m Twee aartsbisschoppen van Utrecht voor één altaar JUNKERS V Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze Rooms- en oud-katholieken op weg naar eenheid Rinkel: Einde van weg nog lang niet bereikt Ds. Snoek nog drie jaar naar Israël Geëxalteerde waanzin in FS Diepvries om opstanding te vergemakkelijken Heropvoering Boerhaave's promotie Beroeninpswerk Blijft vrijgemaakte kerken vasthouden Van goedertierenheid en recht wil ik zingen", begint David Psalm 101. Maar hij zingt maar niet zo in het algemeen van goedertierenheid en recht. Hij zingt van Gods goedertieren heid en recht. Onze tijd spreekt veel van recht. In Amerika vechten de negers, geholpen door blankenvoor hun burger rechten. De Verenigde Naties spreken over de rechten van de mens, de vakbonden over de rechten van de arbeiders. La ten we dankbaar zijn dat onze tijd meer oog gekregen heeft voor de verdrukten. Dat onze tijd weer het verband gevonden heeft tussen die beide woorden: Goedertierenheid en recht. Laat recht weg en u houdt alleen maar genadebrood en lief dadigheid over. Laat goedertierenheid weg en het recht wordt een juridisch systeem dat aan de mens geen plaats meer gunt. Maar toch is dit niet genoeg. Zij horen bij elkaar, maar zij moeten gezocht worden waar zij alleen te vinden zijn: in God. Een wereld van goedertierenheid en recht is zonder God niet op te bouwen, omdat zonder God toch de goedertierenheid van de rijkste en het recht van de sterkste gaan regeren. Daarom roept David uit: „Wanneer zult Gij tot mij komen?" Zonder God is goedertierenheid bedilzucht, en recht heers zucht. In God zijn zij genade en liefde. We lezen vandaag: Amos 3 1-15. DINSDAG 8 NOVEMBER 196< Brieven die niet rif*» voorrien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding b veriekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verhand staan moeten in af- sonderliike brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: In mijn grasgazon komen het laatste jaar plm. 125 rolletjes aarde naar boven, hoopjes van plm. 3 cm grootte, als molshoopjes in 't klein. Bij het lopen op het gazon ontstaan er dan overal aardeplek- ken. Mijn buurman heeft geen last. Wat is de oorzaak, en wat er tegen te doen? Antwoord: Deze hoopjes zijn af komstig van regenwormen, die grond met humus gemengd naar bo ven werken. Vooral in vochtige hu- musrijke gazons komen zij bij dui zenden voor; zij leven van vochtige humus. Over het algemeen komen daar ook veel mollen voor. daar de ze leven van de regenwormen. Waarschijnlijk is dus het gazon van uw buurman van mindere kwaliteit, dus minder humus en wat droger. Regenwormen zijn nuttig, daar zij de bodemventilatie en dus een goe de grondstructuur bevorderen. Het gebruik van natuurmest trekt regen wormen aan, bij gebruik van uitslui tend kunstmest zijn zij veel minder talrijk. U kan de hoopjes met een grashark wegharken. Vraag: Een weduwe is overleden. Zij had geen kinderen. Haar na bestaanden zijn twee eigen broers en een kind van een reeds eerdei overleden eigen broer, voorts drie zwagers en twee schoonzusters van mans-zijde. Delen de drie zwagers en twee schoonzusters van mans kant gelijk op in de erfenis? Antwoord: De familie van mans-zijde deelt niet mee in de na latenschap. tenzij bij testament an ders is bepaald. Vraag: Wij reden van Den Haag over Zoetermeer Hazerswoude naar Rijnsaterswoude. Daartussenin is het verdwenen dorp Jacobswoude Op een binnenpad naast de ver keersweg staat een zuil en recht daartegenover (dus over de grote weg) staat een bank met rugleuning en armsteunen. Wat waren de oor zaak en het tijdstip van verdwij nen? Antwoord: Jacobswoude was een dorp in de Vier Ambachtenpoldei aan de Heerenweg van Alphen naai Leimuiden. De landerijen werden sinds 1661 uitgeveend. Het kerkge bouw was al gesloopt in 1586. De laatste huizen werden in 1747 ge kocht door het polderbestuur en de toren werd afgebroken. Op de zuil staat „Geen muren verduren Der uren geweld". Opgemerkt zii dat de Vier Ambachten de naam dankte aan de vier heerlijkheden Axel en Hulst in Zeeuws-Vlaanderen en Boe- chaute en Assende in Oost-Vlaande ren. Het dorpje is dus geleidelijk verdwenen. Vraag: Ik ben bij mijn ouders thuis en meerderjarig, verdien onge veer 600 bruto per maand, moet dus v«/ loonbelasting plus sociale lasten <alen. Mijn ouders ziin AOW'<!.-/ Zou ik. indien ik als kost- Winner ingeschreven sta. bij de be lastingen hiermee vooruit of achter- pit gaan? Kunnen daardoor miin euders in moeilijkheden komen? Antwoord: De fiscus kent geen speciaal begrip kostwinner waaraan tegemoetkomingen zijn verbonden Betaalt u als kostganger pension- geld aan uw ouders, dan wordt in de regel aangenomen dat deze op hun zoon geen winst maken of ver goeding van arbeid vragen. Indien toch, dan wordt dit bij de ouders belast en wel tezamen met de AOW. want die behoort wel deeelHk tot het belastbaar inkomen. Het is ech ter mogelijk dat u boven uw kost geld aan uw ouders een ondersteu ning betaalt Voorzover dat -*delb kerwijze nodig Is omdat uw ouder- anders niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, kunt u daarvoor mogelijk aftrek wegens buitengewo ne lasten krijgen. Diepenhorst sprak studentenleiders DEN HAAG De demissionaire mi nister Diepenhorst heeft gisteren een gesprek gehad met de voorzitters van het Nederlandse studentenakkoord, de progressieve studentenorganisatie de studentenvakbeweging. De bewindsman kreeg informatie over de doelstellingen en achtergron den van deze organisaties. De gege vens, die tijdens dit onderhoud werden verstrekt, zullen op het departement nader worden bestudeerd. Indien nodig zal de minister zich in de toekomst over problemen, die in de studentenmaatschappij leven, om nade re informatie of voor overleg richten tot het bestuur van de Nederlandse Studentenraad. Haile Selassie steunt kerk ALEXANDRIë Keizer Haile Selas sie heeft veertigduizend dollar beschik baar gesteld voor bouwprojecten van de Koptische Kerk in Egvte. Voor dit geld zal eerst een Koptisch klooster in Alexandrië worden gerestaureerd. De rest zal gebruikt worden voor de bouw van een nieuwe Koptische kathedraal in Kairo. waarvan president Nasser verleden jaar de eerste steen legde. De gift werd bekendgemaakt na een ont moeting tussen de Ethiopische keizer en patriarch Cyrillus VI van Alexan- drië. SCHOOL-SLAG ÉÉN ACTIE VOOR VUF WERELDDELEN In d« drMikolk v»n zoekende volke- Wie wijst de Qoede richting? Het Evangelie van Chriatua wijat de weg maatschappij. Christelijk onderwijs ksn in deze wending der samenleving een stuw kracht ven uitzonderlijk beleng zijn. De ju.et verschenen Cezlnskrent ven de School-Slag actie Illustreert deze belangrijkheid. Lees die krent en doe e SIS Hilver (Van onze kerkredactie) UTRECHT Twee aartsbisschoppen van Utrecht zongen gisteravond samen het Te Deum en legden een gemeente bestaande uit rooms- en oud-katholieken samen de zegen op. De eerste ge zamenlijke stap was gedaan op weg naar hereniging van de Rooms-Katholieke Kerk en de Oud- Katholieke Kerk. In de (oud-katholieke) St. Gertrudiskerk kwamen zij op de sterfdag van Willibrord, de stichter van het Utrechtse aartsbisdom, bijeen om de inzet te vieren van een „openhartig gesprek". De plechtigheid was gisteravond mogelijk geworden omdat het Vaticaan een van zijn oude eisen heeft laten vallen. Rome eist niet langer van de oud-katholieken de ondertekening van het formulier van Alexander uit 1665 en de Constitutie Unigenitus van Clemens XI uit 1713 eer het gesprek kan beginnen. de kerken de mogelijkheid van een sa- cramentsgemeensehap onder ogen moe ten zien en de problemen rond de hu welijkssluiting van gelovigen uit beide kerken. Na twee jaar contact achter gesloten deuren heeft een gezamenlijke studie commissie een beroep gedaan op de paus om die eisen te laten vervallen. Gisteren werd door prof. dr. J. Tans dat verzoek voorgelezen in de plechtige dienst in de St. Gertrudis-kerk. In dat verzoek werd gezegd dat van beide zij den fouten zijn gemaakt in het verle den en dat vanuit Rome niet altijd met voldoende begrip is gereageerd op de in de noordelijke Nederlanden rechtma tig levende aspiraties. CESPREK Na een studie door de congregatie I voor de geloofsleer, het vroeger Heilig Officie van kardinaal Ottaviani, en het Vaticaanse Secretariaat voor de een heid van kardinaal Bea besloot Rome de eis tot ondertekening van de traditi onele documenten te laten vervallen. Bea schrijft in zijn brief dat hij hoopt dat daardoor de situatie geschapen is voor een echt gesprek over de vragen, die de beide kerken gescheiden hebben en nog gescheiden houden. Aartsbisschop (en tevens kardinaal) Alfrink en aartsbisschop Rinkel spra ken tijdens de dienst beiden hun vreug de uit over de nieuwe mogelijkheden. Maar Alfrink verheelde niet dat nog een lange weg moet worden afgelegd. We kunnen, zei hij. „nu echter op weg gaan als oude bekenden, samen zoe kend naar Gods bedoelingen. Deze bij eenkomst zal met Gods hulp het begin zijn van een nieuwe tocht waarin we naar elkaar toe moeten groeien". POSITIEF WILLIBRORD Aartsbisschop Rinkel vervolgde: „Die weg willen we moedig betreden." Maar hij verheelde niet dat het einde van die weg nog lang niet is bereikt. Tegen een tot dusverre onoverkomelijke hin dernis is door ons beiden „neen" ge zegd, en dit negatieve woord krijgt daardoor een sterk positieve inhoud, want het maakt de weg vrij tot een openhartig gesprek, waarnaar onze ker ken sedert eeuwen hebben verlangd." Volgens aarsbisschop Rinkel zullen de beide kerken in de komende jaren moeten spreken over de kernproble men, zoals het katholiek en apostolisch karakter van de kerk, de leerstukken van genade en sacrament, van ambt en primaat, de gemeenschap der heiligen en vooral de plaats daarin van Maria en haar verhouding tot het heilswerk In Jezus Christus. Tevens zullen de bei- CVa medewerkers) J. M. Snoek, predikant voor de verkondiging van het evangelie onder Israel, is na een verlofperiode in ons land te hebben doorgebracht, opnieuw naar Tiberias vertrokken. Ds. Snoek heeft de gereformeerde deputaten mee gedeeld dat hij voor drie jaar opnieuw zijn standplaats vertrekt, maar dan definitief naar Nederland terugkeert Na ds. Snoek is ook ds. B. D. Smeenk e voor hetzelfde werk aan de kerk van Amsterdam-Zuid is verbonden, naar Je ruzalem vertrokken waar hij met een welomschreven opdracht gaat werken ns de opbouw en ontwikkeling van het te Jeruzalem te vestigen studiecen trum. Ds. Snoek werkt aan een boek over het zwijgen van de kerken in oorlogstijd. De besturende colleges in Nederland en Schotland beraden zich intussen over een opvolger van ds. Snoek. AARTSBISSCHOP RINKEL (Van onze kerkredactie) NEW YORK Ver scheidene Amerikaanse theologen hebben stelling genomen tegen een nieu we rage in de Verenigde Staten. om lichamen van doden niet meer te be graven of te cremeren, maar te laten bevriezen, „om daardoor de herle ving of opstanding uit de Voorvechter van dit gebruik is prof. Robert Ettinger. die natuurkun de doceert. In een boek, dat tot titel draagt ,De vooruitzichten van on sterfelijkheid", en in ver schillende tv-uitzendin- gen, propageert Ettinger de toepassing van de diepvriestechniek ter vervanging van begrafe nis of crematie. Hij wijst er op, dat het vakmensen gelukt is, op deze wijze lage vormen van dierlijk leven na enige tyd tot nieuw leven te wekken. Ettingers activiteiten hebben geleid tot de op richting van het „Levens verlengingsgenootschap", dat al in een dozijn ste den onderafdelingen heeft een tijdschrift uit geeft met de titel „Be vriezen - wachten - her leven". De belangstelling is zo groot, dat in Phoe nix (Arizona) en in New York twee firma's zich gespecialiseerd hebben op de bouw en levering van speciale kisten. Zij kosten vierduizend dol lar en een jaarlijks on derhoud van 150 dollar. Een vrouw, die besloot tot „begrafenis door be vriezing" zei: .Als ik pech heb, blijf ik gewoon dood. Als ik geluk heb, zal ik misschien weer eens tot leven komen. De poging is in elk geval de moeite waard." De aanhangers van het bevriezen beweren, dat hun ideeën helemaal overeenkomstig de chris telijke leer zijn. Zelfs gaan zij zo ver, te stel len, dat het zelfmoord en dus onchristelijk is, wan neer men zich niet wil la ten bevriezen na zijn dood. De bekende Ameri kaanse theoloog John Macquarrie, die aan het Unionsseminary in New York dogmatiek doceert, heeft er op gewezen, dat Ettingers voorstellingen uitgaan van de onjuiste opvatting van Plato, dat de ziel een substantie is. Een andere theoloog. Jo seph Sittler van Chicago, heeft de rage een „ge- exalteerde vorm van waanzin" genoemd. Deze lieden hebben een totaal onhistorische opvatting van het menselijk leven, zo zei hy. De mens is een historisch wezen en wan neer hy uit zyn histori sche omgeving verdwijnt, betekent dat zyn vernie tiging. Bij W-lustrum (Van onze onderwijsredactie) HARDERWIJK Ter gelegenheid van het derde lustrum van de me dische faculteitsvereniging van de Vrije Universiteit zullen op donderdag 300 studenten en tien hoogleraren een bezoek aan de oude universiteitsstad Harderwijk brengen. In de oude her vormde kerk zal men de promotie van de historische medicus Boerhaave weer opvoeren. Daarna zullen de studenten met de hoogleraren, die voor deze gele genheid in toga gekleed zijn, een mars door de stad maken. In de route is de vroegere Academiestraat opgenomen. Ds. G. H.J. BONKE OVERLEDEN (Van een medewerker) WOLVEGA Tengevolge van een verkeersongeluk ls gisteravond op de rijksstraatweg te Wolvega om het leven gekomen ds. G. H. J. Bonke. emeritus predikant van de Nederlandse Hervorm de Kerk. De overledene, die in novem ber '82 te Denekamp werd geboren en te Utrecht studeerde, werd in 1915 kan didaat in Noord-Holland en aanvaardde 16 januari 1916 zijn ambt te Niezijl. Na drie jaar de gemeente van Norg te hebben gediend verbond h(j zich 31 oktober 1922 aan zijn derde en laatste gemeente. Oldelamer. 1 mei 1948 ging hij met emeritaat en later vestigde hij zich metterwoon te Wolvega. Ds. Bonke maakte deel uit van het klassikaal be stuur van Heerenveen. COMMISSIE Beide aartsbisschoppen hebben men een herderlijke brief opsteld die zondag aanstaande in alle rooms- oud-katholieke kerken zal worden gelezen. Zij hebben nu een officiële gesprekscommissie benoemd waarin voor de Oud-Katholieke Kerk zitting hebben de pastoors A. Heyligers en G. van Kleef en de hoogleraren M. Kok, P. Maan, D. de Rijk en C. Tol. Rooms-katholieke leden van de commis sie zijn de theologen H. Fiolet, J. Groot, E. Schillebeeckx, J. Tans, drs. Haarsma en dr. F. Thijssen. Dit gesprek heeft een betekenis die ver uitgaat boven het contact van twee aartsbisdommen alleen. De Oud-Katho lieke Kerk is opgenomen in de Unie van Utrecht waarin zijn opgenomen de Oud-Katholieke Kerken van Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Polen, Joe goslavië en Noord-Amerika. Bovendien kent deze unie reeds avondmaalsge- meenschap met de Anglicaanse kerk en staat zij in nauw contact met de Oosters-Orthodoxe Kerken. groot Er waren niet minder twaalf bisschoppen aanwezig. Russische Kerk was vertegenwoordigd door de archimandriet Sokoloski vai Moskou, de aartsbisschop van Canter bury had een vertegenwoordiger gestuurd, de Russisch-orthodoxe bis schop uit Rotterdam, Dionysius was er, tenvijl uit Duitsland de oud-katholieke bisschoppen Brinkhus, Steinwachs en Bemmel en uit Zwitserland bisschop Kury aanwezig waren. Toen de dienst beëindigd werd en de beide aartsbisschoppen met de bisschop pen zich terugtrokken uit de kerk voeg de de gemeente een nieuw liturgisch element toe aan de dienst. Een luid applaus klaterde door de kerk. KARDINAAL ALFRINK Baptisme groeit in Roemenië (Van onze kerkdredactie) BOEKAREST Voor het eerst sinds Jaren heeft de Europese baptisten- persdienst weer cijfers kunnen publice ren over de baptisten in Roemenië. Het blijkt, dat ondanks de sterke tegenwer king van de regering bij de bouw van nieuwe kerken het aantal baptisten in dit land toeh sterk is toegenomen. Er zijn thans 120.000 baptisten in Roemenië. In 1942 de laatste beschik bare cijfers) waren dat er 93.843. Er is een tekort aan bijbels. Het is niet mogelijk bijbels in het land zelf te drukken, terwijl zij evenmin uit het buitenland kunnen worden geïmpor teerd. Kerkdiensten mogen alleen ge houden worden op zaterdagavond of zondag. Voor diensten op andere tijden (ook voor huwelijk of doop) moet speci ale toestemming van de autoriteiten worden gevraagd. NED. HERV. KERK r, Be,r.oepen te Hoevelaken-Stoutcnburg: B. Haverkamp te Blauwkapel-Groene- kan; te Elburg (2e p.p.): C. Jongebroer te Apeldoorn: te Wieren (3e p.p.): J. Zwij- nenburg te Oudewater. Bedankt voor Veendam (vac. P. H. Kapteijn-toez.): D. J. Miedema te Dok- kum. GEREF. KERKEN Beroepen te Treebeek: J. Baayens te Leimuiden: te Nieuweroord (D.): G. Si- nia te Ee (Fr.). Aangenomen naar Leiden (vac. J .H. de Boer): dr. W. v. d. Zwaan, docent aan de geref. sociale academie De Nljenburgh, woonachtig te Eindhoven: naar Lochem: N. Schelhaar te Oostwold (Gr.)„ die be dankte voor Elburg en voor Geldermal- J. v. Varsseveld te Naarden. GEREF. KERKEN (vrUfem.) Beroepen te Hilversum: R. te Velde te Schildwolde. Aangenomen naar Krommenie: J. H. Veefkind te Buitenpost. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-west: H. Bies- a te Stadskanaal. Bedanks voor Nieuw Vennep: D. H. Biesma te Llsse. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor VHsslngen: M. G. Mouw te Middelharnis: voor Slikkerveer: L. Huisman te Vlaordineen VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Groningen: Q. v. d. Vrie te Wormeneer De Presbyteriaanse Kerk van Trlnl- heeft een vrouw gekozen tot praeses de synode. Het is ds. Geraldine Reid, van de drie vrouwelijke predikanten die deze kerk kent 99 Open Brief aan ds. Van der Ziel c.s.: (Van i kerkredactie) AMSTERDAM Vijfentwintig vooraanstaande leden der Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) waaronder negentien predikanten, hebben een open brief gericht aan de „Tehuisgemeente" in Groningen (de gemeente rond ds. A. van der Ziel), waarin zij publiek verklaren dat zij de band met deze groep wensen te bewaren. Zij spreken er hun blijdschap over uit, dat de leden van de Tehuisgemeen te „geweigerd hebben een betrouwbaar dienaar van onze Heer te verwerpen' in het schisma, dat werd aangericht door de kerkeraad. De 25 zien het gebeuren rond ds. Van der Ziel als een wrange vrucht van een beschouwing over de Vrijmaking, die religieus gevaarlijk is en voert tot ont binding van de kerken. Deze Vrijmakingsideologie heeft vol gens de Open Brief „de beleving van de Vrijmaking als een noodzakelijke, maar niettemin pijnlijke breuk met broeders van één zelfde huis sterk ver drongen. En zij is nog steeds bezig welhaast elk gevoelen te verstikken, dat in nood ovér de verdeeldheid van Gods kinderen rept van pogingen tot verzoening en herstel, langs wegen van recht en vergevensgezindheid, door middel van gesprek en conferentie." „Het werd tot een confessionele aange legenheid herleid, dat de bedding van Christus' kerk vergaderende activiteit via de vrijgemaakte kerken loopt. De 25 hopen, dat de Tehuisgemeente „hoe smadelijk ook behandeld door de gemeenschap der vrijgemaakte kerken, toch deze kerk zal willen dienen. Zij kan dit doen door harerzijds alles in het werk te stellen, dat twisten tussen broeders en zusters van één huis wor- len opgeruimd." Samenspreking De Tehuisgemeente heeft positief ge- eageerd op een verzoek tot contactoe fening met de gereformeerde kerk van Groningen. De briefschrijvers juichen dit toe, al geloven zij niet, dat een eenheid in organisatorische zin met de Gereformeerde Kerken in één keer te iiereiken is. Genoemd worden de aan pak van het oecumenisch probleem, de Schetsenbundels van 'geref. vrouwen BAARN Van de Bond van gerefor meerde vrouwenverenigingen in Neder land zijn twee schetsenbundels versche nen, getiteld „Leven uit de hoop" „Staan in de vrijheid." De eerste gevuld met eenvoudiger schetsen dan de tweede, hoewel in beide bundels ten dele dezelfde onderwerpen worden be handeld. In „Leven uit de hoop" staan behalve bijbelschetsen op hetzelfde thema ook onderwerpen als het huisbezoek, de dienst van de vrouw in de kerk, verhouding tussen man en vrouw, ven met de welvaart. „Staan in de vrijheid" is het thema geweest van de Duitse Kerkedag 1965. De bijbelschetsen zijn geschreven door H. Volten, studentenpredikant in Wageningen, die deze zomer overleed. De bundels, die ook te gebruiken zijn in bijvoorbeeld gesprekskringen en bij belkringen zijn te bestellen bij het bu reau van de bond: Steynlaan 8, Baarn, giro 515473. „Leven uit de hoop" kost 1,25 voor leden en 1,75 voor niet-le- den. „Staan in de vrijheid" kost 1,50 voor leden en 2 voor nlet-leden. De 25 zouden het betreuren, als de Tehuisgemeente zich afzonderlijk mei de Gereformeerde Kerken zou vereni gen. „Wij willen u toch zien, herstel en integratie zoekend als lid van onze vrij gemaakte kerkenbond. Als een gemeen te, die ons allen ten voorbeeld wil zijn. Die een appel blijft doen op onze ge meenschap, ook al wordt u smadelijk door haar behandeld." „Wij willen deze gemeente met ons gebed en meeleven vasthouden, verzoek aan haar is: blijft U ook om vasthouden, met de kerken, die wij lief hebben." Bijbel wint het van Boeddha TOKIO Slechts in twintig procent van de woningen van de meer dan drie miljoen inwoners tellende Japanse stad Osaka staan boeddhistische of sjintois- tische familiealtaren. Daarente gen zijn zestig procent van de gezinnen in het bezit van een bij bel of een nieuw testament. Dat blijkt uit een onlangs gehouden enquéteonderzoek. over'n béste geiser gesproken...! Veelzijdig in z'n toepassingen, vlot in zijn dienstbetoon. Junkers gasgeisers zorgen voor (regelbaar) warm water In keuken, werkplaats, bij-keuken .en metéén I Verwacht u énders van Junkers (al 86 jaar gespe cialiseerd in keukengeisers, badgeisera. cv-gelsers. geisers, geleers, geisers, geisers...)? NVSH denkt aan lidmaatschap minderjarigen UTRECHT Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sexue- le Hervorming heeft in principe beslo ten een jeugdlidmaatschap voor min derjarigen in te stellen. Maar voor het zover is zal eerst een studiecommissie verslag uit moeten brengen. Dit werd door de presidente, mevrouw M. Zel- denrust-Noordanus in haar openingsre de op het congres van dit weekeinde medegedeeld ..De jongeren experimenteren wat meer", ;ei ze, „en de ouderen zullen mpeten aanvaarden dat de jongeren het sexuele verkeer niet uitsluitend beschouwen als een liefdeservaring". De voorzitster meent dat „het voorech telijk geslachtsverkeer wel eens zo'n omvang kan aannemen dat men er niet meer over zeuren wil. De verandering in de sexuele moraal stelt eisen aan de NSVH". MINACHTING Zij keerde zich echter tegen sommi gen die zich uiten in een onverant woorde progressiviteit Zij wees met stelligheid de ideeën af van prof, dr. J. H. van den Berg die op een congres in Eindhoven dezer dagen verklaarde: Doe meer 3ex ln het leven en mensen willen een kleiner kindertal en hef de bezwaren tegen abortus en sterilisatie op". Ze zag in die woorden een grenzen- loos onbegrip en een minachting voor de werkelijkheid. Nieuwe secretaris Prot. Nederland DELFT De heer C. Kalle, Van Heemstrastraat 20 te Delft ls benoemd tot secretaris-peniungmeester van d* Vereniging Protestants Nederland. De heer Kalle vervuil de "acature ontstaan door het overlijden van de heer H. A. de Bruyn, die secretaria was. Congres joodse studenten in Scheven in gen DEN HAAG De Nederlandse Zio nistische Studenten Organisatie zal in het kader van con*°rentles ovtc actue le joodse onderwerpen, uitgaand var de World Union of Jewish Students, de herfstconferentie -erzorgen Dez.- wordt van 10 tot 13 november ln het Seheveningse Badhotel gehouden en heeft een politiek, geschied-filosofisch karakter. Ongeveer 120 joodse studenten uit Frankrijk Zwitserland Italië Finland Scandinavië Belg^ er Nedcand zui- 'en deelnemer rij i Uitgenodiede spre kers ziin onder m.i»>re: Asher Ben Na tan. ambassadeu. van Israël ia West-Duitsland en Gideon Hausner, procureur-generaal in het Eichmann- proces, lid van het Israëlische parle ment.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2