Ik ben iemand van de levende contacten" MOOIER DUURDER LUIDER BLAD ZIJ ZATERDAG S NOVEMBER 1966 „Het hele England* pi el vertaald..." „Misschien maar dertien weken..." „Ik zal het met liefde doen..." ,Jk eet bijna altijd buiten de deur Mejuffrouw J. van Leeuwen in de Tweede Kamer voor ARP: Speelgoed in 1966: QVER de afdeling speel goed schalden de schone liederen: Lang zal ze leven in de gloriaSinterklaas is jarig en Sinterklaas zal komen, en de verkoopsters toeten het. „De hele dag stormen alle dingen op je af" zei de nerveuze chef. „Ik moet de tijdelijke ver koopsters inwerken en heb werkelijk geen tijd om u voor te lichten D ,E GASHAARD brandt behaaglijk. Op de schoorsteenmantel van gele steentjes tikt het antieke klokje de minuten weg. De zithoek in de kamer is overtrokken met fris gebloemde cretonne. Onbeschaamd bekijken we de titels in de boeken kast, waar schrijvers als Okke Jager, Léon Uris, Vestdijk, Rogier van Aerde, Ab- bé Pierre en de serie Denkers van deze Tijd broederlijk naast elkaar staan. Onze gastvrouw draagt een donkerrode, eenvoudige japon, haar kapsel is zakelijk. Ze beweegt zich makkelijk en spreekt spontaan en vlug. „Hebt u last van dat boeket? Dan zet ik het weg." Nee, nee, die fleurige toef bloemen in rood wit en blauw accentueert juist het doel van ons gesprek. Het boeket is afkomstig van de ARJOS. Op het kaartje staat: „Gefeliciteerd met het Tweede-Kamerlidmaatschap." We zijn thuis bij mejuffrouw J. (Hannie) van Leeuwen in Rijswijk. gaat. Op de bondsdag gaat ze de zaal in en drukt zo'n drie- tot vierhonderd handen. „Kent u me nog, juffrouw Van Leeuwen, u bent toen op die avond nog bij ons geweest..." Zij hamert op een goede bijscholing van de huisvrouw, op voorlichting aan man en vrouw in geïntegreerd overleg. Dit stuk kaderwerk kan ze maar moeilijk loslaten, de CBTB heeft haar nog nodig en in overleg met de fractie van de AR Ook hobby's houdt ze bepaalde werkzaamhe den vast. Enfin, we ontdekten: het kan altijd nog mooier, duurder en lui der in speelgoedland. Nieuw voor de jongens zijn allerlei dingen die ook op de beeldbuis „in" zijn: er is een hausse in Bat man-attributen, de mutsjes met maskers, de vleermuismantel, de Bat-mobiel met alles er op en er aan, plastic bouwdozen van Bat man. Bouwdozen overigens ook om schepen, vliegtuigen, auto's en ruimteschepen te maken. Ook de Thunderbirds zijn populair. Een Batman-spel staat op stapel en haalt misschien nog net een staartje van de 5 december-ver- al dat soort problemen heeft mijn aandacht en belangstel ling." Ze werd ongeveer veertig jaar geleden geboren in Delft, bezocht de Dr. H. Bavinckschool voor l.o., de Dr. A. Kuyperschool voor mu lo en behaalde als veertienjarige haar diploma. Ze ging moeder helpen bij het huishouden en bezocht daarnaast de Christelijke middelbare handelsavondschool, haalde praktijkdiploma's en stu deerde Engels m.o. Zo jong als ze was, werd ze al gauw bij het illegale werk be trokken als koerierster. De twee oudere broers doken onder, vn- .wer zat in het verbet, moeder her bergde onderduikers en aan huis werden besprekingen van de ille galiteit gevoerd. Heel haar jeugd werd sterk bepaald door de Anti- Revolutionaire Partij. Na de oor log kreeg ze een baan bij Neder lands Volksherstel, later bij het bureau Nationale Veiligheid, op de vertaalkamer. „Daar heb ik het hele England-Spiel vertaald", zegt ze eenvoudig. Mooiste tijd Haar volgende baan was secre taresse bij de Koninklijke Neder landse Gist en Spiritusfabriek af deling reclame. „Ik klom daar op tot chef de bureau en kon er de nodige zakelijke inslag opdoen. Het was de mooiste tijd van mijn leven." Want door dit na-oorlogse leven loopt nog een belangrijke draad, die van het verenigingsleven. Hannie van Leeuwen stond bij de wieg van de Arjos, ze was zes jaar hoofd bestuurslid en drie jaar vi- ce-presidente. Daarnaast bekleed de ze vele functies in het gerefor meerde jeugdwerk. Nog een draad weeft zich door dit geheel. Zij werd namelijk se cretaresse van de stichting '40-'45. Als zodanig stelde ze rap porten samen ten behoeve van de pensioenraad. Ze is écht het type van: wat waard is om ge daan te worden, is waard om goed gedaan te worden. „Ik be treurde het dat ik moest oorde len zonder achtergronden. Uit liefhebberij,haalde ik de akte maatschappelijk werk." Vader Van Leeuwen adviseer de zijn dochter verder te kijken dan haar neus lang was en een A voorpand 1 x knippen dubbele stof. B rug 1 x knippen aan de stofvouw. C mouw 1 x knippen dubbele stof. D kraag 1 x knippen aan de stofvouw en 1 x knippen schuin dubbele stof plus naad M.A. E manchet 2 x knippen dubbele stof. BU kantoren verkrijgbaar: Supplement 7 is uit! een vijfbladig patronenset maten 36 t/m 48 éénmaal kopen, verder kijken mapje met uitleg en patronen, rokken, pantalons, avondkleding supplement elk 35 modellen nrs. 2, 3, 4, 6, en 7 per stuk kinderpatroons met uitleg: leeftijd van uw kind is maat Geef bij bestelling de maat op! Ontvangst na storting 39639 t.n.v. Dagblad De Rotterdammer te Rotterdam, strookje: afd. Service, dan wel na betaling bij het bur. v. Op ^het d. blad. baan bij het rijk te nemen. Maatschappelijk werkster wil de ze dat werkelijk worden? Lag daar toekomst. Zo kwam ze bij de accountantsdienst van het mi nisterie van economische zaken. „Ook wel leuk", lacht ze, „ik leerde de financiële kant". Zelf opgebouwd Omstreeks 1955 nam de ge meente Rijswijk haar in dienst als maatschappeli£t werkster. Ze werd er chef van de afdeling Bij zonder Maatschappelijk Werk. Ze heeft die afdeling helemaal zelf opgebouwd. Zo heeft ze be moeiing met huwelijks- en ge zinsproblemen. ongehuwde en verlaten moeders, kinderbescher ming, budgetterings-gevallen. In 1959 legde ze aan de Vrije Universiteit in Amsterdam het colloquim doctum af: de speciale mogelijkheid die de hoger onder wijswet kent, om leerlingen zon der middelbare opleiding, op ou dere leeftijd toch tot de universi teit toe te laten. Ze studeerde sociale wetenschappen en legde tien tentamens af. lang niet ge noeg vindt ze zelf. Intussen zocht de Christelijke boeren- en tuin- dersbond iemand om leiding te geven aan de huishoudelijke voorlichting in de streekverbete- ringsgebieden. „Ik vond dat een meer gerichte baan en hoopte meer tijd te vinden en ook moge lijkheden voor mijn studie. Zo werd ik in '62 adviseuse van de CBTB, later presidente van de Nederlandse Christelijke Platte landsvrouwen Bond. Zware baan De studie schoot er een beetje bij in. Dat zit haar dwars: het zou haar meer voldoening ge geven hebben met een acade mische vorming het lidmaat schap van de Tweede Kamer te vervullen. Maar aan die CBTB heeft ze een zware baan, name lijk de leiding over 24 leraressen gecombineerd met het president schap. De CBTB bracht ook een functie in de Nederlandse Huis- houdraad mee. namelijk lid van de Raad van Beheer. Ze schrijft meditaties in het orgaan van de CPB. stelde de CPB-wegwijzer samen en geeft ook leiding aan het vormen van kader en leden. Denk niet dat dat allemaal van uit een ivoren toren geschiedt via telefoontjes, bestuursleden en papierlawines. „Ik ben iemand van de levende contacten en dat weten de leden van de CPB." Ze houdt alom in den lande lezingen waarbij zij de kunst verstaat, tot een groepsgesprek te komen, of dat nu over het budget van huishouden en bedrijf, de bijstandswet, kunstmatige insemi natie of seksuele voorlichting „Hard" Heeft ze ambities in politieke richting? „Ik zal het met liefde en plezier doen", zegt ze, maar: „politiek is hard. Ik ga er vanuit dat mijn Tweede-Kamerlid maatschap niet veel langer dan dertien weken zal duren. Ik bom er het laatste in en rol er het eerste uit. Mogelijk is het dus een tijdelijke geschiedenis. Overi gens sta ik op het standpunt dat een fractie zo evenwichtig moge lijk verdeeld moet worden. Ik ben geen landbouw-vertegen- woordigster," meent ze zelf. „De partij heeft heel veel wijsheid nodig.... Het Is een moeilijke func tie en die zal op den duur het uiterste van me vragen. Ik vind dat de partij op onvoldoende wij ze een band met de kiezers heeft. Daar heb ik m'n idealen over. Ik ben bereid, net als voor de CBTB, overal in den lande te gaan praten, zou dat voor de poli tiek ook doen. De zaak van de vervroegde pensionering van de ongehuwde vrouw daar zou ik een stuk nood op willen vangen, Ze maakt immers dagelijks kennis met de praktijk van het vrouwenleven: spreekt ongeveer tachtig maal per jaar op avonden van de CPB, CBTB. AR kiesvere niging, Arjos, gereformeerde vrouwenverenigingen, geeft vijf tig- tot zestigmaal cursus, rolt daarom wel eens om half vier in bed. Werkdagen van achttien tot twintig uur zijn haar niet vreemd. Ze kent een groot stuk rationalisatie van haar huishou den, eet praktisch altijd buiten de deur, heeft in haar budget een groot pakket diensten uit besteed. In de AR-Partij vervul de ze de functie van secretaresse Kamer Centrale Dordrecht, lid van het Centraal Comité en lid van het AR Vrouwencomité. Ze is adviseuse Zuid-Holland van de Arjos, secretaresse van de pro vinciale commissie Zuid-Hol land-Noord van de VU en leegt ook busjes voor de VU. Kan één self-made-vrouw dat allemaal al leen doen? „Ik ben erg voortva rend", bekent ze. Nog tijd voor hobby's? Ja,tennissen. lezen van gedichten, vroeger declameren; platen draaien (klassieke mu ziek.) koop, een tweede gezelschapspel Man-from-uncle haalt die ver koop niet meer, maar zal toch op de winteravonden een succes blij ken, evenals Rack-o, een spelle tje voor jongelui van een jaar of tien en Beverly-Hillbillies waar bij het de bedoeling is zo dom mogelijk te spelen. Een Ameri kaanse best-seller komt ook in ons land namelijk „Twister", een gezelschapspel voor jong en oud met gekleurde ballen, dat op kousevoeten gespeeld moet wor- Met motor Jongetjes kunnen hun hart op halen aan een Italiaanse trapauto met een namaak-motor erin. Speelgoed band-recorders en dito grammofoons lopen op een batte rij en zijn dus ongevaarlijk. Naai machines zijn er van 29 tot 97. De poppenwasmachines wed ijveren met die van moeder: echte trommelwasmachines waar in je kunt wassen met zeep, en een aan- en afvoerslang erbij. Om maar bij het meisjesspeel goed te blijven: de Barbie-fami- lie is uitgebreid met Francie. Evenals Midge, Skipper en Scoo ter heeft ze beweegbare kniege- Dit autootje heeft een motor die ronkt als de beste: verveelt het dan kan je altijd nog met de speelgoed bandrecorder of dito grammofoon gaan spelen. Voor de meisjes de heuse trommeluasmachine dan teel kappersattributen om Barbies pruik te verven, te krullen en te drogen. wrichten, maar de familie is door dat grapje niet duurder gewor den. Er zijn vele pruikjes voor de meisjes- en de jongenspop met complete haarverzorgingsset- pruiken verven, krullen en dro gen met een echte kap, het kan allemaal! Ook de Amerikaanse miniatuursoldaat GI-Joe met een uitrusting waar je van rilt staat gereeedom onze speelgoedmarkt te veroveren. Modeltreinen, race banen, vliegtuigen, beautysets, papieren aankleedpopjes voor de kleintjes die met een magneetje werken, papiervouwdozen luxer dan ooit voor de kleuters, keus genoeg. Het is zelfs mogelijk om het hele Amerikaanse Wilde Westen in huis te halen. We za gen paarden met tuigages, een cowgirl, een cowboy, een indiaan met (natuuilijk) couwbo/pakken, cowgirlrokken en een kampeer uitrusting. „Heb jte laatst die lui gezien en gehoord voor de TV?" zei een vriend op een krantenontmoeting de vorige week tegen me. „Vrese lijk gewoonweg, 't ging over hoe je mening was over huwelijk en seksualiteit. Eén jongen ztei dat zijn vrouw voor hem iets was als een rijstschotel. Hij vond haar lek ker. Daar maet jij nu eens in Open Brief over schrijven." Hij wr->t dat ik de Open Brief schrijf. Hij heeft het op een goede dag zomaar geraden. Maar als we elkaar ontmoeten, eens in de ne gen weken, is er zoveel aan de orde dat ik er nooit aan denk dat hij het weet en hijzelf ook niet, geloof ik. In ieder geval geeft het niet Maar nu, op die bijeenkomst, merkte ik dat hij mij wel degelijk zag als iemand met een taak. En voor het eerst peinsde ik op weg naar huis erover of ik, door hard nekkig nooit en te nimmer naar de TV te kijken, niet een stukje communicatie miste. Een stukje waarvan iedereen denkt dat Je het kent, ongeveer in de orde van het kennen van Dik Trom. Móet het niet af en toe? Wat die jongens daar zeggen in een interview, een teach-in of hoe het heten mag, is dat nitet openbarend? Je vrouw ap pelstroop vinden of een gebakje (ik weet niet meer precies wat de vriend zei, het was wel beeldend, je kon er in happen), gewoon consumptie waarvoor je betaalt, desnoods een leven lang, moet dat hier niet aan de kaak gesteld wor den? Moet ik hier niet veel min der babbelen, veel meer de goden van deze eeuw opsnorren? Nu is het herfstvakantie en koud 'en breng en haal ik de kinde ren wel eens ergens vandaan, zo dat ik, binnenvallend bij vrienden die direct de TV wegrolden, toch gekeken heb hoe een expeditie door ik meen Nieuw-Guinea ploe terde. Dat weet je dan weer. Het doet me niets, ik lees er veel lie ver over. En dan vraag ik me af of ik ook niet, als ik die jongelui nu eens gezien had, veel minder geboeid en getroffen zou zijn ge weest dan mijn vriend van de TIENTALLEN brieven bereikten ons met allerlei ideeën en gedachten over SPAREN; we beginnen snel met de brief van me vrouw J. S. te O.: ..Om de schoolproblemen op te los sen heb ik mijn vijftien jarige zoon in september het volgende premie- spaarplan voorgelegd. Ho ge premie voor hoge cij fers; bij zeer slechte cij fers „boete". Op deze ma nier kan gespaard worden voor een vakantiereis. Het werkt fantastisch, al zal ik niet te vroeg juichen, want het schooljaar is pas be gonnen." Hanneke, het vijfjarig doch tertje van mevr. L. te R. geeft op de kleuterschool iede re week geld voor de zende lingen. Zij is daar eens over na gaan denken en zei toen tegen haar moeder: „Centjes zijn voor de zendelingen, ik word ook een zendelinge, dan krijg ik al die centen." Toen mevrouw L. haar uitlegde dat de zendeling het geld niet zelf houdt, maar het besteedt voor andere mensen, sprak zij na enig nadenken: „Dan word ik Postkantoormijn heer' Die krijgt ook veel cen ten. Hij moet er wel eens een paar teruggeven, maar hij houdt er ook veel. pen zouden we ons maar verve len." „Sparen, zeldzaam mooi woord", vindt mevrouw J. N. te N. „Maar als een man het al leen moet verdienen komt er van sparen weinig. Wij hebben een best weekloon, maar er van sparen, nee dat kan ik niet ook door ziekte. We zijn ken vernieuwd worden (omdat het versleten is, niet omdat het geen mode meer is, want daar heb ik lak aan). Voor ons mensen uit de werkende stand is geld alleen maar muziek. Ik verlang geen bungalow of jacht, ik heb geen tv, daar ge ven we niet om. maar dat onze kinderen die wel kunnen leren geen kans krijgen, en wel dege- die geld hebben maar geen hersens, dat vind ik r in dialoog Vervelen „Ons sparen is door dure stu die van de kinderen (voor ons bescheiden inkomen) meer een soort besparen, door allerlei dingen zelf op te knappen (wat natuurlijk geen oude kous kan vullen)", schrijft mevrouw L. te R. Ondanks dat, zijn wij ge lukkig <en dankbaar dat alles iedere keer weer voor elkaar komt. Gisteren zeiden wij nog tegen elkaar: „Wat gelukkig dat we niets van de bank kun nen halen en alles zelf moeten doen, als we alles konden ko- de." (Er zijn toch studiebeur zen mevrouw N. Hebt u daar wel eens over gedacht?) Ironisch „Nu het bouwwerk van on ze hoogconjunctuur wankelt door overbestcding van over heid en particulieren is het bijna ironisch te schrijven over de deugd van het spa ren", schrijft de heer G. V. te S. Door de geldontwaarding wordt immers al jarenlang de spaarzin om hals gebracht. De voor-consumptie (op afbeta ling kopen) heeft ongekende vormen aangenomen en is zelfs volgens economisch-des- kundigen alleszins verant woord. Van alle zorgen onthe ven, verzekerd van de wieg tot het graf door de sociale wetgeving ziet de gewone man geen heil meer in „het appeltje voor de dorst". „Ik ben bij sparen opgevoed en spaar ook regelmatig, al is het maar eten klein bedrag", schrijft mevrouw De R. te V. Ik voel me doodgewoon niet prettig met hel'emaal niets ach ter de hand. Iedere maand spaar ik. Vroeger, toen we een beschteiden inkomen hadden was dat heel moeilijk, nu dat allemaal beter is gaat het ons wat gemakkelijker af. Aan het eind van 't jaar hebben we on geveer een maandsalaris over gespaard, waar je ineens weer iets mee kan doen. We hebben ook een bedragje als reserve op de bank, echt voor als de nood aan de man komt. Als je dat hebt, ben je ook minder bege rig om alles te willen kopen. Je weet dat als je perse iets wilt hebben, het geld ervoor is en dan is het vaak niet zo belang rijk meer. Mijn tervanng is dat sparen meer een kwestie is van zelfbeheersing en instelling dan van een groot salaris, gezi'en de vele mensen die altijd krap zit ten terwijl anderen in gelijke of bijna gelijke omstandighe den er prima van komen. Te duur Mevrouw Van O. te D. geeft hier hhar mening weter: „Dat spaarloon daar houd ik niet van. Als er gespaard moet en kan worden, dan doe ik dat zelf op een spaarbankboekje. Maar van een gewoon loon is met een gtezin weinig te sparen nu alles zo duur is." Deze laatste zin kwamen wij in iél brieven tegen. Ondanks de zg. welvaart is alles zo duur dat men nauwelijks „rond kan ko- Mevrouw W. te V. schrijft: „Over sparen kan ik ook wel meepraten, want daar ben ik bijna mijn hele leven mee be zig. Als alleenstaande vrouw met een bescheiden inkomen moet je altijd maar weer reke nen om de benodigde spullen te kopen. Gelukkig heeft mijn moteder mij geleerd te sparen. Ik weet nog heel goed dat ik als meisje van vijftien jaar met haar een geldkistje ging kopen, een houten kistje met bloeme tjes erop en een slotje. Eén mid dag in de week ging ik bij grootmoeder werken en ik kreeg dan drie kwartjes, daar moest af: zestien cent voor de meisjesvereniging, tien cent voor de kerk en de rest ging in het kistje voor kl'eren. Van jongs af „Sparen moet al van jongs af geleerd worden", schrijft mevrouw P. te D. „Ook de tieners moeten leren sparen voor hun uitzet, opdat het niet allemaal van de ou ders hoeft te komen. Als de kinderen willen studeren zul len de ouders een offer moe ten brengen. Daarom moet ook vaak de moeder een steentje bijdragen en er een baantje bij nemen. Want al leen van het salaris van de man zijn zulke dingen niet te betalen." Mevrouw M. v. d. W. te Z. benut de kinderbijslag m te sparen: de helft van het bedrag gaat naar een studieverzeke ring. De vier kinderen zijn nu nog klein (6, 5, 3 ten 2 jaar), maar htet is een fijn bedrag achter de hand als de dure ja ren komen tussen 14 en 18 jaar. Kan het aanbevelen, zegt ze. want uitgeven doe je het toch. dat kinderbijslagbedrag. Of ko pen anderen daar de „grote" stukken van? krantenontmoeting. Bovendien: je kunt zo oneindig veel meer lezen dan zien! En je hebt veel meer keu^e. Om maar niet te denken aan al de avonden die in kijken, lachen, verontwaar diging zouden voorbijglijden, ik heb ze niet eens over. Sommige mensen voelen zich, ge loof ik wakkter geschud. Wel, dan moet ik zeggen dat ik wel bijzon der uitgeslapen moet zijn uitgeval len, want ik voel me nooit geschud, ik ben zeker al wakker. Deze hele rubriek heeft als je pro blemen meten kon misschien min der spectaculaire en onthutsende „kwesties", maar zou in echtheid per kwestie de meest vermeteU en boeiende TV-avond'en opleveren. Dat komt omdat hier op den duur een heel mens verschijnt. Niet een mens met een uitlating die je moeilijk op accent en ge voelswaarde kunt taxerten. Maar ie mand die je kent in haar conti nuïteit. Wat heb ik niet een brie ven van huwelijks moeilijkheden ontvangen in deze jaren. Op één a twee na zijn al deze moeilijkhe den, ja, ook de seksuele, overleefd, hebben zij het huwelijk Verdiept. Die moeilijkheden stonden nooit alleen; als iemand stug is en om de een of andere reden pech heeft, piekert, is het niet zo gemakkelijk de levenspartner alleen als ap pelstroop te beschouwen; niet in de continuïteit. En dat heb ik dan ook tegen op die interviews: ze geven een stukje discontinuïteit te zien, een stukje onrijpheid, een snel wisselen van boterhambeleg en dan lijkt het of we fout zijn als we niet direct met een zuchten over deze tijd beginnen en met een morele verontwaardiging. ken heeft wanneer „life" opname, een zuivere, naar ik aanneem ware, handeling in het NU, gaan veronderstellen dat dat éne stuk „life" de hele kwestie is. Elk moment heeft zijn historie. Al die jonge mensen met hun appelstroop hebben ouders gehad. Was van die ouders ooit eens een „life" opname genomen, dan had men, voor de TV gezeten, in star re, dichte gezichten gekeken. Want óf seksualiteit was een in het stie keme bedreven kwaad, goed voor de borrel. ten der de-klas-coupé-moppen (lang gele den zoals u het ziet) óf het was een mysterie. Maar in beide gevallen kon je er van ouders naar kinde ren niet over praten. Wat ik mij dan wel eens af vraag, ziende naar veel onrijpheid daar hoeft voor ons de TV niet voor aan naar onzekerheid, naar triestheid, naar haast bij jon geren is hoe wij, nu wij eindelijk als alweer oudere generatie zelf met dit vraagstuk klaarkomen, voor onze jongeren leven. Léven. Want daarop komt het aan. Le ven betekent jezelf geven, zonder vrees, zonder terugkeer. Werkelijk m'ens zijn voor je kind betekent zo eerlijk zijn dat ook je dieptepun ten, je falen, voor hen bij het ou der worden openbaar worden. Je leven in hoop, je moed, je discipli ne, ja, èn je leven in wanhoop, in vragen, in gelatenheid, een heel teven, een continu leven waarin door de tijd en het bijeengehou den worden door een hogere macht dan die van twee sterfelij- ken, ten slotte alle last licht wordt, en geen probleem zo zwaar of het vindt zodra het opgehouden heeft „life" te zijn een glimlach over zijn eigen historie. Met andere woorden: er is geen beeld op de TV of wij zien onszelf daarin aan. En geen van de „goden der eeuw" is eerder aan de beurt dan ons eigen hart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 17