Nieowe Leidse Comramt WINST REPUBLIKEINEN J «I Kabinet besprak voorstel - Beel Commentaren JAMIN Ser somber over naaste toekomst Democraten houden meerderheid Vroegere filmster gouverneur Villa in Porto Ercole ook zwaar getroffen Loonsverhogingen gering 1 Woensdag 9 november 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Eén bijbel voor alle christenen? pagina 2 Studenten van de VU vier den een lustrum in Rome. Ze spraken met de pans, en kar dinaal Pea kwam op htm receptie. De terugreis met hun busje was minder leuk: de overstromingen blokkeerden de meeste wegen. Zie pag. 7. VARA op ontdekkersjacht pag. Radio/TV g i ei rP „Ssst, we hebben een geheime bij- Rhodesiëdit jaar republiek? - pagina 5 Paar honderd man straks weg bij Van der Heem (Van verslaggevers) EINDHOVEN Nog voor de zomer zullen enkele honderden personeelsleden by Van der Heem in Den Haag moeten afvloeien als gevolg van de overname van dit bedrijf door Philips in april. Het be treft bier mensen, die niet direct bij de elders onder te brengen. Een van de mogelijkheden Is werk bU Philips. De vakbonden zijn tijdig op de hoogte ge- Zoals bekend, zal de produktie van radio- en tv-toestellen geleidelijk worden overgebracht naar Eindhoven. De fabriek van Van der Heem zal zich meer en meer concentreren op telecommunicatie. Daar bij zal nauw worden samengewerkt met Philips telecommunicatie in Hilversum. Gouverneur Nelson Rockefeller was gisteren bezig om stemmen le winnen voor het gouverneur schap van New York. WASHINGTON De aan de maclit zijnde democraten hebben gisteren bij de verkiezingen in de Ver. Staten de meerderheid zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat behouden. Toch was de winst die de republikeinen boekten aanmerkelijk groter dan deskundigen hadden voorspeld. Zij hebben zich enigermate hersteld van de grote debacle die zij twee jaar geleden onder hun rechtse leider Barry Goldwater leden. De grootste overwining was zon der twijfel de verkiezing van de 55-jarige republikein Ronald Rea gan tot gouverneur van Califor- nië. Reagan, een voormalige film acteur en een „nieuweling" in de politiek, versloeg met grote meer derheid van stemmen de liberale democraat Edmund Brown, die kandidaat stond voor een derde ambtstermijn. Grote successen voor de republikei- ;n vormden verder de herverkiezing m George Romney de mogelijke kandidaat voor het presidentschap in 1968 als gouverneur van Michigan, van multimiljonair Nelson Rockefeller na een adembenemende wedloop met de democraat Frank O'Connor als gou verneur van New York en de verkie zing van de 47-jarige Charles Percy de „rijzende ster" aan het republi keinse firmament tot senator door een overwinning op de 74-jarige Dou glas, die deze zetel al achttien jaar be zette. Voor het eerst De republikeinen kregen voor eerst na de burgeroorlog een gouver neur in het zuiden van het land, waar enerdusten aan de prde van de dag _i. in Srioridd versloég Kirk (een te genstander van rassenintegratie) de democraat High. Ook in Tennessee werd een histori sche overwinning geboekt: er werd voor het eerst een republikein in de Senaat gekozen. Na 42 jaar is er ook weer een vi tot gouverneur gekozen. Mevrouw Wallace, de echtgenote van de huidige (democratische) gouverneur van Ala- (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ROME Het noodweer in Ita lië heeft ook het buitenverblijf van het Koninklijke gezin in Porto Ercole ernstig getroffen. Wind en water teisterden de prach tige witte villa „De Gelukkige Olifant", waar het Koninklijk gezin elk jaar een lange zomervakantie doorbrengt. Regen DE BILT Een kleine storing die gis teren boven Zuid-Spanje lag, verplaatste zich naar Frankrijk. Er vormde zich in de omgeving van deze depressie een lange regenzone die van Zuid-Frankrijk tot ons land reikte. De regen was overi- genshet meest intensief in het westen, waar meer dan 10 mm viel, terwijl het in het oosten en zuidoosten van het land vanmorgen nog droog was. De storing zal zich in de komende 24 uur, naar West-Duitsland verplaatsen, waarbij de regenzone zich nog geruime tijd boven ons land zal bevinden. Waarschijnlijk zal het pas donderdag in de loop van het westen uit droog worden. Er zal een noordwestelijke wind gaan waaien. In de temperatuur komt niet veel verandering. DE BILT Aanvankelijk zwaar be wolkt met regen en hier en daar mist. later plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 10 nov.. zon op: 7.50, onder: 16.57; maan op: 4.32, onder: 16.11. Hagel in Cairo trok bekijks CAIRO Veel inwoners van de Egyp tische hoofdstad hebben gisteren voor het eerst in hun leven hagelstenen ge- Veel mensen gingen de straat op om de hagelstenen van dichtbij te kunnen zien. Onweer komt hier bijna nooit voor. vastgesteld, tenminste op en'kele tonnen geschat. Het Koninklijk buitenverblijf be vindt zich op het schiereiland Orbe- tello, 150 kilometer ten noordwesten van Rome. Vorige week vrijdag en zaterdag is dit gebied door storm, regen en een vloedgolf getroffen. Een beschermende pier voor het plaatsje Porto Ercole sloeg weg. Hoe wel er door de gebrekkige verbin dingen nog niet kon worden vastge steld of er doden te betreuren zijn, liepen de huizen en de villa's in de omgeving ernstige schade op. De witte bungalow van het Spaanse type telt acht kamers, enkele bad kamers en een keuken. Hij is door de Italiaanse prins Borghese gebouwd en in 1960 door de Koninklijke familie betrokken. Het verblijf ligt op een lage rots, direct langs de oever van de Tyrrheense Zee. Meubilair De kamers zijn ingericht met kost bare meubelen uit paleis Soestdijk en paleis Het Loo. Exterieur en interieur zouden door het binnengedrongen zoute water, de wind, die in enkele kamers vrij spel zou hebben gehad, en de achtergelaten modder zwaar beschadigd zijn. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn uiteraard van de schade die aan hun Italiaanse bezit is toegebracht, op de hoogte gesteld. Ze onderhouden nauw contact met Rome. (Zie ook pag. 11) barna behaalde een grote overwinning. In feite betekent dit dat haar man de touwtjes in handen houdt. Wallace kon niet voor een nieuwe ambtstermijn worden herkozen. In Massachusetts werd de republi kein Brooke als eerste neger sinds de herstelperiode na de burgeroorlog tot senator gekozen. Het beroep dat president Johnson kort voor de verkiezinzen nog op de Amerikanen deed, hun stem niet te geven aan radicale dwepers, is wel licht van invloed geweest op de uitslag in Maryland, waar de segregationist Mahoney (democraat) de strijd om het gouverneurschap verloor van de repu blikeinse liberaal Agnew. Rowell, een democratisch negercon greslid, die onlangs wegens smaad tot dertig dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, werd voor de elfde maal herkozen in het Huis van Afgevaar digden. Als hij een stap in New York had gezet, zou hij zijn gearresteerd maar zijn politieke macht in de neger- wijk Harlem is zo groot dat hij het voeren van een campagne achterwege kon laten. Overigens ziet men in de resultaten van de verkiezingen geen protest tegen de Vietnam-politiek van de Ameri kaanse regering. Wel meent men dat de winst die de republikeinen in het i?w-van Afgevaardigden hebben ge boekt (zeker 25 zetels) van invloed kan zijn op Johnsons „great society', zijn sociaal-economisch beleid. De president zelf stemde in Texas, waar hij een boerderij heeft. Hij kwam overigens veel te vroeg bij het stem bureau aan, tot verbazing van de or ganisatoren, die maatregelen moesten nemen om Johnson toch direct te laten stemmen. Bij het verlaten van het stemhokje zei hij: „Ik heb op de demo craten gestemd. Iedereen is in goed humeur en volgens mij wijst dat op een democratische overwinning." De familie Rockefeller was gisteren wel „in": Nelson werd herkozen tot gouverneur van New York, zijn broer Winthrop tot gouverneur van Arkan sas en hun neef John tot lid van het Huis van Afgevaardigden voor Vir ginia De opkomst voor de verkiezingen was zeer groot: ruim zestig miljoen Amerikanen hebben hun stem gisteren uitgebracht. Bij de tussentijdse ver kiezingen in 1962 stemden 53,5 miljoen mensen. Bij de presidentsverkiezingen van 1964 gingen zeverttig miljoen mensen naar de stembus. HILVERSUM Vanavond om tien over half elf zullen via Nederland I uit slagen van en commentaren op de Ame rikaanse verkiezingen worden uitgezon den. De NTS neemt deze over (via de Early Bird) van de Amerikaanse tele- ZAAK BAAS-ADAMS GESEPONEERD DEN HAAG Oud-Eerstc-Kamerlid ir. H. Adams en WD-senator Ir. J. Baas zullen niet worden veroordeeld wegens het conflict in de koffiekamer van de Eerste Kamer. De officier van de Haagse rechtbank, mr, C. Dyserinek, heeft zowel de klacht van de heer Baas als die van de heer Adams geseponeerd. „Deze beslissing van de Haagse recht bank bewijst weer eens dat er in bepaalde gevallen in Nederland geen recht meer is", zo concludeerde de heer Koekoek gisteravond op een bijeenkomst in Stap horst. Hij verklaarde dat de klap van ir. wel dodelijk had kunnen zijn, als slaap was getroffen. De reden van het niet in behandeling nemen is volgens de heer Koekoek het feit dat de heer aas lid is van de VVD. Over de regeringscrisis zei Koekoek: „De Boerenpartij is zeker bereid rege ringsverantwoordelijkheid te aanvaarden enkele ministers te leveren." De handtekening van premier Cals blijkt in trek te zijn. Giste ren werd hij, na een gesprek met informateur Beel in Wasse naar, bestormd door handteke ningjagertjes. Op strand van auto gevallen NOORDWIJK Op het strand Noordwjjk is gisteravond ter hoogte De Baak een ernstig ongeluk gebeurd dat aan de 19-jarige student A. Furnée uit Den Haag het leven heeft gekost. Een groepje Leidse studenten had in Katwijk een vrachtauto gehuurd om zich over het strand naar Noordwijk te laten rijden waar men wilde gaan eten. Op weg daarheen moest de bestuurder, een Kat- wijkse schelpenvisser, plotseling uitwij ken voor een paar zeehengelaars die aan de laag-waterlijn bezig waren. Bij deze manoeuvre sloegen twee studenten ovei het zijschot van de open laadbak. De heer Furnée kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat hij in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den moest worden gebracht, waar hij korte tijd later overleed. De andere stu dent kwam er goed af. Lancering astronauten uitgesteld KAAP KENNEDY De lancering van de Gemini-12 met aan boord de astro nauten Lovcll en Eldrin is wegens een defect aan de automatische pi loot van de Titan-2 stuwraket voor 24 uur uitgesteld. Een archieffoto van de Konink lijke villa .Ê)e gelukkige olifant" in het Italiaanse Porto Ercole. Het noodweer heeft ook in dit huis zware schade aangericht. PvdA TEGEN RECONSTRUCTIE (Van onze parlementsredactie) pkEN HAAG Spoedig zal blij- AJ ken of reconstructie van het kabinet-Cals mogelijk is, en zo niet, welk kabinet dr. Beel dan bij elkaar moet informeren. Hij heeft gistermiddag, tijdens een onder houd met de ministers Cals, Von deling en Biesheuvel, een aantal vraagpunten en suggesties aan het demissionaire kabinet voor gelegd, waarover de ministerraad gisteravond langdurig heeft ge sproken. Er werd een antwoord geformuleerd, waaruit de infor mateur kan afleiden of een poging tot reconstructie zinvol is. Als het laatste het geval blijkt, hangt het er maar vanaf welke groep binnen het kabinet zich afkerig heeft getoond van het door dr. Beel ge suggereerde compromis. Als dit de PvdA-ministers zijn, rest de infor mateur niets anders dan de vorming van een KVP-AR-kabinet voor te bereiden. Daaraan zullen naar alle waarschijnlijkheid ook de demissio naire a.r. bewindslieden meewerken. Immers, aan hun voorwaarde dat eerst met de socialisten moet worden gepraat, is dan voldaan. Inhoud Over de materiële inhoud van dr Beels vraagpunten noch over het ant woord daarop van het kabinet-Calï tot vanmorgen ook maa- iets be kend geworden. Wel werd gesproken een „ingenieus plannetje" van de informateur, dat als uitgangspunt zou kunnen dienen voor een compromis tus- de Tweede-Kamerfractie van de KVP enerzijds en het kabinet -Cals en PvdA en AR andeT.ijds. Dit planne zou op niet onbelangrijVe punten overeenstemmen .net het bemiddelings voorstel-Biesheuvel-Roolvink van vori ge week Duidelijk is in ieder geval dat de informateur aan dc ministers de vraag heeft voorgelegd, 3f en zo ja u hoevei er aanleiding is om de oorspronke lijke dekkingsmaa regelen (en eventu eel ook dc begr-ne uitgaven) aan te passen aan het gewtizigde beeid van de betalingsbalans. Zoals bekend wordt het tekort op d' betalingsbalans over 1966 nu een half miljard hoger geraamd dan toen de begroting-'67 bij de Kamer werd inge diend. De nieuwe raming werpt de vraag op of niet met forsere dek kingsmaatregeien moet worden ge werkt dan waartoe minister Vondeling bereid bleek. Pvd.4 In socialistische ^ringen voelt men op dit ogenblik w-vnig voor -econstruc tie van het kabin-it-Cals. De kans dat de PvdA-ministers zullen mepwerken aan de totstandkoming van een compro mis op grond waarvan het kabinet zoi kunnen aanblijven, wordt dan ook niet al te groot geacht. De PvdA meent, dat reconstructie pas aan de orde Kan komen nadat eers* duidelijk is aangetoond, da, de vor ming van een kabmet van KVP VVT en CHU in casu de partijen die de demissionaire ploeg ten val hebben ge bracht niet mogelijk is. Dr. Beel heeft gistermiddag van drie tot vijf uur met premier Cats en de vice-premiers Vondeling en Biesheuvel gepraat Onmidde.hjk daarna riep mr Cals de ministerraad in spoedvergade ring bijeen. Vanmiddag heeft dr. Bee' een vergadering van de Raad van Sta te gepresideerd. Dit hield geen verband met de informatie De inform: teur zou in iedei geval deze week zijn eindrap port aan de Koningin willen voorleg gen. Herstel TAE Republikeinse partij in Ame* U rika heeft zich volgens de verwachting hersteld van de zware slagen, die twee jaar gele den haar bestaan op het spel zette. Zij won een deel terug van wat Goldwater haar deed verliezen. De partij is in rustiger vaarwater gekomen en behoeft niet zonder vertrouwen de presidentsverkiezin gen van 1968 tegemoet te gaan. In dit opzicht is de stembusuitslag van groot belang. In het Congres zal president John son het moeilijker krijgen, nu de Republikeinen enkele tientallen ze tels heroverd hebben. Opvallend is het succes van film acteur Ronald Reagan, die in Cali- fornië een eind maakte aan acht jaar Democratisch bestuur onder gouverneur Brown. Een prestatie, als men weet dat ex-vice-president Nixon vier jaar geleden door Brown werd verslagen. Belangrijk waren ook de prestaties van de Republikeinen Rockefeller, Romney en Percy. Reagan en Per cy hebben zich nu gevoegd bij de Republikeinse kanshebbers voor de presidentsverkiezingen in 1968. Op de Vietnampolitiek van John son zal de uitslag nauwelijks in vloed hebben. Wèl mag worden ver wacht dat de president hier spoedig met nieuwe initiatieven zal komen. Versneld TNE uitslag van de Hessische ver- kiezingen heeft het gedwongen aftreden van kanselier Erhard nog versneld. Enkele dagen geleden merkten we al op, dat zijn morele overwinning het verzet tegen zijn persoon nog kon versterken. De leiding van zijn partij maakte gisteren onmiddellijk gebruik van de door de socialisten veroorzaakte crisissituatie. Uit vier kandidaten zal nu een opvolger voor Erhard worden gekozen. De officiële reden voor deze paleis revolutie is de vrees, dat socialisten en liberalen het eens zullen worden over een kabinet, waardoor de CDU in de oppositie zou worden gedron gen. Als dat zo is, heeft de partijleiding de onderhandelingspositie van de CDU bij voorbaat verzwakt. In nog sterkere mate is dit het ge val, als men het niet snel eens wordt over de nieuwe kanselierskandidaat. Koeien TTOE MOEILIJK het is, in ontwik- kelingslanden betere levensom standigheden te brengen, bewijst India. De Hindoes nemen het niet, dat als heilig beschouwde koeien worden geslacht. Aanvankelijk werd gehoopt, dat het verzet tegen de regeringsplannen ten slotte zou worden opgegeven. Nü is er reden, de ontwikkelingen met grote zorg te volgen. De miljoenen heilige koeien zijn mede oorzaak van de enorme voed seltekorten waarmee India kampt. Ieder jaar staan miljoenen mensen levens op het spel. Er was moed voor nodig, toen de Indiase regering besloot hierin ver andering te brengen. Het verzet dreigt het tot een onmogelijke op gave te maken. De vraag is, of de regering het op een krachtmeting Iaat aankomen. Als zij nü niet slaagt, moet worden gevreesd, dat de heilige koeien van India nog een lang leven beschoren zal zijn. M amandel speculaas van niet duur wel heerlijk DUBBELE RAMEN Warmtebesparing Geluiddempend Geen beslagen ramen C0MF0RTA (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De commissie Ontwikkeling Nationale Econo mie (ONE) van de sociaal-econo mische raad ziet de naaste toe komst van ons land somber in. De commissie heeft haar halfjaar lijks rapport, dat volgende week vrijdag in de plenaire zitting van de SER zal worden behandeld, voltooid. De conclusies zullen minder op timistisch zijn dan de verwach tingen van het Centraal Plan bureau in september. Het ziet er naar uit, dat de ruimte van 5 procent voor loonsverhogingen, aan hand waarvan het Planbureau zijn berekeningen heeft opgezet, er het vol gend jaar nog maar nauwelijks zal zi n. De werkgevers nemen ook nu het standpunt in, dat de loonkostenstijging de produktiviteitsstijging niet te boven mag gaan. Wanneer de produktiviteitsstijging volgend jaar inderdaad 3.5 procent zal zijn, kunnen de lonen met een gerin ger percentage stijgen. De stijging van de sociale verzekeringspremies moet im mers ook betaald worden. Wat er dan nog overblijft kan worden gebruikt voor autonome loonstijgingen en reeds eerder vastgelegde loonsverbeteringen voor vol gend jaar. De vakbeweging tilt echter zwaar aan de verwachte prijsstijging van 4.5 procent. Als dit cijfer juist is, i zouden de lonen minder stijgen dan de prijzen: de werknemers gaan er dus op achteruit. Dc heer J. van Eibergen, voorzitter an het CNV. bleek dezer dagen in een ergadering van de Nederlandse chris telijke bond van overheidspersoneel be reid de eisen voor volgend jaar te ma tigen. Hij zou zelfs blij zijn, wanneer de werknemers volgend jaar gelijkspelen en dus reëel niet achteruitgaan. fi Voor vervolg zie pag. 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1