EXTREEM-RECHTS WINT Dodental in Italië boven de 200 111733* ACHTHONDERD MAN IN LIMBURG OP STRAAT Commentaren Bemiddeling Muntendam Lunar Orbiter II zoekt landingsplaats op maan VAN ALPHEN Maandag 7 november 1966 47ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGbLAD h»rt Ir «•gK*ntDO*« I" De Rolleiiammt^ Oordis Dagblad Haagse Cowairf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Twee zetels verlies voor CDUBonn verontrust NPD met acht zetels in Hessens parlement FLORENCE, NOVEMBER 1966 Een door het kolkende water geteis terde stad. Auto's zijn op elkaar geschoven; vrouwen zoeken tussen de modder naar eigendommen. Dat is het trieste beeld, dat in ons land vele herinneringen opwekt. De ver woestingen zijn groter, verklaarde de burgemeester van Florence, dan "e in de Tweede Wereldoorlog. Het iveer geleidelijk beter FRANKFORT De extreem-rechtse nationaal- democratische partij is gis teren, bij de verkiezingen in de Duitse deelstaat Hes sen, met acht zetels in het Hessense parlement door gedrongen. De stemmen winst was een grote verras sing voor de grote partijen, zoals CDU/CSU, de SPD en de FDP. De christen-demo craten (CDU) verloren twee zetels, evenals de liberalen (FDP). De socialisten (SPD) wonnen een zetel. De Gesamtdeutsche Partei, die in het oude parlement vijf zetels had, is wegge vaagd. Het meest in het oog springende resultaat van de gisteren ge houden verkiezingen, is de in trede van de „nationaldemo- kratische Partei Deutschlands" (NPD) in een provinciaal par lement van de Bondsrepubliek. Het succes van de NPD, een partij die een ..vergaarbak van oud-nazi's „wordt genoemd, heeft verontrusting gewekt bij de politici van de<grote Duitse partijen. Voordeel Op liet landgoed De Treek, dat ten zuidwesten van Nw.-Leusden ligt. is zaterdag de St. Hubertusjacht gehouden. Het is het jaarlijkse feest van een slipjacht achter de meute. Daar aan de Lunterse beek is een rijke traditie voortgezet en herleefde het verleden. Tot op de meter fotograferen Wereldverhand afgeivezen, samenwerking gezocht - pag. Kernmerk Bij de voetbalwedstrijd Voorwaarts—Zuidvogels in Vriezenveen werd de scheidsrechter gemoles teerd. Het was een disso nant op een ondanks de minder gunstige weers omstandigheden geslaag de voetbaldag. Er waren slechts enkele afgelastin gen. Bij de korfballers waren de „mislukkingen" heel wat groter. •fe Reclamewereld boos over voorwaarden t.v.-spots - pag. Radio/TV ROME In de weerstoestaiid in Italië, Oostenrijk en Zwitserland is vanmorgen geleidelijk verbetering gekomen. Drie dagen lang heeft het vooral in het gebied rondom Florence en Venetië zwaar ge stormd en geregend, waardoor de meeste rivieren in Noord- en Mid- den-Italië zelfs de Po en de Ar no. de grootste rivieren van Italië buiten hun oevers traden. Het dodental is al gestegen tot twee honderd, maar men vreest dat er nog meer mensen zijn omgekomen. Dat zal pas bekend worden als weer contact met de geïsoleerde streken mogelijk is. Vele tiendui zenden mensen zijn dakloos gewor den. In een groot deel van Florence, dat nog zwaarder getroffen is dan in de Tweede Wereldoorlog, kon gister avond de stroomvoorziening weer wor den hersteld. Wat wij nu nog nodig hebben zjjn vers water, pompen en voedsel, zei burgemeester Bargellini na een tocht door de verdronken stad. Hij heeft het centrum laten afslui ten voor het normale verkeer om de reddingswerkzaamheden zo vlot moge lijk te laten verlopen. Honderden militairen met vlammen werpers zijn elders met ambtenaren van de veeartsenijkundige dienst be zig met het vernietigen van de rotten de kadavers van meer dan duizend Op de vlakte van Pistoja, ten noor den van Florence, zijn meer dan twee duizend mensen geïsoleerd. Helikop ters zijn ingeschakeld om de mensen die naar de daken van hun huizen zijn gevlucht, in veiligheid te brengen. waaronder werken van Lorenzo Lotto, Bicco di Lorenze en Michelino da Be- sozzo. De meeste schilderijen van het grootste, wereldvermaarde museum zijn echter onbeschadigd gebleven. Ook zijn monumenten en kunstwerken in kerken ernstig beschadigd. Zo is het beroemde crucifix van Cimabue aange tast. Dit kruisbeeld bevindt zich in de kerk van Santa Crose. In de uit de elfde eeuw daterende doopkapel op het ka thedraalsplein in Florence heeft het wa ter drie meter hoog gestaan. President Saragat van Italië heeft gis teren de zwaar getroffen gebieden be zocht. Verder heeft paus Paulus een be roep gedaan op de gelovigen om te bid den voor de slachtoffers. Zetelverdeling Oostenrijk Ook Oostenrijk en Zwitserland zijn getroffen door aardverschuivingen en overstroming. Bij Irschen in Karin- thië (Oostenrijk! kwamen negen mensen 'j een aardverschuiving om het leven. In Karinthië, Oost-Tirool en Stiermar- ?n is het leger ingeschakeld om de ge- isoleerde bewoners te evacueren. Het dodencijfer in Oostenrijk is al gestegen tot 22. Helikopters hebben achttien arbeiders, die al twee dagen vanwege de zware sneeuwval In de Zwitserse Alpen van de buitenwereld waren afgesloten, naar vei liger oorden gebracht. Er zijn nog ruim i vierhonderd mensen geïsoleerd. Ook zit-1 ten nog vele tientallen mensen in de I ondergrondse gangen van het St. Gott- hard-massief. Portugal heeft eveneens van het zwa- weer te lijden gehad. In Oporto zijn rivieren buiten hun oevers getreden. Ook zijn hier de verbindingen verbro ken. In Lissabon staan sommige wijken onder water. Bij overstromingen in Panama (VSl, de ergste die dit land in dertig jaar heeft gekend, zün zeker twintig men sen omgekomen. Vijftig worden er nog vermist. In drie kleine steden aan de Caraibische kust zijn duizend mensen dakloos geworden. De voorlopige officiële uitslag verkiezingen in Hessen luidt: perc. perc. zet. zet. stemmen '66 '62 '66 '62 SPD 1.442.162 52.0 .50.8 52 51 CDU 745.125 26.4 28.8 26 28 FDP 293.776 10.4 11,5 10 12 GDP'BHE 121.301 4.3 6,3 0 5 NPD 224.534 7.9 3 De opkomst bedroeg 80,95 procent, te gen 77,7 procent in 1962. De plaatsvervangende voorzitter van de sociaal-demoeratische partij, Weh- ner verklaarde voor de televisie, dat de stemmenwinst van NPD het gevolg is van het feit dat men niet in staat is geweest „op democratische wijze een crisis te bedwingen". De kans bestaat, aldus Wehner. dat wij ons binnenkort weer in een situatie bevinden „als in de jaren dertig". Erich Mende, FDP-voorzitter, was van mening dat andere deelsta ten in de toekomst nog meer be dreigd zullen worden, nu zelfs in een staat als Hessen, die een gezon de economische en sociale basis heeft een dergelijk radicalisme mogelijk is. KAAP KENNEDY Gisteren jis de Lunar Orbiter II met succes degelanceerd. Het toestel zal een baan om de baan beschrijven om opnamen te maken van dertien ge bieden, die van de aarde af zicht baar zijn. De foto's moeten gege vens verstrekken omtrent de ge schiktheid van landingsplaatsen op de maan. De lancering gebeurde met behulp van een Atlas-Agena-raket. De maan- verkenner moet zo dicht om de maar cirkelen, dat voorwerpen van nauwe- lijks een meter doorsnede kunnen j worden gefotografeerd. Met behulp van remraketten hoopt men de raket op een hoogte van 451 kilometer boven de maan te brengen. J Op 18 november worden de eerste foto's uit een serie van vierhonderd op de aarde verwacht. Tot vanmorgen beschreef de Lunar Orbiter II een „parkeerbaan" om de aarde. Vanmiddag is een correctie op de koers uitgevoerd. Dr Beel ontvangt fractieleiders (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Kabinetsinformateur heeft vandaag besprekingen gevoerd met de fractieleiders Schmelzer (KVP), Nederhorst (PvdA) en Toxopeus (VVD). Morgen ontvangt hij de heren Roolvink (ARP) en Beernink (CHU). Dr. Beel wil in deze contacten na gaan welke mogelijkheden (en on mogelijkheden) er zo al zijn om de kabinetscrisis snel op te lossen. Alvorens een bepaalde gedragslijn uit te stippelen wenst hij eerst de wensen van de vijf grote partijen met - Een arbeider, die een betrekking tot de toekomstige rege. de wastrommel van eenringscoahtie te inventariseren wasmachine is om bet leven gekomen: «terdag reeds schreven toen een collega de trommel in bewe- m"« worden aangenomen, dat dr. Beel ging zette. zich nu vooral concentreert op de vraag Het ongeval gebeurde in een wasse-i°f het kabinet-Cals kan aanblijven, rij. Hoewei de machine vlug werd uit-1 althans tot aan de vervroegde verkie- geschakeld was de man al overleden, zingen. Mede over dit punt heeft hij i zaterdag een twee uur durend gesprek De arbeider die het ongeluk veroor- i gehad met de demissionaire premier zaakte sprong later van het dak van dejmr. Cals. 's Zondags verdiepte hij zich wasserij en overleed. in de stukken. Voor vervolg zie pag Man omgekomen in trommelwasmachine Zacht weer DE BILT In het afgelopen week einde is een bijzo idere tem per a tuur ver- voorgekomen. Nadat zaterdag andering de temperatuur in het algemeen niet ho^ ger kwam dan 4 a 5 graden, liep gisteren het kwik op vele plaatsen op tot 18 graden. De aanvoer van de zachte lucht hing samen met een depressie, die van Frankrijk naar Engeland trok. Deze de pressie vult voortdurend verder op. Te gelijkertijd breidt een hogedrukgebied boven Rusland zich in westelijke richting en ook in de richting van Italië uit, waar het weer een aanzienlijke verbetering heeft ondergaan. Het komende etmaal zijn in onze om geving de regenkansen klein. De tempe ratuur komt op een iets lager niveau, het blijft nog wel zacht voor de tijd BOCHUM an het jaar. DE BILT Droog weer met opkla ringen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Matige tot zwakke zuidelijke Venetië Chemisch reinigen? Ook Venetië is zwaar getroffen. Erj is zelfs in het geheel geen brood meer i en bovendien dreigt er een ratten- plaag. Er zijn al verscheidene kinde door de hongerige, uit de riolen tevoorschijn gekomen ratten, aange vallen. De dijken van de rivier de Po kon den het gisteren niet meer houden. Op drie plaatsen braken de dijken, waardoor het zeewater met groot ge weld het laaggelegen gebied rondom Porto Tolle binnenstroomde. In de Povallei waren eerder al en kele duizenden mensen weggetrokken. Tot laat in de avond steeg het peil van de Po met ongeveer drie centi- meter per uur. De burgemeester van het dorpje Castel Florentine bij Florence heeft gistermor gen radiografisch om hulp verzocht. Hij meldde dat gebouwen op instorten ston den cn dat alle winkels onder water staan. Ook in steden als Toscane. Lom- bardije en Veneto was van een noodtoe stand sprake. Het zakken van het waterpeil vai Arno heeft de vrees weggenomen dat mogelijk de beroemde toren van Giot to op het Dom-plein van Florence in gevaar zou komen. De winkeltjes van de edelsmeden op de Ponte Vecchio zijn wel door het opgezweepte water van i deze rivier geteisterd maar de brug I heeft het gehouden. DEBACLE VASCOMIJ COMPLEET (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Naar schatting achthonderd werknemers zullen als gevolg van de finan ciële debacle bij de bouwonderneming Vascomij worden ontslagen. Deze raming is nog aan de voorzichtige kant. Het aantal werkloze arbei ders zal waarschijnlijk nog tot 900 stijgen. Bij de Vascomij zelf komen 300 persoonsleden op straat te staan, bij het Duitse dochterbedrijf Vascobauw te Aken 300, en tenslotte nog onge veer 300 werknemers bij tientallen onderaan nemers. De onderaannemers waren door opdrachten zo vast met Vascomy verbonden, dat zij nu in de ondergang orden meegesleurd De nieuwe, tijdelijke directie van het bouwbedrijf, heeft nog enige hoop dat de 300 Nederlandse werk nemers bij Vascobouw aan de slag kunnen blijven, maar inmiddels is gebleken dat men daar niet al té optimistisch over moet zijn. De staatssecretaris van sociale zaken dr. J. de Meyer heeft zaterdag te Heerlen een spoedconferentie gehad met burgemeester drs. F. Gijzeis, de tijdelijke directie en nog enkele functionarissen, onder wie vertegen woordigers van werknemersorganisaties. Op het Rijksarbeidsbureau te Heerlen is men van daag begonnen met de registratie van de ruim 800 werknemers, die op de nominatie staan, te worden ont slagen. Meer dan 200 personeelsleden van de Vascomij ontvangen vrijdag hun eerste wachtgeld- en werkloos heidsuitkering (80 procent van het laatstverdiende loon). Ruim negentig Vasco-beambten vonden vandaag het bericht van hun ontslag per stencil in de brieven bus. Deskundigen bestuderen op het ogenblik maatrege len om het ontslag van de werknerqers zo goed moge lijk te doen verlopen. Overwogen wordt moderne vor men van aanvullende werkgelegenheid voor de ernstig getroffen Limburgse mijnstreek te onderzoeken. Vol gens de staatssecretaris wordt het door de gang van zaken bij de werkgelegenheid in de afgelopen maanden steeds moeilijker een sociaal beleidspatroon voor Lim burg uit te stippelen. De tijdelijke directie meent dat over een dag of tien kan worden gezegd of overneming van het bedrijf nogj mogelijk is. Als hiervoor zich geen gegadigde meldt. I zal surcéance van betaling worden aangevraagd. i Mevrouw Fatmawati Soekarno, de .Jirst lady" van Indonesië, kwam zaterdag voor een verblijf van twee dagen in ons land op Schiphol aan. De 40-jarige tweede echtgenote van president Soekarno zal in Lon den een operatie moeten onder - UET vanwege de Volkskrant ge houden congres over het partij wezen was actueel. Het partijwezen is in ons land in discussie. Hetgeen inhoudt dat men vaak nog niet aan conclusies toe is. Ook de discussies van dit congres zullen stellig worden voortgezet. Daarbij gaat het thans in het bijzon der om de confessionele partijen. Is anders gesteld, een christelijke poli tieke partij mogelijk, noodzakelijk en wenselijk? We maken twee opmerkingen- In de eerste plaats dat men verstan dig doet zich deze vraagstelling niet te laten opdringen door wie daar mee de aandacht willen afleiden van verdeeldheid in eigen niet-confessio- nele partij. Want die verdeeldheid is er. In de tweede plaats dat het goed is. zo men beslagen ten ijs komt. De christelijke organisaties zijn nogal in het defensief het zij zo. Maar het verweer is soms te zwak. Het wordt ook te gemakkelijk aan weinigen overgelaten. De twijfel rondom de christelijke or ganisaties heeft althans dit voordeel, dat ook de voorstanders tot diepere bezinning worden gedrongen. Bedenkelijk verkiezingen in Hessen hebben een onverwacht resultaat op geleverd. Wel mocht worden aange nomen, dat de NPD (Nationaal De mocratische Partij Duitsland) succec zou boeken. Dat zij meteen acht ze tels in de wacht sleepte kwam als een verrassing. Hebben we hier te maken met een herleving van het nationaal-socia- lisme? De NPD staat er immers om bekend, dat zij door oud-nazi's wordt bevolkt. Of hebben we ook hier te maken met een gevoel van onbeha gen, dat zich manifesteert in het zich afwenden van de traditionele partijen? Misschien hebben we van doen met een soortgelijk verschijnsel als zich in ons land heeft voorgedaan, toen de Boerenpartij grote stemmenwinst boekte. Bedenkelijk is in het bijzonder, dat zovele zetels van de Vluchtelingen- partij aan de NPD zijn toegevallen. Juist de ontheemden en vluchtelin gen hebben het Bonn zo moeilijk ge maakt. Gehandhaafd /"APVALLEND is, dat Hessen niets heeft laten zien van de grote nederlaag die bondskanselier Er- hard, en met hem de CDU, daar zou den lijden. We mogen hier wellicht spreken van een nieuwe morele overwinning van de door zijn partijgenoten geplaagde kanselier. De winst van de socialisten, waar van zó hoog werd opgegeven, blijkt te verwaarlozen. De liberalen, die Erhard een trap na gaven door kort vóór de Hessische verkiezingen uit zijn kabinet te lopen, moesten deze ontrouw met een verlies van twee zetels bekopen. En de CDU moest slechts twee ze tels afstaan. Hetgeen na de hetze tegen Erhard. welke tot diens defi nitieve ontluistering moest bijdra gen, weinig is. Het blijkt met de po pulariteit van de kanselier mee te vallen. Of dit resultaat zal leiden tot hand having van Erhard aLs kanselier moet echter worden betwijfeld. Zijn tegenstanders vooral in eigen par tij zullen nu mogelijk nog sterker op zijn vervanging aansturen. A rtsen ziekenfon dsen DEN HAAG Nu het conflict tus- :n artsen en ziekenfondsen volslagen „op scherp" staat en de situatie gemak- kelijk tot een breuk kan leiden heeft minister Veldkamp een soort eenmans commissie van goede diensten aan het werk gezet Deze figuur is de oud directeur-generaal van dc volksgc- j zondheid. prof. P. Muntendam, die in- I middels is begonnen het probleem in al zijn details te bestuderen. j Prof. Muntendam wordt daarom zo geschikt geacht omdat hij uit zijn ambtelijke functie volledig begrip heeft overgehouden voor de taak en mogelijkheden van het Nederlandse ziekenfondswezen, terwijl hij het art senberoep, mede omdat hij het zelf jarenlang heeft uitgeoefend, door en door kent. Voor beide partijen is deze „informateur" aanvaardbaar. C.I.ES.A. - LEIDERDORP

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1