Filmheld baant zich weg naar Witte Huis 08 Commentaren Reis Johnson gunstig voor verkiezingen ZES MENSEN IN VERKEER GEDOOD Bagdad met legt geschil Koerden bij VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! alles goed/ en( weF Akkertjes PIKEUR RITMEESTER Uit de Haagse hof geplukt AKTUEEL 7 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 Neem nu de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coolant. Beschermt tegen vorst èn roestGa voor veilige koelsysteemservice naar een Esso dealer MET ESSO BENT U BETER UIT! Republikeins offensief op gouverneur van Californië Gevaar SAN FRANCISCO Op 8 november worden in de VS verkiezin gen gehouden. Op het spel staan het gouverneurschap van een groot aantal staten, alle zetels van het Huis van Afgevaardigden (dat elke twee jaar in zyn geheel aftreedt) en éénderde van de Senaats zetels (elke twee jaar treedt eenderde van de senatoren af; de zit tingstermijn van een senator is zes jaar). De grootste belangstelling gaat uit naar de strijd om het gouverneurschap van Californië. Verhoging? (2) Alhoewel geen Bingley of Pannebak ker zijnde, en evenmin uit het Haagji komende, moet ik toch even reageren op het bericht van dinsdag een week geleden. U zette boven het bericht 2.95 procent voor ambtenaren: „Extraatje' Nu, dat vond 'k niet juist. Volstaan had kunnen worden met een medede ling in deze zin: Ambtenaren ontvan gen het hun toekomende achterstallig salaris, nl. 2,95 procent. Misschien was het zelfs nog beter geweest niets in de krant te zetten. Want hoe reageert „da man in de straat"? Ten overvloede onze vakbonden gebruikten de term „extraatje" ook niet. Rotterdam F I Bakker Protest tegen IVCRV Hierbij wil ik, als lid van de NCRV protesteren tegen het feit dat deze om roepvereniging Dick Houwaart te verstaar. heeft gegeven ontslae te ne men vanwege het uiten van zijn voor keur voor een doorbraakpartij. Ik dacht dat de NCRV alle orthodoxe protestanten in zi:h opnam. Protestan ten zijn aan niemand verantwoording schuldig dan aan God. Dat is juist onze protestantse /rijheid. De NCRV bindt zich aan de confessionele partij en. En in de Vara is geen ruimte voor het Evangelie. de NCRV en de Vara geen orthodox- protestantse PvdA-ers kunnen gebruiken, dan blijft alleen de Avro over. Dat is dan blijkbaar het opvangcentrum vooi vluchtelingen op omroepgebied H. I Ambacht P Ko-s Uitnodiging Als de geruchten juist zijn zal Soe karno binnenkort ons kroonprinselijk paar uitnodigen voor een bezoek. De vraag rijst, of het verstandig zou zijr. deze invitatie te accepteren. He wordt duidelijker dat de politiek' koorddanser, die deze president toch eigenlijk is, op een bepaalde wijze de geschiedenis zal ingaan. Zou het juis' zijn om nu juist ons Koninklijk Huis daarmee in verband te brengen? Wc hebben de laatste jaren al het een en ander meegemaakt Zou het nu wet verstandig zijn als men onze Konink lijke Familie opn'-uw in de schijnwer pers van een bepaald soort oublicitei' zette? Rotterdam M. v. d. Valk Lesauto's uit binnenstad van Enschede r de afgifte van Rijvaardigheidsbewij zen de rijschoolhouders dringend ver zocht alle dagen van de week de binnen stad te mijden. Gebleken is nl. dat het aantal leerlingen, die rijles krijgen zo groot is. dat er in de binnenstad stagna ties in het verkeer optreden. Een jaar geleden verzocht de politie de rijschoolhouders op zaterdag niet meer met lesauto's in de binnenstad te komen. Dit verzoek werd ingewilligd. De politie heeft de hoop, dat aan het nieuwe ver zoek eveneens loyaal medewerking zal worden verleend Het is de bedoeling in de toekomst de kandidaat-chauffeurs ook niet meer in de binnenstad examens af te nemen. Tragische afloop van ongeluk ALKMAAR Het ongeluk, dat dc 20- jsrise Frie.=e jongeman J. van der W. uit Wognum overkwam, heeft een tragische afloop gehad. Hij was met zijn auto van de weg gevlogen, Twee vrienden, die in de auto zaten, werden licht gewond. Hij WAARNEMERS: SEOEL President Johnson heeft vanmorgen zijn achttiendaagse reis door Australië en Azië beëindigd. Hij zou vandaag nog enige tijd in Ancho rage (in de Amerikaanse staat Alas ka) blijven om dan morgenochtend te rug te vliegen naar Washington. De Amerikaanse president heeft ook in Zuid-Korea, waar hij drie da gen is geweest, een bijzonder harte lijke ontvangst gekregen, zowel van de autoriteiten als van de bevolking. Alleen in dit land hebben zeker drie miljoen mensen langs de route gestaan om de president, zijn vrouw en mi nister Rusk te bejubelen. De reis door het Verre Oosten kreeg in de Ver. Staten zeer veel publici teit. Volgens waarnemers heeft John son dan ook een succesvolle „verkie zingscampagne" in Azië achter de rug. Deze reis zou volgende week (bij de verkiezingen voor het Congres) wel ^ens winst voor de Democraten kun- •Qn opleveren, zo is de verwachting. Veel verkeersdoden in Frankrijk PARIJS In de vakantieperiode van Allerheiligen, die in Frankrijk vier dagen duurt, zijn in dit land zeker vijfennegentig mensen bij verkeerson gelukken om het leven gekomen. (Advertentie) Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griep! JN HET Middenoosten ontwikkelt zich een situatie die de wereld vrede in gevaar kan brengen. Niet voor niets heeft Israel de aan dacht van de Veiligheidsraad ge vraagd voor wat aan zijn grenzen gebeurt. Sinds de oprichting van de staat Is raël hebben de Arabische landen niet opgehouden de vernietiging er van te verkondigen. Onderlinge ver deeldheid was oorzaak, dat het nooit tot een massaal treffen is gekomen. Thans blijken de Palestijnse vluchte lingen in de verschillende Arabische landen zelf de zaak in handen te hebben genomen. Zij geven onom wonden toe, door communistisch China te worden opgeleid en be wapend. Openlijk wordt thans de „volksoor log" gepropageerd, waarin Jordanië een belangrijke rol moet spelen. In dat kleine vorstendom wonen de meeste Palestijnse vluchtelingen. Gestreefd wordt naar afzetting van koning Hoessein en vestiging var een „volksdemocratisch", socialis tisch en revolutionair regime, dat als voornaamste taak heeft oorlog te voeren tegen Israel. Men rekent erop, dat Israel dan te genaanvallen zal doen en dat alle Arabische landen gedwongen zullen zijn de aangekondigde vernietiging van de Joodse staat waar te maken. Gesprek J)E VEILIGHEIDSRAAD heeft de klacht van Israel niet zonder meer naast zich neergelegd. Blijk baar heeft de openhartigheid van de Palestijnse „Bevrijdingsorganisa tie" de leden aan het denken ge zet. Cfverlgens dient men zich te herin neren, dat de diplomatieke offensie ven van de Israëlische regering, die in de plaats kwamen van vergel dingsacties, in de afgelopen jaren in de VN niet onopgemerkt zijn ge- Het moet ook voor Rusland geen prettige gedachte zijn, dat commu nistisch China bezig is het toch al wankele evenwicht in het Midden oosten te verstoren. In dit licht moet wellicht ook wor den gezien, dat Syrië op grote schaal Russische militaire hulp ontvangt. En dat terwijl Syrië het meest harts tochtelijk de volksoorlog tegen Is rael steunt. Wil Moskou uitbreiding van de Chi nese invloed tegengaan, dan heeft het er belang bij, dat de opzet van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie niet slaagt. Als dit zo is, zal het op een of andere wijze tot uitdrukking komen in het gesprek dat in de Veiligheidsraad over dit moeilijke probleem wordt gevoerd. De vroegere film en tv-ster Ro nald Reagan, een man met zeer rechtse opvattingen, moet het daar opnemen tegen de huidige democratische gouverneur Ed mund ('Pat) Brown. Reagan een republikein van de uiterste rechtervleugel, heeft in de voorverkiezingen (primaries) grote successen geboekt. Het duel tussen hem en Brown wordt door de hele natie gezien als een twee de poging van de Goldwater-aan- hangers om het presidentschap van de VS te veroveren. Slaagt Reagan er in het gouver neurschap van Californië te krijgen, dan openen zich geheel nieuwe perspec tieven voor de rechtse krachten in de republikeinse partij, van wie iedereen dacht dat zij twee jaar geleden toen Barry Goldwater bij de presidentsver kiezingen op zo'n effectieve wijze werd afgemaakt door Lyndon Johnson finitief waren uitgeschakeld. PALADIJN In 1964 was Ronald Reagan een pala dijn door dik en dun van Goldwater. Hij was zijn heraut en spreekbuis op alle grote reublikeinse massameetings in Californië. Tot nu toe is hij de enige Goldwateriaanse politicus, die uit de grote debacle van 1964 onbeschadigd te voorschijn kwam en alsnog op eigen kracht kon beginnen aan een politieke Reagan negeert de naam en de poli tieke opvattingen van Goldwater nu totaal. Hij legt er de nadruk op dat zijn eigen politieke filosofie breed genoeg is om alle soorten republikeinen te omvatten en die bovendien grote aan trekkingskracht uitoefent op vele de mocraten van het midden, die genoeg hebben van de rassenonlusten en het raadselachtige karakter van presi dent Johnson. Reagan moet de zaken wel op deze manier aanpakken, want in Californië zijn veel meer democraten dan republi keinen. Hij trekt in zijn verkiezingscampag- krachtig van leer tegen de hoge kosten van de sociale voorzieningen, het grote probleem van huisvesting, de werkloosheid van negers en de linkse stromingen onder de studenten op de Californische universiteiten. Vooral ech ter trekt hij ten strijde tegen de infla tie, een dankbaar onderwerp in een staat waar de prijzen in het derde kwartaal van dit jaar vijftien procent (een record) zijn gestegen. Het resultaat is dat Reagan thans, vol gens opiniepeilingen, de leiding heeft op Brown, met een percentage van drie tegen twee. Voor de democraten is het zeer ontmoedigend dat een zeer groot aantal kiezers (vijftien tot twintig pro cent) nog geen beslissing heeft geno- Een democraat, die nu nog niet weet of hij al dan niet op Brown stemmen, zal vrijwel zeker kiezen voor Reagan. Een overwinning voor Reagan zou er zelfs toe kunnen leiden, zoals generaal Eisenhouwer en andere republikeinse leiders hebben gezegd, dat de voormali ge bioscoop- en tv-held één van de leidende republikeinse kandidaten wordt voor het Witte Huis. De democraten weten dit en ver afschuwen het. Daarom sturen zij hun topmensen naar Californië om Brown in zijn verkiezingsstrijd te steunen. Johnson zelf zal drie dagen voor de verkiezingen, kort na zijn terugkeer van zijn Aziatische reis, naar Califor nië gaan. En ook Robert Kennedy is naar de westkust gereisd in een poging de democratische gelederen in Browns staat te versterken. Kennedy voerde, zoals men van hem mag verwachten, een uitstekende cam pagne voor Brown. De bedoeling is dat hij de progressie ve democraten voor Brown zal winnen, terwijl president Johnson de conserva tieve democraten moet overhalen niet op Reagan te stemmen. De kans bestaat echter dat Kennedy, naar wie enorme mensenmassa's kwamen luiste ren hij is nu een politiek fenomeen en de drager van een nog steeds ma gische naam evenveel conservatie ven heeft afgeschrikt als progressieven gewonnen. Pat Brown, die vier jaar ge leden Nixon versloeg, die toen gouverneur van Californië wilde worden, vecht als een leeuw voor zijn derde ambtstermijn. Maar zijn kansen zijn ditmaal slechter dan ooit. Om te kunnen geuren met in Nederland woont U koopt - zonder invoerrechten - zo'n echte Ritmeester-Pikeur voor 17 cent. Waarom zou u er dus vandaag al niet van genieten? Pikeur is in Nederland overal verkrijgbaar. ...IN HET HELDER GELE BLIKJE 1 PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAAR dacht echter, dat 2 het leven 1 gekomen. In wanhoop rer.de hij r hij vergif i hem wilde horen, wa beurd. Later is hij ir Alkmaar overleden. Toen de politie het kwaad al ge- een ziekenhuis in DOOR Lang geleden al heeft hij het ont dekt. Hij is er trots op. Wanneer hij anderen hoort jammeren of die Haagse parkeerplaatsen, altijd vol, dan glimlacht hij met een stille bin nenpret. Soms ook kan hij het niet laten om even op te scheppen. „Nooit last van." En als ze dan verbaasd, ongelovig kijken, gaan vragen, dan achteloos: „Net als alles... een kwestie van rela ties. In Den Haag is alles een kwestie van relaties." Hij borduurt draag graag op ver der. Als geslaagd zakenman kent hij zijn adresjes. Om een officieel pa per wat vlugger los te krijgen; door te dringt tot de juiste man. In zijn dorpse woonplaats was zijn thuiszijn in Den Haag bijna spreek woordelijk. Waarbij gezegd moet worden, dat hij ook nooit te beroerd was om goede raad te geven aan hen. die een Haagse drempelvrees hadden. Dus vertelde hij ook wel van zijn parkeeroplossing. Heel gewoon. Al tijd naar hetzelfde parkeerterrein in de binnenstad. Kwartje per uur. Tenslotte is de binnencirkel niet gro ter dan het dagelijks eind dat zijn kinderen naar school lopen. Of je dus een parkeerplaatrie verder staat maakt niet zoveel uit Eerst het vaste parkeerplaatsje met het vaste parkeerplaatsjesman- netje. ..Da's belangrijk", onthulde hij. ..heel belangrijk. Die leert je dan kennen. „En die gewenning liet hij dan altoos vergezeld gaan met een extra kwartje. Of als het zo uit kwam met twee extra kwartjes. Stil zwijgend. zelfs zonder knipoog. „En altijd is er wel een hoekje waar die wagen van mij in kan kruipen", zei hij tot de luisteraars er nu een stevige knipoog bij wegge- Er werd dan begrijpend gelachen. Echt iets voor hem. man van de wereld. Ha, ha, dat Den Haag toch en die Hagenaars, je moest ze ken- „Beste mensen", zei hij dan. Die Hagenaars Beste man was hij zelf ook. Toen de notaris op een avond in de soos zei dat zijn vrouw de volgende dag naar Den Haag wilde, bood hij di rect aan haar een lift te geven. Hij moest toch ook. -Natuurlijk reed hij naar „zijn" parkeerplaats, zwaaide er joviaal naar de man die wenkarmend hem een plaats wees. Mevrouw van de notaris zag meteen, dat hij hier echt thuis was. Ze gingen hunsweegs. 's Middags om drie uur zou me vrouw op het parkeerterrein terug zijn. Maar al zaken doende had hij de auto weer nodig. Haalde de wa gen op, stopte twee extra kwartjes bij het verplichte. Om half drie was hij terug. Parkeerde weer. Ging nog even op stap en arriveerde evenals zijn liftster prompt drie uur weer bij de wagen. Mevrouwtje laadde tevreden haar pakjes op de achterbank, kwam naast hem zitten. De wagen gleed de parkeerplaats af, hij draaide het raampje open: „Zeg kunt u een briefje van vijfentwintig wisselen? Anders heb ik alleen klein grut". De kaartjesman schudde nors het hoofd: „Ken u 't niet kleiner ma ken?" „Ik doe mijn best", riep hij nog opgewekt en dook in zijn jaszak een hand „klein grut" opvissend. Telde de centen en stuivers, een schaars dubbeltje, ondertussen nog even zich verontschuldigend, dat hij ver der alleen groot geld had. Bood toen de handvol aan. „Sorry, dat het niet beter kan." De parkeerman aanvaardde met zichtbaar wantrouwen de handin- houd. Begon ijverig en secuur te tellen. „Da's twintig, da's tweeën twintig,... er bleef een stuiver Jggen. „Da's zevenentwintig," en in plotse linge woede: „Da's twee cent meer zegis, dat geef je een kind nog niet Meneer... ik mag geen fooi aanne men." Twee centen tikten tegen de ruit, ketsten terug op de straatste nen. De aftocht was snel. In de spie gel zagen ze nog een boze parkeer wachter, die gebaren maakte en on getwijfeld woorden sprak. De vrouw van de notaris was spor tief, ze heeft niks thuis verteld, maar juist daarom vraagt iedereen in het dorp zich af, waarom de za kenman, die avond op de soos zo kriegelig zei: „Den Haag? De Hage naars? Jé zult ze nooit leren begrij- MAASLAND De 33-jarige B. Hof man uit de Boerhavestraat 4 te Vlaar- dingen is gistermiddag gedood bij frontale botsing op rijksweg 20. Twee nsen liepen zware verwondingen op en moesten naar het Holyziekenhuis wor den vervoerd. Het zijn A. C. Leddy uit Badhoevedorp en G. Roodbeen uit Rijs- Hel ongeluk gebeurde toen de heer Hofman, komend uit de richting Vlaar- dingen. met zijn personenauto om niet te verklaren reden naar het linker weg gedeelte reed, waarna zijn wagen fron taal botste tegen de personenauto van d« heer Leddy, die uit de richting Naald wijk kwam. Achter deze auto reed nog een wagen, bestuurd door G. F. D. Schaasberg uit Maasland, die eveneens bij de botsing betrokken raakte. De heer Hofman zat zwaar gewond zijn voertuig bekneld. Nadat men hem had bevrijd bleek hij reeds te zijn 1 leden. De drie personenauto's werden totaal vernield. OOSTVOORNE Op de Colinlandse- dijk, op de weg van de buurtschap Tinte naar Den Briel. is gistermiddag omstreeks half een de 62-jarige bakker B. Kramer uit Oostvoorne met zijn auto uit een bocht geraakt en in een naast de weg gelegen sloot terechtgekomen. D« heer Kramer verdronk. De oorzaak is vermoedelijk defect aan de remmen. EIBERGEN Het achtjarig zoontje van de familie G. J. de Jager uit Eiber gen is gisteren onder de wielen van eer zware vrachtauto terechtgekomen en ge dood. Het jongetje reed gelijk met de vrachtauto op. De chauffeur had de jongen niet in de gaten Toen hij op een smal bruggetje naar rechts uitweek werd de jongen tegen de brugleuning gedrukt en kwam onder de achterwielen va- J~ wagen. In Apeldoorn is een 31-jarige vrouw uit Klarenbeek gedood toen haar auto in botsing kwam met een tegemoetko mende vrachtauto. De truck was waar schijnlijk op de linkerweghelft geraakt, toen een voor hem rijdende auto plotse ling stopte. De 40-jarige sergeant van de ma niers J. W. van den Ham, is gisteren Utrecht met zijn bromfiets gegrepen door Israëlische kritiek op generaal Von Horn TEL AVIV De Zweedse generaal Carl von Horn, in ernstige kritiek op het bestuursappa raat van de Verenigde Naties wordt geuit, hebben in Israël weerklank ge vonden. Het onafhankelijke avondblad Maa- riv gaf gisteren als zijn mening weer dat de vroegere bevelhebber van de VN-strijdkrachten een talent heeft )or het schrijven van „keukenmeiden Het blad toonde zich vooral verbol- :n over de beschuldiging van de gene raal dat vrouwelijke leden van de Israëlische strijdkrachten zouden wor den gebruikt om VN-gasten bezig te houden. Syrië brengt zaak- Guinee in VN DAMASCUS De Syrische re gering heeft haar vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties op dracht gegeven de arrestaties van de Guinese delegatie in Akkra ter tafel te brengen, omdat zij tegen de internationale gedrags regels indruist. een personenauto. De sergeant schoot met zijn hoofd door de voorruit van de auto. Hij overleed ter plaatse. Bü een verkeersongeluk in Beemster is gisteren de 36-jarige mevrouw T. Schouten-Kieft om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een truck met oplegger, die voor haar reed, moest afremmen voor een langs de weg ge parkeerde auto. De oplegger schoot ech ter door juist op het moment dat me vrouw Schouten met haar auto wilde passeren. Zij was op slag dood. Haar zus ter, de 26-jarige mej. N. Kieft werd le vensgevaarlijk gewond. Piloot roekeloos: I drie mensen gedood AUGSBURG In Augsburg is gisteren, een vliegtuigje neergestort. Bij het onge luk verloren drie mensen het leven. Het tóéstel maakte een rondvlucht boven de stad met een passagier en de twee kin deren van de piloot aan boord. Het vlieg tuig stortte volgens de politie neer door roekeloos gedrag van de vlieger. De twee volwassenen werden op slag gedood. In een ziekenhuis overleed later ook een van de kinderen. ABERDEEN Reddingsploegen zijn er in geslaagd drie bouwvakarbei ders te bevrijden die gisteren waren bedolven toen een in aanbouw zijnd universiteitsgebouw van zeven verdie- pingen in Aberdeen instortte. Een man kwam om het leven. (Van een onzer redacteuren) HET is de vraag, of president Aref van Irak niet wat voorbarig is geweest, toen hij verklaarde, dat de ge schillen met de Koerden in het noor den van het land zijn bijgelegd. Deze Koerden vochten onder leiding van Moella Moestafa el Barzani vele ja ren lang voor zelfbeschikking. Aref maakte een reis door het noorden, sprak met Barzani en werd 'hartelijk ontvangen door de Koerdische stam men'. Barzani zegde steun toe aan de regering te Bagdad en verklaarde zich voor nationale eenheid. Hij zou geen aanspraak meer maken op autonomie en geen enkele vorm van separatisme willen. Arefs regering werkt nu aan een wet op decentralisatie van het bestuur. De wederopbouw van het noor den dat zwaar werd geteisterd tijdens de felle strijd tegen de Koerden, wordt ter hand genomen. En aan Koerden zullen zelfs ministerposten worden aan geboden. De Koerden staan er om bekend, dat zij „geen meester erkennen". Zij weten dat zij niet onderdrukt kunnen worden, maar dat zij evenmin het leger kunnen verslaan. De opstandigheid van de Koerden dateert al van voor 1930, toen in het Bnts-Iraakse verdrag geen rekening met hen werd gehouden. Ook na de Tweede Wereldoorlog legde men de Koerdische eisen naast zich neer. ït - ..?eJ?alve in !rak leven ook in Turkije, Per- Anilere Koerden 7.1e, Syne, de Sowjetunie, Pakistan en Afgha- nistan Koerden. Hoewel de meeste Soernimos- lims zijn missen zij fanatisme. Hun nationalistisch streven is sterker dan hun godsdienstige instelling. In Turkije zijn zij geen probleem. Etnisch en religieus zyn Turken en Koerden nauw verbonden. De Perzische Koer den zijn aan de Perzen verwant door hun Arabische afkomst hoewel de laatsten Shi'iten zijn. In Syrië vertonen de Koerden grote nationalistische ijver, die leid tot verarabisering'. In de Sowjetunie kan van Koerdische zelfbeschikking geen sprake zijn. Tenslotte stellen de weinige Koerden in Afghanistan en Pakistan slechts belang in politieke erkenning Of de Koerdische opstand in Irak werkelijk tot het verleden gaat beho ren hangt af van de wijze, waarop het bereikte akkoord wordt uitgewerkt maar ook van de politieke ontwikkelingen in Bagdad, waar militaire staatsgrepen geen vreemd verschijnsel zijn. MOELLA MOESTAFA EL BARZANI zelfbeschikking

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7