1 Olie, dat is een rustig idee Schaatsen" tussen vallende bladeren Vietcong bestookt Saigon: 7 doden KERNPLOEG WACHT ZWAAR SEIZOEN Stenin: Nederland is weer favoriet Witboek over Gibraltar 5Corruptiespionage en zwarte handel in de Verenigde Naties5 NIEUWE LEIDSE COURANT 7 DINSDAG 1 NOVEMBER 1966 ff nmjtAT* V-W M ST1CMTWG VOOMOffHOSaMTlMI OUÖTW* «XWSTHAAT M 0« h*AO Wie is de winnaar? Olie. De oliehaard is winnaar. Want olie is schoon. (1-0) En betrouwbaar. (2-0) En makkelijk. (3-0) En efficiënt (4-i En stabiel-in-prijs - want u betaalt voor nauwelijks meer dan 10 jaar terug. (5-0) En onafhankelijk - want u heeft uw eigen voorraad thuis. (6-0) Trouwens: waarom zou u niet gewoon de brandstof kiezen die u het veiligst vindt? (Van onze sportverslaggever Jim Postma) Rotterdam - Temidden van de vallende bladeren „rijdt" Kees Verkerk diep voorovergebogen, met zwaaiende armen, door het Kralingse Bos. IJsen ijzers ontbreken, maar in gedachten waant hij zich op de baan met de 10.000 meter in zicht. Ach ter hem, met het zweet op het voorhoofd, volgen Liebrechts, Jorritsma, Stien Kaiser en de andere leden van de top- ploeg. „Lager, meer naar bene den met die ruggen". Trainer Nederveen coacht zijn kost bare pupillen bekwaam. Ergens bij een paar dikke bomen kijkt Boris Stenin toe. De trainer van de Russen fronst herhaal de malen het voorhoofd. Hoe is het toch mogelijk dat deze jongens die door mul zand moeten ploegen om te trainen, aan de top staan Onbegrijpe lijk zonder ijsbaan. Heel spoedig weer moeten onze na tionale hardrijders gereed zijn om de naam van ons land hoog te hou den. Daarvoor rtainen onze jongens en toprijdsters nu hard, meestal drie tot viermaal per week. Toch geen koraplot bij overvallen? AMSTERDAM De twee mannen die in Lörrach door de Duitse politie eind september werden gearresteerd, blijken inderdaad de daders te zijn ge weest van de roofoverval op het post kantoor in Duivendrecht op 23 septem- Ook is vast komen te staan dat de overvallers een volkomen zelfstandige actie hebben gevoerd. Of er zoals gisteren werd aangeno- en enig verband is tussen hun optreden in Duivendrecht en bijvoor beeld de overvallen in IJsselstein of Amersfoort is iets waarover de politie nog geen zinnig woord kan zeggen. Voorshands is er geen aanleiding, waarop een dergelijke verondérstelling kan worden gebaseerd, maar de politie zet het onderzoek krachtig voort. Vrouw slachtoffer van kolendamp UTRECHT De 67-jarige weduwe J. H. van Neshouth uit Amsterdam, is in het afgelopen weekend door kolen dampvergiftiging om het leven geko- Zij was zaterdag naar haar week end-huisje te Eist gegaan en had daar een kolenkacheltje aangemaakt. Toen haar in Rhenen wonende broer haar zondag opzocht, trof hij haar levenloos aan. Opofferingen In zaal, bos en op één van de twee kunstijsbanen worden de ve le trainingsuren, vereist om in con ditie te blijven volgemaakt. Zen kunstijsbaan in Rotterdam zou echt geen overbodige luxe meer zijn: Kees Verkerk moet met zijn auto vaak 1200 kilometer per week afleg gen. Hij moet evenals alle andere leden van de kernploeg, alles zelf bekostigen wat hem soms op 150 per week komt te staan. Zijn wereld kampioenschap, kost hem dus veel geld en grote opofferingen. Wanneer de schaatsers even uitblazen zware oefening is zijn enthousiasme en dat van zijn mede-ploeggenoten er niet minder om. Hecht team De geest van de groep hardrijders in de rustige omgeving van het bos is fantastisch. Tesamen vormen zij met trainer Cor Nederveen die deréén evenveel aandacht schenkt een hecht team. De andere leden de ploeg merken niet dat zij met een wereldkampioen trainen die een stan ding heeft op te houden, maar ge woon met Keessie, de zwarte krufie- bol uit Puttershoek. Heuvels worden „droogrijdend opgere den," zandpaden worden tot twaalf keer toe „doorcrosst." De discipline van de rijders is opvallend goed. Maar tussen de oefeningen door zijn ze vrolijk, soms tegen het baldadige aan. Zelfs Kees wordt niet ontzien bij een partijtje stoeien. Maar deze intermezzo's dienen alleen om de rij- ROTTERDAM Boris Stenin staat er wat verlegen glim lachend bij, wanneer hij stormachtig door de leden van de schaatsvereniging Rotterdam wordt toegejuicht. Met een foto boek over Rotterdam, dat hij tevoren door het bestuur van deze vereniging kreeg aangeboden, staat hij voor een levens grote Russische vlag geflankeerd door het groen-wit-groen en het rood-wit-blauw. Via zijn Engelse tolk laat hij weten dat hij onder de indruk is van zo'n spontaan onthaal en ongetwijfeld prettige herinneringen aan de enthousiaste schaatsers naar Rusland zal meenemen. Boris Stenin, de Russische schaats coach, krijgt hier van voorzitter Van Meebergen van de schaats vereniging Rotterdam een foto boek aangeboden. ders een beetje afleiding te bezorgen. Tegen deze achtergrond werken onze schaatsers hard aan de conditie voor de komende Europese en wereld kampioenschappen. Gevreesd Oud-wereldkampioen Boris Stenin, thans coach van de Russische heren- ploeg, kwam naar dat kleine Neder land om zelf te zien hoe het komt dat wij zulke grote rijders hebben. Een hele eer voor schaatsminnend Holland, maar tegelijkertijd is het een haast ondragelijke last voor onze toprijders. We worden gevreesd in het buitenland, de verwachtingen van de Nederlandse ploeg worden straks hoog aangeslagen, zeer hoog. Kees Verkerk, Ard Schenk, Rudi Lie brechts, Stien Kaiser en de andere cracks staan echter voor de moeilijke taak die verwachtingen waar te ma- Ongetwijfeld krijgen zij een zwaar sei zoen, met vele concurrenten. Boris is er echter in de afgelopen weken ge tuige van geweest dat zij niet op hun lauweren hebben gerust. Hij heeft kunnen zien hoe onze jongens de ster ke schouders onder die zware last hebben gezet en trainden alsof de top nog bereikt moet worden. Met die mentaliteit voor ogen zullen onze toprijders straks de gladde piste weer betreden, en terwijl de wereld toekijkt, trachten zich staande te houden. Op onze vraag wat hij van de Hollandse trainingsmethoden denkt, antwoord hij met behulp van zijn tolk het volgende: „Ik ben enthousiast over de wijze waarop er in Nederland getraind wordt, en vooral over de manier waarop uw schaatsers zich bij het klimaat aanpassen wanneer er geen ijs is. De spontaneïteit waarmee men traint spreekt mij ook aan. Maar dit houdt niet in dat ik nu het trainingsschema van onze hardrijders ga verande ren, misschien wel een volgend seizoen". Over onze toprijders vertelt hij: „Ongetwijfeld zijn ze de beste van de wereld en voor de komende Europese- en wereld kampioenschappen acht ik ze weer favoriet. Bij ons in Rusland zijn op het ogenblik Matusevits en Kaplan nog de sterksten. Aanstaande vrijdag keer ik met een hoop nieuwe ervaringen en leerzame trainingsmethoden naar de Sowjetunie terug." Kees Verkerk die enkele dagen de gastheer van Stenin was vond hem een goede trainer. Hij leer de hem kennen als een sympa thieke Rus, die het goed met de Nederlanders kon vinden. Over zijn conditie zegt Kees: „In verge lijking met vorig seizoen ben ik zeer tevreden, ik heb gelukkig geen last van blessures, hoewel ik drie tot vier maal per week GEEN NAMEN Wie de naaste concurrenten zijn behalve Ard Schenk? „Van iedere schaatsrijder waartegen ik moet rijden ben ik bang. Specia le namen heb ik niet op het oog". „Voor het komende seizoen blijf ik natuurlijk hard trainen en op 11 december ga ik naar Noorwe gen om de Oscar-prijs in ont vangst te nemen. Daar ben ik heel blij mee, het is de hoogste onderscheiding die je kunt beha len. Ard gaat dan ook mee, om dat in begin januari waarschijn lijk een grote wedstrijd in het Bislet-stadion wordt gehouden, waaraan alle groten van de we reld meedoen." Ojue, barêty-ijders trainen in het Kralingse Bos ter voorbereiding op de komende wedstrijden. Rudi Liebrechts en Kees Verkerk „lig gen aan kop." Bejaard echtpaar bij botsing om het leven gekomen RIDDERKERK»Maandagmiddag bot' ste de auto van het echtpaar Alderliesten uit Ridderkerk op een vrachtwagencom binatie. Het echtpaar werd uit de wagen geslingerd. De 67-jarige mevrouw N. Al- derliesten-van der Winden kwam onder de wielen van de vrachtauto terecht en was op slag dood. De 65-jarige heer C. Alderliesten werd ernstig gewond naar het Dijkzichtziekenhuis in Rotterdam ge bracht. Vannacht is ook hij overleden. LONDEN De Engelse ministc. van buitenlandse zaken, George Brown, heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard dat de aanvallen van betogers op Britse consulaten in Spanje en het officiële isolement, waarin Gibraltar is komen te verkeren, geen verandering brengen in het feit, dat de rots krach tens het recht Brits is. „Wij hebben de Spaanse regering voorgesteld" aldus Brown, „alle juri dische kwesties, welke over Gibraltar zijn ontstaan, voor te leggen aan het internationale hof van justitie. Tevens hebben wij beloofd ons neer te leggen bij de uitspraak van dit hof, op voor waarde dat Spanje hetzelfde doet. Het feit, dat we deze zaak naar een interna tionale instantie verwijzen, betekent na tuurlijk niet dat wij enige twijfel koesteren omtrent onze rechten". Nog deze week zal de minister een witboek laten publiceren, waarin volle- dig verslag wordt uitgebracht over dei Havana recente besprekingen tussen d« Spaanse en Britse regering over Gibral tar. Zes arrestaties voor diefstal bodecentruiii AMSTERDAM Zes personen zijn gearresteerd, die betrokken zijn bij diefstallen uit een bodecentrum in Amsterdam. De buit bedraagt duizen den guldens. De gestolen goederen, voornamelijk fototoestellen en radio's, werden via een koopman die met een patat-friteskraam op het terrein van het bedrijf stond, „weggewerkt". Weer boete geëist tegen provoleider AMSTERDAM Provo-raadslid Ber nard de V. heeft gisteren in hoger be roep opnieuw een boete van 50,- subs. vijf dagen als eis te horen gèkre- van de officier.. Het raadslid zou bevel van de politie hebben gene- STOCKHOLM In zijn gisteren verschenen memoi res „Soldaten voor de Vrede" heeft de Zweedse generaal Carl von Horn scherpe kri tiek geuit op de organisatie van de Verenigde Naties. Volgens Von Horn, die be velhebber van de VN-troepen in Kongo, Palestina en Je men is geweest, is het appa raat corrupt, terwijl er veel spionage zou worden be dreven. De Verenigde Naties, zo schrijft hij, zijn bezeten van een bestuur bestaat uit mensen, die een zwerm boze bijen worden, Mortiergranaten tussen menigte SAIGON De Vietcong heeftI strijdkrachten. Vietnamese- en Ame- van de Zuidvietnamese hoofdstad met mortiergranaten bestookt, toen daar duizenden mensen bij een waren om een militaire pa rade ter gelegenheid van de om verwerping van het bewind van Ngo Dinh-diem (in 1963) gade te slaan. Zeker zeven mensen zijn hierbij om het leven gekomen onder wie zes Vietnamezen. On geveer dertig mensen werden ge wond. Enkele granaten, die naai; men aan neemt zijn afgeschoten in het dorpje Thie Thiem, ongeveer een kilometer van het centrum van Saigon, kwamen in de menigte terecht. Ook ontplofte er een vlak voor de rooms-katholieke kathedraal en een by een ziekenhuis dat door de Fransen wordt beheerd. De paraderoute werd niet getroffen. Vandaar dat de parade gewoon doorging. Zij werd afgenomen door het staatshoofd, luitenant-generaal Ngoejen van Thieu, en premier Ky. In de parade marcheerden militairen van de Zuidvietnamese en geallieerde Betty Stöve verloor van Judv Gibson BRISBANE Ook de tweede Neder landse speelster in het tornooi om de tenniskampioenschappen van Queensland in Brisbane, Betty Stöve, is maandag uitgeschakeld. In de derde ronde van het damesen kelspel verloor de Rotterdamse met 46 64 26 van de Australische Ju dy Gibson. De andere Nederlandse ver tegenwoordigster Lidy Jansen-Venne- boer kwam niet verder dan de eerste Schakers wonnen van Tunesië (2V2-V2) De Nederlandse schakers, di< aan de Schaakolympiade in Hav»- het dit weekeinde uitstekend ge partii uit de dorde De uitslagen van lit de vierde r< tusland Philip de afgebroken partijen ide luiden: Groep 1: linen 3',4—',4. Groep 2: 314 oeo Israël Ierland Denenu. Engeland 14—314. Groeo 5: Itali land 1"/ï2%, Schol irg 40 België 40. Groep - -. Griekenland Columbia 2—2. Roemenië Porto Rlc: Groep 6: Tunesië Honn; Groep 1: Rusland Uruguay a£g.), Zwitserland Philio rjnen 0—1 (3 afg.). Spanje Hong Kong 4—'j Zweden Monaco 2—1 (1). Groep l. Mongolië Australië 1—1 (2). Mexico - IJsland V-l, (3). Joegoslavië Indonesië 31414. Groep 3: Equador Bolivia 20 (2) Verenigde Staten - Polen 214—14, Portugal Israël 1—2 (1). Groep 4: Frankrllk Chili 2—1 (1). Denemarken Argentinië 1—U). Zuid-Afrika Ierland 14—14 (3). Groep 5: Schotland Cyprus 31414. Canada Italië 10 (3). Oost-Duitsland _,u<;nburg 4—0 Groeb 6: Nederland Tunesië 214—'4. Pana- (3), Hongarije 1-0 (3). Grlekenlai.„ Puerto Rico Columbia 2—2 Venezuela - Cuba België 2—2. Finland Marokko Nicaragua 30 (1), Bij de kathedraal patrouilleerden ma riniers, parachutisten en infanteristen, met hun geweer in de aanslag. President Jolinson werd gisteren in Zuid-Korea een groots welkom bereid. Slechts met de grootste moeite wist hij weg te banen tussen de juichen de mensenmassa's. Vanmorgen heeft de president eer bezoek gebracht aan de Zuidkoreaanse er Amerikaanse troepen die de 38ste breedte graad bewaken. Hij nam de vruchtbare Oeijongboevallei, waarlangs Noord-Korea op 25 juni 1950 binnenviel, in ogenschouw. Johnson onderscheidde twee Koreanen die in Zuid-Vietnam hebben gevochten met de Zilveren Ster. (Aan het front in Zuid-Vietnam bevinden zich ongeveer 45.000 Koreanen). In Camp Stanley de Amerikaanse president ten slotte parade af van Amerikaanse. Britse, Turkse en Thailandse contingenten. DRIE ADO-SPELERS BIJ CENTR. TRAINING VAN JONG ORANJE DEN HAAG In het KNVB-sport- centrum in Zeist staan voor woensdag aanstaande weer enkele centrale trai ningen op het programma. Voor het team van Jong Oranje, dat zaterdag op het Haagse ADO-terrein tegen de Tsje chische jeugd in het veld komt, zijn vijftien spelers uitgenodigd. Het elftal zal vrijdagmiddag na een laatste trai ning op het ADO-veld worden bekend gemaakt. Voor de centrale training zijn De Bree (NEC) en Klijnjan (DFC) niet uit genodigd. Voor hen in de plaats zijn gekozen de Utrechter Hoogeveen (DOS) m de Enschedeër Pahlplatz (FC Twen te). De geïnviteerde spelers zijn Thie, Mansveld, Vos en Houwaart (allen ADO), Hoogeveen (DOS), Buitendijk (Sparta), Warnas (Go Ahead), Jansen 'Feijenoord), Van Duivenbode (Ajax* Reijnders (NAC), Hanegem (Xerxes), Verdonk (PSV), Rensenbrink (DWS). Pahlplatz (FC Twente) en Geurten (MW). DEN HAAG De Nederlandse he- renbadmintonploeg, die op 9 en 10 no vember in Glasgow in een wedstrijd voor de Thomas Cup tegen Schotland speelt, is als volgt samengesteld: Huub en Ruud van Ginneken, Ad Verhoof (allen Tilburg), Leo Kountul (Heerlen) en Herman Leidelmeyer (Utrecht). De ze spelers nemen op 11 en 12 november ook deel aan de Westschotse kampi oenschappen. Maker valse reischeques gearresteerd TORONTO De maker van de ver valste travellers' cheques is in een voor stad van Toronto gearresteerd. Het is Joseph Cleon Irwin alias David Klein, een man die door de politie in Noord- en Zuid-Amerika en in Europa werd ge zocht. Hij wordt ervan verdacht reis cheques ter waarde van 3,5 miljoen dol- i omloop te hebben gebracht. Sinds ien jaar ziin vervalste cheques ter je van 400.000 tot 500.000 dollar uit gegeven. die de Bank of America nor maal heeft uitbetaald. Ook in Nederland zijn de cheques in omloop gebracht. Vorige week nog wer den er Rotterdamse winkeliers met deze vervalsingen betaald. Waarschijnlijk is David Klein maar een medeplichtige ge- het feit dat cheques internationaal zijn gebruikt in een periode van een Interpol houdt er rekening mee dat hier te doen heeft met een inter nationale b^nde. zodra hun korf door kritiek wordt bedreigd. Von Horn bescèhuldigt bepaal de VN functionarissen ervan hun internationale werk te hebben aangenomen om op verdachte wijze aan geld te komen, en om smokkek, zwarte handel, spiona ge en corruptie te bedrijven. In Kongo zou de generaal veel te genstand van New York, hebben ondervonden, toen hij poogde aan deze wantoestanden een ein de te maken. „Omdat zij het ver afschuwden toe te moeten geven dat deze dingen bestonden", kreeg hij geen kans. De operatie in Kongo vond Von Horn van het begin af aan een verwarde en amateuristisch opgezette onderneming. In Jeru zalem werden mooie Israëlische meisjes uit de militaire dienst vrijgemaakt voor taken als' het bezig houden van VN-gasten. Twee maanden nadat Von Hom tot hoofd van de V.N.-waar- nemers in Jemen was benoemd, trad hij af, omdat „de hele zaak een farce" was. Toen hij om meer manschappen vroeg, werd hem verteld „op te houden met klagen en aan het werk te blij ven". Nadat secretaris-generaal zijn opmerkingen ongerechtvaar digd had genoemd, had hij cr dc brui aan gegeven. De Zweedse generaal beklaagt zich er tenslotte over dat een van zijn rapporten over zijn erva ringen in Kongo, dat hij aan de omgekomen VN secretaris gene raal Dag Hammarskjóeld had uit gebracht, „op onverklaarbare wij ze verdwenen was". Prof. Verkuyl wil uitspraak over Z.-Afrika HILVERSUM Prof. dr. J. Ver kuyl hoopt, dat de Nederlandse ker ken spoedig met een verklaring zul len komen, waarin ernstige bezorgd heid wordt uitgesproken over de ont wikkelingen in de Zuidafrikaanse De synode van de Nederduitse Gere formeerde Kerk heeft met vierhon derd tegen één stem uitgesproken, dat functionarissen van deze kerk zich moeten terugtrekken uit het Christe lijk Instituut van C. F. Beyers Naudé, omdat dit instituut de goede orde in de kerk ondermijnt en verdeeldheid zaait onder de leden. In de televisierubriek Attentie heeft prof. Verkuyl gisteravond zijn ernstige bezorgdheid over dit besluit uitgespro ken. Volgens de hoogleraar blijkt in het conflict met het Christelijk Insti tuut, dat in de Nederduitse Gerefor meerde Kerk een pseudo-christelijke, in wezen racistische ideologie boven Gods wet wordt gesteld. Kosters blijven verontrust UTRECHT Het hoofdbestu van de Protestants Christelijke Ver eniging van kosters in Nederland heeft een verontruste open brief ge zonden aan de kerkbesturen. Na ruim twee-èn-een half jaar heeft nog 54 procent van de plaatselijke ge meenten de algemene richtlijnen en arbeidsovereenkomst voor kosters niet in praktijk gebracht, ja zelfs volko men genegeerd. De synoden hebben de wens uitge sproken, dat de ontworpen rechtspo sitieregeling voor kosters in toepas sing wordt gebracht. Deze omvat een zesdaagse werkweek met een arbeids tijd van vijftig uur per week, vier vrije zondagen per jaar, veertien da gen vakantie en een jaarsalaris van 8.400, alsook een pensioenregeling. Voor kosters in niet-volledige dienst is een uurloon van ƒ3,- vastgesteld. Ruit ingeslagen van Spaans consulaat AMSTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag is cr een ruit van het Spaanse consulaat aan de hoofdste delijke Oranje Vassaulaan ingeslagen. Volgens de politie s dat gebeurd met een antiek ruitersnistool, dat in het gebouw werd gevonden. In de loop van het pistool staken drie pamfletten, waarin het aftreden •an generalissimo Franco en 'iet vrijla- en van alle politieke gevangenen op ïltimatieve toon (twee maal 24 uur) wer den geëist. Als afzenders werden het internationale provotariaat vermeld, zo mede de „Klaasbank van de Zwarte Pieten" en de „Sectie Witte Fietsen"

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7