Weekagenda Commentaar Overweg De Vink wordt vernieuwd China ziet zich als het ware socialistische vaderland Reuvens bereidt zich voor op nieuwe filialen Timdelerclub zorgde voor amusante toneelavond A. STIKKELORUM 60 JAAR KOORLID Jean Michelhofje open voor studenten RECEPTIE SWIFT- Neergeschoten pleger overval modemagazijn man Voss? NIEUWE LEEDS E COURANT WOENSDAG 9 NOVEMBER 1906 Woensdag: Gehoorzaal, 8.15 uur: lustrum afd. Lei den S.S.R., concert Utrechts Studenten koor en -orkest. Stadhuis, 4 tot 6 uur: zitting spreekuur tociaal raadsman. Donderdag (10 november) Groot Auditorium Academiegebouw, 5.15 uur: lustrum afd. Leiden S.S.R., dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot over christe lijke politiek, na afloop receptie bestuur. Oude Singel 236, 8 uur: ledenvergade ring Door Eendracht Verbonden. Marekerk, 8 uur: evangelisatie-avond Herv. wijikgemeente Molenwijk, ds. A. Lagerwey te Den Haag over: „Hoe vindt u dat er gepreekt moet worden?" Vrijdag (11 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, 8 uur: tienersoc. 't Ven ster, quiz-avond, pittige vragen en prij- Gehoorzaal, 7.30 uur: uitvoering gym nastiekvereniging Jahn. Antonius-cubhuis, Mare 8 uur: uitvoe ring Crescendo. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruilavond yoor verzamelaars. Koningskerk (Noord), 8 uur: Herv mannenvereniging De Heere is onze Banier, ds. Hovius te Katwijk aan Zee over Schriftgezag. Old Dutch, Tweede Binnenvestgracht 15, 7.30 tot 9.30 uur: receptie Swift t.g.v. elubkampioenschap van Nederland. Zaterdag (12 november) Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, sac. 't Roefje, modeshow, yeel variatie en combinatie. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 8 uur: herv. jongerensoc., Valkenjacht. Breestraat 19: Boemerang-sociëteit, nachtelijke Boemerang-dropping. Zondag (13 november) Rapenburg 10: jeugdonitmoetingscen- trum Rehoboth, 8 uur: sociëteitsavona foor beide sociëteiten. Dagelijks in Den Haag Theater Pepijn, Nieuwe Schoolstraat 23, 8.30 uur: cabaret Paul .van Vliet, be halve maandag. Scheveningen Circustheater, 8 uur: Toon Hermans met „Tien Toon" (be halve maandagavond). Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Strangers in the night (18 jaar); woensdag: De naakte Odyssee (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Ardennenoffen sief 1944 (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur); De boeka niers (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De onover- wionelijke drie (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Ikeen vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Rififi in Parijs (18 jaar). Doktersdienst Voor de doktersdienst 5 maal 2 bellen. Welke apotheek? Tentoonstellingen De Ruif, Janvossensteeg 59: tentoonstel- |ling van poppen van Carla Klein, van 7 nov tot en met 7 decvan 10 tot 8.30 uur, behalve zat en zondag. Academiegebouw, Rapenburg, tentoon- itelling van de Breda-collectie Rijnlandflat (Churcbili-laan, Ingang Bachstraat): schilderijen Fer Hakkaart en Wil Tweehuysen keramiek Babs van Elsdingen, beeldjes Hans van Dinteren. wandplastieken Ben Wolfs (in okt. en nov„ zaterdagmiddag 2 tot 5 en woens dagavond 7 tot 9 uur» Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11: werk van Georg Hadeier (van 29 okt.— 18 nov., 1118 uur, vrijdag ook van 19.3021.30 uur, zondag en maandag gesloten). WASSENAAR Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7: tentoonstelling van beeldend naaldwerk van Hanne Meij er-de Heer en droogboeketten van Marijn Eschauzier (van 7 tot en met 24 november, maandag tem. zaterdag van 10 tot 5 uur, ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur zon dags gesoten) S.S.R Leiden over Revolutie LEIDEN De revolutie in China gaat door. Ontspanning in het proces mag er niet zijn. China gaat daarbij zijn eigen tveg, onder een eigen leider schap. Soms gaat dit de afmetingen van een psychose aannemen. Zie de vergoddelijking van Mao. Men is als de dood. voor verburgerlijking en zwakking van het revolutionaire elan. Peking wil men ook maken tot het centrum van een wereldrevolutie. Aldus prof. dr. E. Ziircher (Leiden) gistermiddag in de Lakenhal, waar hij de eerste lezing verzorgde in de lezingencyclus over het thema revolutieter gelegenheid van het dertiende lustrum van de studentenvereniging S.S.R. Leiden. nisme verlegd van de steden naar het boerenland. Mao past zijn nieuwe strategie toe: revolutionaire agitatie onder de boerenbevolking. Het eind van het nationalistische gezag komt in 1949. Het communisme verovert de massa doordat het duidelijk wordt geïnspireerd door patriottistische en nationalistische idealen. De jeugd wordt technisch en politiek gevormd; zij wordt specialistisch en rood. De bestaande intelligentsia wordt her opgevoed. Scherpe repressieve cam pagnes zijn gericht tegen hen die anti-communistische neigingen koes teren. Opstandig Dr. A. L. Constandse, verbonden aan de budtenlandredactie van het Alge meen Handelsblad, sprak hoofdzakelijk over de ondergang van de feodale maatschappij. Het feodalisme gaat wankelen als het platteland de bevol kingstoeneming niet meer kan verwer ken en de massa's zich in de steden gaan ophopen in gordels van krotten wijken. Een factor in dat proces is ook de confrontatie met vergelijkingsma teriaal; men moet een beetje welvaart geproefd hebben om opstandig te wor den. Waar het wrakke feodalisme wan kelt, ontbreekt veelal de burgerlijke klasse die in staat is de taak van de feodaliteit over te nemen. En waar deze wel aanwezig is, is zij zwak en zo nauw verbonden met de feodaliteit dat zij geen zelfstandige revolutionaire factor kan zijn. Daartegenover is er een enorme aan was van het landelijke en het stede lijke proletariaat. De revolutie wordt dan ook een massale, socialistische re volutie. Het instrument daarvoor is dt staat. De staat doet wat bijv. iin West- Europa door de bourgeoisie is onder nomen. Slechts een kleine groep gebruikt de staat als instrument, niet eens de partij in haar geheel, laat staan het volk dat daar nog onder leeft. Van een dictatuur van het proletariaat kan dan ook niet worden gesproken. Het communisme is in werkelijkheid staatskapitalisme. De democratise ring heeft zich in deze landen nog niet voltrokken. Dr. Constandse meende dan ook, dat het verschil tus sen de feodale en de industriële maatschappij veel groter is dan tus sen de kapitalistische en de commu nistische. Produktief Het kapitalisme is een zo produktief systeem gebleken, dat het in de ont wikkelde wereld geen basis voor re voluties ds geworden. Het proletariaat is geëmancipeerd en heeft deel gekre gen aan de welvaart. Juist door de ver burgerlijking in deze maatschappij be staat er voor revoluties elders zo wei- 'g begrip. Ten aanzien van China merkte de Men is er zeer beducht voor verzwakking van het revolutionaire elan Het gaat in China om een strijd op twee fronten: voor modernisering (naar binnen) en voor nationale onaf hankelijkheid (naar buiten). Het com munisme heeft er twee aspecten: een fervent nationalisme en het is er de ontwiikkelingsleer. Historisch bezien is het nationalisme nummer 1. Schande Een keerpunt doet zich voor in 1905. De nieuwe intelligentsia breekt met de oude structuren. Bij alle mogelijke re volutionaire processen is zij een stra tegische bevolkingsgroep. Haar onver zoenlijk nationalisme richt zich op het uitwassen van de nationale schande: de achterlijkheid van het land (door corruptie en analfabetisme) en de weerloosheid tegenover de westerse expansie. In 1911 werpt men het keizerlijk ge zag van zich af. De communistische partij komt dn 1921 op. Zij boekt succes door het voorbeeld van de Russische oktoberrevolutie en doordat zij als middel wordt gezien om de nationale zaak te versterken. Door de staatsgreep van 1927 wordt de invloed van het commu- O JA even naar PRONONCE voor een B.H. of STEP-IN Ingezonden Zaterdag Klaproosdag in Leiden LEIDEN Ten bate van het Ne derlands Oorlogsgravencomité wordt zaterdag in Leiden weer de jaarlijkse klaprooscollekte gehouden. De bestemming, die aan deze natio nale collecte nu reeds twintig jaar wordt gegeven, betekent het inlossen van een ere-schuld tegenover hen, die in de oorlogsjaren mede voor onze vrij heid vielen. Het Nederlands Oorlogs gravencomité heeft sinds 1945 duizen den nabestaanden van geallieerde mi litairen, die in ons land een oorlogs graf vonden, op zijn kosten voor een grafbezoek laten overkomen. De opbrengst van de collecten maakt het mogelijk met dit nog steeds niet voltooide werk voort te gaan. Duizen den nabestaanden in Amerika, Enge land, Canada, Nieuw-Zeeland, Austra lië en vele andere landen wachten op het ook door hen zo vurig verbeide ogenblik eens te staan bij het graf van een geliefde dode, begraven in een voor hen vreemd land. Uw gift van zaterdag brengt dit land voor velen weer wat dichterbij. Prof. Ziircher over revolutie: Revolutie is doorgaans een ge welddadig proces. Er voltrekken zich fundamentele veranderin gen op verschillende niveaus: maatschappelijk economisch, politiek. Revolutie is een door braak, een stroomversnelling. Zij is nooit de activiteit van één man of van een klein groepje; de krachten die de oude struc turen doen breken, zijn altijd massaal. Het is moeilijk, het be gin van het proces te bepalen. Veelal moet men decennia terug gaan". inleider nog op dat dit pretendeert het ware socialistische vaderland te zijn. Het probeert overal bondgenoten te krijgen om deze visie in de wereld te bevestigen. Oud-Leiden over monumentenzorg LEIDEN De heer W. Raue, alge meen adviseur van de vereniging Hendrick de Keyser heeft gisteravond in De Lakenhal voor de vereniging Oud-Leiden een lezing gehouden over het ontstaan en het doel van de ge noemde vereniging en het behoud van architectonisch en historisch belang rijke oude gebouwen. Hij lichtte zijn interessante uiteenzetting toe met lichtbeelden. De plaatjes lieten een aantal panden zien die de vereniging door aankoop en restauratie probeert te behouden voor het nageslacht. Het werd wel duidelijk dat de vereniging een vooraanstaande factor is in de mo numentenzorg van ons land. B november Kand. exè Duit letterkunde: de heer H W Die derix (Den Haag). LEIDEN In de gisteravond gehouden vergadering van de raad van bijstand van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens zijn de periodiek aftredende le den mevrouw P H Smits-Witvliet en de heer K. Woudstra bij acclamatie her kozen. Tot nieuw lid werden benoemd mevrouw S. E. de Jong-Versteeg, me vrouw N. Trouwborst-van der Aa en de heren W. F. van Welzeg J. J. Siljée en J. van Leeuwen. De jaarverslagen van de secretaris, de heer A. van der Loo, en van de penning, meester, de heer H. H. Westhof, werden goedgekeurd. De directeur, de heer W. J. Hariot, kon melding maken van een ver heugende groei van ledental en aantal uitlennigen, zowel in het hoofdgebouw aan de Breestraat als in de filialen in het LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen gaan de spoorwegovergang in de Rijndijk nabij De Vink over een lengte van 24 meter geheel vernieuwen. Dit werk zal worden uitgevoerd in de nacht van zaterdag 12 op zondag 13 november en in de nacht van 19 op 20 november, telkens van 21 tot 09.00 uur. Gedurende die twee perioden van 12 uur zal de overgang gesloten zijn voor alle rij verkeer. Na middernacht zal die geslotenverklaring ook voor voetgangers gelden. De verbindingsweg tussen Haagse Schouw (rijksweg I) eu de binnenstad zal dan de Hoge Morsweg zijn. Twee perioden van twaalf uur gesloten Houtkwartier en Zuid-west, terwijl ook het aantal lezertjes in het jeugdflliaal in de Plantage aanzienlijk is toegenomen. In het met de rk. openbare leeszaal geza menlijk beheerde filiaal Houtkwartier na dert het aantal ingeschrevenen de dui- Met de voorbereidingen voor de nieuwe gezamenlijke filialen in Zuid-west en Noord wordt voortgang gemaakt. Gehoopt mag worden dat ze In de loop van 1968 ln gebruik genomen kunnen worden. In de onmiddellijk daarna gehouden le den vergadering werden de besluiten be krachtigd. De volgens rooster aftredende bestuursleden .mevrouw J. C. de Jong- Diepeveen en de heer J. C. van Schaik, werden herkozen, terwijl de heer A van der Loo opnieuw door het gemeentebe stuur werd aangewezen om in het bestuur zitting te nemen. De vergadering bekrach tigde de benoeming tot lid van de bouw commissie van mr. ir. J. Westra, die in deze commissie de heer F. Diemer op volgt, die zich wegens drukke werkzaam heden genoodzaakt zag deze commissie te verlaten. ADVERTENTIE LEIDEN Nog steeds draaft het onzichtbare paard van Toontje, tot groot vermaak van velen, over het toneel. Ook de „Timdelerclub" heeft er gisteravond veel succes mee gehad. De Engelse schrijfster Lesley Storm is knap in het beschrijven van gebeurtenissen die het op het toneel goed doen. Bij alle dwaasheid blijven er menselijke reacties en daardoor krijgt bet iets van een familie Doorsnee. Veel succes met Toontjes paard De gevolgen van de zeer natuurge trouwe tekening van een paard recht tegenover de spreekkamer van zijn vader, dokter Fleming, heeft onver moede, ver om zich heen grijpende ge volgen. De hele famile komt in bewe ging. Huwelijken dreigen uit elkaar t€ vallen en een nog niet gesloten huwe lijk schijnt niet door te gaan. Toontjes moeder neemt de verwijten niet, die De Britse oud-strijdersorganisatie, die het werk van het Nederlands Oor logsgravencomité zeer waardeert, heeft ook dit jaar 33 klaprooscollectanten uitgenodigd om in de paasvakantie een bezoek aan Londen te brengen. Onge acht de inhoud van een collectebus heeft iedere collectant een gelijke kans om tot deze 33 Engelandvaarders te behoren. Collectanten, die zich zater- voor dit sympathieke doel be schikbaar stellen, kunnen die dag in het gebouw „De Hoeksteen" aan de Garenmarkt een collectebus halen. LEIDEN Gisteren is op de scheepswerf van de firma Gebr. Boot de diefstal ontdekt van twee walkie- talkies, die waren opgeborgen in een de ruimten van het bedrijf aan de Sumatrastraat. De walkie-talkies heb- een waarde van ƒ600 per stuk. LEIDEN De heer A. Stikkelorum vierde zijn diamanten jubileum bij het Leidse mannenkoor ,JCunst na Arbeid". In het nieuwe repetitie lokaal (Oude Vest 171iverd dit jubileum gevierd. Voorzitter B. Ba- hels overhandigde de jubilaris een door de Oegstgeester kalligraaf C. v. A Kaaij getekende oorkonde en de leden onderstreepten hun vreugde "fer dit zeldzame jubileum met een royale platenbon. Mevrouw Stik kelorum kreeg bloemen. De huldigingsavond droeg ook ver der een bijzonder geanimeerd karak ter. Er werd menig mooi mannenkoor- lied gezongen. In zijn dankwoord zei de heer Stik kelorum onder meer, dat de wekelijkse repetitie-avond steeds een bron van vreugde voor hem is geweest. Hij hoopte, dat dit oudste mannenkoor van Leiden zich nog vele jaren mag laten haar man haar maakt over de opvoe ding van de jongen. Hij lijkt misschien wel wat op zijn overgrootvader, die ook nogal een vrijbuiter is, en niet te vangen binnen de regels van de con ventie. Grootvader Parsons heeft ook veel bezwaren tegen Toontje, doch als hij een prijs krijgt voor een tekening van de familie Parsons aan het ontbijt, hetgeen voor grootmoeder het hoogte punt van de dag is, is alles weer goed. Iedereen verzoent zich weer met iedereen. De Timdeler heeft er onder regie van Kees benutte een goede opvoering van gegeven. De steer en de instelling op een blijspel waren goed. Een keu rige grootvaaer-rol zagen we van Nico van meeuwen. Fracinig volgehouden, ook in zijn plastische uitbeelding in de vaak lange perioden dat hij niei in het spel betrokken was. Bep van de Wijn gaardde Vries speelde de rol van moeder Clare, heet natuurlijk. Intelli gent en met een uitstekende dictie, «iet KrispijnDe Wolf had de taak de rol van mrs. Parsons waar te maken. Ze deed dat met veel succes. Haar spel was goed, maar haar stem nad meer variatie moeten hebben. Ze was door haar hoge spreken nu con stant agressief. Aan een anti-climax Kwam ze met toe. Joop Segaar gaf een heel goed ge typeerde aokter Fleming. Vvim hofs en Gina Zuidema waren weinig over tuigend ais het toekomstige Druids- paar en bovendien slecht te verstaan. rdig rolletje zagen we nog van Greetje benuttevd Vegte als de won derlijke gedienstige Grace. Hans v. d. Wijngaard ontwierp voor dit spel een praktasch en mooi decor. Tijdens de decorwisseling zong Peter de Jong een paar goede caba retliedjes, begeleid op de gitaar door Donald ten hooven. Het was een geslaagde avond met veel succes voor de speelsters en spe- A. C. Bouwman LEIDEN Als voorzitter van de stichting Leidse Studentenhuisvesting opent dokter D. C. den Haan maandagmiddag om 3 uur het ten behoeve van de huisvesting van studenten gerestaureerde Jean Michelhofje, Pieters kerkstraat 10. Hierna zal een aantal genodigden een bezoek brengen aan de eveneens dit jaar in gebruik genomen panden Oude Vest 35 en Oude Singel 52-55, 58 en 68. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN; Angélique Petronella Johanna dr v A P M Koe nen en M M van Deventer; Annette dr v D vn Bgmond en L Driebergen; Dirk Richard zn v D Twigt en M Maagdelij n; Gisbert Johnnes zn v W J Bouw en M M G van der Wolf; Leo zn v L Roodakker en J M dé Tombe; Monique dr v C Cornet en J Hoppenbrouwer; Ronny zn v D Kruit en H G E Haverkamp; Marth dr v S Tegelaar en S vn Es; Frangois Jan Frederik zn v D Graveland en M J van Driel; Henman' Jn Gregorius August zn v A Stnoes en G M J Fernhouft; Johannes Pauilus zn v P G Wensveen en M J Zoetemelk; Stony Dave zn v L N de Vries en C J H van den Bos; Anitonie Nicolaas zn y W A de Vogel en C A van den Hoek; Martin Cornelis zn v J Kudk en G Ovenvliet; Sonja Margaretha Jacoba dr v W M Dusoswa en T A M Wort- man; Hendrik zn v H M Langeveld en J van der Starren; Robertus Ro- naldus zn v J J Guldemond en E S Warmond. GEHUWD: J W R Kimmel en M Verboog. OVERLEDEN: N Baars 57 jaar man; Q Tulen 70 jaar man; N F A Amimerlaan 47 jaar man; E P van Giilik 89 jaar vrouw. Spoorwegen, Rijkswaterstaat Leidse politie zullen zorgen voor kondiging, waarschuwing en beweg wijzering ten behoeve van het weg verkeer, dat van de Rijndijk gebruik zou willen maken. De Spoorwegen zullen tijdens werkzaamheden over enkel spoor hun normale dienstregeling afwerken. Wat wel tijdelijk verandert is het traject van buslijn 30 (NZH) Leiden- Valkenburg-Katwijk. De bus die op zaterdagavond om 19.32 uur van het Leidse station vertrekt, is de laatste die nog van de Rijndijk gebruik maakt. De volgende bussen (vertrektijd sta tion 20.32, 21.32, 22.32, 23.32 en 00.32 uur) gaan via de Hoge Mors. In tegen gestelde richting is de bus die om 19.46 uur uit Katwijk vertrekt de laatste die over de Rijndijk rijdt. De volgende (vertrektijd Katwijk 20.46, 21.46, 22.46, 23.46 en 00.16 uur) gaan bij het Haag- sche Schouw linksaf via de Hoge Morsweg. Bewoners van het oostelijk deel van de Rijndijk kunnen tot middernacht nog gebruik maken van bus 45 (NZH) Leiden-Voorschoten-Wassenaar. Deze stopt in de richting Leiden bij De Vink om 20.38, 21.38, 22.38 en 23.38 uur. Van het station vertrekken deze bus sen om 20.30, 21.30, 22.30 en 23.30 uur. ZOEKT O EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER d. WATER heeft het. De beste merken. JTJNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT Ml Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. LEIDEN Ter .gelegenheid van het behalen van het Nederlands clubkam- pioensdhap op de weg (half september in Wijk bij Duurstede) recipieert de Leidse wielervereniging Swifit vrijd'agivond van half adht tot half tien in het restaurant „OM Duitöh" aan de 2e Biinnenvechts- gradht. Bazaar Lutherse Gemeente LEIDEN De bazaar van de Evangelisch-Lutherse gemeente heeft bruto f 1800 opgebracht. Het geld is gedeeltelijk bestemd voor de orgel restauratie en gedeeltelijk voor de herdenking van het 350-jarig bestaan der Gemeente in 1967. Maaike van K. tegen Rotterdamse politie: „hij was het (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 25-jarige kelner J. J. M. D., die in de nacht van 19 op 20 oktober in een zolderkamer Mathenesserdyk door de 21-jarige te lefoniste Maaike van K. werd neerge schoten, is vrijwel zeker de dader ge weest van de op 24 september j.L ge pleegde roofoverval op het modemaga zijn Voss in Den Haag. Er was daar sprake van een 25-jarige jongeman met een zwartglanzende pruik t zonnebril. Hij greep een geldkistje met 16.000 bij de kassa weg en vluchtte, achtervolgd door verkopers en publiek. Onderweg wist hij zich te ontdoen pruik, rubber handschoenen en zo bril. Ondanks een uitgebreide jacht op hem wist de jongen te ontkomen. Hij had steeds zijn achtervolgers met ee pistool bedreigd. Hij verloor echter hi geldkistje. Volgens Maaike van K. was hij enkele dagen tevoren op verkenning geweest. D. was ook gek op wapens. Want behalve de revolver waarmee de typiste schoot, vond de politie bij huiszoeking in een gezamenlijk berghok een stengun met gevulde patroonhouders en een aantal patronen, een doosje met patronen voor de cylinderrevolver en een vaar schou derholster». Maaike van K. heeft tijdens verdere verhoren gezegd, dat ze tot het neer schieten is gekomen, omdat D. haar een bepaaMe levenswijze wilde opdrin gen. Hij zou er bij haar herhaaldelijk op hebben aangedrongen dat 2 leven" zou gaan. Maaike v. K. zou zich daartegen steeds hebben verzet. In de bewuste nacht zou D. haar toen zij weer weigerde, hebben bedreigd. D. had die nacht bovendien veel gedronken. Maai ke van K. had daarop het 9 mm cy- linderrevolver gepakt dat in een kast lag. Toen hij haar bovendien nog uit daagde, vuurde ze de fatale schoten af. Enige dagen later is D. overleden. Maaike van K. heeft lange tijd niet willen zeggen waarover de ruzie ging, „Dat is iets wat alleen ons aangaat", zei ze steeds. Niet uitgestoten is dat nog meer niet opgeloste misdaden bekend worden. Paspoorten In een koffertje vonden rechercheurs negentig op naam gesteMe paspoorten, arvan drie nog zonder foto, drie blan- paspoorten en een droogstempel. Deze documenten zijn afkomstig van een in braak die in de nacht van 15 op 16 augus- gepleegd bij de Stichting bureau internationale vaart aan het Koningin Emmaplein, een instelling die paspoorten verstrekt aan Rijnschippers. Toch was het slachtoffer niet bekend bij de politie, niet wegens vermogens delicten 1 tie. r ook niet bij de zed«npoü- D. was Nederlander maar hij had lange tijd in de Verenigde Staten gewoond. Vlak voordat hij de typiste leerde kennen ruim een jaar geleden, was hij naar ons land gekomen. Het is niet bekend, of hij in de Verenigde Staten met de politie in aanraking is geweest of dat de politie hem zocht als verdachte. Doorstroming Naar aanleiding van het betrekken van de eerste woningen aan de Church - ill-laan begin december spraken wij er onlangs in een Commentaar onze vreugde over uit, dat nu ook Lei den zich heeft gevoegd bij die ge meenten die aan de doorstroming grote waarde hechten als middel tot leniging van de woningnood. De plannen voor de Mors en Zuid-West getuigen daarvan. Er wonen ook in Leiden te veel mensen verkeerd. Vanmorgen kwamen ons in het blad De Bouwondernemer enkele lande lijke cijfers onder ogen. Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom deelde daarin mee, dat naast de 192.000 gezinnen die een te hoge huur betalen er meer dan twee miljoen zijn die een te lage huur (minder dan dertien procent) betalen. „Er moet dus worden doorgestroomd en dat kan", merkt hij op. „Het is een vreemde situatie dat tegenover ieder gezin dat wegens onvoldoende financiële draagkracht niet in staat is zelf in zijn huisvesting te voorzien en daar om terecht een beroep op de over heid doet, meer dan tien gezinnen staan die wel een behoorlijk of zelfs een zeer behoorlijk inkomen hebben en er toch in slagen ver beneden een redelijke huurprijs te blijven wonen. Dit is het wat het probleem van de woningnood in ons land zo moeilijk oplosbaar maakt." Ook voor het gemeentebestuur van Leiden ligt hierin een duidelijke re den de doorstroming niet alleen mo gelijk te maken door de uitvoering van daarvoor geschikte plannen, maar ook zo efficiënt mogelijk te propageren. Leiden beschikt geluk kig reeds over een fonds om de doorstroming van groot naar klein en van goedkoop naar duurder te bevorderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3