„IR BEN EEN EMOTIONEEE MANNETJE" Weekagenda Ex-Lakenhal-directeur Van Wessem. Een heleboel mensen kunnen gewoon niet kijken - 'thad.-TUótO^. sanj^^ KLAVERBLAD KOFFIE 50X-fi.SZOóUsrjan janssen Commentaren Orgelstad Knooppunt £sso) GAS VOOR OM FORT NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 Zaterdag (5 november) Hockeykantine sportpark Roomburg. 8 uur: jazz-sociëteit Folk Beat 14. Matt Matthews en zijn trio. Den Burcht, 8 uur :toneelavond Ons Grunneeerlaand. Breestraat 19. 8 uur: Boemerang-soos- avond, met disco-jockey's. L.H.J.-gebouw Levendaal 103, 8 uur Herv. Jongerecsoc:, feest in operetteland Mare 43, 8 uur: feestavond Tokheim Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, soc. 't Roefje, sprokke- bal, gratis toegang voor iedereen Den Haag Schouwburg. 8.15 uur. Haagsche Comedie met ..School voor Den Haag Diligentia. 8.30 uur: Nieu we Komedie met „Mama. kijk zonder handen". Schevenlngen Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest met vioolsolist. Zondag 6 november) Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen trum Rehoboth. 's middags disco-socië teit, populair klassiek programma vooi iedereen. Maandag Zuiderkerk. 8 uur: Maatschappij voo' Toonkunst. 8 uur: concert Herman Kreb- bers viool en Danièle Dechenne. piano. Dinsdag De Lakenhal. 2 uur: lustrum afd. Lei den S.S.R., prof. dr. E. Zürcher en dr. A L. Constandse over de geschiedenis van de Chinese revolutie en politiek-econo- mïsche verschijnselen. De Lakenhai, 8 uur: Ver. Oud-Leiden. W. Raue over ontstaan en doel van Hendrik de Keyser. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Technische school Haagweg. 8 Ver. oud-leerlingen Ambachtsschool, voorlichting Stanley Works Den Haag. Schocwburg, 8 uur: De Timdelereclub met „Toontje heeft een paard getekend" Petrakerk (Noord). 8 uur: afd. Noord Christen-vrouwenbond. ds. H Boute: over „Ik wou dat het altijd zondag was" Woensdag De Lakenhai, 2 uur: lustrum afd Lei den S.S.R., dr C. P. van Andel en L. C. Baas over filosofisch-religieuze achtergronden en de reactie van he christendom. Gehoorzaal, 8.15 uur: lustrum afd. Lei den S.S.R.. concert Utrechts Studenten koor en -orkest. Stadhuis. 4 tot 6 uur: zitting spreekuur sociaal raadsman. Donderdag (10 november) Groot Auditorium Academiegebouw. 5.15 uur: lustrum afd. Leiden S.S.R., dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot over christe lijke politiek, na afloop receptie bestuur. Oude Singel 236, 8 uur: ledenvergade ring Door Eendracht Verbonden. Vrijdag (11 november) Rapenburg 10: jeugdonfmoetingscen- trum Rehoboth. 8 uur: tienersoc. 't Ven ster, quiz-avond, pittige vragen en prij- Gehoorzaal. 7.30 uur: uitvoering gym nastiekvereniging Jahn. Antonius-cubhuis, Mare 8 uur: uitvoe ring Crescendo. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruilavond voor verzamelaars. Zaterdag (12 november) Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, sac. 't Roefje, modeshow veel variatie en combinatie. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 3 uur: herv. jongerensoc.. Valkenjacht Breestraat 19: Boemerang-sociëte". nachtelijke Boemerang-dropping. Zondag (13 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetjngscen- trum Rehoboth. 8 uur: societeitssvonc voor beide sociëteiten. Dagelijks in Den Haag Theater Pepijn, Nieuwe Schoolstraat 23. 8.30 uur. cabaret Paul van Vliet, be halve maandag. Schevenlngen Circustheater. 8 uur: Toon Hermans met ..Tien Toon (be halve maandagavond). Films Camera (2.30, 7 en 9..15 uur): Strangers in the night (18 jaar), woensdag: De naakte Odyssee (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur»: Ardennenoffen sief 1944 (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De boeka niers (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De onover winnelijke drie (14 jaar) Studio (2.30. 7 en 9.10 uur): Ik een vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Rififi in Parijs (18 jaar). LEIDSE AUTOREPARATIE DIENST 24 uurs autohulpdienst TEL. 21496 b.g.g. 20693 (Van een onzer redacteuren LEIDEN Toen drs. N. van Wes- sem in juni 1953 uit Utrecht naar Leiden kwam, om daar directeur te worden van het stedelijk mu seum De Lakenhal, zag hij ah een voornaam element in hét moderne museumbeleid een nauw contact met de bevolking en vooral met de opgroeiende jeugd. Nu hij Leiden gaat verlaten in ver band met zijn benoeming tot hoogleraar in de kunstgeschiede nis aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam, is niet iedereen ervan overtuigd dat hij er ook werkelijk in is ge slaagd die contacten te leggen. Met name in de kring die de 26-ja- rige eigenaar van Galerie Walen kamp om zich heen heeft verza meld, is men de mening toegedaan dat De Lakenhal voor veel Leide- naars ivoren toren is geble ven. De nu vertrekkende directeur zou van het museum geen ontmoe tingsplaats hebben gemaakt, te weinig tentoonstellingen van mo derne kunst hebben gehouden en De Lakenhal niet genoeg bekend heid hebben gegeven. „Hij heeft geen progressief beleid gevoerdvat galeriehouder Wa- lenkamp de bezwaren samen bezwaren die hij trachtte te on dervangen met zijn eigen galerie, waarin voornamelijk „le dernier cri" aan bod komt. De heer Van Wessem wuift die kri tiek niet helemaal weg. al gelooft hij dat er wel degelijk iets is gebeurd in Leidei). „In het algemeen"', zegt hij, „is het klimaat gunstiger geworden. Openbaar kunstbezit heeft er duide lijk toe bijgedragen dat de belangstel ling voor kunst is toegenomen. De moeilijkheid in Leiden is alleen dat je te dicht bij Amsterdam en Den Haag zit. De organisatie is daar natuurlijk beter en ze beschikken over meer geld, waardoor er meer kan worden gedaan dan hier. Het spreekt dus vanzelf dat de mensen die in kunst zijn geïnte resseerd daarheen gaan. Kijk eens, ik ben een jongen uit Sittard; voor mij is die ligging van Leiden echt een moeilijk probleem" Kotsmisselijk Wat die moderne kunst betreft: „Ik vind dat je niet iets moet brengen ómdat het nieuw is. Al die pop-art en op-art bijvoorbeeld stelt toch niets voor. En kijk nou eens naar die Bien- nalle van Venetië: als je ziet wat ze daar allemaal brengen daar word ik kotsmisselijk van". Van zijn stoel opstaand en druk ge barend heen en weer lopend door zijn weinig luxueuze werkkamer: „Nu gaan ze daar in Chicago weer zo'n duur beeld van Picasso neerzetten. Dat is gewoon een gruwelijk lelijk geval. Ja, 'k ben een emotioneel mannetje wat dat betreft. Een heleboel mensen kun nen gewoon niet kijken. Ze hebben een grote waffel en bauwen elkaar maar na". Ouwe wasbaas De heer Van Wessem wil bepaald niet alle eigentijdse kunst op de vuil nisbelt zien; hij maakt alleen bezwaar tegen lieden die allerlei naar zijn me ning modieus gedoe als kunst presen teren. Zo heeft hij bijvoorbeeld wel grote bewondering voor Henry Moore („een van de grootste beeldhouwers", „geweldig") en heeft hij in Leiden verschillende exposities met werk van tijdgenoten gebracht. Om er 'n paar te noemen: Kees Verwey, W. H. Tweehuy- sen, Rein Dool, Nicolaas Wijnberg, de Amsterdamse realisten Herman Ber- serik, Fer Haserik en zeer onlangs nog Lo Westerik en Wout van Heus- Buiten degenen die naar Amster dam of Den Haag „vluchten" is ei volgens hem een „kleine kern" van kunstgenieters in Leiden, die even weinig modieus maar zeker ook niet anti-modern is ingesteld. Naar zijn mening is die kern onder zijn bewind zeker niet kleiner geworden. Ze be staat uit mensen „van hooggeleerde tot zeer eenvoudige" die gewoon de kunst komen en niet om het een of andere stuntje. De „kunstliefhebbers" die het al leen of hoofdzakelijk om dat laatste te doen is, ziet de heer Van Wessem liever niet: in een bekend museum als het Stedelijk in Amsterdam zijn ze in de zalen met het vaste bezit meestal ver te zoeken. Hij geeft de voorkeur aan bezoekers als „die ouwe wasbaas". die geregeld in De Laken hal rondloopt en hele gesprekken voert over wat hij ziet". Geldgebrek trekkende directeur gelooft ook niet dat zijn museum zo onbekend (gebleven) als wel wordt beweerd. DRS. J. N. VAN WESSEM jongen uit Sittard Anderzijds geeft hij. zij het wat aar zelend, toe dat er nog meer reclame had kunnen worden gemaakt. Hy wijt dit tekort aan de te kleine staf en het gebrek aan geld. Bij afwegizheid van een public-relationsman heeft hij zelf alle propaganda verzorgd: de distri butie van affiches, het bezoeken scholen en wat er verder op dit ter rein aan te pas komt. Teleurstellend vond hij het geringe enthousiasme van directeuren en rec toren van middelbare scholen voor zijn pogingen de schooljeugd over de prem- pel te helpen. Desondanks wist hij geregeld rondleidingen voor deze ca tegorie te organiseren; het aantal voor jongere leerlingen moet op het ogenblik zelfs worden uitgebreid. Ook de arbeidersjeugd en de leden van de volksuniversiteit meent hy, gezien de beperkte middelen, redelijk te hebben bewerkt. In het algemeen dacht hij er toch wel in geslaagd te zijn De Lakenhal voortdurend ir nieuws te houden, alleen al door ziin pogingen de gemeente van tijd tot tijd geld voor bepaalde aankopen te ont wringen. Dolgelukkig Hoewel de Leidse rozen dus niet vrij van doornen zijn geweest, gaat drs. Van Wessem „echt zonder cune" weg, zoals hij zegt. Voor hem be tekent Amsterdam geen vlucht, in tegendeel: ,Jk ben hier dolgelukkig geweest en heb me nooit displaced of zo gevoeld. Ik heb hier heel fijn geT woond en het hier altijd heerlijk ge vonden". Zijn besluit toch op een hoogleraars- stoel te gaan zitten, heeft hij genomen omdat hij vond dat je je leven af en toe een drastische wending moet ge ven en omdat hij aangezocht werd voor het professoriaat, wat hij zo zon der sollicitatie toch wel eervol vond. Bovendien had hij al gemerkt dat doceren hem wel ligt; hij geeft al een paar jaar met veel plezier les op het Philosophicum in Warmond, waar mee hij hoopt te kunnen doorgaan, en in Nijmegen is hij een tijdlang aan de rooms katholieke journalistenoplei ding verbonden geweest. Ook in Amsterdam, waar hij sinds 1 oktober al aan het werk is, heeft hij alleen nog maar plezierige ervarin gen opgedaan. ,Ja, kijk-es, je bent bang dat die jongens mett al die baar den en zo alles maar ouwe koek zul- Zox/z.td fautic! jan janssen len vinden, maar dat is reusachtig meegevallen. Ook voor oudere kunst hebben ze erg veel belangstélline". Oude zouden In De Lakenhal blyft de nieuwe hoogleraar de lopende zaken afwik kelen totdat zijn opvolger de hoge za len betreedt. Voor zijn Leidse func ties, in de VVV, K. en O. tal van dere instellingen, heeft hij al bedankt; zijn nevenwerkzaamheden die niet met Leiden samenhangen, hoopt hy te kunnen voortzetten. Wanneer over een paar weken de museumdeuren definitief achter hem dichtvallen betekent dat niet het ein de van alle museumwerk: „In die academie worden geregeld tentoon stellingen gehouden en ik zit ook in die tentoonstellingscommissie. Sommi- ge oude zonden zal ik dus nog wel eens kunnen botvieren". Drs, J. N, van Wessem werd op 29 december 1922 in Sittard geboren. Na eindexamen gymna sium te hebben gedaan, dook hij onder tot september 194-4. In 1946 ging hij kunstgeschiedenis stude ren in Nijmegen, waar hij in 1949 kandidaatsexamen deed. In 1952 legde hij in Utrecht het docto raal af; zijn scriptie was gewijd aan de zestiende-eeuwse schilder Lucas uan Ley den- Na een paar maanden hoofd assistent bij het 'Kunsthistorisch instituut in Utrecht te zijn ge weest, werd hij in 1953 directeur van De Lakenhal. In Amsterdam is hij de opvolger van prof. dr. F. W. S. van Thienen, die met pensioen is gegaan. Hij hoopt dat zijn hoogleraarschap hem vol doende tijd zal laten om zijn proefschrift af te maken. Ontsparing bij de Leidse Spaarbank LEIDEN In oktober werd bij de Leidse Spaarbank ingelegd 3.692.129,36 en terugbetaald 3.772.625,08. Het totale te goed bedroeg eind oktober 78.560.573.56. hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende ge\ allen, potheek Van Driesum. Mare 110. te; 20406. Op zaterdag 5 november is in Leiden morgens van 8 tot 12 uur. voor spoed eisende gevallen bovendien geopend: Zuider-apotheek, Lammenschansweg 7. tel. 23553 Apotheek R. van Breest Smallenbuig te Leiderdorp en apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse apotheek is op zondag november gesloten van 8 uur tot 24 uui Tentoonstellingen De Ruif. Janvossensteeg 59: tentoonste!- "ng van poppen van Carla Klein, van 7 dv tot en met 7 dec, van 10 tot 8.30 ir, behalve zat en zondag. Academiegebouw. Rapenburg, tentoon stelling van de Breda-collectie Rynlandflat (Churciiüi-taan, ingang Bachstraat): schildertien Fer Hakkaar' Wil Tweehuysen Keramiek Babs van Elsdingen. beeldjes Hans van Dinteren wandplastieken Ben Wolfs (in okt en zaterdagmiddag 2 tot 5 en woens dagavond 7 tot 9 uur» Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11. werk van Georg Hadeier (vaD 29 okt.— ov.. 1118 uur. vrijdag ook var, 19.3021.30 uur. zondag en maandag gesloten). WASSENAAR Kunstzaal Heuft. Hoflaan 7: tentoonstelling van beeldend naaldwerk van Hanne Meijer-de Heer en droogboeketten van Marijn Eschauzier (van 7 tot en met 24 november, maandag zaterdag van 10 tot 5 uur. ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur zon dags gesoten) Morgen in Leiderdorp dienst om 5 uur LEIDERDORP De tweede dienst van de Hervormde Gemeente begint met ingang van morgen om 5 Niet meer om half 7 dus. De kerke- raad wil deze winter met het nieuwe aanvangsuur een proef nemen. Dit is een resultaat van een enquete die enige tïjd geleden m de Herv. Ge meente werd gehouden. Bij de beant woording der vragen werden o.m. be zwaren genoemd tegen het tijdstip half 7 als begin der avonddiensten. In de tweede dienst morgen hoopt ds. J. P Honnef voor te gaan. Het is een jeugddienst. /lufamrtdfr U jan janssen LEIDEN De bezoekers van de Gehoorzaal moeten er in de komende weken rekening mee houden dat het podium een abnormaal aanzien heeft. Daar wordt namelijk gewerkt aan de constructie van het grote orgel, dat midden volgende maand in gebruik zal worden genomen. Het orgel is ge bouwd door de fa. Flentrop te Zaandam. Onze tekening toont het front. De dispositie volgt hier. Hoofdwerk: prestant 8'; quintadeen roerfluit 8'; octaaf 4'; speelfluit 4'; octaaf 2'; mixtuur IV; cymbcl III: trompet 8'. Borstwerk: holpijp 8'; koppelfluit 4'; prestant 2'; quint li j'; sexauialter II: regaal 8'. Pedaal: bourdon 16"; prestant 8": gedekt 8'; octaaf 4'; ruispijp III; fagot 16'. Uit deze dispositie blijkt, dat het or gel twee handklavieren heeft en een pedaal. De handklavieren kunnen on derling worden gekoppeld en ook kun nen zij onafhankelijk van elkaar aan het pedaal worden gekoppeld. Het aantal pijpen bedraagt 1369. Het merendeel is gemaakt van een alliage van tin en lood; de grootste zijn van koper vervaardigd. Het orgel is gebouwd volgens het zgn. sleepladensysteem met mechani sche toets- en registertractuur. De indvoorziening is geplaatst in de gang achter het toneeL De ombouw van het orgel is ge maakt van de houtsoort peroba de campos, welk hout ook voor de be timmering van het toneel is gebruikt. De versiering boven de pijpen is ge maakt van mahoniehout, terwyl de daarop aangebrachte pijpen zijn ver guld. Leiden is orgelstad geworden. Men wordt zich daarvan weer bewust als men hoort dat de Stadsgehoorzaal volgende maand wordt verrijkt met een groot en kostbaar orgel dat als begeleidings- en concertinstrument dienst gaat doen. Verscheidene jaren heeft de fa. Flentrop in Zaandam er aan gebouwd en de gemeenteraad was bepaald niet karig in het toeken nen van aanvullende bedragen. De pot van het Burgerijfonds heeft op deze wilze een zinvolle bestemming gekregen. Ook door ingrijpende restauraties wordt in Leiden een nieuwe orgeltra ditie opgebouwd. Onlangs werd het herstel van het orgel der Lutherse kerk voltooid en de restauratie van het orgel der Marekerk, die op on geveer f 100.000 werd begroot, be vindt zich in een laatste faze. Dan is er nog een aantal kleine orgels waarop bepaalde fragmenten nit het rijke orgelreperoire goed tot hun recht komen: bijv. in de chr. geref. kerk, de geref. kerk Oude Vest en de Waalse kerk. Met de orgels van de Pieterskerk en de Hooglandse kerk is Leiden met ere vertegenwoordigd in de eerste klasse der orgelhistorie. Nu is het wel te hopen, dat wij re gelmatig ook iets te hóren krijgen. De gelukkige samenwerking tussen Hervormde kerkvoogdij en K. en O. garandeert ons elke zomer een voor name serie orgelconcerten in de Pie terskerk. Het gebruik van het orgel in de Ge hoorzaal zal zich, ook al gezien het bedrag dat het kostte, niet mogen beperken tot een paar zanguitvoerin gen per jaar. Wellicht kunnen Haar lem en Alkmaar Leiden ten voor beeld dienen. Laat men bijv. niet te veel aan de avonduren denken. De mensen gaan *s avonds niet meer zo gemakkelijk de straat op. Middagpauzeconcerten, waar men vrij in en uit kan lopen, hebben een veel gunstiger kans. Den Haag kent die ook. En dan hangt het natuurlijk ook van het programma af. De Gehoorzaal laat gevarieerder pro gramma's toe dan een kerk. Bij de keuze van de organisten moet men daarmee wel rekening houden. Als men het goed aanpakt, kan Lel den op het gebied van de orgelmuziek een nieuwe reputatie opbouwen. O |a even naar PRONONCE voor één van die machtig mooie LAKENSETS Het verkeersknooppunt Lammen- schansweg (twee banen), Zoeter- woudsesingel (twee richtingen). Plantsoen, Geregracht, Korevaar- straat en Jan van Houtkade (we zijn er...!) is het gecompliceerdste van de binnenstad. De gebruikers zijn er kennelijk allen uiterst behoedzaam, want het punt komt in de ongeluk- kenstatistiek van de politie nog maar zelden voor. Maar in de spitsuren «s de verkeerschaos er compleet Het verkeer moet zich er dan letterlijk in de gewenste richting wringen. Hier is maar één oplossing mogelijk: een lichtinstallatie. Het is ons be kend dat deze in voorbereiding is. Maar wij menen óók te weten dat de uitvoering nog wel een jaar op zich kan laten wachten. Het punt maakt namelijk deel uit van een regelings plan voor deze gehele omgeving. En dat vereist nog tamelijk langdurige studie en voorbereiding. Toch betwijfelen wij of nog zo lang kan worden gewacht met maatrege len. .Of men overwege een voorlopige regeling óf de voorbereiding worde aanmerkelijk versneld. Het verkeers aanbod wordt hier met de dag groter. De nieuwe parkeerplaats voor tach tig auto's achter de Geregracht is weer een extra belasting. Het lijkt erop dat men bedenkelijk achter de feiten gaat aanlopen. voor geyser, gasfornuis, verwarming... Esso Gas in fles I

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3