Nieuwe Leidse Courantknnt van ARTS ZELF BETALEN FORMAAT Viaduct verwoest: schade f750.000 JAMIN Commentaren RAMP IN ITALIË IS ERGER DAN OOIT NKV: Terug naar kabinet-Cals noodzakelijk BREUK MET FONDSEN OVERHEID INGRIJPEN? Na aardgasexplosie Geplaagde houder witte pomp zegt: DIT IS SABOTAGE! Nu al 3.000 huizen méér Wethouder mr. H. Bavinck overleden Dinsdag 8 november 1966 47ste jaargang Olractauri P. OIEMER Hoofdradactaur. Or. fc OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Wat men al zag aankomen, is een feit: artsen en ziekenfondsorganisaties willen niet meer praten. Tenzij de minister een uitweg vindt, worden alle verzekerden „particulier". Wat dat geldelijk voor de patiënt inhoudt is nog niet helemaal dui delijk. Over één ding is iedereen het eens: dit conflict is niet bepaald bevor derlijk voor de volksgezondheid Nadat zijn wonden verbonden wa ren, aaj de lasser Joh. van der Heyde inlichtingen aan de recher che over de explosie onder het spoorwegviaduct in Utrecht. Deze is waarschijnlijk ontstaan door een vonk uit van der Heydes las apparaat. Minder zachl DE BILT Een groot gedeelte van Europa wordt thans bedekt door een hogedrukgebied, waarvan de kern bo ven Zuid-Rusland ligt. In dit hoge drukgebied komt op vele plaatsen mist voor. Een oude depressie ligt met zijn kern boven Zuid-Spanje. Een regen zone strekt zich van deze depressie kern over Spanje en West-Frankrijk naar Engeland uit en vandaar over de Noordzee naar Scandinavië. Deze re genzone verandert nauwelijks van I plaats. Een oceaanfront dat Ierland en Schotland heeft bereikt dringt lang- j zaam in de richting van Engeland op. In ons land blijft bij dit alles een zwakke tot matige zuidoostelijke wind waaien, welke tamelijk droge lucht blijft aanvoeren. De regenkansen zijn 1 daarom nog niet groot. De tempera tuur zal opnieuw een paar graden la ger worden. DE BILT Over het algemeen veel bewolking. Op enkele plaatsen mist en slechts hier en daar enige regen. Over wegend zwakke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De breuk tussen huisartsen en ziekenfondsen lykt een feit. Tenzjj bemiddelingspogingen met succes worden bekroond, zullen fondspatiënten na 1 januari als particuliere patiënten worden behandeld. Hoeveel de ziekenfondsen in deze kosten zouden moeten bedragen, is niet bekend. De mededeling van het verbroken contact kwam gisteravond laat van de Landelijke Huisartsen Vereniging. De ziekenfondsorganisaties hadden de LHV gisteren laten weten dat de ho- norariumeisen van de artsen geen voor overleg konden zijn. Ze wilden wel (vandaag) om de ronde tafel plaats nemen, maar uitsluitend om hun onoverkomelijke bezwaren nog eens toe te lichten. Dit nu beschouwt de LHV als het breekpunt. De verantwoordelijkheid legt. zij helemaal op de fondsen, die echter van hun kant de artsen aan sprakelijk stellen voor de breuk van wege „hun buitensporige eisen". UTRECHT Het gedeelte van het gloednieuwe viaduct in de spoorlijn UtrechtWoerden dat gistermiddag na een aardgasont ploffing werd vernield, zal op nieuw moeten worden gebouwd. De totale schade wordt geschat op driekwart miljoen gulden. Het zal zeker tot donderdag duren al vorens weer treinverkeer over dit viaduct mogelijk is. De explosie ontstond gisteren toen de 48-jarige termietlasser Joh. van der Heyde uit Maarssen met een snijbrander bezig borstplaat niet duur wel heerlijk (Van onze correspondent) GORKUM De Gorkumse houder van een witte benzine pomp, de heer M. de Kort, is de wanhoop nabij. Waarom, zo vraagt hij zich vertwijfeld af, zijn mijn vulleidingen van de tanks met hout, katoen en grint volgeperst? En waarom is mijn terrein in één nacht in een vuil nisbelt veranderd? Met welke bedoeling is de deur van het servicestation ingetrapt en waarom zijn in de nacht van zaterdag op zondag de slangen van drie pompen afgesneden?. De heer De Kort, die zijn zaak aan de Wolpherensedijk heeft, weet het antwoord. Hij zegt: De vernielingen zijn al leen bij mij aangericht, dit is Met dit sterke vermoeden is de benzine-oorlog, tenminste in Gorkum, in een spannender fase gekomen. Overigens acht de po litie nog niet bewezen, dat de concurrentie het motief is van de plagerijen en vernielingen. In april van dit jaar startte de 29-jarige De Kort zijn bedrijf in Gorkum. Hij deed spoedig goede zaken. Nu heeft hij een van de drukste benzineverkoop- punten in Gorkum en omgeving. In mei begon de ellende. De vulleidingen waren verstopt. Toen de tanks werden bijge vuld spoot de benzine door de ontluchtingspijpen omhoog. Dat was een gevaarlijke situatie. De volgende plagerij was, dat zyn terrein als vuilnisbelt werd gebruikt. Drie weken geleden is de achterdeur van het gebouw tje ingetrapt. De maat was vol, toen in de nacht van zaterdag op zondag de slangen bij het koppelstuk waren afgesneden. De heer De Kort moet de scha de zelf betalen, want hij heeft het materiaal in bruikleen van de N.V. Centri Petrol. Maar hy zet door. De politie heeft, zoals gewoon lijk, de zaak in onderzoek. Er is echter nog geen klaarheid in deze duistere zaak. Zyn veront waardigde klanten informeren elke dag of de dader al is opge spoord was met het verwijderen van twee rails en een stuk van de damwand van het nieuwe treinviaduct. Op een gegeven mo ment viel er een stuk ijzer naar beneden, dat op de aardgasbuis terecht kwam. Op hetzelfde moment schoot een steekvlam omhoog. De lasser (van de N.V. Spoorwegbouw bedrijf) werd tegen de damwand geslin gerd. Hij moest met brandwonden in de nek en aan het rechteroor naar een zie kenhuis worden gebracht. Het zware stuk ijzer heeft de gasbuis lek geslagen. Eén vonk van de boven de buis aanwezige snijbrander was dan ook voldoende om het gas te doen ontbranden. inorme gasvlam moet een geweldige hitte hebben veroorzaakt, want het via duct werd over een afstand van tientallen meters vernield. De dwarsbalken ver schroeiden volkomen en het beton brak op vele plaatsen af als los zand ook de draden van de bovenleiding knapten af als een touwtje. De omwonenden mogen dan van de explosie weinig hinder hebben gehad het energiebedrijf Utrecht zag kans via een omscbakeling toch de aardgasvoorzie ning op peil te honden voor de reizi gers bracht het uitvallen van deze drukke spoorlijn veel ongerief. Het lokale vervoer tussen Woerden. Vleuten en Utrecht geschiedt met bussen. De doorgaande treinen van en naar Den Haag—Rotterdam worden omgeleid via Breukelen. De D-treinen voor en van Den Haag-Rotterdam-Hoek van Holland rijden via Amsterdam. De gewone treinen uit Den Haag en Rotterdam vertrekken twin tig minuten vroeger dan normaal. Reizi gers uit Utrecht komen twintig minuten later dan anders in Rotterdam en Den Haag aan. Een dergelijke grote schade aan een spoorwegviaduct hebben de NS nog maar zelden gehad. Hoe ernstig de NS worden gedupeerd blijkt het duidelijkst uit deze cijfers: per etmaal passeren ongeveer 250 reizigers- en goederentreinen dit viaduct, want de frequentie van de dienstregeling komt reeds neer op tien reizigerstreinen Metershoge vlammen laaiden op onder het gloednieuwe spoor wegviaduct, waar gisteren een aardgasbuis lek raakte. De enorme hitte deed het beton vergruizelen. Verzet Overigens is er niet bepaald eenheid van gevoelen in de kring van de huis artsen. De voor vrijdag aangekondigde ledenvergadering van de LHV in Zut- phen vermeldt de behandeling van tenminste één concept-motie var keuring over het bestuursbeleid. Hoe groot de interne tegenstand bij de artsen is valt moeilijk te peilen. Over al klinkt wel kritiek op. Het LHV-bestuur vindt dit interne verzet merkwaardig, omdat in eerdere voorlichtingsvergaderingen ovei gend van steun is gebleken. Spelen psychologische factoren een rol, n zaak in een crisis is ontaard? Er zijn huisartsen die de LHV-voor- stellen wel begrijpelijk vinden maai praktisch onuitvoerbaar. Anderen vin den de eisen onredelijk. Weer ande ren achten deze ontwikkeling „angst aanjagend", temeer, daar de zieken- fondsgelden een groot deel van hun inkomen uitmaken. Het ligt voor de hand te'veronder- SAIGON Amerikaanse troepen hebben na drie dagen zware strijd een ondergrondse veste van de Vietcong veroverd bij Tay Ninh, een plaats onge veer 100 km van Saigon. Er werden 297 lijken van Viet- congstrijders in de ondergrondse tun nels gevonden. Drie Amerikaanse com pagnieën hebben hier zware verliezen geleden. stellen dat thans een beroep zal wor den gedaan op de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Slaagt de minister er niet in partijen tot elkaar te brengen dan kan hij op grond van de Ziekenfondswet ingrijpen. Dit kan inhouden dat hij bepaalt, welk bedrag ziekenfondsen aan hun verzekerden per consult gaan uitkeren. (Het ziet ernaar uit dat fondspatiënten voor elk consult moeten gaan betalen; van een eendere behandeling als de particuliere patiënten is dus geen spra ke. Die betalen meestal eens per kwartaal Red.) Artsen ontvangen van de LHV richtlijnen voor omscha keling van de ziekenfondspraktijk in een pariculiere medische hulpverle ning. Deze handleiding is slechts een advies; huisartsen hebben een vrij be- Lichtpunt Hoe de zaak zich zal ontwikkelen voor fondspatiënten is in elk geval nogal duister. Een lichtpunt is de hoge opvatting die de artsenstand van zijn beroep heeft. „De LHV zal haar beleid blijven richten op een goede genees kundige verzorging van de zieken fondspatiënten," zo deed zij gisteren weten. DEN HAAG In de eerste negen maanden van dit jaar zyn bijna 3000 woningen meer gereedgekomen dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Dit blijkt uit de gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek. De eerste drie kwartalen leverden 81.900 huizen op tegen 79.000 In 1965. Ook in september van dit jaar werd meer gebouwd dan het vorige jaar. Dit jaar waren het 10.880 nieuwe woningen, 259 meer dan in september 1965. In 1960-1964 kwamen in september gemid deld 7700 woningen gereed. Het is maar weinig lager danhet tal afgeleverde woningen. ROTTERDAM In zijn woning is gis teren laat in de namiddag. 63 jaar oud, overleden mr. H. Bavinck, sedert 1958 wethouder van openbare werken van de gemeenteraad voor de ARP, lid van Rotterdam. Hij was sedert 1939 lid van het College van rijksbemiddelaars en se cretaris der afdeling Rotterdam van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers. Vrijdagochtend half twaalf zal ds. J. D7 Hoekstra voorgaan in een rouwdienst in de hervormde kerk op de hoek van de Hoflaan en de Oudedijk. Familieleden bieden in de kerk gelegenheid tot con doleance. De begrafenis zelf geschiedt daarna in alle stilte. De heer Bavinck is kort na de laatste gemeenteraadsverkiezingen ziek gewor- len en het leek er aanvankelijk op dat ia een operatie hij een voorspoedig her stel tegemoet ging. Maar het bleek ech ter spoedig dat hij dit jaar zijn functie niet meer zou kunnen hervatten, al kwam hij na de laatste verkiezingen hij was daarbij lijsttrekker van de ARP nog één maal in de raad om als lid te worden beëdigd. De heer W. A. Fibbe is. toen bleek dat de heer Bavinck voorlopig niet op zijn wethouderszetel zou terugkeren, be noemd tot tijdelijk wethouder. CAIRO Egyptische autoriteiten hebben gisteren de Zweedse piloot die zaterdag met zijn toestel tot een lan ding werd gedwongen, na een verhoor vrijgelaten. Zie advertentie van „Sempre Avanti's Jong en Jolig" op pagina 6. Gistermiddag kwam op Schiphol de Braziliaanse Bossa-Nova-zangeres Astrud Gilberto aan. Zij blijft een paar dagen in ons land. Twee aarts bisschoppen voor één altaar pag. Kernmerk Heerlens vroede vaderen hebben gisteravond ge zocht naar mogelijkheden om de gevolgen van het Vasco-drama te beperken. Multimiljonair Gied Joos- ten de man die honder den arbeiders heeft ont slagen was er niet bij; hij verschanste zich in zijn villa. zie pag r •fe STER moet ver overtekende zendtijd gaan ■verdelen pag. Radio/TV „Er kunnen toch ook vliegende Breuk TA AT het tussen huisartsen en xie- kenfondsen tot een breuk is ge komen, moet ernstig worden be treurd. Wij achten de gezondheids zorg zo belangrijk, dat elk conflict in de buurt daarvan pijnlijk aan doet. Stellig waren andere vergoedingen dan de thans geldende billijk. De praktijk van de huisarts is in de re gel een erg zware geworden. Er zijn er te weinigen, ook door de toege nomen specialisering. En omdat er te weinigen zijn, laat een patiënten- kring zich vaak ook niet meer verko pen, wat voor de dokter de oude dagsvoorziening bemoeilijkt. Kort om, dat er iets moet gebeuren is dui delijk. Voor de artsen zelf was het zó dui delijk, dat zij hun eisen hoog had den gesteld, naar de mening van de ziekenfondsen tè hoog dan dat ze nog uitgangspunt van overleg zou den kunnen zijn. Betwijfeld moet trouwens worden, of bij de artsen de bekwaamheid tot onderhandelen wel tot de het meest in het oog springende eigenschappen behoort; ze zijn immers meer ge wend voor te schrijven. Het conflict is er nu levensgroot en aan de overigens reeds demissio naire minister van sociale zaken en volksgezondheid om de wagen weer in het spoor te krijgen. Er staan voor heel ons volk wel zeer zwaar wegende belangen op het speL In de nesten TAE gemeente Heerlen heeft zich, door zich garant te stellen voor leningen van de nu in moeilijkheden verkerende bouwonderneming, wel heel diep in de nesten gestoken. Andere gemeenten, die ook tot ga ranties zijn overgegaan, zullen voor zichzelf uit dit geval wel lering gaan trekken en zich beraden op wat als nog te doen staat Waarmee wij alle ondernemingen bepaald niet over één kam willen scheren. Maar wat te Heerlen is ge beurd, is dan toch maar mogelijk gebleken. Het Is een tragisch hoofdstukje ge worden in het boek dat straks ons aller moeizame strijd tegen de wo ningnood zal moeten beschrijven. De vraag welke klemt is uiteraard deze, of gemeenten, in het bijzonder gemeenten van niet al te grote om vang, technisch en deskundig vol doende bewerktuigd zijn om vér strekkende verantwoordelijkheden van deze aard aan te gaan. Heerlen kan dan van mening zijn, zelf aan het gebeurde geen schuld te hebben, maar daartegenover staat, dat wie bereid is zich tot zekerheid te stellen reeds daardoor onmisken bare verantwoordelijkheden aan vaardt, met name liggend in het vlak van het te oefenen toezicht. De moeilijkheden van de bouwon derneming zijn van een omvang dat naar verondersteld moet worden het aan dit toezicht toch wel heeft ge schort Toestand in Po-delta nog gespannen ROME Op het ogenblik staat er in Italië meer dan honderd duizend vierkante kilometer on der water en nog steeds is de kans op nieuwe overstromingen niet geheel uitgesloten. In Florence is de situatie nu nog erger dan tij dens de grote overstromingen van 1333, 1666 en 1833. In Venetië stond het water vrijdag 1,89 meter hoog. De totale schade zou de ne gen miljard gulden overschrijden In het Italiaanse parlement is de regering gisteren fel aangevallen, omdat ze zou hebben nagelaten Flo rence te beveiligen tegen overstro mingen. Ook zou de hulpverlening onvoldoende zijn geweest en slecht zijn georganiseerd. Volgens sommige Verbouwereerd toont de heer De Kort de afgesneden uitein den van de stangen. UTRECHT „Het is zaak, dat de KVP op de aan staande partijraad geen onduidelijkheid laat bestaan over de laatste dagen van de formatie-Schmelzer en dat zü weerlegt, dat de weigering van dr. Veld kamp gebaseerd was op een ambitie voor het premierschap. Prof. Beel weet ongetwijfeld hoe de kaarten liggen. Het moet hem ook duidelijk zijn, dat slechts een oplossing op korte termijn rest, een oplossing in het belang van het land: terug naar het kabinet-Cals. Dit vooral, nu aan te nemen valt dat de heer Schmel- zer niet meer aan een lager uitgavenniveau voor 1967 en nauwelijks aan een hoger dekkingsniveau denkt." Dit schreef gisteren Ruim Zicht, het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Volgens het NKV is tussen de heren Schmelzer en Veldkamp een eventueel premierschap niet eens ter sprake gekomen. Het NKV meent, dat de minister geen andere keuze had dan te weigeren, omdat hij in het interimkabinet als mi nister van sociale zaken een sterk team van andere rege ringsleiders om zich heen wilde hebben, gezien de vele urgente problemen die om een oplossing vragen. „ONZIN" Maar, aldus Ruim Zicht, daaraan ontbrak het in de concep- tie-Schmelzer. Minister De Jong mag een bekwaam en aimabel bewindsman zijn op het departement van defensie, bekend is, dat hy zich zeker niet laat voorstaan op poli tieke of sociaal-*:onomische deskundigheid. De kreet, dat een interimkabinet alleen maar de verkiezingen behoeft voor te bereiden is volgens het NKV onzin: er staan dingen op het spel die om regeerkracht schreeuwen, wil men niet in een chaos terechtkomen. Het ligt voor de hand dat over deze zaak uitvoerig met de kabinetsformateur is gesproken aldus Ruim Zicht. Het schynt dat de heer Schmelzer zelfs in overweging is ge geven, zelf de leiding van het interim-kabinet op zich te nemen. „TERECHT" Het NKV gelooft dat met een wat sterkere opstelling een interimkabinet met de heer Schmelzer aan het hoofd wel gedurende vier maanden had kunnen uithouden. Maar kennelijk, zo voegt Ruim Zicht hieraan toe. heeft de heer Schmelzer deze verantwoordelijkheid na intensief beraad niet aangedurfd. „Terecht" noemt het blad het, dat dr. Veldkamp daarna twijfelde aan de regeerkracht van het kabinet dat de heer Schmelzer voorstond en daaruit de consequenties trok. afgevaardigden was een sluis in de door Florence stromende rivier de Arno niet tijdig geopend. Het minis terie van openbare werken beweert dat er absoluut geen verband bestaat tussen het tijdstip van het openen van de sluis en de ramp. In de Po-delta is dc toestand overi gens nog zeer gespannen. Vanmiddag zou het water zijn hoogste stand berei ken. Meer dan tienduizend mensen zijn ai uit hun dorpen geëvacueerd. In Vene tië en ook elders langs de Adriatische kust werd vanmorgen koortsachtig ge werkt aan herstel en versterking van de zeeweringen. Meteorologen voorspel len dat het ergste nog moet komen. In het zuiden van de Dolomie ten, waar veel steden en dorpen slechts door de lucht kunnen worden bereikt, staat het wegennet over hon derden kilometers onder water, zijn on telbare bruggen weggespoeld en is ook aan de spoorlijnen grote schade aange richt In Florence staan de mensen in lange rijen voor levensmiddelen en drinkwa ter. Een groot deel van de stad zit nog altijd zonder stroom. Naar schatting zijn 30.000 auto's, een derde van het Zwitserland In Zwitserland is de weertoestand aanmerkelijk verbeterd. Er is vrijwel geen gevaar meer voor lawines. Ook het spoorwegverkeer over de St. Gott- hard is weer hervat Honderdveertig mensen die ingesloten zaten in de Col de Kukmanier zijn eis*eren gered. De zware overstromingen in Panama hebben zeker 35 mensenlevens geëist. Ten oosten van het Panamakanaal staan tientallen dorpen onder water. Men vreest dat het aantal slachtoffers nog sterk zal stijgen, omdat men niet weet hoe de toestand is in de Indianen- nederzettingen langs de oevers van eni ge grote rivieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1