Ziekenfondsen doen beroep op minister Kabinet al da^en bekend met zorgen KVP-fractie Voor miljarden aan schade in Italië OVERSTROMINGEN EN AARDBEVING OP TERUGREIS Kardinaal Bea op receptie ook een kleine wijn kelder moet goed gekozen zijn! 7 bij hondeweer.. f y katjesdrop We zagen het al twee jaar aankomen 7 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1966 NIET VOOR DE POES UTRECHT De ziekenfonds- organisaties hebben de minister van sociale zaken en volksge zondheid gevraagd te bemiddelen in het conflict over het huisartsen honorarium. Zij hopen dat de mi nister door tussenkomst van een „commissie van goede diensten" alsnog een oplossing zal vinden. Prof. dr. P. Muntendam, door de minister aangewezen als informateur, heeft voor morgenochtend de verte genwoordigers van ziekenfondsen en artsen in Leiden bijeengeroepen. Als de hoogleraar dan nog ziek is, zal hij de delegaties aan zijn bed ontvangen. De uitnodiging van prof. Muntendam is geschied op verzoek van de voor zitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging, dr J. F. A. van Rijn. Na de vergadering in Leiden gaat een delegatie van de ziekenfondsorga- nisaties op audiëntie bij de minister. NIET BELGISCH De heer J. Hendriks, voorzitter van het gemeenschappelijk overleg zieken fondsorganisaties, gelooft niet dat in ons land ..Belgische toestanden" zullen ontstaan en dat de huisartsen patiën ten niet zullen behandelen. Hij liet zich niet uit over de gevol gen van een door de minister vast te stellen uitkering in geld, indien de huisartsen na 1 januari contante be taling zouden verlangen. De fonds patiënten zouden 4 a 4,50 uit hun eigen zak moeten gaan betalen als de artsen vasthouden aan hun mini' Op eenzame hoogte heeft deze poes haar zitplaats gevonden. In een hoom klimmen is niet moeilijk, maar hoe kom ik er weer uit? Flink miauwen wil wel eens helpen. En jawel, daar komen de eerste men sen al aan. Ze zijn nog zo slim om een ladder te halen ook. Als ik nóg een keer miauw, krijg ik misschien ook nog een schoteltje melk. Om Russische beker Kiew Dynamo >von van Torpedo Moskou MOSKOU Kiew Dynamo heeft dins dag in Moskou Torpedo Moskou met 20 verslagen in de finale van het tornooi om de voetbalbeker van de Sowjetunie. Kiew heeft de competitie van de Sow jetunie al gewonnen en zal het volgend seizoen spelen in het tornooi om de Europabeker voor landskampioenen. Torpedo zal als verslagen finalist de Sowjetunie vertegenwoordigen in de strijd om de Europa Cup voor beker- Linfield bekerde ronde verder BELFAST Linfield (Noord-Ierland) heeft zich dinsdagavond geplaatst in de tweede ronde (achtste finales) van het tornooi om de Europese beker voor lands kampioenen. In Belfast speelde Linfield in de tweede ontmoeting met 11 gelijk tegen Valerangen Oslo. Bij de rust leid den de Noordieren met 10. De eerste ontmoeting leverde een 41 zege voor Linfield op. Amper 10.000 toeschouwers woonden de wedstrijd, door arbiter Boogaerts uit Dordrecht geleid, in Windsor Park bij. Schaakolympiade Nederland geliik met Engeland HAVANA Dinsdag is in Havana de schaakolympiade voortgezet. De uitslagen luiden: Afgebroken partijen derde ronde: Denemarken Roemenië Vz3Vs, Ver. Staten Spanje 40. Tsjecho Slowakije IJsland 31, Argentinië Hongarije 2—2. Vierde ronde: Rusland Denemarken 20 en 2 afg. partijen; Ver. Staten Usland 3Vtli; Argentinië Noorwe gen 31; Ziud-Slavië Roemenië 21 en 1 afg partij; Spanje Cuba 3M»—Vi: Tsjecho Slowakije Oost Duitsland 2—2; Hongarije Bulgarije 21 en 1 afg. partij. In groep B kwam Nederland in de vierde ronde uit tegen Engeland. Bij het afbreken was de stand lVè—lVfe. De vertegenwoordigers van huisartsen en zieken fondsen zitten morgen op uitnodiging van prof. dr. P. muntendam opnieuw aan de eonferentietafel om te trachten alsnog een op lossing te zoeken voor het diepgaande geschil over de honoraria. Morgen nieuiv overleg van delegaties (Van een onzer verslaggevers) Hessel (Noodraad) aangeklaagd UTRECHT De heer H. Hessel, woordvoerder van de kortgeleden opge richte noodraad, heeft vandaag een v zoek ontvangen van de officier van jt titie om maandag op het Utrechts poli tiebureau te verschijnen. Zijn verhoor houdt verband met de aanklacht die te gen hem is ingediend wegens laster. De heer Hessel zou vorig jaar op een ver' gadering hebben gezegd dat de heer Koe koek 4500 uit de partijkas in zijn eigen zak had gestopt. Uw slijter maakt u wijnwijs (zijn vak is wijnkunde) Ron Pickering nam ontslag als coach LONDEN Ron Pickering, de 36-jarl- ge Engelse atletiek coach, die in de laatste jaren vele successen met zijn pu pillen boekte (en o.a. verspringer Lynn Davies naar gouden medailles in Tokio, Kingston en Boedapest voerde), heeft ontslag genomen. Hij is het niet eens met het beleid van de Engelse atletiekbond, dat hij dom, arrogant en ouderwets noemde. Voor de derde maal in enkele jaren verlaat in Engeland een bekende trainer zijn post. Voor hem was dat Jim Alford, diie een baan kreeg in Zuid-Afrika en de trainer van de nationale ploeg Geoff Dyson, die drie jaar geleden naar Cana da vertrok. KWALITEITSD ROP mum-tarieven, die zij in oktober heb ben vastgesteld op 8,voor eomult op het spreekuur en op 12, per visite. De artsen hebben gisteren in Utrecht gesproken over het standpunt dat zij morgen bij het overleg bij prof. Mun tendam zullen innemen. Zij hebben daarover geen verdere mededelingen gedaan. De LVHi heeft haar ho stellen niet ge-| wijzigd. Dr. Van Rijn zei gisteravond dat het de artsen niet zozeer gaat om de hoogte van de bedragen, dan wel om de methode, die nodig is voor het vaststellen van een goede Prof. P. Muntendam honorering. De voorzitter van de onderhande lingsdelegatie vn de huisartsen, dr. A. E. G. M. Weyenborg, zei dat voor de artsen de opbouw van het honorari um, geformuleerd in het voorstel van begin oktober, zeer zwaar weegt. Ook volgens hem is er met de artsen nog wel te praten over de hoogte van vergoedingen voor lange werkdagen, werk op zondag, enz. Dr. Van Rijn voegde eraan toe, dat de huisartsen altijd klaar zullen blij ven staan voor hun patiënten en dat geen enkel geschil daar iets aan zal kunnen veranderen. ,,Wij willen de ziekenfondsen ook niet kwijt", zo De huisartsen achten het onwaar schijnlijk, dat de ziekenfondsen indi viduele overeenkomsten zullen afslui ten als er voor 1 januari geen over eenstemming wordt bereikt over een collectieve regeling. Prof. Muntendam veronderstelde gisteren aanvankelijk dat zijn infor matie-opdracht was beëindigd. Hij zei „Mijn opdracht was de partijen aat het praten te houden, maar na de jongste ontwikkeling heeft deze poging geen zin meer". Later bleek hij toch weer op deze mening te zijn terug gekomen. Partijbestuur geeft opheldering DEN HAAG Het partijbe stuur van de KVP heeft in een brief aan de leden van de partij raad enkele misverstanden uit de weg geruimd. Opzienbarend is wel de mededeling dat het kabi net minstens tien dagen voor de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer begonnen op de hoogte is gesteld van de zorgen die er in de KVP-fractie leefden. De kritiek op de begroting kwam voor het kabinet dus niet onver wachts. Dat de KVP de crisis zou hebben geforceerd omdat vervroegde verkie zingen verwarring in de PvdA zouden brengen en omdat het kabinet pro grammapunten aan de orde zou stel len die voor deze partij typerend zijn, wordt een leugen genoemd. Dat de fractie zich volledig zou hebben laten beïnvloeden door de werkgevers is een zeer onjuiste voor stelling van zaken. De fractie had vertrouwen in de grote beleidslijnen van het kabinet. „Het vertrouwen echter in de finan- cieel-economische basis was er niet." Psychologisch gezien zou het juister zijn geweest om niet in zo lang nach telijk beraad tot zo ingrijpende be slissingen te komen. Politiek gezien zou schorsing niet tot een ander resultaat hebben geleid, aldus het KVP-partij- bestuur. N. Woering-Krol overleden wondingen die zij zaterdag opliep bij een verkeersongeluk. Bij dit ongeluk, op de weg Hattem-Heerde, werd een man ge dood en drie personen zwaar gewond. VASCOMIJ-ARBEIDER „Joosten maakte het te duur" (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Arnold J. van Oijen (44), tot voor enkele dagen nog goed verdienend betonafwerker bij de Vasco- mij, zegt thuis, driehoog aan de Heerlense Geerstraat: „de klap is hard aangekomen. Za terdag kwam de baas me ver tellen, dat ik ontslagen was. Het geld was op. Ik moest me direct opgeven bij het arbeids bureau. Wat dat betekende? Een hongerloon van de W.W." Altijd heb ik goed m'n boterham verdiend. Met m'n overuren had ik tenminste 170 gulden schoon in de week, soms ook 200 en 300 gulden. En nu ineens maar 96. Als je daar bij rekent, dat wij 27 gulden huur per week moeten betalen, een twee ling hebben en ook de kachel nog brandend moeten houden, ga dan maar na hoe we moeten leven. En het is nog maar dè vraag of we ons vakantiegeld krijgen. Ik heb nog zeker 14 weken van 24 gulden te goed. De vakbond heeft er zich nu voor gespannen. Maar of we het ooit nog zullen krijgen?" Toch koestert Arnold van Oijen geen wrok jegens zijn baas. In te genstelling tot zijn collega's, die on dermeer Joosten al tot tweemaal toe probeerden te grijpen. „Het was een fijne kerel. Tegen de, uit voerders kon hij wel eens te keer gaan. Maar tegen de werkmensen was hij altijd heer. Goeiemorgen jongens, zei hij altijd als hij op het werk kwam." Voor betonwerker Van Oijen en zijn collega's kwam de explosie overigens niet onver- „We zagen het al zeker twee jaar aankomen. Joosten investeerde te veel, maakte het allemaal veel te duur. Voor ons was dat natuurlijk prettig. We hadden een prachtig schaft- en waslokaal, er was een moderne toiletwagcn, kortom: we kregen comfort. Maar in alle ande re zaken strooide hij even gemakke lijk met geld. Waarom had hij een helikopter nodig om luchtfoto's van zijn bouwwerken te nemen? Dat allemaal heeft hem zijn kop gekost. We voelden het. En sinds twee maanden zagen we het ook. Elke week werden er wel een paar naar huis gestuurd. Er was geen werk meer. Nu is de kas leeg. En met de winter voor de deur en met een lange lijst werklozen op het ar beidsbureau betekent dat: de buik riem aansnoeren." Honderden Limburgse arbeiders gaan een onzekere winter tege moet. Want vooralsnog kan nie mand hen gebruiken... Graanvoorraad onder water VU-studenten gingen even lustrum vieren in Rome (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Duizenden mensen dromden vrijdagmor gen voor de stations van Rome om de aangekondigde cycloon, die zich in de richting van de Italiaanse hoofdstad bewoog, te ontvluchten". Dit vertelt de 21- jarige Jan Heidsema, die nog geen dag terug is uit het ge troffen gebied. Samen met 67 andere Amsterdamse studenten van het dispuut Borghia van de Vrije Universiteit brachten zij vorige week een bezoek aan Rome otn daar hun lustrum te De studenten vertrokken vrijdagavond na afloop van hun festiviteiten per bus uit Rome om zich „op hun kast" in Amsterdam weer wat te kunnen herstellen van de vermoeienissen van j hèt feest. Zij dachten zondagavond thuis te zijn, maar het werd maan dagavond. Bij hun vertrek hadden zij al geruchten gehoord dat de au tostrade zou zijn geblokkeerd. Om moeilijkheden te voorkomen besloten zij de weg terug over de Adriatische route te nemen, een omweg van hon derden kilometers. AFGESLOTEN Langs Rimini bereikten de studenten Verona. Tot dusver waren de wegen nog goed begaanbaar, zij het dat het hevig sneeuwde en stormde. Bij aan komst zaterdagmorgen in Verona hoorden zij dat de Brenner waarschijnlijk gestremd was als ge volg van het slechte weer. Nu pro beerden de dispuutsleden via Trente Italië te „ontvluchten". Hier werd hun verteld dat de Brenner de eerste dagen volledig voor het verkeer gesloten zou blijven. De Amsterdam- Tiers probeerden het langs Bolzano, maar daar bleek het water twee me ter hoog te staan. Ook bij Cortina d'Ampezzo was de situatie niet veel beter. Hele stukken van de wegen '"aren weggeslagen. GAT IN WEGDEK Hun bus kwam plotseling voor een ga ping in het wegdek te staan, waar enkele minuten daarvoor nog een brug was geweest. In het kolkende watergeweld verloren tien Italianen het leven. Het was duidelijk: Trente was een eiland geworden in een on dergelopen land. Besloten werd de nacht in Trente door te brengen. De meisjes-studenten vonden gastvrij onderdak in een klooster van de zusters van Sion en de mannen kre gen slaapplaatsen in een jongensinter naat. Zondagmorgen probeerde een van de organisatoren, Gerard Oudewaal (23) telefonisch contact te krijgen met an dere dispuutgenoten, die per trein naar Oostenrijk waren vooruit ge reisd. Toen bleek dat alle telegraaf, telefoon- en treinverbindingen met de buitenwereld waren verbroken. Trente stond zondag voor een gedeelte onder bruin modderig water van de Po. Waar vroeger een station was, was nu nog slechts een grote olievlek met wat opstaande seinpalen. GEEN ANGST Tegen de middag werd verteld dat de Brennerpas zou zijn vrijgegeven. Jaap Erkelens (26) vertelt: Op weg naar de Brenner reden we over we gen die soms twintig centimeter on der water stonden. Links en rechts zagen we niets anders dan ondergelo pen boomgaarden. Tussen de bomen door zag ik mensen met een boot, die probeerden wat van hun inboedel te redden. Van alle kanten stroomde het water de bergen af". Angst heb ben de Amsterdammers niet gehad. Bij de Brennerpas werd bekend dat de weg aan Oostenrijkse zijde gestremd was. Er was daar een aardbeving geweest, die grote gaten in de weg had veroorzaakt. Toen bleek dat de Resia-pas opengesteld was: het leed was geleden. Na een tocht van zestig kilometers westwaarts bereikten de lustrumgangers Oostenrijk via de Resiapas. Daar troffen zij de andere studenten die per trein hadden ge reisd. Ook zij hadden een vertraging van bijna een dag gehad. Gezond wel kwam het gezelschap maandag avond aan in Amsterdam. PAUS LIET TOESPRAAK VERTALEN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dankzij een paus, twee kardinalen en vier bisschoppen is het dispuut Borgia van het studentencorps van de Vrije Universiteit erin geslaagd zijn eerste lustrum met succes in Rome te vieren. In het kader van de lustrum viering heeft paus Paulus VI de Amsterdammers toegesproken tijdens een audiëntie, en kwam kardinaal Bea op de receptie iets drinken. Enkele van de 68 lustrumgangers vertelden ons gisteren enthousiaste verhalen in de kelder van hun dispuuts huis, dat nog de littekens toon de van het lustrum: lege bier flesjes, een autowieldop als as bak en een zoetige geur van de „limonade". Met vijftig studenten in een bus en rest per trein en auto reisden de Amsterdammers naar de Eeuwige Stad. Daar werden de Amsterdamse studenten begroet door oud-VU-student. mr. Oranje, die de studenten een grote steun is geweest bij de verwezenlijking van hun plan nen. Intussen was gebleken dat vier van de treinreizigers in een verkeer de wagon een dutje waren gaan doen en zodoende vijf uur later in Rome arriveerden. De volgende dag leidde de sleutelbe waarder van de paus, monseigneur Van Leerde de studenten door de Sixtijnse en Paulinische kapel. Gedenkrede Kardinaal Bea (86) hield voor de Neder landers een gedenkrede. Het contact met deze voorzitter van het secreta riaat voor de eenheid der christenen, was tot stand gekomen door een troductiebrief van prof. Berkhouwer van de VU De Amsterdammers bo den de bejaarde kardinaal een denkboek en een klassiek-latijnse devoering aan. die de katholieke hoogwaardigheidsbekleder waar schijnlijk toch niet heeft verstaan. (Hij is gewend aan kerk-latijn.) Bert Jansen (23) vertelt geestdriftig over het planten van 1700 bloembollen in de tuin van Fort Triumphale waar de meisjesstudenten tijdens hun Romeinse tijd hebben verbleven. Gerard Oudewaal (24) een der orga nisatoren, zegt (nog in pyama: hij wai direct na aankomst naar bed gegaan), dat geheel onverwachts kardinaal Bea de studenten op de receptie kwam complimenteren. „Een beminne lijk en wijs man". Kardinaal Bea kwam in voi ornaat naar deze ont vangst. die in het pilazza van de fami lie Doria (de rijkste familie van Italië) werd gehouden. De hele Nederlandse kolonie in Rome (ongeveer 700 personen) was donderdag avond op het concert dat het koor van de voedselorganisatie van de VN de jubilerende studenten aanbood. Dit koor staat onder leiding van de Neder lander Wijnand van de Pol. Bijzonder heid is dat in de kerk, waar het con cert werd gehouden, de enige Neder landse paus (Adrianus VI) ligt begra- Het noogtepunt van alle festiviteiten werd (ongewild) de audiëntie van de paus, vertelt Jaap Erkelens (26). De naus Kwam in zijn draagstoel de „on menselijk" grote zaal binnen. Toen paus Paulus de studenten toesprak in het Frans herinnerde hij zich de naam van de Nederlandse hoogleraar prof. Berkhouwer, die het concilie als waarnemer heeft meegemaakt. De paus riep toen monseigneur Willebrants bij om zijn woorden in het Neder- 'ands te vertalen. Volgens .Taap Erke- 'ens en ziin studiegenoten is dit voor de -jerste maal in de geschiedenis dat een paus op een audiëntie ziin woor den laat vertalen Paus Paulus vroeg de studenten ziin groeten over te bren- aan de Amsterdamse hoogleraar. Een delegatie van de Nederlanders bood de paus het gedenkboek van de VU aan. ROME De Italiaanse rege ring is gisteren in een spoedzitting bijeen geweest om vast te stellen hoe de economische toestand van hét' larfd is. Honderden deskun digen zijn op weg naar Florence om de schade aan de kunstschat ten op te nemen en zo mogelijk te herstellen. De kunstwerken heb ben gezamenlijk een schade van 500 miljoen gulden. De grootste schade is geconstateerd in de Na tionale bibliotheek met duizenden boeken en manuscripten. Florence heeft een beroep gedaan op de gehele wereld 500 miljoen gul den te schenken om de schade aan de kunstwerken te kunnen herstellen. In Venetië zijn ongeveer 70 van de 400 gondels verloren gegaan en 5000 winkeltjes zijn beschadigd. Toscane, de graanschuur van Italië, is ernstig getroffen. Naar schatting 20.000 hectare staan onder water, waardoor een verlies van ongeveer 900 miljard lire (5,4 miljard gulden) is ontstaan. Waarschynlyk zal Italië als gevolg hiervan een voedseltekort heb ben. Verwacht wordt dat grote hoe veelheden graan moeten worden in gevoerd. Bij de ramp kwamen onge veer 4500 stuks vee om. De Italiaanse vakbonden hebben de arbeiders verzocht een halve dag loon af te staan voor de slachtoffers. De minister van transport, Scalfaro, heeft meegedeeld dat hei herstel van de spoorwegen 15 miljard lire (100 mil joen gulden) zal bedragen. Het trein verkeer komt langzamerhand weer op gang. In het Pogebied zakt het water twee centimeter per uur. Verwacht wordt dat de noodtoestand in het gebied van daag zal worden opgeheven. Toch zijn nog vele dorpen van de buitenwereld afgesloten. Militairen en arbeiders zijn aan het herstel van wegen en brug gen begonnen. De middelen om het herstel van de schade te betalen wil de regering ver krijgen door de belasting op benzine te verhogen. Van alle kanten stromen de sym pathiebetuigingen binnen. Het Neder landse Rode Kruis heeft gezorgd voor 100 sets bloedplasma. Paus Paulus heeft voor de slachtoffers van de overstroming een bedrag van 50 mil joen lire (270.000 gulden) beschikbaar gesteld. 28 wetsontwerpen goedgekeurd DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer giste ren 28 wetsontwerpen goedgekeurd, waaronder 12 inzake de naturalisatie an in totaal 286 personen. Tot de overige goedgekeurde wetsont werpen behoren onder meer de wijzi ging van hoofdstuk zeven van de rijksbegroting voor 1966 (binnenlandse zaken) en wijziging van de begroting van inkomsten en uitgaven van het OPVOLGER IR. ADAMS BEEDIGD DEN HAAG Als opvolger van ir. H. Adams is gistermiddag de heer J. de Groote uit Beilen toegelaten en beëdigd als lid van de Eerste Kamer. De héér De Groote heeft zitting voor de Boerenpartij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7