KATWIJK ZOALS HET WAS [fc Meer ruimte voor koor Jubilate Zee was dit jaar te Katwijk gevaarlijk CROTE SPAARACTIE Kerken in Indonesië een voorbeeld voor ons Schedel van Floris niet tot lijm vermalen "In verbouwing zitten is nooit plezierig" MANNENKOOR JUBILATE NIEUWE LEIDSE COURANT 6 ZATERDAG 29 OKTOBER 196» VTaordboafnxrrd mrl Ran<£ ra_ Tteroé» ftikm/***, 9ieitcij£ KATWIJK De Boulevard met rechts het oude hotel Noord- U zee. Deze prentbrief- kaart werd ons toege stuurd door mevrouw C. Kapieyn, Voorstraat 101 KATWIJK Het bestuur van het mannenkoor Jubilate is erin geslaagd een betere zaal te krijgen voor het houden van de repetities. Het is hier erg gelukkig mee omdat de zaal naast de Oude Kerk te klein werd vanwege de groei van het mannenkoor. De zaal dde men door toedoen van welwillende instanties nu ter be schikking heeft, is de zaal aan h®t Abeelplein, die ook akoestisch beter geschikt is. Alle leden worden maandagavond om 8 uur verwacht in de zaal aan het Abeelplein. Temeer daar de ruimte nu groter is, hoopt het bestuur dat nog meer mannen, zowel jongen als oude ren, rich zullen opgeven als lid. Gele genheid zich op te geven iedere maan dagavond om 8 uur in het repetitielo kaal. Nieuws uit Katwijk KATWIJK AAN ZEE In de Vredeskerk gaat morgenochtend om half 10 ds. B. Bouwma uit Noordwiik aan Zee voor. Maandagavond om 8 uur spreekt ds. Hegger in de Kapel aan de Voorstraat over „Het lied van de souvereine stc Dinsdagavond vergadert de Jonge- Vrouwengroep onder leiding van me vrouw Van Roon-Herweijen in het Jeugdhuis. De Bijbelkioskvereniging houdt november een zangavond in de Oude Kerk. Kees Deenink werkt mee als solist, terwijl voorts enige koren zul len zingen. Ds. Kool gaat van 22 november tot 20 december als geestelijk verzorger mee met het hospitaal-kerkschip O» Hoop. De collecte voor de Hervormde kerk voogdij bracht f 1.507.op en de stand van de kerkbouwactie is nu: f 193.392 9 J Gevraagd voor direct of later winkeljuffrouw, liefst met enige ervaring. BANKETBAKKERIJ J. v. d. VELDEN Voorstraat 21, Katwijk aan Zee. Telefoon 2854. Reddingsbrigade had het druk KATWIJK AAN ZEE In hotel Riche werd gisteravond de najaars vergadering gehouden van de Kat- wijkse Reddingsbrigade. Voorzitter E. Wenda heette in het bijzonder wel kom oud-voorzitter D. C. O. Boekho ven en de heer L. Kruijt, voorzitter van de zcilververeniging Skuitevaert. Hij wenste het lid A Wagter en diens verloofde getroffen door een ernstig ongeval het allerbeste toe. In het afgelopen seizoen was de brigade zeer actief. De zee was dit jaar zeer gevaarlijk. Ondanks het feit, dat helaas twee verdrinkingsge- vallen plaats hadden, is men in de kringen van de K.R.B. gelukkig met het feit dat niet meer badgasten het slachtoffer zijn geworden. De gehele zomer door heeft bijvoorbeeld even voorbij de uitwatering een grote mui gelegen. De K.R.B. heeft echter gro te steun gehad van de plaatselijke overheid. Dat de zee gevaarlijk was Katwijkse zang in Suriname, voor de radio KATWIJK De grammofoonplaten uit de serie Katwijk Zingt zullen wor den gebruikt als omlijsting van de morgenwijdingen die worden uitge zonden door radio Suriname. De zendingspredikant ds. W. H M. Reinders, die in Nieuw-Nickerie onder de Javanen werkt, heeft van radio Surinéime drie keer per week zendtijd gekregen voor het houden van mor genwijdingen. Hij zal daarbü de zang uit Katwijk laten horen. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee bleek wel: 13 mensen werden gered en 22 keer werd hulp geboden aan baders. Er zijn nu zeven boten. Voor de beveiliging van het noorderstrand over een grotere afstans (een gedeel te van het Noordwijkse strand wordt nu door de K.R.B. bewaakt) heeft de brigade de beschikking gekregen over een tweede speedbood. Er werd intensief gepatrouilleerd en er den 222 „vondelingen" aan hun ouders teruggegeven. Door het minder nette strand glasscherven e.d. moes ten de E.H.B.O.ers 579 gewonden be handelen. De K.R.B. is de 2e briga de, die gedurende de gehele week tijdens het zomerseizoen de reddinas- posten bezet houdt. Contributieverhoging De E.H.B.O. cursussen zijn weer begonnen onder leiding van dokter Hoek en de heer R. Coorne. De ac tieve 30 leden werden door dokter De Jager streng gekeurd. Vele leden behaalden stranddiploma's. Een belangrijk punt was de con tributieverhoging. De laatste vier ja ren was er een nadelig saldo. De reserve moest elk jaar worden aan gesproken. De contributie werd ver hoogd van respectievelijk f 3,50 op f 5.50 en van f 6 op f 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. de |Kreeke werd bevorderd tot majoor bij het wapen van de verbindingsdienst PROFITEER NU VAN ONZE In het tijdvak van 17 oktober t.m. 12 november 1966 ontvangt iedere 10e nieuwe inlegger een premie van 10, 25e nieuwe inlegger een premie van 25. 50e nieuwe inlegger een premie van 50, 75e nieuwe inlegger een premie van 75, 100e nieuwe inlegger een premie van 100, enz. De uitslag wordt schriftelijk aan de betreffende inleggers medege deeld. Bovendien ontvangt iedere inlegger in genoemd tijdvak een aardige attractie. Deze actie geldt voor Katwijk aan Zee en Katwijk a. d. Rijn afzon derlijk. Wij bieden een gunstige rentevergoeding van 4%. 4'/2% of 5% Stichting Spaarbank der Gemeente Katwijk Katwijk aan Zee Voorstraat 88 W. de Zwijgerlaan 59 School Suurmondstraat Katwijk a.d. Rijn Rijnstraat 36. Deel nieuwbouw veiling Katwijk weldra gereed KATWIJK De nieuwe verzend- t aanvoerhal en de inpakloodsen van de groenteveilingvereniging Katwijk en omstreken aan de Sandt- laan zullen tegen het eind van dit jaar gereed zijn. De hal heeft een vloeroppervlakte van tweeduizend vierkante meter. De inpakloodsen worden ingericht voor het inpakken van exportpeen, waarmee 's winters zo'n tweehon derd vrouwen en meisjes in ploegen dienst bezig zijn. De Katwijkse vei ling is de grootste peenexporbveïlina van het land. Het nieuwbouwplan in zijn geheel, dat een investering van een miljoen gulden vergt, omvat ook vier koel cellen, kantine, kantoor, archief- ei toiletruimten, een bestuurskamer en een uitzoekplaats voor de tuinders van elfhonderd vierkante meter. Dit gedeelte van het plan komt in het voorjaar klaar. De bouw wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf Gebroeders Zitman onder leiding van het archi tectenbureau Groenewegen. beide te Foto D. Kruyt ADVERTENTIE oude Leidse kaas geproefd? De Landbouwer Tabletten of insuline bij suikerziekte KATWIJK AAN ZEE De Neder landse Vereniging van Suikerzieken, rayon Leiden, hield donderdag in zaal Irene een vergadering. Voorzitter A. van der Velden verwelkomde in 't bij zonder mejuffrouw dr. J. Terpstra, mejuffrouw L. Nijhuis en dr. Vink. Hij was er verheugd over dat zovelen aan de oproep gehoor hadden gegeven. Het bestuur heeft gemeend voortaan de vergaderingen van tijd tot tijd in elk der plaatsen, die tot het rayon Leiden behoren te houden wegens het geringe bezoek in Leiden. Dr. J. Terpstra sprak over de sui kerzieken en de tabletten. Vele suiker zieken vragen om tabletten, omdat het slikken daarvan gemakkelijker is dan het inspuiten van insuline. De toediening van tabletten kan echter alleen geschieden wanneer de alvleesklier nog werkt. Is de alvlees klier geheel buiten werking dan moet insuline worden toegediend. In ver band daarmee worden de tabletten veelal gebruikt door oudere mensen. Het gebruik van tabletten is van de laatste 10-15 jaar en men weet nog niet precies de uitwerking. Suiker ziekte werkt de veroudering in de hand. Krijgt men op 20-jarige leeftijd suikerziekte dan kan men daarom be ter worden ingespoten met insuline. Van insuline weet men dat het ook door ouderen wordt gebruikt die daar van geen nadelige gevolgen ondervin den. Na de pauze sprak mejuffrouw L. Nijhuis over: Het dieet en de tabletten. Nieuwe straatnamen RIJNSBURG Nu binnen afzien bare tijd een aanvang zal worden ge maakt met de bouw* van een twintig tal Bogaerswoningen nabij de De Ruijterstraat is het gewenst thans naam toe te kennen aan de straat, die dit plan ontsluit. Deze weg is gepro jecteerd in het verlengde van de Trompstraat en komt dus te liggen in het dorpsgedeelte, waar de straten zijn genoemd naar bekende zeehelden. Het komt B. en W. dan ook gewenst voor bij de naamgeving van de straat aansluiting te zoeken bij de in dit dorpsgedeelte bestaande straatnamen De naam „Karei Doormanst^aat" ach ten zij nabij de De Ruijterstraat, Piet- Heinstraat en Trompstraat zeer od ziin plaats. Na de voltooiing van de woning bouw in plan „West I" zal in aanslui ting daarop worden begonnen met de uitvoering van het bestemmingsplan /West II". Dit plan wordt ontsloten door een weg, die enerzijds via de Poel aansluit op de Spinozalaan en an derzijds op de Sand tl aan uitkomt. Aan deze straat zou "eveneens de naam „De Poel" kunnen worden toëgekend, om dat aan de reeds bestaande gelijkna mige straat geen woningen zijn ge bouwd en dus wat betreft de huis- nummering geen verwarring kan ontstaan. Een bezwaar is evenwel, dat aan twee afzonderlijke straten (de reeds bestaande straat „De Poel" en de nog aan te leggen straat) eenzelfde naam wordt toegekend. Hoewel dit geen onoverkomelijk be zwaar is, willen B. en W. nog een twee de suggestie doen ten aanzien van de naam voot de in „West II" geprojec teerde weg. Gelet op het feit, dat in vroeger tijden het desbetreffende ge bied door een bos bestreken is ge weest, achten wij het om de herinne ring" hieraan levendig te houden, mo gelijk, de bewuste straat ..Boslaan" te In verband met het feit dat de voor de doortrekking van een zijstraat van de Tulpstraat benodigde grond eigendom van de gemeente is, kan de ze doortrekking binnenkort worden uitgevoerd. De betreffende weg vormt •een verbinding tussen de Tulpenstraat en de Vliet N.Z./Dubbelebuurt. Aan gezien de weg is geprojecteerd in het dorpsgedeelte, waar de straten zijn genoemd naar diverse bloemen, komt het ons gewenst voor aan deze straat de naam „Freesiastraat" toe te ken- Zendingsavond te Katwijk KATWIJK AAN ZEE Hoe het met de jonge Indonesische christelijke Kerken gesteld is, vertelde gister avond ds. H. Perdok uit Oegstgeest op bijeenkomst van de zendingscon tactcommissie in de Oranjezaal, waar voor grote belangstelling bestond. Ds. Perdok merkte op dat het con tact tussen Nederland en Indonesië in de jaren 19541963 maar zeer beperkt is geweest. Na 1963 kwam het verzoek van de Indonesische Kerken om hulp uit Nederland. Hieruit bleek reeds een zekere zelfstandigheid die er voor de oorlog niet aanwezig was. Openbaring In de zes maanden die ds. Perdok in de afgelopen zomer in Indonesië heeft doorgebracht, was hij onder de indruk gekomen van de grote wijzigingen, die dit land in de afgelopen jaren heeft ondergaan. Het was voor hem een openbaring. Was het voorheen zo dat veel van Oegstgeest uit werd geregeld, nu is het verzoek: kom eens bij ons kijken en praten. Was de vroegere zendingsarbeider nog altijd de „buiten lander", nu wordt men opgenomen in hun sfeer. Moeilijkheden Bij zijn rondreis door de Archipel was er wel duidelijk verschil in het Kerk-zijn. De Minahassa-kerk heeft zich meer ingekapseld in tegenstel ling met de kerken van Oost-Java, die veel meer openstaan voor allerlei nieuwe gedachten. Vooral de jeugd is weetgieriger geworden en legt grote activiteit de dag. Men legt zich niet meer neer bij-gevestigde tradi ties maar zoekt eigen nieuwe wegen. Men vraagt zich df wat het bete kent christen te zijn in deze maat schappij. Duizenden vragen om doopond er richt. De kerk breidt zich uit op alle terreinen. Het probleem is niet de onverschil ligheid, zoals hier in het Westen, maar de felle tegenkanting tegen de Islam. Beide godsdiensten worden door de staat erkend, maar de staatsvorm zo als die door de Islam wordt voorge steld. 'wordt door de christenen in In donesië verworpen. Bij zijn rondreis werd ds. Perdok op sommige plaatsen streng bewaakt. Naast de vele moge lijkheden zijn er ook de moeilijkheden. De verbindingen over de grote afstan den zijn absoluut onvoldoende. Over een afstand van 200 km doet een auto 15 uur. Bij de spaarzamelijke bootverbindin gen tussen de eilanden is wachten op vertrek het parool. Alle pogingen van ds. Perdok Celebes te bereiken, bleken vruchteloos (op Celebes heeft hij 14 jaar gearbeid). Men is afhankelijk van een toevallig langskomend schip. De Zendingsraad vraagt zich dan ook af of het wel verantwoord is zendings arbeiders naar deze verafgelegen pos ten te sturen. Concluderende merkte ds. Perdok op: het werk is wel moeilijk maar er staat een geestelijke openheid tegen over, en een christengemeenschap die weldadig aandoet, een gemeenschap, die men hder in het Westen vaak mist. Geld Dat onder de Katwijkse bevolking de zendingsgedachte levend is, bleek uit het verslag van de penningmeester de heer Jb. van Duijn, die een bedrag van de zeven wijkgemeenten groot 3330,52 aan Oegstgeest kon over maken. Na de pauze vertoonde ds. Per- Jachthaven Noordwijk bijna gereed NOORDWIJK De wlnlerslallin, van de nieuwe jachthaven aan dt Lage weg is in gebruik genomen. Zij is al nagenoeg vol. Ook de twee beheer derswoningen zijn gereed evenals d( tentoonstellingsruimte, waarin moto ren en kleine boten worden geëxpo seerd. In aanbouw is op het ogenblik nog het restaurant. Het komende voor jaar zal alles gereed zijn. Met de bouw van deze jachthaven, die in totaal 150 vaartuigen zal kun nen bergen, is vier ton gemoeid. Hij is eigendom van de heer H. J. Boyenk en zijn zoon, die hem in eigen beheer hebben aangelegd op een vier hectare groot terrein vlakbij het sportveld van de voetbalclub SJC. De haven ligt twintig minuten varen van De Kaag, die men bereikt via Dinsdagse Wetering, Trekvaart en Leede. Behalve uit de beheerderswoningen, de haven, de winterstalling, de ten toonstellingsruimte en het restauran: bestaat het complex uit gesloten wa terboxen, die als een soort garages voor schepen kunnen worden be schouwd, en uit een tankstation voor de motorboten. De afge.lopen zomer waren er reeds kano's te huur. In het voorjaar begint men ook met de verhuur van motor en zeilboten. Foto N. van der Horst dok een interessante serie dia's, aft betrekking hebbende op zijn reis do: de Archipel. De bijeenkomst stond on der leiding van ds. J. Vmk. Verklaring in Ri jnsburg RIJNSBURG In de hal van het raad huis spraken de heren prof. dr. W. Glasbergen, drs. A. H. van Regteren Altena en S, C. H. Leenheer wat men gedurende een lange reeks van jaren door opgravingen te weten is geko men van het vöormallge Abdiscomplex. Nadat de burgemeester de talrijke be langstellenden had verwelkomd, gaf de heer S. C. H. Leenheer met behulp van dia's een beknopt overzicht van de ge schiedenis van Rijnsburg. Grafveld Van de vroegere bewoning weet men. dat er een groot grafveld bij was. Op dit grafveld is o.a. aardewerk aangetroffen uit het Eifelgebied. wat wijst op handel met het Rijnland. Televisie kwam naar Rijnsburg Water schaarste m iv.c. en Jongen aangereden keuken HILLEGOM Gistermiddag is op de Weeresteijnstraat een vijfjarige jon gen, die onvoorzichtig overstag, aan gereden door een vrachtauto. De jon gen liep vrij ernstig letsel aan het hoofd op. RUNSB.URG Enkele bewoners van Hofstraat en Burchtstraat hebben klachten over het tempo waarin hun huizen worden vernieuwd. Zij zeggen, dat ze het bijvoorbeeld al geruime tijd zonder waterspoeling in de w.c. moe- Vanaf maandag a.s. repeteert het Katwijk Chr. mannenkoor in de zaal ABEELPLEIN, aanvang 8 uur. AUTO FINANCIERING en AUTOVERZEKERING W OUWEHANDS ASS. KANTOOR Telefoon 3130 PRINSES MARUKELAAN II. KATWUK AAN ZEE. ir Een vlotte afwikkeling van uw schadeverzekeringen gegarandeerd. ii Het oude adres was Kamperfoelieplein 1. ten doen en hebben daarom de tele visie gevraagd opnamen te komen ma- Er is inderdaad iemand van de tele visie gekomen, maar na onderzoek van de klachten is besloten er het scherm niet aan te wagen. Ongerief Van gemeentezijde wordt toegege ven, dat de afwerking niet steeds even vlot is verlopen, maar dat behoeft in deze tijd van schaarste aan vakmen sen toch niet te verwonderen. Een ver bouwing is altijd onpleziierig en voor dat we eraan begonnen, hebben we zelfs overwogen de bewoners voorlo pig te laten verhuizen. Dat plan kon echter ndet worden gerealiseerd en nu moeten de betrokkenen maar enig on gerief verduren in ruil voor de mo derne en goedkope woning waarin ze straks zullen zitten. De 35 woningen zijn een goede vijftig jaar oud. Ze waren verouderd en verstoken van het vandaag-de- dag gebruikelijke comfort. Als eige naresse heeft de gemeente geruime tijd touwgetrokken met het rijk om een subsidie in de verbouwingskos- ten, die f 300.000 bedragen. Ten slotte is dat gelukt en nadat de inschrijvingssom van een aannemers bedrijf naar het oordeel van het rijk eigen beheer te vernieuwen. Vorig jaar september is men begon nen met de schuurtjes en zo werkt men de hele zaak geleidelijk verder af. De huizen krijgen onder meer een ruime, mooi betegelde douchecel. De abdij werd gesticht in 433 als abi voor vrouwen en in 1573 of 1574 woest. In 1612 werden de eerste opgravi: gen gedaan. Prof. Glasbergen gaf hierna een o\r zicht van het Romeinse Rijk. Hij vert. de. dat ook ten noorden van de Rün* grens van het Romeinse Rijk, voonve pen in de bodem zijn gevonden meinse afkomst. In de pauze liet de burgemeester bs langstellenden het raadhuis zien. Daarna sprak drs. A. H. van Reg- teren-Altena over de opgravingen in Rijnsburg. Hierbij toonde hij do or middel van dia's, o.a. de schedel van Floris V waarvan onze krant heef beweerd dat hij <tot lijm vermalen is. Deze schedel, zo zei de inleider, ligt evenals verscheidene geraam ten, wachtend op een herbegraferiu, zorgvuldig opgeborgen onder de tra: in het Raadhuis. Van vermalen dus geen sprake geweest, evermi als er sprake is van een onderdaari se gang van de abdij naar klooster- schuur, zoals wel wordt b&weeti Deze is er niet. Wel ligt er een rici Vandaar misschien de verhalen. Aan het eind van de avond reikte bir gemeester Koomans mevrouw Glasberg en de heren Leenheer en Van Regtcro Altena bloemen uit. Agenda gemeenteraad RUNSBURG Woensdagavond om acht uur vergadert de gemeentere* De agenda: Beroep van de fa. D. No:' en Zn. tegen het besluit van burgemW ter en wethouders tot weigering een vengunning ingevolge de „Verort ning Benzinepompen", verkoop van gedeelte van het zg. „Remiseterrein" rS- de fa. J. van Rhijn Zn., te Katrj subsidiëring „Leidsé Volksuniversiteit! O", straatnaamgeving, ortbewoonbas-' verklaring woningen Koestraat 2, 2a et' Bejaardenzorg Katwiï leent 5V2 miljoen KATWIJK De R.K. stichting jaardenzorg gaat over -tot de ui tg/'' v-am een lening van 5'6 miljoen guIde tiegen een rente van 7% pet. De lento dient voor de consolidatie van tof1' lopende verplichtingen. De sticht?! heeft nog nieuwbouwprojecten in rit voering en uitbreidingsplannen stapel staan. HILLEGOM Chr. Geref. Kerk. uur, dienst, 5 uur ds. Coppoolse vs Den Helder. (Advert**# Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N Z. 19-20 - Rijnsburj ZONWERINGSBEDRIJF DEKKLEDENFABRIEK Oudshoorn - van Egmond RIJNSBURG

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6