zon" - pag. Radio/TV Keuze nieuwe kanselier moeilijk - pagina 5 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Informateur dr. Beel heeft nog geen uitsluitsel ge kregen over het al of niet aanblij ven van het kabinet-Cals. Op zijn lijstje vraagpunten en suggesties heeft het kabinet geen duidelijk negatief, maar evenmin een posi tief antwoord gegeven. Het ant woord was bovendien nog niet vol ledig. Het is vandaag aangevuld met een aantal gegevens, die de informateur nodig heeft om zijn compromisvoorstellen eventueel te wijzigen. Vanmorgen heeft de raad voor economische aangelegenheden van de ministerraad te zamen met de presi dent van de Nederlandse Bank en de directeur van het Centraal Plan bureau deze gegevens geproduceerd en ter kennis van de informateur ge bracht. Deze hoopt vanavond zijn de finitieve voorstellen te formuleren en die morgen voor te leggen aan de Tweede-Kamerfractie van KVP, PvdA en ARP. Van hun houding zal voor een be langrijk deel afhangen of het kabi net-Cals bereid is aan dr. Beel's re constructiepoging mee te werken. De kans daarop wordt nog steeds niet groot geacht, omdat de PvdA-minis- ters tot dusver weinig of geen nei ging hebben vertoond aan te blijven. Compromis Dr. Beel's oorspronkelijke compro misvoorstel dinsdagavond uitvoe- in het kabinet besproken hield de volgende elementen in: 2. Invoering van de tweede tranche van de verlaging der loon- en in komstenbelasting per 1 januari a.s. voor slechts 75 procent, het geen op jaarbasis hetzelfde ef fect heeft als uitstel van de in voeringsdatum met drie maan den. Deze maatregelen zouden voor 1967 een extra-dekking van rond 300 miljoen opleveren. Naar de mening van de demissio naire KVP- en AR-ministers valt over dit „reconstructie-compromis" te praten. Hun socialistische colle- zijn echter van oordeel, dat de informateur zijn voorstel eerst aan de drie Kamerfracties en dan met name aan de KVP, die het kabinet heeft laten vallen ter beoordeling ïad moeten voorleggen. Zij voelen er niets voor zo'n voor stel ook maar in overweging te ne men als niet eerst duidelijk geworden is hoe de Kamerfracties er tegenover ,,Het kabinet kan wel akkoord gaan met een compromis, maar als straks een van de fractieleiders in de Ka mer het „onaanvaardbaar" laat ho ren, zijn we weer even ver van huis", aldus de redenering van met name de socialistische ministers. Dit standpunt maakte het voor het kabinet-Cals onmogelijk om als eer. heid een antwoord te geven op de vra gen van dr. Beel. KVP Het is duidelijk dat de PvdA het bal letje probeert terug te spelen naar de KVP-fractie. Die is verantwoordelijk voor de breuk in de regeringscoalitie er moet ook de primaire verantwoordelijk heid dragen voor een eventuele misluk king van dr. Beels reconstructlepogin- Het compromis-voorstel van de infor mateur is voor de KVP zeker niet aan lokkelijk. Dat is vorige week al geble ken. toen formateur-Schmelzer het a.r. bemiddelingsvoorstel, dat eveneens een temporisering van de belastingverlaging inhield, van de hand wees. Het plan-Beel komt in feite op hetzelf de neer als het a.r.-voorstel. Alleen is om psychologische redenen de magische datum van 1 januari gehandhaafd. Of dit de KVP over haar bezwaren legen geknabbel aan de belastingverlaging zal doen heenstappen, mag worden betwij feld. Niet aantrekkelijk Overigens is het compromis van de informateur ook voor de PvdA ver van aantrekkelijk, omdat het belastingverzwa ringen inhoudt die de socialisten niet nodig vinden (er zit naar hun mening ner-s geen gat in de begroting 1967) die de ruimte voor loonsverhogingen beperken. De gewijzigde economische situatie (groter tekort op de betalingsbalans dan aanvankelijk werd geraamd, ontspanning op de arbeidsmarkt) acht de PvdA geen argument om de dekking te verzwaren. Juist in zo'n situatie gaat het naar hun mening niet aan de bestedingen door tra lastenverzwaringen af te remmen, kan de moeilijkheden op de arbeidsmarkt alleen maar vergroten. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Terwijl het fiasco van de Vascomy in Zuid- Limburg nog niet helemaal te overzien is, kondigt zich al weer een nieuw ontslagdrama aan. By de Kon. Demka Staalfabrieken N.V. te Utrecht zullen 1100 man ontslagen worden. Dit betekent dat hier het personeelsbestand van 2200 man ge halveerd wordt. Het ontslag van 200 man bij Werkspoor-Utrecht is vorige maand ingetrokken, maar bij de Demka is geen kans op intrekking van één van deze ontslagen. Wanneer bij de Vascomij het aantal ontslagen, naar verwacht wordt, deze week ook nog tot 1100 oploopt, dan zijn er in één week tijds bij twee grote ondernemingen niet minder dan 2200 man ont slagen. Gisteravond heeft de directie van Demka de beslissing tot het ontslag officieel genomen, nadat reeds weken lang geruchten over ontslagen de ron de hadden gedaan. Een gelukkige omstandigheid is nog, dat de directie van het Hoogovenbedrijf in IJ muiden zich bereid verklaard heeft 300 van de 1100 ontslagenen van Demka over te nemen. De resterende 800 man zullen moe ten afvloeien. Onder hen zijn 130 werknemers van 60 jaar en ouder, voor wie een vervroegde pensioenre geling wordt voorgesteld. Ook beho ren tot deze 800 man 250 buiten landse arbeidskrachten, voor wie het arbeidscontract niet verlengd zal VKRT.TRZEN Reeds enige tijd waren de financiële resultaten bij het bedrijf niet gunstig. Toen Hoogovens in 1964 het bedrijf volledig opkocht, werd een ontwikke lingsplan opgesteld voor de produktie van speciaal staaL Ook toen had het bedrijf al teruglopende resultaten. De nodige miljoenen voor dit nieuwe project kwamen op tafel. In begin 196" men over het plan nog opti mistisch, ook al hield men rekening met aanloopverliezen. De tekorten ble ken echter groter dan verwacht werd. Over 1965 was dit 10 miljoen en over '66 waarschijnlijk 15 miljoen. Een grondig onderzoek van marktsituatie en de produktiecapaciteit heeft inmiddels uitgewezen, dat er vele jaren met grote tekorten dreigden. :ou het voortbestaan van het gehe le bedrijf in gevaar gebracht hebben. Om het bedrijf van de walserij, het staalgietwerk en de smelterij te redden heeft de directie thans besloten de pro duktie van speciaal staal te stoppen er tot massaal ontslag over te gaan. De teruglopende werkgelegenheid ir de metaalindustrie krijgt hiermee op nieuw een gevoelige klap. Voor de werkgelegenheidssituatie in Utrecht en omgeving treft dit ontslag bijzonder on aangenaam. De directie verklaarde zich bereid in overleg met de vakbonden verant woorde regelingen te treffen voor het afvloeien van de ontslagen werkne- Bij het concern van de Verenigde st. nicolaas- bonbons van niet duur wel heerlijk In het Ringwiél, een meertje aan de weg van Oudega naar Gaast- meer, liggen de wrakstukken van het gisteren verongelukte Engelse vliegtuigje. De twee in zittenden worden vermist. In de inzet een vliegtuig van de Brit- ton-Normanfabriek, een proto type van een nieuw te bouwen toestel. Machine Fabrieken zijn op het ogen blik alle wervingscampagnes stopgezet om te proberen het overtollige perso neel van Werkspoor-Utrecht, voor wie de ontslagen zijn ingetrokken, in ande re bedrijven van het concern te plaatsen. In kringen van het bedrijfsleven acht men overigens geen reden tot al te groot pessimisme over de econo mische ontwikkeling in ons land aanwe zig. Zowel Demka als Werkspoor- Utrecht zijn altijd wat zwakke en kwetsbare bedrijven geweest. In de vijftiger jaren heeft zich bij Werkspoor-Utrecht ook al een ontslag van honderd mensen voorgedaan. In de vakbladen van de metaalbe- drijfsbonden staan ook op het ogenblik nog tientallen advertenties waarin hon derden metaalvakmensen worden ge- Prinses Margriet vertrok gisteren I vergezeld door haar particulier van Schiphol voor een privébezoek secretaresse mejuffrouw N. Af. de aan Leeds in Engeland. Zij wordt I Vlieger. DEN HAAG Minister Bogaers en staatssecretaris Hoefnagels stellen thans in een wetsontwerp voor financieel draagkrachtige huurders van woningwet woningen een jaarlijkse bijdrage te laten betalen. De „bijdrage" (het woord huurbelasting noemt mi nister Bogaers onjuist) wordt per jaar geheven. Voor de inning moet een nieuw ambtenarenapparaat worden gesticht. Vier ta rieven zijn ontworpen. Bij een belastbaar inkomen van 12.500 tot 15.000 gul den wordt 260 gulden per jaar geheven; tussen 15.000 en 18.000 gulden een hef fing van 390; tussen 18.000 en 24.000 gulden 650; daarboven 910 per jaar. (De heffing vermin dert met 50 voor het vijf de en volgende kind waar voor men kinderaftrek heeft.) Voor volgend jaar wordt de opbrengst voor het Rijk geschat op 70 miljoen 'gul den. De bedragen moeten be taald worden onverschillig hoe hoog de huur is, en door iedereen in de ge noemde inkomensklasse, Volgens de bewindslie den bleek bij het „woning behoefteonderzoek" van 1964 reeds dat 25 tot 30 procent van de bewoners van woningwetwoingen een inkomen had boven de grens voor de sociale ver zekering. Dit zijn er thans Van 260 tot 910 per Jaar die een woningwetwoning heeft gehuurd. Dat zijn dus huizen die gebouwd zijn met (vaak 100 pet.) voorschotten van het Rijk en geëxploiteerd worden door de gemeente of door woningbouwverenigingen. Behalve W.W.-woning en is er ook andere gesubsi dieerde particuliere bouw, maar die valt hier helemaal buiten. waarschijnlijk nog meer. Het gevolg is dat het door de overheid „financieel be schutte klimaat" rond deze woningen steeds meer ten goede komt aan mensen die dit eigenlijk niet nodig hebben. De financieel minder draagkrachtige gezinnen zullen in sterke mate last ondervinden van de woningnood of hun toe vlucht nemen tot voor hen te dure woningen zolang woningwetwoningen door gezinnen met ruimere fi nanciële armslag bezet zullen worden. De bewindslieden hopen dat zij die een bijdrage te moeten gaan betalen zich gaan afvragen of de bezwaren die aan het be trekken van een andere woning verbonden zijn, wel opwegen tegen het verblijf in de huidige wo ning. De grootst mogelijke min derheid van de Raad voor de volkshuisvesting die advies moest uitbrengen is van mening dat de btfrtra- geheffbig geen verband legt tussen betaalde huur en de waarde van het voordeel dat de bewoner van een woningwetwoning geniet. Volgens deze minderheid is er daarom sprake van een huurbelasting die in strijd is met bet aan de belasting heffing ten grondslag lig gende gelijkheidsbeginsel. Zendingskansen |^OG nooit hebben in de naoorlogse jaren de denren zó wijd open gestaan voor de zending als op dit ogenblik. Vijftien jaar geleden werd zelfs de mogelijkheid besproken, dat de zending haar tijd had gehad. Nü weten we beter. Samen met de jonge kerken kannen taken worden aange pakt, waar vroeger zelfs niet van ge droomd werd. Maar deze kansen komen op een moment dat onze economie wankelt. De zending ervaart dat. De collecten groeien wel wat, en ook vele andere inkomsten, maar de post „giften" heeft het hard te verduren. Alleen de hervormde zending heeft dit jaar al minstens 10 procent aan inkomsten méér nodig dan in vorig jaar. Zal het geld er komen? laren geleden werd een schilder eens gevraagd een schilderij te ma ken van een „stervende kerk". H(j schilderde een prachtig gebouw, vol mensen. Het licht viel binnen door gebrandschilderde ramen. „Is dat een stervende kerk?", vroegen men sen hem. Zijn antwoord was: „Ja, kijk maar naar de zendingsbus". Bij de ingang was de zendingsbus dui delijk zichtbaar. Een spin had haar web gesponnen boven de gleuf. „Een kerk", zei hij, „die niet aan zending doet is een stervende kerk." Bij zending gaat het niet alleen om de toekomst van de kerk op de zen- dingsveleden, het gaat evenzeer om de toekomst van de kerk op het thuisfront. Een kerk die geeft, leeft. Synode open UET moderamen van de genera le synode der Hervormde Kerk zal maandag voorstellen de synode te openen voor de pers. Het bericht verraste ons. We had den gehoopt dat het volgend jaar zou komen; het moderamen neemt de stap eerder dan we gedacht hadden. We zijn blij met dit voorstel, niet in de eerste plaats voor onszelf, maar vooral voor de kerk. Deze tijd vraagt als geen andere om open heid. Maar meer nog dan deze tijd, vraagt het evangelie zelf om open heid. Het evangelie openbaart onze zonden en zwakheden, onze fouten en feilen; niet om ons te plagen, maar ter genezing. Een kerk die achter gesloten deuren haar zaken afhandelt, omdat zij vreest dat anders haar tekortko mingen in de openheid komen, sluit zich ten onrechte af. Zij wil zich misschien beter voordoen dan zij De kerk heeft echter geen masker nodig. Het gaat in de evangeliever kondiging niet om haar kracht, maar om de Kracht Gods, die onze zwakheid te hulp komt. Het evangelie vraagt om openheid en onze tijd vraagt diezelfde open heid. De Hervormde Kerk kan er alleen bij winnen, als de synode in derdaad maandag het voorstel van haar moderamen aanvaardt. MÜNCHEN De partijleiding van de CSU, de Beierse tak van de CDU, heeft gisteren eenstem mig besloten de premier van Baden-Württemberg, Kurt Georg Kiesinger, aan te wijzen tot op volger van Erhard. Kiesinger kan door deze steun rekenen op 49 vaste stemmen van de 245 in de partij. Zijn positie is nog gunstiger ge worden doordat een andere kandi daat, Eugen Gerstenmaier, be kend maakte dat hij zich terug trok als kandidaat voor het bonds kanselierschap. Gerstenmaier heeft de christen-de mocratische bondsdagfractie brief verzocht hem als kandidaat te schrappen om zo de keuze tussen de drie overgebleven kandidaten te ver gemakkelijken. Deze drie zijn Rainier Barzel, Kiesinger en Schroder. t)e CSU wilde eerst haar voorzitter Strauss kandidaat stellen, maar deze verklaarde hier nog niet toe bereid te zijn. Hij zou echter niet afkerig zijn voor een ministersportefeuille in het nieuwe kabinet CDU De CDU heeft nog geen overeen- steming bereikt over de opvolging van Erhard. Toen Kiesinger de steun van de CSU kreeg verklaarde hij direct dat hij geen lid van de SS of SA is ge weest. Hij was wel in 1933 lid van de Nazi-partij geworden maar in 1934, na het optreden van Hitier tegen Roehm en de zijnen, was hij begonnen zich tegen de Nazi's te verzetten. De bewering dat hij als verbin dingsman had gefungeerd tussen Goeb- bels en Von Ribbentrop noemde Kiesin ger een leugen. I DE BILT De storing die woens dag vooral in het westen van het land langdurig regen heeft gebracht waar- by op sommige plaatsen in totaal 35 mm regen viel, is in de afgelopen nacht vrij snel over West-Duitsland naar Zuid-Zweden getrokken. Noord westelijke winden voerden aan de ach terzijde van de storing drogere lucht ons land binnen waarin opklaringen voorkomen. Deze lucht is echter onsta biel zodat ook plaatselijk buien vallen, waarby hier en daar hagel voorkomt. Van de oceaan breidt een gebied van hogedruk zich over West-Europa uit. De wind blijft daarby het komende et maal in ons land noordwestelijk en voert koudere lucht aan. Vannacht zal de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot iets onder nul kunnen dalen. Naast opklaringen zullen lokale buien voorkomen. DE BILT Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Iets kouder met vannacht in het binnen land plaatselijk lichte vorst. 6.06, onder: 16.2 7.52, onder 16.56: i op: lO Lust u ook we! eens wat anders bij de lunch? Serveer boerepannekoeken! Bak kleine stukjes spek, gesnipperde ui, kleingesneden worteltjes en aardappelen in de koekepan lichtbruin. Doe er het panne- koekbeslag bij tot de bodem goed bedekt is. Daarna op een zacht vuur gaar bakken tot de pannekoek lekker bros is. KostelijkI Weer uitstel lancering KAAP KENNEDY De lancering van de Gemini-12 met de ruimtevaar ders Jim Lovell en Buzz Aldrin is op nieuw 24 uur uitgesteld tot vrijdag. SANTIAGO Muizen, steeds meer muizen komen deze hele week al Chili binnen uit de heuvels aan de voet van de Andes. De voorhoede is al 20 km van Santiago. Niemand weet waarom zij gekomen zijn. De één zegt dat ze uit hun nesten opgejaagd zijn door een aardbeving, zondag, een ander dat de trek door over bevolking is veroorzaakt, maar niemand kan zich herinneren dit al eens eer der meegeri akt te hebben. Wel weet iedereen wat ze doen op hun weg door de grazige valleien koren VrCtCn' De horde heeft zich aI een weg geknaagd door 1.300 hectare De boeren trachten de muizen met stokken, hooivorken, honden en ratte- yallea uit te roeien, er zijn muren van vuur aangelegd om de invasie tegen te houden. Maar de muizen rukken op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1