Wie wil voor krats in chalet wonen ONDAGS BLAD U O _N Beeldverhaal van een industriële evolutie ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 Het eerste geluid, dal de mens voortbrengt: de eerste kreet van een baby-grapje op de afdeling technologie. Philips wil op zijn (per manente) expositie-jubileum geschenk aan de gemeente Eindhoven slechts laten zien, hoe snel de wetenschap zich de afgelopen 75 jaar heeft ontwikkeld en hoe die ont wikkeling veranderingen in het menselijk bestaan heeft veroorzaakt. Veranderingen én problemen. Eén daarvan vindt men al di rect bij het begin, boven in de koepel: de overbevolking, direct gevolg van de voortschrijdende wetenschap. 7000 miljoen Telde de wereldbevolking in 1900 nog maar 1550 miljoen zie len, vorig jaar waren het er al 3008 miljoen en in 2000 zullen het er meer dan tweemaal zoveel zijn: bijna 7000 miljoen! Iedere door honger gedreven. seconde neemt dc bevolking met Amerika emigreren doordat twee mensen toe en dat terwijl schadelijke schimmel alle aardap- slechts acht procent van ons peloogsten vernietigden. Zonder wetenschap en techniek zou leven in het werk, men hoort hoe hij con- grote delen van (act krijgt met een collega in Ni- de wereld niet caragua> Men er ecn ujtzen. meer mogeluk JS zijn. Daarom zal d,n* van Ueuren-tv bewonderen, de mens alleen En ^at js ^an nog maar ééri kunnen leven als hij de ver richtingen van de hedendaagse techniek aan- lelijk lichaam in schijnwerperlicltteen van de blikvangers op afdeling ..samenleving en techniek". Via de koptelefoon kan men in Nederlands, Frans, Duits en Engels beluisteren hoe liet menselijk lichaam functioneert. in haven en op luchthaven kan bedienen. De telefoon, dc tele- 1 de telex. De radio ook. Men ziet er ecn zendamateur aan Hoe straks zijn als er geen moder ne middelen sten te vergroten en men? De hele wereld zou in hon gersnood leven. Rampen door plan tenziekten zijn in het verleden maar al te vaak voorgekomen. De catastrofe in Ierland midden vo rige eeuw <om dicht bij huis te blijven) is er maar één voorbeeld Duizenden Ieren moesten Dick Ringlever Vrije lijd Dat die zich steeds perfectione rende techniek veel prettige kan ten heeft, toont de expositie even eens. De mens krijgt er meer tijd door voor actieve ontspanning. De dagelijkse tredmolen kan wor den gestopt, een privilege, dat vroeger alleen voor de welgestel- den was weggelegd. Een rijmpje op een van de panelen zegt het nog poëtisch: toen Adam moest spitten en Eva spinnen, wat an ders deed de edelman dan bemin nen? De werkelijkheid was pro zaïscher. Thans is er voor ieder een die vrije tijd. Tijd voor ontspanning, sport, cultuur. Ook voor studie, onderwijs, dat een aparte afdeling vormt op dc ten toonstelling. Ook hier drong de techniek door: schoolradio en -tv, elektro nische talenpractica om de „ex plosie aan kennis" snel en doel matig op te vangen. £EN riant herenhuis xeg maar chalet met ruim plaats voor een gezin met acht kinderen. Dat is het even royale als goed kope aanbod, dat de Rudolphstichting Nederlandse echtparen doet: voor de huur prijs van een stadsflatje buiten wonen in een huis, dat in de Randstad anderhalve ton zou doen. Voorwaarde is echter wèl, dat men pleegkinderen opneemt. Belangstelling HET is het verhaal-in-beeld van een industriële evolutie. Een verhaal, dat zich lezen laat als een roman. De sfeer van ongenaakbare weten schap ten spijt. Wie Philips' Evoluon indruk wekkende reuzen-paddestoel aan de rand van Eindhoven binnentreedt, wordt ongewild ge vangen in die plechtige.sfeer van het grote labo ratorium, waar het atoom, het elektron lijkt te regeren. Manrièn, die natuurwetten op hun naam brachten, zouden hier gewerkt kunnen hebben. Aan de koperrode koepel langzaam wentelende reuzen-moleculen, elders blauwop- lichtende flitsende elektronen, boven een com puter, die om koffie roept. Een toekomstbeeld? Toch niet. Blijf na uw gang langs het elektro nisch oog, dat uw gulden-in-de-gleuf registreert, met beide benen rustig op het (dikke) tapijt staan: wat hier wordt getoond, is dp wereld van vandaag, de toekomst van gisteren. Het plan is een initiatief van stichtingsdirecteur mr. M. K. Krijger en zijn staf, het bestuur van het opvoe dingsdom van de (gerefor- afdeling. Er zijn er veel meer. Overal wordt de bezoeker met de neus boven op wonderen der techniek gedrukt. Op de afdeling wetenschappelijk onderzoek kan hij plantencellen door een mi croscoop bekijken, bij „technolo gie" hoort hij zijn eigen stem vertraagd weergeven, kan hij de computer in alle toonhoogten „koffie" laten roepen, kan hij zijn waarnemingsvermogen en ge heugen testen, ziet hij hoe porse lein wordt gesmolten in de plasmafakkel, die (onder invloed van magnetische krachten) een temperatuur levert, die tien maal hoger is dan met andere midde len wordt bereikt, kan hij ook een rubber balletje zien verste nen in door de koudgaskoelmachi- ne vloeibaar gemaakte lucht. Zelfs kleine kernreacties worden er opgewekt: in een „aquarium", waarin kosmische stralen een na gebootste dampkring binnendrin gen en explosies veroorzaken. Daarnaast zijn er tientallen be zienswaardigheden, die de bezoe ker gelegenheid bieden zelf de apparatuur te bedienen. Die vindt men in de via roltrappen bereikbare onderbouw. Daar kan de technicus zelf een radiotoestel bouwen, maar hij mag er ook een spelletje „boter, kaas en eie ren" met de machine spelen. En voor wie geïnteresseerd is in de geschiedenis van Philips is er de hele eerste verdieping van de koepel. Via een koptelefoon die men overigens overal op de tentoonstelling vindt *=1 Kan men zelfs de stem beluisteren van dr. Anton Philips. ook in Achterveld, met steun van de gereformeerde diako nieën, het Rijk, 3000 contribu anten en soms een extraatje, zoals enkele maanden geledei toen anderhalve ton werd overgemaakt uit dc opbrengsi van de kinderpostzegelactif van vorig jaar. Die kinderen worden onder gebracht in paviljoens én in gezinnen. „En die combinati» is uniek in ons land" zegt di recteur Krijger. „In een klei In de korte tijd, dat het Evolu on nu open is nog geen twee maanden heeft het al in brede kringen belangstelling getrokken. Niet alleen onder Philips-rela- ties, ook en vooral onder scholieren. De eerste drie weken werden al 30.000 bezoekers geno teerd. En de stroom duurt voort. Zeker de technische geïnteres seerde zal er urenlang ronddwa len, want dor is de expositie ner gens. Het Evoluon wil ook geen museum zijn. Dat wordt in de handleiding nadrukkelijk ge steld. „Geen verstard monu ment ter nagedachtenis aan geni ale mensen in het verleden. Geen produktenverzameling ook van een maatschappij". „Het is veel eer", schrijft de folder, „een spie gel, waarin men heden, verleden en toekomst ziet, altijd bekeken met de ogen van de mens, die worstelt met de materie en de vormgeving van zijn bestel en daarbij vele veldslagen wint, zon der ooit een eindoverwinning te behalen." Want dat de toekomst nog maar pas begonnen is, zal iedereen erkennen, die Eind hoven zag. Het geslacht van 1890, dat voorspelde dat aan de voortgang der wetenschap een einde was gekomen, had méér dan ongelijk! Waar het Evoluon de jongste technische ontuikkelingen laat zien, ontbreekt uiteraard ook de kleuren-tv niet. Een kermis-scène wordt direct via een gesloten circuit „uitgezonden", l oor het eerst kan het publiek er kennis nemen van de resultaten. andere sociale laag om de kin deren ook eens met een andei milieu te laten kennis ma ken." Aanmeldingen Op voorzichtige wijze heef» de vereniging bekendheid ge geven aan de plannen. Een grootscheepse campagne wordt niet gevoerd. „Want" zegt mr. Krijger, „het is eer experiment. Voorlopig starter we met twee huizen, die hope lijk volgend Jaar klaar zijn Natuurlijk, als de proef slaag gaan we door, maar daarover kan je nu nog geen verstandis woord zeggen." Toch zijn op die eerste be richten al tientallen aanmel dingen binnen. Met drie is het bestuur in bespreking: een za kenman. een verzekeringsin specteur en een kunstschilder Mensen, die zelf kinderen heb ben (gemiddeld drie) en e> graag een paar bij willen op nemen. Want dat is voorwaar de. Directeur Krijger: „Uiter aard mag het vrij buiten wo nen ook meewegen voor di mensen, maar onze vraag is ook of men zich helemaal wi' inzetten voor de opvoeding van andermans kinderen." „Van de pleegouders eis' het een aantal typische ei genschappen. Men moet eei warm hart voor het kind heb ben, zonder sentimenteel te zijn. Men moet een behoor lijke dosis tolerantie kunne) opbrengen. Men moet stevii in de ;ehoenen kunnen staar en een zekere wijsheid bezit ten. En voeg daar dan no» maar bi| gevoel voor humor want maar al te vaak kom men voor heel bijzondere situ aties te staan. Het zijn tcnélot geldt hier, dat men moet op voeden om weer los te laten Soms al zeer sneL Dat hangt af van de resultaten. Mr. Krijger. „We hebber hier eens een kind gehad, dat vier jaar lang door zijn moe der was verwaarloosd. Hei werd opgenomen in een pleeg gezin en was na vier maanden helemaal opgebloeid. In zulk» gevallen is het natuurlijk zin loos het kind langer vast te houden." De leeftijd van de kinderen varieert van 0 tot 21 jaar. Ze volgen de lagere school (eer van de gebouwen op het 125 ha grote terrein), dan ah dat zinvol lijkt voortgeze' onderwijs om daarna werk t« zoeken in de omgeving. 'iA vonds zijn ze dan weer opge nomen in het gezin of in een van de paviljoens, bases waar op zij steeds terugvallen. Eigen leven Zo gaat het in Achterveld sinds jaar en dag De Ru dolphstichting werd een ge meenschap, een dorp met een eigen leven, met eigen win kels, met een eigen kerk, met een ontspanningsgebouw. Straks ook met een cigei zwembad En een aantal nieu we huizen. Hard wordt gewerkt aan d« restauratie van de bestaande woningen voor een groo' deel ooerderijtjes. Radicaa worden ze gemoderniseerd Slechts vijf van de 25 blijver boerderij. De andere worder omgebouwd tot royale heren huizen met modern comfort Straks zullen er nog twee bijkomen. Wie erin komen, staat nog niet vast. De stichting biedt ze te huur aan. Aan iedereen, die buiten wil wonen, maar vooral en in de eerste plaats aan iedereen, die bereid is (tegen ver goeding) kinderen in huis te nemen. Om kinderen zonder thuis een nieuw thuis te geven. meerde) vereniging tot verzor ging van kinderen, dat in Ach terveld een handvol kilome ters onder Barneveld 180 kinderen onderdak geeft. Kin deren, die om wat voor re den ook door Kinder bescherming. kinderrechter, sociale zaken of voogdijraad bij de ouders zijn weggehaald om te worden heropgevoed. En dat gebeurt sinds 39 jaar Stichtingsdirecteur mr. Af. K. Krijger voor het eerste chalet- in-onnbouw. „IVie wil hier straks komen wonen?", vraagt de Rudolphstichting. ne 25 woningen zijn thans ze ventig kinderen in gezin nen ondergebracht. Voor het grootste deel gezinnen van in het dorp werkende mensen de timmerman, de schilder maar ook mensen van de staf hoewel dat uitzonderingen zijn. Daarin willen we nu ver andering brengen. We wilier, er mensen van buiten bij, en als het kan mensen uit een te kinderen uit aparte milieus Vaak moeilijk hanteerbare kinderen, door hun opvoedinf zo geworden". Voor twee jaar Gemiddeld krijgen de pleeg ouders de kinderen twee jaaj toegewezen. Daarna gaan ze weer naar huis of worden h) een andere inrichting onderge bracht. En dat vraagt natuur lijk nog een eigenschap: sou plesse méér dan andert

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13