Het dubbele leven van Serapion alias Stikkers Schmelzer: Cals was loyaal Blikken keizer in Rome Oosters priester èn predikant Max Heymans' Knal in een hoedendoos Sexualisering van leven stimuleren VERWARDE KLUWEN 13 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 (Vervolg van pag. 1) „Ik heb niet die indruk gekre gen". Daarmee suggereerde hij min of meer, dat door gebrek aan duide lijkheid van de kant van de heer Roolvink over het standpunt en de voorwaarden van de ARP de for matie onnodig is opgehouden. Duidelijkheid kwam er pas na de beslissing van prof. Zijlstra en de moti vering daarvan. Daaruit viel de afwij zende houding van de demissionaire a.r. bewindslieden af te leiden. Drs. Schmelzer nam het de heer Roolvink allemaal niet zo kwalijk. „In een ex tra-parlementaire opzet is het nu een maal mogelijk, dat de fractieleider van een partij zegt: „Ik sta open voor uw plannen", terwijl de bewindslieden van diezelfde partij zeggen: „We doen het niet". Geen onthullingen Drs. Schmelzer deed tijdens zijn persconferentie geen bijzonder opzien barende onthullingen. Hij bevestigde zo ongeveer de juistheid van de forma tieverhalen die in verschillende bladen zijn gepubliceerd. Het ar-bemiddelingsvoorstel heeft naar zijn mening de door hem gesigna leerde verwantschap tussen KVP en ARP in het financieel-economische vlak bevestigd, op één belangrijke uit zondering: de suggestie van de heren Biesheuvel en Roolvink om de tweede tranche van de belastingverlaging eni ge tijd uit te stellen. Drs. Schmelzer had het ar-duo al onmiddellijk laten weten, dat dit denk beeld bij de meerderheid in het parle ment, inclusief de KVP, op overwegen de bezwaren zou stuiten. Toch wilde hij het voorstel in overweging nemen, maar zijn slotconclusie was: „Ik kan het niet voor m'n rekening nemen. Uitstel van de tweede tran che is zakelijk niet nodig om uit de dekkingsproblemen te komen. M'n grootste zorg gaat trouwens niet uit naar het jaar 1967, maar naar Reeds het interimkabinet zal maatre gelen moeten nemen, die de begro ting voor 1968 gunstig beïnvloeden, De ar-suggesties beperkten zich tot •67". „Ik vond het niet juist", aldus de ex-formateur, „om op basis van de heren Biesheuvel en Roolvink den met de PvdA te gaan praten. Want je kan alleen maar een politieke groe pering polsen aan de hand van een voorstel waar je zelf helemaal achter staat. De kans op meedoen van de PvdA op grond van het ar-voorstel moest trouwens niet hoog worden aan geslagen". Niet lijmen Waarom hij geen reconstructie het kabinet had willen beproeven? Het antwoord luidde: „Ons uitgangspunt was dat er Kamerontbinding en ver vroegde verkiezingen moesten komen. Uit het feit van de ontslagaanvrage van het kabinet-Cals kon worden afge leid, dat het zelf geen Kamerontbin ding wilde bevorderen. Anders had het geen ontslag genomen. Er moest dus een ander kabinet wor den gevormd om vervroegde verkiezin gen uit te schrijven. Dat was ook de uitdrukkelijke wens van minister-presi dent Cals. Eerst moest een poging tot vorming van een nieuw kabinet wor den gedaan voordat wellicht zou kun nen worden overwogen het kabi- net-Cals zelf met Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen te belasten." Drs. Schmelzer onthulde voorts, dat mr. Cals een loyaal standpunt had inge nomen tegenover de mogelijkheid, dat bewindslieden uit zijn kabinet zouden worden uitgenodigd in de nieuwe ploeg te stappen. Hij wees er verder op, dat de fractieleiders Toxopeus (VVD) Beernink (CHU) alle begrip hadden ge toond voor het standpunt van de forma teur, dat met een KVP-WD-CHU-ka- binet zou worden vooruitgelopen op de uitslag van de komende verkiezingen. „De heren waren er trouwens niet op uit om aan een interimkabinet van de ze samenstelling mee te doen." Genadeslag De heer Schmelzer bevestigde, dat het bedankje van minister Veldkamp de genadeslag had betekend voor zijn poging om een kabinet van KVP-ers, politiek weinig geprononceerde fïgui uit CH-kring en partijloze experts men te stellen. Met kandidaat-premier minister De Jong had de formateur van tevoren afgesproken: „Als Veldkamp het niet doet, gaan we niet verder". De heer Veldkamp had om beraad gevraagd. (Advertentie) Uw drang tot roken kan definitief verdwijnen in 6 lot 22 dagen, zelfs indien u al meer dan 30 jaar rookt. PARIJS Het „Anti-Tabak Propaganda Centrum" deelt mede dat men thans hel verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich rekenschap van te geven, dank zij een tablet dat geleidelijk de behoefte aan nicotine doet verdwijnen Dank zij dit tablet, dat de goedkeuring heeft verkregen van het „Office Fédéral Suisse de l'Hygiène Publique" (officieel controle-orgaan), zijn duizenden Ameri kaanse, Duitse en Zwitserse artsen defi nitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 30.908 verstokte rokers, waaronder talrijke artsen. Resul taat: 28.683 van hen (oftewel 92.8%) hiel den op met roken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven kopen bespaart men jaarlijks ongeveer 550.—. Rokers, die op hun beurt het roken zouden willen laten, worden uitgenodigd zich rechtstreeks te richten tot het Anti- Tabak Propaganda Centrum (afd. 265L), Brugstraat 44, Postbus 123 Roosendaal. Zij behoeven slechts een envelop met hun naam en adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis. Hij liet zijn beslissing van bepaald voorwaarden afhangen. Welke die voorwaarden waren? Drs. Schmelzer wilde het niet zeg gen. Wel ontkende hij met nadruk, dat de heer Veldkamp tegenover hem als conditie voor zijn toetre ding had gesteld, dat hij mi nister-president moest worden. „Tussen mij en de heer Veldkamp is in geen enkel stadium de moge lijkheid van een premierschap ter sprake gebracht." Waarom de heer Bogaers niet voor de nieuwe ploeg was uitgenodigd? „Mijn uitgangspunt was niet, dat alle demissionaire (KVP) ministers moesten overstappen. Veel meer dan de helft had ik niet nodig. Ik was tevreden met de heren De Jong, Luns, Bot en.Veld kamp. Ik moest trouwens een keuze maken. Het was mij bovendien bekend, dat de heer Bogaers zich tamelijk sterk bij het team-Cals betrokken voelde. Dat moest ik respecteren." Achterdeur Of hij „langs een achterdeur" anti volutionairen had willen binnensmokke len, in casu de heren Boot en Meyncn' Antwoord: „Ik heb in een gesprek met iemand ik geloof zelfs dat het anti-revolutionair was die namen weieens laten vallen, maar ik was ze ker niet van plan politiek minder actie ve a.r. mensen aan te trekken als de leidende anti-revolutionairen zelf niet wilden meedoen." Waarom in laatste instantie alles af hing van minister Veldkamp? „Omdat mijn opzet niet was in ieder geval een kabinet te vormen, zo in de stijl van: als er maar iemand op een post zit. Ik wilde een ploeg met vertrouwenwek kende, gezaghebbende en ervaren figu- Drs. Schmelzer bevestigde tenslotte, ROTTERDAM Ons artikel „Blikken bisschop op zolder" heeft breed de aandacht getrokken. Vandaag kunnen wij nieuwe onthullingen doen over Serapion (alias J. V'. Stikkers). Want jarenlang blijkt hij een dubbel leven te hebben geleid. Hij heeft het ongelooflijke staaltje gepresteerd om tege lijk oosters priester en predikant van een gereformeerde ge meente onder het kruis te zijn. Deze foto zagen verbijsterde leden van de gereformeerde gemeente on der het kruis maandag in de krant staan. Hun dominee, die verleden week nog voor hen gepreekt had bisschop! dat hij prof. Zijlstra als deskundige, niet primair als a.r.-man had uitgeno digd de leiding van het extra-parlemen taire overbruggingskabinet op zich te nemen. Met m'n uitnodiging aan zijn heb ik geen wig willen drijven of spanningen willen ontketenen in de ARP. Ik achtte prof. Zijlstra de meest deskundige, gezaghebbende en geschik te figuur om onder de huidige omstan digheden een kabinet te 'eiden. Z'n po litieke overtuiging deed niet terzake.' AR-fractieleider Roolvink verklaarde gisteravond voor de televisie, dat als van de a.r. Tweede-Kamerfra'tie had afgehangen, prof. Zijlstra z'n gang had kunnen gaan. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Verpakt in een hoedendoosje is Max Heymans' biografie „Knal" gisteren de wereld ingegaan. Dat was de afloop van een ietwat verwarde plechtigheid in het Nieuwe De la Mar theater aan de Marnixstraat waar, zoals uitgever T. Bom vertelde, tweehonderd mensen uitgenodigd waren, maar ze ker driehonderd aanwezig waren. Collega couturiers, derssmen, vrienden en vriendinnen en vooral de Amster damse actrices, die zo'n trouw steun zijn voor de ontwerpers flets wat de Haagse modewereld zo schromelijk ontbeert). Misschien ook daarom werd aan die actrices zoveel aandacht besteed en werden ze i schijnwerpers gezet, terwijl Max Heymans, als bijna altijd in fluwelen broek, slobberige trui en open jeans- hemd. weg probeerde te duiken. Overigens was het verbazingwekkend te zien hoe happig sommigen zijn om op dat uitgelezen rijtje te komen. Merel Laseur slipte gauw met moe der Mary Dresselhuys mee en Marg- je Toonder, gewapend met haar eigen boek, dook ook de hoek der prominenten in. Juist aan de over kant stond een vrouw, die duidelijk het succes van Max als een persoon lijke vreugde en ontroering onder ging, Het. was zijn eerste mannequin R"ity Kamphuys. Het was aardig ran Max Heymans, dat hij haar een boe ket rozen, hem aangeboden, snel in de armen drukte. Een miniatuurshoween selectie uit zijn gouden najaarscollectie, om lijstte de presentatie van zijn boek. Mevrouw Lily van Pareren-Bles presenteerde de modellen, zoals zij elk seizoen weer zijn première leidt. Uitverkocht Het boek „Knal" telt met vele foto's verlucht 188 bladzijden en kost f 7,90. Het is ontstaan door band opnamen onder leiding van een jour nalist, bewerkt en verwerkt door Max Heymans, geschaafd en nog eens geschaafd en zo in de huidige vorm gekomen. De eerste oplage van 20.000 exemplaren is uitverkocht en de tweede even grote oplage komt binnen enige dagen van de persen. In Amsterdam presenteerde gis teren Max Heymans zijn boek „Knal". De mannequins van de schrijver/ontwerper luisterden aandachtig toen hij passages voorlas. Ons eerste oordeel is, dat het voor iemand die Max Heymans en de modewereld kent, wel interessant is. Uit het boek komt Heymans te voor schijn als een warmvoelend mens, die in zijn vriendschappen even spon taan als trouw kan zijn. Hij vertelt zijn levensgeschiedenis, ge lardeerd met enige hoofdstukken over elegance, anecdotes e.d. Die le vensloop is beheerst door wat Hey mans het „zo-zijn" noemt, de homo seksualiteit. Wie echter in „Knal" „Verleden week zondag heeft hij hier nog kostelijk gepreekt. Hij zei toen de volgende week zondag niet te kunnen komen, omdat hij Den Haag een dominee moest be vestigen. Afgelopen maandag lazen we in de krant, dat hij toen schop is geworden. Mijnheer, wij zijn er kapot van. Niemand van ons heeft hier iets van zien aan komen. Het is een vreselijke klap." Wij zitten bij een aantal mensen van een geheel apart staande gereformeer de gemeente onder het kruis ergens in het Gooi. Or hun verzoek onthullen wij hun identiteit niet verder. Deze kleine gemeente heeft zeer strenge op vattingen. Om de waarheid te zeggen: er kunnen maar heel weinig dominees bij door. Maar tijdens de oorlog leerde men in Amsterdam een dominee ken nen, geweldig' Het was ds. J. W. Stik- De vriendenband werd aangehou den en groot was de vreugde, toen do- zich bereid verklaarde voortaan elke zondag te komen preken. Dat be gon op 9 april 1954 en uitgezonderd jaar, toen hij een soortgelijke ge meente in Culemborg diende, kwam ds. Stikkers elke zondag. Dat kon, want zijn eigen gemeente in Amsterdam was maar klein, zei hij. Alleen de laatste twee maanden bleek hij nog al eens op zondag met vacantie te zijn. ZUIVER „Wij hebben hem altijd met genoe gen beluisterd. Hij preekte zuiver de oud-gereformeerde richting. Er kan bij ons niets tussendoor, of wij hebben er erg in. Maar hij verklaarde het eenzij dig Godswerk zuiver en predikte een zondaar en een rijke Christus. Er zijn er, die dat ook wel doen, maar waarvan je toch kunt horen, dat zij zelf geen deel aan hebben. Maar Stikkers was geen Bileam. Hij stond vaak onder zijn eigen prediking te hui len. Je haalde zijn kindschap er zo uit". En een kennis, dat ds. Stikker had! Hij preekte twee uur lang over de meest onbekende teksten en daarvoor had hij maar vijf minuten voorberei ding nodig, compleet met het psalm- briefje er bij. Hoe knap hij wel was, bleek, toen eens een theologisch profes sor uit Den Haag op bezoek was. De professor mocht van ds. Stikkers een tekst opgeven en prompt hield hij er een preek over. De profes sor (wiens naam met Sliedrecht geasso cieerd wordt) zei na afloop: „De helft was mij niet aangezegd". KRITIEK Scherp zei dc dominee het de mensen aan. Eens waagde iemand het, kritiek op hem te uiten (het was een man, die elke week tien gulden aan zijn tracte- ment bijdroeg). De dominee bulderde hem tegen: „Gooi jij je bijbel en psalmboek maar in het vuur. God heeft voor jou de deur in het nachtslot ge worpen". En men weet zeker, dat het uitgekomen is. Dominee zelf heeft verleden week de deur niet in het nachtslot geworpen. Hij ging gewoon weg. Maar een week later zagen zijn verbijsterde gemeente leden een plaatje van hem in de krant als bisschop „Het moet iets van zijn oude dag zijn. Het kan gewoon niet. U gelooft toch niet, dat er afval van heiligen mogelijk is? God zal hem terugbren gen, vast en zeker. David is in zijn leven ook wel eens ver afgeweken. Sa lomo boog zich op zijn oude dag ook voor de afgoden". Hebben deze mensen nooit vermoed, dat hun geliefde dominee al bijna twin tig jaar als oosters priester opereerde? ,Nee, mijnheer, dat is laster. Hij heeft veel vijanden, die praatjes over hem rondstrooien". Verdachte vrij IJzeiidijkse moordzaak MIDDELBURG De Middelburgse of ficier van justitie mr. P. J. v. Roscam- Abbmg heeft I. A. P.-de P. uit IJzendijke in vrijheid gesteld. De invrijheidstelling geschiedde na overleg met de rechter commissaris. Mevrouw P-de P. zat sedert 21 teinber 1966 in de Middelburgse gevan genis, verdacht van moord subsidiair doodslag. Haar echtgenoot is. zoals bij de sectie is vastgesteld, gestorven parathionvergiftiging. een tweede Ik Jan Cremer of een Wat zien ik? hoopt te vinden, wordt teleurgesteld. Wel zal het verhaal over het travesti-geluk van de schrijver-mode-ontiverper vélen schokken. Zoals ook de foto op het omslag: Heymans als „gewéldig mooie vrouw", velen zal afstoten. Heymans zegt: Ik ben dol op Amster dam. De grote belangstelling voor zijn boek zal ook wel inhoiiden, dat de Amsterdammers dol op hem zijn. Wie dat wereldje niet kent, zal waar schijnlijk zijn boek toch weer niet zó Knal vinden. EINDHOVEN Het aantal mensen in ons land is reeds een plaag. Het is zinvol, zelfs onaf wendbaar, zich te beraden over maatregelen ter verkleining van die plaag, ter voorkoming van een ramp. Dit zei prof, dr. J. H. van den Berg, hoogleraar in de psychologie te Lei den, vandaag op de tweede en laatste dag van het congres „Bevolkingsgroei en volksgezondheid". Deze maatergelen moeten dan zijn bevordering van de welvaart en sexua lisering. Voor het laatste geval stake men zijn, alleszins rechtvaardige, be zwaar tegen de huidige semiporno- grafische lectuur. Hoe meer kopers van Playboy, des te minder kinderen. Dat wil zeggen: men stimulere de iexualisering van het leven. Gebeurt dit dan zal, willen nieuwe conflicten worden voorkomen, de vruchtbaarheid der geslachtelijke relatie drastisch ver minderd moeten worden. De vruchtbaarheid kan verminderd worden door voorbehoedmiddelen goedkoop of gratis te verstrekken ze in alle medische verantwoorde vor men aan te bieden, aldus prof. Van den Berg. Voldoende is dat echter niet, zo leert de ervaring. Laat ons dan moedig zijn, wetend dat een ramp ons wacht en deze maatregele.i nader preciseren De bezwaren tegen abortus moeten opgeheven worden en de artsen moe ten iedere vrouw, die dat wenst, steri liseren. Zonder twijfel rijst hier de vraag of dat medisch-ethisch wel ver antwoord is. Maar dan dient men te beseffen it de ethiek van het bezwaar tegen sterilisatie en abortus stamt uit een tijd, waarin de arts niet machtig was. Nu is hij dat wel. Gevaarlijk machtig zelfs Dan is een andere ethiek gebo den. Het kan getuigen van menslie vendheid, wanneer in een tijd van rampzalige bevolkingsgroei, ongewenst menselijk leven niet meer wordt be schermd. TRUCFOTO'S We laten een geïllustreerd tijdschrift van 1949 zien, dat een uitvoerige fotore portage aan Serapion wijdde. „Dat is hem niet. Dat zijn trucfoto's". „Nou", twijfelt een ander, „zijn mond en zijn ogen zijn het toch wel". Kwamen de gemeenteleden nooit in de pastorie in Amsterdam? Ja, daar hadden ze eens vreemde dingen gezien, beelden en zo, maar dominee zei, dat hij liefhebberde in curiositeiten". Het is verbijsterend, maar deze mensen blijven zich vastklampen hun dominee Als hij terugkomt zijn dwaling, zal hij met open armen worden ontvangen. „En hij komt terug, mijnheer. Een man, die zo zuivei preekt heeft, moet een kind van God zijn. En God laat Zijn gekenden eeuwigheid niet voortgaan in de afgode rij". „De laatste preek, die hij voor ons hield, was kostelijk. Het ging over Uz- za, die de ark wou tegenhouden, toen de beesten struikelden. Dominee zei toen: Uzza hoefde de ark niet tegen te houden. God zou de ark bewaren, c dat alles wat er in moest liggen, inlag. Begrijpt u het?" Eerlijk gezegd begrijpen wij het niet. ,Dat oetrok hij op zichzelf, mijn heer! Wij mogen geen Uzza spelen. Hij heeft alles, wat nodig is voor tijd en eeuwigheid en God zal hem tegenhou- zijn val. Dominee had er zelf een voorgevoel van, wat er met hem gaan gebeuren". ARGWAAN De gemeenteleden hebben be sloten niet meer naar de kerk te gaan. Dat is ook niet nodig, want ze hebben een rijk bezit: 64 pre ken van ds. Stikkers op de band. En ze zullen zich met dit geeste lijk voedsel spijzigen tot dominees wederkomst. Maar toch knaagt ergens de argwaan. Iemand vraagt mij: „Weet U soms, of het waar is, dat hij geërfd heeft en binnen kort een prachtige gemeubileerde villa in Den Haag cadeau krijgt? Wij hebben jarenlang tenminste zeventig gulden per week aan hem betaald. Zou hij ons niet meer nodig hebben?" Stikkers' oosterse carrière begon toen hij in 1947 tot priester gewijd werd door Mar Philippus. Wij heb ben deze alleszins respectabele, beschaafde en erudiete man met een oer-Hollandse naam een be zoek gebracht. Het woord „blikken bisschop" past te enen male niet bij hem. „Episcopus vagans" dus. Beroofd van zijn illusies woont hij thans in een bejaardencentrum in de buurt van Zeist. „Het bisschops ambt is mij geen lust, maar een last geweest." Mar Philippus vertoefde lange tijd in Azië en vervolgens in Amerika, waar hij zich aangetrokken voelde door de kerk der nestoriaanse immigranten. Door deze (bona fide, nauw met de episcopalen samenwerkende) kerk werd hij in 1946 tot bisschop gewijd en belast met de opbouw van een Euro pese kerkprovincie. Vol idealen kwam hij in ons land terug. Het waren de wilde jaren i bevrijding. Zijn Oosters Apostolische Episcopale Kerk (OAEK) zou een vre- descentrum worden. Niet belast met de dogma's van het westers christendom ROTTERDAM Heel het le ven van Jan Willem Stikkers Is één kluwen verwarde gegevens Behalve hijzelf is er waarschijn lijk niemand, die een enigszins waarheidsgetrouwe biografie over hem zou kunnen schrijven. Geregistreerd On vertelde hij (in verband met zijn beweerde oud gerefor meerde afkomst) door ds. Hen drik Stam in Capelle aan den IJssel gedoopt te zijn. Een fami lielid verzekerde ons, dat hij ge woon in de Gereformeerde Ker ken is gedoopt en opgevoed. Pi kant trekje: zijn vader wilde dat hij toneelspeler werd; zijn moe der, dat hij theologie ging stude ren. Verwijderd uit het Neder landse Leger des Heils stichtte hij een eigen organisatie: het Le ger des Heren. Daarna begoi. zijn loopbaan in door hem zeL* gestichte gereformeerde eemeen ten onder het kruis. Hij zegt zelf dat hij in 1936 predikant werd In werkelijkneid kwam hij toer bij het Nederlandse Leger des Heils en was hij in 1940 nog geen predikant. Niemand weet, wit hem tot predikant bevestigd heeft. Aan de mensen in hec Gooi is verteld: ds. Stam. Dal moet uiterst onwaarschijnlijk worden geacht daar deze stier toen Stikkers drie jaar was. On de verwarring nog groter te ma ken. noemt hij zichzelf ook we dr. J W. Stikker (zonder s). „CPN" Geruchten willen, dat Stikkers voor de oorlog een tijd lang pro- oagandaleider van een extreem rechtse partij is geweest Vanuit Joodse krineen in Amsterdan wordt ons verzekerd, dat hij Jo den heeft verraden. Een familie lid vertelt ons echter, dat hij in de oorlog het leven van acht Jo den redde, door hen in zijn keri te verbergen. Het moet in een boek van Job Sytzen (Landgeno ten) staan. Hij zou ook in eer concentratie ramp hebben geze ten De Gooiers weten echter niet anders, of 'dj kwam in oor logstijd regelmatig bij hen ore- En een vrije dominee, die via de Gooiers nog wel contact met Stikkers had, vertelde ons op zeer geheimzinnige toon, wat zijns inziens de reden is, waar om deze oosters bisschop is ge worden. ,JIet is een dekmantel voor een geheim lidmaatschap van de CPN." PARIJS Dank zij de medewerking van enkele lezers, die hem herkenden van de foto, kunnen we nu ook de identiteit onthullen van katholikos Joannes Ma- Het is de 43-jarige j. e. N. Blom van As- sendelf, geboren in Am sterdam en van huis uit remonstrant. Hij acoliet in de Vrij-Katho- lieke Kerk en Het zich vervolgens evenals Stik kers tot priester wijden door Mar PhiUppu: diens kerk. Dat was in 1947. Hij deed echter als de meeste priesters van Philipnus, trok nog in hetzelfde jaar naar Pa rijs en begon voor zich zelf. Zijn opleiding als zilversmid maakte hij daarbij nuttig als han delaar in religieuze voor- Blom van Assendelfts aspiraties gingen echter verder. Naar verluidt, zou hij zich in 1953 tot bisschop hebben laten wijden door een afvallig rooms-katholiek bis schop in de buurt van Düsseldorf. Voor alle zekerheid zou hij zijn wyding nog eens in En geland hebben laten overdoen, om daarvoor in de Vilattiaanse suc cessie te komen. Vervol gens zette hij in Frank rijk en hier en daar elders de Oosterse Or thodoxe Kerk (Syro- Chaldeeuwse successie) op poten. De meest groteske piasserij haalde Blom van Assendelft in zijn funktie van katholikos uit op 18 november 1958 in Rome. Een Italiaans echtpaar werd op deze gedenkwaardige dag ge kroond tot keizer en keizerin van het Byzan tijns-Servische rijk. Kei- Martianus II eist grote delen van Europa enAzië voor zich op. maar voorlopig strekt Wie belangstelling heeft voor een adellijke titel, wende zich tot de keizer. Je mag dan uit zoeken: prins van Wit- Rusland, graaf van Anatolië en de keizer zorgt voor een prachtig gecalligrafeerde oorkon de. Je moet er natuurlijk flink voor betalen, maar tenslotte kunnen keizers met hun hofhouding ook niet van dc lucht leven. Bij de kroning waren nog meer bisschoppen aanwezig. Het waren (hoe zouden we langza merhand anders ver wachten?) alweer Ne derlanders: J. Bonjer te Huizen en P Ruter te Amsterdam, resp. bisschop en suffragaan bisschop van het „Ge nootschap van het Heilig Sacrament". Ons werd Deze week belden wij de Hage naar W. Panman op, die als pers chef voor Serapion fungeert. Wij vroegen hem. of in zijn kerk iets bekend was van het „dubbelle ven" van de leider. „O, u be- verzekerd, dat er rog ifw zijn macht zich nog niet heel wat meer dergelijke O ooi. Mijnheer, dat verder uit dan een flatje bisschoppen rondlopen in interesseert ons helemaal niet, in Rome. ons land. Izolang het niet strafbaar is." BROEDER GERARDUS en zonder de zinloze tradities van het oosten, zou deze kerk het christendom aanspreekbaar maken voor de moderne mens. Maar het werd een sof. Dë meeste priesters, die hij wijdde, liepen prompt van hem weg, om voor zichzelf te beginnen. Er zijn nog wat kleine huisgemeenten over. Een van de eersten, met wie hij el lende beleefde, was Stikkers. De ge meente onder de kruik aan de Mui- derstraat was nog maar een paar we ken OAEK geworden, of Mar Philippus merkte, dat Stikkers voor de wijding belangrijke beletselen verzwegen had. Onmiddellijk stootte hij hem uit. Vol gens Mar Philippus waren de verzwe gen beletselen zodanig, dat hij naar rooms katholieke opvatting zeker niet als geldig gewijd kan worden beschouwd. Op eigen kracht Stikkers voer nu op eigen kracht ver der onder de naam „Chaldeeuwsë Kerk", bewerend dat hij Mar Philippus afgezet had, omdat deze geen oosterse gewaden wou dragen, en dat hij nu rechtstreeks onder de patriarch in Koerdistan ressorteerde. Omdat zijn kerk bij gebrek aan Chaldeeërs in ons land toch weinig perspectief bleek te bieden, bood hij zijn diensten aan een groepje Russen in de hoofdstad aan. Deze aarzelden lang, maar informaties over het zedelijk verleden van Stikkers deden hen zich tenslotte geheel van hem distantiëren. Stikkers leed nu een financieel debacle en de Russen namen zijn kerk aan de Muiderstraat over (op het ogenblik werkt er een Russische priester Serapion, die van de naamso- vereenkomst veel last ondervindt). Er is echter nog een tweede, grotere, Russische kerk in ons land, die anders dan de vorige onder de jurisdictie staat van de patriarch van Moskou. Deze kerk was nu aan de beurt. Ongeveer elf jaar geleden vervoegde zich een vlot Russisch sprekende priester Serapi on bij bisschop Dionysios. Hij zei priester in de andere groep te zijn ge weest en nu te willen overkomen. Maar ook deze poging mislukte. Broeder Gerardus Eindelijk heeft Stikkers' oecume nische arbeid succes. Hij lieert zich met broeder Gerardus alias Zwertbroek ali as het Genootschap van het Gebroken Kruis. Zwertbroek beschouwt zich als de „nieuwe Johannes, gekomen om de wederkomst des Heren te verkondigen in de wereld van de antichrist". Hij pleegt dit te doen op luidruchtige an tisemitische wijze, waarom hij op het politiebureau Singel bekend staat als „lastig persoon", maar overigens door niemand serieus genomen wordt Stikkers krijgt zo de beschikking rer het „klooster" van Zwertbroek in de Hartenstraat. Dit klooster bevat :n bijzonderheid. Volgens dc heren liggen op zolder onder een witte steen op het altaar de relikwieën van Willi- brord en de Heilige Martelaars van Gorcum, die dan ook veelvuldig aange roepen worden in Stikkers zelfgemaak te liturgie. Tegelijkertijd houdt hij kostelijke predikaties (zuiver oud gereformeerd) het Gooi. „Als ik maar mensen kan bekeren, het geeft niet tot welk ge loof". moet hij eens gezegd hebben. Uiteindelijk rijst zijn ster snel als gevolg van het hernieuwde contact met oud-collega Joannes Maria, die het in middels tot katholikos had gebracht. Het behoeft na dit alles geen betoog meer. dat alle orthodoxe kerken in Ne derland (ook de Griekse) zich totaal van Stikkers distantiëren. Bisschop Dio nysios weet ons bovendien mee te de len, dat ook de monofysitische kerken in Azië de „episcopi vagantes" niet er kennen. Bovendien, zo verzekert ons een an dere orthodoxe zegsman is Stikkers bis schopswijding überhaupt niet geldig, omdat voor een geldige oosterse bis schopswijding behalve de consacreren de bisschop minstens twee co-consecra- toren nodig zijn. Er was er maar één. Joannes Maria heeft toch genoeg (naar eigen zeggen 20) bisschoppen tot zijn beschikking? Hij weet waarschijnlijk zelf niet precies, hoe het moet, of ze hebben Stikkers er in laten lopen, zegt hij. Stikkers zelf heeft overigens geen genomen en zijn wijding I ons land

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13