Staphorst schuwt camera's Kookboekje voor de vrijgezel ÜPEN BRIEF MARIANNE DOMMISSE: HONDERDEN FOTO'S IN DRIE MAANDEN, MAAR van Christine Herfst laat veel decoratie over dialoog dialoog dialo BLAD ZIJ ZATERDAG V> OKTOBER 1%« JTAPHORST, plaatsje dat nogal eens in het nieuws is om het hand haven van zijn tradities, waar taboes nauwelijks doorbroken worden. Stap horst een vreemde bevol king? „Bijzonder harte lijke mensen daar in Stap horst, en geweldig gast vrij voor een ieder!" zegt fotografe Marianne Dom misse uit Den Haag. Zij kan het weten, want met tussenpozen maakte ze in een periode van drie jaar honderden foto's in de Overijsselse gemeente, waar bij een gemeente verordening fotograferen verboden is „Mijn vriendin Sticn Eelsingh, schilderes, woonde op een boer derij in Staphorst. Ik kwam er al jaren. Drie jaar geleden nam ik daar mijn intrek om telkens weer terug te komen. Aanvanke lijk was de bedoeling om een foto-reportage te maken. Dat groeide uit tot het idee een foto boek; ik loop altijd met dergelij ke rare ideeën rond." Uitgever J. Boom in Meppel vond het hele maal niet raar, want het foto boek komt er met grote foto's in zwart-wit en in kleur over de gewoonten, de klederdrachten, de kinderen, de akkers in alle jaar getijden, maar ook over de typi sche boedcrijcn met strodaken en kleine ruitjes en fclgcschil- derde luiken „Het boeide me allemaal zo", zegt Marianne, „het liet me niet meer los." Zij liet haar enige zoontje DE TELEVISIE-KOK Ben Knyper is een veelzijdig mens en hij houdt zijn wijsheden niet voor zich. In de serie Stokpaardjes van Zomer en Keuning verscheen van hem Koken voor jezelf (88 blz. geb. ƒ5.90). Dit kookboekje is gericht op de vrijgezel, de kamerbewoner, de alleen staande. Zij hebben uiteraard geen zeeën van tijd om in kopen te doen, en geen fut om na een dikwijls lange werk- of studiedag nog uren in de kookhoek te staan voor een lekker menu. Hierin voorziet Ben Kuyper. Gezellig schrijft hij over inkoop, warenkennis, voedingsleer, keukenappara- tuur en kook-kennis. Want als je niet weet wat sauteren, fruiten, smoren en binden is, wat heb je dan aan een kook boek? Hij besluit met 141 eenvoudig tc bereiden en smake lijke recepten, onderverdeeld in soepen, slaatjes, eier-, vis-, vlees- en aardappelgerechten, meelspijzen en stamppotten. Een overzichtelijke en betrouwbare handleiding. I Gerechten vol zon TMiinmiiiiiiiini imiimitmmiiir achter in een Haagse crèche. „Echt heilzaam voor hem, kon hij met andere kinderen spelen en het is erg verfrissend om eens afstand van je huishouden te nemen. Vrouwen zonder baan zouden ook eens hun kinderen een dagje moeten stallen in zo'n- crèche er dan die vrije tijd helemaal aan zichzelf besteden, knap je van op!" Rouwtijd Heeft ze ergens een tikje schuldgevoel om dat evenwicht vinden tussen haar werk waar ze aan verslingerd is en haar moe derschap? ,.In Staphorst zijn de mensen al'emaal abnormaal dol op hun kinderen. Ze slepen ze mee naar 't land als het moet en daar mogen ze lekker rond-dar- ren," vertelt ze. Tja. die kinde ren in Staphorst. Die werden K<raat4K8cK»c8c*ca ONGETWIJFELD is de herfst het boeiendste jaar- getijde met zijn kleurschakeringen en glanzende bes sen. Door de om laag dwarrelende bladeren wordt het silhouet van bomen cn liees- ters zichtbaar. Het is een tijd die de tuinbezitter met weemoed vervult. Maar wie nu met open ogen door tuin en natuur gaat, zal er toch veel schone vor- men en materia- len vinden, waar- mee hij zijn huis kan versieren. Juist in een tijd ran betrekkelijke schaarste aan bloemen leren wc hoe we met enkele decora tieve vormen een arrange ment kunnen maken, waarbij het om de lijn gaat. Bekijkt u het afgebeelde schaaltje maar eens. Het zijn alleen de twee bronskleurige chrysanten op de voorgrond, overgebleven van een boeket. die een levend element vormen. de rest is dor of dood en toch kijken we er met Diezier naar t door de zwierige lijn. Iedereen jn een bos of park wel eens een stuk boomschors vin den. Hoe grilliger, hoe leuker het effect. We gebruikten hier een stuk 1 boomschors dat wc een tikje schuin vast zetten in een prik ker op een dot plasticine (kin- i derboetseerklei! aan de rand van de schaal. Een elegant gebo gen tak van een Cotoneaster horizontalis was als naakte vorm precies een luchtig tegen wicht voor de massieve boomschors. De kale onderzijde wordt een tikje gebroken door goudbruin verdroogd blad van de Amerikaanse eik en de lijn van de tak werd ten slotte voortgezet in de twee chrysan- ten. die tevens de klei en de voet van de boomschors camou fleren. Zeker geen fleurig geheel, maar opvallend door de lijn en daardoor de moeite waard als wandversiering. De chrysanten kunnen geregeld ververst wor den terwijl het geraamte blijft. In plaats van bloem restanten zullen we ook trossen bessen kunnen gebruiken, hetzij van i duindoorn, vuurdoorn. Gelderse roos. Cotoneaster salicifolia floc- cosa, hetzij de paarse kralen van Callicarpa of de purperen vruchten van Pernettya mucro- nata. Vindingrijk De herfst maakt vindingrijk en wie geen gelegenheid heeft om de natuur in te trekken zal zeker ook op de markt en bij een bloemist materiaal vinden voor zo'n typisch najaarsta- freeL Hebt u nog een oude brood plank of een oud fruitmand- je. dan kunt u daar nog wat levendigs van maken, door te gen een achtergrond van een boomstronk of schors enkele sierkalebassen te draperen, die voor enkele dubbeltjes te koop zijn. Hebt u een klimop in de tuin. dan kunt u nog met een enkele rank langs de stronk het stukje meer lijn en kleur ge ven. Kies minstens drie sierka lebassen in verschillende kleu ren en vormen. En eventueel ge bruikt u de achtergrond als ba sis voor uw echte fruit. Appels, peren en druiven doen het prachtig tegen een boomstronk 1 en waarom ook niet eens een paar paprika's, citroenen of een aubergine. De herfst biedt vari- i atie genoeg, je moet er alleen oog voor krijgen! A. C. MULLER-IDZERDA soms van de fotografie wegge houden alsof ze beschermd moes ten worden tegen een of ander kwaad. Zelfs de kinderen hebben daar alles met rouwtijd te ma ken. De rouwtijd speelt een grote rol in het leven en de kledij van die van Staphorst. Normaal voert het vrolijke rood de boventoon, de klederdracht is beeldschoon, nèt niet te lang, namelijk voet- vrij, zwierig, mooi bewerkt. De kraplappen, de omslagdoeken, de mutsen en oorijzers met zilveren gespen en gouden krullen, Ma rianne Dommisse ving ze alle in haar lens. „Ze hebben hun eigen motieven, die vind je nergens in Nederland. Maar in de rouwtijd wordt het rood vervangen door blauw, soms door paars. Dat is vooral op de kleurenfoto's heel mooi geworden." Enclave Marianne hoopt dan ook veel van de folklore vast te leggen voor later. Lnagzaam maar zeker zal de enclave, want dat Is het, ontsloten worden. Het moderne verkeer heeft er toegang, alle jongens gaan in militaire dienst, toeristen gaan en komen. Overi gens is de Staphorster trots op zijn isolement, dat is echt waar, weet ze. Hoe ging dat met die gemeente-verordening, vragen we. bent u al eens op de bon geslingerd? „Dat viel wel mee. Ik kreeg wel eens een waarschu wing van de politie die kende mij natuurlijk ook. Jammer genoeg is de schilderes twee jaar gele den gestorven, zij zorgde voor de meeste contacten en werd, al was ze import, niet als buitenstaander beschouwd. Zij kon goed met de Staphorsters overweg en maakte Maak servies „slipvrij" Al geruime tijd zijn er dekla gen van kunststof op de markt, die uw tafel „dinnerproof" ma ken. We kunnen er alcohol en andere „scherpe" stoffen morsen zonder dat het opper vlak wordt aangetast. Zo'n coa ting van kunststof is nu ook in Engeland verkrijgbaar. Onder een hoek van zeventig graden gingen borden, voorzien van de ze „coating" niet schuiven. De stof schijnt op praktisch elke on dergrond aangebracht te kunnen worden. We voorzien grote moge lijkheden voor de onderzijde van onderzetters, borden, kleu ters „nachtwacht", de bovenzij de van een dienblad en wat niet al. Het spul wordt aanbevolen voor kleerhangers, de kle dingstukken gaan geen glijbaan tje spelen. Het materiaal is niet giftig, wordt niet aangetast door alcohol en zuren en kan vrij ho ge temperaturen verdragen. de eventuele fouten die ik be ging weer in orde. Natuurlijk bleef ik de vreemde eend in de bijt. Maar ze zijn alleraardigst als je ze maar goed tegemoet- treedt, zonder make-up, mini-rok of pantalon, maar gewoon, dege lijk gekleed op liefst schoenen met platte hakken. Is er belangstelling voor het boek? Ja. er komt een Engelse en een Duitse uitgave, zegt Ma rianne. De moeiijkheid is nog de tekst, die moet kort en pakkend zijn. Marianne was oorspronke lijk land- en tuinbouwkundige. Hoe ze in de fotografie is be land? Ook al via een vriendin. „Ik ga op mijn eigen vaardigheid af en houd niet van poseren." Stiekem Hoewel Marianne zegt dat ze nooit achterbaks heeft gedaan met haar camera en haar bedoe lingen, denken ze daar in Stap horst toch wel even anders over Natuurlijk, velen wisten dat ze gefotografeerd werden, „maar niet dat het voor een boek was" verweert zich mevrouw De vos die jarenlang Stien Eelsingh ver zorgde en nu op haar boerderij op nummer E 53 woont Ja, ik ken Marianne Dommisse goed. ze kwam hier wel eens een week. Maar als de mensen wisten dat het voor een foto-boek was, hadden ze het vast niet gedaan" zegt de Staphorster boerin vriendelijk maar beslist. Vindt zij het dan niet van belang dat veel van nu voor later wordt be waard? Dan doet ze een beetje afwerend: er zijn al boekjes over Staphorst verschenen. Laten we hopen dat de Haagse fotografe er in slaagt haar boek zonder juridische moeilijkheden uit te geven. Er is al zoveel naars de buitenwereld ingegaan over Staphorst Laten de frisse guitige gezichtjes van de meisjes, de prachtige kanten kerkmutsjes, de stemmige rouw-kleuren, de nij vere boer op het land, de ouder wetse kinderwagens op hoge wielen met van welstand blaken de babies daarin, voor zichzelf spreken. Als het ooit waar is dan hier: één plaat zegt meer dan duizend woorden... TPfINA BORN geeft ons geu- rige gerechten uit de landen om de Middellandse Zee met haar kookboekje ,Zon op tafel" (Uitgave De Arbeiderspers Am sterdam. 75 blz. 4.90). Som bere volken hebben een sombere en blijmoedige volkeren een blij moedige keuken, zegt ze, en als we iets nodig hebben in ons zwaartillende Nederland dan is het af en toe wat sierlijke le venskunst. Zij wil ons daartoe inspireren met een keur van recepten uit Zuid-Frankrijk, Spanje, Italië, Griekenland, Tur kije en Noord-Afrika. Achter elk hoofdstuk noemt ze de be langrijkste wijnen die bij de ge noemde gerechten gedronken kunnen worden. Bepaald niet voor beginnelingen in de kook kunst, deze stevige pocket. Wie culinaire herinneringen op wil halen aan een zonnige vakantie kan hier terecht. Dat „even" komt zelfs terecht in de titel van een kookboekje van de COOP Consumentendienst, Even iets lekkers ma ken (160 bladzijden ƒ1,75 op giro 481093 van COOP-Neder- land Rotterdam). Auteurs zijn de medewerksters van de con sumentendienst. De schrijfsters geven vlug-klaar recepten voor onverwachte gasten, in de va kantie, voor de zieke, op klei ne en grote feesten en een serie tips als moeder in de keu ken vërvangen moet worden. De plezierigste voorlichting vonden we op het laatst (met recht lest best) namelijk een lijstje van wat we altijd in huis behoren te hebben voor onverwachte eten tjes. tips voor tafel dekken, wat drinken we bij gerechten en de gewichten van vele ingrediënten per eetlepel afgemeten. Twee blanco blaadjes achterin geven ruimte voor eigen aantekeningen. Goedkope, prettige hulp in de keuken. Blij wonen met bloemen ÜLIJ WONEN MET BLOE- MEN. de decoratieve kunst van het bloemen schikken door Ida Noble Borletti. Nederlandse vertaling drs. M. G. Schenk. (144 blz. tot 31 dec. 22,50, daarna 24,50, uitgave Zomer Keu ning, Wageningen). Schrijfster en vertaalster hou den van kunstzinnige en blije dingen en dat kwam tot uiting in dit feestelijke boek, een prachti ge uitgave met tekeningen en 103 detailfoto's in kleur en 29 zwart-wit. Ida Noble Borletti stamt uit een kunstzinnig geslacht en haar man is beeldhou wer. Ze leidt in het dorp Idanie aan het Gardameer een kleine school voor tuin-architectuur. Daar kweekt ze haar bloemen. Ze had twee jaar nodig om een veelheid van bloemen uit alle jaargetijden te verzamelen, tot composities te schikken, die dan ook nog passen op antieke meu belstukken, bij de kleur van de vaas of harmoniëren met het inte rieur. Haar grote smaak en liefde voor bloemen stralen uit Iedere bladzijde. Maar het werd meer dan een kijk-boek: vazen, hulp materialen, de techniek van het schikken, verzorging van materi aal en bloemen, talloze tips, uit leg en beschrijving van Ikebana, de Japanse bloemschik-kunst en dat alles op een prettige manier beschreven. Het bloemen-schik- ken als hobby wordt hier tot kunst verheven, een kunst die te leren is. Met verhuizen probeer je er beter op te worden; de familie B. te V. ver huisde drie keer maar kon geen huis vinden dat aanstond. Mijnheer B. is toen een Woningbureau begonnen (we spreken nu van jaren her Thans woont de familie goed naar de zin. Een originele oplossing, vindt u niet? „Ik heb echt zin u ook eens over verhulzen te schrijven, al ben ik dan niet getrouwd", schrijft mejuffrouw I. D. te S. „Ik ben in totaal vijf ke-er verhuisd. De eerste keer met één koffer en één tas per trein. De tweede keer per fiets, mijn schamele bezittingen waren in één keer over. De derde keer meermalen per fiets daar er het een en ander bijgekomen was. Vierde keer per trein en de vijfde keer per auto van mijn vader, 't Was toen erg koud letterlijk: bedstro. Hoe moe der nog tussen al die verhui zingen door veertien kinderen ter wereld kon brengen is mij nog steeds een raadsel! ..Wij zijn al vierenveertig jaar getrouwd, en nog nooit verhuisd. Maar om voor een ander te verhuizen is ook wat", schrijft de heer H. D. te Z. ..Mijn schoondochter ging. om van haar ziekte op te knappen, een paar maanden naar haar ouders in Canada. Er waren wel verhuisplannen. Plotseling kregen wij bericht dat we de sleutels konden halen. Nu geef ik het u te doen om als groot ouders, met vier kleinkinderen te verhuizen. Zaterdags hadden we al wat kleine dingen over gebracht. Toen mijn zoon zon dags naar de kerk wilde, bleek één schoen al verhuisd te zijn. Het was een verhuizing om nooit te vergeten. Het mooiste afschuiven op de kerk. We merkten gauw genoeg of ons bezoek op prijs werd gesteld of niet. Sommigen waren dolblij. Anderen vroegen hoe ik daar nu bijkwam. Als ik dan zei dat we dit deden om met andere kerkleden kontakt te houden vonden ze dat maar vreemd." Dubbel Een dubbele verhuizing is nog een probleem apart be grepen wij wel. Wij laten mevrouw D. te R. aan het woord: Afspraak was dat de kisten vanuit Rotterdam ge bracht zouden worden. Eén dag voor de verhuizing nog geen kisten. De mensen met wie we ruilden wisten het adres van de verhuizer, wij niet. dus we konden niet bellen. Toch aan het werk: inhoud van de kasten in do- De dominee bracht mij kele maanden een persoonlijk bezoek, wat ik zeer gewaar deerd heb." „Bij onze verhuizing van een klein naar een groot huis heb ben we alhes door de verhuizers in laten pakken", schrijft me vrouw L. V. te T. ..Een succes was dat niet, omdat het huis Actiever nog niet helemaal klaar v - zetten ze alles in een kamer was echter, toen mijn schoon dochter in Amsterdam met het vliegtuig aankwam, ze niet wist waar ze woonde. Wij hadden het haar niet geschreven..." meer vinden. Ons jochie moest met een badhanddoek om naar zijn bedje. Dagen achtereen hebben we warm eten uit schaaltjes gegeten; de borden wilden maar niet tevoorschijn komen. Bij de volgende verhui zing zal ik toch zelf maar inpakken!" Op strozakken „Over verhuizen wil ik ook wel een duit in het zakje doen", schrijft mevrouw B. te L. Wij waren thuis met een groot gezin, veertien kin deren. en zijn vijftien maal verhuisd: In die tijd sliepen wij op strozakken. Steeds als we verhuisden werden die strozakken nieuw gevuld, dus ..Wat een leuke onderwerpen snijdt u steeds aan", vindt me vrouw V. te R. ..Ik heb me al vaak voorgenomen om eens te schrijven. Nu gaat het over iets. waarvan ik kan meepraten. Zes keer ben ik verhuisd, drie keer met mijn ouders. Het was steeds weer leuk. Bij de ver huizingen van mijn ouders MnHrfoi hielp ik natuurlijk wel. maar IV,oaaei had geen verantwoordelijkheid. zen (kruidenier helpt altijd). In de broodtrommel bleek heel wat serviesgoed te kun nen. De volgende dag kwam de verhuiswagen compleet met spullen en mensen. Wat gaat zo'n dubbele verhuizing handig: een helft van de wagen was leeg daar kwa men onze goederen in. Een stoel van de ene partij naar boven en van de andere naar beneden. Vergissingen zijn er niet gemaakt." Maar de keuken was verschrik kelijk. We dachten dat er In de gootsteen een laag cement lag: 1 bleek vet te zijn. Onder de gootsteen allemaal modder. Met een plamuurmes en kokend so dawater zijn we alles te lijf gegaan. Het heeft lang geduurd voor we op orde waren." „Niemand zal om zo'n dolle reden verhuisd zijn als ik" schrijft een lezeres. „Het was in een hotel in voormalig Oost- Indië. Tegels, hitte, een twee persoonskamer met per persoon een bed en kast. Er woonde al een juffrouw. Ik had op een keer iets vergeten zij hield haar siësta, ik bleef altijd over. Kloppen wachten ik ben het juf in kimono, in mijn bed onbekende man. Ik begreep plotseling waarom mijn bed al tijd zo ontstellend warm was (even uitstrekken voor het ba den). Ik had het aan de tropen geweten. Motief om te verhui zen: prettiger voor Jou, zo. Wat vrijer, hè?" Verhuizen, dat deed mevrouw P. samen met haar buurvrouw per bakfiets, de één op het zaael. de ander liep ernaast of er niets af viel en duwen als we de hoek om moesten. Gelachen dat we heb ben... Sparen Ik Kra vorl kwamen naar buiten kijken, maar helpen? Nee hoor! Toen we getrouwd waren en van een paar kamertjes naar een flat gingen, gingen we op eigen houtje leden van de kerk die nieuw waren verwelkomen Er wordt zo gauw gezegd: „De kerk bemoeit zich niet met ons" maar de leden moeten zelf actiever worden en niet alles Mevrouw S. te Z. schrijft: „We gingen van een mooie flat naar een oud benedenhuis. We hadden wel gezien dat de be woners niet zo proper waren. Daar het tijdelijk was besloten we het huls toch te nemen. Om kosten te besparen deden we met één verhuiswagen. Toen het huls leeg was sloeg de de pakken zijn gaan neerzitten. De kamers gingen wel, al bleek dat de grijze verf wit was. kwam. dacht Ik dit keer niet In de roos geschoten te hebben met ons dlaloogonderwerp. Nu liggen er nog een stapel brie ven naast me. die Ik met veel plezier gelezen heb en die he laas... u snapt het al, geen plaats meer. Probeert u het eens met „sparen", onze vol gende gesprek-stof. en... schrUf metéén. Iedere keer vallen er laatkomers af. Hoe spaart u. waar spaart u, wal (linnengoed, munten, effecten) en sparen de kinderen van het zakgeld? Wat vindt u van spaarloon? Jon gelui hoe doen Jullie dat voor je trouwen, spullen kopen alvast of geld sparen? In onze vol gende dialoog weten we het. Bent u ook zo benieuwd? \T ANMORGEN kreeg ik een brief van iemand die niet veel zin had in de dag. Daarom was ze dan ook maar temidden van de grootst mogelijke rommel aan mij gaan schrijven. Maar dat heb jij zeker nooit, zegt ze zo'n ongegron de hekel aan alles. Lieve kind, je slaat me alweer te hoog aan. Ik heb soms ontzettend de mier aan alles. Het is niet zo dat ik tegen de huishouding opzie en dat de Open Brief me dan weer sereen maakt zo van: zich bewust van haar hoge opdracht zette zij zich aan de schrijfmachine...nee.nee, ik heb dan ook een vreeslijke hekel aan de Open Brief. Mijn hele le ven vind ik op dat moment dom en nutteloos. Rijen en rijen woor den. allerlei medemenselijke bezig- heidjes, vergaderen alsof het lot van de wereld ervan afhangt ont bijt en warm eten voor je mans gezicht neerpoten en hij maar eten en eten, wel ja. kamers gezellig en netjes maken en iedereen ploft maar neer. met kinderen de stad in en als de een wat heeft wil de ander aan de beurt komen, tog maar, het kan niet op. Het is na tuurlijk ook onzinnig dat hij, ik, I (dat is nog een briefv -ndln) en talloze anderen zich zo it elkaar laten leven. Weet Je wat ik denk? Dat de generatic na ons weer lek ker luilakkende vrouwen zal ken nen Langoureuze vrouwen op so fa's. Met fijn slanke handen die nimmer een dweil aanraken. Ook nooit een schrijfmachine trouwens. Die het heil van de gemeenschap achterstellen bij bloemschikken. Hoe het dan allemaal gebeuren moet, eten koken en wat dies ier zij, weet ik niet, maar dia vrouw komt er, en als ze er een maal is, knikken en buigen de le vensomstandigheden wel mee, dat zul Je zien. De slanke handen be wegen reeds geheel klaargekocht eten uit de ijskast zoura het er uit is, wordt het vanzelf warm, zoiets. En die affaire van half 8 tot half 9 kachels, pap koken, thee zetten, brood mee jongens, fiets naar bui ten, en dan de ontontredderde ont bijttafel, de ja aangrijnzende dag. niets ervan, elk ontbijt komt met dc lievelingsgrammofoonplaat uit het nachtkastlaatje glijden, op tem peratuur, op stem, je hoeft 's avonds maar het uur aan te geven, je man en kinderen kussen je goe demorgen, dompelen hun bordjes en kopjes in de afwasmachine en gaan er vandoor terwijl Jij na een heerlijk tukje je liefste vriendin opbelt voor een afspraak om 11 uur zodat je dag mét de eerste stap uit je bed je toelacht Nou, hiervan moet ik even op adem komen En dat nog allemaal naar aanleiding van de correspondentie over de flinke vrouw! WE zijn ons na twee OPEN Brieven wel bewust geworden van ons echt West-Europees pro bleem, vindt u niet? Vrouwen van nomaden leven anders. Vrouwen van Indianen ook. En moet u eens de Nijl afzakken of zoals dezer dagen gebeurt iets over Tibet ho ren. Eskimo-vrouwen zijn er met zoveel, vergelijkenderwijs dan, maar het werelddeel Afrika is groot, om van Azië maar niet te spreken. En in Amerika waar in derdaad vrouwen, niet allemaal na tuurlijk maar toch enkele, een ge polijst leven leiden, daar zie je dat zulke dames hun neurosen probe ren kwijt te raken door Wild West kampeerpartijen: vuurtje stoken, wild spietsen, op een paard over heuvels sjokken, „echt" natuurlijk doen. Zolang we geen tijd hebben voor piekeren, omdat de maag knort, omdat wc de onzen cn onszelf moeten beschutten, zijn er existentiële vragen. De een huis met gangen, lopers, trap roeden. slaapkamers, sanitair, ser viesgoed, natte kleren, gordijnen, ga maar door. al de dingen die maken dat de natuur ons niet meer onderduwt, die stuk voor stuk ons natuur-beheersers noemen, precies die zijn er in zo grote hoeveelheid dat we hen weer moeten dienen, dat we in een dag werk net niet toekomen aan wat we wilden wor den: groots levende mensen. Juist toen we dachten: nu heb ik dat allemaal, nu kan al dat spul me dienen, ik hoef niet in de grond te krabben voor vuur, voedsel, ik hoef niet op de grond tc slapen, ik hoef geen dierehuid te kauwen om schoenzolen te hebben, juist op dat moment hadden we al zoveel te doen aan onze dienaars dat er aan leven weinig overschoot. Met een was, of dat liefde dc arbeid, ook het poetsen en schrobben droeg, maar zoveel huisvrouwen na het DRIEFSCHRIJFSTER: het is L» Jouw leven. Twee brieven gelc- je streven Hij weet dat je erbo venuit wilt. Hij zegt: ook dat U 5roots leven. Het is goed zoals je oet, ook Je onrust ls bekend bij Hem. Juist dc cultuur maakte ons hoofd voor dat streven vrij. In menszijn was dat streven begre pen. Ti l AAR dat wil niet zeggen dat elk morgenhumeur nood weer spiegelt. Jij en ik mogen onszelf niet voor de mal houden. Om niet uit elkaar getrokken te wor den mag ik af en toe wel i mijn bezigheden optellen. Dat én ding. Maar als ik gewoon geen puf heb. dan moet ik niet verbeelden dat ik met tallo- wcldige slagzinnen in de lucht hangen, maar kleedjes uitkloppen blijft nog steeds een eenvoudige

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15