Synode open voor pers? Vrouwen: kwart werkt SER somber TL?""!?.!" Een woord voor vandaag SUCROSA is fantastisch! Vaticaans onderzoek is begonnen Gemeenschappelijke bijbel is oecumenische wens SUCROSA Kanttekening Philadelphia vergadert in Rotterdam Prof. Van der Woude neemt afscheid Vrouw doceert stedebouw Vascomij: 1100 man staan nu op straat Nieuwe aula REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Uw probleem is het onze Beroem neswerk WOENSDAG 9 NOVEMBER 1966 Psalm 100 en 101 zijn jubelpsalmen, maar Psalm 102 een klaag zang. De God, Die met vreugde gediend wordt in Psalm 100 en Wiens goedertierenheid en recht bezongen worden in Psalm 101, is in Psalm 102 verdwenen. De zanger klaagt: „Here, hoor mijn gebed, laat mijn hulpgeroep tot U komenverberg Uw aangezicht niet voor mij." Is dat niet typisch menselijk. Wij kunnen niet altijd op de geestelijke berg vertoeven, leder mens heeft van die momenten dat het is alsof God, Die gisteren nog zo dicht nabij was, ineens niet meer bereikbaar is. Dat ligt niet aan God. Het ligt aan ons. Misschien zijn we te moe. Misschien is er iets tussen God en ons in komen staan. Mis schien is het een zonde. Dan is het moment voor zelfonderzoek aangebroken. Wat is er tussen God en ons in komen staan? We zullen het moeten onderkennen en als het een zonde is moeten belijden. Het kan de zonde zijn van de zelfverheffing: het kan de zonde zijn van de sleur, die ons doet geloven dat het vanzelfsprekend is dat we deel hebben aan Gods genade. Maar het hoeft niet altijd een zonde te zijn. Gods nabijheid is geen kwestie van gevoel. Gevoel bedriegt altijd. Bij de psalmist is het inderdaad vermoeidheid, omdat hij zo van alle kanten wordt aangevallen. Maar hij weet ook de oplossing. Hij belijdt: „Maar Gij, o Here, troont voor eeuwig." Dat blijft zeker. Wij lezen vandaag: Amos 4 113. VATICAANSTAD De paus heeft het secretariaat voor de eenheid onder de christenen op dracht gegeven samen met de protestanten, anglikanen en or thodoxen mogelijkheden te on- in december van het vorige jaar geëindigde concilie was een overwin ning voor de progressieve bisschop pen van de Rooms- Katholieke Kerk. Het concilie steunde ook de opvat ting, dat de uitgaven moeten worden voorzien van passend commentaar ten behoeve van niet-christenen. zonder saccharine, voor de slanke lijn! Eerbetoon IJET MOET een bijzondere vol doening zijn wanneer men, bij het bereiken van de daartoe voor geschreven leeftijd, als hoogleraar afscheid mag nemen onder de om standigheden als op 8 oktober van dit jaar het geval is geweest met prof. mr. M. G. Levenbaeh, de man van het arbeidsrecht en het orde ningsrecht aan de Universiteit van Amsterdam. Hij was daarbij omringd van vrien den en leerlingen, en beide groepen liepen gemakkelijk in elkaar over. En het afscheid, stellig niet gemak kelijk te verwerken en te onder gaan, kreeg speciale inhoud door dat het de aanleiding bleek te zijn van twee werkelijk voortreffelijke publicaties, tegelijk bedoeld als eer betoon aan hem die zijn functie neerlegde na deze eerst als lec tor, daarna als hoogleraar sedert 1926 te hebben bekleed. Het ia op deze beide publikaties. waarvan de technische verzorging door N. Samson NV te Alphen aan den Sijn op gelijke hoogte staat als de inhoud, dat we hierbij gaarne de aandacht vestigen. De een uitnemende gedachte is ex bundeling van de achtentwin tig oraties over het arbeidsrecht, uit gesproken aan de Nederlandse uni versiteiten en hogescholen, te begin nen met die van Quack in 1885, en daarvan, zowel als van het arbeids recht zelf, de ontwikkeling aan gevende. Een boeiende ervaring is het, al deze operaties in één boek te heb ben, en we kunnen het ons inden ken dat het voor dr. Veldkamp, de minister van sociale zaken en volksgezondheid, een vreugde moet zijn, bij deze bundel de inleiding te mogen schrijven, waarin hij trou wens reeds iets van de ontwikke ling schetst. <475 blz., ƒ25, De tweede publikatie, op haar wij ze even interessant, is een bundel van eveneens achtentwintig opstel len, geschreven door collega's onder wie ook buitenlandse en oud-leerlingen van de scheidende hoogleraar. Het behoeft geen be toog, dat deze bundel, behalve het eerbetoon dat hij wil zijn, tegelijk een ongewone verrijking is van de literatuur over het arbeidsrecht. (393 blz., ƒ32,50). Het eerbetoon komt prof. Leven baeh toe, wan wie terecht is opge merkt dat hij tientallen jaren een duidelijk stempel heeft gedrukt op de beoefening van het Nederlandse recht en die even terecht is gete kend als ,,de voortrekker bij de ont wikkeling van een Nederlands ar beidsrecht, de scherpzinnige ontle- der van geldend recht, de gewetens volle ontwerper van nieuw recht". Prof. dr. G. Challa: Overheid moet studie hts stimuleren (Van onze onderwijsredactie) GRONINGEN „De overheid dient de belangstelling voor de hts te stimu leren door haar, wat de studietoelagen betreft, niet achter te stellen bij univer- siteit of hogeschool. Onze natuurweten schappelijke opleidingspyramide is top- zwaar en dient nodig een hechtere ba-j sis te krijgen". Dat heeft prof. dr. G. Challa, gewoon hoogleraar in de chemie en de tech nologie der polymeren, by zijn ambts aanvaarding in Groningen gezegd. Hij signaleerde ook de verwarring die er heerst rondom het probleem van het tékort aan academici en de daarmee samenhangende drang tot studiever korting. Het is onredelijk dat het we tenschappelijk onderwijs als schuldige wordt aangewezen. De zeer sterke groei van de chemische industrie maakt het vanzelfsprekend dat er een tekort aan chemici ontstond. Gevaarlijk lijkt de tendens de problemen te lijf te gaan door middel van een sterke verkorting van de academische studie, zodat ze geen wetenschappelijke opleiding meer kan inhouden, aldus prof. Challa. Eredoctoraat voor prof. Zandvoort (Van onze onderwijsredactie) NANCY De universiteit van Nancy heeft een eredoctoraat toege kend aan prof. dr. R. W. Zandvoort te Amersfoort, oud-hoogleraar in de En gelse taal- en letterkunde te Gronin gen. De betreffende bul is vandaag uitgereikt. derzoeken om te komen tot eenjHet besiuit van het concilie heeft de gemeenschappelijke bijbel, aldus j belangstelling gewekt meldden wij gisteren in enkele' edities. Vaticaanse functionaris sen zijn reeds een studie begon nen. De Amerikaanse priester Walter M. Ab bott is aangewezen om leiding te ge ven aan de gemeenschappelijke bij belstudie van de kerk. Hij zal het Vaticaanse secretariaat voor de een heid vertegenwoordigen op de van 14 tot 16 november te houden bijeen komst van de raad van advies 1 van j het Amerikaanse bijbelgenootschap. Dan zal worden gediscussieerd over samenwerking met de Rooms-Katho- j lieke Kerk in verschillende landen. Een gemeenschappelijke bijbel voor al le christenen in de wereld is reeds lang een wens van de oecumenische beweging als middel om de van el kaar gescheiden kerken tot elkaar te brengen. I De goedkeuring van de idee van een I gemeenschappelijke bijbel door het DEN HAAG Als volgende week maandag de hervormde sy node van haar herfstziting byeen komt, zal het moderamen voor stellen de synode open te stellen voor de pers. Het moderamen is er van overtuigd dat de tyd is aangebroken om dit besluit te ne men, maar het zal door de synode zelf onderschreven moeten wor den. Als de synode maandag aanstaande het besluit neemt, zullen de deuren voor de journalisten op dinsdagavond open gaan. Zij kunnen dan het af scheid van mr. S. C. graaf van Rand- wijck als algemeen secretaris van de hervormde raad voor de zending bij- I wonen. Hij wordt opgevolgd door dr. iG. P. H. Locher, in wiens plaats een nootschappen in de gehele wereld, die hun doel vinden in het verschaf fen van de bijbel aan christenen en niet-christenen. Pater Abbott heeft een leidende rol gespeeld in het verkrijgen van steun voor de idee van de gemeenschappe lijke bijbel. Van 1959 tot 1966 is hij redacteur voor godsdienstzaken ge weest van „America", een weekblad, dat wordt uitgegeven door de jezuïe ten van de Verenigde Staten en Cana da. Dit tijdschrift bepleitte de idee en pater Abbott heeft er persoonlijk voor gewerkt in de laatste twee conci liezittingen. Sinds 18 april 1966 is pater Abbott directeur van de Noordamerikaanse afdeling van radio Vaticana. Aan de bisschoppenconferenties in de hele wereld zijn vragenlijsten ge zonden om te onderzoekan hoe de behoeften, mogelijkheden en moei lijkheden liggen met betrekking tot de uitgave van een gemeenschappe lijke bijbel. Naar paus Paulus' idee moet samenwerking ook worden ge zocht bij de produktie en versprei ding van de by bel. Zoals bekend is onlangs in Nederland overeenstemming bereikt over sa menwerking tussen de Katholieke Bijbelstichting en het Nederlands Bijbel Genootschap voor het zoeken van gelijkluidende bijbelteksten. Een commissie waarin beide instituten ieder twee oud-testamentici en een Neerlandicus hebben benoemd, heb ben de boeken Jona en Jesaja in stu die genomen. Met het nieuwe testament hebben de instituten zich nog niet beziggehou den. Wel zijn ze tot overeenstemming gekomen wat betreft de gemeen schappelijke schryfwijze van de bij belse eigennamen. Ook in andere landen hebben protestanten rooms-katholieken gezamenlijke bij beluitgaven geopperd. ROTTERDAM Philadelphia, de landelijke protestants christelijke vere niging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, zal zaterdag om 10 uur in Rotterdam de algemene na jaarsvergadering houden. In Lommer rijk. Straatweg 99, (Hillegersberg) zal de heer J. J. Dondorp, voorzitter van Philadelphia een toespraak houden. Over „Uithuisplaatsing van het afwij kende kind" zal de heer J. A. van der Hoeven, geneesheer-directeur van de Stichting Philadelphia Tehuizen spre ken. 's Middags zal een forum onder leiding van ds. G. Koerselman vragen beantwoorden. In Zwolle is men bezig een afdeling _an het zich uitbreidend aantal plaatse lijke afdelingen van Philadelphia toe te voegen. Creatieve beroepen sterk in trek (Van onze onderwijsredactie) HOOGEVEEN De belangstelling van middelbare scholieren voor de zo genaamde creatieve beroepen is de laatste jaren sterk toegenomen. Dat kon worden geconcludeerd uit een voorlichtingsbijeenkomst in Hooge- veen voor 600 leerlingen van middel bare scholen uit Groningen, Friesland, Drenthe, Overyssel en Gelderland. Veel jongens toonden belangstelling voor de journalistiek; veel meisjes voor beroepen als informatrice en re ceptioniste. met Mr. Aalberse valt Volkskrant aan DEN HAAG Mr. P. J Aalberse. voorzitter van de KVP. heeft gisteren op een partijbijeenkomst in de Dierentuin kritiek geleverd op het publiceren van uitspraken, gedaan in vertrouwelijke bij eenkomsten. aldv.s meldt de Volkskrant. Hii trok de conclusie dat er nu geen vertrouwelijke vergaderingen meer moge lijk zijn. Eerder had hij op een bijeen komst geadviseerd geen notulen te ma ken. maar de volgende dag de Volkskrant te lezen „Als ik de parlementair redacteur van - de Volkskrant zou kunnen aanwijzen als i de man die vertrouwelijke mededelingen Minnpr OUnPVOPPflPll op straat brengt, dan zou ik hem niet 1Tlimu 1 üliwciucgucu graag in een donker straatje tegen ko- i i bij het vhmo DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens ge publiceerd over het aantal bevoegde krachten by het vhmo medio 1966. Van alle lessen in de wettelyk verplichte vakken is 22,6 procent onbevoegd ge geven. Dat is iets minder dan in 1965 (23,3 pet) en in 1964 (23,8 pet). Het aantal onbevoegd gegeven lessen De winter kost minder i onzer medewerkers) nieuwe secretaris moet worden be noemd. Het wordt een overvolle agenda. Maandag begint d^jynode met een re geling van de prefflkantetractementen en -pensioenen en komt tevens in tweede lezing de regeling voor de „vrouw in het ambt" aan de orde. Die zelfde avond nog zal de synode een opvolger voor dr. E. Emmen moeten kiezen. Voor de tweede maal gaat de synode spreken over „Klare wijn", het ge schrift over het gezag van het Woord Gods. Tevens komt het rapport over „Kerk en Krijgsmacht" aan de orde cn zal de synode haar standpunt moeter. bepalen ten opzichte van de inzegening van „gemengde huwelijken" tussen rooms-katholieken en hervormden. Ook het „Oecumenische avondmaal" en de verhouding tot de remonstranten i -- Woude aan enkele wer. komt weer ter sprake. ken van de rooms-katholieke theoloog (Van KAMPEN Gisteren heeft de gereformeerde kerkhistoricus prof. dr. C. van der Woude zijn ambt neergelegd aan de Theolo gische Hogeschool te Kampen. Hij vergeleek in zijn laatste college „Het beginsel van de collegiali teit bij CalVyn en het Tweede Va ticaanse Concilie." Prof. Van der Woude aanvaardde zijn emeritaat omdat hij zeventig jaar is gewor den. Hij was hoogleraar in de kerkgeschiedenis en het kerk recht. In zijn afscheidscollege herinnerde De synode zal worden bijgewoond door een Hongaarse en een Indone sische delegatie. Volgens een Hongaars persbericht staat deze delegatie on der leiding van bisschop dr. Tibor Bar- tha. Hij zal vergezeld worden door dr. Lajos Bakos, dr. Sandor Fejes en dr. Karoly Toth. AMSTERDAM Mej. ir. J. H. Mulder (Van onze sociaal-economische redactie) HEERLEN Gisteren zijn bij het! Duitse bedrijf Vascobau in Aken nog' 280 handarbeiders en 12 beambten tot buitengewoon lector in de technische en architectonische stedebouwkundige problemen der planologie aan de Univer. siteit van Amsterdam. Zij is de enige vrouw die dit vak doceert. Op het gebied van de stedebouwkunde ls zij echter geen beginneling. Tot haar Zij vooral af bij de vakken Duits, biologie, onslafen. (0„der hen zijn 220 Neder Nederlands en Frans. - - Mulder werd geboren in Breda, studeerde aan de Technische Hogeschool in Delft, waar zij in 1926 het bouwkundig ingenieursdiploma verwierf. Daarna werkte zij twee jaar bij een architecten bureau. Van 1928 tot 1930 was zij werk zaam bij de stedebouwkundige afdeling \*an gemeentewerken in Delft. Aan de zelfde afdeling in Amsterdam werd zij in 1930 verbonden. De openbare les van mej. Mulder was getiteld „Op de drempel". Zij meende on der andere dat er aandacht moet worden besteed aan de problemen betreffende het behoud van de historische stadskern, de noodzaak van herstructurering nieuwing der löe eeuwse wijken, uc «.u-i tiek op nieuwe wijken en de bedreiging duistering. van de open ruimten in een verstedelijkt I De onregelmatigheden zouden Nederland jaar geleden zyn begonnen. landers). Aan het eind van deze week zullen waarschijnlijk in totaal bij Vas cobau en Vascomij ruim 800 man ontslagen zijn. De kansen voor de ontslagenen om weer snel aan de slag te komen lijken niet groot. De gisteren ontslagen mensen /ui len hun laatste loon waarschijnlijk uitbetaald moeten krijgen van de ge meente Heerlen. De gemeente heeft mivETi het vierde verzoek om een voor- ciale werkplaats de stichting Onze ook nog 20 miljoen gulden schuld. Het financieel beleid van deze gemeente is in het verleden wel bijzonder optimistisch geweest. Ze is daardoor mede schuldig aan wat de Vascomij is overkomen, aldus de heer Feenstra. Directeur sociale werkplaats nam steekpenningen aan Werkplaats is proces-verbaal opge maakt. De directeur, de 49-jarige H. A. M., wordt ervan verdacht steekpenningen tot een bedrag van duizend gulden te hebben aangenomen. Hangende het onderzoek is hem de toegang tot de werkplaats ontzegd. Tegen de vertegenwoordiger v werkplaats, de 36-jarige K. B., is wijk™.™, krii I «s-verbaal opgemaakt wegens Damp°breekt Alexandre Ganoczy. Deze heeft een „verbazingwekkende overeenstem ming" ontdekt tussen dé leer van Cal- vijn en de uitspraken van het concilie. Het werd een kritische beschouwing van deze inzichten, waarbij de hoogle raar belangrijke aanrakings- en geschilpunten tussen Rome en de Refor matie aantoonde. Zo kwamen achter eenvolgens Calvijns gedachte omtrent het mystieke Lichaam van Christus, het primaat van de paus, de aposto lische successie en het episcopaat ter sprake. Bezwaren Dc collegialiteltsgedachte, die in de hiërarchische verhoudingen de ambten in de kerk niet boven elkaar maar naast elkaar plaatst, is van bijzondere waarde voor Rome. Maar prof. Van der Woude meende toch dat in de uitspra ken van het jongste concilie de paus te veel buiten deze collegialitcitsgedachte is blijven staan. Calvijns bezwaren te gen het pauselijke primaat zouden door het Vaticaans Concilie van onze eeuw 1 niet zijn weggenomen, meende hij. I Prof. Van der Woude had toch wel VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! Neem nü de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant. Beschermt tegen vorst èn roestGa voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer UTRECHT Van de ruim 4.1 miljoen Nederlandse vrouwen boven de veertien jaar werken er in ons land 928.000. Dat is 22,5 procent. Verreweg de meesten hiervan (698.000) zijn ongehuwd. Dit blijkt uit een onderzoek naar de status van de vrouw, dat de Na tionale Vrouwenraad heeft ingesteld en gisteren op de algemene verga dering werd besproken Er werken 32.000 weduwen en 25.000 gescheidenen. De Eerste Kamer telt vier vrouwen en de Tweede Kamer vijftien, provinciale staten 42 vrouwen op een totaal van 665 leden en de gemeenteraden 508 op 11.823 leden. Bij rechtbanken en kantongerechten zijn 25 vrouwen in dienst op 800 personeelsleden, in de ambtenarenkorpsen 16.980 op 88.280. op provin ciale administraties 1.620 op 10.000 en bij het onderwijs 54.670 op 126.000, bij de vakcentralen één bezoldigd bestuurster zeis zegde toe de verzoeken van de vakbonden in overweging te zullen nemen. De gemeenteraad van Heer len vergadert vanavond. De loonbedragen en andere uitke ringen waarvoor thans een beroep op de gemeente Heerlen wordt gedaan omvatten in totaal een bedrag reeds van 1V< miljoen gulden. Gevreesd wordt dat nog ongeveer 300 man. in dienst van onderaanne- i mers, op korte termijn door ontslag I zullen worden getroffen, zodat net to- taal aantal ontslagen dan boven de I 1100 komt te liggen. HEERLEN De verontwaar diging in vakbondskringen over de wyze waarop het drama by de Vascomy zich heeft voltrokken jis bijzonder groot. Zowel directie i als gemeente heeft ervoor ge- izorgd dat de vakbonden het nieuws over de ontslagen uit de 'krant moesten lezen. De heer C. Feenstra, CNV-be- stuurder voor Zuid-Limburg, ver- I klaarde ons het directiebeleid te veroordelen, maar ook het beleid van de gemeente Heerlen. Deze gemeente heeft zich voor miljoenen bedragen garant gesteld j in de afgelopen jaren en trekt zich nu noodgedwongen terug. De ge- I meente Heerlen heeft immers zelf (Vervolg van pag. 1) Echter blijft de vraag, of men genegen is een bedrijfstak als de metaalindustrie de 5 tot 7 procent, die in een langlopend contract is vastgelegd, te laten behouden, terwijl de overige werknemers vrijwel niets kunnen binnenhalen. Export Over het halfjaarlijkse rapport van de SER valt de schaduw van onze ongun stige betalingsbalans. Het tekort over 1966, dat het Planbu- iau schatte op 300 miljoen, loopt uit tot 800 miljoen gulden. De kans dat er eind 1967 een gunstig overschot zal zijn, wordt steeds kleiner. De voorspelde stijging van onze uit eer. die voor volgend jaar op tien pro cent is gesteld, blijft duidelijk uit. Er komen minder toeristen naar ons land en de Nederlanders blijken zelf in het bui tenland royaal met deviezen om te sprin gen. Bij de export speelt een rol. dat onze produkten mede tengevolge van de toegenomen loonkostenstijging duurder zijn geworden. Belangrijk is verder dat het ook in het buitenland minder goed gaat. Landen als Engeland en West-Duitsland verke ren in een moeilijke positie, die mede bepalend is voor (Van een onzer medewerkers) KAMPEN Met het afscheidscollege van proi. dr. O van der Woude is de volledig vernieuwde aula van iï Theolo gische Hogeschool van de Gere formeerde Kerken te Kampen, in gebruik genomen. De oude kerk- achtige ruimte heeft nu plaats moeten maxen voor een ruime, lichte en stijlvolle zaal, die plaats biedt aan ruim driehon derd personen, zodat er eindelijk een ruimte zaal beschikbaar is voor promoties, rectoraatsove» - drachten en openbare colleges. De hogeschool beschikt ook over een kleine aula die plaafi biedt aan ongeveer tachrie perso nen. Het gereedkomen "an deze grote aula betekent dai de vele verbouwingen die de hogeschool heeft ondergaan, bijna zijn vol tooid. Niet alleen de drang tot mo dernisering, maar ook het zeer sterk groeiende aantal studenten maakten leze verbouwingen noodzakelijk zij hebben de ho geschool een geheel ander zien gegeven. Opvallend is dat de namen van de oud-hoogleraren van de muren in de grote aula verdwenen zijn. voor de vernieuwingen die zich de Rooms Katholieke Kerk voltrekken. Daarom, zei hij, moet de Reformatie bereid zijn om Rome te ontmoeten. De vertrekkende hoogleraar werd in 196 te Sneek geboren. Na aan de VU zijn theologische studie voltooid te heb ben werd hij predikant te Gorredijk. Later diende hij nog de kerken van Schiedam en Leeuwarden. Hij was vele malen lid van de generale synode der Gereformeerde Kerken en ook praeses. 960 benoemde de synode hem tot opvolger van prof. Den Hartogh te Kampen. Nadat hij zijn hoogleraarsambt vaard had promoveerde prof. Van der Woude in 1963 aan de Vrije Universi teit op een dissertatie over Sibrandus Lubbertus. Prof. Van der Woude wordt als hoog leraar opgevolgd door prof. dr. P. G Hartvelt en drs. J. Plomp. Reeds eerder had dr. Wytzes het patristisch latijn van hem overgenomen. Velen kwamen gisteren naar Kampen om de scheiden de hoogleraar nog de hand te drukken. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Heumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek cn ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in dc huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan dc haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid to veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. MET ESSO BENT O BETER UIT! Brieven die niet zUn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Wij bewonen een erg klein gehorig benedenflat Nu heb ik al- iijd e aag een vrij huis willen heb ben >n omdat wij dat met drie personen van de gemeente niet krij gen, hebben wij wel eens uitgeke ken naar een koophuis. Raadt u on; het kopen van eer huis aan? We denker, over een CToed gebouwd huis op gopde stand, beneden twee ka mers, boven drie slaapkamers, on derhuis voor, en niet zo'n grote ach tertuin. prijs 30 000 ongeveer k.k. Wat kost dit jaarlijks als ik met eigen geld zou kunnen betalen? En ook ais ik maar 20.000 zou hebben en da rest moet lenen? Scheelt het veel als men een ouder huis en min der mooie stand koopt van 20.000 a ƒ25.000? Wij wonen nu in een flat van 15 per week. Antwoord: Om te beginnen: zoek contact met iemand in de buurt, die het hais kent en van deze zaken op de noopte is, bijvoorbeeld een make laar, doch niet degene die het huis verkoopt of voor de verkoper _han delt. Deze zal u precies kunnen in lichten over wat u te doen staat en waarop u moet etten zodat u geen kat -n de zak koopt Als u niet voldoende geld bezit, kan u een hy potheek nemen, via banken, verzeke- ringmaatschappijen of de notaris. De crzekeringmaatschappijen ver binden hieraan meestal een le vensverzekering, daar dit hun eigen lijk bedrijf is. Dit is meestal duur der dan een gewone hypotheek maar daardoor heeft u de zekerheid dat het huis in geval van overlijden geheel vrij in bezit komt van uw erfgenamen. U kan de zaak bespre ken met uw bank verzekeringsin- spectour makelaar of notaris. Rente en aflossing zijn afhankelijk van de oepalmgen die de geldgever oplegt. Het l-open geschiedt ten overstaan van een notaris, die de koopakte opmaakt. Men *-ekent meestal dat de kosten van notaris, registratie e.d. 7 pet. van de koopsom bedra gen. U moet bedenken dat het kopen van een huis duur is en zorgen meehrengt. U is dan aansprakelijk voor onderhoud, verzekering, be lastingen zoals straatgeld, grondbe lasting, waterschapsgeld en vermo gensbelasting (voor de laatste mag u de hvpotheek aftrekken). Als het een oud huis is, is het goed op het gemeentehuis te Informeren of het niet op een strook grond ligt, waar-, op bijvoorbeeld in een uitbrei- dingsjlan een weg geprojecteerd is. Het komt wel eens voor, dat er om deze '•eden een huis verkocht wordt en dc koper dan later in moeilijkhe den 7>t. De hypotheekrente is tegen woordig erg hoog en ook als u het huis zelf betaalt, moet u toch de- rente over uw geld op 7 pet. bere kenen Dit komt dus voor een huis van f 30.000 neer op 2100 per, iaar. Wat inkomstenbelasting be treft. is het dikwijls voordeliger een nuis te kopen, dan rente van uw geld te trekken. Als belegging moet.' men -ekenen met de zeer onzekere factoren van mogelijke stijging en daling van huizenprijzen en van waardedaling van geld. Volledige en betro iwbare inlichtingen bij de no taris u kan ook uw licht opsteken bij het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Regentesselaan 4, Amers foort. NF.D. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beijerland (toez.) (a.s. vac. W. H. v. Kooten): J. v. d. Vel den te Amersfoort; te Medemblik (toez.): vie H. D. v. Hoogstraten te Utrecht; te Brakel: B. Haverkamp te Groenekan: te Ruurlo (toez.): H. E. K. Vegter te Borger. GEREF. KERKEN Bedankt voor Den Haag-Oost (vac. D. J. Roos»: C. Goeman te Utrecht-Oost. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Burlington (Ontario, Canada) en voor Hengelo (O.): M. Bran- des te Meppel. Beroepbaarstelling: de classis Kampen heeft praep. geëx. en beroepbaar verkl.5 kand. J. Kranenburg, 't Kunstig Nest Ganzendiep te Kampen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Zuid: H P. Brandsma te Hilversum en J. Plantinga te Rozenburg. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Franeker: P. E. v. Sta veren te Oudebildtzijl (Fr.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2