Vietnam-politiek is niet in het geding STUDIECONFERENTIE KRITISEERT KVP Koersverloop op beurs weer teleurstellend VERRASSING BIJ VERKIEZINGEN IN VS: Vitamine-A tegen longkanker Billy Graham maakte noodlanding NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 NOVEMBER I9M (Van een onzer redacteuren) DE grote verrassing bij de verkiezingen in de Verenig de Staten is dit jaar, dat Viet nam niet zo'n grote rol speelt in de campagne van de kandi daten. Het grote gevaar is evenwel, dat Hanoi, Peking en Moskou de uitslagen zullen interpreteren als een protest tegen de oorlog. Want het zou al heel opmerke lijk zijn, als de Democratische partij van president Johnson in een periode van inflatie en ras- senonlusten niet een deel zou verliezen van de in 1964 behaal de uitzonderlijk grote meerder heid in het Congres. Van de meer dan 85 miljoen stemge rechtigden zullen er dinsdag wellicht ongeveer 60 miljoen een nieuw Huis van afgevaardigden, 35 nieuwe sena toren en 35 nieuwe gouverneurs kie zen. De ambtstermijn van een lid van het Huis is twee jaar, die van een senator zes jaar en die van een gouverneur vier jaar. Bovendien moet het kiezerskorps zijn stem uitbrengen voor staatsparlemen- ten en op een aantal kandidaten voor hoge ambten, zoals hoofden van poli tie, officieren van justitie en hulp sheriffs. Het gaat in de Ver. Staten dus veel minder eenvoudig toe dan bij ons. Invloeden Hoewel er dit jaar geen presidentsver kiezingen aan de orde zijn, zal het beleid van Johnson ongetwijfeld de een rol spelen. In zijn een voudigste vorm betekent dit, dat zij die dit beleid steunen geneigd zullen zijn, op kandidaten van de Democra tische partij te stemmen en zij die tegen zijn op Republikeinse te genstanders. Dit is echter geen vaststaande regel. In vele campagnes werden nationale problemen overschaduwd door de persoonlijkheid van kandidaten door plaatselijke en gewestelijke kwesties. Wat Vietnam betreft wij zen onderzoekingen uit, dat dit pro bleem langzaam maar zeker veel zijn scherpe kanten als wrij vingspunt heeft verloren. „Backlash" Een andere zaak is het eventuele effect van de „white backlash". Dit is een uitdrukking voor gevoelens van weer zin bij blanken tegen de burgerrecht- wetgeving van Johnson, speciaal te gen de maatregelen ter voorkoming van discriminatie tegen negers bij de huisvesting. Velen menen, dat de kwestie van de burgerrechten sinds Politieke moord De moord op het kabinet-Cals werd met voorbedachten rade en in koelen bloede gepleegd door de KVP. Echter de KVP wordt voor 85 procent gevormd door arbeiders; de overige 15 procent omvat geestelijkheid, mid denstand, werkgevers. Deze KVP kan zich niet ongestraft van haar kiezers ontdoen. Immers zonder de arbeiders kan dit r.-k. bolwerk niet bestaan. Anders gezegd: kan Nederland niet 'geregeerd worden. De conservatieve vleugel heeft zeer grote schade toege bracht aan de overwegend progressief denkende KVP. Voorts heeft zij ons land „onregeerbaar" gemaakt en ont daan van een uitstekende regering. Drs. Schmelzer heeft de grote dom heid begaan de KVP-woning voor de r.-k. arbeiders onbewoonbaar te ma ken en daardoor een uittocht in de hand gewerkt. Vele arbeiders van r.-k. huize, drs. Schmelzer, zullen u bij de onvermijdelijk komende verkie zingen hun progressieve antwoord meedelen. Utrecht J. Best Zuid-Afrika (2) De Zuidafrikaner v. d. Dussen had m.i. wel degelijk aanleiding tot verkeerde veronderstellingen inzake de dood van Pratt. Wanneer wij let ten op de wereldhetze tegen Zuid-Afri ka dan is het volgens mij duidelijk, dat wij vooral geen gunstige opinie mogen vormen en doet men zijn ui terste best de toestanden in dit land zo zwart mogelijk af te schilderen. Geen wonder, dat bovengenoemde heer naar de pen grijpt. Is dit stoer volk al niet genoeg vertrapt: eerst door de Briten en nu weer door leugenaars die in het gunstige geval halve waarheden over Zuid- Afrika de wereld inslingeren? Het is de hoogste tijd dat met dit land eindelijk eens objectiviteit wordt fa- tracht Urk S. Baarsen Zuid-Afrika (3) Met genoegen het ingezonden stuk van de heer v. d. Dussen gelezen. Dat waren nu eens spijkers met koppen. Tussen haakjes: nog steeds vraag ik me af waar in vredesnaam die ton van Luns is gebleven. Ik dacht dat vice-admiraal b.d. Moorman onlangs over deze zaak behartigenswaardige dingen heeft gezegd. Dordrecht C. Schippers Met name is men bevreesd, dat de voorstanders van geweldloosheid on der de negers aan het kortste eind gaan trekken. Politieke overwinnin gen van voorstanders van ras senscheiding bij de voorverkiezingen hebben de verwachting versterkt, dat de invloed van de „white backlash" is toegenomen. Gevaar Voor het Congres (Senaat en Huis van afgevaardigden) verwachten waarne mers geen belangrijke machtsver schuivingen. Weliswaar kunnen de Democraten hun tweederde meerder heid verliezen. In de praktijk zou dat echter niet van grote betekenis zijn. De Ver. Staten kennen geen gedisci plineerde fracties, zoals we die in Europa hebben. Veel gevaarlijker zou het voor de De mocraten zijn, als een aantal jonge afgevaardigden niet zou worden her kozen. Dezen hebben het mogelijk ge maakt, dat de afgelopen twee jaar een aantal belangrijke sociale wetten werd aangenomen. De Democraten beschikken in het Huis over 295 zetels (van de 435), tegen oe Republikeinen 140. Een verlies van 30 Democratische zetels wordt moge lijk geacht. Ook in de Senaat v67 Democraten en 33 Republikeinen) zouden de Republikeinen goede kansen hebben. Hoop De Republikeinen hebben vooral hun hoop gevestigd op de gouverneursver kiezingen. Op het ogenblik hebben zij maar 17 gouverneurs. Als zij de Democraten een grote nederlaag kun nen toebrengen, verbeteren zij nu reeds hun kansen bij de presidents verkiezingen van 1968, waar zij zich waarschijnlijk tegenover Johnson ge plaatst zullen zien. Zij menen zich te kunnen handhaven in de staten New York, Michigan, Ohio, Pennsylvania, Wisconsin en Massachusetts. Zij hopen beslag te leggen op Californië, Minnesota, Ma ryland en kleinere staten als Arizo na, Arkansas, Nebraska, NevaJe, Jo- wa, New Hampshire en Vermont. Ook in Alabama en Georgia zouien zij niet kansloos zijn. De Democraten daarentegen hopen hun staten (36) te kunnen behouden en daar nog Idaho, Kansas, Oregon en Wyoming aan toe te voegen. Volgens recente opiniepeilingen hebben hun tegenstanders echter de beste kansen. Reagan Heel interessant is de gouverneursver kiezing in Californië, waar de Demo craat Pat Brown naar een de.'de ambtstermijn dingt. Tegenover zich vindt hij de vroegere film-acteur Ro nald Reagan, over wiens optreden we eerder deze week al schreven. Wint Reagan, dan is de kans groot, dat hij de Republikeinse kandidaat wordt, die het in 1968 bij de presi dentsverkiezingen tegen Johnson (of wie er dan Democratisch kandidaat zal zijn) moet opnemen. Reagans kansen zijn goed. Mogen we afgaan op een opiniepeiling over een controversiële kwestie als het verbie den van pornografische lectuur, dan gaat hij winnen. Reagan is voor aan vaarding van een anti-pomografie- wet. Brown is ertegen. Twee op de drie kiezers spraken zich voor een dergelijke wet uit. De vraag is echter, of dinsdag eenzelfde voor keur aan de dag zal treden. Want Reagan was twee jaar geleden nog een fel voorstander van senator Gold- New-York Ook in Maryland is de Democratische kandidaat in moeilijkheden. Het is George Mahoney, die jarenlang pro beert een gouverneurs of se naatszetel te bemachtigen. Hij verzet zich openlijk tegen de rassen-integra- tie-politiek van Johnson. Dit heeft eri enkele dagen geleden toe geleid, dat! Dean Acheson. de vroegere minister van buitenlandse zaken, zich als De-; mocraat heeft uitgesproken voor de Republikeinse tegenstander van zijn partijgenoot, Spiro Agnew. Hoe het in New York zal gaan, is nog een groot vraagteken. Gouverneur Nelson Rockefeller, die enkele malen Terwijl een kiezer onder hun armen door duikt maken gouver neur Wallace van Alabama en zijn vrouw een overwinningsgebaar. Te vroeg? vergeefs probeerde president van de Ver. Staten te worden, doet een gooi naar een derde ambtstermijn. Hem en zijn Democratische tegenstander O'Conner worden gelijke kansen ge geven. Veel zal afhangen van het succes van een der zonen van president Roose^ velt, ook Franklin geheten, die de Democratische partij ontrouw is ge worden en als kandidaat van de libe ralen optreedt Anderen In Massachusetts ging de strijd dezer dagen gelijk op tussen de Republi kein John Volpe en de Democraat Edward McCormack. In deze staat lijkt de Republikein Edward Brooke de eerste negersenator van de VS te gaan worden. Men geeft hem lichte voorsprong op de Democraat Endicott Peabody. In de staat Alabama verwacht mei verkiezing van mevrouw Lurleen Wallace, echtgenote van de huidige gouverneur, die zelf niet herkiesbaar is. Mrs. Wallace heeft al laten weten, dat haar man het werk zal doen en dat zij slechts in naam gouverneur zal zijn. Interessant is tenslotte de race tussen de Democraat Paul Douglas, die in de staat Illinois zijn senaatszetel ver dedigt tegen de populaire Republi- Schuld van 5 min., gokker verdwenen LONDEN Een assurantiemakelaar uit Londen is verdwenen met een miljoenen schuld. De man, Stuart Samuel Morley. had door gokken een schuld gemaakt van meer dan vijf miljoen gulden. De helft hiervan was van zijn bookmaker. Krach tens de Britse wet zijn gokschulden niet invorderbaar, zodat de bookmaker geen enkel recht van spreken heeft. Het enige wat Morley de gokbaas achter liet is een huis van 20.000 gulden en een jachthond van 500 gulden. De Londense zakenman James Charles Shipton is donderdag veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Van zijn werkgever had hij vijf miljoen gulden vergokt. Kongo heeft zijn eerste vrouwe lijke minister: mevrouw Made leine Sophie Lihau (26 jaar en moeder van een dochter), die de portefeuille van maatschappelijk werk gaat beheren. Na de beëdi ging werd van mevrouw Lihau (links) een plaatje geschoten. Naast haar president Joseph Moboetoe. TOKIO Grote doses vitamine-A kunnen het ontstaan van longkanker bij dieren voorkomen, of de ziekte een halt toeroepen. Dit heeft de aan dt medische faculteit van de universiteit van Chicago verbonden Italiaanse ge leerde dr. Umberto Saffiotti verklaard op de openingsdag van het negende internationale kankercongres in Tokio De Italiaan, die een groot aantal proefnemingen met hamsters heeft ge daan, heeft er de nadruk op gelegd dat zijn bevindingen geen uitnodiging ws ren aan sigarettenrokers en mensen die in steden met een zeer verontreinig de lucht wonen, om nu maar ongelimi teerd Vitamina-A te gaan slikken, of grote hoeveelheden wortelen (rijk aan dit vitamine). Een teveel aan vitami ne-A kan namelijk schadelijk zim. LONDEN Tijdens een vlucht van Frankfort naar New York heeft een Boeing-straalvliegtuig van de Pan I American Airways een noodlanding in I Londen moeten maken als gevolg van een defect landingsgestel. Op het vlieg- i veld werden ambulances en brandweer wagens gereed gehouden, doch er de- I den zich geen moeilijkheden voor. De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham, die tot de veertig passagiers in het vliegtuig behoorde, verklaarde dat hij gebeden heeft, toen duizenden liters brandstof boven Het Kanaal moesten worden geloosd om de noodlanding voor te bereiden. Graham, die niet lang daarna met kein Charles Percy, wiens dochter een ander toestel zijn reis voortzette, enkele maanden geleden onder myste-had een congres in West-Berlijn bijge- rieuze omstandigheden werd ver-woond. moord. A A BELGRADO In Zuid-Slavië zijn Uok Fercy, die ,,op winst staat 5 gisteren proeven genomen met een zou een van de kanshebbers wor- nieuw geleid anti-tankwapen, dat onge- den op de kandidatuur van de Re- acht de dikte van de bepantsering v-. tanks en andere militaire voertuigen publikeinse partij bij de presi- Lan vernietigen. De militaire autoritei- dentsverkiezingen van 1968. ten waren vol lof over het wapen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De positie van de confessionele partijen en met name het karakter van de KVP is vrijdag in het Kurhaus scherp bekritiseerd tijdens een conferentie over het Nederlands partijwezen. Dr. ir. S. L. Mansholt, die als inleider optrad, betoogde, dat de werking van de democratie slechts ver beterd kan worden als de partijen aan de kiezers zekerheid kunnen geven, dat met hun wensen rekening zal worden gehouden. Hij meende, dat iedere par tij bij de verkiezingen een duidelijk program moet opstellen met zekere mi nimumeisen. Tevens moet worden aan gegeven waar men de middelen van daan wil halen, anders maakt men zich schuldig aan demagogie, aldus dr. Mansholt. Bij de confessionele partijen acht de inleider duidelijkheid niet mogelijk, FINANCIEEL WEEKOVERZICHT AMSTERDAM De stijgende werkloosheid in ons land, de be richten over bedrijfssluiting, het achterop blijven van onze export en tegenvallende kwartaalcijfers, hebben deze week «en teleurstel lend koersverloop op de effecten beurs veroorzaakt. Het onbeha gen over de voortdurende kabi netscrisis en de onzekerheid in zake het toekomstige regerings program hebben de ongeanimeer de stemming versterkt. In de kommervolle omstandigheden, waarin de beurshandel de laatste tijd zich bevindt de omzet bereikte inde afgelopen maand een nieuw dieptepunt heeft de markt meer dan ooit be hoefte aan stimulerende berichten, wélke een opleving teweeg kunnen brengen. Inplaats daarvan heeft de beurs allerlei feiten te verwerken, die deprimerend zyn. Het laatste bericht over onze betalingsbalans, dat er dit jaar een aanzienlijk 'groter tekort zal zijn dan in september jl. werd ge raamd, voornamelijk door het ach terblijven van onze export bij de aanvankelijke schattingen, kan een aanwijzing zijn van een versnelling der economische teruggang. Berich ten over de toenemende werkloos heid wélke aan het einde van okto ber tot 44.000 man is gestegen tegen 29.000 een jaar geleden, maken op de beurs een onbehaaglijke indruk. De Verenigde Glasfabrieken gaan de vesti ging in Nieuw Buinen sluiten, de AKU moet de produktie van synthetische tex- tielgarens beperken wegens het oplo pen van de voorraden, sommige metaal bedrijven in Limburg moeten gedeelte lijk sluiten, het zijn allemaal aanwijzin gen van een teruglopend getij. De beurs houdt er dan ook rekening mee, dat dergelijke berichten in de komende tijd nog meer gelanceerd zullen wor den en staat voor de rest van dit jaar uiterst gereserveerd inzake een ople ving van de hémdel. Te meer betreurt men het, dat de kabinetscrisis vanwage het mislukken der formatie-Schmelzer verlengd wordt, omdat meer dan ooit aan de onzekerheid een einde dient te komen en. een krachtig regeerbeleid voor ons land noodzakelijk wordt ge acht. Deze week kwamen de Kon. Shell en de Kon. Hoogovens met de cijfers over het derde kwartaal en ze vielen de beurs duidelijk tegen. Het olieconcern kwam met een verbetering van de winst over genoemd tijdvak van 3.8 procent, hetgeen wel iets meer is dan over het 2e kwartaal (2.9 pet.), maar aanzienlijk minder dan over het eerste kwartaal (10 pet). In totaal is over de eerste negen maanden een vooruitgang in de winst geboekt van 5V« pet., het geen een minder gunstige ontwikkeling demonstreert dan de Amerikaanse olie- incerns aan de dag leggen. De Hoogovens kwamen met een winst over het derde kwartaal, welke ruim 17 pet. lager was dan over dezelf de periode van 1965. Over de eerste negen maanden komt de winst uit op 59.6 miljoen tegen 74.7 miljoen v.j., hetgeen overeenkomt met een terug gang van ruim 20 pet. Natuurlijk wist men wel op de beurs, dat het in de Westeuropese zwa re industrie een stuk minder ging, ge let op de berichten uit het buitenland, maar toch viel de jongste kwartaal- staat der Hoogovens wel tegen. Er kwam enig aanbod in Olies en Ovens, waardoor de koersen terugvielen van 136 tot 131 resp. van 295 tot pet. Het bericht over de AKU-fabriek te Emmen, waar de produktie verminderd wordt, heeft geleid tot een verder koersverlies voor ons rayonfonds. De notering daalde van 61 tot 56. Philips liep ook terug en kwam van 84.60 op 80.40, zonder dat er bijzon dere berichten over de gang van zaken bij dit concern bekend werden. De beurs begint uit te kijken naar berich ten over de kleurentelevisie West-Europa en men hoopt, dat Philips in 1967 zich een aandeel in de zich dan ontwikkelende markt voor kleurentele visie zal weten te veroveren. De ontslui ting van deze Europese markt kan nieu we perspektieven openen en het is te hopen, dat de grote Amerikaanse con cerns geen „roet in het eten" zullen werpen. Unilever was vrijwel onveranderd ge noteerd. Op 9 november a.s. zal het margarine-concern met de cijfers het derde kwartaal voor de dag komen. De Kon. Luchtvaart Mij heeft ook de kwartaalstaat gepubliceerd en daarixit is gebleken, dat de winst over het 2e kwartaéd van het boekjaar 1966/'67 (van 1 april tot 30 september) ruim 56 miljoen beliep tegen 43 miljoen in dezelfde periode van 1965/'66. Het eigen vermogen van de KLM kwam ultimo september uit op 208 miljoen, zodat het aandelenkapitaal van 200 miljoen weer intact is. Op 7 november zal de claimhandel voor de nieuwe emissie van 50 mil joen beginnen. Intussen is de koers van het fonds deze week verder gedaald en ze kwam van 348 op 326 cum Een flinke koersdaling onderging de ze week ook Expl. Mij „Scheveningen' vanwege het feit, dat het dividend over 1965 in feite gepasseerd wordt. Inplaats daarvan krijgen de aandeelhouders 50 pet. agiobonus in aandelen, maar dat is geen dividend, maar een uitbreiding van de papierwinkel bij de EMS. Na tuurlijk was het Zwolsman onmogelijk, gezien de krappe liquiditeit, om een contant dividend over 40 miljoen aan delen uit te keren en heeft hij zijn toevlucht gezocht in een uitbreiding van het aandelenkapitaal. Een derge lijk voorstel is echter in de huidige omstandigheden bepaald niet bevredi gend te noemen. Dergelijke uitkeringen zijn verantwoord in een periode van voortgaande groei, maar het is ons niet duidelijk, dat de EMS de laatste tijd zulk een opleving kent. Maar er is nog een verrassing in petto, want de heer Zwolsman heeft gezegd, dat op 18 november, als de jaarvergadering wordt gehouden, het lang geleden aangekondigde omwisse- lingsvoorstel, bekend zal zijn. De aan deelhouders zullen op de jaarvergade ring ongetwijfeld trachten meer licht over de Zwolsman-aktiviteiten te krij gen, want ook na de publikatie van het jaarverslag, is nog veel in nevelen ge huld. Het gemanipuleer met de waar dering van onroerend goed in de ba lans staat ons niet aan en hoe zit het precies met de dochterondernemingen? Merkwaardig is, dat er al weer andere accountants het verslag getekend heb ben, sedert 1962 elk jaar een nieuwe accountant. Waarom toch? De heer Zwolsman gaat de op de jaarvergade ring aanwezige aandeelhouders daarna opvrolijken door ze in zijn circus te vergasten op een voorstelling van Wim Kan. Nu die kan de aandeelhouders wel weer een lach om de mond tove- Intussen zal het de lach zijn van jeen „boer. die kiespijn" heeft. De koers der aandelen EMS daalde deze week van 154 tot 133 pet. De beurs heeft met belangstelling kennis genomen van het bericht, dat de begin 1966 doorgevoerde accijnsverho ging voor gedistilleerd niet tot veel gro tere inkomsten voor het Rijk zal lei- omdat deze binnen hun eigen partij naar een synthese van tegengestelde belangen streven en niet tevoren wil len aangeven welke politiek zij wensen te voeren. Er dient in de politiek tus sen de partijen echter een discussie mogelijk te zijn en dat maken confessi onele partijen onmogelijk, betoogde de heer Mansholt. Hij had de indruk, dat de PvdA de fout heeft gemaakt een program op te stellen, dat teveel op de toekomst is afgestemd, terwijl de meeste kiezers met vraagstukken van alledag t« nr- ken hebben. Dr. Mansholt betoogd b dat de opkomst van diverse kleine pai- tijen de bestaande politieke groeperin gen tot nadenken moest stemmen. Zij zullen moeten reageren op het onbeha gen waarmee ze geconfronteerd wor den. Hij zag geen heil in het reorganise ren van een aantal bestaande partijen,, zoals in 1946 bij de doorbraak is ge beurd. Op den duur zullen wellicht be paalde partijen naar elkaar toegroeien, waardoor een fusie mogelijk wordt, te meer omdat onze partijorganiaatie zal moeten passen in het Europese pa- Deze kritische woorden, met name over de KVP, vonden bij veel sprekers weerklank. In dit opzicht wierp de hui dige kabinetscrisis duidelijk een scha duw op dit congres. Dr. A. Hoogerwerf, hoofdambtenaar aan de VU, deed de suggestie, de in vloed van de kiezer te verhogen door het mogelijk te maken, voorkeurstem men uit te brengen, waarbij via een bepaalde kandidaat tevens een voor keur voor samenwerking met een tweede partij tot uiting kan worden gebracht. Opvallend was het betoog van de Rotterdamse burgemeester W. Thomas sen. Hij bepleitte oprichting van studie groepen van politici uit alle partijen om gezamenlijk de partijstructuur te gaan bestuderen. De heer Thomassen herinnerde aan de discussies, die na da oorlog over dit onderwerp zijn gevoerd en die geleid hebben tot oprichting van de PvdA. Opgevoerd als echte SDAP-er betekende het contact met an dersdenkenden voor mij een geestelijke verrijking, aldus de heer Thomassen. Smalle basis De tweede inleider, de Nijmeegse hoogleraar W. van der Grinten, verde digde het standpunt van de confessione le partijen. Hij betoogde, dat behalve het program ook het geestelijk klimaat en de sfeer in een bepaalde partij een rol speelt. Het verwijt dat de confessio nele partijen de politieke sfeer onzui ver maken gaat zijns inziens niet op, omdat binnen elke partij een synthese tussen verschillende stromingen gevon den moet worden. Hij vond het voorte onjuist, als een politieke partij uitslui tend belangen van een bepaalde groep gaat nastreven. Om de politieke verhoudingen in Ne derland te verbeteren moet volgens prof. Van der Grinten gestreefd wor den naar vorming van kabinetten op smalle basis. Hij vond het onjuist, dat de KVP meestal streeft naar samenwer king met AR en CHU, waardoor onver mijdelijk een brede basiskabinet met een zwakke oppositie gevormd moet worden. Zijn persoonlijke voorkeur ging uit naar een kabinet van KVP en PvdA. Prof. Van der Grinten bepleitte een beperking van de groei der kleine par tijen door lijstbinding tussen de acht tien kieskringen te verbieden. Vandaag zullen de heren Aalbersa (kath. v.) Tans (soc.), Berghuis (a.r.). Tilanus (ch.) en Vonhoff (lib.) reageren op de opmerkingen, die vrijdag zijn gemaakt. De conferentie, die onder leiding staat van de Tilburgse hoogleraar prof. H. W. J. Bosman, wordt bijgewoond door een groot aantal politici zowel kamerleden als ministers hooglera ren en vertegenwoordigers van diverse partijen. De bijeenkomst is georgani seerd door de directie van De Volks krant. Russische satelliet met ionenmotor MOSKOU Pas nu heeft ha» Russische persbureau Tass melding ge maakt van de lancering (in oktober) van de Yantar-I. Het is een ionosfe- risch laboratorium, dat is voorzien van een gasplasma-ionenmotor. De satelliet beschrijft een baan om de aarde op een afstand die varieert van 100 tot 400 kilometer. den. De in de begroting opgenomen meeropbrengst der accijns van «<0 mil joen, moest inmiddels al verlaagd wor den tot de helft en in vakkringen re kent men, dat er helemaal geen grotere opbrengst voor het Rijk dit jaar zal overschieten. Op deze wijze blijkt weer eens, dat er grenzen zijn aan het be lasten. Wij denken ook aan het wegver voer.., j I

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7