'Mild oordeel over veertig jaar politiek prinses r AKTUEEL Erhards rivalen nu onderling oneens DE GAULLE VALT VS OPNIEUW AAN alles goed/ en wer DUITSE BEGROTING WORDT GEWIJZIGDE doet méér. -1 prinses _9_ ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 Boeiend boek van drs. G. Puchinger: Tilanus vertelde mij zijn leven (Van een onzer redacteuren) QNZE parlementaire geschiedenis is arm aan persoon lijke gedenkschriften, zeker als men een vergelij- king treft met Engeland en Frankrijk. Die lacune moet §5 wijlen dr. H. W. Tilanus ook voor ogen gestaan heb- §jjj~ ben toen hij voldeed aan het verzoek van drs. G. g Puchinger de vertolker te mogen zijn van het verhaal van zijn leven. Twintig avonden lang heeft dr. Tilanus herinneringen opgehaald en Puchinger, die reeds uit nemende interviews en publikaties op zijn naam heeft staan, maakte er een stuk parlementaire geschied schrijving van. Verzoek aan Thant nog aan te blijven NEW YORK De veiligheidsraad heeft gisteren een ontwerp-resolutie goedgekeurd met het verzoek aan secre- Dr. Tilanus immers was 41 jaar lid die zijn ontwikkeling het meest be- van dc Tweede Kamer, vanaf 1922 tot paald hebben, als leraar aan de KMA. 1939 deel uitmakend van de c.h. frac- „In die jaren heeft het christendom tie, daarna tot 1963 fractieleider van mij voor het leven gepakt. Want toen de Unie. Vanaf Lohman tot enkele ik uit eigen aandrang het Nieuwe jaren geleden is hij actief geweest in Testament bestudeerde, begreep ik de politiek, eerst voornamelijk in het dat dat een schoonheid voor het hart verband van de CHU, later uitgroeiend bevat, die alles overtreft, die kilome- tot een figuur van landelijk niveau, ters uitrijst boven de theosofie en Tilanus' levensverhaal is als zijn le- weet ik wat ik niet al had gelezen", ven zelf, bescheiden, zichzelf wegcijfe- Tilanus nam in die dagen de krant rend, maar wel dat van een belangstel mee naar de lessen f s afgelo-1 overtuiging. Incident tijdens proces-Dominas DORTMUND Eén van de negen be- laagden in het proces tegen de bende an Petras Dominas schijnt zich steeds ïeer te distantiëren van zijn ander cht bendeleden. Gisteren bij de behandeling van dri ibraken in Duitse plaatsen (Domina tnog dat Dominas bij inbraken ,.net een cowboy was; hij sloeg direct aan het Ischieten". Dominas en Gerhard ontken den alles en noemden de verklaringen (van Helmut „allemaal leugens". LONDEN De Britse pogingen om een "Engelse Hilversum 3" op te richten, hebben protesten opgeroepen bij de Brit se musici. Het nieuw op te richten radio- zendnet zou commerciële programma's veel grammofoonplatenmuziek uitzen- Het is bedoeld als tegenhanger van rotsvaste hij eiste van zijn leerlingen, dat hun interesse verder ging dan hun eigen lijke vakstudie. Enige uitspraken van Tilanus :„Ik w^ê principe Die overtuiging gaf hem ook de moed om na de oorlog, toen een sfeer dot'iïïj "christênên •ern.euwing door ons land trok „„emool pacifisten dienen te rijn". JKhten VOOr het bell0Ud „Tot op heden is hel peorpaniseerd CHU' weinigen hem "een ,eleurstemng gebleve„ kans gaven. Het ts gelukt, de omda uilei„delijk gee„ over,eg plaats vond. De vertegenwoordigers der bonden komen altijd met voorop gezette meningen, zeg maar met g zelfs vooruit. ALLERERGSTE hoog genoteerd, vooral wanneer het christenen betrof, die er ook de geva ren van kenden: dat wist hij te waar deren in V. H. Rutgers, in Welter en Luns. Maar niet minder hoog aan- Tilanus gekleed als militair bij de opening van de Staten-Generaal in 1959. (Van een onzer redacteuren) LUDWIG ERHARD dreigt de geschiedenis in te gaan als de mislukte kanselier. De verkiezingsstunt van de Liberale (Vrije De mocratische) partij kan Erhards rivalen in eigen partij (de CDU/CSU) in staat stellen, zijn vervanging te bewerken. Adenauer, die hem al lang geleden ongeschikt achtte voor het kanselierschap, zou dan zijn zin hebben. Onverkwikkelijk was de manier, waarop Adenauer jarenlang probeerde te voorkomen, dat Erhard hem als kanselier zou opvolgen. Nog onsmakelijker was de wijze, waarop hy in de twee jaren vóór de ver- 'êntiAKu kiezingen van vorig jaar trachtte, zijn opvolger uit mislukt? te schakelen. En des te opvallender was de grote overwinning, die Erhard bij die verkiezingen behaalde. Bijna slaagde hij er in, de in 1961 onder Adenauer verloren gegane meerderheid in de Bondsdag terug te Dit grote persoonlijke succes was e Tog'OHSljIg tegenslag voor Adenauer, president Luebke Bondsdag-voorzitter Gerstenmaier, de Beierse CSU-voorzit ter Franz Joseph Strauss, fractieleider Rainer Barzel en anderen, die zetelverlies en daarmee het einde van Erhards politieke carrière hadden verwacht. Het zou toen voor de hand hebben gelegen, als deze politici hun onverdiende kritiek op de kanselier zouden hebben gestaakt. Het tegendeel was echter het geval. Erhard werd voor een periode van vier jaar tot kanselier benoemd. Zijn tegenstanders, van wie vooral Gerstenmaier en Barzel belangstelling hebben voor het kanselierschap, besloten echter alles in het werk te stellen om Erhard onmogelijk te maken. Telkens stuitten zy echter op de onverzette lijkheid van de kanselier, die zei slechts te willen aftreden als een meerder heid in de Bondsdag hem naar huis zou sturen. Kiesingcr Door het uittreden van de liberalen bestaat er een reële kans, dat dit laatste zal gebeuren. Echter is thans de moeilijkheid, dat zijn rivalen het met elkaar eens moeten worden over de opvolging. Mogelijk zullen deze politici nu ook eikaars rivalen worden. Een van de weinigen, die wellicht van deze rivaliteit kan profiteren is de premier van Baden-Württemberg, Kurt Georg Kiesinger, een bekwaam man met een uitstekende reputatie. PARIJS President De Gaulle heeft gisteren op zijn vermaarde halfjaarlijkse persconferentie opnieuw het Vietnam-beleid van de VS aan de kaak gesteld. „Het is verfoeilijk dat een groot land een klein volk moet bombarderen. Wij zijn ervan overtuigd dat geen van de partijen in het conflict in staat is de andere te verslaan", aldus de president voor een gehoor van ruim vijftienhonderd personen, onder wie de voltallige regering. Het was de veertiende persconferentie van de president. Zoals Puchinger in zijn voorwoord zegt, Tilanus sprak nooit kwaad over mensen. Het allerergste was, als hij een heel enkele maal, zei: „Ik zie hem liever niet meer terug'\ Als hij iets wijsheid! En met kon verkroppen, had hij geen gro te woorden en machtige volzinnen no dig om de zaak tot zijn juiste propor- Parade der mannenbroeders spreekt: „Wij jongeren, die in 1918 beneden de veertig waren, hadden wel degelijk onze idealen. We waren in ieder geval niet die deftige sufferd jes, waarover sommigen wel spreken als ze het boek van Van Kaam gelezen hebben. En eerlijk gezegd, ik herken onze generatie ook niet terug in de De parade der mannenbroeders". Over prof. Gerretson, die toch niet zuinig is geweest met zijn aanvallen op Tilanus: „Ja, die was knap. Zijn vader, B. J. Gerretson. Tweede-Ka merlid voor de CHU in 1922. was zach- minder persoonlijk in zijn ig4Q mee Igehouden, dat Openhartig is Tilanus Droevig beetje Het verscl men dagelijl |kringen. Het Het verschijnsel van halfheid kan dagelijks waarnemen in allerlei Het manifesteert zich in een onbewuste verheerlijking beetje hiervan" cn „een beet- het Nieuwe Testament. Men bidt (misschien ook een beetje. En voor hoe veel andere beetjes zal men een plaats hebben ingeruimd.... Een beetje twij fel en een beetje geloofsvertrouwen, een beetje schuld en een beetje gena de, een beetje vroomheid en een beet- beetje in de hel? Beetje droevig :m oogsten, i dr. Bruins Slot na de dood van Verwoerd. Erger: :en reactie die duizenden Nederlan- iers tot in het diepst van hun ziel jetroffen heeft. Ook in dit blad krijgt leze figuur nog kansen. Maar, de heer Slot kan het weten: hij zaaide oder- AR-volk Onze tvel veel. n Den Haag stormde de Kamer uit. Het it in zijn grote trouw niet alles. L. Kastelein! D. J. de Geer beta- 2 de* 'lefje BONN De Westduitse minder- Zoals WI^eidsregerir>g van bondskanselier Er- waarin heeft gisteren op haar "fnkomst na het uittreden van de vier **e"berale ministers besloten, op korte ter- am- lijn een aanvulling op de omstreden fgroting voor het volgend jaar in te i of lenen. u| Hierin zullen de wijzigingen worden im-prwerkt die zich hebben voorgedaan hds de opstelling van de ontwerpbe- toting. die gisterochtend eenstemmig leden van de bondsraad werd gemeld acht de bondsraad, vertegenwoordigers van de bij- deelstaten zitting hebben, het noodzake- Igewezci lijk dat de regering met het oog op het tekort van vier miljard mark op een totaal bedrag van 73,9 miljard mark hetzij een nieuwe begroting opstelt, het zij aanvullende begroting indient. Volgens het kabinet heeft de Bondsraad echter nagelaten met eigen dekkingsvoorstellen te komen dan wel zich uit te spreken over de onderdelen van het regeringsvoorstel. dan vijftien jaar lang bezuiniging, uitstellen afkappen van maatregelen, niets doeii, ook waar soms urgente noden aan de dag traden, en men ontweek andere economische opvattingen, van mensen die zeiden: Zo kom je er niet!" „De verhoudingen zijn vooral na de laatste oorlog aanmerkelijk gewijzigd: ministers en Kamerleden bellen el kaar op, ze tutoyeren elkaar. I don 't like that, maar er zijn nu eenmaal zaken in de politiek die je op lange termijn wint, terwijl je andere ver liest." „Op zichzelf vond ik het onjuist, en ik vind nog, dat de rooms-katholieken steeds meer zetels en functies opeisen. Hun groeiende veroveringszucht je gens hoge staatsfuncties heb ik met enige zorg gade geslagen". Colijn, omdat Tilanus geen sigaren rookte: „Wat ben je toch een ongezelli ge vent". „Als Kuyper als minister terecht of ten onrechte iets kwalijks was aan- gewreven, was hij misschien afge maakt, maar wij hielden van Colijn en stonden achter hem". „In 1934 stond t Al vertellend laat Tilanus de verschillende kabinetten vanaf 1922 tot en met het kabinet De Quay en de gevoerde politiek de revue passeren. Misschien juist wel door Tilanus' ob jectieve stellingname en milde kritiek is deze bicgrafie van des t emeer waarde geworden in historisch perspectief. Vooral de personen die de politiek maakten, komen in korte ka rakterschetsen goed uit de verf. waar- I mee dr. Tilanus bewees een goed mensenkenner te zijn. We laten Pu chinger aan het woord: „Zijn oordeel over de persoon stond eigenlijk steeds voorop. Vandaar zijn primaire waardering voor Ruijs de renhrouck, Colijn cn Drces. voor hij echte sympathie had. In de loop van het jaar hoorde ik achtereen volgens: We hielden van Ruijs! We mochten Colijn! Dree* is een door en door integer mens! Hoog aangeschreven stonden diege nen van wie hij voor zijn gehele leven veel geleerd had, waarnaar hij, zoals hij het noemde, graag geluisterd had. Vandaar zijn respect voor zijn leer meester aan de KMA in Breda, de latere minister van oorlog, dr. J. J. C. van Dijk. Alle levenswijsheid sloeg hij hoog aan, vandaar zijn grote persoonlijke waardering voor het c.h. Kamerlid J. Bakker. Savoir vivre stond overigens ook De Wilde en Deckers. Echte autoriteiten wist hij te erken nen in figuren als Nolens, De Vos van Steenwij k. Van Karnebeek, D. J. de Geer, Romme en Jonkman. Maar ook de van afkomst eenvoudigen, die snel een hoge positie verwierven en die positie wisten waar te maken, konden op zijn blijvend respect rekenen: Terpstra, Beel, Suurhoff, Roolvink en prof. Andriessen. LUISTERE* Dat hoge autoriteiten en bewindslie den, die in de Kamer op zakelijk ge bied soms niet erg mededeelzaam wa ren, in persoonlijk gesprek, onderhou dend over hun werk en levenservarin gen konden converseren (Nolens en S. de Graaff) waardeerde hij zeer: dan kon hij luisteren! Het betekende trou wens altijd een pluim, en hij duidde er een hoge graad van bekwaamheid mee aan, als hij over sommigen met nadruk kon zeggen: „Kijk, naar hen kon je luisteren". Dan sprak hij bij voorbeeld over knappe bewindslieden als S. de Graaff, Donner, (voor wie hij zeer veel achting had), Lieftinck en Zijlstra. Hij had gevoel voor wie in eigen kring ondergewaardeerd werden, ter wijl zij toch in stilte veel werk deden, dat door anderen in feite veronacht-" zaamd werd: Snoeck Henkemans. Over minister die door hun eigen fractie on dankbaar en deloyaal behandeld wer den (Stikker en Visser) kon hij met bewogenheid spreken! Krachtige be windslieden die rustig hun gang gin gen (Kan. Mevnen. Mansholt, Staf) be wonderde hij in stilte. Ministers die volgens hem te rad van tong waren, wantrouwde hij een beetje. Een zekere zuinigheid met woorden (Marijnen) wekte daarente gen bij voorbaat zijn vertrouwen. De in zijn ogen niet ambitieuze en oer-menselijke De Quay had zijn sym pathie, evenals een Kamerlid wiens leven getuigde dat hij zijn Kamerlid maatschap meende. (Scheurer). Sterk principiële bewindslieden als Goseling. Mulderije en Calmeyer. al vond hij ze in de Kamer en daarbui ten wel eens te strak in hun optreden, respecteerde hij zeer; daar voelde hij zich mee verwant. Maar bovenal had hij vertrouwen in evenwichtigheid. Wat dat betreft won Drees het bij hem van Colijn, en stelde hij Van Schaik boven De Visser, al behoeft men niet te vragen met welke van de vier hij zich principieel het meest ver bonden voelde". GIJZELAAR Uitvoerig vertelt Tilanus over zijn gijzeling in Buchcnwald, Haaren en St. Michielsgestel en zijn kontakten met vooraanstaande Nederlandse poli tici. Heel moeilijk heeft hij het geh.id met de ruzie met dr. J. Th. dc Visser en de terugkeer naar Nederland in de oorlog van jhr. mr. D. J. de Geer. Misschien enigszins om hem zo moge lijk recht te doen wedervaren, is in het boek van Puchinger in extenso de i Ti- ukt. Een I ment uit De Geer» brief: „Toen mijn ministersambt vervallen was, was voor mijn uitlandigheid dus geen reden meer. Mijn plaats was toen aan de zijde van mijn vrouw. Mijn brochure is niet altijd even juist begrepen. Zij gaat er van uit, dat beide elkaar thans bestrijdende groot machten voor ogen hebben, dat na deze oorlog de volken in grooter ver band zullen leven dan totdusver. en dat dit dan ook het resultaat zal zijn, „hoe ook de afloop van den huidigen krijg zal zijn". De samenstelling van die grootere verbanden laat zij in het midden. „Met het karakter, de geschie denis, en de behoefte van elke natie, ook de kleine, zal daarbij vanzelf reke ning zijn te houden". Bovendien laat zij niet in het midden, dat. hoe ook de samenstelling van de grootere verban den zijn zal, er in elk geval „vrijheid en gelijkgerechtigdheid" zal moeten zijn voor de samenstellende deelen. Hoe men het een en ander kan op vatten als een pleidooi voor de supre matie van een bepaalde mogendheid, is mij een raadsel. Uit vele sympathie betuigingen bleek mij, dat een juister begrip mogelijk is. Een oud-Kamercol lega schreef mij: „Ik las met niet ge ringe belangstelling uw brochure, die zeker een juiste prognose voor de toe komst geeft". Dat zulk een commen taar mogelijk was, toont toch wel dui delijk, dat het onjuiste begrip bij som mige lezers der brochure (De Synthese in den Oorlog), meer aan een beslagen bril dan aan haar tekst te wijten is". (Uit „Tilanus vertelde mij zijn leven", door drs. G. Puchinger. Uitgave J. H. Kok, Kampen. 294 blz., 13,75). In een volgend artikel wordt de peri ode van na de oorlog tot 1961 behan deld: vernieuwing, doorbraak, brief wisseling met Van Walsum, de overna me van De Nederlander. De vrede in Vietnam kan volgens De Gaulle alleen worden bewerkstel ligd wanneer de VS hun troepen uit dat gebied terugtrekken, akkoord gaan met neutralisering van Zuidoost-Azië en China erkennen en het in de Veren- enigde Naties toelaten. Over de samenwerking met Bonn zei De Ganlie dat deze was verslechterd sedert Bonn de banden met Washington strakker had aangehaald. EEG Over de gemeenschappelijke markt en de Europese politieke eenheid zei de pre sident dat er politieke samenwerking tussen de leden moet zijn wil de gemeen schap blijven bestaan. Wij hebben dit steeds voorgesteld, op voorwaarde dat de gemeenschap een Europese politiek volgt en geen politiek die niet wezenlijk Europees is. Hij repte met de toetreding van Engeland tot de EEG tot grote teleurstelling van de En gelse regering. NAVO De NAVO ter sprake brengende zei hij dat „binnen vijf maanden vanaf nu er geen buitenlandse bases ondgebied zullen zijn". Wanneer bui- liegtuigen of voor- jk willen gaan zal elk geval de toestemming Frankrijk wil! val de toestemi regering moeten worden gevraagd. Zo- lang zij zich in dat land bevinden zullen zij onder Frans bevel staan, aldus De De Franse president ging niet in op de zaak Ben-Barka jongste bezoek onlusten Frankrijk len deze vraag stellen mali zijn eigen illen bi ij vi ïueL___ tegenwoordigers. strijdkrachten terugtrekken. In het tegen overgestelde geval zal Frankrijk dat land' bl(jven Prinses verrast haar abonnees (en leder die het vlug wil worden) met het fraaiste, kostbaarste geschenk dat een damesblad ooit gaf! Een prach tige halsketting met banger, compleet met bij passende oorknoppen. De Prinses-prijs is slechts f 7.50. De winkelwaarde is zeker het drievoudige. Want de blfoux zUn met een uiterst dun laagje goud verguld. In de met de hand gepolijste han ger en ook in de oorknoppen zijn echte cultivé parels gevat. Nog meer voordelen: e voor kamercultuur voo grote Prinses-succes van de laatste weken: het wit collier met de verrassend lage prijs (f4.75 voor Prinses-abonnees). Bovendien wacht elke nieuwe jaarabonnee het Groot Beatrix Boek (waarde f 14.90) als gratis welkomstgeschenk. Prinses is jong. brengt elke week weer drie blad zijden vol kleurrijke avon turen van Swiebertje. Prinses is prachtig. Overtuig u daarvan en vraag een proefnummer aan. U krijgt het geheel gratia thuisgestuurd! i Zend mij een proefnummer i het damesblad dat ais motto voert prachtig, positief, pittig Woonplaats Op e t gefrankeerde briofkaart plakken en zenden aan REACTIES In Washington meent men dat De Gaulles persconferentie geen nieuwe gezichtpunten oplevert. Men consta teerde wel dat de standpunten van De. Gaulle en Johnson wel zeer veel ver schillen. Uiterst kwalijk wordt geno men dat Dc Gaulle uitsluitend sprak over terugtrekking van de Amerikaan se troepen en niet van de Noordvietna- In Bonn verklaarde Herbert Wehner. dat hU Erhard voor de stilstand in samenwerking met Parijs. Rainier Barzel. voorzitter van de CDU- fractie meent uit de toespraak van de Franse president slechts de conclusie te kunnen trekken dat West-Duitsland een krachtige regering nodig heeft. Munitiedepot in Vietnam explodeerde Long Binh (24 kilometer ten noorden van Saigon) gisteren In de lucht gevlo gen. Hierbij kwamen naar eerste schat tingen 2 Amerikaanse militairen om het leven, en werden er tien gewond. Er zijn nog tal van vermisten. De munitieopslagplaats, die temid den van oerwoud ligt, is een groot Amerikaans bevoorradingscentrum aan de rand van de Vietnamese hoofdstad. Er zijn in dit gebied hon derden militairen gelegerd. De explosie ging gepaard met een grote vuurbal en was zo hevig, dat men aanvankelijk eerst dacht dat hij in Saigon plaats had. De gebouwen in de buurt schudden op hun grond vesten. Bij een aantal kleinere ex plosies die op de grote volgden, zijn branden ontstaan, die echter na ander half uur waren geblust. Het Zuid-Vietnamese nationale be vrijdingsfront heeft bekendgemaakt, dat het in de eerste negen maanden van dit jaar ruim 20.000 man van de vijand buiten gevecht heeft gesteld. On der hen waren 90.000 Amerikanen of bondgenoten. Tli a n t betreurt Chinese proef NEW YORK De reacties op de eerste Chinese proef met een gelelde raket, voorzien van een atoomkop, heb ben verklaringen opgeroepen tegen het nemen van atoomproeven. Secretaris-generaal Oe-Thant heeft via een woordvoerder verklaard, dat „iedere atoomontploffing. waar dan ook en door wie dan ook, is te betreu ren in de context van resoluties van algemene vergadering op dit punt". Uit verklaringen van Amerikaanse regeringswoordvoerders blijkt dat de Verenigde Staten zich nog niet bezorgd maken, over de eventuele vooruitgang raket- en atoomtechnisch gebied China. Na Engeland gelooft Ameri- jka ook. dat de raket een verouderd I type was."

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9