Verwachtingen PvdA-ccngres Alleen PvdA, KVP en ARP richten zich op toekomst 1 Hoe artsen over zichzelf denken SANATOGEN DR. TANS, VOORZITTER VAN PvdA Von Choltitz was in Rotterdam tijdens bombardement PvdA STAAT OP TWEESPRONG Eig en risico zet geen zoden aan de dijk NIEUWE LEIDSE COURANT 13 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Een politiek die op de toekomst is ge richt, kan op het ogenblik alleen door de PvdA, de KVP en de ARP worden verwezenlijkt. De VVD heeft duidelijk gezegd dat zij niet met de socialisten in één kabinet wil zit ten, en de CHU toont de laatste tijd steeds meer conserva tieve trekken. De PvdA en de ARP hebben zich meer malen uitgesproken voor een beleid dat opkomt voor de sociaal zwakkeren. De KVP heeft dit tot voor kort ook ge daan. Ik hoop dat zij na deze kabinetscrisis weer op de voordien ingeslagen weg zal voortgaan." Dit zegt PvdA-voorzitter dr. J. G. H. Tans. Morgen en zater dag zal hij het buitengewoon congres van zijn partjj leiden. We legden hem enkele vragen voor. Gewoonlijk vergaderen we om de twee jaar. Omstandigheden hebben deze bijzondere bijeenkomst noodzakelijk gemaakt De verkiezingsuitslagen ver wekten overal beroering. De uitsla gen «varen voor de PvdA teleurstel lend; we hebben behoefte aan nadere bezinning. Heeft de wijze waarop de PvdA oppositie heeft gevoerd ook niet tot deze moeilijkheden hijgedra gen? De heer Vondeling heeft als oppositieleider een aantal mi nisters uit het kabinet Marijnen heneden de maat genoemd. Korte tijd later zat hij met hen in één kabinet. Heeft de PvdA de politie ke verhoudingen die in ons land bestaan in die periode niet enigszins uit het oog verloren? De oppositie is op het punt dat u noemt misschien niet helemaal geluk kig geweest Maai u kunt toch niet stellen dat de politiek van de PvdA ten tijde van het kabinet Marijnen over de hele linie te ver is door geschoten. De politieke moeilijkhe den hebben oorzaken die dieper gaan. We zullen op dit congres moe ten trachten gezamenlijk tot een op lossing te komen. Monarchie narchie-republiek niet op het gres aan de orde zal komen. Is dat Deze kwestie zal ongetwijfeld door con gresgangers aan de orde worden gesteld. Maar en dat zal ook Jan Nagel hebben gedoeld we zullen er geen hoofdthema van maken. Er zijn belangrijker zaken die om oplossing vragen, zoals de omvang der collectieve voorzieningen er inkomensverdeling. Het vraagstuk monarchierepubliek is niet actueel. Er zijn de laatste tijd verschil lende opvattingen binnen d PvdA naar buiten getreden. We noemen bijvoorbeeld Tien Rood en het boekje van Jan Na gel. Verwacht u een moeilijk con gres? Er zullen meer dan 2000 deelnemers zijn. Zo'n groot aantal personen maakt het ordelijk verloop var vergadering natuurlijk extra inspan nend maar dat zal best lukken. U denkt aan het tot elkaar brengen van diverse meningen; naar mijn mening zal dat we! gaan. Binnen iedere par tij bestaan verschillende oDvattingen. Ons basisprogram „Socialistisch Bestek" is echter in het land goed ontvangen. Er zullen ongetwijfeld personen naar voren komen die het nog niet radicaal genoeg vinden; op het congres zal moeten blijken hoe groot hun aanhang is. De groep die de meeste aandacht trekt heeft niet altijd de grootste aanhang. BADEN-BADEN De zater dag overleden en gisteren met militaire eer begraven ex-infan- terie-generaal Dietrich von Chol titz, die het krankzinnige plan van Hitler Parys in brand te steken niet heeft uitgevoerd, blijkt nauw betrokken te zjjn ge weest bij het bombardement van Rotterdam. Blijkens een verslag van de Neder landse enquête commissie, die een on derzoek heeft ingesteld naar het beleid van de Nederlandse regering geduren de de Tweede Wereldoorlog, bevond Von Choltitz zich in de meidagen van 19-10 voor de stad Rotterdam. Hij is de man geweest die op maan dag 13 mei een Nederlandse geestelijke en een burger desgevraagd toestem ming heeft verleend naar de Neder landse commandant van Rotterdam, ko lonel P. W. Scharroo, te gaan om hem te vragen met het beschieten van het Noordereiland en het Stieltjesplein op te houden. Von Choltitz liet de twee Nederlan ders de boodschap overbrengen dat de Nederlandse commandant maar snel met het schieten en het tegenstand bie den moest ophouden, omdat er anders strenge maatregelen zouden worden ge nomen. Kolonel Scharroo ontving de Neder landers niet, maar liet ze te woord staan door kapitein J. D. Backer, om dat ze geen vertegenwoordigers wa ren van de Duitse weermacht, noch enig officieel papier konden tonen. De twee Nederlanders kregen nul op hun request en keerden naar Von Choltitz terug met de mededeling dat Scharroo hen niet wilde ontvangen. Van Choltitz was de Duitse luite nant-kolonel die op dinsdag 14 1940 's middags om kwart over twaalf kapitein Backer in een melksalon op het Noordereiland ontving met het af wijzend antwoord van generaal Winkel man en kolonel Scharroo op een ongete kend ultimatum van onbekende her komst dat een Duitse par'emantarier des morgens had overhandigd. Nadat drie door Von Choltitz telefo nisch gewaarschuwde Duitse generaals om vijf over half één in de melksalon waren verschenen, begonnen de bespre kingen met kapitein Backer over een ultimatum dat behoorlijk ondertekend aan kolonel Scharroo zou moeten wor den overhandigd, wilde generaal Win kelman het in overweging kunnen ne men. Om tien voor half twee die middag ging kapitein Backer, begeleid door twee Duitse officieren, terug naar de eigen linies met een nieuw ultimatum door generaal Schmidt zelf geschreven en met een aflooptijd tot tien voor half rijf 's middags. Kapitein Backer was met zijn begelei ders nog maar nauwelijks op weg naar de Nederlandse linies of er werden Duitse vliegtuigen waargenomen. Op last van generaal Schmidt werden rode lichtkogels afgestoken, maar in weer wil daarvan bleven de vliegtuigen na- Daarna gaf een der begeleiders nog ns opdracht rode lichtkogels af te iren. maar ook dat deed de vliegtuig bemanningen niet van koers en inten tie veranderen. Om half twee vielen de eerste bommen op Rotterdam-oost waar zich geen enkel militair doel be- Het zijn vooral jongeren die te gen de gang van zaken binnen de PvdA ageren. Is er misschien spra ke van een kortsluiting van de ouderen met de jongeren i: PvdA Zelf heb ik, toen ik hun leeftijd had in de jaren dertig ook kritiek gehad op wat ouderen deden. De botsing tussen iwee generaties is niet van deze tijd. Misschien openbaart dit verschijnsel zich nu sterker dan vroe ger. Ik dacht dat in Socialistisch Bestek een groot aantal wensen var de iongeren opgenomen is. Wii blij ven bereid te luisteren. Ten slotte is het onze taak de jongeren op te van gen en zo veel mogelijk met hun verlangens rekening te houden. Doorbraak De PvdA heeft na de oorlog sterk gepleit voor doorbraak ir ze politiek Vindt u de doorbraak geslaagd en zal de PvdA eraan vast blijven houden? De doorbraak is kwantitatief natuur lijk niet geslaagd; dat wijzen de ver kiezingsresultaten wel uit. Maar het beginsel is aanvaard. Een vrije keuze wordt ook door de confessionele par tijen niet meer betwist. Wat dat be treft is onze strijd niet tevergeefs geweest. Momenteel leggen wij er de nadruk op, dat confessionele partijen de duide lijkheid in de weg staan. Vooral de KVP is hier de oorzaak van. Zuivere programpartiien worden hierin mee gesleept. Zij worden voortdurend tot compromissen gedwongen. Meer radtaal Verwacht u dat de PvdA na dit congres een meer radicale koers zal gaan volgen? Een meer radicale koers zou ik het niet willen noemen. U moet onderscheid maken lussen een basisprogram dat richtlijnen aangeeft en een verkie zingsprogram. Bij dit laatste pro gram moeten we rekening houden met de ODvattingen van andere Dartij- en. Er moet in ons land nu eenmaal altijd een coalitieregering gevormd worden. let basisprogram „Socialistisch Bestek" geeft aan wat wij zouden willen als wij het alleen voor het zeggen hadden. Van een radicalise ring is geen sprake. In 1951 hebben we onze grondslagen uiteengezet in „Op weg naar de Vrijheid". Ik dacht niet dat „Socialistisch Bestek" in grondtoon verschilt van „Op weg naar de Vrijheid". Iet is natuurlijk mogelijk dat andere partijen ons dwingen bij het vormen van een regeringscoalitie van onze essentiële uitgangspunten af te wij ken. Wanneer dat het geval is komt er een moment waarop we nee moe ten zeggen en in de oppositie gaan. Congres wellicht van historische betekenis (Van onze parlements redactie) DEN HAAG Morgen en zaterdag belegt de PvdA te Rotterdam een buitengewoon congres. Op 9 september schreven wij reeds dat de so cialisten voor een historische politieke keuze staan: naar links of voorzetting van de huidige koers. Inmiddels heb ben diverse stromingen in de PvdA van zich doen spreken. Een linkervleugel uitte zich in drie publicaties: het boekje Tien over Rood; Jan Nagels brochure ,Ha die PvdA" en de zogenaamde Groep 44, die in een brief aan het Dartijorgaan Opinie haar mening uiteenzette Ook weekbladen als De Groene en Vrij Nederland vormen een belangrijke spreekbuis voor de ze stroming. Partijsecretaris E. Meester kan eveneens tot de radica le vleugel worden gerekend. Linkervleugel Tien over Rood heeft haar wensen het uitvoerigst geformu leerd. Deze groep wenst o.m.: Na koningin Juliana een republiek; elk PvdA verkiezingsprogram moet een minimum aan eisen be vatten waaraan bij kabinetsforma tie moet worden nnidnan; Portugal behoort uit de NAVO geweerd te •norden of Nederland moet uit de NAVO treden; grond- en bo demschatten moeten in handen ko men van de gemeenschav; erfenis sen boven 100 000 behoren met 99 pet. te worden belast; de ont- •nikkelinoshulT moet in 1970 2 vet van het. nationaal inkomen bedra gen; de parlementsleden dienen verantwoordelijkheid af te leggen ian de kiezers. Groep 44 heeft gepleit voor duide lijker geh'ikstelling van de PvdA met het linkse denken. De partij moet zich meer het lot van de soci aal zwakkeren aantrekken. Nagel geeft meer een losse schets van de huidige politieke situatie, waarbij kernpunten voor een radi cale socialistische politiek worden geformuleerd. Rechtervleugel bondsmensen behoren onder ande ren ertoe. In deze kringen acht men een meer linkse politiek een terug zetten van de klok. Men geeft de linkervleugel toe dat de PvdA aan duidelijkheid zal winnen, maar stelt er tegenover dat de partij aan invloed zal inboeten. Juist de meer gematigde koers heeft, volgens deze groep, de PvdA na de oorlog successen gebracht. Door een linkse politiek zal, vreest men, de PvdA noodgedwongen in de oppositie blijven. Socialistisch bestek Inmiddels heeft het partijbestuur zijn opvattingen eveneens kenbaar gemaakt in de publikatie Socia listisch Bestek. De PvdA dient vol gens dit stuk onder meer te stre- vrijheid van demonstratie; studie op de mogeli ikheid van een rechtstreekse verkiezing van burge meesters Maximale opbrengst van .grond- en bodemschatten voor de gemeenschap. Ontwikkelingshulp ter hoogte van 1 pet van het nationaal inko men in 1970; daarna verdere opvoe ring. Vermogenswinstbelasting en hogere progressie in de inko mensbelasting. Aandrang op Portugal om de NAVO te verlaten. Wanneer we deze programmapun ten met die van Tien over Rood vergelijken, valt op dat de eisen van Tien over Rood scherper zijn geformuleerd. De aanpak is dogma tisch. Bij Socialistisch Bestek overheerst een zakelijke aanpak zonder sterke ideologische basis. Niettemin komen de meeste denk beelden van Socialistisch Bestek dichter bij Tien over Rood dan bij de gematigde vleugel. Op het congres zal moeten blij ken hoe groot beide vleugels zijn. Op de leiding rust de taak de twee stromingen in één bedding te doen samenvloeien. Voor deze opdracht ziet met name de nieuwe lijstaan voerder, drs. Den Uvl, zich gesteld. Een hernieuwde PvdA, met een nieuw program, onder een nieuwe leider, moet het resultaat van het congres zijn. Faillissement Centropa aangevraagd AMSTERDAM Bij de rechtbank te Amsterdam heeft mr. H. G Stibbc gisteren het faillissement aangevraagd van de NV Centrooj Chalet Service. De ,'aadkamer var de rechtbank hierover dinsdag hes'issen. Mr. Stibbe, die Is benoemd tot be windvoerder, verzocht de surseance in te trekken omdat er geen enkele hooi is dat de crediteu-en bevredig' kunnen worden Centropa kreeg 11 septembei 1964 de finitief surseance van betaline die de ze maand eindigt De directe r van de NV, die begin vorig jaai werd gea. resteerd onder verdenking var oplich ting en verduistering, deelde destijds mee dat er een sch lid van ongeveer 1.3 miljoen gulden was. Er zijn ongeveer driehonderd credit dren. Snoep verstandig eet 'n appel (Van onze parlementsredactie) 1~AEN HAAG „Wat verwacht u van het komend congres van de PvdA?" Deze vraag stelden wij aan een aantal be kende personen uit de politieke wereld. Hieronder volgen hun antwoorden. Jan Nagel (schrijver van „Ha die PvdA"): .,lk hoop dat het een pittige discussie wordt, waarin de jongeren een aantal voorstellen zullen indie nen die verder gaan dan het bestek voorstelt. Hierbij denk ik vooral aan kwesties als het NAVO-lidmaatschap van Portugal, het erkennen van de DDR en de kwestie monarchie of re publiek. Ik hoop dat het congres er toe over zal gaan een commissie in te stellen die dit vraagstuk uitvoerig moet bestuderen. De PvdA moet mijns inziens niet langer om dit vraagstuk heen blijven lopen." VOORSPEL „Misschien kan dit congres ook een voorspel vormen tot de verwijdering van oudere politici die reeds veel te lang op hun post hebben gezeten. Zij zijn voor een deel schuldig aan de verkiezingsnederlagen van de PvdA. Na de oorlog heeft de PvdA de jongste fractie gehad. Ze heeft nu reeds geruime tijd de oudste. Dat is voor een progressieve partij bedenke lijk. Voorts hoop ik op formulering van een minimumprogram, of liever gezegd een garantieprogram. Dit hoeft de on- derhandelingenpositie echt niet te verzwakken. Diensttijd verkorting en inkrimping van de marinevloot zul len hier een hoofdthema bij moeten vormen. Mr. P. J. M. Aalberse (voorzitter KVP): „Het PvdA-congres zie ik met be langstelling tegemoet. Wij zijn be nieuwd naar de koers die de PvdA gaat uitstippelen. Dit zal van groot belang zijn, vooral met het oog op de samenstelling van de regeringscoali tie in 1967 Han Lammers (Tien over Rood): „Ik hoop dat het congres zal erkennen dat het verlangen naar een meer mar kante formulering van de socia listische politiek rechtmatig is. Voorts hoop ik dat het congres aan trekkingskracht zal uitoefenen op hen die voordien in de PvdA geen alternatief zagen. Er zijn momenteel veel jongeren met name in de KVP en de ARP die niet afkerig zijn van een meer radicale politiek. Wanneer de jonge generatie zich na dit congres teleurgesteld zal voelen ben ik bang dat de PvdA zich in de toe komst vervreemdt van haar basis." VERWIJT Drs. A. D. W. Tilanus (voorzitter CHU): „De situatie in de PvdA maakt mijns inziens duidelijk dat het verwijt van de socialisten dat confessionele partij en altijd tegengestelde meningen moeten overbruggen, ook voor hen zelf geldt De CHU heeft altijd gesteld dat in een partij ruimte moet zijn voor verschil lende opvattingen. De PvdA heeft thans deze ruimte ook nodig. Ik ben benieuwd hoe de PvdA zich na dit congres zal gaan opstellen. „Socia listisch Bestek" is naar mijn mening nogal gedetailleerd. Het lijkt me moeilijk om in twee dagen het hele programma volledig af te werken." VIr. E. H. Toxopeus (fractieleider VVD):. „Volgens mij zal bet bestuur van de PvdA trachten niet werkelijk naar links te gaan. zoals b.v. Tien over Rood dit voorstelt. Aan de andere kant geloof ik niet dat men het idee van de heer Vondeling om te komen tot een progressieve volkspartij op brede basis zal nastreven." Dr. W. P Berghuis (voorzitter ARP): „Met grote belangstelling wacht ik op de resultaten van dit congres. Ik hoop dat de PvdA ook na deze bijeen komst als constructieve democra tische partij blijft optreden en zich niet op allerlei zijsporen laat zetten." VIT VERLEDEN A. H. Kloos (voorzitter NW): „Mede gezien de huidige politieke situa tie verwacht ik dat het op het con gres tot een geslotenheid van de rij en zal komen. Op zichzelf acht ik de soms wat wilde progressieve gelui den die een aantal jongeren naar vo ren brengt niet bezwaarlijk. Hun ideeën stammen volgens mij soms echter meer uit het verleden, dan dat zij op de toekomst gericht zijn." De opvattingen die Tien over Rood b.v. over de loonpolitiek naar voren brengt vind ik bepaald ouderwets. Op zichzelf is het echter niet onple zierig dat deze jongeren naar voren treden, als ze maar bereid zijn te luisteren naar anderen. Ik heb goede hoop dat dit wel zal lukken." Waarschijnlijk zal uiteindelijk =en iets meer radicale koers dan thans geformuleerd worden. Vervaagd De vragen waarvoor de PvdA staat mogen overigens niet worden gezien van de algemene I oolitieke situatie. Het kabi- net-Cals heeft de nadruk gelegd I op de noodzaak te werken in de richting van het jaar 2000. Be langrijke voorzieningen aan wo ningbouw. wegenaanleg en onder wijs zijn nodig. Met deze doelstel lingen zijn de vijf grote partijen het wel eens. maar over de uit- verking denkt elk verschillend. De PvdA heeft altijd nadruk gelegd op het „progressieve ka rakter" van socialistische politiek I tegenover het „conservatieve" van 1e andere partijen. Nu bij de Nederlandse partijen de aandacht voor collectieve voor zieningen in het middelDunt van de belangstelling staat, is de Pvd A min of meer gedoemd naar links te gaan, wil ze haar pro gressief karakter ten opzichte van de andere partijen kunnen handhaven. NW: Hébben artsen wel achterstand? AMSTERDAM Een objectief on derzoek naar „de totale inkomensvor ming" van huisartsen is nodig, vind het NW, dat daarvoor een onafhanke lijke commissie in het leven zou wil len doen roepen. Volgens het NW zijn „de uitzonderlijke hoge" eisen van de huisartsen de oorzaak van het huidige conflict. De ziekenfondsorganisaties zouden met hun voorstel de honoraria met éénvijfde te verhogen al veel te ver zijn gegaan. Het NW vindt daarom dat uit een onderzoek eerst nog maar eens moet blijken of, en zo ja in hoe verre er bij de artsen van achterstand sprake is. DEN HAAG Tot voorzitter van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevorde ring van de Pharmacie is gekozen dr. J. H. M. Winters te Delft. De heer Winters was algemeen secretaris van deze organisatie van apothekers. AMSTERDAM Een eigen ri sico in de verplichte ziekenfonds verzekering, dat zoden aan de dijk zet, lijkt nog lang niet moge lijk. Tot deze slotsom moest prof. dr. Mertens komen, toen hij vanmiddag sprak voor de Ziekenfondsraad, die het 25-jarige jubileum van de verplichte verzekering herdacht. De zo lang ontbeerde sociale zeker heid, die thans verkregen is via een sluitend stelsel van sociale verzeke ringswetten, is volgens prof. Mertens nog een te vers verworven bezit om al een deel van die basis te kunnen vervangen door individuele mogelijkhe den. Hij hoopte wel dat het eens zover zal komen. Zo ver dat ook de arbeiders eigen risico's kunnen dragen. En niet alleen in de gezondheidszorg. Hoe menswaardig zou het zijn als ook de arbeider eens een paar dagen (onbetaald) verlof kon nemen, zonder in de verleiding te komen, ziekte voor te wenden. Maar dat is een toekomstbeeld. Nu is de bezitsvor ming bij de arbeiders pas in een beginfase en wordt er nog geen doel- [Snoep verstandig U eet 'n appel AMSTERDAM Een opinie peiling onder 20.000 praktizerende artsen in negen Europese landen heeft uitgewezen hoe de gedach ten bij de Nederlandse artsen zijn over de betaling. Van deze artsen is een kwart voor di recte volledige betaling door de pa tiënt; een derde geeft de voorkeur aan ziekenfondshonorering per be handeling voor handhaving van een vast jaarbedrag per ziekenfondspa tiënt is eveneens een derde van de artsen; 8 procent is voor een vast jaarsalaris. De helft van de artsen vult het gewo ne praktijkinkomen aan met ander werk, zoals keuren. Wat het toepassen van een afspraak systeem betreft staat Nederland op de laagste plaats. Volgens de Neder landse deelnemers is er slechts in 25 procent van de gevallen sprake van een afspraaksysteem dat voor alle patiënten gehanteerd kan wor den. Een ernstige aangelegenheid wordt de „bagatel'klacht" genoemd. Een derde van de Nederlandse artsen zag hier in een ernstige bedreiging voor dringende gevallen. Van de Nederlandse artsen is zowat een derde met een verpleegster of een medisch studente getrouwd. Tweederde van de Nederlandse dok tersvrouwen helpt mee in de prak tijk van haar man. In ons land heeft 39 procent van de dokters een betaalde assistente; het Europees gemiddelde is echter 61 procent. En driekwart van de artsen willen dat zeker een van hun kinderen eveneens het medisch beroep kiest. Van de Nederlandse artsen is 48 pro cent hervormd, bijna 30 pet. r.k., 23 pet. buitenkerkelijk. Ruim driekwart beschouwt zich als actief christen. UITGETELD? Begin dan van daag nog met Sanatogen en u bent spoedig weer de oude: fit en levens lustig. treffend gebruik van de Bijstandswet gemaakt. Schadelijk Echter er zal wellicht iets moeten gebeuren. En zal dat schadelijk zijn? Prof. Mertens (die sociale geneeskunde in Nijmegen doceert) moest bekennen dat hierover nog weinig bekend is. Een gering eigen risico van 1 per consult en 2 per visite lijkt hem ech ter ongevaarlijk. Maar liever ziet hij een eigen risico niet bij de huisarts maar zo nodig bij de kosten van medi camenten, paramedische behandelingen en specialistenhulp. Ook lijkt hem het schrappen uit de verstrekkingen van bijvoorbeeld taxi vervoer of eenvoudige brilleglazen wel verantwoord. Al deze maatregelen samen zouden enig soulaas kunnen bieden. Maar het moet dan moeilijk of onmogelijk wor den gemaakt, het eigen risico op vrij willige basis toch weer te gaan verzeke ren. Dan doet men namelijk niets an ders dan een stukje procentuele en ge zinspremie vervangen door een stukje niet-procentuele premie, die bovendien in geringere mate een gezinspremie is. Dat zou men a-sociaal kunnen noemen. Wensen Enkele andere punten uit het betoog van prof. Mertens: In de toekomst zou het goed zijn, ook de wijkverpleging en de volledi ge curatieve geestelijke gezond heidszorg tot het ziekenfondspakket te laten behoren (eventueel met ei gen risico en contributie aan de kruisverenigingen). Wenselijk is de ontwikkeling van wijkgezondheidszorg in home-teams (dorpen) en groepspraktijken (ste den), waarbij huisartsen, wijkver pleegsters en maatschappelijke werksters samenwerken. Personeelstekort in ziekenhuizen e.d. tegengaan met arbeidsdienst plicht voor meisjes lijkt prof. Mer tens geen oplossing. Aandacht ver dient echter een andere suggestie: een verbod om meisjes van bijvoor beeld 18 jaar in dienst te hebben in en groter of kleiner aantal takken van handel en industrie in de hoop dat ze dan in de gezond heidszorg gaan werken. Tegenwoordig komt het haast niet meer voor dat artsen in de feitelijke behandeling onderscheid maken tus sen particuliere patiënten en fondspa tiënten. Om zelfs de schijn van discri minatie te vermijden, dient de arts echter ook geen gescheiden spreeku ren te houden. Snoep verstandig eet 'n appel Sterkt lichaamskracht en zenuwen VU-symposium Huisarts droomt van oude tijd (Van onze onderwijsrcdactie) AMSTERDAM De huisarts zal zich herstellen van de crisissituatie, waarin hij de laatste jaren leeft als hij niet meer droomt van de „goede oude tijd". Dat zei prof. dr. J. C. van Es uit Utrecht gisteren op een symposium ter gelegenheid van het derde lustrum van de medische faculteitsvereniging aan de VU. In het verleden heeft de huis arts zich vaak een verkeersagent ge voeld, die slechts verwees. Hij had geen oog voor zyn specifieke taak, na melijk de persoonlijke- en de gezins- genee.v*;unde. De huidige honorarium- eisen komen voort uit onlustgevoelens. Prof. dr. J. H. Plokker te Utrecht noemde de huisarts „een ellendespe cialist". „Lichaam en geest zijn twee toegangswegen tot de mens", zo zei tij, „maar als men ze goed volgt, komt men altijd weer bij de persoonlijkheid uit". Drs. J. M. H. Persoon, weten schappelijk medewerker aan het Insti tuut voor sociale geneeskunde te Nij megen constateerde een verschil tus sen wat het publiek van de arts ver wacht en van hem waarneemt. Prof. dr. J Godefroy te Tilburg zei dat een objectieve behoeftemeting van artsen niet mogelijk is. AMSTERDAM De kantonrechter, mr. J. D. Carrière, heeft gisteren zestien personen, die hebben deelgeno men aan de vijfde protestmars tegen de oorlog in Vietnam, vrijgesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13