Harry lost belofte in Moderne pijlenschieters CNV'er BORSTLAP VERDEDIGT PBO „Metaal" weigert bijdrage vakbond monument mariniers Meer ontslagen in Limburg OOK BIJ KONINKLIJKE LUCHTMACHT BESTAAT LEVEN RONDOM RAKET _9_ VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren) IN de namiddag van 27 februari 1958, een dag voordat hij voorgoed repatrieerde, liet de oud-marinier Harry Gloudemans zijn ogen gaan over het ere-veld Kern- bang Koening bij Soerabaja, en daar, bij de graven van zijn gesneuvelde kameraden, legde hij de belofte af: „Als ik in Nederland ben teruggekeerd ga ik voor jullie een monument oprichten". Het monument i (Van onze soc.-econ. redactie) OOSTKAPELLE De heer A. Borstlap, tweede voorzitter van het CNV, heeft gisteren de bonds raad van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouw- nijverheid opgeroepen, evenveel energie op te brengen voor de zaak van de medezeggenschap als thans voor de loonhoogte. Hij vroeg voor de werknemers reë- ZentrA HORLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A DEN HAAG Het metaalbedrijf Vossen te Haanrade-Kerkrade zal op zeer korte termijn tot gedeeltelijke sluiting moeten overgaan. Als gevolg daarvan zullen ruim 50 werknemers, onder wie een aantal met meer dan 20 dienstjaren, ontslagen moeten worden. Ook enkele andere, aan de mijnon dernemingen toeleverende metaalbe drijven in hetzelfde .gebied ondervin den moeilijkheden, die wellicht tot personeelsinkrimping op korte ter mijn zullen leiden. Dit delen minister Den Uyl (econo mische zaken) en staatssecretaris De Meijer (sociale zaken en volksgezond heid) mede in antwoord op schrifte lijke vragen van twee Kamerleden. Ook wordt nog gezegd dat er een onderzoek gaande is naar de aard en de omvang van de overcomplete be ambten van het mijnbedrijf. Voorzitter Caumans van de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond in de Mijnindustrie heeft gisteren op de algemene ledenvergadering in Heer len verklaard dat, „indien de ontwik keling van de laatste maanden zich doorzet, er op korte termijn maatre gelen moeten worden getroffen, om dat anders het gevaar bestaat dat de sluiting van mijnen snellei moet plaats vinden dan in de nota van minister Den Uyl is voorzien". bouwbedrijf bliikbaar geen mogelijk heid is om tot een bouwschan te ko men, zelfs is het, tengevolge van de tegenwerking van de werkgever; vraag of er een bouwraad komt veel minder bevoegdheden dan een bouwschap. Hij vroeg voor de werknemers ree le mede-verantwoordelijkheid en me dezeggenschap in de bedrijven De structuur van onze samenleving wenste hij aan de orde gesteld t: zien met evenveel nadruk als de loon eisen, niet alleen door de vak bondsbestuurders maar ook door d« mensen in de bedrijven zelf. De heer Borstlap zag nog maar bit ter weinig gerealiseerd van de archi tectonische kritiek, die Kuyper 75 jaar geleden op onze samenleving le verde. De tweede voorzitter CNV vroeg er aandacht voor dat de bedrijfsorganisa ;ie een kind is van christelijke huize. De werkgevers werken de pbo te gen, zo meende de heer Borstlap, maar hij vond de onverscnilligheid van de werknemers tegenover deze zaak ernstiger. 'Vanneer de menser in de bedrijven om deze medeverani woordelijkheid gaan vragen, dan kun nen de werkgevers geen nee mee*- zeggen, aldus ie heer Borstlap Loonsverhogingen als van 1965 en 1966 zitten er :n 1967 niet in. De h-er Borstlap vroeg -chter om waakzaam heid. ter voorkoming, dat de zwakste schouders de zwaarste lasten krijgen te dragen. In een tijd van teruglopen de conjunctuur is er naar zijn me ning meer reden tot nivellering var de lonen dan tot denivelering. De sterkste schouders :ul)en d< zwaarste lasten moeten dragen Hij heeft zijn woord gestand ge daan. Het monument is opge richt, in Sittard, en op zaterdag 26 november wordt het onthuld, in tegenwoordigheid van tal van hoogwaardigheidsbekleders, on der wie de generaal van alle mariniers. De onthulling betekent een kroon op zijn werk. Toen Harry Gloudemans in Nederland zijn plan ontvouwde werd op zijn enthousiasme een grote domper gezet. Men zei: „Dat lukt je nooit", en zelfs generaal Nass zei: „Man, als je dat klaarspeelt zeg ik voortaan u tegen jou". BRABANDER Harry Gloudemans (45) Brabander van geboorte, doch nu Limburger in hart en ziel bevond zich in het reeds bevrijde Zuiden toen daar op grote schaal vrijwilligers werden ge worven voor de laatste slag tegen de al door hun knieën zakkende legers van Adolf Hitler. De affiche met schout bij nacht Doormans woorden: Ik val aan, volg mij... fascineerden hem. „Ik dacht: Harry, jongen, daar moet je bij zijn". Hij leefde in de veronderstelling dat hij zou worden ingezet op een dei- strijdtonelen in Duitsland, maar da'' bleek een vergissing. Zijn bestem ming was de Mariniersbrigade die hem na een gedegen opleiding in de Verenigde Staten in Indië bracht, waar hij de twee politionele akties meemaakte. MOOISTE Op 15 augustus 1949 zat zijn diensttijd erop: „Het is de mooiste tijd mijn leven geweest, ik heb er alles meegekregen, ik ben er mens geworden en ik heb er kame raadschap leren kennen", maar hij repatrieerde niet. Het land hield hem in zijn ban gevangen. Hij vond er een baan en werkte er met vreugde. En jaarlijks, op 10 december, de dag waarop het korps Mariniers zijn op richting herdenkt, legde hij met vrienden een krans op het ere-veld Kembang Koening, waar gesneuvelde kameraden rusten tot de jongste dag. Maar de tijdeh veranderden. De komen de gebeurtenissen wierpen reeds hun schaduwen vooruit. Zijn gangen wer den nagegaan. Ach. de Partai Kom munis Indonesia (PKI) had op zijn gedrag niet veel aan te merken, maar die jaarlijkse kranslegging... Harry Gloudemans: „Op 25 februari 1958 werd ik weer bij de waarne mend commissarsi ontboden. Hij zei: Zie zo gauw mogelijk weg te komen. Ik begreep het. Wat er te regelen viel, regelde ik in de kortst moge lijke tijd. Gelukkig kon ik passage boeken op een schip dat 28 februari vertrok. De dag tevoren ben ik nog naar het ere-veld gegaan, heb laar een krans van witte kelklelies ge" en toen heb ik mijn woord gegeven dat ik een monument zou oprichten in Nederland, een monument dat blij vend zou herinneren aan de daden van onze mariniers". ROTTERDAM Het zat Harry Gloudemans in den be ginne niet mee. Een monument? Weet u wat dat gaat kosten? Weet u, dat ook Rotterdam een monument krijgt? Harry Gloudemans: „Het monument in Rotterdam zou een geschenk worden van de burgerij als dank voor wat de mariniers voor de stad hadden ge daan. Wat ik bedoelde was een monu ment voor mariniers, opgericht door mariniers. Het stond bij me vast, dat het in Limburg moest staan. En daar om, omdat percentsgewijs van de ge hele Mariniersbrigade de meeste gesneuvelden onder de Limburgers zijn gevallen, nl. 110. Maar het monu ment wil ook de mariniers eren, die WAARSCHUWING Harry Gloudemans: „De waarschuwing kwam op 9 december 1957. De waar nemend commissaris van het commis sariaat Soerabaja deelde mee, dat ik er beter aan deed de volgende dag niet naar het ere-veld te gaan. Die waarschuwing zat me niet lekker. Ik dacht: Die gesneuvelde jongens kun nen er toch niets aan doen dat het tussen Nederland en Indië niet botert? En dan, ik had de krans al besteld". Op 10 december 1957 des middags half zes legde Harry Gloudemans toch een krans bij het monument. Op het lint had hij laten drukken: Voor onze vrienden. Toen hij het ere-veld verliet werd hij staande gehouden door twee Indonesiërs, die het PKI insigne droegen en hem vroegen Ligt hier een broer van u? Harry Gloudemans: Ik keek ze recht in de ogen en zei: Die hier liggen zijn alle maal broers van mij!". SPOED Na de kranslegging stapte hij naar de waarnemend commissaris en hij Ik heb uw waarschuwing in de wind geslagen, de krans is gelegd. Van 'n ACTIES De acties, die Harry Gloudemans ging voeren, kwamen pas goed van start nadat hij de afdeling Limburg van Contact Oud Mariniers had opge richt. Hij sprak met industriëlen en zakenmensen, en het geld begon bin nen te stromen. Harry Gloudemans: „Op het ogenblik bezitten we ƒ165.000. We hebben de beeldhouwer Jos. Hermans uit Nuth opdracht gegeven een ontwerp te ma ken. Het is een prachtig monument geworden van zes meter hoog. De hoofdvorm suggereert een samen gestelde eenheid, de torenvorm roept de spits op, die de mariniers dat moest afbeten. Het geheel geeft een indruk van gespierdheid en veerkracht, van waakzaamheid en versaagdheid". SITTARD Het monument is opgericht in Sittard, dat centraal ligt in Limburg. Op 25 en 26 november zal het daar vol zijn van mariniers en marine-mensen. In het raadhuis wordt een marineten toonstelling gehouden, die op 25 no vember wordt geopend. Maar de grote dag is de zaterdag daar op. De mariniers komen met twee compagniëen gewapende troepen, waarbij het korpsvaandel is inge deeld, en met de Marinierskapel, die een concert geeft. De meer dan 1200 leden van de afdeling Limburg Con tact Oud Mariniers zullen defileren onder commando van de oud-mari nier generaal-majoor Roelofsen. Voor Harry Gloudemans worden het onvergetelijke dagen, gro tere dagen dan die hij destijds beleefde in Amerika, waar hij, op uitnodiging, de vereniging van Amerikaanse oud-mariniers bezocht, bij welke gelegenheid hij officieel werd benoemd tot sheriff. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Bjj drie metaal bedrijfsbonden bestaat grote ont stemming over de weigering van werkgeverszijde een bijdrage te betalen voor de financiering van vakbondsactiviteiten. De vakbon den zijn hierover onaangenaam verrast, omdat de werkgevers verbonden hierover op centraal niveau een afspraak hadden ge maakt. De heer J. Lanser, voorzitter van de Chr. Metaalbedrijfsbond, verklaar de in een kort commentaar veront waardigd en teleurgesteld te zijn. De centrale werkgeversverbonden waren overeengekomen 15 per georga niseerde werknemer te betalen, in dien deze gelden bestemd zouden worden voor scholing en vorming. Indien reeds verlof wordt gegeven met Dehoud van loon voor het bijwo nen van vakbondsvergaderingen zou de bijdrage ƒ10 per georganiseerde werknemer bedragen. De metaalbe drijfsbonden kregen ƒ12.50 per geor ganiseerde van de directie van de N.V. Hoogovens. De zaak van de georganiseerden en de ongeorganiseerden dreigt op het ogenblik de goede verhouding binnen het metaalbedrijf ernstig te schaden. De vakbonden spreken over een werkgevershouding, die in strijd is met de goede trouw. Men meent dat hier een principiële zaak in geding is, die in de vakraad voor de me taal-industrie scherp gesteld zal wor- 1 de- SLUITING FABRIEK AARDAPPELMEEL HOOGEZAND Geleidelijk aan zul len enkele bedrijven in de aardappel- meelindustrie moeten worden gesloten. Het eerst komt hiervoor in aanmerking de fabriek van W. A. Scholten in Smilde. Dit bedrijf is een nevenvestiging van de fabriek die het Scholten-Honig con cern^ in het Groningse plaatsje Foxhol Dit deelde de president-commissaris van het concern, de heer G. F. Dalenoord, gisteren mee tijdens een persexcursie. Volgens de heer Dalenoord gaat de ont wikkeling van de aardappelmeelindustrie naar een verdere mechanisatie en auto matisering in het produktieproces, waar door een snellere verwerking van de oogst kan worden bereikt. Verdere concen tratie zal dan ook niet kunnen uitblijven. Er zijn in ons land nog slechts drie particuliere en twaalf coöperatieve aardappelmeelfabrieken. orde gesteld. Van de zijde van de werkgeversvertegenwoordigers wer den volgens het commentaar van de vakbonden geen steekhoudende argu menten aangevoerd ter ondersteu ning van de afwijzende houding. BMC ONTSLAAT NOG 30000 MAN LONDEN Dertigduizend arbeiders van de Britisch Motor Corporation zijn gisteravond in Longbridge Austin ontslagen. Oorzaak waren de stakingen en versoberingsmaatregelen van de re gering. De BMC heeft eerder 35.000 man ontslagen omdat op een radia- teurenfabriek het werk is neergelegd uit protest tegen het ontslag van 24 arbeiders. Met is ontslagen bij BMC is het aan tal werklozen in de automobielindus trie in Engeland op honderdduizend ge komen. 't Is maar hoe u de herfst ziet..* Pessimisten zien het als het einde van de zomer - optimisten als het mooiste jaargetijde. Met een geheel eigen bloemenpracht in warme kleu ren. Zoals u die bijvoorbeeld ziet h* de vele soorten chrysanten. Ze geven fleur aan elk Interieur! Zeg het met bloemen (Van onze luchtvaart medewerker) HESSISCH-OLDENDORF Even noordelijk van het schil derachtig gelegen stadje Hes- sisch-Oldendorf, in het gebied van Schaumburg aan de uit lopers van het Teutoburger- woud, vindt men het domicilie van de 4e Groep Geleide Wa pens. Dit in West-Duitsland ge legerde onderdeel van de Kon. Luchtmacht is een stukje in de gordel van geleide wapens, die West-Europa beschermt tegen aanvallen door de lucht. In to taal zijn er drie Nederlandse Hawk-groepen gelegerd, in de omgeving van Hannover, op zo'n 80 tot 100 km van het IJze ren Gordijn. Hawk Onze in West-Duitsland gelegerde Groepen Geleide Wapens zijn tegen hoogvliegende aanvallers uitgerust met Nikc-raketten en tegen zich dichter bij de grond bevindende in dringers voorzien van Hawk-projek- tielen. Het laatst genoemde wapen, dat ook in het Vietnamese conflict zijn waarde bewijst, is het hoofd bestanddeel van de vierde groep Zoals gezegd zijn de Hawk gelei de wapens bestemd voor het afwe ren van laagvliegende vijandelijke doelen. Zij dienen als aanvulling van de Nike-wapens, die werden ontwikkeld voor onderschepping van doelen op middelbare en grote hoogte. De Hawks zijn veel kleiner en lichter dan de Nike wapens. De naam Hawk betekent: „Homing all the way killer" en het projektiel is vijf meter lang. Het startgewicht is 450 kilogram, de snelheid is ruim tweemaal die van het geluid. Het heeft een hereik van 30 km. Van het Hawk-lanceerplatform kunnen drie projektielen na elkaar worden afgevuurd. De vernieti gingskracht van het projektiel be rust in hoofdzaak op de „blast" van de explosie. De staalfragmenten van de explosiekop dragen bij tot het beschadigen van het doel. De vernie tigingskracht is totaal indien het doel zich binnen een straal van 3,5 meter bevindt. Mobiel mobiel; een soort voertuigje dat ge makkelijk kan worden verreden. Re gelmatig worden er ook ver plaatsingsoefeningen gehouden, ten einde de mobiliteit van dit onder deel te onderhouden en op te voe ren. Dergelijke opstellingen zijn im mers bijzonder kwetsbaar en de hui dige plaatsing is reeds bij de vijand bekend. Door hun intensieve spiona- ge-activiteiten rond de onderdelen. Het Hawk-systeem is uitgerust met twee rondzoekradars, deze lucht ruimzoekers staan in verbinding met Battery Control Center. Dit centrum staat op zijn beurt weer in verbinding met de lanceerinrichtin- gen, die per stuk drie projektielen bevatten. Bij een squadron, dat is de kleinste zelfstandige vooreenheid, behoren zes lanceerplatforms, in to taal dus met 18 projektielen. Maar ook al is de Hawk eenmaal afge vuurd dan blijft hij nog steeds in staat zijn koers zelf te corrigeren. Iets nieuws Toen de Nike en Hawk afdelin gen in gebruik werden genomen, bleef er één moeilijk punt over waarvoor geen bevredigende oplos sing werd gevonden. Dat betrof de bescherming van de afdelingen te gen luchtgevaar van laag en lang zaam vliegende vliegtuigen welke op de radar niet of niet tijdig zicht baar zijn en als het ware onder de radar door" zouden kunnen vliegen. Hoe moest dit gebeuren en door wie zou dat gedaan moeten wor den? Radar en lanceerinrichtingen zijn namelijk vrij goed zichtbaar en dus kwetsbaar. Camoufleren of maske ren, b.v. de grond in, is praktisch onmogelijk. Juist door hun ligging kunnen die GW-onderdelen een doelwit vormen voor laag en lang zaam vliegende vliegtuigen en heli kopters. De oplossing van dit moei lijke probleem werd de KLu eigen lijk in de schoot geworpen. Bij de Kon. Landmacht werd de territoria le lichte luchtdoelartillerie opgehe ven en de vierlingmitrailleurs gin gen het depot in met nog onbekende bestemming. Het vervolg hierop was dat de vierloopsmitrailleurs van eigenaar verwisselden en hier mee was tevens een novum bij de KLu ingevoerd, want nog nooit eer der had de luchtmacht zulke wa pens gehad of bemand. Naast de geleide raket beschikt de KLu nu ook over niet geleide lucht verdedigingswapens. zodat elk vijan delijk vliegtuig, hoog of laag, snel of langzaam, prooi kan zijn van on ze moderne vuurpijlenschieters. Wonen Naast het militaire kamp In Hessisch zijn 175 huizen gebouwd voor de huisgezinnen van de KLu-militaire, die hier voor vijf ja ren zijn geplaatst Alle huizen heb ben een soort modelkeuken, com pleet met elektrische geiser of boi ler en met elektrisch fornuis. In de stadjes heeft men namelijk geen gas, zodat de meeste huisvrouwen hun kookgewoontes iets moesten veranderen. Uit economisch oogpunt was de komst van de Nederlandse lucht macht interessant Zo nam het inwo neraantal van Hessisch met 24 pro cent toe. De Duitse bakker, melk boer en groenteman komen er, In tegenstelling tot de gewoonte, graag voor aan de Hollandse deuren en passen hun levensmiddelenpakket er graag voor aan. De medische en geestelijke verzor ging van de 600 militairen per groep en hun gezinnen is in handen van de militaire artsen, dominees en aal moezeniers. Verder beschikt men over eigen scholen voor lager en voortgezet onderwijs, zodat de Ne derlandse gemeenschap volkomen „selfsupporting" I s bij hun leven rond de raket

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9