Kerk moet zich ontledigen van alle machtsaanspraken Een ivoord voor vandaag Eén kerk voor r.k. hervormd gebruik en\ Pater Adolf's over „God is dood Secularisatie niet slechts negatief Is de gereformeerde wereld veranderd? Europeanum voor onze kinderen" W oningbou wcorporaties gaan samenwerken Voetangels en rozen Uw probleem is het onze Kerken in geldnood op Madagascar ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 „En ook Jezus en Zijn discipelen waren ter bruiloft genodigd." (Johannes 2:2) Morgen gaan we weer naar de kerk. Daar kunnen wij Christus horen, daar kunnen wij tot Hem spreken, Hem aanbidden en Hem onze gaven brengen. Want daar woont Hij. Maar het omgekeerde gebeurt ook. Vandaag lezen wij van Jezus, Die bij mensen in hun huis komt. Zij hadden Hem uit genodigd om op hun bruiloft te komen. Dat hoefde niet. Niemand zou er iets van gezegd hebben, als zij Jezus niet uitgenodigd hadden. Maar zij hadden het gedaan. Spontaan. Omdat zij er behoefte aan hadden. En als wij kaarten versturen voor een receptie, dan hebben wij nog al eens de neiging om die of die verre oom, met wie toij al jaren geen contact meer hebben, toch ook maar een kaart te sturen, omdat die zulke mooie cadeaus geeft. Maar de mensen ran Kana was het alleen te doen om Hem. Nodigen wij Christus ook uit in ons alledaagse leven? Niet in een synagoge, niet in een plechtig godsdienstig gezelschap, maar op een zeer aards en blij gebeuren, op een bruiloft heeft Hij voor het eerst Zijn heerlijkheid geopenbaard (vers 11). Geven wij Hem er gelegenheid voor Wij lezen vandaag 1 Johannes 5 1-12. Wij lezen morgen 1 Johannes 5 13-21. In nieuwe Leeuwardense wijk (Van een medewerker) LEEUWARDEN Her vormden en rooms-katholie- ken in Leeuwarden hebben besloten samen één kerk te bouwen in het uitbreidings plan Bilgaard. Nog te benoe men commissies van beide kerken zullen trachten een soort contract op te stellen. Details Zaken als financiering, ge bruik. beheer en inrichting zul len dan tot in details worden ge regeld. Over de plaats van de „eenheidskerk" is al onderhan deld met het gemeentebestuur. Men wist van elkaar, dat beide bouwplannen hadden voor Bil gaard. Voorzichtig werd geop perd samen te gaan bouwen en na enkele maanden was men het Er wordt zo te werk gegaan, dat de kerken zichzelf zullen blij ven. Geen gezamenlijke activitei ten zullen worden opgezet en bei de kerken houden uiteraard hun eigen verantwoordelijkheid. Voorzitter Op een persconferentie hebben dr. L. G. VVagenaar, voorzitter van de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeente in Leeu warden en pater M. Vijverberg, kapelaan van Bilgaarde, de mo tieven uiteengezet. Het zijn oecu menische redenen en natuurlijk ook economische geweest, die bei de partijen hebben doen beslui ten één kerk te bouwen. Men ziet elkaar als mede-christenen, maar dat betekent niet dat de verschillen tussen de Hervormde en Roomse Kerk worden gebaga- C. van der Vlies overleden AMERSFOORT Dezer dagen is op 66-jarige leeftyd onverwacht over leden de heer C. van der Vlies, die bekend is geworden door het vele be langrijke werk. dat tiy gedaan heeft voor de protestants-christelyke zie kenverpleging. De beer Van der Vlies was oprich ter van de landelijke stichting pro testantse gezondheidszorg en van de verzekeringsmaatschappij het Wh Blauwe Kruis, waarvan hij tot zijn overlijden directeur was. Ook was hij bestuurslid van de na tionale christelijke geheelonthouders vereniging en van „Huize Henriette" in Apeldoorn. Gisteren is hy in stilte begraven. A. Baunraard Thomwn, een van de bekendste baptistenpredikanten in Dene marken, is overgegaan naar de congrega- tionalistische kerk. De 55-jarige Thomsen was vijf jaar president van de Deense Baptistenunie en in 1964 president van de Europese Baptistenfederatie Beroepingsiverk NED. I1ERV. KERK Aangenomen naar Goes «vrijz. herv.; tevens bijstand in het pastoraat te Vlis- singen toez.), J. C. van den Berg te Haaksbergen. Bedankt voor Heden. C. Treure te Has selt; voor Poortvliet. G. Veldjesgraaf te Nederhemert: voor Wijk bij Heus den. telliseerd of verdoezeld. Toch wordt het onverantwoordelijk ge acht „om met het oog op de kerk van morgen twee kerkgebouwen te olaatsen in één stadswijk". „Wij dienen één Heer en dat willen we nu ook wel eens laten zien. Er is de laatste tijd overal veel interkerkelijk contact, maar wij vinden, dat er nu ook maar eens iets gedaan moet wor den," aldus dr. Wagenaar. VLAARDINGEN Voor het eerst wordt men zich in de Rooms- Katholieke Kerk bewust van het feit, dat ook het rooms-katholiek kerkelijk christendom in de wereld van vandaag niet meer relevant is. Dit wil zeggen, dat de kerk als draagster en verkondigster van de blijde boodschap niet meer in staat is om die boodschap levend te maken voor de hedendaagse mensheid. Dit zei pater Robert Adolfs gisteravond op de laatste bijeenkomst, die de Vlaardingse boekverkoper Aart Pontier wijdde aan de God-is- dood-theologie. gangbare mythische, metaphysisohe en religieuze wereldverklaringen. Deze wereldverklaringen zijn echter niet langer geldig in onze empirisch j De kerk wordt zich volgens hem bewust, dat rij veel te veel een soort exclusieve narcistische belangstelling heeft gehad voor het heil van haar eigen leden. De zending beperkte zich dan ook bijna uitsluitend tot de niet- westerse landen. Het leek of de kerk in onze moderne geïndustrialiseerde maatschappij tevreden was met de bestaande kerkelijke kaders. Dit is met het concilie definitief ders geworden. Er is een bewustzijn gegroeid, dat de kerk de aansluiting met de hedendaagse wereld gemist heeft. Deze wereld heeft zich maat schappelijk, wetenschappelijk en we reldbeschouwelijk in eigen autonome bestaanskaders gevestigd. Dit noemt men wel de secularisatie. Het betekent dat de wereld niet lan ger wordt gezien als een tranendal, een doorgangshuis naar de eeuwig heid, een ballingsoord, maar de we reld heeft een eigen zin en de secu larisatie betekent het wereld-worden van de wereld. De R.K. Kerk is zich ten langen leste bewust geworden van de secu larisatie als niet langer uitsluitend negatief te duiden verschijnsel. Het vanzelfsprekende, onbevraagde we reldbeeld dat de hele kerkelijke ver kondiging en beleving doordesemde, begint, daarmee zijn vanzelfsprekend heid en geldigheid te verliezen. Dit wereldbeeld berustte op traditioneel (Van een onzer redacteuren) Enige malen hebben wij aan dacht gevraagd voor een inter view van drs. G. Puchinger met bekende figuren uit het kerkelijke en politieke leven over het the ma: Is de gereformeerde wereld veranderd? Het in extenso publi ceren van deze gesprekken is een aanwijzing voor de actualiteit van het onderwerp en de mate van vakmanschap en ter-zake- kundigheid, waarmee Puchinger te werk gaat. Is de gereformeerde wereld ve derd?. was het onderwerp van ht september gehouden congres van de reünistenorganisatie van SSR (Societas Studiosorum Reformatorum). Puchin ger heeft al zijn interviews gebundeld tot een lijvige paperback, die verschenen bij Meinema in Delft (434 blz., ƒ8,90). Ook is een interview opge nomen met de vijf inleiders op het congres: dr. Bruins Slot, dr. Kuitert, prof. Van Niftrik, prof. Van Dijk en mr. Prins. Puchinger is erin geslaagd door zijn wijze van vragenstellen elk gesprek af zonderlijk weer nieuw te maken, hoe wel het aan één thema gebonden is. Door elke geïnterviewde uit te lokken tot een persoonlijke verantwoording kweekte hij een beter begrip en een milde stemming tegenover personen en Het is geen eenvoudige zaak steeds weer aanspreekbare facetten van het onderwerp voor zijn gesprekspartner ten tonele te voeren. Puchinger heeft dat echter wel bereikt en het is (eens te meer) een bewijs, dat de schrijver de materie beheerst en zijn gesprekken diepgaand heeft voorbereid. Het onder werp is actueel. In het kerkelijk leven is iets losgemaakt. Voor velen, ook uit GEREF. KERKEN Beroepen tc Meerkerk, G. J Grafe te Zuid-Beverland. Aangenomen naar Opende (Gr A A. Oostenbrink te Varsseveld; naar Wierin- gen, kand. H. Procee te Lemmer, die be dankt voor Giessenburg. Hoogersmildc en Tweede Exloërmond. GEREF. KERKEN (vrljg.) HALSTEREN De 74-jarige L.Ar^nsunr«wzS^.,>red-pu Frr i h«™tvs «H? ren bij het oversteken van de Provmci- CHR. GEREF. KERKEN ale weg aangereden door een vracht- Aangenomen naar Westzaan. D van auto. De heer Hagenaars overleed ter Wilgum te Dcdemsvaart. plaatse. Kampen oriënteert zich op Hvdepark DRIEBERGEN De cursussen va.i het hervormd theologisch seminarium vormen niet alleen voor hervormde pre dikanten een stimulans bij de bezin ning od de theologische en kerkelijke vragen Aan de laatst gehouden „na scholingscursus" namen drie gerefor meerde en een doopsgezinde predikant De Theologische Hogeschool der Ge reformeerde Kerken in Kampen is zee: geïnteresseerd in het werk van de nascholing van predikanten. Momen teel geeft men daar een cursus van dag per maand, waaraan 120 predikan ten deelnemen. Alvorens uitbouw daar van te overwegen, willen de gerefor meerden graag een indruk hebben van de ervaring, die da Nederlandse Her vormde Kerk op H/depark al in ruime mate heeft opgedaan. protestantse kring, is dit een moeilijke zaak. Wat niet wil zeggen, dat deze veranderingen niet een zekere welwil lendheid verdienen. Ook in dat licht bezien verdient Puchingers boek een brede lezerskring. Interviews zijn opge- en met: Drees, De Gaay Fortman, Den Uyl, Dooyeweerd en Van Peursen. Anton van Duinkerken, Meynen. Booy, Van Kaam en Lammers, Kamphuis en Veenhof, Ruppert en Nauta, benev de vijf reeds genoemden. denkende, technisch-geïndustrialiseer- de wereld en cultuur. Aanvaardt men als christen het feit van de seculari satie dan kunnen er christelijke theo logen naar voren komen, die met reoht en reden verklaren: God is dood. Want het christelijk godsbeeld was tot nu toe onlosmakelijk verbonden met de traditionele mythische, metaphy sisohe en religieuze wereldverkla ringen. Zo leven wij thans als kerkelijke christenen in de krampachtige poging om God en het Christendom levant te maken voor de mensen in onze moderne wereld. Als christen te aanvaarden dat de traditionele chris telijke God dood is, heeft niet vanzelf de ware God tevoorschijn gebracht. We ritten als het ware bedroefd of verontrust „rondom de leegte". Theologen als Tillich, Bultmann en Van Buren hebben daarom ook ge tracht vanuit de aanvaarding der se cularisatie de christelijke verkondi ging te vernieuwen. Dit zijn echter allen theologen van protestantse huize. Binnen de r.k. kerk heeft men nog de grootste moeite om de secularisatie werkelijk als positief uitgangspunt te aanvaarden. Wij worden bijzonder ge hinderd door een oude kerkstructuur, die ook na het Concilie niet radicaal verdwenen is. Nog steeds is 'de hiërar chische seotor van de kerk zeer mach tig. Het kerkelijk leergezag drukt nog zeer zwaar op menige poging tot rea listische coonfrontatie met de wereld In Rome maakt men zich blijkbaar hevig ongerust over de door het Con cilie losgeslagen ontwikkelingen. Er wordt duidelijk een tegenbeweging georganiseerd. Vandaar dat Paus en sommige bisschoppen waarschuwen voor gevaarlijke nieuwe geloofsinter- prestaties. Men hamert voortdurend op de unieke waarde van het kerkelijk leergezag en de corresponderende ne derige gehoorzaamheid daaraan. Deze houding van de hiërarchie geeft voed sel aan bestaande extremistische con servatieve bewegingen in de kerk. Dit extremisme veroorzaakt tegelijk, een extremisme aan de andere kant, volgens de oude wet dat de ene ex treem de andere oproept. Er bestaat dus ook noodzakelijkerwijs een extre- mistisch" progr$ssivisme. Een verzoe ning der tegenstellingen schijnt voor lopig niet in zicht te zyn met het ge volg dat er momenteel grote spannin gen in de rJc. kerk aanwezig zyn. Toch was pater Adolfs er van over tuigd dat de door het Concilie losge slagen ontwikkelingen niet meer te gen te houden zijn. Geleidelijk aan is er een soort klimaat ontstaan waar binnen een serieuze confrontatie plaats gaat hebben met „de wereld", de re formatie, de niet-christelijke gods diensten en het atheïsme. Binnen deze confrontatie-houding wordt onontwijkbaar de weg gebaand naar een nieuwe structuur en plaats bepaling van de kerk. Pater Adolfs deelde mede dat hij' dit had trachten uit te werken in zijn pas verschenen boek „Het Graf van God". De Kerk moet zich ontledigen naar het voorbeeld van de Heer van alle machtsaan spraken. Alleen dan kan zij werke lijk dienstbaar worden aan de wereld van nu en van morgen. Het Koninkrijk dat de Kerk ver wacht is uiteindelijk niet een super-kerk, maar het vestigen in de wereld van „sjaloom", een toe stand van vrede, gerechtigheid en verzoening tussen de mensen. Het betekent de volle verwerkelijking van alle mogelijkheden van de Schepping en haar uiteindelijke verzoening en eenheid in Christus, aldus pater Adolfs. Na een geanimeerde discussie (er waren een kleine tweehonderd aanwe zigen), stond iemand uit de zaal spon taan op, om de heer Pontier dank te brengen, voor het moedige initiatief, dat hij heeft getoond door deze lezin gencyclus te organiseren. De heer Pontier zei tegen ons, dat een derge lijke cyclus vxflgen'd jaar niet tot de onmogelijkheden behoort. Het zal er van afhangen, wat er dan actueel is. Boeken repareren? fcesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werk! 'T PLAKBAND DAT KLEEFT! Drs. T. Moulijn: 99 (Van onze onderwjjsredactie) HOORN „Het lijkt nle nuttig als er naast het gym nasium een intelligensia komt die wat meer begrip heeft voor Oost-Europa. Onderwijs moet gericht zijn op de toekomst en in 1990, wanneer onze kinderen volwassen zijn, zal de maat schappij nog meer behoefte hebben aan contact met Oost- Europa dan nu al het geval is". Deze uitspraak is van drs. T. Moulijn, leraar oude talen aan d<> Hoornse St. Werenfridus Lyceum, die naast hbs en gymnasium een derde soort middelbare school no dig acht, een Europeanum bijvoor beeld als de naam hbs per se moet verdwijnen. Behalve in de drie moderne talen moet op he Europeanum les gegeven worden in Russisch, Italiaans en Spaans. Reacties Drs. Moulijn: „Dit plan is lang zaam bij mij gegroeid. In mijn gymnasium Europese hbs aar Spaans en Italiaans gedaan. Hel was oorlog en studie was een pretti ge afleiding. In mijn studententijd LUNTEREN De besturen van Verbond van Protestants-Christelijke Woningbouwverenigingen en Woning- bouwstichtingen en het Katholiek Insti tuut voor Volkshuisvesting hebben In principe besloten een intensieve sar erking aan te gaan. Zij hebben werkcommissie opdracht gegeven de mogelijkheden daartoe en de organisa torische vormgeving daarvan te onder zoeken. Dit is gisteren meegedeeld in de studieconferentie van het verbond, die twee dagen in „De Blije Werelt" wordt gehouden. Beide organisaties willen de beoogde samenwerking geleidelijk doorvoeren. Zo zal eerst gestreefd worden naar een samenwerking op het terrein van de voorlichting en de publiciteit, Uitgaande van het gemeenschappe lijk fundament (nl. de christelijke le vens- en wereldbeschouwing) en het inzicht, dat de twee organisaties daar aan dezelfde betekenis toekennen vooi de benadering van de problemen van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, menen zij dat een nauwe samen werking zal beantwoorden aan een bij vele leden levende behoefte, zo werd meegedeeld. Daarbij zal geen afbreuk worden gedaan aan de zelfstandigheid van beide organisaties. 140.000 WONINGEN Het KIV, dat op 11 november a.s. de stichtingsstructuur zal omzetten in een vereniging, telt 265 leden en het ver bond telt 80 leden. Deze leden zijn wo- ning(bouw)verenigingen en -stichtin gen, toegelaten op voet van de woning wet en „als zodanig uitsluitend werk zaam in het belang van de volkshuisvesting. Zij bouwen en exploi teren in hoofdzaak woningwetwonin gen, waarbij het streven naar winst is uitgesloten. Gezamenlijk beschikken de corporaties over ca. 140.000 woningen, door een tante uit Amerika meege- had de ring omgehaakt met groene brachte zilveren bedeltje van het Vrijheidsbeeld wurmde. ,Wie was Liberty?" hoonde haa wol, wat het tot een echt sieraad haar ketting maakte. Midden tussen de futu ristische ogen-spektakeltjes hing mijn favoriet, een glazen citroentje. >roeder, zeg wat ben jij voor onder ren glanzend miniatuurtje, ontwikkeld schaap?" Hij gaf uitvoerig college ten beste, dat gre tig beluisterd werd en perspectie ven opende. „Weet je," zei ze later tegen mij, „ik heb nu een bedeltje uit Engeland, een stiertje uit Span je en dat kerkje uit Oostenrijk hè. Van nu af aan ga ik alleen buiten- bi jna aan wilde ruiken zo goed was hof nnnomnnt-t MlSSCMen kostbare tinkelende tros vruchten. het nagemaakt. J^E MIDDAG duurde eindeloos, kreeg ik er wel een flu- maar tenslotte stond ik landse bedels sparen. Als ik i welen jurk bij, zoals mijn nichtje Nora had, misschien.... mocht ik dan wel voor de klas komen, mis- winkeltje om mijn gulden stuk te schien.... De volgende morgen speld- slaan De man achter de toonbank de mijn moeder de vier glazen din- was heel lang, net een nieuw pot- getjes op mijn trui, ik voelde me lood dacht ik. Misschien dat zijn geweldig. De bedeltjesrage was de ge- gelige stof jas daar ook wel iets mee juf niet ontgaan. „Ik heb maar noeg heb. gooi ik de hondjes en te maken had. „Met ogen?" vroeg prachtig uitzicht op al die versierde andere beesten van de ketting af. hij. „Nee, antwoordde ik gedeci- meisjes vrees ze rv deerd. „Vruchten." - Want zo had ik dat bedacht. Al die oog-dingen, die ik eigenlijk een beetje mal vond, zou ik van de ring mooie Ik zei niets, maar keek-naar mijn dochter die in trance naar haar zil veren kleinodiën staarde. Ze zag de ketting al vol. misschien droomde ze wel van een verhaal in de geest afhalen van „Met een bedelketting de reld rond". Mijn buurvrouw gilde: „Mink heeft er maar vier." ■Niet het vele is mooi, maar het veel," orakelde juf. Hoe- verder alleen glazen wel ik de zin niet begreep toen, pN INEENS draaide de klok tien- Lj tallen jaren terug en liep ik naar school met een gulden in miji zakdoek geknoopt. De t>erjaarsgul den. die ik ieder jaar van mijn grootmoedtr kreeg en weer je zo moed Jk heb oog.dinged genoeg', verrukkelijk veel mee kon doen. --i r.e.e.J'y' Mijn plan stond al vast. Na vieren zou ik naar de kantoorboekhandel gaan. een klein donker winkeltje. Tr P°l*cr "laantje''dót aan'óiejMin't" rook. Daar kon ,e ook bedeltje, Ito- ,ertje miste zomaar cadea KïJLn!"n°f ■""P"?"™')". leen vergaf ik hem dat hij mé zus dt f Si vo°r"!n van "ad genoemd en vertrok opgewon- ogen, die er els kleine staaf]es een den uit het kleine heiligdom. eindje ml konden steken en dan y vanzelf weer naar binnen schoten. De bedels hingen aan koordjes, die aaasappeltjes, banaantjes ananasjes met woorden. Lang heeft de fruit en de piepkleine trosjes druiven la gen. Voor 90 cent werd en een si- naasaPPe^ en de groene druiven charme er gauw af. Want wat van mij. „Wilt u ook ruilen?" vroeg een droom als hij allemansgoed is ,l' verwonderd over mijn eigen geworden? ven mee gaan. En dan, zijn onze illusies, nu we volwassen zijn. niet even wisselend, broos, tinkelend en kleurrijk als glazen bedeltjes? Mink van Rijsdijk waarvan ca. 60.000 onder het beheer vallen van het verbond. Beide centrales hebben als nationale overkoepelende organisaties tot taak hun leden advies en bijstand te verle nen en hun belangen te behartigen bij overheid en instellingen, die op het ter rein van de volkshuisvesting werkzaam Ruim 15000 mensen bezochten kerkje van Blauwkapel DEN HAAG Zondagmorgen zul len de laatste kerkdiensten voor dit jaar worden gehouden in het kerkje uan Blauwkapel aan de weg van Utrecht naar Hilversum voor de „mensen onderweg". De slachtoffers van het verkeer zullen dan worden herdacht. Meerdan 15.000 bezoekers woonden dit jaar sinds Pasen de 74 diensten bij, die werden geleid door 32 voorgangers uit twaalf verschillende kerken. Tot Pasen 1967 zullen geen diensten wor den gehouden, Maar de interkerke lijke werkgroep treft al voorbereidin gen voor diensten van het volgend Prof. Schulte Nordholt aanvaardt ambt LEIDEN Prof. dr. J. W. Schulte Nordholt. benoemd tot gewoon hoogle raar in de geschiedenis en cultuur van Noord-Amerika hield gistermiddag bij de aanvaarding van zijn ambt 'n ora tie over „Een dichter in de politiek" (Ralph Waldo Emerson). heb ik Grieks als hoofdvak en La tijn en Russisch als bij 'ak geko zen Zodoende kan ik de kwestie gymnasium Europese hbs aardig dig overzien. Het is niet mijn bedoeling het gymnasium te laten verdwijnen. Dat blijft dé opleiding voor de lite raire. de juridische en de theolo gische faculteit Daarnaast moet er echter evenwel een school komen die de toekomstige maatschappe lijke behoeften opvangt. Van mr. Cals, prof. Diepenhorst en prins Bernhard heb ik reeds positieve re acties ontvangen. Bovendien is mijn stuk naar zeven poli^eke par tijen gegaan en naar de onder wijscommissie van de Tweede Ka- Snel Russisch Drs Moulijn stelt het zich alle maal zo voor: bet programma van deze Europese hbs zal veel gemeen hebben met het gymnasium, maar in plaats van Latijn Russisch en in plaats van Grieks Spaans en Itali aans geven. In de eerste klas kan al met Russi-ch begonnen worden in een aangepast tempo. Spaans volgt in de tweede klas en Itali aans in de vierde. Met Italiaans moet later gestart worden om ver warring met Spaans te voorkomen en omdat leerlingen die reeds aar dig Spaans en Frans kennen Itali aans snel kunnen leren. De leerlingen van zo'n Euro pese hbs moeten het gewone hbs diploma krijgen, maar ze zouden door hun kennis van de zes be langrijkste Europese talen waaronder drie wereldtalen een belangrijke culturele en maatschappelijke voorsprong heb ben ^op leerlingen van de „gewo Toerisme „Ik zie in de studie van Russisch, Spaans en Italiaans een groot cultureel, politiek en prak tisch belang", zegt drs. Moulijn „De Slaviscne volken zullen ons steeds meer nodig hebben en wij hen. Over het praktisch nut nut van Russisch kunnen we koit zijn. Het is een publiek geheim dat het voor vele we tenschapsmensen een grote handi cap is dat ze geen Russische vakliteratuur kunnen lezen. Ik denk aan wiskunde, biologie, scheikende, ruimtevaart en tech- Wie uitvoerig gaat spreken over het nut van Spaans trapt een open deur in. Daar komt ech ter bij dat Spanje en ook Italië zeer gezochte vakantielanden zijn. En in de wereld waarin on ze kinderen zullen leven zal het toerisme een nog veel grotere rol spelen dan nu reeds het geval Brieven die niet zyn voorzien van naam en adres knnnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: In april 1961 betrok ik een huis, waarvan de eerste etage be woond was. Voor ons de parterre, een zijkamertje op de 1ste etage en de zolder. In april 1964 ging de in woonster naar een rusthuis en wij voegden de achterkamer van de eerste etage bij onze woonruimte, terwijl de voorkamer bleef leeg staan. Van mei 1965 tot en met juli 1965 hadden we weer een in woonster, die onverwachts werd overgeplaats. daarna van januari 1966 tot heden. Waarom is de huur waarde voor de personele belasting tot driemaal toe verhoogd? Inder tijd las ik dat verhoging van da huur geen invloed had op de P.B. Antwoord: De verhoging met in gang van 1964/1965 vloeit o.i. kenne lijk voort uit het feit dat uw eigen woonruimte was vergroot met de achterkamer van de eerste etage. De verhoging met ingang van 1965/66 kunnen wij niet geheel verklaren. Inderdaad zijn er bij de huurverho gingen maatregelen genomen om de personele belasting te verlichten. Daarmede blijft deze echter niet pre cies gelijk. Een verhoging als de uwe is daarom desondanks wel mo gelijk. Vraag: Wordt met het mini mum-inkomen voor vrouwen het netto-ontvangen weekloon bedoeld? Antwoord: Neen, het bruto-be- HAMBURG Het werk van de protestantse kerken op Madagascar wordt buitengewoon belemmerd door de slechte economische positie van dit grote eiland ten oosten van Afrika. De financiële situatie bij verscheidene kerken is zo moeilijk, dat vele predikanten sinds januari al geen tractement meer heb ben gekregen. Dit deelde ds. Rajosefa Rakotovao, secretaris-generaal van de raad van kerken op Madagascar, dezer dagen mee tijdens een bezoek in Hamburg. Hij vertelde, dat de toenemende verstedelijking van de bevolking de protestantse kerken met grote zorg vervult, omdat een groeiende secularisatie daarmee hand in hand gaat. Om deze ontwikkeling tegen te gaan moeten veel nieuwe gemeentecentra gebouwd worden en daarvoor ontbreekt het geld. Van de ongeveer zes miljoen inwoners is meer dan de helft aanhanger van i natuurrehgies. Anderhalf miljoen is protestant en een miljoen rooms-katholiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2