Multimiljonair ziet zijn rijk ineenstorten H KVP-leiding bang voor splitsing? Antwerpse kritiek op Rotterdam HEERLENS VROEDE VADEREN TASTTEN IN VASCO-DUISTER Gouman back in Ned. jeugdteam Bobby Moore sportman van het jaar Schaakteam op eerste plaats ZentrA s DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 EERLEN Aegidius Marina Joosten was er niet bij, gisteravond op de volle tribune van Heerlens raadszaal. Op het moment, dat de vroede vade ren bijeen waren voor de behandeling van zijn Vascomij schandaal, zat hij thuis in zijn kapitale witte villa aan de rand van Geleen. Verschanst en voor niemand te spreken, uitgezonderd voor hen die op de valreep nog een poging trachtten te doen te redden wat te redden viel van de tien tallen miljoenen guldens schuld, die zijn bedrijf zo goed als zeker naar de ondergang zullen leiden. Joosten, de man die vrijdag 220 man werkloos op straat moest zetten en die zeer waar- schijnlijk nog 800 anderen ont slag zal laten aanzeggen, Joos ten ontving: een tuin vol voor name sleeën, eigendom van crediteuren-in-paniek. Want zij allen wisten: de kans dat de zaak nog te redden zou zyn is zeer klein. De miljoenengoochelaar-directeur heeft het hoofd in de schoot gelegd. Zijn ferme woorden „ik blijf door- knokken niet alleen voor mezelf maar ook voor mijn schuldeisers" van vorige week heeft hij moeten intrekken nu twee nieuwe directeu ren zijn aangesteld om te onderzoe ken hoe groot de schade is die Joos- tens wanbeheer heeft veroorzaakt: ir. A. L. G. Hoefnagels, directeur openbare werken in Heerlen en J. W. H. Frantzen, adjunct-directeur van de woningvereniging Ons Lim burg in Sittard. Gekweld Gied voor zijn vrieneden Joosten, die een klein aannemersbe drijfje opbouwde tot een miljoenen bedrijf met verscheidene dochter ondernemingen, o.m. in Duitsland, heeft Limburg in een rampsituatie gebracht. Juist op het moment, dat de provincie ook al werd gekweld door zorgen over mijnsluitingen. Zijn luchtkastelen zijn ingestort. Hoe? De een zegt door gebrek aan or ders (van 20 miljoen per jaar tot nu slechts 2 miljoen teruggezakt). De ander: door wanbeheer. Feit is in ieder geval, dat eerste onderzoekingen hebben aangetoond, dat van zijn administratie weinig klopte. Die was maanden achter. Feit is ook, dat zijn schulden zijn opgelopen tot tientallen miljoenen guldens. Gaten die hijzelf niet zal kunnen stoppen. Zelfs niet met zijn eigen vermogen dat volgens hemzelf boven de tien miljoen ligt. En zelfs niet met de opbrengst van zijn privé- helikopter, die nu ongebruikt op Beek aan de grond staat. Naast zijn eigen werknemers en die van met ondergang bedreigde toeleveringsbedrijven lijkt hij ook de gemeente Heerlen in grote moei lijkheden te brengen. Zij was im mers, die Joosten in 1956 in Limburg hielp vestigen. Als geroepen Hij kwam er als geroepen. Lim burg, dat zich zijn contingent wo ningwetwoningen toen sterk zag in geperkt, ontmoette in hem een red dende engel. De man, die zomaar drieduizend woningen voor Heerlen wilde bouwen tegen een huurprijs, die ƒ45 per maand lager lag dan normaal. Hij vroeg er wel een ge meentelijke garantie voor: in de loop der jaren uitgroeiend tot bijna 32 miljoen gulden. Maar burgemees ter Gijzeis' ambtenaren wilden daar evenmin als de voltallige raad niet over vallen. Er was tenslotte een nijpende wo ningnood. En bovendien: men had een stevig onderpand. Niet alleen aan huizen, ook aan een compleet nieuw winkelcentrum, dat. Joosten in Heerlens hart optrok. Dat al deze activiteiten zouden uitlopen in een triest debacle, in een wat nu genoemd wordt inter nationaal bouwschandaal, kon men toen nog niet weten. Ernstige zaak Gisteren wist men dat dan wel. En zeker. Zei burgemeester Gijzeis tot een raad vol vragen: dit is een ernstige zaak. Ik durf echt niet te zeggen, het komt wel in orde. De tientallen voor het raadhuis, op het grote parkeerterrein, wisten het al enkele dagen geleden even zeker: zij waren de eerste ontslagenen die nu via dc buiten opgestelde luid sprekers kwamen horen wat er bin nen voor hen werd gedaan. Veel was dat vooralsnog nog niet. Toen na vijf uren discussiëren de burgemeester om elf uur het agenda punt afhamerde, was de raad slechts tot een adres aan de regering ge komen. Men deed een dringend be roep op ondersteuning op korte ter mijn met financiële en andere maat regelen om de nood vooral op het gebied van de werkgelegenheid te verlichten. En als troostprijs was er dan ook nog het fiat voor de uitgave van 35 mille voor twee door de gemeente nog uit te betalen werk dagen. (Als extra bij de 1.1 miljoen gulden, die de gemeente eerder al aan lonen en aan schulden aan kre- diteuren uitbetaalde). Vage antwoorden Verder was er voor de wachten den niets. Want Heerlens gemeente bestuur kan niets doen, zolang het niet weet hoe groot de omvang van de chaos is. Burgemeester Gyzels wist meestal niet meer dan vage antwoorden te geven op de regen van vragen die op zijn college wer den afgevuurd. Of het gemeentebe stuur niet meer controle had moeten uitoefenen? Er is nooit enig wantrouwen ge weest, antwoordde drs. Gijzels. Ik heb de boeken over 1964 gezien en dat overzicht was positief. Ook die over 1965 leken niet verontrustend, ook al was dat overzicht nog niet vervat in een officieel getekend rapport. Nog begin dit jaar leek er geen vuiltje aan de lucht. Dat was toen Vascomij met zijn bank brak en er direct een andere bank was die zo zes miljoen leende. Wethouder E. Jongen: Nu schud ik mijn hoofd daarover en vraag me af of een bank die toch zomaar geen mil joenen weggeeft, toen niet heeft ge zien dat er iets fout was. Voor ons nam dit overigens alle wantrouwen, zo dat er al was, vol ledig weg. Een vermoeden kreeg het college pas, toen enkele maanden later een andere bank haar kredieten plotseling introk. Dat was voor Heer len aanleiding voor een nader onder zoek. Een onderzoek, dat resulteerde in en intensievere bemoeienis met het bedrijf, dat daar voor steeds de vrije hand had gehad. Laatste poging Er ging een brief naar directeur Joosten. Er werden voorwaarden ge steld. Een ervan was, dat Vascomij maandelijks een bedrag van 145.000 aan rente en aflossing aan de ge meente zou overmaken om er zeker van te zijn, dat de geldschieters hun geld zouden terugkrijgen. Enkele maanden ging dat goed. Tot oktober, toen de kas ineens leeg bleek. Dat was het moment waarop Heerlen harder ingreep. De bewo ners van de 2.000 woningen (het be loofde aantal van 3.000 werd nooit bereikt) kregen een brief waarin hun werd verzocht de huur voort aan aan de gemeente in plaats van aan Vascomij over te maken. Een laatste poging om althans de bodem van de kas gedekt te houden. Burgemeester Gijzels gaf direct toe: „Onze eerste zorg is nu het geld voor rente en aflossing van door Vascomij aangegane leningen op tafel te brengen". Het doel daarvan is duidelijk: de gemeente wil voor komen dat geldschieters hun geld teurg eisen en dat voorkomt men al leen als aan de afbetalingsplicht wordt voldaan. Blijkt dit onmogelijk dan zal de gemeente haar garantie moeten waar maken en met eigen geld op tafel moeten komen Heerlen zal tot het laatst blijven vechten tegen een faillissement. De beheersstichting is nu al enkele dagen bezig uit te zoeken welke middelen haar daarbij ten dienste staan. In Duitsland kan men weinig meer redden; het sociaal fonds voor de bouwnijverheid heeft het faillis sement van Vasco Bau in Aken al aangevraagd omdat het een premie- schuld van een half miljoen had. Kansen In Nederland zijn er mis schien nog kansen. Burgemees ter Gijzels: „Met vereende krachten zullen we moeten pro beren de gevolgen zo gering mogelijk te houden". Maar de kans op succes lijkt niet groot. Naast de miljoenen schulden heeft Vascomij nog bouwver- plichtingen voor miljoenen gul dens. In Duitsland zijn nog ruim 400 woningen onafgebouwd, in Nederland nog 270 plus een groot torenflat, terwijl ook het B. en W. van Heerlen tijdens de raadsvergadering: van links naar rechts de wethouders K. Gort (soc. zaken), J. L. E. M. Jongen (publ. werken en volkshuisvesting), bur gemeester drs. F. J. W. Gijzels, H. Goltstein (secretaris), ir. J. C. Schlösser (onderw., cultuur en volksgezondheid) en J. Knot (be drijven). Heerlense winkelcentrum niet helemaal klaar is. Zal het werk nog worden voortgezet? Zolang het onderzoek niet is afgelopen blijft het een open vraag. Vragen: er waren er gisteravond vele. Het college verdedigde zich. Men had het nooit geweten. Er bleek later nog een poging te zijn gedaan een commissaris namens de gemeen te in het bedrijf te benoemen, maar dat stonden de statuten van het be drijf niet toe. Toen men deze poogde te wijzigen barstte de bom al en leek de zaak reddeloos. Burgemees ter Gijzels durft geen toezeggingen te doen. Zullen de huren van de 2.000 goedkope woningen verhoogd worden? In principe niet, in de praktijk wellicht wel. Zal er werk worden gevonden voor de 220 ontslagenen en de 800 andere Limburgers die straks wellicht volgen? Voorlopig worden ze op wacht geld gesteld, evenals de 3900 werk lozen die Limburg al had. Hoelang dit nog zal duren? Het rijk heeft het probleem van de aanvullende werkgelegenheid al geruime tijd in studie, maar tot een oplossing is het tot nu toe niet gekomen. Rustig Werklozen bespreken de situatie voor het gebouw van het geweste lijk arbeidsbureau. Ondanks die rampsituatie gisteren echter geen spektakelstuk in Heerlens raadszaal. De vergadering verliep rus tig. Terwijl bodes gedienstig koffie aandroegen, wist een kalme burge meester Gijzels de vragenstroom bin nen de perken te houden. Na de met verontwaardiging gestelde eis van de P.v.d.A., zaterdag, „dat de onderste steen boven moest komen", zijn wei nig harde woorden meer gevallen. Uitgezonderd dan die van de beide communisten. Zij waren het ook die 's morgens een protestdemonstratie op het plein voor het raadhuis leidden. Maar aan hun woorden werd ook nu weinig aandacht besteed. Een stem uit de grootste fractie „K.V.P.": „We zyn Geen Verolme-werf in Tasmanië NORTH-WEST BAY De fe derale regering van Tasmanië (Australië) heeft geweigerd een subsidie van 331/3 procent te ver lenen voor de bouw van een scheepswerf van het Verolme-eon- cern. In het parlement is hevig geageerd tegen het besluit van de regering. Tasmanië verliest hiermee een inves tering van 20 miljoen dollar en een verruiming van de werkgelegenheid voor naar schatting 2500 man. De reden voor het besluit van de re gering was dat de bestaande scheeps werven in Australië voldoende capa citeit hebben om de schepen die voor de toekomst nodig zijn, te bouwen. De heer A. de Beer. vertegenwoor diger van Verolme in Australië, deel de mee dat er plannen bestonden om van North-West Bay met 5000 inwo ners, een stad met 7500 inwoners te maken.. Er zouden schepen tot een grootte van 60.000 ton worden ge bouwd. allemaal akkoord gegaan met de Vas- comij-plannen en de gemeentelijke ga rantie, we zullen ook samen een op lossing moeten vinden. Een fractiege noot sprak over mea culpa. Wat daar van waar is, zal het onderzoek moeten uitwijzen. Voorlopig lijkt de beheers stichting zeker tien dagen nodig te hebben om enig inzicht in de wanorde te krijgen. Of de 800 het zolang nog zullen uithou den lijkt twijfelachtig. De kas is leeg. Multimiljonair Aegidius Maria Joosten, de miljoenen goochelaar, ziet zijn rijk instor ten. En Limburg wacht in angst op nieuwe ontslagen. Italiaanse arbiter voor SPARTA GENEVE De wedstrijd tussen het Rotterdamse Sparta en Servette, in het tornooi om de Europacup voor beker winnaars, zal worden geleid door de Italiaanse scheidsrechter Francesco Francescon. Het duel zal op 9 novem ber in Genève plaatshebben. Poolse verstekeling van schip gesmokkeld LONDEN Havenarbeiders hebben gisteren een verstekeling vai Poolse vrachtschip Jaroslaw browski gesmokkeld en overgedragen aan de politie. De man werd samen met stukgoed in een net gestopt en zonder dat de officie ren van het schip het merkten, met een kraan uit het ruim op de kade getilt. Partijraad uitgesteld UTRECHT De vergadering van de partijraad van de K.V.P., die zaterdag in Utrecht zou worden gehouden, is onverwachts uitgesteld. Op deze ver gadering, zo meldt de Volkskrant, zou de splitsing in de K.V.P., die bij de kabinetscrisis duidelijk aan het licht kwam, ter sprake komen. Zij zou zich dan ongetwijfeld verder doorzetten. Met dit uitstel wordt de indruk ge wekt. als zou het partijbestuur grote moeilijkheden in eigen kring verwach ten. Op een partij raad-vengadering oordelen vertegenwoordigers uit het land over het door partijbestuur en Kamerfrachtics gevoerde beleid. Ove rigens heeft het partijbestuur zich on langs met grote meerderheid achter het beleid van Sohmelzer c.s. gesteld. Aangenomen wordt dat het K.V.P.- bestuur eenst na de vorming van een kabinet de partijraad wil bijeenroe pen. Men hoopt dat dan de gemoede ren enigszins tot mist zyn gekomen. Rode Kruis kokers op Australisch strand NEWCASTLE Op de stranden bij deze Australische plaats zijn een aan tal plastic kokers aangespoeld van de Nederlandse Rode Kruis actie. De kokers, met Rode Kruis brieffor mulieren met een boodschap van Ne derlandse kinderen, zijn enige tijd gele- m van tankschepen in zee geworpen. Een van de kokers vermeldt de naam van de 13-jarige Bram Bevelander uit Dieren. Via luidsprekers kon het publiek op het Stadhuisplein de raadsver gadering volgen. (Van c e sportredactie) DEN HAAG Slechts één speler dig gekeurd volgende week dinsdagavond di ggekeurd volgende week dinsdagavond (15 november) mee te spelen in het Ne derlands zaterdag-jeugdelftal dat dan in Ilatto Helm (bij Zwolle) een lichtwed- strijd speelt tegen de 2de divisieclub PEC. Die ene speler Is de negentienjarige Jan Gouman van Heerjansdam die on langs in de Westelijke selectie een goede indruk achterliet. Opvallend is dat er liefst drie Zuiderlingen zijn gekozen. doel: Vlaanderen (Zuidvogels): achter: Gouman (Heerjansdam), Veenstra (WD, Koster (Rillandia) en v.d. Herberg (CJW). midden: Den Rooyen (SSC) en Schipper (Huizen), voor: De Rooy (Sprang), Diepeveen (DOVO), Kiel (Go Ahead) en Hoeksema (Or. Nassau). Reserves: Schouten (Hoogvliet), De Rui- :r en Schipper (beiden Be Quick) en Dijkstra (Drachtster Boys). De wedstrijd, die om half acht begint, is de volgende schakel in de selectieke ten die de KC vormt om straks tot een verantwoorde samenstelling te komen van de centrale trainingsgroep. De zaterdag club Hatto Heim heeft onlangs een licht installatie in gebruik genomen en heeft de wedstrijd PEC-Jeugdelftal als ere- match gekregen. LONDEN Aanvoerder Bobby Moore en het Engelse elftal dat de Coupe Jules Rimet won, zijn gisteren benoemd tot „sportlieden van het jaar" door de vereniging van Engelse sport journalisten. John Bromley, die de ver kiezing bekend maakte, zei: „Wij zijn ons ervan bewust dat wij een buitenge woon precedent scheppen, maar onze leden lieten ons duidelijk weten dat Moore niet van het elftal gescheiden mocht worden. Het Engelse elftal heeft een enorme invloed gehad op de Inter nationale sport dit jaar". Tot sportvrouw van dit jaar werd benoemd Linda Ludgrove, de Engelse rugslagzwemster. HAVANNA Het Nederlands schaakteam beeft in de derde ronde van het B-tornooi van de Schaakolym piade met 31 gewonnen van Frank rijk. De ontmoeting was afgebroken bij de stand 11, maar zowel Bouw meester als Prons wonnen van respec tievelijk Mazzoni en Bouteville. Onze landgenoten delen nu de eerste plaats met Engeland en Zwitserland, alle heb ben 8'/i punt. Uitslagen Groep A: Afg. partijen 2dë ronde: Zuidslavië Hongarije 22, Argenti nië Oost Duitsland 8VtVi, Bulga rije IJsland 3—1, Denemarken Cuba 3V:Vt, Tsjechoslowakije Spanje 27t1'/»; Derde ronde: Rusland Cuba 3VtVt, Denemarken Roe menië IV»2, Zuidslavië Noorwegen 40, Bulgarije Oost-Duisland 2—2, Ver. Staten Spanje 40, Tsjechoslo wakije IJsland 31, Argentinië Hongarije 22. Standen Groep A: 1. Rusland 10; 2. Zuidslavië 9; 3. Bulgarije 8; 4. Argentinië 8; 5. Roemenië 8; 6. Ver. Staten 7V»; 7/8. Tsjechoslowakije en Hongarije 7; 9. De nemarken 5V»; 10. Oost-Duitsland en IJsland 3V»; 12. Noorwegen 3; Spanjé 2V»; 14. Cuba l'/i. Groep B: 1. Engeland, Nederland en Zwitserland 8Vt, 4. Finland en Polen 7, Australië 6'/t, Colombia 5'/i, België en Indonesië 5, Schotland, Canada en Frankrijk 4'/», Zweden 4. HORLOGES' MEESTERWERKEN VAN Z TOT A België buiten overleg gehouden ANTWERPEN De Antwerp-, se wethouder van havenzaken Delwaide heeft dinsdagavond tij dens een gemeenteraadsvergade ring nogal kritiek geleverd op Rotterdam speciaal op burge meester Thomassen en de con ferentie die 14 oktober in Middel burg is gehouden over de ontwik keling van het Scheldebekken. Antwerpen en de andere Belgi sche Noordzeehavens zijn volgens de heer Delwaide angstvallig bui ten het overleg gehouden. Het doel van het congres was nau we samenwerking te bereiken tussen Rotterdam en de Nederlandse havens in het Scheldebekken en industrieën waarvoor Rotterdam geen plaats heeft of die niet passen in zijn vesti gingsbeleid, daarheen te verwijzen. Dat aan de Westerschelde ook Ant werpen ligt, dat wegens zijn nabijheid aan de Zeeuwsche en Westbrabantse industrieën meer faciliteiten kan bie den dan Rotterdam, werd op het Mid delburgse congres stilzwijgend vooi bijgegaan, aldus de heer Delwaide. Burgemeester Thomassen heeft, volgens de Antwerpse wethouder, op dit congres verklaard dat een Ame rikaanse onderneming die onderhan delde over vestiging in het Rotter dams gebied, van Antwerpen een subsidie van 650.000 dollar aangebo den had gekregen als zij naar Ant werpen zou komen. Ik weet niet waar burgemeester Thomassen zijn infor matie haalde, aldus de heer Delwaide. maar ik vind het onverantwoord dat hy dergelijke onjuistheden voor zijn rekening neemt zonder zich te verge wissen of zijn informatie betrouwbaar is. De gelegenheden daartoe ontbre ken hem niet Moeilijk Elders in zijn betoog zei hij: klaar blijkelijk ziet Rotterdam met lede ogen de ontwikkeling van Antwerpen, al heeft het zelfs als industriehaven een verzadigingspunt bereikt, itotter- dam schijnt echter moeilijk te kun nen verdragen dat de zon ook in an dermans wate rschijnt. Delwaide kwam tot de conclusie, dat de Belgische havens volstrekt tot nauwe samenwerking moet komen. Wij zouden er de voorkeur aan geven als zij dit op eigen initiatief zouden doen, zo zei hij, maar als de samen werking niet onderling tot stand wordt gebracht, zou de regering de nodige initiatieven moeten nemen. Wat Antwerpen zelf betreft moet er, volgens de heer Delwaide, gezien het congres van Middelburg, op drie dingen de nadruk worden gelegd: de bewoners in de omgeving oio-. zo spoedig mogelijk moet op de linker Scheldeoever de nodige ruim te beschikbaar komen voor indus triële expansie van het Antwerpse havengebied, de bevaarbaarheid van de Schel de moet worden vergroot om Ant werpen toegankelijk te maken voor schepen van meer dan 65.000 ton (op het ogenblik 50.000 tot 60.000 ton), de nieuwe verbinding met de Rijn: de Belgische regering zal er op moeten toezien, dat dc nieuwe Schelde-Rijnverbinding binnen de voorziene tijdsduur van 8 tot 10 jaar wordt uitgevoerd. Wethouder Delwaide legde zijn ver klaring af aan het eind van de ge meenteraadsvergadering, toen vragen werden gesteld over de coördinatie van het Nederlandse havenbeleid in de Schelde-, Maas- en Ryndelta. Zes weken geëist voor hulp aan gedetineerde BREDA Tegen dc Bredanaar F. van D. en zijn zoon heeft de officier van justitie, mr. Bauwens, gisteren zes weken gevangenisstraf geëist. Zij werden ervan verdacht de gedeti neerden P. L. en J. K. hulp te hebben verleend bij hun ontvluchting uit het huis van bewaring te Breda. De politie heeft weken lang jacht gemaakt op dit tweetal. De heer Van D„ die L. kende uit het huis van bewaring, zei dat iedereen bang van hem was omdat hij zelfs me degevangenen terroriseerde. Dat was ook de reden waarom hij hem hulp had verleend bij de ontvluch ting, Zijn zoon had de twee ontvluchte mannen naar Tilburg gebracht. De raadsman, mr. Kronenburg uit Breda, vond de vrees voor P. L. ge rechtvaardigd. Hij vond dat er sprake was van overmacht en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Kapotte buizen door onverschilligheid t TT, k°mt de laatste tyd herhaaldelyk voor dat buizen en leidingen kapot gaan doordat noncha lant wordt omgegaan met graafma chines. Dit zei de Utrechtse politierechter. TT' on Klav5r- gisteren toen hij de -0-jarige dragline-machinist N. N. uit Soest 3 weken voorwaardelijk gaf omdat deze met een graafmachi ne een gasbuis had kapotgetrokken. Gevolg was een explosie in een woning. Bovendien waarschuwde hy

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5