W ereldverband afgewezen samenwerking gezocht Em woord voor vandaag Hervormde stap zal niet veel effect hebben GrahamVerwachting verre overtroffen Uw probleem is het onze Geen gunstenmaar recht op subsidie Geen fiat voor cao emballage-industrie Oral Roberts ontdekt eenheid in Berlijn ACHT ZETELS VOOR NPD IN HESSEN „Juicht de Here, gij ganse aarde, dient de Here met vreugde", zingt de honderdste Psalm. Passen die woorden nog wel in onze tijd? Hebben wij ons er als christenen niet bij neergelegd dat wij maar een kleine minderheid zijn? We doen ons best om ons geestelijk hoofd boven het wereldlijk water te houden, maar hebben toch het gevoel dat we meegesleurd worden door een maatschappij die voor God geen tijd meer heeft. In deze Psalm wordt opnieuw de heerschappij des Heren geproclameerd. Hier wordt de verwachting uitgesproken dat de ganse aarde de Here zal aanbidden. Hier spreekt het geloof in zijn volste kracht. En juist daarom volgen die woorden „dient de Here met vreugde". En zijn predikanten die al lang hun blijdschap kwijt zijn. Er worden kerkelijke vergaderingen gehouden die drui pen van neerslachtigheid. Er wordt geklaagd over verlies van invloed, over gebrek aan gezag. In deze Psalm zien we wat de oorzaak is. Als Gods heer schappij over de aarde niet wordt beleden, wordt de vreugde van de dienst niet ervaren. De vreugde des Heren vloeit voort uit de zekerheid van de overwinning. Het is niet onze taak om de aarde voor Christus te winnen. Dan zouden we zeker falen en kunnen we terecht neerslachtig zijn. Maar God werkt een werk, ook in onze dagen. Hem is de overwinning. Wij behoeven slechts Zijn overwinning te prediken. En wie in geloof Zijn overwinning aanvaardt, ervaart de blijdschap van Zijn dienst. Wij lezen vandaag: Amos 1 van 115 en 2 vers 416. MAANDAG 7 NOVEMBER 1966 Zuid-Afrika reageert: JOHANNESBURG Het zal in feite weinig verschil uitmaken, als de Neder landse Hervormde Kerk de Neder duitse Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika niet langer meer als kerk er kent. Het enige resultaat zou zijn, dat de interkerkelijke betrekkingen nog meer gespannen zouden worden. Dit heeft dr. A. P Treurnicnt, asses-, sor van deze Zuidafrikaanse kerk en hoofdredacteur van het officiële orgaar. „Die Kerkbode" gezegd. Zoals bekend heeft het moderamen van de Neder landse Hervormde Kerk uiting gegeve i aan zijn verontwaardiging over het Zuidafrikaanse synodebesluit betref fende het Christelijk Instituut. Ds. H. J. C. Snijders, voorzitter van de synode van Zuid-Transvaai zeu dat het commentaar lit Nederland hem zeer vreemd in cie oren kionk. Hij vroeg zich af, vanwaar zij hun inlich tingen hebben. „Als zij ons niet erken nen, is dat hun /aak. Wij hebben ons besluit genomen en zij kennen niet de hele geschiedenis." Berocpingsiverk NED. HERV. KERK Bedankt voor Emmeloord ivac. A. P. Rasch): D. J. Miedema te Dokkum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Vianen: E. Groenen- berg te Oppenhuizen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen naar Rotterdam-Delfsha- ven (geestel. verzorging varenden): J. Blokland te Rotterdam-Feijenoord. Evangelisatiecongres in Berlijn Brieven die niet *Un voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Ik heb een flamingo-plan4 die behoorlijk groeit en bloeit. De laatste tijd liggen er op het omge keerde schoteltje, waarop de pot staat steeds wat rulle stukjes. Ook bij andere planten komt dit voor. Antwoord: Waarschijnlijk zitter er in de potgrond, ook van andere planten, regenwormen, waarvan t de excrementen als rulle stukjes vermengd met humus, op de schotel tjes terugvindt. WaarschijnlijV houdt u de planten te nat, waardoor de potgrond min of meer verzuur' en daardoor een goede woonplaat- wordt voor regenwormen. U kan dc potkluiten 24 uur in warm wate dopen, waardoor de regenwormer boven komen. Ook wat minder gie ten, zodat de grond niet te vochtif blijft Zo nod'.g opnieuw verpotten Vraag: Indien een vrouw een mili tair weduwepensioen trekt en ver volgens met een gepensioneerd ambtenaar huwt vervalt haar wedu wenpensioen. Wanneer de rechte dit huwelijk ontbindt, krijgt zij dar haar militair pensioen terug? Antwoord: Dat is inderdaad moge lijk. Daartoe zou zij een aanvraa- moeten indienan bij het ministerie van defensie, afdeling oensioenei en wachtgelden. Vraag: Ik was lerares op een huishoudschool maar werd in 1960 voor 30 pet. invalide verklaard en kreeg eervol ontslag. De laatste ja ren maak ik het weer aardig goed en ik heb wat lesuren gekregen. Om naar die scholen te kunnen gaan door weer en wind heb ik een au tootje gekocht Toen ik nog niet bij het onderwijs terug was, heb ik voor pedicure geleerd en nu gebruik ik de auto ook om naar mijn klan ten te rijden. Mag ik de auto-on- kosten aftrekken voor de belasting? Op één school kreeg ik van het bestuur mijn vaste aanstelling en toch betaal ik bij alle drie zieken fonds- en werkloosheidsverzekering, terwijl ik toch pensioenpremie be taal. Ik dacht dat ik nu „ambtenaar in de zin der wet" was, maar bij een ambtenaar houden ze dat toch niet in? Ik betaal ook nog AOW, misschien vanwege het inkomen als pedicure en wat rente uit effecten. Maar heb ik op 65-jarige leeftijd wel recht op AOW? Antwoord: De autokosten mag u in beginsel aftrekken voorzover ze dienen ter verwerving van het inko men. Voor vervoer van huis naar werk dat in de regel dagelijks geschiedt, geldt echter een speciale regeling. (Zie de toelichting bij het aangiftebiljet.) Voorzover u een vaste aanstelling heeft moet o.i. van u geen ziekenfonds of werk loosheidspremie ingehouden wor den. Voorzover u die niet heeft, wordt wel pensioenpremie ingehou den in verband met mogelijke in koop. Wilt u niet inkopen, dan krijgt u dat terug. Dat u AOW Dre- mie betaalt zo lang u nog geen 65 jaar is, is juist. Te zijner tijd heeft u inderdaad recht op AOW, doch een deel van het pensioen wordt dan gekort. Vraag: Bij de aangifte voor de inkomstenbelasting moet men ook uitkeringen ingevolge de Algemene Bijstandswet opgeven. Zijn deze dan belastbaar? Antwoord: Inderdaad. Deze in komstenbelasting kan niet teiugge- vorderd worden. Hoogstens zou men op grond van die belastbaarheid een hogere uitkering kunnen verzoeken doch waarschijnlijk wordt reeds van tevoren rekening gehouden met deze belastbaarheid. In de Tweede Kamer zei de minister dat or in geval van "rijstelling een oniu'ste verhouding zou ontstaan ten opz:rr te van hen, die uit eigen aroeid cl vermogen of anderszins een even groot inkomen zouden genieten en daarover dan wel belasting zouden moeten betalen. UTRECHT De voorzitter van het Oranje-Groene Kruis (de bond van Protestants-Crhistelijke Verenigingen in Nederland), dr. Joh. van der Spek, vindt dat het hoog tijd wordt dat de financiële gunsten van de overheid worden vervangen door een op de wet ge baseerd recht op subsidie. Hij vreest, dat de verantwoor delijkheid voor de instandhou ding, uitbreiding en continuering van het werk van de kruisvere nigingen die zo'n groot en onmis baar korps personeel in dienst hebben, anders voor het particu lier initiatief bijna niet meer te dragen zal zijn. Het Oranje-Groene Kruis hield zaterdag in Utrecht zijn 28ste jaarver gadering. Dr. Van der Spek zei, dat de taak die de kruisverenigingen ir de toekomst op het gebied van de ge zondheidszorg op verantwoorde wijze zullen kunnen vervullen, ten zeerste afhangt van hun prestatie. Een ver sterking van de band tussen de leden onderling en tussen leden, bestuur ders en medewerkers, acht hij dan ook noodzakelijk. Volgens hem is het voortbestaan van het Oranje-Groene Kruis als con fessionele kruisorganisatie alleen ver zekerd als de levensbeschouwing, die het Oranje-Groene Kruis kenmerkt geen dode letter, maar een levende werkelijkheid is. Hij pleitte in dit verband voor eigen opleidingsmoge lijkheden. Dr. Van der Spek zei. dat hij de samenwerking met de zusterkruisver- enigingen niet schuwt, maar dat dan wel waarborgen nodig zijn dat de eigen organisatie zichzelf daarin niet verliest. Hij constateerde met vreugde, dat i het Oranje-Groene Kruis nog steeds een grote offervaardigheid aanwezig is. Zo is in korte tijd een belangrijk bedrag bijeen gebracht voor de start het wijkwerk in Suriname. Dank zij de bijdragen kon zuster Koopman van het diaconessenhuis in Parama ribo vertrekken naar een nieuwe wijk post in Nickerie. Een Pakistaanse kerkdienst in Den Haag DEN HAAG Voor het eerst in de geschiedenis heeft gisteren in ons land een predikant uit Pakistan gepreekt. Dit was het geval in de Vredekerk aan de Maartensdijklaan in Den Haag. Reverend A. David betrad in zijn landskledij de kansel, nadat de plaatselijke predikant vap de Gereformeerde Kerk van Den Haag-Escamp, ds. A. de Bruin hem had ingeleid. De buitenlandse gast preekte over Psalm 116 vers 12 „Hoe zal ik De Here vergelden al zijn weldaden jegens mij?" en vers 17 „Ik zal u lofoffer brengen". De preek werd in het Engels uitgespro ken en door prof. mr. D. C. Mulder, hoog leraar in de theologie aan VU, vertaald. De zegen sprak rev. David uit in zijn landstaal. Bij het uitgaan van de dienst werden op een bandrecorder Pakistaan se Psalmen ten gehore gebracht. (Van onze kerkredactie) BERLIJN Uit het Wereldevangelisatiecongres van Berlijn is geen nieuwe wereldorganisatie gegroeid. Hoewel er wel enkele stemmen opgingen in die richting, was de overgrote meerderheid van de afgevaardigden toch van mening dat er al genoeg wereld organisaties bestaan. Zij wilden heslist geen Verband van Evan- gelischen, dat toch min of meer zou komen te staan tegenover bijvoorbeeld de Wereldraad van Kerken. Maar wel is er een gro tere eenheid gegroeid en ongetwijfeld zal dit congres een stimulans betekenen voor het evangelisatiewerk in vele landen. Na de slotsamenkomst hadden we een gesprek met dr. Carl F. H. Henry, hoofdredacteur van het blad Christiani ty Today en voorzitter van het orga niserend comité. Wij vroegen hem: „Wat was uw hoop voor deze conferen tie?" Henry antwoordde: „Wij wilden de christenen uit vele delen van de wereld bijeenbrengen in de hoop dat- God hun de evangelisatieopdracht op het hart zou binden. Ik geloof dat we heel dankbaar mogen zijn voor de resultaten. We hebben hier samen dui delijk de noodzaak begrepen en ik ge loof dat er in de toekomst veel meer samenwerking zal zijn in vele delen van de wereld als er massa-evangelisa- tiesamenkomsten worden belegd, en de bijbel of andere literatuur wordt verspreid." „In dit congres zijn we aan twee gevaren ontkomen", vervolgde dr. Hen ry. Daar was het gevaar van een verde re versplintering. Er waren hier mensen bijeen uit zulke verschillende landen en met zulke verschillende theo logische inzichten, dat een botsing bij na onvermijdelijk leek. Maar er was ook het gevaar dat men hier een nieu we evangelische wereldkerk of wereld beweging zou willen stichten. Ik geloof, we ons zo sterk bezonnen hebben op de opdracht van Christus aan Zijn kerk, dat we elkaar over de verschillen heen wel moesten vinden, maar tege lijkertijd zagen dat die opdracht niet vervuld werd dqor een evangelisch iso lement. Op dit congres zagen we duide lijker dat geen enkele wereldorganisa tie, of het nu de Wereldraad van Ker- is of een WHreldverband van Evan- gelischen op ziqhzelf de vervulling heter kent van'Christus opdracht „Ik vreesde, zei dr. Henry, dat het dig tot een werkelijke eenheid met el kaar zouden komen. Dat had ik moeten verwachten, maar misschien stond mijn ervaring bij het opzetten van e- vangelisatiecampagnes me in de weg. Hier heb ik een gemeenschap gevonden die veel dieper ging dan alleen maar intellectueel contact. Er zijn mensen hier die hun leven veranderd zagen. Een aantal rectoren van seminaria heb ben me gezegd, dat ze hun curatoren zullen voorstellen evangelisatie als een vak op te nemen in het studieprogram ma. Dat kan geweldig veel betekenen voor de toekomst. Een Engels rector heeft al gezegd dat hij de lezingen die hier zijn gehouden wil gebruiken voor een serie colleges volgend jaar. De werkelijke vrucht van deze con ferentie zal misschien pas over tien jaar openbaar worden. Als je terug denkt aan de wereldzendingsconfe- rentie van 1910 van Edinburg, dan zie je ook pas na tien jaar welke richting dat congres de kerk wees, en je moet bijna vijftig jaar wachten eer je de volledige vrucht ziet. Ik geloof dat ook deze conferentie een historische conferentie is geworden, die veel 1 betekent dan ik ooit had kunnen ver wachten. DANKSTOND Iets van de eenheid van dit congres werd openbaar in de slotsamenkomst. Nog eenmaal sprak de ere-voorzitter dr. Billy Graham de 1.250 aanwezigen toe. Het schreeuwerige dat zijn predi king soms kenmerkt was weggevallen. Het werd een warm, pastoraal woord, waarschuwing, een troost, die die pe indruk maakte. Er volgde een massa le bid^ en dankstond, waarbij honder den aanwezigen in de rijen neerkniel- waarop hardop in de eigen taal gebeden werd. Op de eerste dag vormden de aanwe zigen in hun nationale klederdrachten een stoet en betraden zij de zaal achter een Indiase bisschop. Hij droeg de bij bel en legde hem geopend op een kathe der als uiting van het feit dat het congres zich om die bijbel wilde scha ren. Maar aan het slot gebeurde het omgekeerde. De bisschop nam de bijbel op en allen volgden de open bijbel buiten, om daar officieel afscheid van elkaar te nemen. Zo wilde het congres met nadruk nog eenmaal zeggen dat het hen ging om het uitdragen van de bijbelse boodschap in de wereld. OPDRACHT Dit congres bezon zich op de boodschap van de bijbel, op de situatie in de wereld, op de moeilijkheden en problemen die er zijn, maar keek ook vooruit. Zes sprekers kregen op de voorlaatste dag de opdracht om de aan wezigen te wijzen op wat er in de ko mende 'jaren moet gebeuren, in het bij zonder op taken waaraan nog niet vol- congres wel eens kon uitlopen op ver- doende aandacht is geschonken, hitte theologische debatten, in plaats De Amerikaanse theoloog dr. Paul daarvan werd het gekarakteriseerd i Rees zei dat de kerk geen scheiding DR. HENRY door een warme gemeenschap. Ik vreesde culturele en rassengeschillen, maar ik ontdekte dat de harten samen gesmeed werden." RESULTATEN Dit congres heeft veel meer gebracht dan ik verwachtte, vertelde de Ameri kaanse evangelist dr. Graham me. Ik had niet durven hopen, dat we zo spoe- „Een stuk sociaal onrecht OOSTKAPELLE De bonds raad van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid heeft zyn grote ontstemming uitgesproken over de weigering van het College van Rjjksbemiddelaars, de cao voor de werknemers in de houten em ballage-industrie goed te keuren. Deze vooral in het Westland en de Bollenstreek geconcentreerde industrie is van begin 1966 al aan het tobben bij het college om een cao, waarover werkgevers en werknemers het eens waren ge worden, goedgekeurd te krijgen. begin 1966 af, omdat anders in deze bedrijfstak waarschijnlijk alle werkne- ers zouden zijn weggelopen. Inmiddels heeft d* bondsraad van de NCB aar. een nieuwe lijst van cao-ver beteringen, die voor de cao-1967 aan de orde komen, zijn goedkeurine gehecht Voor het houtbedrijf en de meubelin dustrie wordt gedacht aan: Loonsverhoging ter grootte van h*4 toegestane percentage plus eer extra percentage voor acnterstand. Verdere afschaffing van noa bestaa nde gemeen teklasse-verschillan Gelijke beloning voor mannen en vrouwen Vakdiplomatoeslagen. Verhoging gegarandeerd mini- mum-inkomen. Kledinggeld -?n toeslagen voor wer ken onrtei zware o mstandigheden. Uitbreiding vacantiedagen. Diensttijdentoeslagen. Winstdelingsregelingen. Netto-inkomen bij ziekte of onge val. Werktijdverkorting. Premie ziektewet terugbrengen to 1 pet. Fondsvorming voor het organisatie werk var werkgevers en werknemer-. Inspraak bij ontslag op grot< schaal o' tijdelijke verkorting van de werkweek Optrekking uitkeringen bedrijfs pensioenfondsen. Instelling garantiefonds, zodat bi» moet ie embal faillissement toch o»4 loon, de vacant'e •en stellen me" rechten er. vacao ietoeslag lUtbetaai'.1 2.V maxima van 2.36 tot 2,77 per uu-kunnen worden. <Fe' is reeds vrijwel Men acltte dit groot stuk sociaal j zeker da. thans ook voor hel houtb* ral eni I onrecht drijf hel vaean'i^bonnensysteem z, kwam met hz4 De werkgevers n de emballage-m worden ingevoerdl. -1samengewerkt In de praktiik worden dc hogei- lonen allang oetaald. Een reël kostenstijging b.*?ngt de goedkeurin. van dit ontwero-cao dus niet mer mee, maar het co'.lege blijft goedkeu ring weigeren, omdat de uurlonen oi napier enkele ze i pn te hoog zijn. Partijen waren het eens gpword" over een loonlijn van resp f 2,45, 2,57. 2 69 en 2 80 per UUj Het college knaofcelde hier fege^rvoorste^er'van toemaken:"/2I3O t dustrie betalen de nogere lonen al 2,45, ƒ2,53, ƒ2,65 en 2,77. Weliswaar betekenden de uurlonen die partijen overeenkwamen een iets grotere loonstijging dan de 7 pet. die de regering als maximum hart aange merkt, maar de lenen in de emballa ge-industrie blijken duidelijk achterop te liggen bij het overige bedrrtfslever De overeengekomen uurlonen wijze, t dit ook uit Bitter De landbouw en het vervoersbedrijf kreeg wel de mogelijkheid met de loonsverhoging aanzienlijk uit te gaar boven de 7 pet. In de bondsraadvergadering van if NCB were door verschillende leden bit ter opgemerkt, iai de emballage-ip dustrie een rede'ljk verlangen niet goedgekeurd kan 'rijgen, omdat het hier een betrekke i;k kleine bedrijfstak geldt, waarvan °en cao-afkeuring min der de aandacht trekt Terwji in de nouthandel de goedge keurde maximum 'or.en al bov ƒ3.- per uur uitk .Pier lage-industr: mag maken tussen woord en daad. Er waren in het begin wat klachten, dat het congres voorbij liep aan de nood zaak van sociale acties, van het diako- naat Hij gaf de aanwezigen als het wa re een opdracht mee: Wil het Woord gehoor vinden, dan zal de daad een belangrijk onderdeel moeten zijn van de evangelieprediking. De Nederlandse kerkjournalist, Jan J. van Capelleveen, constateerde dat de meeste kerk- en christelijke bladen te prekerig, te „stichtelijk" zijn. Er moet in de bladen niet slechts aandacht geschonken worden aan de boodschap die zegt wat God 2000 jaar geleden in Christus deed, maar ook aan wat God doet. We zullen moeten weten wat er in de wereld en vooral op de zen- dingsvelden gebeurt, en daartoe zullen we een geheel nieuw communicatiesys teem moeten opbouwen dat de conti nenten omspnt. In vele landen zullen christelijke opiniebladen en christelijke dagbladen gesticht moeten worden en dat zal alleen mogelijk zijn als er over de grenzen en continenten heen wordt Een Japanse theoloog, uit de grootste stad ter wereld, Tokio, riep op om in het bijzonder aandacht te schenken aan de grote steden; een leider van de studentenbeweging om de universitaire kring niet te vergeten. UITSPRAAK Dit is geen congres geworden dat uitmunt in resoluties op papier. Maar op de laatste dag stelden de gedele geerden zich wel volledig achter een uitspraak opgesteld door het organise rend comité. Het was gebaseerd op het thema van dit congres: Eén ras, één evangelie, één taak. „In de naam van de Schrift en van Jezus Christus veroordelen we iedere vorm van racisme. Wij vragen verge ving voor onze zonden uit het verle den, omdat we het duidelijk gebod van God hebben verzaakt om onze medemens lief te hebben met een liefde die iedere menselijke muur en ieder menselijk vooroordeel door breekt", zo werd gezegd. „Wij verwerpen de moderne theologie en theologische kritiek", wordt in een andere alinea gezegd, „die zich zelf niet stelt onder het goddelijk gezag van de Heilige Schrift, maar ook iedere vorm van traditionalisme die dat gezag ondermijnt door din gen aan het Woord van God toe te voegen." In de alinea over „één taak" wordt duidelijk erkend dat niet ieder die het Woord Gods hoort het zal aanne men, maar de afgevaardigden aan vaarden nochtans de verantwoorde lijkheid om te zorgen „dat ieder in de wereld de kans krijgt om het Woord Gods te horen, opdat hij het kan aannemen of verwerpen". CAMPAGNE Reeds tijdens dit congres kwamen afgevaardigden onderling bijeen om plannen voor de toekomst te beramen. Een poging om een wereldgemeenschap van evangelische presbyterianen te vor men werd verijdeld. Dr. Richman Smith, die als waarnemer de Hervorm de Wereldbond vertegenwoordigde, waarschuwde dat de naam alleen al de Europese gereformeerden buitensloot. De zwager van Billy Graham, Leighton Ford, meende dat een dergelijke ge meenschap gemakkelijk zou kunnen ko- te staan tegenover de Hervormde Wereldbond. Het bleek dat uiteindelijk hun stemmen gehoor vonden. Enkele malen kwamen ook de Neder landse afgevaardigden bijeen en bespraken de mogelijkheid om een der gelijk congres te organiseren voor de Nederlanders en Vlamingen. Definitie- Graham zoekt nieuwe naam voor zijn organisatie BERLIJN Tijdens eer persconferentie heeft dr. Billy Graham medegedeeld dat hij van plan is om zijn evangelisatieor ganisatie een andere naam te ge ven. De off'ciële naam luidt nu „Billy Graham Evangelistic Asso ciation". Hij wil een nieuwe naam, waarin de zijne niet mee' voorkomt! „Ik heb nu twintig jaar lan* dit werk gedaan. Op zijn hoogs houd ik het nog een tiental jaren vol," vervolgde hij. Maar hij wi' dat zijn werk doorgaat ook al? hij het moet opgeven. Hij heef in zijn team reeds een aanta evangelisten opgenomen onde. andere de Indiase evangelist Haq bar Haqq, de Canadees Johr Wesley White en zijn zwage» Deighton Ford. Zij houden reed? hun eigen campagnes in verschil lende delen van de wereld. Ken nelijk wil lij hen in de toekoms4 meer betrekken in zijn werk. Graham deelde ook mede da hij tijdens net. wereldevangelisa tiecongres in Berlijn zoveel uitno digingen heeft ontvangen op campagnes te komen houden da hij de volgende 35 jaar gehee volgeboekt zou zijn als hi» ze alle maal aannam. Hij heeft -net afgevaardigder uit Griekenland de mogplijkhei.1 besproken van een campagne in Athene. Aan het einde van dez< maand zal hij beslissen hij naar Nederland komt ve plannen werden nog niet opgesteld. Wel werd opnieuw dr. Billy Graham uitgenodigd om naar Nederland te ko- d men. Hij heeft toegezegd aan het eind L van deze maand te beslissen. Mocht ai Graham niet direct kunnen komen, bij- cl voorbeeld pas in 1969 of 1970 dan zal Leighton Ford, die tot zijn team be- hoort, maar ook eigen campagnes be- legt, worden uitgenodigd. Ford heefj zojuist een grote campagne beëindigd in Genève, die zeer veel steun ontvan gen heeft van de Zwitserse kerken. -l 5 BERLIJN Woensdag was de laatste dag van bezinning op het wereldevangelisatiecongres. Donderdag en vrijdag waren de dagen van de samenvatting. Een hoogtepunt van woensdag was niet één van de sprekers of een discussie in een gespreksgroep, maar de eenvoudige belijdenis van werelds bekendste genezingsevangelist, Oral Roberts, dat hij op dit congres geleerd had dat pinksteren ook eenheid betekent. „Mijn ogen zijn hier open gegaan or de hoofdbedding van het christendom en daardoor heb ik God beter leren kennen," zei hij. Deze evan gelist uit de pinksterbeweging, die wel „Amerikaanse evangelist nummer s genoemd, en wiens organisatie een jaarlijkse omzet heeft van acht miljoen dollar, zei dat hij een nieuw inzicht ontvangen had in de betekenis van pinksteren. „Ik heb hier ontdekt dat de Heilige Geest ook werkt in de harten van ande- i. Ik heb altijd geweten dat pinkste- i kracht betekent en zo zie ik het nog, dat pinksteren persoonlijke heili ging inhoudt en dat geloof ik nog, dat de pinksterboodschap troost brengt, en dat is ongetwijfeld waar. Maar hier heb ik geleerd dat pinksteren ook een heid betekent." Dimensies „Wij mensen uit de pinkstergemeen- in;" ging hij verder, „spreken vaak over de heerlijkheid van onze kerke lijke gemeenschap, maar hebben we wel voldoende aandacht geschonken aan christelijke eenheid? Hier heb ik nieuwe dimensies ontdekt." Roberts zei, dat hij deze nieuw gevon- men. „Ik hoop", vervolgde hij, „dat ik den eenheid mee naar huis wilde ne- dit mijn mensen kan duidelijk maken, (Vervolg van pag. 1) Als oorzaken van de opzienbarende winst van uiterst rechts worden ge noemd de regeringscrisis in Bonn. economische kwesties en een zekere „hunkering naar nationaal bewust zijn". Volgens waarnemers zullen dc grote partijen in de Bondsdag (CDU/CSU, SPD en FDP) snel orde op zaken moeten stellen, willen zy een verdere opmars van de NPD ver hinderen Met grote belangstelling wordt uitgezien naar de parlements verkiezingen van 20 november in Beieren, waar de NPD bij recente gemeenteraadsverkiezingen verras sende resultaten behaalde. De NPD, eens uitgemaakt voor een collecte-zakje voor ex-Nazi's, heeft ont kend dat zij sympathie zou voelen voor Hitiers nationaal-socialisten. Deze partij wil onder meer dat alle buitenlandse troepen en arbeiders het land verlaten en een einde maken aan de hulp in de ontwikkelingslanden. De NPD werd twee jaar geleden „ge boren" uit een fusie van kleine rechtse groeperingen". Verrassing De verkiezingen in Hessen werden gehouden tegen de achtergrond van de regeringscrisis, die nog niet tot een oplossing is gebracht. De FDP, die uit de coalitie is getreden, heeft gisteren verklaard dat zij bereid is met iedereen, inclusief Erhard, coal?-1 'vanerlfsat-Vkruistocht (zoals bijvoor- tiebesprekingen te willen beginnen. I beeld dr. Billy Graham die houdt) een Deze mededeling verraste de piliticil »egen kunnen z,ijn en een stimulans te Bonn. Enkele dagen geleden had voor het evangelisatiewerk van de Ne- de FDP verklaard onder geen beding Merlandse denominal-'cs en de plaatsc- met Erhard in zee te gaan. 1 lijke gemeenten. opdat wij in de toekomst de andere kerken meer zullen ontmoeten, samen zullen kunnen bidden en samen evange liseren. De kerken hebben ons iets te zeggen, en wij misschien de kerken ook wel." Oral Roberts erkende reeds 's mor gens in een discussiegroep, dat hij in" zijn campagnes in het verleden fouten had gemaakt Hij zag genezingssamen komsten als een mogelijke methode om te evangeliseren „omdat sommige mensen misschien anders nimmer met het evangelie bereikt zouden worden.' Maar hij z.ag zijn werk niet langer als de enig juiste methode. En allerminst zei hij, is een genezingsbijeenkomst een substituut voor de arts. Het was doodstil in de zaal toen Ro berts in de avondsamenkomst zijn ge-. tuigenis gaf. Hij zat op het podium naast Billy Graham. Beide mannen heb-' ben in het verleden wel persoonlijk contact gehad, maar niet in hun werk. Roberts, als een van de leidende man nen van de pinksterbeweging, kan met deze woorden een nieuw contact geo pend hebben tussen de traditionele pinksterbeweging en vele gevestigde kerken. Tot nu toe was het contact in de wereld zeer koel, zo niet uitgespro ken slecht. Woensdag stond in het teken van de massa-evangelisatie. Maar deze werd niet verkondigd als een alleen zaligma kende methode. Ds. P. B. Suurmond van het Evangelisatiecentrum der Gere formeerde Kerken in Baarn vertelde ons, dat hij naar het congres gekomen was met de gedachte dat hij hier een zeer piëtistische groep zou ontmoeten, met een sterke methodistische inslag. Integendeel heb ik ontzaggelijk veel dingen gehoord die wij op ons evangeli satiecentrum ook leren. Door gesprek-' ken en contacten met velen hier ben ik toch wel heel duidelijk gaan zien dat er ook waarde is in het massa-evangeli satiewerk. Mij viel op dat er open en eerlijk is gediscussieerd over sociale vraagstukken en rassenproblemen, ver telde hij ons In onze kerken hebben wij gekozen voor een methode die langzaam maar zeker >pbouwt. En ik geloof dat dat voor onze kerken een goede methode Is. Maar het is me duidelijk geworden, dat het niet gaat om een bepaalde keus voor "en bepaalde methorte. maar dat allerlei methoden mogelijk zijn. Mits -"•»»d oneeret mits "erke'fjk gesteund door zoveel mogelijk kerken

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2