Sterk NS-materieel voorkomt ramp Formateur gooit voorstel van a.r. in prullenmand Mislukt JAMIN Erhard is bereid heen te gaan Deense kabinet treedt af BESCHERMING VAN TELEFOONGEHEIM Aanmaning straks 1 Commentaren n ster matras Minister De Jong premier? Tussen-kabinet van KVP Donderdag 3 november 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD F Nieuwe I Cooranf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf HALFWEG Nog vóór half tien vanmorgen zijn de Nederland se Spoorwegen erin geslaagd het treinverkeer op het zeer drukke Vier gewonden in ziekenhuis Van de vier gewonden liggen er twee i een Haarlems ziekenhuis, de zestien jarige mej. Frieda Mein uit Haarlem, die een hersenschudding heeft opgelopen, en de heer H. Essesse uit Kameroen, die traject Amsterdam-Haarlem te teruggebracht om de vrij scherpe hufs in Amsterdam0ligt1 noggmevrouw bocht, die nodig is om op het zijspoor *--* te komen, te maken. Naar machinist Van L. zelf na hel ongeluk verklaarde, heeft deze de nen niet gezien. Hij is dus met onver minderde snelheid doorgereden. Zijn trein vloog dan ook letterlijk uit de bocht, waarbij het voorste rijtuig „slipte" en de vijf meter hoge dijk afgleed. De andere drie wagons ont spoorden eveneens, maar bleven toch boven op de dijk staan. hervatten. De gehele avond en nacht zyn opruimingsploegen van de NS in touw geweest om de ra vage op te ruimen die gistermid dag om kwart over een ontstond toen een passagierstrein die uit de richting Haarlem ter hoogte van Halfweg ontspoorde. Van de dertien passagiers die verwon dingen opliepen, lagen er vanmid dag nog vier in het ziekenhuis; de overigen konden na behandeld te zijn naar huis gaan. Een voorlopig onderzoek heeft uit gewezen dat het treinongeluk, dat nog betrekkelijk goed is afgelopen, te wijten is aan een vergissing van de machinist, de vijftigjarige P. van L. uit Den Haag. Om ongeveer twaalf uur gistermiddag was gecon stateerd, dat op een punt waar de dubbele baan vierdubbel is, de wis sel defect was. Daarom werden de treinen die uit Haarlem kwamen via een zijspoor geleid en niet via de hoofdbaan. Bocht Drie treinen hadden deze manoeuvre, die door seinen wordt aangegeven, normaal volbracht. Het betekende dat de snelheid, die op de hoofdbaan on geveer honderd kilometer mag bedra gen, tot 45 kilometer moest worden Uiteraard knapte de bovenleiding als ;n luciferhoutje. Toch kwanten de rails de wagons er nog goed af, wat de NS verklaren uit het feit, dat het mate rieel bijzonder goed is. Het zegt wel iets dat de deuren zelfs van de voorste wagon, niet ontzet warenDe materiële schade is dan ook betrekkelijk gering. Zij wordt geschat op vierhonderdduizend Binnen 24 uur na het ongeluk had de opruimingsdienst van de Spoorwegen de rails en de bovenleiding weer gerepa reerd, zodat het treinverkeer in beide richtingen op het oudste traject van om land weer kon worden hervat. De ont spoorde wagons zullen waarschijnlijk in het weekeinde als er weinig vrachtver- n er dus minder gebruik wordt gemaakt van de lijnen, worden weg gehaald. Bussen Niet minder dan 45 autobussen zijn in geschakeld geweest om de passagiers 4< vervoeren van het station Sloterdijk naai Haarlem en van Amsterdam via Zaan dam-Uitgeest naar Haarlem en terug. Het ongemak kon zodoende toch tot een minimum worden beperkt. Koeman uit Diemen en in het Wilhel- mina Gasthuis mevrouw Helling uit de hoofdstad. In eerste instantie wordt het onderzoek uitgevoerd door de commissie van dc NS zelf. Mogelijk zal in een later sta dium ook de Spoorwegongevallenraad nog worden ingeschakeld, namelijk wan- ghet ongeluk te wijten blijkt te zijn aan onvoldoende voorzieningen NS. Ook wordt er nog een justitieel onderzoek ingesteld door de Haarlemse officier van justitie. Het is niet uit gesloten dat de machinist strafrechtelijk zal worden vervolgd. LAATSTE NIEUWS DEN HAAG De Koningin heeft vanmorgen op Huis ten Bosch de for mateur, drs. Schmelzer, ontvangen, die verzocht heeft hem te ontheffen van de opdracht tot het vormen van een kabinet. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Zij heeft voorts voor vanmiddag achtereenvolgens de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer, prof. dr. ir. J. P. Mazure en mr. F. J. F. M. van Thiel, alsmede de vice-president van de aad van State, prof. dr. L. J. M. Beel uitgenodigd. niet duur wet heerlijk T~\EERNIS, oprechte deernis, past ons jegens de moeder die, toen gevoelens van bange vrees haar te sterk werden, haar vijf jonge kin dertjes van het leven beroofde. Deer nis ook jegens de ongelukkige vader in het verre Zuid-Afrika. In zulk een situatie beseft de ge schokte toeschouwer eigen machte loosheid. Wat is de mens uit zichzelf toch hulpeloos. Hoe kunnen angst en twijfel hem de baas worden. En hoe kan een weerloze prooi worden van eigen wanhoop. Wij mensen kunnen wat hulp, troost en bemoediging zoeken bij elkaar. We willen er niet alle betekenis aan ontzeggen. Heeft men die moe der bijgestaan in de angst die ten slotte tot deze verschrikkelijke daad heeft geleid? Of is zij een eenzame gebleven. Het ware helpen ligt overigens niet in menselijke solidariteit, van waar de op zichzelf, maar in het bieden van uitzicht op Hem die vol is van erbarmen. Stellig juist ook in een smartelijk gebeurten als dit. BONN Bonds kanselier Erhard, op wie de afgelo pen weken felle kritiek wordt ge uit, heeft gisteren te verstaan gege ven dat hij er niet op uit is met alle geweld aan te blijven. Hij Is ech ter slechts bereid heen te gaan, als de regeringscrisis met zijn medewerking snel kan wor den opgelost, en ais hij kan meebe slissen over een opvolger. In politieke kringen in de Westduit- se hoofdstad wordt aangenomen dat de kanselier de minister van buiten landse zaken, Gerhard Schroder, graag als zijn opvolger zou zien. Vermoed wordt echter dat deze keuze geen vol doende steun zal vinden in de fractie de CDU en de CSU (de Beierse zusterpartij van de christen-democra ten). TOEKOMST Fractievoorzitter Rainer Barzel zou ook een gooi naar de functie Erhard willen doen. Andere ten zouden Bondagsvoorzitter Eugen Gerstenmaier zijn en de premier van de deelstaat Baden-Württemberg, Kurt Georg Kiesinger. Behalve over een opvolger van de Bondskanselier zal de CDU-fractie moeten beslissen over de te volgen politiek, met name over de toekomstige regeringspartners. De vrije democra ten (FDP), wier ministers uit de rege- ring-Erhard zjjn getreden, wensen, evenals de socialisten, die sinds 1949 in oppositie zijn, dat een nieuwe rege ring met Oost-Duitsland onderhandelt, ook al wordt het regime daar niet erkend. Het orgaan van de CSU heeft zich uitgesproken voor een vernieuwing van de Duitse politiek „zonder Erhard". De beleidscommissie van de socialis ten (SPD) heeft aangekondigd voor dindsdag a.s. een motie van wantrou wen op de agenda van de Bondsdag te zetten. De ziekte van Weil zich uitgebreid tot Den Dolder, zo is gisteren bekend geworden. Deze ziek te, waarschijnlijk ontstaan in Soestdui- nen, is voor mensen vrij ongevaarlijk. Tien jaar geleden brak in Hongarije de opstand uit tegen het terreurre- giem van de toenmalige communistische machtheb bers. Op pagina 9 ver telt onze speciale verslag gever Link van Bruggen nog eens de geschiede nis van deze explosie van vrijheidsdrang. En mèt de door hem geïnterviewde Hongaren in Nederland vraagt hij zich af: is de opstand zinloos geweest VELDKAMP P. DE JONG ja of nee premier? Hp •fe Geen organisa tie, maar ivel iveer een con grespagina Kernmerk „Tommy heeft met de hamer op zjjn duim geslagen." Dwars-bomen breekt taboes op ongelukkig tijd stip pagina Radio TV KOPENHAGEN De Deense pre mier Jens Otto Krag heeft gisteren het ontslag van rijn kabinet inge diend. Hij zal om nieuwe verkiezin gen verzoeken, te houden op 22 no vember. Tijdens het debat in het parlement over een regeringsvoorstel tot be lastingherziening verzocht Krag om schorsing van de vergadering toen bleek dat het voorstel weinig steun kreeg. Aanhoudende vorst Bij langdurige opklaringen kwam het de afgelopen nacht op de meeste plaatsen weer tot lichte vorst. Onge veer de helft van het aantal waarne mingsstations rapporteerden minimum temperaturen van 5 tot 6 graden onder nul. Op de vliegvelden Twente en Eelde nam men weit liohte sneeuw waar. Leeuwarden en Den Helder en enkele lichtschepen meldden echter lichte regenbuitjes. De luchtdruk daalt nu gestadig zowel onder invloed van oceaandepressies bij LJsland als onder invloed van een depressie bjj de Ri viera. Van de laatste depressie wordt verwacht, dat deze zich langs de alpen naar het noordoosten zal verplaatsen. Hierdoor blijft de wind in onze om geving in de oosthoek. De komende (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Kabinetsforma teur Schmelzer heeft geen gevolg willen geven aan het ar-advies om op basis van de suggesties van de heren Biesheuvel en Roolvink met de socialisten te gaan praten en eventueel een reconstructie van het kabinet-Cals te beproeven. Na dertig uur peinzen, telefone ren en corresponderen deponeerde hij gisteravond het ar-bemidde- lingsvoorstel in de prullenmand en hervatte hij onverwijld zijn po ging tot vorming van een extra parlementair overbruggingskabinet van KVP-ers, politiek weinig ge prononceerde figuren uit christe- lijk-historische en liberale kring en partijloze experts. Hoewel de kans op een misluk king er nog steeds in zit, begint men in politieke kringen nu toch serieus rekening te houden met de mogelijkheid, dat de formateur, eind deze of begin volgende week z'n interimploeg startklaar zal hebben. De kern van het nieuwe kabinet zou bestaan uit drie, misschien vier van de zes demissionaire KVP- bewiadslieden uit het kabinet-Cals. De formateur schijnt de 51-jarige minister van defensie P. J. S. de Jong inderdaad tot minister-presi dent te willen bombarderen. Hij zou tevens defensie blijven beheren. De twee andere KVP-ers die drs. Schmelzer uit het aanvankelijk zo solidair lijkende team-Cals heeft weten los te weken, zijn mr. Lans, die (uiteraard) op Buitenlandse Zaken blijft, cn mr. Bot, die ont wikkelingshulp blijft doen maar ook de zorg voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk krijgt. Veldkamp? De demissionaire KVP-minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning drs. Bogaers (hevig ontstemd over het optreden van KVP-fractie en for mateur) weigert pertinent naar de nieuwe ploeg over te stappen. Volgens geruchten zou de KVP-er mr. F. H. J. J. Andriessen in zijn plaats worden aan getrokken. Voor vervolg zie pag. 7. nacht zal weer op lichte vorst gere kend moeten worden en op enkele plaatsen mogelijk zelfs op matige vorst. In het zuidoosten van het land is er kans op wat neerslag. Elders blijft het op de meeste plaatsen droog. DE BILT Opklaringen afgewis seld door enkele wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer. Van nacht en morgenochtend lichte, op enkele plaatsen matige vorst. Ook en kele locale mistbanken. Morgen on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk noordoostelijk. 4 nov., zon op: 7.39. onder: 17.7; maan op: 21.23. onder: 14.09. DEN HAAG De regering meent dat de huidige wetgeving van het telefoongeheim tekort schiet en dat een meer bevredi gende aanvullende regeling tot stand kan worden gebracht In het ontwerp van wet, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt voorgesteld het volgende strafbaar te maken: Een telefoongesprek af te luisteren anders dan in opdracht van een deelne mer aan dat gesprek; Een telefoongesprek op te nemen bijvoorbeeld op een geluidsband zonder zelf zulk een deelnemer te zijn, of anders dan in opdracht van zulk een deelnemer; Door verboden afluisteren van een telefoongesprek verkregen kennis over te dragen. Het verbod, gericht tot het personeel van de telefoondienst, om rechtmatig verkregen wetenschap omtrent de in houd van telefoongesprekken weder rechtelijk over te dragen, blijft in Van de nieuwe verboden zijn uitge zonderd: Het opvangen van een radiotelefo- nisch gesprek met een normaal ont vangtoestel; Het afluisteren door de gerechtigde tot een telefoonaansluiting (een werkge ver bijvoorbeeld), behoudens in geval van kennelijk misbruik; Het afluisteren ten behoeve van de goede werking van de telefooninrich ting, de afwikkeling van het telefoon verkeer, de opsporing van storingen en het beproeven van geluidskwaliteiten; Het afluisteren ten behoeve van de strafvordering en de staatsveiligheid; Het afluisteren in de burgerlijke uitzonderingstoestand en de staat van beleg. Ten aanzien van de staatsveiligheid bepaalt het wetsontwerp dat afluiste ren alleen mag plaats vinden op last van de betrokken ministers. In de memorie van toelichting wordt erop gewezen dat de werkzaamheid ten behoeve van de staatsveiligheid een on misbaar onderdeel is van de over heidstaak bij de verdediging van het grondgebied, zomede van de democra tische rechten en vrijheden tegen aan tasting door een van buiten komende of binnenlands opererende vijand. Prioriteit TJ ET BOUWBEDRIJF heeft na de oorlog veel werk verzet om de woningproduktie op te voeren. Een handicap waren de perioden van economische terugslag. Kapitaalschaarste, hoge rente, afne mend investeringen veroorzaakten vooral in deze bedrijfstak werkloos- heid. De voorzitter van de christelijke bond van werknemers in de bouw nijverheid heeft vandaag gewaar schuwd dat dit gevaar weer dreigt. Minder voor de hand lag daarom de opmerking dat de bouw voor 1967 met geen geringe loonsverhoging genoegen zal nemen dan de in de metaal reeds vastgelegde 7 pet. loonkostenstijging. Op loongebied kent 1967 weinig mo. gelijkheden. Staat de werkgelegen heid als prioriteit genoteerd, dan zullen er aan de kant van de lonen concessies moeten worden gedaan. Anders is werkloosheid niet denk beeldig. De keus tussen werkgelegenheid en werkloosheid lijkt ons zeker voor de vakbeweging niet moeilijk. DEN HAAG De regering stelt in een wetsontwerp voor de vervolgkosten bij belastingbetalers te verhogen en de bete kening van dwangbevelen te vereenvou digen. De bestaande wet dateert uit 1859- De voorstellen komen hierop neer: Het sturen van een aanmaning kost ƒ1,— (oud: ƒ0,25); Het betekenen van een dwangbevel kost bij een bedrag van minder dan ƒ50: ƒ2,50, tussen de ƒ50 en ƒ100: ƒ5, voor ƒ100 of meer: 5 verhoogd met ƒ1 van elk bedrag van ƒ100 daarboven (thans loopt het tarief tot en met ƒ100 geleide lijk op van ƒ0,40 tot ƒ2,50, voor hogere bedragen komt daar ƒ1 bij voor iedere ƒ100 meer). Voor elk ander exploot is ƒ5 ver schuldigd (nu ƒ1,80 tot ƒ3); Het in beslag nemen van roerende of onroerende goederen of van schepen kost 20 (inclusief betekening ƒ25); De verkoop van deze goederen en schepen gaat ƒ25 kosten (thans voor beide ƒ3,60). De verhoging zal de schatkist ƒ8 mil joen meer opleveren. Aannemen TJET LIJDT naar ons gevoel geen twijfel, of de uitnodiging van uit Indonesië aan ons prinselijk paar moet, zo het enigszins kan, worden aangenomen. In het verleden hebben de omstan digheden er blijkbaar toe geleid dat nimmer een lid van ons koninklijk huis een bezoek aan het toenmalig* Indië heeft gebracht. Misschien had dat anders gekund, hoewel de afstanden toen nog aan merkelijk groter waren, iets wat op de betrekkingen stellig een nadelige invloed heeft gehad. Gebeurd is het in elk geval niet. In het raam van de inmiddels an dere en laatstelijk gelukkig ook ver beterde betrekkingen past dit be zoek. Van onze kroonprinses weten wij, dat zij van haar reizen men denke aan die naar de West iets goeds weet te maken. Bovendien heeft ze nu de steun van haar echt genoot. De uitnodiging aannemen, zouden we zeggen. Deernis

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1