Vrijbuiters gebruiken machines SPAARBANKBOEKJES VAN HAND TOT HAND LAFFE OVERVAL OP BEJAARDE VROUW Vijf Japanners „spieken" bij Anton Geesink Bouwbedrijf wil hoger bedrijfspensioen HOOGOVENS WEB ontslaat 25 chauffeurs NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 bouwt pelletfabriek KAASFABRIKANT D. J. VROEGE ..ik wist goed waaraan in begon VALKENBURG Een onbe- IIWI,mi,v kende jongeman heeft donderdag IJMUIDEN Hoogovens gaat een J op klaarlichte dag een overval pelletfabriek van tachtig miljoen gul- r -o v. u a „„.viJ gepleegd op een 78-jange vrouw, den bouwen. Het nieuwe bedrijf wordt A'a T VoiL-or». over drie j'aar in gebruik genomen. De jaarcapacitcit zal 2Vt miljoen ton ertsknikkers bedragen. De bestaande sinterfabriek die drie fabricage-eenhe- den omvat, heeft een totale capaciteit van drie miljoen ton sinter per jaar. Hoogovens is het eerste staalbedrijf in de EGKS, dat een pelletfabriek bouwt. Het pelletiseerproces is in de jaren vijftig in de V.S. ontwikkeld ertsen, die te fijn van afmeting zijn te sinteren toch geschikt te maken voor het hoogovenproces. De raad van bestuur van Hoogovens heeft overwogen, in plaats van zelf een pelletfabriek te bouwen deel te nemen aan de gezamenlijke bouw van een fa briek in de Europoort door een aantal Europese staalbedrijven. Studies heb ben echter duidelijk gemaakt, dat het voordeliger is, de pellets in eigen be drijf te gaan maken. Bovendien is het nog geenszins zeker of er een pelletfa briek in het Europoortgebied wordt ge sticht. die de Lourdesgrot van Valken burg bezocht. Zjjn buit bedroeg tien gulden, doch hij heeft geen sporen achtergelaten. Zoals zij dagelijks gewoon was te doen, bracht de bejaarde vrouw omstreeks vijf uur 's middags een be zoek aan de grot Nadat zij enkele mi nuten gebeden had, wilde zij een kaars ontsteken, maar merkte dat ze geen lucifers bij zich had. Op het plein voor de grot wandelde een jongeman tussen de 20 en 25 jaar, die naar haar toekwam. De vrouw, die veronderstelde dat hij haar lucifers wil de geven, werd plotseling bij de keel gegrepen, waarbij de onverlaat haar trachtte te wurgen. Tijdens de worsteling, die ontstond, viel het oudje in de grote, ijzeren kaarsenstandaard, waardoor zij aan het hoofd en aan een been werd ge wond. De overvaller rukte tenslocte haar tas uit de hand en rende weg, zonder een woord te hebben gesproken. P)E HOOFDPERSOON in de fel ontbrande melk- oorlog, de 35-jarige Woerden- se kaasfabrikant D. J. Vroege, had de kritiek verwacht. De verontwaardigde reacties van de bonden hebben hem niet overvallen. Hij zegt: „Ik wist goed, waaraan ik begon. De kritiek móést wel komen. Als ik niet was begonnen, was een ander er wel ingesprongen en dan had hij die kritiek ge had". In zijn sober kantoortje in de leaasfabriek aan Woerdens Hooge- woerd heeft hij de lopende zaken over gelaten aan zijn secretaresse. Hijzelf is op stap: 's morgens, 's middags en 's avonds en meestal onbereikbaar, zelfs voor zijn vrouw. De organisatie van „zijn" oorlog vergt al zijn tijd. „Zo juist nog even met de chauffeur gesproken. In Utrecht bestormden tien tallen huisvrouwen de vrachtwagen. Hij kon zijn cabine haast niet uit. De vraag wordt steeds groter". Dat succes lijkt zakenman Vroege (sinds 3 jaar directeur van zijn kaasfa- briek, daarvoor kaasgrossier en voor verpakker van kaas voor supermark ten) méér te treffen dan de reacties van de bonden. Zijn commentaar daar op had hij allang klaar. „De melkboer van vandaag is een rijdende super markt. Waarom mag de supermarkt dan geen melk verkopen? Kijk, ik zie het zo. Vroeger had je gespecialiseer de levensmiddelenzaken, koekzaken, snoepzaken, om maar een paar voor beelden te noemen. Heeft er iemand over gepraat, dat die nu zijn verdwe nen? De mensen hebben het zélf inge zien: ze zijn geleidelijk aan uit hun zaken gegaan. Dat is de ontwikkeling in deze tijd. De wereld vergaat niet in één dag en de melkhandel ook niet in één week. Het aantal melkboeren zal verminde ren, natuurlijk. Onder nieuwelingen zal immers de animo afnemen. Maar is dat een strop? Voor hen die over blijven zal de spoeling er dikker door worden, want het staat vast voor mij, dat de melkhandel nooit helemaal zal o verdwijnen". kreeg het met De Gruyter aan de stok omdat de handel een stokje voor haar plannen stak. Maar ze heeft het toch maar wél eerst geprobeerd. Begrijpe lijk, we kunnen de klok in de melk niet stilzetten." De heer Vroege ondergaat alle publi citeit over zijn initiatief gelaten. Hij heeft de explosie zien aankomen en was er^op voorbereid. Dat „de pers hem zwart probeert te maken" (zoals hij zelf zegt) interesseert hem niet bijster. Directeur J. Pel van de melkin richting De Volharding in Nijkerk, waar hij zijn machines heeft onderge bracht en van waaruit de melk wordt gedistribueerd, toont dezelfde houding tegenover de kritiek. Ook tegenover die van de bonden. „Als de bonden ons in een dwangpositie willen du wen, gooien we desnoods de hele de- tailafzet eruit en gaan we uitsluitend aan warenhuizen leveren", zei hij nog onlangs. Directeur Vroege: „de bonden heb ben ons overigens nooit persoonlijk aangevallen. Ze kennen mij, ze ken nen Pel. Ze weten, dat wij vrijbuiters zijn. En ze weten ook, dat Galerie Moderne zich deze primeur nooit zal laten afnemen. Daar hoeven ze ook niet te gaan praten". EERSTE STAP Dat zijn initiatief een eerste stap is op een hele nieuwe weg, staat voo. hem vast. „We zijn benaderd door ze ker vijftig procent van de voor aanstaande supermarkten en waren huizen. Ze zijn allemaal geïnteres seerd. We zullen ook zeker gaan leve ren. Over twee weken zal op meer punten dan de zeven filialen van Gale- i prijs waarvoor alle melkinrichtingen hun detaillisten leve ren. Wat de supermarkt er mee doet. is ons een zorg. Of ze met die lage prijs verlies op de melk lijden? „Ach, wat is verlies. Weet u, wannéér ze verlies hebben: als er weinig klanten in hun winkels komen. Men moet de prijsstelling meer zien als reactie op het feit. dat ze zo .ang zonder hebben gezeten. Dat ze nooit melk mochten verkopen, terwijl de melkhandel toch wel hup produkten verkocht." UITBREIDING Een verdere uitbreiding van de melk- oorlog? „Ja", zegt de heer Vroege. „Over een paar weken zal de melk ir. meer warenhuizen en supermarkten worden verkocht. En het ligt voor de hand, dat andere melkinrichtingen zul len volgen. Het plan van de Neder landse Melk Unie om aan De Gruyter te leveren is op niets uitgelopen. Ze hadden het niet goed voorbereid. Maar uitstel is nog geen afstel." „Maar ik ben blij, dat ik de eerste ben. Ook al heb ik dan het spits moe ten afbijten waar het de kritiek be treft Ook al heb ik er ondanks all', voorbereidingen grijze haren aan over gehouden. Straks zullen de ma chines 24 uur continu gaan draaien De vraag stijgt met de dag. Nu al wordt al 700 procent meer afgezet dan op die eerste dag toen in een half uur 300 liter werd verkocht. Aan die vraag zullen wij beantwoorden. Ieder een, die melk van ons wil betrekken zal dat straks kunnen. En die kritiek? Die leggen we naast ons neer. Want de klok kan je niet stilzetten..." DOOR Dick Ringlever SANERING Directeur Vroege is ervan over tuigd: de sanering heeft zichzelf al overleefd. „Wij hebben daarvan het bewijs geleverd. Het recht op alleen verkoop kèn niet meer uitsluitend aan de melkhandel worden gegeven nu de verpakking zodanig is, dat zij gemak kelijk in supermarkten en warenhui zen kan worden verkocht. De meeste melkinrichtingen zullen er nét zo over denken. Maar ze kunnen niets doen, omdat ze vastzitten aan hun detail listen. Kijk maar naar de NMU. Die rie Moderne goedkope melk worden geleverd. Op het ogenblik kan dat nog niet. De produktie levert geen moei lijkheden, wel de kratten. Gisteren hadden we 20.00i) liter moeten leve ren; het waren er maar 6300 omda we niet voldoende kratten hadden Dat was mijn fout in de organisatie die overigens tot in de details was voorbereid". Een jaar lang al was kaasfabrikant Vroege bezig geweest met ziin plan. In het diepste geneim. „Zelfs m'n ei gen personeel wist niet waarmee ik bezig was. En de leveranciers van de melkmachines had ik strenge zwijg plicht opgelegd" in juli al zou hij starten. De machines stonden op-' gesteld in zijn Woerdense fabriek Toen kwam de gemeente, die met een beroep op de hinderwet meedeelde, dat het plan niet kon doorgaan. „E i dat", zegt de heer Vroege, „terwijl ik een TNO rapport op zak had, waarin stond, dat ik geen hinder veroorzaak te". Een paar mainden later vond hij gastvrij onderdak voor zijn machine park in de fabriek van De Volharding. „Daar ben ik naar toe gegaan omdat ik wist dat Pel ook een vrijbuite- was, nel als ik" Of de lage prijs van 49 cent per liter (de normale prijs van een plastic literzak bedraagt 60 ct) van lange duur zal zijn, weet directeur Vroege GRONINGEN De NV Autosnel- diensten WEB heeft ontslag aange vraagd voor 25 chauffeurs. Met de vak bond is in principe overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. Het bedrijf heeft zich gedwongen ge zien, het zandtransport voorlopig ge heel stil te leggen. De vooruitzichten van het zandtransport zijn ongustiger dan ooit. De ontslagen houden ra'«" verband met het geringe aantal bestedingen. In voorgaande jaren werd het perso neel alleen 's winters naar huis gestuurd, zij het met behoud van sala- Dat het leven een komen en gaan tegelijkertijd kan brengen, zelfs in één gezin, heeft gisteren de familie Cals ondervonden. Een als minister-president aftreden de vader mr. J. Cals feliciteerde zijn zoon, de pas beëdigde twee de luitenant J. Cals met zijn in trede in het officierskorps. Me vrouw Cals heeft kennelijk schik in het hele geval. De plechtig heid was in de Mauritskazerne te Ede. Kassier van Krabbendijke in opspraak KRABBENDIJKE Slager L. Visser van Krabbendijke zal zijn vrouw vandaag wel om zwarte sajet sturen. Mooie dun ne zwarte sajet om zwarte kou sen van te breien. Eén zwarte kous is trouwens genoeg want slager Visser heeft hem alleen maar nodig om zijn geld in te bewaren. De plaatselijke bank heeft het, wat hem betreft, vol komen verbruid. Zijn financiën zijn zwart op wit in het dorp van hand tot hand gegaan, en iedereen heeft zich over zijn doen en laten tot de jaren 1962 tot op de cent kunnen infor meren. Trouwens niet alleen slager Visser is dit overkomen: theoretisch moe ten er honderd Krabbendijkenaren zijn wier financiële positie wat het sparen en lenen betreft, een dorps- Anders uitgepakt De kassier van de bank in Krab bendijke heeft honderd spaarbank boekjes van zijn dorpsgenoten die vernieuwd waren niet afdoende ver nietigd, maar ze eenvoudig op de vuilnisbelt gedeponeerd. Naar zijn vaste overtuiging zou de andere morgen een lading vuil uit het dorp over de stevig dichtgeplakte karton nen doos uitgestrooid worden, waar door de spaarbankboekjes menselij kerwijs gesproken nooit meer in het daglicht zouden komen. De kassier heeft echter de vergis sing van zijn leven gemaakt. Die andere dag was juist de dag dat de, belt voor de fabriek geopend voor het storten van vuil. Naar zegt zijn het kwajongens geweest die de keurig dichtgeplakte doos vonden en openmaakten. Mooie spaarbankboekjes die nog fatsoenlyk uitzagen namen ze mee naar huis, en diverse vaders en moeders wisten er wel raad mee. Tot hun verwondering konden zij kennis nemen van de spaarzaamheid van honderd van hun dorpsgenoten. Keurig netjes stonden de getallen tot en met de cent en voor iedereen begrijpelijk onder elkaar. V'ia dp straat Slager Visser had geld opgeno- De vrouw, die enkele ogenblikken het bewustzijn had verloren, wankelde naar haar dicht bij de grot gelegen huis en moest zich onmiddellijk order doktersbehandeling stellen. De achtervolging, die de gealarmeer de politie inzette, werd bemoeilijkt door de inmiddels ingevallen duister- Zij bleef, ondanks ijverig speuren, zonder resultaat men op die en die dag, ja, klopte precies want toen moest hij de nota van de aannemer natuurlijk betalen die de slagerij verbouwd had. Toch was het de slager achteraf beter gegaan dan men zo over het algemeen dacht. Enkele uren na het bekend worden van het openmaken van de doos kwam het de slager natuurlijk ter ore, en niet alleen de slager, maar vele andere dorpsge noten kregen via de straat de reke ning gepresenteerd. In allerijl is de kassier de andere dag naar de belt gegaan en heeft daar het restant van de spaarbank boekjes en andere bescheiden ver gaard en meegenomen naar zijn kan toor. Na inventarisatie bleek dat negen spaarbankboekjes nog altijd ergens in Krabbendijke moeten lig gen. En waarschijnlijk wel ergens waar ze niet horen. Slager Visser heeft in een boze bui de politie ingeschakeld maar op het ogenblik is het ergste leed al weer geleden. De kleine dorpsge meenschap sluit de gelederen. De kassier is dom geweest maar de fout is menselijk. Er moet maar niet te veel over gesproken worden en ze ker niet over geschreven. Aannemelijk De fout van kassier Remco moet op di juiste waarde worden geschat, vol gens de Krabbendijkenaren. Een fout maken is menselijk en het excuus van de heer Remco is zeer aanneme lijk. Volgende week verhuist dc bank naar een nieuw gebouw. Een verhui zing in een familie geeft al veel rom mel, veel meer rommel dan men denkt en de verhuizing van een bank natuurlijk nog veel meer. Al weken lang was de heer Remco bezig de rommel, die niet meer verhuisd worden, te verbranden. Op de bewuste avond begon het me vrouw Remco de keel uit te hangen al die rommel in de kamer en het ge- Stook in de kachel. De heer Remco gaf toe, stopte met het stoken en ging met de rest naar de vuilnisbelt en deponeerde de papieren, verpakt in een kartonnen doos op een plaats, waar hij zeker dacht dat de andere morgen nieuw vuil gestort zou wor- Merckx en Bracke sterksten in Trofee Baracchi MILAAN De jonge Belgische wiel renner Eddy Merckx heeft vrijdag samen met zijn ploeggenoot Ferdinand Bracke de Trofee Baracchi gewonnen. De wed strijd ging over tijdrit van 113 kilometer tussen Bergame en Millan. Het Belgische duo legde de afstand af in twee uur minuten en 59 seconden, een gemiddelde van 44,358 km. per uur. De Nederlandse combinatie Gerben Karstens en Bar Zoet werd derde i J2 uur 36 min. en 40 seconden. De Fransen Jacques Anquetil en Jean Sta- bilinsky, die als de grote favorieten van start waren gegaan, moesten opgeven. De uitslag luidt: 1. Merckx-Bracke (België) 2. Poulidor-Chappe (Frankrijk), 3. Karstens-Zoet (Nederland), 4. Gimondi -Zillioli (Italië), 5. Guerra-Benfatto (Italië) 6. Scandelli (alleen-Dancelli gaf op). Uitnodigingen huwelijk van prinses Margriet DEN HAAG Dezer dagen zullen de uitnodigingen worden verzonden voor de dienst in de St. Jacobskerk te Den Haag ter be vestiging van het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven op dinsdag, 10 januari 1967. Bij het vaststellen van de invitaties de aandacht voornamelijk uitgegaan naar de familie, de vrienden, de kennis sen en de relaties van het bruidspaar in binnen- en buitenland. Naast de le den van het Kabinet, Staten-Generaal en Raad van State zijn beperkte aantal len autoriteiten en vertegenwoordigers van staats- en overheidsinstellingen uit genodigd. Ook zijn geïnviteerd leden de Nederlands Hervormde gemeen- i Den Haag en een vertegenwoordi ging van de Haagse en de Schiedamse burgerij. Desgevraagd deelde de Rijksvoorlich tingsdienst mee dat van de vorstelijk genodigden de volgende personen de invitatie hebben aanvaard: Groothertog Jean en groothertogin Josephine Charlotte van Luxemburg, zomede de Deense kroonprinses Marga- retha en haar verloofde, Henri Jean Marie Adré de Laborde, graaf van Montpezat TIEMEN GROEN WORDT PROF AMSTERDAM De 20-jarige, drie voudige wereldkampioen der amateur achtervolgers, de Fries Tiemen Groen, zal met ingang van 1 januari als profes sional gaan rijden voor Caballero. Deze fabriek heeft een jonge formatie, bestaan de uit: Harrie Steevens, Wim Schepers, Cor Schuuring, Jan van der Horst, Dies Kosten, Piet Braspenninckx, Hennie Pe ters, Jan Pieterse, Piet Steenvoorden, Gerard Koel, Hans den Hartog, Jan Boog, Gerard Vianen, Sjef Drummen en de Australiër Henk Vogels, die onder leiding van oud-renner Gerard Peters het komen de voorjaar zal gaan deelnemen »en een aantal klassiekers. Olympische Spelen 78 voetbalteams ZÜRICH Niet minder dan 78 landen hebben zich tot dusver gemeld voor het Olympisch voetbal tornooi 1968 in Mexico. Dat heeft vrijdag het amateur-comité van de FIFA in Zürich medegedeeld. Hiervan zullen misschien nog enkele landen afvallen, omdat zij zich niet vol gens de reglementen hebben aangemeld één nationale voetbalbond zelfs geen is van het Nationale Olympische Comité. Auto reed drukke weg op: twee doden URETERP (Fr.) Twee dames zijn gisteren verongelukt toen hun auto in botsing kwam met een andere perso nenauto op rijksweg 43 bij Drachten. Hun auto stak plotseling de drukke weg over en raakte een juist passeren de auto. De 35-jarige mejuffrouw Z. van Haeringen uit Den Haag en de 60- jarige mejuffrouw G. Zwikken uit Ber gen op Zoom waren op slag dood. De vier inzittenden van de andere wagen werden licht gewond. UTRECHT Vijf Japanners, wier namen in judokringen met ontzag wor den uitgesproken, zullen over enkele weken een bezoek brengen aan Anton Geesink, de Europees-, wereld- en olympisch kampioen judo. Het doel van het bezoek is de Utrechtse judo-reus in eigen omgeving aan het werk te zien. De reis naar Nederland zal onder meer worden ge maakt door de „shimbahira" Nakayama, hoofd van de Tenri Kiu en sponsor van het Japanse judo en matsumoto, trainer van de Japanse judobond, de man die zijn hoofd kaal liet scheren omdat tijdens de Olympische Spelen in Tokio Geesing de belangrijkste titel weghaalde. Vele zaken zullen worden besproken. O.a. de mogelijkheid om nog twee pupillen van Geesink, namelijk de kampioen van Nederland Jan Tukker en zijn broer Gerard, zilveren medaillewinnaar tijdens de jongste junioren- kampioenschappen, naar Japan te zenden. Tevens zal dan definitief worden besproken of Geesink in de periode februari/maart voor zes weken de Japanse judo-cracks kan trainen. Anton Geesink, die door een gebroken middenvoetsbeentje enige weken niet heeft kunnen trainen, zal deelnemen aan de open Duitse kampioen schappen op zaterdag 19 november a.s. in Frankfort Hij zal na zijn Japanse reis uitkomen op de Europese kampioenschappen in Milaan en de wereldkampioenschappen 1967 in Salt Lake City. Chr. bond vergadert in Zeeland (Van onze soc.-econ. redactie) OOSTKAPELLE Het hoofd bestuur van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in Hout- Bouwnijverheid streeft nadrukke lijk naar verbetering van de pen sioenuitkeringen. Het hoofdbe stuur deed gisteren deze uit spraak na behandeling van het voorstel van de afdeling Haar lem om de bedrijfspensioenen op te trekken tot 40 per week. Bij de komende onderhandelingen zou daartoe de premie opgetrokken dienen te worden. Samen met de AOW-uitkering hoopt men zo een enigszins redelijk waardevast inko men te bereiken voor hen, die jaren hun krachten in verschillende be drijfstakken hebben gegeven. Optrekking van de pensioenen tot 40 per week zal ongeveer een verdub beling van de premie betekenen. Het hoofdbestuur zal echter pogen bij dé komende onderhandelingen zover moge lijk in deze richting te gaan. Het bestuur van het bedrijfspensioen fonds voor de bouwnijverheid heeft reeds besloten, zo vernemen wij, met ingang van 1 januari a.s. het ouder domspensioen, dat per dagpremie wordt opgebouwd, op 13 cent te stellen in plaats van 11 cent. Per jaar, dat premie is betaald, wordt dan een pensioen verkregen van 31,20 per jaar (thans is dit 26,40). Na het berei ken van 65-jarige leeftijd is de hoogte het pensioen per week afhankelijk het aantal jaren dat men in de bouw heeft gewerkt. Wie er 50 Jaar heeft gewerkt komt aan ruim 30 per week, maar de meesten zullen daar ver beneden blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9