kameR i Massale steun aan bevolking van Aberfan HOOGOVENS UMUIDEN V- Gesel der geldontwaarding moeilijk te bestrijden De nieuwe Cals-fans v- Gaat KLM vliegen op Leningrad? Een tuinder greep en kreeg de kans bij Hoogovens Financieel weekoverzicht VVV-combinatie Holland bestaat tien jaar NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 OKTOBER 196« Cals en collega's ervaren de laatste weken de bittere waarheid van het gezegde: „Over de doden niets dan goeds." Maandenlang is hun kabinet links en rechts be stookt met allerlei juiste en on juiste kritiek. Nu het ter ziele is daalt op de groeve een stroom van postume onderscheidingen neer. In linkse kringen is het berouw na de zonde groot. Het kabinet mag dan fouten hebben gemaakt (de keuze van Amsterdam als plaats van de prinselijke huwe lijksvoltrekking, het optreden tegen provo's en aanverwante groepen, de verhoging van het in komen van de Kroon enz.), achter af bezieii waren dat toch niet meer dan smetjes op het beeld van volstrekte vooruitstrevend heid, moedige aanpak, gedurfde toekomstvisie en wat dies meer zij. De nieuwbakken aanhang van de gevallen regeringsploeg is een won derlijk heterogeen gezelschapdat zich niets aantrekt van de vroe gere politieke en maatschappelijke scheidslijnen. Bindend element is een warme, zij het zich bij deze en gene wat laat manifesterende sympathie voor het beleid-Cals en een uit gesproken afkeer van de manipula ties van Schmelzer c.s. Onder die noemer hebben de vakbeweging, rechtse scherpslijpers als oud-minis ter Giélen en katholieke werkgevers als dr. Dreesmann (van V D) elkaar gevonden. Vooral de steun van de vakbewe ging moet voor Cals en de zijnen een prettige verrassing zijn. Want geen kabinet heeft van de vakcentrales zo veel last gehad als juist het nu demis sionaire. Dat is ook logisch. Een rege ring die offers vraagt van de bevol king, die lasten oplegt om uitbreiding van de gemeenschapsvoorzieningen mogelijk te maken, die door dat be leid gedwongen is de ruimte voor loonsverhoging zo beperkt mogelijk te houden, vindt de vakbeweging in feite tegenover zich. Ze kan van NW, NKV en CNV wel begrip en matiging verlangen, maar geen zelf verloochening. Ten slotte hebben de vakcentrales hun eigen verantwoorde lijkheid. En dat hebben ze ook wel duidelijk laten merken. Vanwege die eigen verantwoorde lijkheid zullen ze zich zelden met de politiek bemoeien. Wie het tegendeel durft te veronderstellen, stuit op ver ontwaardigde vakbondsbestuurders. De vakbeweging heeft maar één poli tiek credo: een kabinet met socia listen is altijd beter dan een kabinet met liberalen. Beter gezegd: een con fessioneel-liberaal kabinet (De Quay, Marijnen) dat de lonen laat uitlopen en minister Veldkamp carte blanche geeft om een indrukwekkende serie sociale verzekeringswetten van stapel te laten lopen, is desondanks per defi nitie slechter dan een confessioneel- socialistische ploeg, die de indirekte belastingen verhoogt, tegelijk de loon- remmen aanzet en belangrijke sociale voorzieningen een half jaar wil uitstellen. Ook tegen zo'n kabi- net-met-PvdA zal de vakbeweging aantrappen, maar dat doet ze dan bui ten het Binnenhof, in het vlak van haar „eigen verantwoordelijkheid". Dat heeft niets met politiek te maken. Of.... toch wel? UNDERDOG Om terug te keren naar de rest van het gezelschap verlate Cals-fans: de grote middenmoot daarvan bestaat ge woon uit mensen, die het altijd voor de underdog opnemen. Misschien pruimden ze Cals helemaal niet, maar nu die beentje is gelicht wordt hij tot martelaar gepromoveerd en keert de woede zich tegen de club die het huiselijk geluk in het Catshuis zo wreed heeft verstoord. Uitlaatklep voor de verontwaardiging is de klep van de brievenbus van de minis ter-presidentiële woning. Het katholie ke dagblad De Tij d heeft uit de fan-mail aan de gevallen premier een bloemlezing mogen samenstellen, waaruit we de volgende kreten lich ten: „Je hebt gevochten als een leeuw". „Ik ben zelf ook bij de K.V.P., maar dit, neen, dit vind ik een rotstreek". „Grote vriend, ik wil dat u weet dat het aftreden van u en uw kabinet mij zoveel ver driet deed dat de tranen mij over de wangen liepen". „Houd de moed erin, ik ben zelf 78". „Laat Schmel zer barsten en Roolvink erbij". „Ik smeek u als arbeidersvrouw, niet r.k., kom terug in ons volk, een schip wat in nood is". „Maar ik hoop dat hem (kennelijk Schmel zer) ook een poets wordt gebak ken". „Iedereen heeft de ziekte aan die smile van Schmelzer". „Mijn warme sympathie en innige deelne ming naar u beiden en de familie Vondeling". „Op de dag dat uw ka binet is gevallen (ten onrechte) werd het tijd dat mijn vrouw van haar dochter ging bevallen". Ook de fractie en het partijbestuur van de KVP worden overstroomd met brieven van meer of minder eenvoudi ge geesten, die hun mening willen spuien. „Mijn heren, ik vind het een schande dat de heer Schmelzer als doctorandus prof. dr. Cals heeft laten vallen. Die man kent geen verhoudin gen". Maar er zijn natuurlijk even- yeel schrifturen bij die overlopen van instemming met het optreden van Schmelzer c.s., zo in de stijl van „Het werd hoog tijd dat het kabinet viel. H®* was een gevaar voor ons volk. Nu kunnen we weer vrij ademhalen". Als we KVP-zegslieden mogen gelo- i ven komen er in het Dr. Schaepman- i huis dagelijks brieven binnen van an- ti-revolutionairen die het een schan daal vinden, dat de AR-fractie in de crisisnacht niet voor de motie-Schmel- zer heeft gestemd. En die in alle sta ten zijn over het „feit", dat „Zijlstra door Biesheuvel is geprest om te be danken voor het premierschap". DICHTERTJE De H a a g s e P o s t is in de vergeel de jaargangen van het Tilburgse stu dentenblad „Viking" gedoken en haal- dedaaruit het volgende gedicht van de student Wilhelmus Klaus Norbert Schmelzer op: Ik wil een komeet zijn wegschie tend door het heelal, een racewagen suizend langs het strand der bruisende zee. Of een patates-frites-kraam- man op het druke plein, een melkboer in een volksbuurt die geen kans krijgt om te pra ten. Neen. Ik weet nog beter: 'k wil een dwaze dirigent zijn uit een tekenfilm die bij de aanvang plots verdwe nen is, terwijl het publiek nog lacht. Niet ongeestig voegt de HP hieraan toe: ..De voorspelling kwam 25 jaar later gedeeltelijk uit: terwijl de hoofd film van het parlementaire jaar nog moest gaan draaien, was Schmelzer inderdaad plots verdwenen, hoewel het publiek nauwelijks moest la- KUCKKUCK Duitse visie op Koekoek (in het weekblad Der Spiegel): „Bauer Hendrik Koekoek, 54, sah immer nur die Kehrseite. Jahraus, jahrein muss- te der gelernte. Hühnerspezialist bei frisch geschlüpften Küken die hin- terwartigen Geschlechtsmerkmale ausspahen, um Hëhnchen und Htihn- chen schon frühzeitig nach ihrer Be- stimmung Grill oder Lcgebatterie zu sortieren. Auch die Politik betrachtete Koe koek aus der Kehrseitenperspektive. „Der Staat kostet nur Geld und tut nichts", empörte sich der Kükenmann aus der Provinz Gelderland und gründete eine Partei der Verdrosse- nen. Er taufte sie „Bauernpartei", aber er warb auch Arbeiter. „Als sich Koekoeks Land- Mannschaft 1963 zur Parlaments- wahl steilte, eroberte sie ayf Anhieb drei Sitze. Auch bei den Provinzwahlen im letzten Marz machte Koekoek das Churchill abgeguckte V-Zeichen nicht ver- gebens Misschien wil ir. Adams (die door Der Spiegel wordt aan geduid als „Der Braune") het artikel wel even voor de leider vertalen. ABERFAN Terwijl stoffelij ke en financiële bijdragen voor de zwaar getroffen bevolking van Aberfan binnenstroomden en alle verwachtingen overtroffen, is gis teren het 147ste lichaam gebor gen. Men vermoed dat nog tien slachtoffers onder de zwarte mod der van de van de berg afgescho- ;n sintelhoop liggen. Gisteren zijn 26 omgekomenen af zonderlijk begraven, terwijl vele ge vers tegelijk een gratis vakantie aaan- boden voor één der bewoners van Aberfan. Dat waren trouwens niet de enige blijken van medeleven met de overlevenden. Van alle kanten stromen pakketten met speelgoed binnen op het postkantoor van Cardiff. Prinses Margaret had een beroep gedaan op de Engelse bevolking om speelgoed te sturen voor de achterblijvende kin deren. Alle verwachtingen voor de giften zijn verre overtroffen. De Canadese regering heeft aangeboden een we school te bouwen en in het stad huis van de mijnstad Merthyr Tydfill, gelegen nabij Aberfan, zijn duizenden brieven met bankbiljetten en cheques ter waarde van meer dan honderd duizend pond (ruim 1 miljoen gulden) voor het hulpfonds ontvangen. De ge schenken en giften blijven binnenstro- Speculaties Sir Elwyn Jones, de Britse advokaat- generaal, heeft de pers gewaarschuwd voor speculaties over de oorzaak van het naar beneden komen van de reus achtige hoop sintels. Zoals bekend wijten de bewoners van het dorp zelf, de ramp aan nalatigheid Koekoek dient klacht in EDE De heer Koekoek, leider van de Boerenpartij, heeft bij de Edese politie een verzoek tot vervolging wegens be lediging ingediend tegen de heer Faber, oud-administrateur van de BP. Deze zou hebben gezegd, dat de heer Koekoek 450,uit de contributieopbrengst had gestolen. De leider van de BP voelt zich door deze uitlating in goede naam en eer aangetast. Prins beproefde vluchtnabootser SCHIPHOL Prins Bernhard heeft gistermiddag als eerste in de DC-9 vluchtnabootser „Madurodam" gezeten. Het apparaat, dat 2,5 miljoen gulden heeft gekost, zal de KLM veel geld besparen, omdat de besturing van de DC-9 tot nog toe door de piloten in de praktijk (dus tijdens lesvluchten) moest worden geleerd. Reden daarvan was, dat de Douglas-fabrieken wel de DC-9 maakten, maar niet de „flight simulator". Alle DC-9 vliegtuigen krijgen bij de KLM namen van grote steden; daarom heeft de loco-burgemeester van Madu rodam, de heer H. Schaper, gistermid dag het produkt van de Canadese Cana dian Aviation Electronics, gedoopt. Poging tot doodslag: jaar gevangenisstraf MAASTRICHT Eon 52-jarige be- tonwerker uit Geleen is gisteren veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Hij had op 28 maart van dit jaar zijn vrouw zwaar gewond en zijn stiefzoon ernstig mishandeld met een aardappel schilmesje. In een bar in Geleen had de man een poging tot verzoening met zijn echtgenote, niet tot zijn tevreden heid zien aflopen. Hij stak de vrouw met een mesje in de hals. Nadat hij buiten de deur was gewerkt, stak hij ook zijn stiefzoon, die hem naar buiten was gevolgd, met het mesje. Wilt u eenzelfde kans krijgen als die tuinder? U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die tuinder: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Hoogovens IJmuiden, Personeelszaken, gebouw „Buitenhof'. Ik stel prijs op meer informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Naam: Geboortedatum: Voornaam: Huidig beroep: Adres: Gehuwd/Ongehuwd Woonplaats: Handtekening: ...t NS 782 HOOGOVENS UMUIDEN Bouw uw toekomst op staal van de Nationale Kolenraad. De hoop zou te groot zijn geworden, en. er zou geen controle op de aanwezigheid van water binnen in de hoop zijn uitge oefend. De Britse persraad toonde zich bezorgd over de waarschuwing. Het publiek heeft er volgens hem recht op, onmiddellijk van de betrokken perso nen iets over het ongeluk te horen. De openbare discussie kan niet worden uitgesteld tot het tijdstip waarop een ambtelijk verslag van het onderzoek wordt gepubliceerd. Ook de Britse journalistenbond heeft zich verzet tegen het belem meren van het geven van verstan dig commentaar. Hiermee zou de commissie van onderzoek alleen maar gediend zyn, en niet worden beïnvloed. De burgemeester van Aberfan heeft de publiciteitsmedia op donderdag na drukkelijk bedankt voor de „buiten gewoon tactvolle berichtgeving" van de massabegrafenis. DEN HAAG Generaal Loginof, mi nister van burgerluchtvaart van de Sowjetunie, heeft de afgelopen dagen besprekingen gevoerd met de directie van de KLM. Hij noemde de resultaten „gunstig". Het is haast zeker, dat de KLM een luchtverbinding krijgt met Leningrad. De Russische minister hield gister middag een ontvangst in het ambassa degebouw van de Sowjetunie in Den Haag. Ook heeft de minister Schiphol, Rotterdam en de luchthaven Rotter dam bezocht Hij sprak zijn bewonde ring uit over het werk dat op die plaatsen is en wordt verzet. Rovers riepen: handen omlaag! BOLOGNA Met de uitroep „han den omlaag" bewezen drie bankover vallers in Rastignan, dat zij zeker niet van intellect gespeend waren. Nadat de rovers er met 5 miljoen lire (28.800 gulden) vandoor waren gegaan, zei het bankpersoneel dat de rovers waarschijnlijk bang waren ge weest, dat de slachtoffers van de overval door het raam de aandacht van de voorbijgangers zouden trek ken door te zwaaien. BOERDERIJ AFGEBRAND APELDOORN Door nog onbekende oorzaak is gistermiddag een boerderij in Wiessel. gem. Apeldoorn tot de grond toe afgebrand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor; de schade bedraagt ongeveer ƒ80.000, Tussen kool, aardappelen en gladiolen was Kees Huibers 20 jaar lang eigen, baas. „Ik heb een paar jaar geprakkizeerd voordat ik de sprong waagde. Maar na 14 dagen Hoogovens wist ik het al: dit besluit had ik al jaren eerder moeten nemen. Nee, ik wist helemaal niet welke kant van het bedrijf ik op wilde. Stop me maar ergens, zei ik en toen hebben ze me van Hoogovens uit opgeleid tot 2e gieter. Nu ben ik le gieter. Afwisselend werk is het met elke dag de directe verantwoordelijkheid bij de produktie van zo'n 1000 ton kwaliteitsstaal. Zonder ellebogenwerk heb ik dit bereikt, omdat Hoogovens z'n mensen kent en kansen geeft. Ik heb plezier in m'n werk en dan werk je lichtl" Bouw uw toekomst op staal a« AMSTERDAM De effecten beurs bleef ook deze week een afwachtende houding aannemen, in verband met de onzekerheid op politiek en sociaal-economisch gebied. Men betreurt het, dat kostbare weken verloren gaan door het politiek geharrewar, nu zulke belangrijke problemen in ons land de aandacht vragen. De andere Westeuropese beurzen wa ren ook ongeanimeerd gestemd. Het uiteenvallen van de coalitie de Westduitse Bondsstaat zorgde voor een zwakke stemming op de beurs in Düsseldorf. Het jongste kwartaaloverzicht van dc EEG-commissie beklemtoont nog maals de noodzakelijkheid voor Neder land van een begrotingspolitiek, die ge richt is op een werkelijk remmende invloed op dc uitzetting der over heidsuitgaven. Op deze wijze zou het tekort van de hele overheidssector minderen en een belangrijke bijdrage kunnen worden geleverd aan een voort gaande ontspanning op de ar beidsmarkt, terwijl een beperking van de kostenstijgingen hiermede gediend "~iu zijn. We zitten echter nog met een démissionair kabinet, zodat er weinig leiding kan worden gegeven en men vraagt zich ter beurze af, hoelang dat nóg zal duren. De onzekerheid zal voorlopig blijven bestaan, ook al komt er een kabinet, dat tot aan de verkiezingen, waarop algemeen gere kend wordt, de lopende zaken zal regelen. Want eerst zal de stembus een uitspraak moeten geven, alvo rens een regering zal worden ge vormd, die in de werkelijke zin des woords leiding zal kunnen geven. Het is dus geen wonder, dat de Amsterdamse beurs weinig affaire kent en het publiek zich afzijdig houdt. Eerst moet de nevelige toekomst opkla- opdat men wete, welke de marsroute in Nederland wordt. Steen der ic\jsen Intussen heeft de Soc. Econ. Raad een advies uitgebracht over de bran dende kwestie der inflatiebestrijding in ons land, daartoe uitgenodigd door de regering. Het moet helaas gezegd, dat de SER „de steen der wijzen" niet heeft gevonden en het blijkt wel uit het rapport dat de gesel der geldont waarding uitermate moeilijk te bestrij den is. We zitten lelijk in de loon- prijs-spiraal en om daaruit te komen is een moeilijke zaak. De impulsen ko men niet alleen uit het binnenland, maar ook wordt inflatie uit het buiten land geïmporteerd. De bestedingsinflatie is internatio naal en om deze doeltreffend te bestrijden, zou men internationaal de „koe bij de horens" moeten pakken. Volgens het rapport van de SER is het blijvend handhaven van een ontspannen arbeidsmarkt een gebie dende eis, terwijl de bestrijding van de buitenlandse bestedingsdrang (men jaagt hier de prijzen op), afge zien van internationaal overleg, al leen mogelijk is door revaluatie van de gulden, dus een opwaartse waarde ring van ons betaalmiddel tegenover buitenlandse wisselkoersen. Maar de voordelen van een revaluatie wegen volgens de SER niet op-tegen de na delen eraan verbonden b.v. econo mische politiek, groei der economie en de volledige werkgelegenheid. Het rapport heeft o.i. wel geleerd, hoe moeilijk het voor een land is, dat eenmaal in de inflatie-spiraal terecht is gekomen, om zich daaruit te bevrij den. Des te meer klemt de noodzaak van een kabinet, dat met vaste hand leiding geeft en niet vreest oih impopu laire maatregelen te nemen. Van de internationale aandelen heeft vooral Kon. Olie deze week een gunsti ge markt gehad, veroorzaakt door voor namelijk buitenlandse aankopen. In Amerika heerst er een vaste stemming voor internationale oliewaarden, omdat men zich realiseert, dat deze tak van bedrijf de groei voortzet. De Kon. Shell, die volgende week met cijfers over het 3e kwartaal komt, behoort daarbij en men verwacht op de beurs, dat de resultaten over de eerste negen maanden van dit jaar niet zullen tegenvallen. De Shell Oil, de Amerikaanse dochter onderneming, behaalde over die perio de een netto winst, welke 10 pet. hoger lag dan over dezelfde periode van 1965. Men verwacht dat de groei zich ook in 1967 zal voortzetten, daar de afzet der produkten op oliegebied ieder jaar stijgt. In de dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediende nota betreffende de economische groei, wordt opgemerkt, dat de snelle groei der chemische in dustrie en van de aardolieraffinage zich vrij zeker in de komende jaren zal voortzetten. Kon. Olie steeg deze week van ƒ130 tot 136. Philips heeft aangekondigd, dat op 17 nov. a.s. de cijfers over het derde kwartaal gepubliceerd zullen worden. Dit fonds verbeterde deze week van 83 tot 84,70. AKV Alg. Kunstzijde Unie vormde een te leurstelling voor de beurs. De cijfers over het 3e kwartaal, hebben vorige week de beurs aanleiding gegeven om iets in de aandelen te ondernemen. Ach teraf is de directie der AKU in dc ondernemingsraad met een toelichting gekomen, welke dc minder gunstige positie van de rayonprodukten heeft geopenbaard. De winst op deze artikelen in 1965 is omgeslagen in een verlies gedurende het lopend jaar en de najaarsopleving is tot dusver niet goed gekomen. De voorraden lopen op en dat is niet pret tig. Als pleister op de wonde, werd nog gezegd, dat de totale winst over 1966 wel niet lager zal zijn dan over 1965, maar de beurs kijkt vooruit. Men was er op de beurs niet over te spreken, dat deze toelichting vorige week al niet is gegeven. Deze gang van zaken doet het fonds geen goed. De koers liep te rug van 65,50 tot 60, gisteren kwam het slot op 61,20. In de lokale afdelingen was de affai re nihil. Amstel Brouwerij liep op van 325 tot 338, maar gisteren was de note ring weer 333 pet. Kon. Zout-Ketjen monteerde van 425 tot 437 pet Chem. Fabriek Naarden ging terug van 373 tot 360 pet. De Ned. Gasunie Ls met een 71/4 pet. obligatielening van ƒ100 miljoen tegen 99'/j pet. gekomen, waarvoor, naar men ter beurze verwacht, wel belangstelling zal bestaan. Gedurende de eerste 10 jaren mag niet vervroegd worden afge lost, terwijl daarna de lening in 10 gelijke termijnen zal worden ge delgd. De financieringsbehoeften der Gasu nie tot uit 1967 zijn, na aftrek van de ƒ100 miljoen, die nu gevraagd worden, nog circa ƒ250 miljoen. Er zullen dus nog wel meer leningen van de Gasunie komen voor zover ondershands geen gelden worden opgenomen. De eerste negen maanden van dit jaar is er circa ƒ138 miljoen minder bij de spaarbanken gespaard dan in dezelfde periode van 1965. Wij vermoe den, dat veel gelden gebruikt zijn voor de aankoop van hoog rentende obliga- en pandbrieven, zodat niet zonder meer behoeft te worden aangenomen, dat het sparen in welke vorm dan ook, hier te lande verminderd is, al doet men het dan wel in slinkende gul dens. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tien laar is het geleden dat de WV-combinatle Holland met de werkzaamheden begon Tijdens een speciale bijeenkomst in 8e Prins Bernhardzaal van Krasnapol.sk.» is dit feit min of meer feestelijk ge vierd. Mr. Herman Vlug .'voorzitte van de Rotterdamse VW »n een van de oprichters van de WV-Oombïna'i Holland) zette in het kort de doeistoEin gen uiteen. Hij zei ondermeer lat men tien jaar geleden een intensi'vere be werking wilde van hel buitemand dan de ANVV door wronisch gebrek aan financiële middelen kon doen. Hieruit Is Je combinatie van de VW's uit Amsterdam Rotterdam Den Haag. Haarlem. Hilversum «n Leiden gegroeid Het bracht een besparing op de kosten van de buiten Landse propaganda Het rameneaan voorkwam bovendien dat langs el kaar heen werd gewerkt. Bovendien heeft deze reclame, die dus hoofdza kelijk voor de Randstad Holland wordt gevoerd, uiteraard ook voorde len voor ons hele land. Hij sprak de hoop uit dat andere VW's in ons land zich speciaai voor de buitenlandse proDaganda ook zo zou den verenigen. De heer J. N. Strijkers, directeur van de Amsterdamse VW schetste wat in de afgelopen tien laar is bereikt. Hij zei „Willen we ons land laten meegroeien dan moeten we nard aan- oakken. Wc moeten nvesteren *n nieu we initiatieven mtwikkclen. Nederland moet zijn buitenlandse bezoekers bezig houden. Hejrbii vees de heer Strijkers nn de samenwerkine met o.a. het Hol land Festival. Er is volgens hem een verdubbeling van het buitenlandse be zoek mogelijk als tenminste en over heid en de bevolking de organisaties die zich bezighouden me» het vreemde lingenverkeer steunen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7