Nieuw Philadelphia - tehuis Congres heeft te weinig oog voor de daad Nieuw verschenen boeken JOODSE EN R.K. WAARNEMERS: Alcazar Breuk Ned. Hervormde kerk met Afrikaanse N. G. Kerk mogelijk Russische baptisten herdrukken de bijbel Promotie M. P. Hoogland uit Kanawka aan VU Uw probleem is het onze. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 Een woord voor vandaag En Jezus zeide tot hem: Volg Mij (Joh. 1 :44). Christus houdt geen lange gesprekken, waarin Hij Zijn toe komstige discipelen voorzichtig benadert. Hij bewandelt geen omwegen. De boodschap tot Philippus kan worden samengevat in twee woorden: Volg Mij. Dat zegt Hij nog heden tot ons allemaal. Eerlijk gezegd is dit iets wat ons helemaal niet ligt: iemand anders navolgen. Het ligt ons in de mond bestorven: Ik wens mijn eigen gang te gaan. Een christen kan zijn eigen gang nooit gaan. De navolging van Christus is precies het tegenovergestelde van: Waar bemoeit u zich mee? Ik ben oud en wijs genoeg om mijn eigen peultjes te doppen. Christus navolgen betekent de nederige erkenning, dat Hij beter weet, wat goed voor ons is, dan wijzelf. Het betekent, dat als wij Zijn wil en gebod leren kennen, wij niet eerst gaan overleggen, of het wel geraden is, het na te volgen, maar het doen, omdat Hij het zegt. Christus navolgen, dat is je leven laten bepalen door de ge beden: Herewat wilt Gij wat ik doen zal? èn Here, wat wilt Gij, dat ik laten zal? Ach, wat hebben we er aan, om hier theoretisch over te praten. Kan de navolging van Christus voor iemand, die Zijn liefde heeft leren kennen, nog een probleem zijn? Wij lezen vandaag 1 Johannes 4 13-21. (Van onze kerkredactie) BERLIJN Twee rooms-ka* tholieke geestelijken en een Joodse rabbi verklaarden op een persconferentie in Berlijn, dankbaar te zijn dat ze het wereldevangelisatiecongres kon den bijwonen. Maar ze staken ook hun kritiek niet onder stoelen of banken. De rooms-katholieken waren van mening dat het con-< i gres te veel aandacht schonk aan evangelisatie door het woord en te weinig aan de daad. De rabbi zei dat er nog te veel gesproken werd tot de Joden en te weinig niet de Joden. Het was de eerste keer in de geschie denis van een protestants wereldcon gres dat rooms-katholieke waarnemers zich lieten verleiden tot een persconfe rentie. Dat konden ze doen, omdat ze niet officieel hun kerk vertegenwoor digden. maar uitgenodigd waren als be langstellenden de ontwikkeling van de evangelische gezindte. Kapelaan dr. William Joseph Manseau is de leider rooms-katholiek evangelisatie werk, dr. John Basil Sheering hoofdre- dacteur van de Catholic World in de j verscheidenheid in de kerk vernietigt.; Verenigde Staten. i zei hij. vernietigt tegelijkertijd de Sheering vergeleek het Vaticaans con- i kerk. Iedere beweging die alle ehriste- cilie met dit congres, ook al zijn het nen wil hervormen naar één bepaald. Toen w aren ze vast nummer 666 is om naar Israël te luisteren. ,.Te vaak wil de kerk nog evangelseren, ons bepreken, te weinig met ons spre ken. Ik zie de kerk als een oordeel Gods over de synagoge", zei hij, I „maar tegelijkertijd ontdek ik in het feit dat de synagoge niet door de geschiedenis is opgeslokt een oordeel Gods over de kerk. Kerk en synago ge horen echter bij elkaar. Zonder de synagoge is de kerk in het verleden: maar al te heidens geweest." MENS TOT MENS Alle toespraken stonden dinsdag in1 het teken van evangelisatie via het I gesprek van mens tot mens. De belang rijkste spreker was dr. Richard O.j Halverson uit Washington. Wie de (Van onze Leidse redactie) J^EIDEN Sinds vanmiddag heeft de stichting fhiladel- phia-tehuizen" er officieel nieuw tehuis bij: huize Buitenzorg aan de Hoge Rijndijk te Leiden. In dit in 1786 gebouwde en in 1926 gerestaureerde bijzonder sfeervol le huis, gelegen aan de Rijn, wor den al sinds 1960 ernstig geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinde ren verpleegd, tot voor een jaar op particuliere basis. Aangezien door omstandigheden dit te huis echter voor de gehandicapte kinderen verloren dreigde te gaan. nam Philadelphia het over. Tot groot genoegen van de directrice mevrouw G. H. Zandvliet, en van de „Protestants Christelijke vereniging van ouders en vrienden van het af wijkende kind ..Philadelphia". Hoewel huize Buitenzorg al een jaar als Philadelphia-tehuis functioneert, had pas vanmiddag ter afsluiting van een uitbreiding, de officiële ope ning plaats. Bij deze gelegenheid voerden het woord Philadelphia-voor- zitter J. J. Dondorp en dr. F. W, DEN HAAG Nu de Neder duitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika het Christelijk Insti tuut heeft veroordeeld, is het de grote vraag, of de Nederlandse Hervormde Kerk deze kerk nog als kerk zal blijven erkennen. Het moderamen van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft met ontsteltenis kennis genomen van de berichten in de pers. waarin onder meer gezegd is. dat kerkelijke tuchtmaatregelen mogen worden verwacht tegen leden van de Nederduits Geref.ormeerde Kerk, die niet met het Christelijk Instituut wil len breken. Alvorens zich definitief uit te spreken, wil het hervormd modera men echter de beschikking hebben over de officiële tekst van het synode besluit. Het heeft daarom telegrafisch in Zuid-Afrika om nadere informatie gevraagd. Van de zomer heeft de Nederlandse Hervormde Kerk nog dertigduizend gulden ter beschikking gesteld aan de directeur van het Christelijk Instituut voor de theologische opleiding van voorgangers van onafhankelijke Ban- j loekerken. Wat de consequenties zijn van een uitspraak, waarin de Nederlandse! Hervormde Kerk de Nederduitse Ge reformeerde Kerk niet langer als kerk erkent, is nog niet duidelijk. Wereldbond Beide kerken ontmoeten elkaar als j leden van de Hervormde Wereld bond. De Nederduitse Gereformeerde Kerk besloot op dezelfde synode, die het besluit aangaande het Christelijk Instituut nam, met overweldigende, meerderheid (352 tegen fi6 stemmen) j lid van de Hervormde Wereldbond te 1 blijven. De secretaris-generaal van de Her vormde Wereldbond, dr. Marcel Pra- dervand, gaf jongstleden maandae nog een verklaring uit. waarin hij dit laatste besluit met grote blijdschap begroette. ^Hoewel de meer dan honderd ker ken in de hele wereld, die in de Her vormde Wereldbond verenigd zijn, het niet in alles met elkaar eens zijn. is het toch belangrijk, dat zij samen- staan en proberen samen christelijke oplossingen te vinden in het licht van het hervormd geloof", aldus dr. Pra- dervand. die verder de hoop uitsprak, dat „de banden tussen de hervormde (gereformeerde) kerken van de vier grote bevolkingsgroepen in Zuid-Afri ka. die reeds bestaan, in de toekomst steeds hechter zullen worden." Frets, directeur van de sociaal-psychi atrische dienst voor Zuid-Holland. De aanvankelijke capaciteit van Bui tenzorg. 18 kinderen, is opgevoerd tot ruim dertig. Dit gebeurde door het koetshuis bij het eigenlijk huis te voegen. In huize Buitenzorg beperkt men zich tot jonge, zeer ernstig gehandicapte kinderen, uit het gehele land af komstig. Persoonlijk contact is met het merendeel niet mogelijk maar dat neemt niet weg, dat vrijwel alle opgenomen kinderen wekelijks hun ouders op bezoek krijgen. De ouders zullen, hoe tragisch het lot van hun kinderen ook is, ongetwij feld telkens weer met warmte en be wondering worden vervuld door de huiselijk-aandoende wijze waarop de directrice en de elf kinderver- zorgsters en verpleegsters de kinde ren hier verzorgen onder het dage lijks toeziende oog van huisarts H. Bakema en regelmatige controle van de neuroloog dr. R Agema uit Schie dam. Ook een heileymnast en een logopedist behoren tot de vaste staf. De kinderen zijn ongebracht in een negental vertrekken, waaronder drie bijzonder gezellig ingerichte dagver blijven. Ma de opening van huize Buitenzorg beschikt de Stichting Philadelphia-te- huizen over zeven tehuizen, namelijk twee in Bennekom.sn in Elspeet. Nunspeet, Angelo en Brummen. De tehuizen in Angelo en Brummen, de Wielbergen en Rhinderstevn geheten, zullen op 18 november officieel wor den geopend. In januari zal waarschijnlijk een tehuis in Beekher- gen worden begonnen en later nog een in Vierhouten. Foto: De directrice (links) met verzorgster en een tweetal van de jonge patiëntjes op een bank. moeilijk vergelijkbare grootheden. Hij kwam tot de conclusie dat beide de Bijbel op indrukwekkende wijze had den laten spreken. Maar naar zijn ge voel was het congres toch te weinig oecumenisch. De Rooms-Katholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken, zei hij, schenken veel meer aandacht ian sociale acties die de verkondiging /an het Evangelie moeten begeleiden. RESPECT Beide rooms-katholicke vertegen woordigers spraken met groot respect over het werk van dr. Billy Graham. „Graham", zei een van hen. „houdt dc mensen tenminste geen gebrandschil derde ramen voor. Hij leeft waar de zijn." Belden zeiden zich te verheugen over de betere verstandhouding tussen de kerken onderling. „Waren we dertig jaar geleden uitgenodigd", zo zei Sheering, „dan hadden wij vast 666 als conferentienummer gekregen (het getal van de antl-christ in het boek Openbaring). Maar ongetwijfeld u bij ons ook." Rabbi Arthur Gilbert uit New York zei dat dit de eerste keer is dat een Jood is uitgenodigd naar een bijeenkomst van de evangelische gezindte. Eeu wenlang bleek een gesprek onmoge lijk; wel hebben vrijzinnige christe nen en Joden samen acties opgezet, maar een gesprek met orthodoxe christenen is eigenlijk nog steeds een zeldzaamheid. Hij gaf toe dat de schuld niet alleen gezocht moet den bij de christenen, maar ook bij de Joden die onderling nog sterk ver deeld zijn. Ook hij betreurde het dat er niet meer tijd was uitgetrokken voor discussie over sociale problemen, zoals het an- ti-semitisme. Hij was zowel dank- baar als onvoldaan over de wijze waarop tijdens dit congres gesproken is over Israël. Dankbaar is hij voor het feit dat hij telkens weer ontdekte dat men de Joden niet heeft af geschreven. Dat heeft de Kerk in het verleden te veel gedaan. Nu breekt het besef baan dat de Joden niet los zijn van het verbond met Abraham en Mozes. Maar hij meende tevens dat de evange lische gezindte nog te weinig bereid beeld, moet verworpen worden. Halverson liet uit het Nieuwe Testa ment zien dat Christus de mensen on derling heel verschillend aanpakte. „Hij volgde geen bepaalde methode enj dat moeten wij ook niet doen. Daar juist kan evangelisatie niet georga niseerd worden als een bepaalde tak van arbeid van de kerk. Evangelisatie is de vrucht van de vernieuwing van Prof. Daniël Bakash van Gordon Col lege in India vatte de vele gesprekken •er het hoe van persoonlijke evange lisatie samen met het volgende beeld: ,Toen een tiener zijn voetbaltrainer eens vroeg, hoe hij een meisje mee uit eten moest vragen, kreeg hij ten ant woord: Er is geen verkeerde manier. Dat kan ook gezegd worden van evan gelisatie via persoonlijke gesprekken. Maar het moet wel gebeuren met be grip voor de karaktereigenschappen van de mens", voegde hij eraan toe. Weer studiedag vanCJVF UTRECHT Op donderdag 10 no vember zal de Christen Jonge Vrouwen Federatie (YWC\) weer een studiedag beleggen op het bekende adres Huiz Swellengrcbcl te Utrecht, aanvang tien Het onderwerp van deze dag is Israël. Spreker is ds. G. H. ter Scheg get, cursusleider van de sociale acade mie Kerk en Wereld te Driebergen. Me vrouw dr. E. Flesseman Van Leer zaï spreken over: Het Toodse volk in het denken van de Wereldraad van Kerken. Zij schreef onlangs samen met ds. F. E. van Leeuwen ♦wee broc.iures als leidraad voor gesorekskringen en bij velstudies Het /.lin „Overdracht var het geloof" en „Zhn voor de ander". Het eerste boek'® is de weerslag vaii besprekingen in ne' maandblad van de CJVF. Federatie ""ontact. Hrl tweed, kar. het gesprek tussen de verschil lende kerken op o'aatselijk niveau st« muieren Beide zijn gezamenlij rp uitga ven van de Oecumenische Raad va Amstelveen en 1e Christen Jonpe Vrou wen Federatie. Italië is een goed land om met vakantie te gaan. Italië is ook het onderwerp van drie boeken. Luigi Barzini heeft een onthullend en eerlijk por tret geschreven van zijn land genoten, met hun deugden en ondeugden. De Italianen noem den Barzini een landverrader. __JJ| ze moesten hem echter dank- Oosten ligt ten grondslag aan Het ,nan en vrouw spreekt. (274 blz.. Rome. door Ulla Leippe. eveneens f 9.90). een uitgave van Van Hoeve, Den Haag (249 blz., ƒ8.90). Sagen ont- Ook in Italië speelt Over de rivier ieend aar verhalen van Vergilius. m onder de bomen, door Ernest He- Livius en Plutarchus. Een waarde- mingway (328 blz., 11,90). Deze vo] hoek. mits men enige interesse (her)uitgave van De Arbeiderspers heeft voor deze grootse periode uit is de "neest persoonlijke roman van - - - de „ruige" schrijver, waarin hij zich afzet tegen de ..vuile oorlog" en de ..valse vrede". In Frankrijk verbo- den geweest. De oorlog In het Verre T™ "P" n„, samengeiteld door 'e oude geschiedenis. Over naar Spanje. Bij Polak en an Gennep in Amsterdam verscheen Moderne Spaanse verha- baar zijn (Die Italianen, door pannetje van Oliemans. door C. van Luigi Barzini. Uitgave Ambo "eekeren en 10 anderen, een uitga- Utrecht, 390 blz., 14.90) rasquer (163 blz., ƒ6,90). De kracht van het Spaanse korte verhaal ligt in het schrikwekkende, in de trrfrrkrrhriil waarmee wantoeatan Haag, (224 blz., ƒ8.90). De ervarln- F»™ r M mor en K"an" Nederlandse geschiedenis, dat niet verhaal .ntbreekt. dood is getuige de brief, die de Ja- Rafaello Busoni heeft een gero- Danse Kampcommandant na 20 jaar nantiseerde biografie geschreven en :chreef getekend van de figuur Cervantes. die don Quichot tot leven riep: De man. die don Quichot was, een uitga ve van W van Hoeve. Den Haag. '235 blz.. f8.90). De krijgsman Cer- '140 blz.. f 5.90). De schrijver doolt 'antes teeen de nehterprond van graag rond in de 19de eeuw. Enige het zestiende-eeuwse Spanje als een •ustige ontspanning voor de gejaag- jevoelig en ridderlijk mens. Bewer- de 20ste-eeuwer. Nog verder in de ring in het Nederlands van Miep vidheid 'ieqen Sagen ven het oud'- rv„t.„,on devolle gids voor dat soort reiziger dat van folklore houdt. Zeer uitvoe rig zijn Umbrië. Latium en de Mar ken behandeld. Van een geheel ande re opzet is Italiaanse hartekreet. SCHOOL-SLAG ÉÉN OE VOOR VIJF WERELDDELEN In de draaikolk v kracht van uitzonderlijk belang zijn. De juist verschenen Gezinskrant van de School-Slag actie Illustreert deze belangrijkheid. Lees die krant en do® "IN EUROPA'S GROtf*3*4, (Van onze kerkredactie) BERLIJN De Russische baptisten zien een mogelijkheid om de Bijbel en hun gezangen- boek te laten herdrukken. De vo rige druk dateert uit 1957. Dit vernamen wij van de Baptisten Informatiedienst in Europa, die vertegenwoordigd is op het we reld-evangelisatiecongres te Ber lijn. Deze plannen werden bespro ken met een Amerikaans-Engelse delegatie van baptisten en doops gezinden, die een bezoek brengt aan Rusland. De Russische baptisten bespraken met de delegatieleden ook plannen om te komen tot een bijbelschool of semi narium, of ten minste tot 'n schriftelij ke theologische cursus voor de aanstaande predikanten. De unie beschikt nu over geen enkele school. De delegatie arriveerde in Moskou op het moment dat Jacob Zhidkof, de „patriarch" van de unie sedert de eerste wereldoorlog, stierf. De delegatie leden namen deel aan de begrafe- nisdienst, die baptisten trok uit alle delen van Rusland. Zhidkof werd her dacht als de „vader van de unie". Ook namen de gedelegeerden deel aan diensten van de gemeente in Moskou, die alle op zijn minst twee en een half uur duurden. Bovendien be zochten zij het kerkelijk koor van de j gemeente dat drie avonden per week bijeenkomt om zich voor te bereiden I op de diensten. Jubileumconferentie Kerk en Wereld UTRECHT Ter gelegenheid van i de een en twintigste verjaardag van I Kerk en Wereld zal op 19 en 20 novem ber in Driebergen een besloten confe rentie worden gehouden, getiteld „Kerk en samenleving". De lijn zal wor- i den doorgetrokken van de geiijknami- I ge conferentie die de Wereldraad van i Kerkei. in juli in Genève heeft gehou den. Als gesprekspartners van de Ge- i neefse conferentie zullen deelnemen drs. H. M. Franssen. dr. H. M. de Lan- ge, dr. C. P. van Andel en ds F. H Landsman. Op 17 en 18 december wqrdt ovei I dezelfde onderwerpen een „open" confe- rentie belegd. Betere verstandhouding lussen luthersen en gereformeerden mogelijk (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Hedenmiddag is aan de Vrije Universiteit ge promoveerd tot doctor in de theologie bjj ,prof. dr. G. C. Berkouwer de heer M. P. Hoog land te Kanawka Iowa (USA) op een proefschrift getiteld: „Cal vin's perspective on the exalta tion of Christ", (in Comparison with the Post-Reformation Doc trine of the Two States). Marvin Peter Hoogland werd in 193! te Decatur, Michigan, U.S.A., waar zijn vader emeritus-predikant was, gebo ren. Hij bezocht de Christian High school te Grand-Rapids en studeerde aan het Calvin College te Indiana, aan het Calvin Seminary en aan de Vrije Universiteit. Dr. Hoogland die morgen per vliegtuig naar Amerika vertrekt, zal in Kanawha als onbevestigd predi kant tot de komende zomer de Chr. Ref. Church als voorganger dienen. der in het vierde hoofdstuk, erkent Cal- vijn dat Christus verheerlijkt en ver hoogd is door Zijn opstanding en he melvaart aan de rechterhand Gods. De kern van de betekenis van deze verho ging ligt echter in de openbaring van de goddelijke heerliikheid en macht die Christus op aarde als Middelaar reeds bezat. Als deze verheerlijking door de wereld wordt erkend veran dert haar gelaat en begint men Christus te verheerlijken. Hierin ligt de voornaamste tegenstelling met de zg. staat der vernedering. In veel op zichten is het perspectief van Calvijn gelijk aan dat van Luther, zonder dat er materiële tegenstrijdigheden bestaan tussen Calvijn en de latere gerefor meerden. Derhalve, zo ooncludpert de promo vendus, liggen er dus reële mogelijkhe den om te komen tot een betere verstandhouding tussen gereformeer den en lutheranen. Dit zal ook leiden tot een beter begrip voor enkele motie ven zoals we die vinden in de Christolo gie van Karl Barth Promotie De promotie was in het Engels wat de promovendus betreft, maar door de hoogleraren, wat de oppositie betreft, in het Nederlands. Alleen de eerste op ponent. de heer D. Oostendorp, sprak ook in het /Engels. Na het beraad van de senaat verrichtte prof. Berkouwer de promotie waaraan hij een woord van hartelijke eelukwens verbond. Dr Hoogland recipieerde vervolgens in bet Woestduincentrum. Zijn gezin is reeds in juni teruggegaan naar Amerika. Bij deze promotie fungeerden als paranym- fen de heren Jack Westerhof en John Koole. Beroeniti as werk Proefschrift Het proefschrift, dat bij J. H. Kok te Kampen van de pers kwam, is in het Engels gesteld evenals de bijgevoegde twintig stellingen. In een viertal hoofdstukken behandelt de auteur zijn stof. In het eerste hoofdstuk van de dissertatie geeft de schrijver de ontwik keling weer van de twee-rijkenleer in de na-reformatorische orthodoxie. Daarin wordt ook behandeld het ontstaan van deze leer in de lutherse orthodoxie, waarna in het tweede hoofdstuk nader stilgestaan wordt bij de adoptie van deze leer door de gere formeerde theologen. In het tweede deel wordt eerst nage gaan de wijze waarop Calvijn, die geen twee-riikenleer kende, handelt over de heerlijkheid en de verhoging Christus, alsook de wijze waarop deze hervormer over Diens vernedering schreef. In het derde hoofdstuk laat de schrijver zien, dat Calvijn niet alleen dikwijls spreekt over de goddelijke heerlijkheid en macht van Christus, als mens, gedurende Zijn vernedering, maar dat hij deze heerlijkheid ter spra ke brengt in verband met Christus' ver- rFBFr KFRKfv nederin? aan hel kruis Omdatr' 5o,terd.iü"™'fsl.aven Christus Zijn vernedering vrijwillig on! igeestel. verz. varenden): J. Blokland te zich nam terwille van de mens wordt RottcrHnm-Friienoord. c a. Ziin vernedering zelve ais heerliikheid gezien. CHRIST. GEREF. KERKEN I Bedankt voor Deventer: P. N. Ribbers Niettemin, zo betoogt de auteur na- te Enschede-West. i NED. HERV. KERK Bedankt voor Striien (vac. C. Boogaard - wijkgem. 1): N. Kleermaker te Rotter dam; voor Steggerda: D. J. J. Wolthuis te Zuidbroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop (vac. G. Vesseur) en te Nijverdal (vac. D. Kloppenburg) drs. N. H. Heiner te Klazienaveen. Bedankt voor Kampen: D. J. Modderaar te Voorschoten. Brieven die olet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Enkele jaren geleden heb ik een huis gekocht van mijn ou ders, dat we nu bewonen. We heb ben dit laten taxeren door een niet-erkende taxateur. Een en ander is geregeld door een notaris. Nu heeft men mij verteld dat als mijn ouders komen te overlijden, en er is iemand in de familie die het wil laten overtaxeren, dat dit mogelijk is. Is dit zo en wat zou ik er aan kunnen doen, daar ik dit huis na de koop heb verbouwd en opgeknapt, waardoor het aanzienlijk meer waar de heeft verkregen? Antwoord: Er zijn geen moeilijk-, heden te verwachten als er geen broers of zusters of nakroost van vooroverleden broers en zusters zijn. Zijn die er wel, dan zouden dia kunnen aanvoeren dat het huis bene den de waarde is verkocht en u dus ten onrechte voordeel genoten heeft. Bij testament kunnen de ouders be palen, dat u eventueel voordeel niet behoeft in te brengen. Bepalen zij dit, dan behoeft u alleen bij te beta len als u zoveel voordeel heeft geno- j ten, dat hun minimum-wettelijk erf deel is aangetast. Dit zullen zij moe ten aantonen. Het kan in elk geval geen kwaad nog eens met de notaris over deze zaak te spreken, als er broers of zusters of nakroost van vooroverleden broers of zusters zijn. Waardevermeerderingen en verbete ringen na de koop komen niet voor dit geval in aanmerking. Vraag: Iemand woont in Neder land en verdient zijn geld in Zwitserland. Hij is daar dus be lastingplichtig, doch door omstandig heden is hij vrijgesteld van het beta len van belasting in dat land. Is hij dan toch weer in Nederland be- "«anüchtig? Antwoord: Niet iedere vorm van ..geld verdienen" is belastbaar in het land waar dit gebeurt. In be ginsel is het gehele inkomen van iemand, die hier te lande woont, hier te lande belast. Daar zijn uit- -onderingen op. In ieder geval moet men dat inkomen op zijn aangiftebil- :et vermeiden. Daarnaast dient men 'ar» aftrek wegens dubbele be- 'astine te verzoeken. Zie het aangif- ♦ebiljet. Voorts hangt het van die omstandieheden" of of het inko- ~>en h'®- isnHe 'm'astbaar wordt, "'iin hef persoonlijke omstandighe den. don in de regel niet. anders wel. maar ook hier zijn grensgeval len denkbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2