EM Roeren van in thee met se boer Christiaanse Hoe Parijs aan zijn doodvonnis ontkwam 3s kanker eerder Jte ontdekken? Werkgevers brachten het kabinet niet ten val OPBRENGST VONDST IN SEROOSKERKE OP RUIM VIJF TON GESCHAT Cals erfde perikelen van kabinet-Marijnen Aft Boeiende film op waarheid gegrond Jf isschienbevolkingsonderzoek VOLGEND JAAR: Nieuw EEG-ontwerp siergewassen voor Ambtenares verdiende maar te weinig 96i KIEUWE^EIDSE_COURANT_ DONDERDAG 27 OKTOBER 19« Een foto uit het begin van het jaar. Boer Christiaanse uit Scrooskerke spit, met zijn knecht Adrie v. d. Broeke, het preiveldje om op zoek naar gouden munten. Roolvink voorA.R.P. -Rotterdam (Van een onzer redacteuren) ftlSTERDAftl De in ternationaal bekende Amsterdamse numis- maat de heer Jacques Schulman gaat op 15 16 november in een der zalen van het Carlton-hotel de gouden munt-vondst van Serooskerke veilen. In de catalogus staan 1023 munten vermeld. Daarvan zijn er reeds 155 aangekocht door de (sinds kort voormalige) gemeente Serooskerke en door het Koninklijk Penningkabinet voor de totaalprijs van 62.325,—. Er resteren dus munten. Deze zullen, volgens taxatie, voor 444.265,van de hand gaan, zodat de munt- vondst zeker 506.590,zal op brengen. icques Schulman: „Maar ik verwacht, dat de opbrengst hoger zal liggen. Onder de munten bevinden zich nl. uitzonderlijk zeldzame stukken, mun ten waarvan slechts een of twee exemplaren bekend waren of die voor ons geheel nieuw zijn. De be langstelling voor de veiling is daar om van de zijde van verzamelaars groot. Ik heb al opdrachten binnen uit Noord-Amerika. uit Zuid-Ameri- ka. uit Canada, uit Zuid-Afrika en uit Australië". SOORT hadden 118 munten meer geveild Een van de ruim duizend munten uit kunnen worden. Jacques Schulman: de „Schat van Serooskerke", die op „Ongeveer negen maanden voordat 15 en 16 november geveild zullen bekend werd, dat op een preiveldje! J— in Serooskerke gouden munten wa ren gevonden, werd me een collectie in 118 gouden munten te koop aan boden. De koop werd gesloten en (Van een onzer verslaggevers) prof. Zijlstra spreken. Er is fractievergadering van maandag na drukkelijk gesteld, dat de fractie volle dig vertrouwen heeft in de door prof. Zijlstra te volgen gedragslijn. Die uitspraak is zeer duidelijk. Wij hebben aan prof. Zijlstra ten aanzien van de kabinetsformatie geen voorwaarden I I fl i I I m Xi_i^ Deze woorden, gisteravond tijdens de discussie in openbare vergadering van Ide AR-kamerkieskring Rotterdam uit gesproken door voorzitter B. Roolvink van de AR-fractie in de Tweede Ka mer kregen zij het ongewild eer duidelijk reliëf doordat prof. dr. J Zijlstra kabinetsformateur Schmelzer diezelfde avond heeft moeten meedelen dat hij niet kon voldoen aan diens een behoorlijk bedrag gemaakt. Het zoek het premierschap op zich te ne men van een extra-parlementair over- bruggingskabinet. Ongewild, want ter vergadering, die werd gehouden in de grote zaal van Hotel Atlanta en die zoveel belangstel ling trok, dat er niet genoeg zitplaatsen waren, was de stap van prof. Zijlstra nog niet bekend. getal van vijf cijfers''. BELANGSTELLING Zoals gezegd is de belangstelling voor de veiling groot omdat het een unie ke veiling genoemd kan worden. Het wordt niet de kostbaarste veiling voor de heer Schulman. In juni veil de hij Romeinse en Griekse munten, die in totaal 1,3 miljoen opbrach ten. Ook de Zeeuwen komen bieden. Op de eerste dag, als hoofd zakelijk de Nederlandse mun ten worden geveild, komen zij in drie bussen naar Amster dam. Al zijn ze dan geen verza melaars, zo'n muntje van het preiveld van boer Christiaanse willen ze toch wel bezitten. Ge woon uit curiositeit. gebracht. Toen ik bij de vondst in Serooskerke werd geroepen, ontdekte k, dat de munten, die ik had ge recht en geveild van dezelfde soort waren als die van de vondst. Het is dus niet onwaarschijnlijk dat de nunten bij elkander hebben be- ïoord. fk heb mijn mening meege deeld aan de burgemeester van rooskerke, die de justitie heeft jeschakeld. De officier van justitie van Middelburg heeft de zaak op het Dgenblik in onderzoak. Van die 118 munten is geen munt'meer te achter- ïalen. Ze bevinden zich niet alleen n collecties van Nederlandse, maar in die van buitenlandse verzame- WIE heeft de munten in de grond ..stopt? Een positief antwoord is op leze vraag niet te geven. Volgens de >ude kronieken hebben in de gouden uw in Serooskerke verscheidene litenplaatsen gestaan. Zo bevond :ich een rijke plaats, genaamd Het ■luis Om, ongeveer twintig meter ran het nu beroemd geworden >rei-veldje. Dit buiten werd be- voond door J. de Knuyt, die voor ;ijn tijd uitzonderlijk rijk moet zijn Pgeweest, erg gierig was, zich door de Spanjaarden had laten omkopen en graag en veel speculeerde. ,T J fes het zijn geld, dat nu in veiling Ger°rdt gebracht? En waaraan had hij dsauïet verdiend? Aan de Spanjaarden? e» cpe verscheidenheid van munten tel. avijst uit, dat de eigenaar een koop- Rij nitnan moet zijn geweest, die handel Üreef met omliggende landen. Ver- i Zwrouwde hij zijn omgeving niet en ►oie gebruikte hij daarom de grond als D^paarpot? Of maakten de munten 27- deel uit van een Spaanse krijgskas? waarheid zal wel nooit worden ont- tgebi r tie WETENSCHAP Aan de burgemeester van Serooskerke de heer A. de Kam is het te danken, dat de vondst in zijn geheel bij el kaar is gebleven. Jacques Schulman: „Voor de wetenschap is dat van groot belang geweest. De munten bestrijken de periode van 14221622 en door de verscheidenheid hebben we kunnen nagaan wat er met de munt in de zeventiende eeuw gebeur de. In die tijd hadden ook vreemde munten in ons land koopwaarde en die werd ontleend aan de intrinsieke waarde. Bepalend daarbij was de hoeveelheid goud. De goudstukken werden in die tijd gewogen en wer den ze te licht bevonden, dan moest er worden bijbetaald. In de collectie; zijn ook munten, waaraan men kan aal, en dat nu op de Zeeuwse wate ren vaart. Jacques Schulman: „Had hij direkt na zijn vondst de burgemeester op de hoogte gebracht, dan zou niet boer Christiaanse, maar hem de helft van de opbrengst zijn toegevallen. Hij heeft zichzelf belangrijk tekort ge daan, al heeft hij voor zijn munten Onderzeeboot beschadigd? STOCKHOLM Zweedse marine functionarissen hebben gisteren gezegd dat de duikboot die dinsdag uit de Zweedse territoriale wateren is ver jaagd. waarschijnlijk is beschadigd. Op de betrokken plaats, ter hoogte van Lysekil, drijft een olielaag op de gol ven. Het schip moet hevige klappen te verduren gehad hebben omdat de waar schuwingsdieptebommen binnen 1(M meter afstand van de duikboot tot ont ploffing kwamen, zei de woordvoerder. DEN HAAG Gistermorgen is een begin gemaakt met de levering van Nederlands aardgas aan de Westduitse gasmaatschappij Thyssengas AG, via het overslagpunt aan de Neder-1 lands-Duitse grens bij Zevenaar. Hier sluit de hoofdtransportleiding van de Nederlandse Gasunie aan op de Duitse hoofdleiding. Inflatoir Het onderwerp van de avond was uiteraard de kabinetscrisis met daar aan onlosmakelijk verbonden de ko mende verkiezingen. De heer Roolvink zette in een Inlei ding de geschiedenis van de kabi netscrisis uiteen, waarbij hij er voor al de nadruk op legde, dat de finan ciële moeilijkheden waar de hele zaak om draaide, in feite erfenis wa ren van vorige kabinetten, vooral van het kabinet-Marijnen. In de enkele jaren dat het kabi net-Marijnen aan het bewind was, stegen de uitgaven met niet minder I dan achttien procent en vooral de j inflatie is meer gewekt onder het p kabinet-Marijnen dan onder het kabl- net-Cals dat dit kabinet opvolgde. Betreffende zijn later ingetrokken uitspraak op het AR-partijconvent verklaarde de heer Roolvink: „Wat ik op het partijconvent heb gezegd is van zo ondergeschikt belang dat ik niet wens dat daardoor de verhoudin gen zouden moeten worden vertroe beld. Ik heb mijn woorden daarom rustig teruggenomen. Er is aan deze zaak een overmatige betekenis ge hecht." Dekking De achtergrond van de politieke cri sis zag de heer Roolvink uiteraard in de financiële moeilijkheden, die weer ten nauwste samenhangen met de eco nomische situatie van ons land. Dat daarover in brede lagen van ons volk onbehagen heerst, beaamde de heer Roolvink ten volle. Dat de begroting voor 1967 hoog is, is begrijpelijk; wit men echter niet zonder meer kon aan vaarden was, aldus de heer Roolvink de wijze van dekking. Dat kon ook de AR-fractie niet, maar men wilde geen uitspraak doen bij de algemene beschouwingen. Juister achtte de heer Roolvink het, dit ter sprake te laten komen wanneer de dekking aan de or de zou komen. Het thans ten val bren gen van het kabinet tijdens deze alge mene beschouwingen achtte de heer Roolvink niet juist Maar een „veilige brug naar 1968", zoals het kabinet de begroting-1967 noemde, oordeelde de heer Roolvink deze begroting zeker niet. Als belangrijk zag de heer Roolvink echter nu, de opbouw van een nieuw kabinet te ontdoen van alle emotionali teit. In feite zijn, aldus de heer Rool vink, de verkiezingen nu reeds begon nen. Daarin moeten de AR-kiezers el kander vasthouden in het Woord van God. Daarin dient men nu en in de komende tijd duidelijk te laten zien wat -nen wil. De heer Roolvink zag de komende verkiezingen als zeer belangrijk. Hij waarschuwde er voor, dat de ver houdingen niet zo zwart-wit zijn als uit de stemming over de motie-Schmel- lijkt. „Wij moeten met elkander en ook met de andere partijen verder", aldus de heer Roolvink, die duidelijk stelde, dat het moet gaan om het zake lijke landsbelang en niet om belangen van een bepaalde groepering. En als een van de goede zijden van deze kabinetscrisis noemde de heer Roolvink de gelegenheid, die men kreeg met elkander en ook met de kie zers te praten. „Politici moeten de wezenlijke band met het volk, dat hen koos, onderhouden!" stelde hij. Mr. G. C. van Dam schrijft: (Van onze soc.-econ. redactie) „De bewering, dat de werkgevers de val van het kabinet Cals den hebben bewerkstelligd, kan eenvoudig worden ontzenuwd met een verwijzing naar de minimale invloed, die zij hebben in volksvertegenwoordiging". opgevoerd". Een Gouden Rijder be vatte bijvoorbeeld tien gram goud en had in 1620 een waarde van ƒ14. Men kon er een kalf voor kopen of tien pond kaas". LEPELTJE Handige zakenlieden hebben de goud vondst aangegrepen om een lepeltje te vervaardigen, dat de vorm heeft van een schep. Het wordt verkocht als „De schop van boer Christi aanse", dc man, op wiens land de munten werden aangetroffen van de opbrengst de helft zal krij gen. Zoals bekend gaat een helft ook naar de gemeente, die bad van heeft laten bouwen, dat de toepasselijke naam De Goudvijver draagt. Om in het goud te blijven: De vinder van de eerste 118 munten heeft van de opbrengst een schip gekocht, dat hij de naam gaf van De Gouden Re- AMSTERDAM Een commissie van ;thoden van de grootste waarden Rentten artsen onderroekt mogelijk- j»mate er gebruik van den van vroegere opsporing en be- Kan woraen Dr. Meinsma meent dat aan de even tuele „gerichte" opsporing van genees- R. J. Zonneveld, van het Insituut igenijDr sociale geneeskunde in Leiden. Secretaris en initiatiefnemer dr. Meinsma (van de Landelijke organi- Je voor de kankerbestrijding) rappor- rii°)rde dat van de 22 000 patiënten in Ne- n£ land, die in 1965 aan kanker overle- Ter* l, bijna de helft de leeftijd van 65 jaar oud% heeft bereikt. Daartegenover staat l3.' 30 procent van alle kankerpatiënten □ïpLdei- de huidige omstandigheden als ge- mag worden beschouwd. En dit ls reden om te streven naar een nieufhoging van dit Dercentage. thans kan beschikt worden over me- den om sommige vormen van kanker vroeg stadium op te sporen. Daar- i Scfc is de tijd aangebroken om na te gaan end Ier welke omstandigheden deze me- C. B KatT bare kanker in ieder geval sieve voorlichting van de gehele bevol king moet voorafgaan. Alleen dan zou de invoering van zulk een massaonder- zoek waarde hebben. TJ ben maandagavond, en velen met diepe ontroering, de bevrij ding van hun stad in augustus 1944 herbeleefd. Dit gebeurde tij dens de wereldpremière van de film „Brandt Parijs?" Aan de voet van niet minder dan 23 gebouwen, monumenten, brug gen etc. werden vuurwerkraketten afgevuurd; het waren de objecten die generaal Dietrich von Choltitz op bevel van Hitler had aangewe zen voor totale vernietiging. Hij aarzelde die bevelen uit te voe renen zo ontkwam Parijs aan zijn vernietiging. Maar hiermede is ook tegelijk de in houd van René Cléments film „Brandt Parijs?" weergegeven die gebouwd ij op authentieke gegevens, verzameld door de Amerikaanse journalist Larry Collins en de Franse journalist Domini que Lapierre, die drie jaar gewerk' hebben aan een roman, waarin alle ge beurtenissen uit die vreselijke, maa. ook roemruchte Parijse dagen zijn ver werkt Ook heeft Clément gebruik ge maakt van de oude filmjournaals en heeft hij in nauwe samenwerking met de militaire autoriteiten kunnen pro fiteren van de toen in gebruik zijnde voertuigen en wapens. Met al deze middelen en voelbare geïnspireerdheid, gesteund door een enorme staf van deskundigen acteurs en actrices van naam, die door de her eving al even bezield raakten, heef' hij er een groots filmwerk van ge maakt, een document humain, dat voor het nageslacht de historie van Parils 1944 levend zal houden. De titel is ontleend aan de steeds herhaalde telefonische vragen van een woedende Hitler of Parijs al brandde Mr. G. C. van Dam, algemeen se cretaris van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, schrijft dit in het verbondsorgaan De Werkgever. In de kring van de vakbeweging zijn de gemoederen op het ogenblik sterk in beweging. Maar in plaats van op de werkelijke oorzaak van de crisis te wijzen wordt de aandacht gericht op de werkge vers, aldus De Werkgever. Mr. Van Dam betoogt, dat ook de werkgevers ingestemd hebben met de verhoging van de uitgaven voor wo ningbouw, wegenbouw en onderwijs. De bezwaren kwamen echter, toen hel kabinet naliet haar overige uitgaven te beperken en door maatregelen op loon gebied de omvang van de bestedingen aan de voorhanden middelen aan t« passen. De gevolgen waren extra hoge kapi taairente, grote loonstijgingen en een fikse geldontwaarding. Als bittere teleurstelling voor het ka- binet-Cals kwam daarna de kille waar heid. dat voldoende middelen voor de plannen ontbraken. Het volk was ge bracht in een stemming, waarin men alleen wilde ontvangen en niet geven. De meerderheid van de volksverte genwoordiging heeft dit gezien en zi' had geen andere keus dan het kabinet op het financieel onderdeel van het beleid te desavoueren. De werkgevers konden dit niet, om dat hun invloed in de volksvertegen woordiging minimaal is. Wel achten de werkgevers de ontwik keling Juist, omdat het beleld-Cals tot nog grotere moeilijkheden dan de huidi ge geleid zou hebben. In deze geest schrijft ook drs H. A. M. Eisen, secretaris van het Katholiek werkgeversverbond in de Katholieke Werkgever. Niemand heeft nog duide lijk gemaakt bij de discussies over de crisis waar het in werkelijkheid om gaat. Wel veronderstelt iedereen, dat het gaat om de tegenstelling rechts- conservatief tegen links-progressief. Maar niemand wijst op het budgettair rookgordijn, dat de regering had op getrokken. NTET LINKS-RECHTS Het politieke leven vernauwt zich op het ogenblik ten onrechte tot de simpele strijd tussen progressief en conservatief. Volgens drs. Eisen wordt hierbij onder progressief verstaan: visie op de toekomst, meer gemeenschapsvoor zieningen, hogere lonen, betere socia le voorzieningen, lagere prijzen en de bereidheid om daarmee anderen te belasten. Conservatief betekent hier bij: vóór gunsten maar tegen rech ten, voor orde maar tegen een andere orde, voor gisteren maar tegen mor gen. Aan het adres van de vakbeweging merkt drs. Eisen op, dat overaccentue ring van de tegenstelling progrea- sief-conservatief bijdraagt tot de decon fessionalisering van het politieke leven, waar alle nlet-christelijke partijen zo hunkerend naar uitzien. Wat men ook van de huidige christe lijke partijformatie moge vinden, haar verdwijning betekent een verarming. Dit zal men nv>eten bedenken, aldus drs. Eisen, ook is men geprikkeld 's door de veronderstelling dat het heen zenden van een kabinet de werkgevers in de kaart speelt. LONDEN De Engelse Bond van ambtenaren heeft een rapport gepubli ceerd waarin zij zegt dat van de 400 ondervraagde ambtenaren in de laagste salarisgroep, er 205 iets bij verdienden. Er waren een aantal veel voorkomende bijbaantjes onder, maar een 19-jarige Ventia Matania, werkzaam bij liet JJOSKOU—Generaal A. P. Belobo-ministerie van openbare werken en gebouwen, maakte het wel helemaal bont. iow, opperbevelhebber van het mili-Zij gaf haar baantje als ambtenares eraan om danseres te worden in een zel( re district Moskou, is leven=cevaar- club in New Castle. Van 90 gulden per week, is haar salaris omhooggespron- 3. l:. i..u <r»n tni son v,,M»n nar lyond. Miss Matania vindt de vooruitzichten in haar zoals hij bevolen had. Dit vragen duur de nog voort als op de 25e augustus dc» geallieerde en 1c Franse troepen de bevrijding reeds tot een feit maken en generaal De Gaulle tussen een var vreugde uitzinnige menigte als een tri omfator, kaarsrecht door Parijs gaat Zo door de jaren heen zijn er al heel wat oorlogsfilms op het witte doek verschenen. Zeker niet alle even lijk, soms onaanvaardbaar door hun valse romantiek en heldenverering door hun soms dwaas verzonnen in houd. En nu, goed beschouwd, wat breng*, deze film eigenlijk anders dan diezelf de, ons zo bekende beelden? Meer nog, we herkennen vele van die schokkend» gebeurtenissen (althans de ouderen) uit eigen ervaring en van de strijd van onze verzetsgroepen. Ramp Hai was menselijke fout KIEL Het voorlopige onderzoek naar de oorzaak van het zinken van de Duitse onderzeeboot Hai waarbh vorige maand 19 doden vielen, wijs» er op. dat er een menselijke vergis sing is gemaakt Een woordvoerder van de strijd krachten zei dat er geen sporen zijn gevonden van een technisch manke ment Volgende week zal het eindrap port worden Ingediend. De Duitse commandant van Parijs Dietrich van Choltitz (Gert Fröbe) die ter elfder ure de waanzin inzag van Hitiers bevel: Vernietig Parijs.' Hier in gesprek met de Zweedse consul Nordling Orson Welles) over een wapenstilstand met het ver zet. Hij was zich op dat moment bewust dat de strijd voor Duits land reeds verloren was. Waarom spreekt dit Franse oorlogse pos dan zo in het bijzonder aan? Dit ligt waarschijnlijk aan de onopgesmu ke recapitulatie van de ware feiten enerzijds en de persoonlijke emoties de bezielde strijd, de mens. die hierin soms treffend gestalte krijgt. Niets is gedramatiseerd maar reëel, recht toe recht aan. Clément heeft al eerder zijn sporen op dit terrein verdiend met zijn film over het Franse spoorwegverzet een even boeiend en eerlijk werk. Amusement? Het is geen kijkspel geen amuse ment in de gebruikelijke zin van hei woord maar een levendige herinnerini aan de offers die zijn gebracht voor de vrijheid. Vanavond gaat deze film ook in pre mière te Rotterdam en wei in he Grand en Thai ia theater, in het Metro pole-Tuschinski Theater in Den Haa> en in andere steden. Zij is toegestaar voor personen van 14 jaar en ouder. H. Steggerda. rjEN HAAG Voor begin vol- T* gend jaar hoopt men klaar te zijn met een nieuw raamontwerp voor siergewassen in de EEG- landen. In Brussel zijn vertegenwoordi gers van de regeringen van deze landen druk bezig om dit raam ontwerp, waarin de kwaliteits eisen ter bescherming van de consument en tevens bij de uit voer naar derde landen een kern punt zullen vormen, gereed te krijgen. In het nieuwe raamontwerp zal meer aandacht dan in het ontwerp van dit voorjaar worden geschonken aan de an dere siergewassen dan bloembollen. S :t wordt trouwens hoog tijd dat gemeenschappelijke regeling voor de siergewassen komt. omdat Frank rijk nog met Invoerverboden voor bloembollen dreigt. In de dinsdag gehouden vergadering van het Produktschap voor Siergewas sen, wierp hel raamontwerp haar scha duw over talrijke te behandelen pun- Nut Men heeft lang gesproken ov marktonderzoeken in ons land Duitsland. Het bestuur had teg**r onderz.oeken geen bezwaren. tallige bestuur stemde tenslotte in met een crediet van 78.000 voor dit onder zoek. Een nieuw snufje van het pro duktschap is een standaard, waarin bloemen in met lucht gevulde plastic zakken ordelijk kunnen worden aange boden. Burgemeester van Rome fraudeerde ROME De burgemeester van Ro me. Amerigo Pitrucct, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld. Hij zou administratieve onregelma tigheden hebben gepleegd in de tijd waarin hij voorzitter was van het na tionale orgaan ter bescherming van moeder en kind. Bij deze zaak zouden nog zestien personen zijn betrokken. Petrucci is bijna drie jaar burge meester van Rome. Het nieuws heeft in de stad veel opzien gebaard. Verongelukte pas na uren ontdekt OOTMARSUM Vannacht is de 25- Jarige chauffeur J. H. Kroeze uit Alme- parKeerplaats dood aangetror- zijn vrachtauto en de opleg- deze Men fen tuss vroeg zich van de zijde van de bloe- *e£ misterij wel af. of zon onderzoek nut Pe cfiauffeur moet reeds omstreeks had. ..acht uur gisteravond bij het aankoppe- De handel is niet bereid de bloem op SW*" C de verkooppunten te brengen Het vol- .Uchtofler pas om "Vuur

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7