„NPD aan VS dankt succes en Engeland" Werktijd ambtenaren met anderhalf uur bekorten Rijksweg 4 verrijst in gedeelten Kieswet wijzigen Uit de Haagse hof geplukt Nieuwe Japanse opmars in Zuidoost-Azië 7 DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 BONN Het succes van de extreem-rechtse NPD by de verkiezingen in Hessen is te wjjten aan de Verenigde Staten en Engeland. Dit zei gisteren de Westduitse minister van bin nenlandse zaken Paul Lücke. Moord beraamd op nazi-vervolger KARLSRUHE Twee mannen die een moordaanslag hadden beraamd Op nazi-vervolger dr. Frits Bauer, open baar aanklager te Frankfort, zijn giste ren voor de rechter voorgeleid. Telefoonmonteur Rinhold Ruppe (24) woonde in New York en was naar Duitsland gereisd om het plan uit te voeren samen met de Duitse opperman Erich Landner. Hij wilde het nazibe wind in Duitsland herstellen. Ruppe en Lindner waren voorts van plan het bureau voor het onderzoek naar nazi-misdaden te Ludwigsburg op te blazen om verdere processen te voorkomen. De twee neo-nazi's waren in het be zit van geweren pistolen, explosieven en een zwart SS-uniform. PRETORIA President Charles Swart van Zuid Afrika heeft te kennen ge geven dat hij volgend jaar 31 mei wil aftreden. Dat is een jaar voordat zijn ambtstermijn zou zijn verstreken. Hij zou eerst al eerder heengaan. troepen in West-Duitsland te vergoeden, voor de nationaal- democraten aanleiding waren, een vergelijking te maken met het verdrag van Versailles. Taal zoals de rechtse partij uit slaat herinnert de minister zich alleen uit de tijd van Hitier. Het verdrag van Versailles aan het eind van de eerste Wereldoorlog ver plichtte Duitsland hoge herstelbeta lingen aan de overwinnaars te doen, Hitler nam stelling tegen dit verdrag bij het opzwepen van het Duitse nati onalisme, aldus Lücke. De minister stelde voor de West duitse kieswet te wijzigen zodat par tijen als de NPD geen zetels kunnen veroveren in de Bondsdag of de par lementen van de deelstaten. Willy Brandt, voorzitter van de West duitse sociaal-democraten, verklaarde dat men zich niet moest laten impone ren door de verkiezingswinst vai NPD. De democratische partijen, aldus Brandt, moesten nu al het mogelijke doen om tot een oplossing van de pro blemen te komen. ERHARD Hij zoekt naar een oplossing om zijn positie te handhaven. Gisteren zei hij dat hij in het parlement niet de ver trouwenskwestie zal stellen, ook niet wanneer een daartoe bestemde motie van de sociaal-democraten wordt aan genomen. De bondskanselier zal zich bij de uit oefening van zijn grondwettelijke rech ten niet onder druk laten zetten. De SPD-motie betekent voor hem niets. Hij tracht nog steeds een parlemen taire meerderheid terug te krijgen en zal daartoe verscheidene gesprekken voeren met onder andere Willy Brandt. Voorstellen bij komend salarisoverleg: Een werktijdverkorting per 1 juli van 45 tot 43% uur (als beginfase) Zestien dagen vakantie voor ambtenaren „lager" dan ad junct-commies a; Op 45-jarige leeftijd drie in plaats van twee en op 55-jarige Uitnodiging Na het herstel der betrekkingen tus sen beide landen heeft president Soe- karno herhaaldelijk laten weten dat hij een uitnodiging om een officieel bezoek aan Nederland te brengen zeer op prijs zou stelen. Zo'n uitnodiging is echter om diverse redenen nooit geko men. Nu nodigt hij ons prinselijk paar uit, wetende, dat de uitnodiging voor een tegenbezoek niet zal uitblijven. Daar de president in zijn eigen land evenwel een zeer omstreden figuur is, zou het tot verwikkelingen kunnen lei den als zijn uitnodiging werd aan vaard. Laat ons prinselijk paar rustig thuisblijven, is mijn advies, want het is er te goed voor om tot prestigege- win van de heer Soekarrio te worden gebruikt. ROTTERDAM M. A. Benders. Linkse koers Een aantal jonge PvdA-ers wil linkser. Als een van de uitingen daar van zien zij het zich negatief opstellen tegenover het vo 'stenhuis. Ze ziin be zorgd over de erfopvolging en spreken erover dat de republiek dient te ko men als de vorst huns inziens onder de maat zou zijn. Eenvoudigheidshal- ve zien zij de figuur van de vorst als symbool van ons nationaal eenzijn, on danks onderlinge verschillen, over het hoofd. Een Koningin als de onze, uit een Huis, waarvan de historie zou nauw verbonden is met ons land. waaraan wij als land zoveel te dan ken hebben kan toch onmogelijk voor discussie vatbaar zijn? Ik dacht dat dit on lerwerp nogal gezocht was en dat veel minder mensen er moeite mee hebben dan men van sommige zijden wil suggeren. NOORDWIJKERHOUT J. Wassenaar Karakter Karakter heeft de heer Dick Hou- waart getoond door op alle vragen die tijdens een radio-interview op hem werden afgevuurd (bedoeld om hem ongunstige dingen over de NCRV te laten zeggen) te reageren in positieve zin. Ontroerend vond ik het te horen hoe hij, ondanks alles zijn vroegere werkgeefster bleef verdedigen. Ik vraag mij af waarom mag iemand die voor de christelijke omroep werkt er geen persoonlijke mening op na hou den en er uiting aan geven? Dat is toch geestelijke dwang. Ik vind het verschrikkelijk dat men zo iemand op de keien zet, hoewel ik er niet aan twijfel of hij zal wel elders weer werk vinden. Maar ik dacht dat een organisatie met zulke grote pretenties toch niet de deur dicht moet gooien, doch juist actief moet blijven om in conflict n als deze weer de weg tot elkaar te vinden. RIJSWIJK F. Eiselin Hooa leeftijd zes in plaats van vier extra vakantiedagen. Ziedaar de belangrijkste voorstellen ARKA-congres in Arnhem bekendmaakte, zei dat ook een wijziging moet komen in de vakan tietoeslagregeling. Hierbij wordt gedacht aan het aanbrengen van een minimum en het rekening houden met de gezins grootte. De ambtenaren zullen opnieuw plei- jn voor een bepaling inzake een jaar lijkse uitkeringsregeling wegens het ont breken van winstdelingsregelingen e.d. Over de resultaten van het afgelopen jaar zei mr. Boot, dat dank zij net ge zamenlijk optreden van de ambtenaren- verenigingen, voor wat het loonbeleid betreft, bereikt is wat redelijkerwijze verwacht mocht worden. Hij verweet voorts de politieke partijen nog dat zij te gemakkelijk met ambte- V erkeersborden wit gekalkt NIORT Een inwoner van deze Fran se stad heeft zondagnacht een groot aan tal verkeersborden besmeurd met witte kalk. De man gaf als verklaring voor zijn zonderlinge daad: ik wil niet langer ge hinderd worden door het verkeer, dat de autoriteiten niet op passende wijze kunnen regelen. Hij zal voor de rechtbank moeten ver schijnen. Traject Schiphol-motel Amsterdam klaar DEN HAAG Morgen zal weer een nieuw gedeelte van rijks weg 4 tussen Amsterdam en Den Haag in gebruik worden genomen. Dit nieuwe gedeelte loopt van Schiphol tot het motel Amsterdam, waar het aansluit op de bestaande weg. areaal. Dit betekent tevens dat de helft van het daar in aanbouw zijnde „kla verblad" van de nieuwe weg ook eer der in gebruik kan worden gesteld dan was gepland. De andere helft van de rotonde zal pas kunnen volgen als de aansluiting van rijksweg 6 (tussen Schiphol en Haarlem) gereed is. In de toekomst zal rijksweg 6 door gaan lopen tot de Velsertunnel. Het verkeer tussen Amsterdam en Den Haag en over de Schipholweg. dat tot nu toe bij het viaduct over de Schipholweg afsloeg, zal voortaan wor den geleid over het nieuwe „klaver blad" op de kruising van de rijks wegen 6 en 4 Tussen de Kruisweg en de Ringvaart krijgt het verkeer de beschikking over drie rijstroken per baan. De uitvoering van de werkzaamheden van rijksweg 4 zijn voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de uitbreiding van lucht haven Schiphol. Eerder Het openstellen van het weggedeelte bij Schiphol zal enige maanden eerder gebeuren dan aanvankelijk in de be doeling lag. Deze versnelling is nood zakelijk gebleken omdat het oude ge deelte van rijksweg 4 eerder beschik baar moet komen voor het Schiphol- Toeré niet naar Ethiopië ADDIS ABEBA President Sekoe Toeré van Guinee zal niet deelnemen de conferentie van de organisatie voor de eenheid van Afrika, die in Addis Abeha wordt gehouden. Dit heeft radio Dakar bekend gemaakt. Maandag heeft president Bokassa van de Centraal Afrikaanse Republiek voorgesteld een inter Afrikaanse strijd macht te vormen. De president zei dat deze zou moeten ingrijpen als „broeder landen met elkaar strijden". Tevens was hij van mening dat de secretaris-generaal van de OAE meer bevoegdheden moet krijgen om snel te kunnen ingrijpen bij dergelijke geschil- Ten slotte vroeg Bokassa om een con ferentie tussen Afrikaanse en Europese regeringsleiders met het oog op de hulp aan Afrika. April '67 Op het nieuwe traject dat morgen in gebruik komt, bevinden lich de bruggen over de Ringvaart en het viaduct Geerban. De twee westelijke bruggen zijn reeds voltooid. De andere twee helften zullen pas op 1 februari 1967 in gebruik worden genomen. Op 1 april 1967 moet het hele project ge reed zijn tot aan de aansluiting op de oude rijksweg. Het zal dan kruisingvrij en dubbelbanig zijn. Het nieuw gereedgekomen gedeelte heeft een lengte van 8,2 kilometer. De totale kosten met inbegrip van het klaverblad en alle extra voorzieningen, tachtig miljoen gulden. De luchthaven Schiphol levert hierin een bijdrage van 28 miljoen. De gemeente Amsterdam heeft bij de voorinvesteringen een be drag van 8 miljoen gulden beschik baar gesteld. Uit verkeerstechnisch oogpunt be zien zal het nieuwe klaverblad bij Schiphol dezelfde opzet hebben als het nieuwe verkeersplein dat by Ouderyn Mijn jaarlijkse avondje-uit, heb het college van B. ik weer te pakken. Het was leuk. Iedere Hagenaar kan Ik het aan- n„Y,eJTaIs!" bevelen. woorddegens niet. Algemene be- trossen de tribu- ten voor de fanfares losbarsten. Hoewel, als iedere Hagenaar nu 7Tnlr f iter ln stormpas naar de Javastraat ten met en ronder filter, snelt, ik tooh wel een beetje bang ben, dat er iets spaak gaat lopen, Zoals de Boerenpartij liet horen Wat spijtig zag ik net de lege toen werd aangedrongen op een zui- - - nlg beheer, waarbij Wein, Welb und PL., koppen weghalen, maar werd spoe- Gisteravond dan ben ik naar de dig getroost met een kop bouillon. Gesang oftewel Bordeaux en Bar- eerste avondvergadering van de Er wordt werkelijk van alles ge- dot, waarmede dan cultuur en recre- Haagse gemeenteraad geweest, waar daan om de werkers aan de uitput- atie werden bedoeld, maar liever de vroede vaderen en moederen tende geestelijke taak een tekort achterwege gelaten moesten worden, van veertien miljoen onder de loep den. zich op de wel dikke maar niet vet- te kluif van de begroting hebben 'e nemen althans lichamelijk op peil geworpen. te houden. Een ietwat verwarde Javastraat, half opgebroken, deels bekinder- hoofd en deels reeds met mooie vlak ke klinkertjes, leidt naar het Raadsgebouw en de Raadszaal, die straks trouwzaal zal zijn voor prin ses Margriet en haar bruidegom. Het beklinkeren van de straat Avondje uit Wat me schokte Burgemeester Kolfschoten, die al tijd onmiddellijk elk vleugje humor proeft, schoot ervan overeind. Hij ook was de eerste die in he* *-~no- toon geprevelde relaas van de P.S.P. heer Bot het schoon citaat ontdekte, ontleend aan Multatuli's Vorsten school, waarmee Van Huisde Mlral- de vermaant „schijn tot blijk" te de nieuwe brengen, waarmee spreker zeggen houdt daar al verband mee. de glad- zetelverdeling. Zetel dan letterlijk wilde dat het met onze welvaart zo de kinderkopjes op een mogelijk bedoeld. Het hoekje van^de commu- 'ekker nog niet zit besneeuwde en vriezende januari- dag zouden wel eens gevaarlijk kun- zijn voor de paardenhoeven. ingenomen door de vijf paj daarop werd het pauze. Koffie zame communist zit aan de vleugel De hoge deuren van het Raadsge- ™n«f. "g eteon „rüri nn»n mm stoelruimte ertussen. De P.S.P. aan bouw staan gastvrij wijd open goudig licht straalt op de rode lo pers. Men stiigt dan de brede trap leunend tegen de V.V.D. Ik ben zonder de trappen weer afgedaald, tenslotte mag je niet overal de boter ultbraaien. Had later De nestor van de vorige raad, de spijt. Niet van de gemiste met glanzend gewreven leuning op heer Nieukerke. ontdekte ik op de len. maar omdat ik nu nooit zal we en koffiegeuren omwolken bij iede- tribune aan de overzijde om nog ten of naar de principes der Boeren iets van het oude krijgsgewoel mee deze vleesheerlijkheden tot geoor- le beleven. Erg scherp waren de loofde recreatie behoren. wordt gebouwd. De kunstwerken en extra voorzieningen die in 'het project zijn opgenomen, dienen om de nieuwe autosnelweg te verbinden met de nieuwe ingang van Schiphol. De nieuwe rijksweg 4 zal bij Schiphol verder doorlopen onder de startbanen door. Hiervoor zijn viaducten in aan- Salaris voortaan per giro voor ambtenaren DEN HAAG Zo spoedig mogelijk zal een nieuw systeem voor het uitbeta len van ambtenarensalarissen worden ingevoerd. Dit is gisteren door het mi nisterie van binnenlandse zaken meege deeld. Van de bijna honderdduizend maandelijke betalingen geschiedt bijna 65 procent ln contanten. De rest ge beurt voor een deel per giro-overschrij- vinr of per postchèque. Het ministerie meent dat aan beide manieren bezwa ren zijn verbonden. Om deze bezwaren op te heffen Is besloten een combinatie van bank- of giro- en contante betaling in te voeren. Iedere maand zal een bedrag, afge rond op tien gulden, in contanten wor den uitbetaald. De ambtenaar kan de hoogte van dit bedrag vaststellen en eenmaal per jaar wijzigen. De rest van het salaris zal worden gestort op de bank- of giroreke ning. De chèquebetallngen zullen wor den gestaakt. Getracht zal worden dit nieuwe sys teem van uitbetalen op basis van vrij willigheid zo spoedig mogelijk in te voeren. De rijksadministratie zal hulp en advies verlenen aan ambtenaren die heb- James Hof fa voldoet deel belastingschuld DETROIT De voorzitter van de Ame rikaanse bond van vrachtautochauffeurs, James Hoffa, zal ruim 24000 dollar aan Inkomstenbelasting betalen. Hij en zijn vrouw waren aangeslagen voor ruim honderdduizend dollar. Het ging om een achterstallige belasting schuld over vijf jaar. Er is nu een akkoord bereikt over de betaling van ruim 24.000 dollar. Britse commissie is tegen geheim proces LONDEN Een Britse koninklijke commissie heeft een rapport uitge bracht over wijzigingen in het gerechte lijk onderzoek. Zij zegt dat geheime procesvoering zoals in de zaak Profumo moet worden vermeden. Dat wekt wantrouwen bij het publiek. Wel wordt het in het nationaal be lang geacht dat de rechtbanken hun buitengewone bevoegdheid om inlichtin gen te verkrijgen, behouden. De commissie acht het niet juist dat journalisten worden gedwongen hun bron van informatie te onthullen, ten zij dat van ongewoon groot belang voor de zaak in kwestie zou zijn. Morgen krijgt het verkeer Den Haag Amsterdam aanzienlijk meer ruimte. Dan wordt namelijk een deel van het klaverblad na bij Schiphol opengesteld. Hier een beeld, genomen in de rich ting van Amsterdam. Links de oprit van de weg SchipholDen Haag. Vaders werken Italianen over grens (Van correspondent) VENLO Aan het einde van een dansavond te Siebengewald in Noord-Limburg hebben huisvaders het voor hun dochters veiliger ge acht de aanwezige Italiaanse arbei ders tot over de Duitse grens te brengen. De bezorgde vaders vingen de Ita lianen op aan de danszaal en, hoe wel het niet tot handtastelijkheden kwam, duwden ze als het ware over de Duitse grens. De omgang van Limburgse scho nen met Italiaanse arbeiders is hier en daar niet zonder gevolgen ge bleven. De Siebengewaldse vaders willen dit voor hun dochters zoveel mogelijk voorkomen. De Italianen werken in Duitsland en zoeken in Limburgse grensplaat sen vertier. GASTARBEIDERS BIJ GELDGEBREK OOK LAND UIT DEN HAAG Buitenlandse werkne- vergunning is verlopen, maar ook als zij niet over voldoende middelen beschikken om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien en hun reis naar hun vaderland niet meer kunnen betalen. Dit heeft de minister van justitie, prof. Samkalden meegedeeld aan de plaatselijke hoofden van de politie. De positie van de buiten- Nationalisme SOCIALIST Wehner heeft het suc- ces van de NPD in Hessen toe geschreven aan het falen van Erhards kabinet, op democratische wijze een crisis te bedwingen. Misschien is er iets waar van wat deze partijtheoreticus zegt. Dan rijst echter de vraag, waarom de teleur- gestelden zich niet tot de SPD, de partij van Wehner, hebben gewend, Een van de redenen kan zijn, dat met name Wehner de laatste tijd had geijverd voor toenadering tot de Sowjetzone van Duitsland. Aan vaarding van de status quo zou daarvan gevolg zijn. De liberale FDP bepleitte eveneens stappen, die eenzelfde resultaat zou den hebben. Opmerkelijk is dat zij een zesde deel van haar zetels ver loor. Naar verhouding een groter verlies dan dat van de CDU. Sterk nationalistische gevoelens zijn aan de dag getreden. Zélfs de partij der ontheemden en vluchtelingen is er slachtoffer van geworden. De cijfers namelijk het gevolg is van het ver dwijnen van de partij der ontheem den en vluchtelingen. Ook de an dere partijen hebben een veer moeten laten. De Vluchtelingenpartij liep 2 te rug, doch bleef met 4,3 onder de 5 nodig om voor zetels in aan merking te komen. De NPD be haalde ruim 8 Waar deze partij haar stemmen heeft weggehaald is niet met zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk heeft hij het stemmenverlies van CDU en FDP opgevangen. De socialisten hebben mogelijk óók stemmen aan de NPD verloren. Him winst is een netto-resultaat. Zij kunnen er aan de andere kant stem men hebben bijgekregen, die voor heen op CDU en FDP werden uit gebracht. De cijfers spreken evenwel duide lijke taal, wat het succes van de NPD betreft. Blijft dc vraag, aan wie zij het te danken heeft: aan oud nazi's, ontevreden jongeren, ont. goochelde vluchtelingen, of aan allen. LEVENSLANG GEËIST TEGEN DE MAÜERS WENEN Tegen de gebroeders Mau- er is de maximale straf geëist: le venslang. De openbare aanklager bij de Weense rechtbank zei in zijn requisi toir dat Wilhelm en Johann ijverig heb ben meegewerkt aan de uitroeiing van 40.000 tot 50.000 Joden, tussen 1941 en 1943 In het Poolse Stanislav. En dit zei de verdediger: elk proces tegen oorlogsmisdadigers is onbillijk; men kan toch geen mensen veroorde len voor het feit dat ze de in die tijd geldende wetten hebben gehoorzaamd? Voordat prins Bernhard gisteren de officiële opening verrichtte van het Container Terminal in Am sterdam, stopte hij eerst nog een verse anjer in zijn knoopsgat. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) JAPAN is aan een nieuwe opmars in Zuidoost- Azië begonnen. Thans streeft het krachtig naar economisch leiderschap. Het wil gebruik maken van de Aziatische ontwikkelingsbank om dit doel te bereiken. Een eerste stap kan zijn het stichten van een gemeenschappelijke markt met Japan als belangrijkste partner Het meent opnieuw de Europese naties met name Engeland en Nederland als leidende machten te kunnen verdringen, maar de oorlog leerde de Japanse leiders, dat vreedzame me thoden de beste zijn. land in opmars Terwijl de westelijke mogendheden hun krachten uitputten door defen sieve verplichtingen aan te gaan kan Japan er van profiteren, dat het buiten eigen grondgebied geen enkele soortgelijke verplichting heeft. In tussen zou het Japanse streven weinig zin hebben, als de Verenigde Staten van welk land Japan economisch afhankelijk is er niet mee akkoord zouden gaan. Washington meent evenwel, dat Japan een belangrijke rol kan spelen bij het indammen van Zuidoost-Azië tegen communistische invloeden. rnnforoillio Ook de houding van Engeland is van belang, omdat het in dat gebied niet alleen militaire verplichtingen maar ook grote economische be langen heeft. Dezer dagen werden in Londen Brits-Japanse besprekingen over dit onderwerp gehouden. Over het resultaat daarvan is niets bekend. De Japanse delegatie nam een sterke positie in. Zij arriveerde te Londen, nadat zij verschillende Zuidoost-Aziatische landen had bezocht. De reis is een .follow up' van de economische ontwikkelingsconferentie, die in april ln Tokio werd gehouden. Behalve Birma waren alle uitgenodigde landen aanwezig. Het was de eerste door Japan bijeengeroepen conferentie na de tweede wereldoorlog. Dat Japan er veel waarde aan hechtte bleek uit de aanwezigheid van alle Japanse ministers. Geen der andere landen had meer dan één minister gestuurd. Indonesiö De lan£ien waren niet teleurgesteld over de Japanse hulp, aldus de Financial Times. Alleen Indonesië kreeg te verstaan, dat het later aan de beurt zal komen. Mogeljjk heeft deze Japanse houding iets te maken met de rol, die Nederland opnieuw speelt in het Indonesische economische leven. Intussen legt Japan de nadruk op leningen aan afzonderlijke landen. Daardoor krijgt het een betere onderhandelingspositie. Minder geld wordt dan ook besteed aan particuliere Investeringen en exportkredieten, die ook als hulp worden beschouwd. Een belangrijk wapen wordt de Aziatische ont wikkelingsbank, waarin Japan - met. medewerking van de Ver. Staten een overheersende Dositie zei innemen Verwacht wordt dat de Japanner Takeshi Watanabe vroeeer directeur van he- TM*" (Intern. Monetaire Fonds te Washington) als perste directeur zal ontreden. Een volgende Janan5" «tan zal *>en ''»ndho"weonferentie zijn die in decem ber in Tokio moet worden gehouden Hoewel de Jananse landbouwmethoden anders ziin dan die der uitgenodigde landen kan Japan helpen bij clcctri- ficatie en met kunstmest. Ook hi«r WR het weer zijn goede bedoelingen met Zuidoost-Azië demonstreren-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7