Formateur zou niet voor lijmen voelen Betogingen tegen VS in Guinea Motie verworpen over zaak-Blake Politie doodt drie Indiërs Wilson werd uitgejouwd AKTUEEL „Vader" Chinese raket in Amerika opgeleid DINSDAG 1 NOVEMBER 1966 J^E KLACHT, dat de politiek tegenwoordig niet duidelijk is, neemt toe. Vandaag hebben We zeker reden tot klagen, afgaande op de voor lichting door de ochtendbladen. Zo meldt De Telegraaf met een grote vette letter dwars over de eerste pagina „AR PARTIJ DRAAIT BIJ". Met een iets kleinere letter bericht het Algemeen Dagblad daarentegen: „A.R.P. GEEFT GEEN KRIMP". De r.k. Volkskrant doet het wat voorzichtiger aan en schrijft in een forse kop „AR KOMT MET VOORSTELLEN". Dan is er nog het Vrije Volk (socialistisch) met een massa nieuws in deze kop regel „AR-KOPSTUKKEN GAAN SCHMELZER MANTEL UITVEGEN". Ja, wat is nu de waarheid? Mogen we naar bijgaand verhaal van onze parlementaire redakteur verwijzen? De echtgenoten van twee Nederlandse diplomaten in Peking, mevrouw Fokkema en mevrouw Verhoeven, keerden gisteren met hun kinderen uit Peking via Moskou in ons land terug. Op Schiphol werden ze verwelkomd door minister Luns. Hij kust hier galant de hand van mevrouw Verhoeven. (Vervolg van pagina J) Dit schijnt dan ook het voornaamste doel van het gesprek van hedenmid dag te zijn geweest. Het gezamenlijk optreden van de heren Biesheuvel en Roolvink zou bedoeld zijn om buiten twijfel te stellen, dat de demissionaire a.r. bewindslieden en de a.r. Tweede- Kamerfractie het met elkaar eens zijn voor wat betreft de afwijzing van drs. Schmelzers huidige formatieplan- Ook PvdA ADDIS ABEBA De minister raad van de organisatie vcor een heid van Afrika heeft besloten een missie voor goede diensten naar Akkra en Conakry te zenden om te bewerkstelligen dat de Gui- nese afvaardiging naar de in Ad dis Abeba gehouden conferentie vrijgelaten zal worden. Zoals bekend, werden de Guinese delegatieleden, zomede enkele Guinese studenten, op het vliegveld van Accra uit een Amerikaans vliegtuig gehaald, dat op doorreis was naar Ethiopië. De missie, die waarschijnlijk nog vandaag naar de betreffende hoofdsteden zal vertrekken, bestaat uit vertegenwoor digers van Kongo, Kinshasa, Sierra Leone en Kenia. Eerder was medegedeeld dat Liberia en Tanzania zich uit de commissie hadden teruggetrokken. Hoewel er geen redenen werden opgegeven, neemt men aan dat beide staten tegen uitbreiding van de taak van de missie zijn. Ghana heeft er namelijk krachtig op aangedrongen dat de vertegenwoor- Onmacht diging ook de vrijlating moest bewer- stelligen van ongeveer honderd land genoten, die in Guinea worden vast gehouden. In Conakry is officieel ver klaard dat er geen Ghanezen onvrij willig in Guinea verblijven. Het radiostation van Conakry deelde gisteren mee dat 50.000 mensen langs de Amerikaanse ambassade getrokken zijn. Zij riepen: „Weg met de Yan kees en „Yankee uit Afrika Amerika wordt er in Guinea van beschuldigd een rol in het incident te hebben gespeeld, omdat de gearres teerde Guinezen in een vliegtuig van de PANAM reisden. De Amerikaanse ambassadeur in Conakry, die huisar rest had gekregen, zou inmiddels weer vrij man zijn. PROTEST De Verenigde Staten hebben giste ren krachtig geprotesteerd tegen aan vallen op de ambtswoning van de am bassadeur. 5.000 demonstranten zouden gistermorgen de ruiten van het ge bouw hebben ingegooid. Enkelen ren er zelfs in binnengedrongen. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft boodschappen aan de regeringen van Guinea en Gha na gezonden in een poging het geschil tussen beide landen bij te leggen. In Addis Abeba, tijdens de opening I van de zitting van de ministerraad van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, heeft keizer Haile Selassie gistermorgen een oproep gericht aan de bewoners van het Afrikaanse con tinent. In gedachten moest worden gehouden dat het dekolonisatieproces (nog niet was voltooid. De keizer ves- tigde in dit verband de aandacht op I Portugees Angola, Rhodesië en Zuid- Af rika. Hij begroette het recente be sluit van de algemene vergadering van de Verenigde Naties om Zuid- Afrika zijn mandaat over Zuidwest- Afrika te ontnemen. „We moeten aan alle kanten druk blijven uitoefenen om de vrijheid van de bevolking van dit gebied veilig te stellen", aldus de keizer. De zetels van Guinea waren leeg, toen het Ethiopische staatshoofd nog maals een dringend beroep op Accra en Conakry deed de tussen beide sta ten bestaande problemen op te lossen. Fluoride voorkomt aderverkalking pHANA heeft zichzelf en Amerika in een vervelende situatie ge bracht door arrestatie van de Guine se delegatie, waarvan ook een minis ter deel uitmaakt. Inderdaad heeft Ghana reden zich te beklagen ovc» Guinee. Dit verleent de afgezette president Nkroemah po litiek onderdak en belet talrijke Ghanezen de terugkeer naar hun land. Ook Ghana dient echter te besef fen, dat internationale gebruiken ge ëerbiedigd moeten worden, zelfs als een niet bevriend land er zich nietj CAMBRIDGE Enkele onderzoe- aan houdt kers van de Amerikaanse Harvard-uni- Nü toont Ghana .U«n n.aar atjn on-i^" macht, zich tegenover het kleine Guinee te laten gelden. En het kan nog slechts hopen, dat de Organisatie voor Afrikaanse eenheid de helpende hand biedt. De ervaring heeft geleerd, dat de Afrikaanse landen grote eensgezind heid aan de dag kunnen leggen in gevallen, waarbij zij zelf niet recht streeks betrokken zijn (zoals Zuid west-Af rika). Zodra echter in eigen vlees moet worden gesneden, verdwijnt die eensgezindheid als sneeuw voor de zon. Het conflict tussen Guinee en Ghana is één van de vele. Russische jagers onderschept LONDEN De Britse luchtmacht heeft deze week ongeveer tien Russische ver kenningsvliegtuigen boven de Britse terri toriale wateren van de Noordzee onder schept en geëscorteerd tot boven de in ternationale wateren. De Russische toestellen zijn bestemd voor de lange afstand en zijn uitgerust met elektronische apparatuur en came ra's. Er schijnt een samenwerking te be staan tussen deze verkenningsvliegtuigen en Russische treilers die op de Noordzee vissen. Bovendien schijnen deze vissers schepen te zijn uitgerust met moderne telecommunicatie-apparatuur. In Londen nam de luchtmacht de inci denten nogal laconiek op door als com mentaar te geven: Het is een uitstekende oefening voor onze piloten en ons radar- net formateur gevolgde procedure. Door niet eerst met de P.v.d.A. te gaan pra ten heeft hij het de ARP (die in de Ka mer met de socialisten tegen de mo- tie-Schmelzer heeft gestemd), onmoge lijk gemaakt de PvdA nu zonder los te laten. Een onderzoek naar de mogelijkheid van overeenstemming met de socia listen blijft voor de ARP zonder meei een voorwaarde. Het is mogelijk dat de heren Biesheuvel en Roolvink de formateur vanmiddag concrete voorstellen heb ben gedaan om de PvdA alsnog in het overleg te betrekken. Levert dat overleg niets op, dan komen de ARP-bezwaren tegen samenwerking met de KVP in het kader van een overbruggingskabinet te vervallen. Dan hoeft de formateur zijn heil niet te zoeken bij de heren Boot en Meynen, maar kan hij rekenen op het aanblijven van de heren Biesheu vel, Diepenhorst en Verdam. In dat geval kan hij ook met meer kans op succes prof. Zijlstra opnieuw polsen voor het premierschap. De moeilijkheid is alleen, dat drs. Schmelzer de weg naar de PvdA voor :ichzelf nagenoeg heeft afgesneden. Uit drukkelijk verklaarde hij twee weken geleden, dat de formulering van zijn formatieopdracht de mogelijkheid van „lijmen" uitsluit. Als hij dit volhoudt (en hij kan moeilijk anders) hebben voorstellen van ARP-zijde weinig of geen zin. Nu de formateur zal moeten afzien ,an zijn 'pogingen om „loslopende' christelijk-historischen (De Pous) en antirevolutionairen (Boot, Meynen) te werven, resten hem nog slechts twee mogelijkheden: zijn opdracht terugge ven of doorgaan met het vormen van een zuiver KVP-minderheidskabinet, eventueel aa nte vullen met partijloze Als de berichten juist zijn heeft prof. Bosman gisteren positief gereageerd op het verzoek om in het interimkabinet de portefeuille van financiën te gaan beheren. Bovendien zou het Eerste-Kamerlid voor de KVP prof. dr. P. A. J. Steen kamp (buitengewoon hoogleraar in het sociaal recht te Eindhoven) zich bereid hebben verklaard minister van sociale zaken en volksgezondheid te worden. Prof. Steenkamp sprak gistermiddag zowel met de formateur als met prof Bosman. Het drietal dineerde 's avonds in het privé-kantoor van drs. Schmel- Vanmorgen is de a.r. Tweede-Kamer fractie in spoedvergadering bijeenge weest om de laatste ontwikkelingen te bespreken en eventuele voorstellen aan de formateur te overwegen. Na afloop vertrok fractieleider Roolvink in ge zelschap van minister Biesheuvel naar de Alexanderstraat. fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol Sterk-warm-modieus in vele kleuren, zoals zwart, rood, blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de maten 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m/30,50. De grote gebreide Verkrijgbaar in de betere zaken! VIJAYAWADA Te Vijayawada (India) zijn gisteren drie mensen ge dood toen de politie het vuur opende op een menigte die het politiebureau plunderde. De betogers, die de bouw van een staatstaalbedrijf in hun staat eisten, staken meubilair en fietsen van de poli tiemannen in brand. De door de Duitse politie in beslag genomen pistolen en munitie van de twee verdachten van de roof overval op het postkantoor in Dui- vendrecht. Het wapentuig werd gevonden in Miinchen in de woning van een der verdachten. HONDERDEN VOGELS LEVEND VERBRAND GELEENHonderden trekvogels zijn de afgelopen dagen het slachtoffer ge worden van de eeuwige vlam uit de af voerpijp van een benzine-kraaklnstalla- tie. De dieren werden aangetrokken door de warmte, verschroeiden in het hlttegebied en vielen stervend op het fabrieksterrein van de Staatsmijnen. Zeer vele zieltogende dieren zijn door personeelsleden opgeraapt en in een gas kamer van de fabriek uit hun lijden verlost. De afvoer van benzinedampen via de 75 meter hoge pijp was een ex periment. De nalatigheid is, dat rekening werd gehouden met de trektijd LONDEN Het Engelse Lager huis heeft gisteravond met 331 tegen 230 stemmen een motie van afkeuring verworpen over de ont snapte dubbelspion George Blake. De motie was door de conserva tieve oppositie ingediend uit pro test tegen de uitbreking van de in Nederland gewoond hebbende Brit, die wegens het doorgeven !van staatsgeheimen aan de Rus- |sen tot een gevangenisstraf van 42 jaar veroordeeld werd. Eerder op de dag had premier Wilson de parlementariërs verzekerd dat de ontvluchting van Blake uit de Londense gevangenis Wormwood Scrubs geen schade aan de nationale veiligheid kan toebrengen. Hij verklaarde dat sinds september 1960, enkele maanden nadat de spion werd gearresteerd, alle mogelijke maar regelen genomen waren om verder ge bruik tegen Engeland van de inlichtin gen, die Blake de Russen in handen had gespeeld, te neutraliseren. Een woordvoerder van de oppositie noemde het onnozel te geloven dat een man, die tien jaar bij de veilig heidsdiensten heeft gewerkt, van geen belang is, als hij zijn kennis achter het IJzeren Gordijn meeneemt Hij eiste een speciaal onderzoek naar de ontsnapping van Blake, naast het door de regering gelaste algemene onder zoek naar ontvluchtingen uit de gevan genissen. Felle kritiek werd voorts gele verd op het feit, dat de dubbelspion de beschikking ove: waarop hij een kon ontvangen. Onjuist COMMUNISTISCH China geeft nu al maandenlang het voorbeeld van hoe het niet moet, door de Ne derlandse zaakgelastigde als gijze laar vast te houden. Niettemin wordt ook in ons land ge pleit voor toelating van vertegen woordigers van Mao-Tse-toeng en diens rode gardisten tot de Verenig de Naties, in de plaats van Tsjang Kai-sjeks diplomaten. De toelating van rood China had al lang een feit kunnen zijn, indien uit sluitend gelet was op zijn machtspo sitie in Azië. Men kan echter overtuigd zijn van de wenselijkheid van Pekings toela ting en er tegelijkertijd overwegen de bezwaren tegen hebben. China heeft daar steeds reden toe gegeven. Ook nü is dit het geval, en zeker niet alleen vanwege het vasthouden van de Nederlandse zaakgelastigde en vanwege de rode gardisten. Viet nam is er óók nog. Bovendien: het gevaar, dat Peking de VN zal verlammen, juist nu de houding van Rusland nieuwe moge lijkheden lijkt te bieden, is een reden om niet te hard van stapel te lopen., tikkeltje dringende blik. Ik vind dat drumoch- sade aan het Westeinde. Stoere poli- bij. En dan his lordship vlak voor tiemannen buiten om het verkeer te heel goedig 1 J regelen. Overbodig, want kan glimlachend pratend met mejuffrouw dr. N. Bomli, secre taris van de Kamer van Koophandel Amsterdam. Men ziet hem noch welkom is, mits hij geïnteresseerd in de Engelse markt. De Britse bloedhonden week die Amsterdam nog heugt is een voorbeeld van de activiteiten en vol gend jaar zal Brussel zijn week krij- tijd i die auto gewoon een straatje verder- zijn lordschap noch drumochter, noch vrolijk heer met twinkelende ogen op. De bezoekers waren ditmaal niet van het slag dat in auto met chauf feur kon. Ze waren allemaal zaken lieden. die zelf het stuur (en het heft) in handen hebben. De Amsterdamse Kamer van Koophandel kwam name lijk ter ambassade om er de Londense Kamer van Koophandel te ontmoe ten. welke ontmoeting dan eigenlijk weer een voortzetting was van een eerdere ontmoeting in Amsterdam. Goed. de entree dus. Mantel afge- het zwartgeklede, witbeschipr- zijn uiterst belangrijke missie zwart omrande bril, hij gefrommeld omdat het handje vrij moest zijn om sir Peter, de ambas sadeur, te begroeten. Dan in een hoekje Het boekje blijkt een rij te zijn van de leden Chamber of commerce group, d: derland bezoekt. En ja hoor. In mijn hand het plaatje van de rt. hon. lord Macpherson of drumochter J. P. Een land man met een dreigende lip en door- :-J het stadsbeeld hakt, terwijl de be- portrettengale- i00fde machtige nieuwbouw-schoon- de London heden op zich laten wachten. woordigen. En BII A. Aarons in bruidstoiletten. Het was een sport. Man zoeken, portret opbladeren. Een slimme knappe man staarde me aan handelsbank. Een zorgelijk man fabrikant van huis houdelijke apparaten. Een heel dege lijke man exporteur van Schotse whisky in vaten. Een man die keek of hij het ook niet helpen kon loepgoed en suikervrije lekkernijen. Die laatsten werden overigens ook gepresenteerd. Het nieuwste recept dat ik hoorde. Minuscule lapjes rook- spek gewikkeld om een hard bolletje. Tedereen kauwde en proefde en wist het niet Wij kennen die baconlapjes om een brokje lever en de Scandina- viërs doen ze om een gewelde pruim. .cv.EngeUjes te paard noemen ?e dat. de supersloop die gaten lo Maar dit was anders. Informatie leer. -- - - de: stukjes rauwe Chinese water kastanjes. Ooit van gehoord? Laatste tip: de Londense Kamer van Koophandel heeft een enorme biblio theek. Gespecialiseerd in handels- en langrijk is die. De Londense Ka- - -- ;r van Koophandel telt 11.500 leden snoepgoed heeft een kantoor met 180 Kamers van Koophandel zijn altijd dat ik hoorde. Minuscule lapjes ïets*7n de" hand°dnikt'" Het is het sprekende geweten van een stad. klein boekje. Snel het in de tas Elke plaatselijke overheid weet wakend oog op zich indien er een Kamer van Koophandel is. In Den Haag heeft de Kamer van Koophan- recent boze dingen ge- r het buiten- telefoongidsen. Wilt u dus Londense Evening News heeft Groot-Britannië nooit verraden. Het in 1961 tegen hem gevoerde proces was „een meesterlijke farce om de Sovjets te misleiden". Deane heeft met Blake enige jaren in een gevangenenkamp in Noord-Korea doorgebracht. Hij werpt dezelfde these op, die al tijdens net proces naar voren kwam, en die onlangs weer in Cana dese persberichten tot uitdrukking werd gebracht. Meer hulp voor vluchtelingen GENèVE De Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen,, prins Saddroedin Aga Khan, heeft gisteren een beroep op alle landen gedaan hun vrijwillige bij dragen te verhogen. Op haar jaarlijkse begroting heeft de organisatie een tekort van een mil joen dollar, aldus de prins, die de le den van het bestuur toesprak. Nazi's in VS gearresteerd CHICAGO Vijf leden van de Ameri kaanse nazipartij zijn gisteren gearres teerd, nadat zij probeerden pamfletten te verspreiden bij een middelbare school. In deze school zijn al een week lang rassen- relletjes aan de gang. De wijk waarin de school staat is deze zomer geteisterd door hevige rassenonlusten. Topgesprek VS- Europa bepleit WASHINGTON De Amerikaanse senator Morton heeft gisteren gepleit voor het houden van een Europees-A merikaanse topconferentie, waaraan president Johnson zou moeten deelne men, als demonstratie dat de YS hun belangstelling in Europa niet hebben verloren. Op een dergelijke conferentie zou on der meer moeten worden gesproken over de NAVO, coördinering van de handel met Oost-Europa en grotere Eu ropese ontwikkelingshulp. Morton zei dat de VS in Europa aan prestige heb ben ingeboet omdat Washington zich in hoofdzaak met Azië bezighoudt. Als be wijs hiervoor voerde hij publieke opi nie-onderzoeken aan die onder meer in Nederland zijn gehouden. ONNOZEL LONDEN - Hon derden arbeiders van autofabrieken in Coventry heb ben premier Wil son en enkele van zijn ministers uit gejouwd, toen zij gisteren in Dow ning Street aan kwamen. Onder de demonstranten be vond zich een aan tal, dat door BMC ontslag kreeg aan gezegd 12.000 in totaal als gevolg van de door de regering opgelegde loon stop. De betoging vond plaats, toen vak bondsleiders een ontmoeting met Wil son zouden hebben om over het be zuinigingsprogramma te spreken. Het TUC. het Britse algemene vakverbond, heeft reeds bekend gemaakt dat het na afloop van de wettelijke loonstop en de daarop volgende matigingspe riode (eind juli van het volgend jaar) geen verdere inmenging van de rege ring op het gebied van de loonpolitiek zal dulden. prijs Inmiddels hebben stakingen tegen het ontslaan van overbodig personeel verschillende afdelingen van de BMC lamgelegd, waardoor meer dan 20.000 man buiten het produktieproces is ko men te staan. De BMC wordt bedreigd met een productieverlies van miljoenen Ponden, omdat de staking om zich heen grijpt in de Morris radiatorenfabriek in Ox ford en bij Austin in Birmingham. In de Vauxhallfabriek van General Motors hebben duizend man besloten DE 'vader' van de geleide ra ket met kernlading, die communistisch China dezer da gen heeft beproefd, is een bril jante Chinese geleerde, die zijn opleiding in de Ver. Staten heeft genoten, aldus wordt uit welin gelichte kringen te Washington meegedeeld. De bewuste geleerde is Tsien Hsoe-sjen, die ongeveer 30 jaar ge leden als beursstudent naar de Ver. Staten kwam. Hij was de zoon van een rijke zakenman uit Sjanghai. Aan het beroemde Technologisch instituut van Massachusetts stu deerde hij aeronautica. Daarna pro moveerde hij aan het niet minder bekende Californische instituut voor technologie. Op 34-jarige leeftijd werd hij hoogleraar aan het insti tuut in Massachusetts. In deze periode trok dr. Tsien de aandacht van Theodor von Karman, een van de grootste mathematici, die hem aan het einde van de Tweede Wereldoorlog naar Duits land meenam om te zien. wat Duit se geleerden tijdens de oorlog had den gepresteerd. Na zijn samenwer king met Von Karman vestigde dr. Tsien zich te Washington, waar hij werken schreef als 'De wetenschap, sleutel voor de suprematie in de lucht' en 'Nieuwe gezichtspunten'. Spil" Deze werken hadden grote invloed bij het opzetten van het raketprogram van de Ver. Staten. Voor zijn onderzoekingen had dr. Tsien toegang tot de best bewaarde geheimen van de Ver. Staten. Daar kregen de Amerikanen spijt van, toen Tsien na het aan de macht komen van de communisten naar China wilde terugkeren. De geleerde werd in Califor- nië opgevangen. In Honoloeloe werden verscheidene kisten met boeken en papieren, die hij wilde meenemen, in beslag genomen. Het duurde tot 1955 voordat de Amerikanen de Chinese geleerde, die in tussen aan het Californische instituut voor technologie had gestudeerd, lieten vertrekken. Kennelijk was men toen in Washington van oordeel, dat de kennis van dr. Tsien voldoende 'verouderd' was. Als communistisch agent werd hij uitgewezen. Tien dagen na zijn aankomst in Peking maak te de Chinese communistische radio bekend, dat Tsien de leiding op zich had genomen van het laboratorium voor toegepaste mechanièa van de Chinese academie van wetenschappen. Te oordelen naar het succes van de Chinese lancering van een raket met zich aan te sluiten bij duizend anderen, i kernlading, dat door de rode gardisten uitbundig wordt gevierd, is de k-»n- die uit protest een langzaam-aan-aktiej nis van dr. Tsien niet zo verouderd geweest als d» Amerikanen in 1955 zjjn begonnen. 1 hebben aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5