Weekagenda Tuinbouwschool in Rijnsburg een feest voor het oog TOS CA Commentaar Meisjes nu ook van harte welkom Sint 22 nov. in Leiden Ion Voicu speelde Paganini Spot NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 Vanmiddag geopend door drs. Zijlstra Woensdag Hooglandse Kerkgracht 26, 10 tot 12, 2 tot 6 en 7 tot -0 uur: bazaar ten bate van Evang. Lutherse Gemeente. Doopsgezinde kerk, 7.30 tot 8 uur: oecumenisch avondgebed. Schouwburg. 8 uur: K. en O en L.A.K. Studio met „Niet doen, Sneeuwwitje" Rapenburg 10, 2.30 tot 5.30 en 7.30 tot 11 uur: bazaar Ver. vrijz. Hervormden Den Haag Waalse kerk, 8 uur: or gelconcert Piet van ïjgmond. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Centrum met „Angst en ellende vai derde rijk" Den Haag Djligentla, 8.15 pianorecital John Mackay. Scheveningen Kurzaal, 8.15 Residentie-Orkest met vioolsolist. Donderdag Den Haag Schouwburg. 8.15 Haagsche Comedie met „Een zondag in New York" Den Haag Djligentia, 8.15 liederenrecital mezzo-sopraan Elisabeth Cooymans. Vrijdag (4 november) Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 uur: ruilclub voor verzamelaars. Breestraat 85 8 uur: afd. Leiden C H.U H. A. Schuring over actuele politiek. Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, tienersoc. 't Venster tienerbal. m.m.v. Why. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „De Meteoor". Den Haag Diligentia, 8.30 uur Nieuwe Komedie met „Mama, kijk zon der handen". Den Haag Dierentuin, 8 uur: Resi dentie-Operakoor. Zaterdag (5 november) Hockeykantine sportpark Roomburg, 8 uur: jazz-sociëteit Folk Beat 14. Matt Matthews en zijn trio. Den Burcht, 8 uur :toneelavond Ons Grunnegerlaand. Breestraat 19, 8 uur: Boemerang-soos- avond, met disco-Jockey's. L.H.J.-gebouw Levendaal 103, 8 uur Herv. Jongerersoc:, feest in operetteland Mare 43, 8 uur: feestavond Tokheim Schouwburg, 2.30 uur: L.A.J., Scapino- ballet voor de jeugd. Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, soc. 't Roefje, sprnkke- bal, gratis toegang voor iedereen. Den Haag Diligentia, 1 uur: Arena met „De zilveren fiets" Den Haag Schouwburg, 8.15 uur. Haagsche Comedie met „School voor Den Haag Diligentia, 8.30 uur: Nieu we Komedie met „Mama, kijk zonder handen". Scheveningen Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest met vioolsolist. Zondag 6 november) Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, "s middags disco-socië teit, populair klassiek programma voor iedereen. Dagelijks in Den Haag Theater Pepijn, Nieuwe Schoolstraat 23, 8.30 uur cabaret Paul van Vliet, be halve maandag. Scheveningen Circustheater, 8 uur- Toon Hermans met „Tien Toon'' (be halve maandagavond). Films CAMERA (van zaterdag tot en me' woensdag 2 30 uur): Dick Trum :n he: circus (alle leeftijden): donderdag en vrijdag 2 en 7.30 daarna alleen 7.3C uur: La dolce vita (18 jaar). LIDO (2,30 7 en 9.15 uur): Elvis a-go-go (alle leeftijden). LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur): De negerhut van oom Tom (alle leeftijden) REX (2.30. 7 en 9.15 uur): De post koets (14 jaar). STUDIO (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik... een vrouw (18 jaar). TRIANON (2.30. 7 en 9 15 uur). Knotsgekke kerels in vliegende kratten (ale leeftijden). Films van donderdag af. Camera (2.30, 7 en 9 '5 uur): Strangers in the night (18 jaar., woensdag: De naakte Odyssee (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur»: Ardennenoffen sief 1944 (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De boeka niers (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De onover winnelijke drie (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik een vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Rififi in Parijs (18 jaar). Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen- apotheek Reijsl. Steenstraat 35, tel. 20136 Tentoonstellingen Rijnlandflat (Churcbili-laan. ingang Bachstraat): schilderüen Fer Hakkaart en Wil Tweehuysen keramiek Babs van Elsdingen, beeldjes Haat van Dinteren wandplastieken Ben Wolfs (in okt. en nov„ zaterdagmiddag 2 tot 5 en woens dagavond 7 tot 9 uur) Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11: werk van Georg Hadeier (van 29 okt 18 nov., 11—18 uur. vrijdag ook var. 19.30—21.30 uur. zondag en maandag gesloten) (Van onzer redacteuren RIJNSBURG Vanmiddag is de nieuwe tuinbouwschool aan de Sanddaan (1V4 miljoen gulden) door CBTB-voorzitter drs. R. Zijl stra uit Voorschoten officieel ge opend. Rijnsburg heeft nu niet alleen de qua leerlingental groot ste tuinbouwschool van Neder land, maar wat het gebouw be treft ook de mooiste. Het moder ne, rustgevende interieur over treft de verwachtingen die de strakke buitenkant al wekt. Ka raktervolle, sierlijke decoraties van de Haagse kunstenares Julia Braendle versterken de sfeer en zijn een feest voor het oog. Zoals wij eerder schreven, bestaat de onder leiding van het Oegstgeester architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop door het aannemersbedrijf Slootweg en Zoon te Valkenburg ge bouwde school uit drie lagen, waarbij alle voorzieningen zijn getroffen om er te zijner tijd een vierde laag ov aan te brengen. Binnenhof Het gebouw is rechthoekig om een binnenhof met vijver geplaatst, waar bij de laagbouw aan de zuidkant (Sandtlaan) omvat een aula met in gebouwd toneel, keuken, kleine gar derobe en verwarmingskelder, aan de oostkant (Spinozalaan) klein trappen huis, hal, directeurskamer, archief, magazijn, lerarenkamer, groot trap penhuis, aan de noordkant grote gar derobe, kleine hal, conciergekamer, toiletruimten en waslokaal, en aan de westkant praktijklokaal en handvaar digheidslokaal. De hoogbouw heeft op de eerste verdieping twee leslokalen, een na- tuurkundelokaal en toiletruimte en op de tweede verdieping drie lesloka- n, een magazijn en toiletruimte. Alle lokalen zijn door middel van huistelefoon met elkaar verbonden. Als verwarming is oliestook geko zen, waarvan omschakeling op aard gas evenwel zonder veel moeite mo gelijk is. De tuinbouwschool te Rijnsburg is opgericht in 1948 door de CBTB Hol land-Brabant, die nog steeds als be stuursorgaan functioneert. Men begon met 15 leerlingen, van wie er in 1952 11 werden gediplomeerd. De huisves ting was zeer gebrekkig in Concor dia en in de oude zondagsschool. In 1952 werd een nieuwe school ge bouwd en men dacht toen voor de eer ste honderd jaar ruimte genoeg te hebben. Het in 1956 ontworpen nieuwe leerplan, dat onder meer voor een deel der leerlingen volledig dagonderwijs voorschrijft, stak een spaak in het Moeilijk In de bestaande school bleek het nieuwe leerplan onmogelijk uit te voe ren, terwijl men daartoe niettemin in 1960 werd gedwongen, omdat de lage re school geen zeven leerjaren mocht hebben. Er ontstond een zeer moeilijke pe riode. want al waren reeds in 1957 voor een tweede schoolgebouw, het zou tot het voorjaar van 1965 duren, voordat de eerste paal kon worden zeslagen Thans telt de school 185 leerlin gen, onder wie twee meisjes. Nu de De awla van de school die tevens als overblijf ruimte voor de leerlingen van buiten Rijns burg dienst zal doen. Het inge bouwde toneel opent de moge lijkheid nog meer aandacht te besteden aan de culturele vor ming van de meisjes en jongens. Foto N. van der Horst accommodatie is verbeterd, zal het schoolbezoek door meisjes verder worden aangemoedigd. Veertig pro cent van de leerlingen is afkomstig uit Rijnsburg, de rest uit twintig omliggende gemeenten, waarvan Katwijk, Valkenburg en Noordwijk de meeste leerlingen leveren. Zij krijgen onderricht van zes leer krachten met een volledige dagtaak en vijf leraren die voor een beperkt aantal leswren aan de school zijn verbonden. De nieuwe school kan mammaal 240 leerlingen herbergen. De „oude" school hoopt men bin nen afzienbare tijd te kunnen gaan gebruiken voor het geven van tuin- bouwhandelsonderwijs, een primeur voor Nederland. In Rijnsburg zal on getwijfeld belangstelling voor deze on- derwijsrichting bestaan, omdat de be roepsbevolking voor y3 deel uit kwe kers en lA deel uit handelaren be- Proeftuin De proeftuin, vlakbij de school, blijft normaal in gebruik. Er is onlangs voor honderdduizend gulden aan ver bouwd. Dit jaar zal hij aan gekweekte produkten wellicht 40.000 opbrengen, een bedrag dat overigens niet vol doende is om de hoge exploitatiekos ten van de tuin te dekken. De tuinbouwscholen vallen in de wet op het voortgezet onderwijs on der het beroepsonderwijs. Het toe komstige beroep van de leerlingen is bloemist, bloembollenkweker, groente- kweker, bloemen- of groentehandelaar. Als algemeen vormende vakken kent men er Nederlands, Duits, En gels, rekenen, als beroepsgerichte vak ken biologie, natuur- en scheikunde, bodemkunde en bemestingsleer en als praktijkvakken bloementeelt, bloem bollenteelt, groenteteelt en handels- Het nieuwe leerplan sluit aan op zes klassen lagere school. Klas 1 en 2 volledig dagonderwijs (leerplichtig, klas 3 vier dagen per week en klas 4 drie dagen. Vanavond en morgenmiddag en -avond is de nieuwe school voor een ieder ter bezichtiging geopend. en- m&det n Haagse politierechter V er geetachti ge' Leidse vrouw DEN HAAG „Ik ben zo vergeet achtig", klaagde een 39-jarige huismoe der uit Leiden, die zich gisteren voor de Haagse politierechter had te ver antwoorden omdat zij zich in een zelf bedieningszaak aan diefstal had schul dig gemaakt. Ze wist nog wel. dat ze een pakje kaas en worst, een busje koffie en nog wat andere boodschappen in haar tas had gedaan, maar het afrekenen had ze vergeten. „U had beter de boodschappen kun nen vergeten", zei de officier van justi tie, die geen woord van de vergeet achtigheid kon geloven. Hij wilde vooi de eerste maal nog volstaan met een geldboete van f 75 met als waarschu wing een week gevangenisstraf voor waardelijk, waartoe de rechter veroor deelde. O ja Even naar PRONONCE voor wat ONDERGOED s S •- VS WASSENAAR: KunstzaaJ rteufl Hot- taan 7. aquarellen en tekeningen van Herbert Jochems en plastieken van lu» ca van den Haak van 17 okt. 3 nov. dag. van 105 u. ook dinsdagavond U— K) uur: zondags gesloten WASSENAAR Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7: tentoonstelling van beeldend naaldwerk van Hanne Meijer-de Heer en droogboeketten van Marijn Eschauzier (van 7 tot en met 24 november, maandag t.e.m, zaterdag van 10 tot 5 uur. ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur zon dags gesoten) (ADVERTENTIE) /kiZumrtdï U- fait/-! ian janssen Natuurkunde, scheikunde en biologie zijn belangrijke vakken in het tuinbouwonderwijs. De nieuwe Rijnsburgse school heeft een uitstekend geoutilleerd 'scheikundelokaal, waar de leer lingen zelf proeven kunnen ne men. Elke lessenaar heeft aan sluitingen voor elektriciteit en aardgas. Direct bij binnenkomst door de hoofdingang van de tuinbouwschool staat men oog in oog met een wand decoratie van Julia Braendle. Men mag erin zien wat men zelf wil en sommige jongens hadden het al over een voetbalstadion. De kunstenares beschouwt de decoratie als een sym bolische voorstelling van de zon der gerechtigheid die schijnt over een ge broken wereld van licht en donker. Alle lijnen richten zich echter ten slotte naar het komende Godsrijk. Dit kunstwerk is een geschenk van leer lingen en oud-leerlingen. Een tweede kunstwerk betreft een 55 meter lange muurband die door de gehele school loopt en waarop in glas mozaïek doorsneden van tuinbouwpro- dukten en op de tuinbouw betrekking hebbende dierfiguren zijn aangebracht. De kosten hiervan ziin betaald door rijk, aannemer en architect. Het derde kunstwerk, een geschenk van de kunstenares, komt in de aula. In alle klassen bevinden zich voorts in keramiek uitgevoerde wandversie ringen. Foto N. van der Horst Academische examens B de heer T A Th Spoclstra (Lelden); idem F: mej. F H Scholte ter Horst (Lelden); idem F: de heer C M Lok (Leiderdorp): idem F: mej. J M L Eggermont vLeiden); idem F de heer G M T Dofferhoff (Sassenheim); idem F: de heer M M v d Klaauw (Leiden): idem G de heer A W Hendriks (Leiden); idem G: mej. M C Th Schroten (Leiden): !J- - G: mej. M A C R Swarttouw (Leiden); K: de heer G R Heerebout (Leiden): ex. scheikunde: de heren J Reedijk, laudc (Leiden). W F Passchier. cum laude (Delft). M C van Heemürt. cum laude (Lelden); doet. ex. natuurkunde: de heer G van Kolmeschate (Leiden); doet. ex. geologie: de heer H D F Leniger (Leiden); kand. ex. N,W. sociologie: mej. M W Ket ting (Leiden): doet. ex. Ned. recht: de heer F Ph Kuethc (Laren. N.H.); doet ex. Ned. recht: de heer H J Lcijen (Scheveningen). LEIDEN Sinterklaas doet op dinsdag 22 november in Leiden zijn intocht. Om 1 uur komt hij die dag aan bij het station. Om half 2 wordt hij ontvangen op het stadhuis. Dui zend kinderen van de eerste klassen der lagere scholen zullen hem toejui chen en -zingen. Om 2 uur is er een kinderfeest in de Gehoorzaal. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Annette dr v C A van Ruiven en A Duiven voorden; Monique Helene dr v J B Kest en H W Blote; Cornells zn v C van Beelen en A van der Plas; Pau- lus Jacobus zn v P J Hartevelt en C M W Te Water; Nicolaas Jacobus Maria zn v N W van Schie en J M C den Hollander. 1 P W OVERLEDEN: E van Daalen 79 jaar weduwe van K H Youssef; D Haneveld 61 jaar man; G Viele 86 jaar wed van W Smit; M C Rietveld 80 jaar man; B Haneveld 45 jaar man; P Ravensbergen 58 jaar man; S C M van Soest 45 jaar echtgenote van A Zwaveling. LEIDEN Het tweede abonne mentsconcert van het Residentie- Orkest stond weer onder leiding van Willem van Otterloo, die ditmaal zijn musici met scherp inzicht leidde door twee bepaald niet gemakkelijke par tituren. Badings* Symfonische Variaties uit 1936 en Regers Hiller- variaties be horen bedde tot een genre, dat door Dvorak en Tsjaikofsky, later door Frarnck en ELgar tot bloei kwam. Het werk van Badings heeft het voordeel dat de vorm zeer geconcentreerd is opgebouwd en daardoor aanvaardbaar blijft ook al raakt men het verband met het thematische gegeven kwijt. De beperktheid van Badings' melodi sche en harmonische inspiratie wordt gecompenseerd door de fraaie orkest klank en de ritmische duidelijkheid. Regers HAller-variaties uit 1907 lijden, ondanks vele lyrische schoon heden en knaippe vormgeving, aan een gebrek aan concentratie en aan een onbetekenend thema. In dit laatste opzicht was Roger met zijn Mozart-- variaties uit 1914 gelukkiger. Daar is bovendien het fuga-thema belang wekkender en de vorm gesloten. De HiMer-variatdes stellen de hoorder wel wat op de proef doch de goede uitvoering maakte veel goed. Ion Voicu solieerde in het eerste vioolconcert van Paganini in D en hij deed dit zo verbluffend knap en perfekt, dat een toegift werd afgedwongen in de vorm van een thema met variaties in a van Wieniawsky. Voicu is een leerling van Enesco en Oistrakh en hij bezit in technisch opzicht werkelijk alles wat hem tot een der grootste violis ten zou moeten maken. Het enige dat we een klem beetje onbevredi gend vonden was zijn onpersoon lijke toon, gekenmerkt door een snel en mechanisch vibrato. De talrijke toehoorders toonden zich 1 afloop van de avond zeep geest driftig. Dr. J. van der Vee-» Alles pleit voor TELEFUNKEN Perfecte opname en sublieme I^Weergave. Met TELEFUNKEN Magnetophon. bandrecorders L.S.B.-competitie LEIDEN De competitie van Leidse Schaakbond leverde verleden week een schrale oogst op. De uit slagen van het kleine programma wa ren als volgt. In klas 2 b verloor Philidor 5 met 7%2 Vz van Voorschoten 2. In klas 3B won Lei- then 2 wederom met grote cijfers. Alphen 4 werd met 82 verslagen. Morphy heeft in deze afdeling reeds de negatieve score van vier strafpun- ten, hoofdzakelijk te wijten aan de geringe kennis van het competitiere glement. Koudekerk heeft daardoor twee strafpunten. Uitslagen van enkele afgebroken wedstrijden: in Klas 1 eindigde Voorschoten 1Alphen 1 in 64 na, arbitrage; in klas 3 D werd Zwarte PionKatwijk 2 na arbitrage 2VzIVz Algemene Frieschc Levensverzekenug- mij en Groot-Noordhollandsche van 1845 De directeuren mr. W. .J Oosterhoff en prof. dr. L. J. Smid gaan 1 januari met pensioen. Opvolgers zijn mr. C. Co lenbrander en mr. T. M Halbertsma. Toen de gemeentesecretaris van Lei den, dr. J. van de Poel, een verslag geefster van De Telegraaf ontving, die hem wilde spreken over zijn po gingen om het stadhuispersoneel op tijd op het werk te krijgen, heeft de gedachte dat wie kaatst de bal moet verwachten hem kennelijk parten ge speeld. Nu moet namelijk die stomme stedelijke pers het ontgelden, die het personeelsorgaan Contact „in handen kreeg gespeeld" en die in het verhaal van Spotboef in dat blad klaarblij kelijk ernst en humor niet heeft we ten te onderscheiden. En dan gaat dr. Van de Poel uit dit blad citeren „Al gauw bleek dat de ambtenaren niet gemakkelijk voor één gat (deur) zijn te vangen. Ze klommen doodleuk door de ramen naar binnen, zodat deze dichtgesoldeerd moesten wor den. Nog geen nood. Ambtenaren van Gemeentewerken plaatsten de keet wagen van de bestratingsdienst tegen de gevel, een raampje open op de eerste verdieping en de zaak was ge piept... Ik heb zelf gezien hoe twee ambtenaren met effen smoelwerken in een trouwstoet mee naar binnen gingen en op die manier de boden wisten te verlakken. Zelfs vertelt men, dat er ambtenaren zijn die zich snorren en donkere brillen hebben aangeschaft. Maar ik laat me niet alles wijsmaken". „Kijk", zegt de heer Van de Poel, aldus de verslaggeefster van De Te legraaf, „als een buitenstaander dit leest, dan merkt hij misschien niet dat er de spot mee wordt gedreven". En zo is deze maatregel op de ver keerde manier in de stedelijke pers gekomen. Wij hebben er geen behoefte aan, de secretaris uit te leggen dat wij in dit geval Dichting und Wahrheit wel de gelijk hebben onderscheiden. Trou wens, er staat in het personeelsorgaan nog wel iets méér over deze zaak. En juist daaraan zoals het commen taar van de „Contact"-redactie ontleenden wij onze indruk. Het lijkt ons wel nuttig, te zeggen, dat voor óns tussen humor en spot enerzijds en ernst anderszijds geen tegenstelling behoeft te bestaan. De spot van de stadhuisboef deed de ge voelens onder het personeel over de gewraakte maatregel des te duidelij ker uitkomen. In wat de heer Van de Poel mi zegt proeven wij de bitter heid van de insinuatie. We hebben haar niet doorgeslikt maar uitge spuwd. Ons commentaar was niet ge richt tegen het doel dat de secretaris voor ogen heeft, maar tegen déze maatregel om het te bereiken. Over het doel (als het redelijk is strikt op tijd te komen, mede met het oog op een mogelijke andere werkregeling) is geen discussie mogelijk. Maar over dit aspect van zijn pogingen wel. Wat de redactie van „Contact" dan ook volop heeft gedaan. Tot goed begrip diene nog. dat dit blad ons niet in handen is gespeeld. Het is ons. heel net jes met een band je, toegezonden. En wij zijn zo vrij het bandje er af te halen, het blad te lezen en, als ons dat gewenst voor komt, op de inhoud commentaar te leveren. En we zullen het bliiven doen zolang men het ons zal willen toezenden. „De enige bestaansreden van de amb tenaar is de burgerij", zegt de heer Van de Poel de landelijke verslag geefster nog. Dat zou de secretaris op de gedachte kunnen brengen dat het gezond is als een plaatselijk blad met interesse kennis neemt van wat on der het stadhuispersoneel leeft. Eredoctoraat voor prof. dr. Gorter LEIDEN Op woensdag 9 novem ber ontvangt prof. dr. C. J. Gorter, hoogleraar in de natuurkunde aan da rijksuniversiteit te Leiden en direc teur van het Kamerlingh Onnes La boratorium, een eredoctoraat van de universiteit te Nancy (Fx-ankrijk).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3