t LONDEN LONDEN Soebandrio hoort volkomen kalm doodvonnis aan CH-JONGEREN TEGEN DISTRICTENSTELSEL Kabinetscrisis dreigt in Bonn Rangen ontnomen Bezitting gekonfiskeerd Soekarno laatste hoop —alles Spotprenten overBlake Sta - in - de - weg op autobaan Chefarine „4 m morgen begraven Uit de Haagse hof geplukt Tekort op begroting 5R li WOENSDAG 26 OKTOBER 1166 DJAKARTA Volkomen kalm hoorde ex- ninister Soebandrio gisteren het doodvonnis lan. „Ik ben onschuldig", waren zijn laatste voorden. Toen bewakers hem de handboeien ladden omgedaan en hem uit de rechtszaal regvoerden vertoonde zijn gezicht een uitdruk- ling van droefheid. Al zijn rangen en onderscheidingen werden lem ontnomen en als bijkomende straf werd tog bepaald, dat zijn eigendommen zullen wor- len geconfisqueerd. De terdoodveroordeelde, tens de sterke man in Indonesië, kan nog bin ten een maand president Soekarno om clemen- ie vragen. Men twijfelt echter of de president het ver- oek van zijn ex-minister, zijn rechterhand, die tem tot in de dood trouw zal blijven, zal inwil- igen. Overste Ali Said verklaarde uitspraak: „Het is voor het tribunaal duidelijk, dat het optreden van de beklaagde in strijd was met de In donesische revolutie. Zijn activiteit heeft geleid tot een tragedie voor In donesië. Het tribunaal heeft het ge vaar gezien van de activiteit van de beklaagde, die ellende heeft gebracht voor alle lagen van de gemeenschap. Zijn misdaden waren veelvuldig en zijn acties waren geen gewone mis drijven". Het tribunaal was ook van oordeel, dat Soebandrio het streven van het leger had gedwarsboomd bij het her stellen van de orde en het onschade lijk maken van degenen die voor de staatsgreep verantwoordelijk waren. Ook had hij de veiligheid van de gaf als "zijn mening te kennen dat staat in gevaar gebracht door onrust Soebandrio de communistische par- te zaaien door zijn verklaringen en ,ty (PKI) de gelegenheid had ge- felle redevoeringen. Tenslotte werd vorig hij schuldig bevonden aan overschrij ven van belangrijke sommen naar het Hij zou van de communistische j plannen op de hoogte zijn geweest,] maar had president Soekarno hier-j A n /ID f SM/I DDTJI o" van niet in kennis gesteld. Ook wist U Ullizruippmg hij dat de communistische jeugd- Het tribunaal achtte hem na elf zittingen medeplichtig aan de mis lukte communistische staatsgreep van vorig jaar, aan ondermijnende activiteit, machtsmisbruik en aan enige economische misdrijven. De bijzondere militaire rechtbank Zuid-Alrika Ek wil hiermee ten sterkste beswaar aak teen die duidelike insinuasie van tweede hoofartikel op die voorblad in u koerant van 22 oktober 1966, in Èrband met die uitspraak in die saak en die moordenaar van dr. H. F. Ver- berd. in lewe di'e geliefde en hooggeag- Eerste Minister en leier van alle jid-Afrikaners, U wil heel klaarbly- lik die indruk wek dat David Pratt barskynlik op 'n ongeoorloofde wyse n die lewe gekom het (dus om die we gebring is) terwyl hy in 'n sielsie- jgestig gesit het, en dat Tsafendas dus sleutel ligt Dontlik dieselfde paadjie sal opgaan. Minister faarom het u nie duidelik geskryf dat ratt selfmoord gepleeg en so die dood n die lafaard gesterf het nie? Jo-aan u voorblad staan in hooflet- rs die woorde: „Christelijk-nationaal igblad." Ek weet nie wat u onder hristelik" begryp nie. Ons in Suid-Af- ka glo egter nog in 'n lankmoedige, aar ook regverdige en vergéldende &d Drieënig, die ongeregtigheid LONDEN Na de ontsnapping van meesterspion Blake uit de Wormwood Scrubs gevangenis, verschijnen in tal van Engelse kranten en bladen wrange mopjes en spotprenten. Nooit tegengesproken berichten spre ken van 10 ontsnappingen per week uit Engelse gevangenissen. Blake deed de druppel van emmers vol satire overlopen. Ook voor de tele visie kreeg de gevangenisdirecteur er van langs. „Hü telt voor slapengaan geen schapen, maar gevangenen die over de muur springen". Blake, die 5'/t jaar van zijn 42-jarige straf uitzat, staat in de Evening Stan dard tegenover de rechter die hem plechtig zegt: „Ik veroordeel u tot 42 jaar of tot zolang als u zin heeft". In de Daily Mail wijdt een oud- diende een nieuwe gevangene in, door de deurmat op te tillen, waaronder een nou betoon nie. Ons glo verder dat dit alle balke uit onseie ig te haal voordat ons met die -inger i 'n ander wys. Daarom zal ek as lowige Christen my plig versuim as nou teenoor u sou swyg. Ek wil nu in de naam van God en n onse Here Jesus Christus vermaan D u te onthou van die herhaaldelike rtreding van die negende gebod, en u braai om Sondag 43 van die Heidel- irgse Kategismus weer te bestudeer en tistig te oordink in verband met u iuding teenoor en ten opsigte van (id-Afrika <en die Suid-Afrikaanse vol- ire, 'n houding wat origens nie nou r die eerste keer na vore kom nie. nk aan die Fariseër en die tollenaar die tempel! Dink daaraan dat iristus self gesê het: „Moenie oordeel opdat jy nie geoordeel word nie. Bnt met dieselfde maat waarmee jy let. sal jy gemeet word, en met tselfde oordeel waarmee jy oordeel, I jy geoordeel word! En: „Laat dié it sonder sonde is. die eerste steen Maar hou op om die kinders van in Suid-Afrika blank én t-blank in hulle eer aan te tas! teindelik vra ek my wel af waarom inse in hegtenis geneem word as hul- beledigend teenoor Amerika optree. »ar terselfdertyd mag Jan en Alleman r Suid-Afrika sê en skryf net wat ille wil. ook die gruwelikste leuens en rdraaiinge en insinuasies. Laat Neder- ad en wat dit betref ook die pers veral dié gedeelte wat hom Christe- I noem nou besluit of Suid-Afrika bevriende land is of nie. en laat die 'eeslagtige houding op 'n end kom. Drigens kan ek u verseker dat ons in lid-Afrika 'n regstelsel het wat alleen lar reg spreek en hom daarin sekerlik e aan die mening van buitestaanders lur nie. U opmerking „het niet (ter ©d) veroordelen van Tsafendas is ook ©r Suid-Afrika wellicht het beste" ge- ig in dié verband van 'n algehele leunde aangaande die regsopvattinge I geestesgesteldheid van die Suid-Afri- anse bevolking. As u hierdie brief om die een of Kier rede nie kan of wil plaas nie. ken ek daarin u goeie reg en kan ek lar net bid en hoop dat wat ek gesé !t by uself nie op dowe ore sal val nie. I wil egter vra dat u die brief of in sy heel, of glad nie, plaas —uittreksels l nie kan weergee wat ek geskryf en poel het nie. Itterdam P. E. v. d. Dusssen lOm niet nog meer misverstanden te Ikken werd dit schrijven bij wijze hoge uitzondering in zijn geheel laatst. Wat de Inhoud betreft we nen slechts opmerken, dat wat hier irondersteld wordt noch is geschreven ich is bedoeld. Gezien dit feit zal het •venstaande ook de schrijver bij nzder •len stellig nogal aan de zwaarwichtl- I kant voorkomen red.). binnenlandse zaken Roy Jenkins staat met een plechtig ge zicht op weer een ander plaatje naast het hoofd van de politie en het gevan geniswezen. Hi; klopt voorzichtig op een celdeur en vraagt: „Is er iemand thuis?" Een pas veroordeelde misdadiger wordt Wormwood Scrubs binnenge bracht en zegt- „Oh fijn, ik wilde altijd al zo graag ir een open gevangenis De rechtbank zei voorts in de moti vering niet akkoord te kunnen gaan met Soebandrio's verklaring, dat hij president Soekarno niet op de hoogte had gesteld van de activiteit van de PKI voor de staatsgreep, omdat het staatshoofd dit al wel zou weten. Gasunie leent DEN HAAG Een syndicaat onder leiding van de Amsterdam - Rotterdam Bank, de Algemene Bank Nederland en Mees en Hope heeft een 7 1/4 procents obligatielening ten laste van de N.V. Nederlandse Gasunie groot 100 miljoen gulden opgenomen, die zal worden uit gegeven tegen 99Vj procent. Datum van inschrijving is 4 novem ber. Luchtverbinding Moskou-New York? WASHINGTON Begin november zal een overeenkomst worden getekend tussen Amerika en de Sowjetunie, waardoor in de lente van volgend jaar een regelrechte luchtverbinding zal bestaan tussen Moskou en New York. Na een onderbreking in 1961 door de Berlijnse crisis, zijn alle technische problemen van deze 8000 kilometer lan ge vluchten nagenoeg geheel opgelost. Stammentwist: 14 doden CAIRO Volgens een bericht uit Khartoem zijn 14 mensen gedood en verscheidene gewond bij gevechten tus sen twee stammen in de zuidelijke Soe- danese provincie Bahr el-Ghazal. Poli tie en troepen zijn naar betrokken ge bied gedirigeerd. Record aantal schepen ^eHtpalisepi Zuld.0oSt-Azië bepleit in Japan gebouwd LONDEN In het derde kwartaal van dit jaar heeft de scheepsbouw in de gehele wereld een recordhoogte 12.118.668 ton bereikt. In het derde kwartaal werden meer dan de helft van het aantal schepen door Japan ge bouwd. De gezamenlijke tonnage de te water gelaten schepen bedroeg 3.972.000 ton, waarvan 2.175.701 ton door Japan werd geproduceerd. (Advertentie) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar- na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden, (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Christelijk-Historische Jongeren Organisatie meent dat ieder poging om via een bepaald meerderheidsstelsel het bestaan van confessionele partijen onmogelijk te maken als fundamenteel anti-democratisch van de hand moet worden ge wezen. Een stelsel dat de kiezers dwingt op basis van de volstrekt verouderde tegenstelling links-rechts te kiezen is volgens de CH- Jongeren fictief omdat de begrippen links en rechts elke concrete definieerbare inhoud missen. De evenredige vertegenwoordiging is daarentegen een garantie tegen meerderheidsdictatuur, terwijl het ook aan kleine groeperingen het volle democratisch recht doet wedervaren. Arrestaties in Ben Barkazaak PARIJS Twee mannen, die luite nant-kolonel Dlimi bij zijn aan komst in Parijs verborgen zouden hebben gehouden, zijn in de nacht van maandag op dinsdag gear resteerd. Overste Dlimi heeft zich weer beroepen op een bepaling dat hij niet in Frankrijk kan worden berecht in de zaak Ben Barka. weekend reizen vanaf f 99r per nachtboot Hoek van Holland - Harwich De CHJO schrijft dit in een Verkie- zingsbrief, die in haar maandblad „De Jonge Nederlander" is gepubli ceerd. In deze brief zijn een aantal onderwerpen genoemd, die volgens de ch-jongeren een plaats dienen te krijgen in het verkiezingsprogram van de CHU. Het stuk is aangeboden aan mr. W. Scholten, de secretaris van de CHU. De CHJO meent dat de opkomstplicht moet worden gehandhaafd. Zij acht dit een grondplicht van de democra tie, die de kiezers aanzet op zijn minst een keuze te doen en dat is beter dan geen keuze, aldus de Ver- kiezingsbrief. Teneinde de relatie tussen kiezers en gekozenen te verbeteren bepleit de CHJO onder meer tv-uitzendingen van het wekelijks'vragenuurtje in de Tweede Kamer en instelling van de mogelijkheid tot het houden van referendum op gemeentelijk niveau. Onderwijs Het onderwijs dient volgens de ch-jon geren ter verhoging van haar rende ment gebruik te kunnen maken van de modernste technische hulpmidde len. Voorts wordt instelling van een baccalauriaatsstudie van vier jaar be pleit voor hen die geen wetenschap pelijke carrière ambiëren. De CHJO acht het in het belang van de zelfstandigheid der studerenden dat bij het bereiken van de 21-jarige leeftijd, aan de hand van prestatie normen een studieloon aan her wordt uitgekeerd. De CHJO is van oordeel dat er drin gend behoefte is aan een ontwikke lingsplan voor het culturele leven, het onderwijs, de jeugdzorg en d< recreatie. Voorts wordt in de Verkie- zingsbrief aangedrongen op aanpas sing van de filmkeuring aan de ver anderde norm. In de militaire dienst moet het demo cratisch leefklimaat bevorderd wor den, aldus de Verkiezingsbrief. De CHJO somt een aantal maatregelen op die hiertoe bijdragen zoals: verho ging van de spldij;shet dragen van burgerkleding buiten de kazerne en buiten de diensturen; instelling van efficiente beroepsinstanties als een burger-ombudsman; en het tegen gaan van elke kastegeest in de mili taire stand. De kwestie Vietnam kan volgens de CH-jongeren alleen worden opgelost door een werkelijke neutralisering van Zuid-Oost Azië. De Nederlandse regering moet bevorderen dat het overleg tussen de VS en Rusland, eventueel in samenspraak met China. Frankrijk en Engeland tot stand komt. De vertegenwoordigers van communistische en anti-commu nistische stromingen in Zuid-Oost Azië moeten hier ook bij betrokken worden. In de Europese politiek zijn. aldus de Verkiezingsbrief, tijdens het langja rig ministerschap van mr. Luns geen belangrijke inspirerende initiatieven genomen. De Nederlandse politiek vraagt t.a.v. Europa om een herwaar dering, betogen de CH-jongeren. Er zal klaarheid moeten worden gescha pen over enkele fundamentele vraagstukken zoals: de plaats van Eu ropa in de wereld in politiek en mili tair opzicht en de houding van West-Europa tegenover Oost-Europa en de Sovjetunie. Zolang dit café er staat, kan de nieuwe autoweg Diisseldorf Essen in Duitsland niet in ge bruik genomen worden. Het café steekt vier meter uit in het weg- tracé. Meer dan drie jaar duurt de strijd al tussen de eigenaar en de overheid. Er is nog steeds geen oplossing gevonden, hoewel de weg bijna klaar is. 4 dagen f 144»Per dagboot Regeringscrisis: voordeel voor links en rechts blijft. Nu de regering gevallen Is, zUn er uiteraard vele speculaties over de samenstelling van het volgende kabinet. DaarbU zullen o.a. de vele problemen die met de levens standaard te maken hebben aan de orde komen. Hoezeer men ech ter ook op vele punten van me ning verschilt - op één punt heerst volledige overeenstemming, van hoog tot laag: goedkoper leven Is en blüft een feit voor Iedereen die op de markt koopt. Ministers val len. maar marktkoopman en straathandelaar blUven op hun post en bieden hun klanten keus uit een keur van kwallteltsarttke- len tegen prUzen. die - ongeacht welke regering - altUd lager zUn dan waar ook. In het grootste en gezelligste koopcentrum Is het kopen een plezier. Qp de mnrkt regeert maar één principe: door dik en dun, door „links" en „rechts" voordcel voor de klant. 0P 0E MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD dagelijks vanaf elk n.s.'Station Hoek van Holland-Harwich Franse luchtmacht uit Duitsland NATIONALE ROUW Slachtoffers van ramp DOOR "IfLAK VOOR hy wegging was het me nog een? extra op het hart gedrukt: „Pas goed op Alan." pieren en van massief eikenhout. Tenslotte maar rijst bij het gat ïi-duw schoof het ge- gestrooid, hoewel een weldoorvoede nuis daar voorlopig wel niet op af :ou komen. Oma eigen huis en clan de kunnen praten. „Laat hem toch hier waardoor de buis van de centrale stille kamer. Ik moest de naaimachi- Alan weg! zijn glazen huis; het beest is er verwarming onder de vloer ver- zielsgelukkig." dwijnt. Het eerste stille uur dat kwam zette ik de naaimachine op tafel. Nu zou het gebeuren. Vlug, vlug even het een en ander knutselen. De naair doos, lapjes en snippers in bonte wanorde op de tafel en Alan er vrolijk in rondhuppelend. Schuile- stok Vergeefs. Alan bleef waar hij „aa ln het c in het mechaniekje bij de naald. De feestmaaltijd met Oma's lieve- bel. De post die een reuzebrief lingsgerecht smaakte niet Jeroens kwam brengen. Terug in de kamer; bewegingen werden angstvallig ga de Alan weg. Eerst geloven. Schudde lapjes uit, rommel de de naaidoos tot de bodem leeg. maar opbergen, toch geen zin meer. Die stond er nog met het ga pende gat bij de spoel. Het schuifje had ik er zelfs nog niet opgedaan. Lusteloos pakte ik het blinkende plaatje, mikte om het in de groef te krijgen. Dan opeens twee kraaltjes die strak in mijn turende blik sta ren. Een spits mummelend minia tuurmondje... Alan... HPfm 5"™ de "°;,d orah'Mg in het duistere onbekende. De hM'dd- dd machine uit de bak tilde en het rillend muizelijfje in de hand had om met muis en al naar de telefoon te hollen om Oma te verwit tigen... En hoe doodmoe en dankbaar Alan zich in zijn papieren bed Maar Jeroen negeerde elke mui- nestelde, het aan mij overlatend de Alan weg. Via het tafelkleed op een zenlucht, zo die er al mocht wezen, beschuttende snippers hem over het stoel en zo de afgrond naar de vloer Oma's zorg: hoe straks het trieste hoofd te trekken... in? Plat op mijn buik loerde ik on- nieuws aan de thuiskomer te vertel- Met een zucht van verlichting heb der kasten en tafels. Dan opeens de len? Mijn bitter verdriet: dat Alan ik de rijstkorrels bij het vloergat oplossing, natuurlijk hij was in de zich toch gevangen bij ons had ge- opgeveegd. Meer muizen hoeft ook smalle reet achter de loodzware ar- voeld en de eerste de beste gelegen- niet! ABERFAN Voor morgen heeft Koningin Elizabeth natio nale rouw afgekondigd. In heel Groot-Britannië zal halfstok wor den gevlagd. Morgen zullen ook 75 slacht offers van de ramp in het mijn- werkersdorp in Wales worden be graven. Intussen duren de scherpe pro testen van de dorpsbewoners voort. Sir Edmund Davies, belast met het gerechtelijk onderzoek, heeft gisteren zijn eerste bezoek aan het zwaar ge troffen dorpje gebracht. Hem werd door de bevolking toegeroepen: „Zoek de waarheid uit!" Gisterochtend is de eerste van de vele begrafenisplechtigheden in het dorpje gehouden. Het was de begrafe- j nis van een der honderd kinderen, die door de zware sintelberg in de school i werden verrast. Het eenvoudige kistje van de 10-jari- i ge Randolph Tudor was met rode rozen j gedekt. Moeders die langs de route van de stoet stonden hielden zwijgend del hun gebleven kinderen tegen zich aan-1 gedrukt. dat de waarheid onder een hoeveelheid leugens wordt verborgen". Koningin Elizabeth en prins Philip zullen zaterdag het dorp Aberfan bezoe ken. De oproep van prinses Margaret tot het zenden van speelgoed naar de ach terblijvende kinderen heeft stromen van allerlei soorten speelgoed tot ge volg gehad. De Nationale Steenkolenraad heeft bekend gemaakt, dat elk getroffen ge zin ter leniging van de nood een be drag van 500 gulden krijgt uitgekeerd. PARIJS De Franse minister van defensie. Pierre Messmer, heeft gistr- ren meegedeeld dat de mogelijkheid bestaat, dat Frankrijk nog voor het einde van dit jaar twee luehtmaehteen- heden uit West-Duitsland terugbetrekt. I De eenheden zijn gestationeerd In I Lahr en in Bremgarten. Messmer verklaarde dat de terugtrek- king geen ernstige militaire konsekwen- ties zal hebben. De veertien NAVO-partners hebben inmiddels besloten de opperbevelheb ber van de NAVO-troepen in Europa, generaal Lemnitzer, opdracht te geven samen met generaal Ailleret, de chef van de Franse generale staf, de nodige regelingen te treffen voor de samenwer king van de in West-Duitsland geleger de Franse troepen met de NAVO-strijd- krachten. gcwicnt nussel Knip heeft din9daeavonc in Parijs het wereldrecord tweehandig drukken in die categorie verbeterd. Hij bracht het op 153 kg. Het record stond sedert 23 juli jl. al op naam van do Amerikaan met 152,5 kg. BONN De vrees voor een ka binetscrisis in Bonn is toegeno men, nadat bekend is geworden, dat het overleg tussen de twee het naburige Pontyprode! waren coalitiepartijen over de begroting alle werkzaamheden stopgezet; ook vaP 1™67 geen resultaat heeft op- Stopgezet Bij het uittrekken het motorgeronk van de bulldozers die nog steeds zoeken naar onder de mod der bedolven slachtoffers, was opge houden. Gisteren, toen 145 lichamen uit de school en de huizen waren geborgen, verklaarde rechter Davies, dat niet zal worden geduld, dat het openbare onder zoek een goedpraten van schuld wordt. Woedend geleverd. Een belastingverhoging om het be grotingstekort op te heffen acht de FDP onjuist, maar de andere coalitie partner CDU/CSU heeft zich bij monde van kanselier Erhard gehouden aan een verhoging van inkomsten- en vennootschapsbelasting. Als de verhoging toch zou worden doorgevoerd zo heeft de FDP ge steld dan zullen wij uit de coalitie treden. Twee woedende mijnwerkers verbra-| Na afloop van het overleg over de ken de politieafzetting toen Sir Ed-1 begroting, die een tekort vertoont van mund Davies arriveerde. Eén van hen naar schatting vier miljard mark, riep: „Laat u niet voor de gek houden", heeft de bondsdagvoorzitter van de De politie trachtte de mijnwerkers te- CDU/CSU. Rainer Barzel, zich nog niet gen te houden, maar de rechter wenkte wiPen uitlaten over de konsekwenties hen dichterbij te komen. Hij luisterde van deze impasse, aandachtig toen mijnwerker David Jo- De FDP-fractievoorzitter Knut von nes zei: „We kunnen niet verdragen! Kühlmannstumm toonde zich gister middag vry optimistisch over een eventueel eens worden. Ook dr. Mende, de leider van de vrye democraten, zei dat het over leg zal worden voortgezet. Een da tum is echter nog niet bekend gemaakt. Verkeersdam naar Ameland LEEUWARDEN Provinciale Sta- nvan Friesland hebben zich gister middag. met 42 tegen 8 stemmen, vere nigd met een voorstel van GS voor de aanleg van een verkeersdam van de vaste wal naar Ameland. GS ramen de aanlegkosten van deze dam op 30 miljoen gulden. Zij stellen zich voor deze kosten in tien Jaar tljds goed te maken voor tolheffing. Met het uitwerken van het definltle- en de aanleg zouden drie jaar *xlat de dam in 1970 gereed zou kunnen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5