Rederijkers Katwijk op borrel doller dan op inkt Aanval op doorgepekelde van de Oude Kerk muren Koninklijk zilver voor P. Meeboer te Hillegom Zware ultimo verwacht J. Wiepkema overleden lmiTE LETDSE COURANT WOENSDAG 26 OKTOBER 1066 Katwijk in de achttiende eeuw s zwembad ig dit jaar ider dak ATW1JK De bouw van het pembad vordert goed. Aanne- prsbedrijf Gebroeders Van jiyxi hoopt het bad nog dit jaar per dak te hebben. In de twee- i helft van 1967 zal het in ge- nik kunnen worden geno-men. M grote bassin wordt 12 x 25 eter, het instructiébad onge- er 8 x 16 meter. Een bijzon- rheid is de beweegbare plas- tvloer, die met behulp van vier tktromotoren op de gewenste epte kan worden afgesteld. Dit van belang bij het school- yemmen. Van het instructie- d zal ook gebruik worden ge nokt door de poliopatiëntjes in het zeehospitium. De hoge optrek op de achter grond is de schoorsteen. Foto D. Kruyt. I iristenen en bslims in isprekskring ITWIJK AAN ZEE Ds. C. Pe zending-spr edikan t met ve kcht ons het verslag van pvond van de wijkgemeente duin als volgt aan te vullen. i in de tijd van de apostelen is Evangelie gepredikt in de lan- van N. O. Afrika, zoals blijkt set boek Handelingen. Vele N. taanse Kerken zijn weer ver- len toen de Islam zich uitbreidde N ter is zowel de Islam als de kerk Afrika ten Z. van de Sa ZUS binnengedrongen. De Pro- (itse kerken kwamen, pas veel j in de 19de eeuw. Sinds 1960 Jk ook de N.H. Kerk mee aan F Aendingswerk in Afrika: Ghana, Nigeria, Kameroen en (na overal ontmoet men de Is- In Senegal in W. Afrika is ech- .EIDle overgrote meerderheid der Being (die ongeveer ZVi miljoen en omvat) Moslim; een minder- lis R.K., terwijl de protestantse 'maar heel klein is: 1000 a 2000 •n< St. Louis, ontplooide verschei- initiatieven om met de Moslims Intact te komen en het Evange- i brengen. Belangrijk zijn enke- t,urSciale centra in de stad, het ra- _.trk, de lectuurverspreiding er ^kte het centrum voor bijbelse j een bijzondere verantwoorde- lid op zich genomen heeft, worden kringen en conferen- rfE^eorganiseerd voor christenen en 434kr>s, om samen over allerlei le- rragen van gedachten te wisse- r .tvaarbij er gelegenheid is te ge 'h van het werk van Christus. bijbelstudie heeft er ook een 069 plaats, terwijl nieuwe wegen rt worden om het Evangelie fallatadio, filmstroken en ander? i te vertolken. 2 - Bakker uil 3(1 wijk op zee .TWIJK AAN ZEE Gisteren is tospitaal-kerkschip De Hoop weex herland vertrokken met als gees- verzorger ds. W. Bakker, gere- terd predikant te Katwijk aan Hoog en laag water te Katwijk aan Zee [TWIJK AAN ZEE Donderdag: Iwater 2.09 en 14.25 uur; laag water Ben 22.30 uur. poger industriële produktie Schoolkeuze van eminent belang KATWIJK AAN DEN RIJN De afd ran de Christenvrouwenbond had de tweede vergadering: ln dit seizoen. Deze keer had vlce-presidente mevrouw Uaas- noot-Koelewijn de leiding. Haar meditatie was naar aanleiding van 1 Joh. 1 ..De wandel in het licht". Mevrouw Marijs-Visser uit Den Haag sprak over „Waarheen met onze begaaf- en minder begaafde kinderen?" Wij weten, dat er op elk gebied ver scheidenheid is. Onze kinderen tonen erschillen in verstand en aanleg. En hei is van groot belang, daarmee rekening te houden in verband met de keuze van een school. Komen ze op een school die te moeilijk is, dan kan veel levensgeluk verloren gaan. maar is het een sohool. die voor hen een te beperkt leerplan heeft, dan gaat waarschijnlijk veel waar devol talent verloren. Onze tijd kent vrij betrouwbare tests om het intelligentie-quotiënt vast te stel len en aan de hand van dat I.Q. is het mogelijk elk kind daar te plaatsen waar het hoort. Ongeveer 50% der kinderen heeft een middelmatig verstand. Er is een kleine groep met een zeer hoog I.Q. Maar ook een klein aantal met zeer beperkte geest vermogens. Een hoog I.Q. is er geenszins en waarborg voor, dat men een gesteld doel bereikt, want karakter, ijver en plichtsbesef, spelen ook een rol Ouders moeten het persoonlijk levens geluk van hun kinderen bevorderen, fe opvoeden in het besef, dat het belangrijk is in de maatschappij te mogen dienen Niemand is vergeefs op de wereld. Studerende kinderen hebben een rustig klimaat in huis nodig. Van t.v. en radio dient een spaarzaam gebruikt te worden gemaakt. Er moet voor gezonde ontspan ning worden gezorgd. MM Gezellig uilslapje christenvrouwen RIJNSBURG Gisteren hebben leden van de afdeling van de Christenvrouwen- bond per bus een uitstapje gemaakt naar de Hollandiafabrieken te Veenendaal. Het mooie weer bevorderde de goede stemming. In de Biltse Hoek dronk men koffie met slagroom. in Zeist maakte een wandelingetje en in Veenen- daal werd geluncht in De Korenbeurs. In kleine groepjes maakte het gezel schap een rondgang door de Hollandia fabrieken om vervolgens in het restau rant thee met gebak gepresenteerd te krijgen. Op de terugreis legde men nog even aan in Alphen aan den Rijn voor het drinken van een kopje koffie. Katje en olifantje gevonden RLJNSBURG GEVONDEN: jong katje, boodschappenboekje, ring met steen, boodschappenboekje, ring met olifan-tge speelgoed, wit sokje, damesbril. dameshandschoenen, zwart, damesDOls- horloge. VERLOREN: gouden daniesring rood bruine steen, wandelstok bruin, driewie ler, wit rietenmandje, rood /blauw kin dersokje. twee bankbiljetten f 100 en 4 van f 25; lichtbruine portefeuille f 13; jongensbril. bruine karsderschoentjes. blauw handtasje, zwarte damesfiets merk Union, zwart turnpakje. bruine hond. zwarte tekenpen, gouden halskettinkje, transistor radio merk Philips, dames fiets. merk Union. RIJNSBURG Vrijdagavond om acht uur spreekt in de zaal achter de chr. gereformeerde kerk ds. W. Vroeg indewey uit Katwijk aan Zee voor do hervormde evangelisatie. KATIT Ijk - Dp Rederijkerskamers in Binnen en Zee zijn voorname lijk door liet inwendige gebruik van geestrijker dranken dan inkt afgezakt naar de staat van al te oubollige gezelligheid en daarom door toedoen van de Kerk opgehe ven. Maar in de binnenkamer wordt de ganzeveer nog wel ter hand genomen, ook door Dirk Jansz van Heyningen, in zijn huis aan de Voorstraat rustend van zijn werken op zee en aan de wal, na het sterven van zijn tweede vrouw Adriana Klauw zijn laatste jaren slijtend met hulshoudster Keeltje Ouwehand. Zijn schuiten heeft hij verkocht, maar als oud afslager kan hij het niet laten het drukke strand bedrijf dagelijks gade te slaan. In zijn misschien nooit publiek ge- worden rijmen richt de oude reder, die zijn pennevruehten illustreert met teke ningen van schuiten of ook eenmaal van 35 jaar eerder opgemeten fundament op het strand i waarschijnlijk niet de Brit tenburg!. wijze woorden tot de visser- Gij moet in U schuyt bij malkander leven in vreede en liefde te saam/ >eren een christelijcke zeevaert en boucke en doen gebet in Gods naam.' want gij zeeluy weet hoe gij bij malkan der komt tot de vaart te bereiden/ maer niet of gij de teelt wel bij mal kander levent zal schijden/ Daer hebben wij verleeden jaer hier een klaar exseinpel van gesien./ dat stierman Maerte Isbrante voor dorp bleef int gesigt van noodende lien./ Als ongeluck overkomt maak op dorp groot gekurm ende gekrijt/ daerom moete wij Godt bidden en die- De Dood geeft uur nog tijd./ Begrafenis Die tijd komt al spoedig voor de oude Dirk. In februari 1738 gaat koster Pie-ter Ruyten ter begrafenis noden, de weeskinderen brengen als vanouds het doodskleed en van ver komen de vrien den. Een tweede huis wordt erbij ge huurd om ze allen te herbergen, ook de dochters van broer Teun is uit Rotterdam beiden nog ongetrouwd en daar wonend buiten de Schiedamse Poort. Na de dood n de reder Gijsbert Roele van Duvne het de tweede grote begrafenis, die de nog geen jaar op Katwijk zijnde ds. Mess heeft te leiden. Spoedig daarna wordt er boelhuis ge houden. tevoren omgefclinkt door het dorp, en in april is notaris mr Pieter Boers, die vader Carolus al vaak ver vangt, gereed met zijn boedelbeschrijving en kan de nalatenschap worden geregeld En zoals dat gaat, de neefjes en nichtjes 1 HAAG De industriële produk in augustus hoger geweest dan -'jaar tevoren, aldus het Centraal de statistiek De index van jemiddelde dagproduktie zonder wnijverheld was met 1958 op (vorige maand 151. vorig jaar verbeterd voor seizoenbeweging 160. v.j. 167». KATWIJK AAN ZEE Het ligt in de bedoeling het interieur van de Oude Kerk een grondige onderhoudsbeurt te doen onder gaan. Het zeezout heeft de muren ernstig aangetast. Met water vermengd dringt het overal doorheen. Er zyn al verschei dene proeven genomen met zout- werende middelen. maar tot nog toe steeds zonder resultaat. Op het ogenblik beproeft men een zoutwerende laag van een fabriek die in opdracht van het rjjk de in 1953 door de waters noodramp getroffen huizen zout- vrij heeft gemaakt. Afgewacht moet worden of deze methode effectief is. Intussen is men druk bezig mét de vernieuwing van de ra men van de kerk, die, zoals we eerder berichtten, hard aan ver nieuwing toe waren. Veertien ramen bleken door zout en zand bijkans te zijn vergaan. Hef aannemersbedrijf K. Meyvopel maakt de ramen helemaal op nieuw op. waarhij speciaal voor dit doel gebakken steentjes wor den gebruikt. Foto D. Kruyt. HILLEGOM De heer F. Meeboer, wonend Lodewijk van Deijssellaan 46 te Hillegom, vierde zijn veertigjarig jubileum bij de N.V. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek. Uit het feit, dat de vestiging van DRAKA in Hillegom pas 15 jaar oud is, volgt uiteraard, dat de jubilaris zijn loopbaan in het hoofdbedrijf te Am sterdam is begonnen. De heer Mee boer heeft daar de eerste 20 jaar op diverse administratieve en bedrijfs- technische afdelingen gewerkt, waar na hij in 1946 chef werd van een van de fabricage-afdelingen. Negen jaar later werd hy benoemd tot chef van het inkoopmagazijn. Toen door de sterke groei van de Hillegomse vesti ging behoefte werd gevoeld aan een goed functionerende voorraadadmini stratie werd op de heer Meeboer een beroep gedaan zich hiermede bezig te houden, hetgeen hij sinds 1963 doet. De huldiging van de op 3 dagen Narcissus-zaal van hotel Treslong te Hillegom onder grote belangstelling van Hillegomse personeelsleden, als mede deputaties uit het bedrijf te Am sterdam, met aan het hoofd daarvan de bedrijfsdirecteur, ir. G. Scholten en directeur P. H. Duyvis. De heer P. Meeboer werd door de burgemeester van Hillegom, de heer J. Ch. I. Niekerk. de eremedaille in zilver uitgereikt, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Van de onderneming ontving de ju bilaris de draagmedaille en een bedrag onder couvert. Namens directie, personeel uit Hille* gom en de inkoop-afdeling uit Amster dam, waarmee de heer Meeboer nog bindingen heeft, werd een zgn. tele visie-stoel (draaibaar en compleet met voetenbank) aangeboden. Hoe Hillegom offerde HILLEGOM De actie voor Tibet 57-jarige jubilaris had plaats in de bracht 11.704,66 op. DS. F. BURMANNUS zijn er goed mee. al heeft oom Dirk dig ingeteerd. Maar Neeltje. de huishoud ster. krijgt toch royaal drie jaar loon (f 45 per jaar) toebedeeld, en nog twee wagens tiurf toe Het best af zijn de meest geliefde nichten, Marijtje en Dieuwertje. dochters van zwager Cornelris Maartensz de Wit en beiden met een Nijgh gehuwd. Hun vader heeft voor twee jaar de schrijverij en de schuiten met al het want en buig verkocht aan Hubertnis Fries, trouwd met zijn kleindochter Cabharina Ros. Haarlemmermeer deed mee voor Tibet HOOFDDORP In totaal werd voor Tibet 34.875,41 bijeengebracht, waarvan Nieuw-Vennep, Abbenes en Buitenkaag 5.820,27 voor hun reke ning namen. In Abbenes bedroeg de opbrengst 479,73 en in Buitenkaag met Huigsloot 834,62. Voor Tibet: 18.314.18 ALPHEN De opbrengst van de actie voor de noodlijdende Tibetanen is in onze gemeente gestegen tot 18.314.18. Hiervan leverde het Al- phense deel 16.228,81; Aarlanderveen 750,en Zwammerdam 1.335.37. Heineken barst uit zijn straat AMSTERDAM De Ferdinand Bol straat naa»t Heinekens Bierbrouwerij, is te nauw voor de in Duitsland be stelde 16 lagertanks, waarin het bier tot 3 maanden moet rijpen,, eik 16 meter laing en met 3,40 m. aoorsnee. De straat is slechts 14^ meter breed zodat Heinekens de tanks gedurende enige nachten in twee stukken binnen moet hijsen en een dee de voorgevel wegbreken. De tramleiding wordt iedere nacht verwijderd en do straal afgesloten. Meer bierverbritik AMSTERDAM - In Nederland is in de eerste 8 maanden 3.15 «vorig jaar 2,93) miljoen hl bier gedronxen. 151.059 (133.069) in- en 716.456 (694 130) uit gevoerd. Zelfde interim Furness ROTTERDAM Furness Scheep vaart- en Agentuur Mij za! oinn»nkort weer 5 pet. interim-dividend uttxeren en verwacht dat de 1966 niet zal achterblij' Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM Door belasting betalingen is het saldo der schatkist op de weekstaat der Nederlandsche Bank van 24 oktober met f 102 mil joen tot f 561,1 min gestegen. De bankbiljettenomloop is met f 54 min. toegenomen tot 7757,8 min., als eerste teken van de ultimo. De banken hebben deze onttrekKjngen aan de geldmarkt kunnen dekken doo: de dure voorschotten met f41 min. verhogen tot f 614,2 min. en f 19 min deviezen over te dragen waardoor goud en deviezen stegen tot f7221,8 min. waarvan goud onveranderd f5232.9 min. terwijl convertibele deviezen van 1991 min. toenamen tot f994.4 min, :erw(j> het dekkingspercentage van 84,8:'. lo. 84,38 daalde. Het tegoed der banken daalde met f91 min. tot f 128.2 min. Hiervan moeten zij f 40 min. rcntelooc aanhouden. De geldmarkt is aan de krappe kant en geldkringen verwachten een moeilijke ultimo en dit zeker, wanneer het Rijk niet met betalingen komt Men verwacht dal het ria'geldtarief wel weer een hoogterecord van 5 pet. zal bereiken tegen thans 4 p. t De voornaamste posten waren op 24 (17) oktober in miljoenen gu.dens. Activa: Goud 6232.9 (6232,9), vorderin gen in goud 994,2 (990,9), buitenlandse betaalmiddelen 0,1 (0.1), gutdensvorde- ringen op bu.tenl. 64 (58,5). papier in disconto 30 9 (29.9), papier door bank gekocht 1138 (1138), voorschotten 614,2 (122,8), Ned. munten 22,9 (23,6): passiva. Bankbiljetten 1157,8 (7704,1) schatkist 561.1 (458.7), banken in Ned. 128.2 (219,5), andere ingezetenen 42.6 (47.5) banken in buitenl. 51.6 (61,9), andere niet-mgezetenen 6.9 (7). saio.i buitenl geld 13.6 (13.8). De stand van het schatkistpapiei was op 24 (17) oktober in miljoenen guldens: Promessen 1151,1 (1158,6 bil jetten 2813 (2812). Die Huibcrt is eigenlijk geen Kat weker, want moeder Anna de Lange kwam pas in 1729 als weduwe van Lambertus Fries uit Maaslandssluys om van Hendrik van Sehravendijk de Bank van Lening ln Katwijk aan den Rijn over te nemen. Ze hertrouwde met de azijnmaker Hendrik Arnold Schurman. een Duitser van afkomst, die de Bank er wel bij nam en mede ging zorgen voor zijn vrouws drie kinderen. Hulbert. Jacobus en Mar garita. De eerste draait er dus goed In. daar in Katwijk Zee. tien Jaar later zal hi) al in de schepenbank zitten. Jacobus houdt meer van het avontuur, in 1739 gaat hij als adelborst met het oorlogsschip Langeve4d naar de Oost. waar hij in 1754 zijn leven zal eindigen als onderkoopman en administrateur op het Nederlands Comptoir Sourabava van de Compagnie, bij zijn stenen nog den kend aan de armen van Katwijk-Bin- Samen met zijn broer was hjj in 1736 als lidmaat aangenomen nog door ds. Burmannus. die kort daarna vertrok naar Nijmegen, voorbestemd voor een Utrechts professoraat. Nog deeft in de herinnering zijner ge meenteleden voort de roerende lijkpredi- katie. die hij hield voor Heer Willem van Liere. ruim 45 jaar oud overleden aan de kinderpokjes. 1 Was urt Psalm 82: ik hebbe wel gesegt gij zijt Goden, ende gij zijt alle kindex-en des allerhoogstcn. nogtans zult gij sterven als een mensohe, ende als een van de Vorsten zult gij val len J, P. van Brakel Bollenstreek krijgt kinderdagverblijf LISSE De rooms-katholieke ouder vereniging Voor het zorgenkind en de protestantse -vereniging Philadelphia heb ben een stichting in het leven geroepen ter opening ven een kinderdagverblijf. De villa Veenenburg is daartoe al aan gekocht; het wachten is op de financiële goedkeuring uit Den Haag LISSE De afdelingen Lisse-Dorp en Lisse-Engel van de KVP zullen in de tweede helft van november een regionale avond beleggen, waarop he! tweede-ka mer-lid drs. Schuit zal spreken over fi nancieel-economische politiek en d« cri sis in de KVP Elke zaterdag ruilen in Hobaho LISSE Dinsdagavond heeft de d. Bollenstreek van „Philatelica" een druk bezochte vergadering ge houden in de Witte Zwaan. Er werden belangrijke kavels postzegels geveild- waarvoor grote belangstelling was. Naar de algemene vergadering te Utrecht werden afgevaardigd de heren C. A. Gehrels en G. Segers. Namens het bestuur werd meegedeeld, dat ln het vervolg op de laatste zaterdag van de maand van 's morgens 10 tot 's mid dags 5 uur ruildag wordt gehouden in de kantine van de Hobaho. Nieuwe secretaris van AR Lisse LISSE De Anti-Revolutionaire kiesvereniging vergaderde maandag avond in de Witte Zwaan onder voor zitterschap van de heer A. T. de Weerdt. Er werd van gedachten gewis seld over de huidige politieke situatie, terwijl ook het verkiezingsprogramma in behandeling werd genomen. De af deling zal op het ontwerp-program en kele amendementen bij de kamercen trale indienen. Voorts werden tien per sonen genoemd die geschikt worden geacht voor het Kamerlidmaatschap. De heer A. C. Schalk heeft het se cretariaat overgedragen aan zijn mede bestuurslid G. de Jong. LISSE Donderdagavond 8 uur spreekt drs. C. H. Steenwinkel uit Pakistan in Salvatori over zijn werk bij de wereldhulpactie. Goed jaar Cebeco ROTTERDAM De omzet van de na tionale coöperatieve aan- en verkoop vereniging voor de land- en tuinbouw GA Cebeco is in het 50 juni afgesloten boekjaar met f 76 miljoen gestegen tot f 783 min. en in tonnen met 3 min., een record. De financiële resultaten zijn lager doch niet bevredigend. Na f 3 min. a1- sahrijving en na betastingen was het overschot f 2.9 min. De investeringen beliepen f 4 min. Dc stijgende kosten nopen tot waakzaamheid en door de ope ning van de grenzen in de Euromarkt zal Nederland wellicht van importeur groothandelaar worden. SASSENHEIM Op de leeftijd ran 80 jaar is maandagavond in zijn wo ning aan de Warnaarlaan overleden de heer J. Wiepkema. De overledene heeft tal van jaren een belangrijke plaats ingenomen. Tot 1914 was hij onder wijzer aan „dc School met de Bijbel", waar hü in 1920 als hoofd terugkwam. Toen in 1943 een samensmelting plaats had met de De Yisserschool, was hU tot zijn pensionering in 1951 hoofd van deze school. Ook op an der terrein nam de heer Wiepkema deel aan het verenigings- en kerkelijk leven. Zo was hij zestien jaar voorzit ter van de Gereformeer de jongelie- denvereni- ging, lid van het comité Winterlezin- gen, jaren lang voorzit ter van de A.R. kiesver eniging en tot voor kort or ganiseerde hy nog de jaarlijkse Unie collecten. Hij was ouderling van de Gerefor meerde kerk, waarvan enkele keren scriba. Toen het instituut van voor lezer nog bestond, oefende hij ook deze functie uit. Van 1941 tot 1943 zat hy gevangen in de gijzelaarskampen te Schoorl en St. Michielsgestel De teraardebestelling geschiedt vrij dagmiddag, na een rouwdienst in de Hervormde kerk, die om twee uur begint. NDSM volle kracht vooruit, maar geen dividend AMSTERDAM De Nederlandsche Dok- en Scheepvaartanij meldt dat zij een drijvend boorplatform Transworld Rig 58. een 65.000 tons tankpr. bet drijvend hotel Mei-meid en een grote kantooranker heeft afgeleverd, een 65.000 tons tanker heeft te water gelaten, dat het eerste in aanbouw zijnde fregat Van Speyk op proeftocht is vertrokken, dat de Koninklijke/Shell opdracht heeft ge geven voor drie mammoet-tankers van elk 175.000 tons, waarvoor tot investerin gen is besloten om deze op de modernste wyze te bouwen, dat de scheepsreparatie beter bezet was dan een jaar tevoren en de apparatenbouw eveneens goed van werk was voorzien en er voldoende op drachten zijn geboekt om de gang in het werk te houden, o.a. een belangrijke op dracht van rijkswaterstaat. Verscheidene afdelingen worden echter nog geremd door tekort aan werkkrachten. De reor ganisatie zal dit jaar zijn voltooid en de bedrijfskosten verlagen. Ondanks een duidelijke vooruitgang is over 1966 nog geen winstuitkering mogelijk. 1JMUIDEN Dwars voor Den Helder 'offrn verscheidene spanvi.sscrs opeens •n flinke haringschool aan. 7Aj gingen onmiddellijk op af. De resultaten wa rn goed Sommige spannen haalden in ■n paar uur 300 kisten scheep. In de loop »n dinsdagmorgen voerden de spanvis- •rs In IJmuiden een kleine 2000 kisten haring aan. Dat was voor de handel een aangename verrassing want de trellers hadden in dit opzicht helemaal verstek laten gaan. De prijs lag tussen f 43 en f 38 zodat men prima besommingen be reikte. In de Ierse Zee bleef men vrUwel van haring verstoken doch gelukkig vond een welkome compensatie In rede lijke makreelvangsten. In de Noord was het weer bijna allemaal kleine schelvis wat de vlsserijklok sloeg. Van deze vis soort belandden grote hoeveelheden aan dek van de grote trellers Een groot ge deelte werd In de „fabriek" diepgevroren Sommige vaartuigen konden ook be hoorlijke hoeveelheden over het alge- kleine koolvis machtig worden De loggers en kotters In de Duitse Bocht vingen vrij veel tong. maar heel weinig schol. Onder de Nederlandse kust was deze schepen een precies omgekeer de situatie weggelegd. Wat er was O.m de Umuider markt zorgden 35 vaartuigen voor een aanvoer van 7920 kisten vis. waarvan 3680 kisten schelvis. 150 kleine kisten schelvis. 80 kisten wij- iting. 100 kisten gul en kabeljauw. 50 kis ten kleine gul. 4420 kisten koolvis 2000 kisten sjranharing, 135 kisten makreel. 650 kleine kisten makreel. 500 kisten schol. 60 kisten barbot. 345 kisten diver sen. 260 stuks stijve kabeljauw en 27 500 kilo tong. Vandaag aan de merkt Vandaag verschenen onder meer aan de LJmuider markt de L1M 57 Zeehaan met 1650 kisten en de UM 99 Egmont met 1625 kisten. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 30 kisten schelvis. 30 kisten wijting. 50 kisten gul en kabeljauw. 80 kisten kool vis. 1900 kleine kisten haring. 1600 kis ten makreel. 530 kleine kisten makreel 200 kleine kisten pilchards en 50 kisten diversen. Verkocht De rederij D J. Krijger te IJmuiden die in de zomer van dit jaar haar activi teiten door financiële moeilijkheden moest beëindigen heeft drie van de vier opgelegde treilers verkocht aan de rede rij Frank Vrolijk te Schovenlngen Het betreft de UM 26 's-Gravenhage. de IJM 28 Amsterdam en de UM 82 Rot terdam. Alleen de IJM 24 Utrecht is niet in de koop begrepen. De nieuwe eige naresse zal dc schepen op een Zaanse werf laten verbouwen. Als eerste zal de stoom treil er 's-Gra- venhagc worden gemoderniseerd. Men hoopt dit schip ln de vernieuwde staat nog dit jaar in de vaart te kunnen bren- ken. De twee andere zullen spoedig vol gen. De drie verkochte schepen beoefen den veelal de verre viaserlj Toen de regeringssteun voor doze bedTÜfstak ver viel. kwam de rederij Krijger in onoplos bare moeilijkheden te verkeren. De vier uit de vaart genomen treilers behoren tot dc grootste schepen van dc Nederlandse vissersvloot. Zij liggen thans en symbool van vergane glorie in de Umuider Haringhaven. De Amsterdam is een motortreüer. De 's-Gravcnhage en Rotterdam moesten he>t voor de voort stuwing hebben van kolen en dat maakte de bedrijfsvoering er niet goedkoper op. Deze twee treilers werden enkele jaren geleden van een Westduitse rederij over genomen. De 's-Gravenhage had onder meer een vismeelinstallatie aan boord Men behoefde dus niets van de vangst weg te gooien. Ondanks dit voordeel wer den de uitkomsten door de tegenwer kende omstandigheden steeds slochter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15