Genesis tot Abraham in kleurenfilm Ontwikkelingsplan nodig voor het gehele noorden Bijbels verhaal Het ABC van de ernstig benaderd Godsopenbaring vooreen goede fles wijn moet u bij de slijter zijn! KLEIN VLIEGTUIG, GROTE TOEKOMST Maagkanker neemt af Akkertjes Schip van VS bij hondeweer. katjesdrop 11 WOENSDAG 26 OKTOBER 196* VB eiden |[TN DEN BEGINNE, zo hoort de irdwijk^L Bijbelfilm van Dino de Lauren ce Jtiis, geregisseerd door John Hus- i 6 Mton, naar een scenario van Chris- :l 8—i?0P^er Er-V' in *eite te heten. Er porden slechts behandeld: de •«gstge^Schepping, de zondeval, Noach i Katw#n Abraham. Tot en met Genesis todenb B2 dus. rq men dan n°g wel van ■Qiu'ck ^slechts" spreken? Is dan hier- vv* mee niet het ABC van de ge openbaarde religie gegeven? Al macht, afval, verbond, geloof? Het boek Genesis is de grondsteen van ons geloof. Het is een moei lijk boek, dat hebben sinds Dar win de discussies rondom dit boek wel bewezen. Sommigen hebben in Genesis een grote natuurkundeles gezien, alsof God er Zich in openbaarde als een natuur- kundeleraar, die de weetgierige mens eens uit de doeken zou doen hoe dat nu allemaal wel zat. Anderen hebben het boek op het procrustes-bed van hun inlegkunde gelegd om het pasklaar te maken aan de wetenschappelijke in zichten hunner dagen. Weer anderen hebben het de rug toegekeerd als een verzameling pri mitieve mythen. Nog anderen hebben het boek verworpen, omdat de God, die hunerin tegemoet trad, in hun ogen een wrede en barbaarse God was, die de mensheid geselde met Zijn oordelen. Maar Gods Kerk heeft het boek alle door in ere gehouden en het halen met een betekenis. En het is deze betekenis, die hun theologische inhoud bepalen. Ernst Telkens als de Bijbel verfilmd wordt, houd je je hart vast. Meestal is de mo derne mens (en zeker de buiten de kerk opgegroeide mens) niet instaat de zin van de Bijbel te verstaan. Men heeft deze meestal vervangen door een moralistische opvatting. Zo las Cecille B. Demille in de Tien Geboden de proclamatie van de de mocratie tegen de dictatuur. En de Jezus uit de Bijbelfilms lijkt meer op aarde gekomen te zijn om suikergoed uit te de len dan naar Zijn eigen woorden „het zwaard te brengen". Nu dan Genesis. Adam en Eva, Sodom en Gomorrha, zijn er dankbaarder ob jecten om eens even onder het mom van „Christelijkheid" de filmkeuring om de tuin te leiden? Nu echter maakt John Huston een Eva en hij doet dat zo decent, dat .je eigenlijk niet eens merkt, dat dat Nu stel ik het decente niet als hoogste deugd, maar er spreekt toch een bepaal de ernst uit om althans niet in de strip tease te vervallen. En dat mag wel als eerste kenmerk van Hustons film gelden: de ernst, waarmee hij deze Bijbelse slof behandeld heeft. Dit moet extra beklem toond worden, want in Noachs ark komen zoveel koddige scènetjes voor, dat iemand een gering gevoel voor humor me nen zou, dat Huston hier niet ernstig is. Er bestaat echter ernstige humor, in het boek Genesis ruim voorhanden. Het tweede kenmerk, voortvloeiende uit deze ernst, is het pogen de betekenis der Genesisverhalen naar voren te bren gen. Wellicht moet men hiervoor scena- rioschrijver Christopher Fry het meeste a dankbaar zijn. Allereerst is de schepping geen natuur- kundeverhaal geworden, maar volop vreugdevolle verwondering over Gods scheppingsmacht, die al wat Hij gemaakt heeft „goed" heeft genoemd. Uiteraard zijn deze beelden wat statisch, maar Huston heeft voor verrukkelijke dingen gezorgd. Vooral het licht, dat op de schep pingsmorgen doortrokken is van de neve len zoals iedere schone dag het licht in de morgen doorbreekt zorgt voor prachtige effecten. Fry laat in zijn scena rio deze beelden vergezeld gaan van de Bijbeltekst. De zondeval wordt vernuftig weergegeven als de sprekende slang zijn mensenhoofd langzaam terugtrekt en kruipende de boom verlaat. Een voor treffelijke filmische vondst. Toch zou dit eerste deel zijn hoogtepunt eerst bereiken in Noach (gespeeld door Huston zelf. als dynamische oude man), die onder het gelach der toeschouwers „in het geloof' zijn ark bouwt en de die ren daar paarsgewijs binnenvoert. De die ren, zegt de filmtekst, hebben Noach ver trouwd! Geestig is het verblijf der dieren de ark. maar blij is het uur, als zij er bezit kunnen nemen van de ver nieuwde aarde, waar de zon weer schijnt het verbond met Noach bezegeld De torenbouw van Babel is wel gi gantisch, maar dramatisch toch niet vol doende uit de verf gekomen. Echter, de Abraham-episode behoort weer tot de beste gedeelten uit de film. Abraham is volop de man van het geloof. Het is als of de Hebreeënbrief een filmisch com mentaar gekregen heeft. Natuurlijk blijft het slot van de film het beste bij: Abra ham op de berg Moria, waar de Heer zal oorzien. Ook al zou Hij van een mens sen, wat geen mens volbrengen kan. Op de weg naar Moria laat Fry Abra ham met de kleine Izak op doortocht een bezoek brengen aan het verwoeste Sodom. Dan vraagt Izak: Heeft God hier zelfs de kleinste kinderen mee laten ondergaan in het verderf? Een brandende vraag. En Abraham, die op weg is om zijn éigen zoon te offeren, kan hierop geen ant woord geven. Later wordt het antwoord van Boven gegeven: de ram, verstrikt in' het struikgewas, als plaatsvervangend of- Izak. In het Abraham-gedeelte heeft Fry Verdachten van roofoverval gearresteerd c BAZEL Vlakbij de Duits-Zwit serse grens hebben Duitse politieman nen twee 22-jarïge Amsterdammers aangehouden, die de vermoedelijke daders zijn van de overval op net postkantoor van Duivertdrecht op 23 september. De mannen waren betrokken bij een verkeersongeluk. Toen de politie een onderzoek instelde, vond zij in hun (gehuurde) auto een vuurwapen. De Amsterdamse recherche is bij zonder ingenomen met de arrestatie van het tweetal. Twee rechercheurs zijn gistermiddag voor een eerste ver hoor naar Duitsland gereisd. Bij de roofoverval werd ruim tien duizend gulden gestolen. Van de buit is nog niets teruggevonden. EMMELOORD De 36-jarige heer H. J. Nijenhuis uit Emmeloord is gisteren verongelukt tijdens het lossen van suiker bieten. De olieleiding van de hydrauli sche hefinrichting van de laadbak raak te onklaar. Toen de heer Nijenhuis de bak wilde helpen oplichten, sloeg de klep te rug. De man raakte met zijn borst be kneld tussen onderstel en laadbak. Hij was op slag dood. (Advertentie) Heilzame, diepwerkendc Kloosterbalsem verzacht en verlicht aandoeningen va» huid en spiert» „En Kain sloeg Abel dood", een bijna schokkende scène uit de film „De Bijbel", waarin de eerste 22 hoofdstukken van het boeke Genesis in beeld zijn ge bracht. haal achter het verhaal te lezen, zullen hier en daar verrast opkijken. Dat is meer dan ik van de meeste zg. Bijbelse films kan zeggen. Me dunkt, dat is heel wat en dan neemt men de zwakkere plek ken erin (zoals de perversiteiten van So dom) maar op de koop toe. Hier is de Bijbel in ieder geval op ernstige wijze als Bijbel benaderd en niet als zoet-hout-boek of morele of politieke wegwijzer. Of men er inderdaad wijzer van wordt, is een persoonlijke zaak. Levenslang voor karate-slagen Northrop F-5 voor luchtmacht (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Zoals wij op 18 juni reeds voorspelden, heeft minister De Jong gisteren defi- (litief besloten Amerikaanse ja gerbommenwerpers van het type Northrop F-5 te bestellen ter ver hanging van de verouderde F-84F rhunderstreaks en de T-33 straal- Irainers. Behalve van goedkeuring door regering I en parlement zal een snelle beslissing afhangen van de bereidheid van de i Amerikaanse fabriek om de Nederland se industrie bij de bouw van de vlieg- i tuigen in te schakelen (Northrop be zit 20 procent van de aandelen van .Fokker). Dok zal Nederland bij de onderhande lingen de mogelijkheid van een deel name door België aan een gezamenlijk j produktieprogram tot uiterlijk 15 fe bruari openhouden. Goedkoper Ie Northrop F-5 wordt wel het kleine vliegtuig met de grote toekomst ge noemd. Hij is zowel in fabricage als in gebruik belangrijk goedkoper dan de huidige supersnelle straaljagers. De gevechtswaarde is evenwel minstens gelijk te stellen met de F-84F en de l T-33. Inkele mogelijkheden: snelheid rond 1500 km per uur; startmogelijkheid reeds op een baan van 500 meter; door veelzij dige bewapening uitermate geschikt voor het bestoken van gronddoelen; voorts een uitstekende luchtverdedi gingsjager. Ie af te voeren Thunderstreaks zullen waarschijnlijk worden overgedragen aan Turkije. De toestellen zijn name- I lijk geen eigendom van de Nederland se luchtmacht: ze werden beschikbaar gesteld in het kader van de Ameri- merkbaar wellicht de meeste theologie gestopt. Velen zullen hier de film niet kunnen volgen. Maar die bekend zyn in Jeruzalem zullen telkens in kleine trek jes de Bijbelse boodschap herkennen. Zo als zij ook zullen opgemerkt hebben, dat Abraham en Sara! elkaar in een liefdes scène toespreken met woorden uit het Hooglied. Boodschap? deeld. Hij had een man die hem na een drinkgelag door de ruit op de vijfde verdieping van een gebouw wilde druk ken, gedood door middel van zeven ka rate-slagen uitgevoerd in drie secon- CNV wil effectiever beleid Woonklimaat verbeteren ASSEN Het noorden des lands heeft een groot ontwikke lingsplan nodig, waarin effectieve maatregelen worden aangegeven op het gebied van de infrastruc tuur, het industrieel-, woon- en leefklimaat en op het gebied van de financieringsfaciliteiten. Daarbij verdient het aanbeve- weliswaar belangrijk tot de werk- ling het ontwikkelingsbeleid in gelegenheid in het noorden bijge- Groningen, Friesland en Drenthe J4 u- v niet langer te richten op kernen, maar op bepaalde streken Tot deze conclusies komt het Chr. Nationaal Vakverbond in een rapport („Welvaart voor het noor den"), waaraan hedenmorgen op een persconferentie in „Overcin- gel" bekendheid is gegeven. Vol- Zoals bij iedere Bijbelfilm zal men en naar de evangelisatorische waarde an het werk. Ja, moeilijk vast te stellen. Het zal met zo'n film gaan als met de Bijbel zelf: men kijkt er naar, pikt er een graantje uit op (laat de meeste links lig gen) en meent het dan wel te weten. Zij echter, die geleerd hebben het v VN-COMMISSIE: Strengere sancties tegen Zuid-Afrika NEW YORK -T- Sinds het laat-(missie, die onder leiding staat van Ma- rof Achkar, de ambassadeur van Gui- ste rapport van de commissie nee gan op de verdubbeling van een over apartheid van de Verenigde anti-apartheidsprogram van de VN Naties, is de toestand verslech- zelf. Dit program omvat economische terd omdat de VN niet hebben in- sancties, waaronder een wapenembar- gegrepen, voornamelijk omdat de g0' belangrijkste handelspartners van. SCHENDING Zuid-Afrika dat niet hebben toe gestaan. De commissie verbond aan deze conclusie in haar laatste rapport dringend beroep op Engeland, de VS en Frankrijk om een einde te maken aan alle commerciële aktiviteiten in Zuid-Afrika als onderdeel campagne ter beëindiging van de apartheidspolitiek van dat land. Tegelijkertijd drong de speciale com- l PB erstreaks door Turkije overgenomen toen de Starfighter werd aangekocht. Kelner wilde moeder levend verbranden HUISARTSEN Eigen risico (Vervolg van pagina I) Minister Veldkamp is van de ernsti ge situatie reeds op de hoogte gesteld. De minister is - bevoegd te bepalen welk bedrag de ziekenfondsen na 1 januari aan de ziekenfondspatiënten mogen terugbetalen. Wanneer dit be drag minder is dan het tarief, dat de huisartsen aanhouden, betekent dit de automatische invoering van een eigen De ziekenfondsen blijven bij hun voorstel een commissie van wijze mannen in te stellen om het pro bleem op te lossen. Met klem ontkennen de ziekenfond sen, dat de artsenhonoraria als gevolg van de financieel-economische moei lijkheden in ons land een sluitpost van de begroting zijn geworden. De voorzitter van het gemeenschap pelijk overleg van ziekenfondsorgani- Ken vet. saties de heer J- Hendriks ze.: I T0KI0 Ee„ dosjs v„am a ziekenfondsen blijven streven E ka„ dc ontwikkcll„ va„ ionekank„ MAASTRICHT Tegen de 23-iangenaar objectieve maatstaven voor een|hJ- estaurant-kelner P.G. uit Amstenrade redelijke honorering. I gisteren twee jaar gevangenisstraf' n ter beschikkingstelling van de rege- y (T(IuI)IH'I 111° Ing geëist. De kelner stond (aastricht terecht omdat hij op TOKIO Het drinken van melk schijnt bij sommige mensen bescherming te ge ven tegen maagkanker. Het dagelijks eten van pekelaugurken schijnt daarentegen het risico te vergroten. Dit zijn enkele waarnemingen die gisteren zijn besproken op een internationaal kankercongres ln Tokio. Deskundigen menen dat het dieet de voornaamste schuldige is aan maagkan ker, een ziekte die overigens over de hele wereld aan het afnemen is. vergelijkend onderzoek tussen diëten in IJsland en Japan is gebleken dat de Japanners meer last v. maagkanker hebben. Deskundigen schrijven dit toe aan het feit dat in Japan weinig melk wordt gedronken en veel zout voedsel gezamenlijk overleg) daarop instellen. Het CNV biedt het noorden daartoe alle mogelijke medewerking aan. Aan de hand van cijfermateriaal x wordt in het rapport geconstateerd, da» (Van onze soc.-econ. redactie) hpt noorden sociaal-econome h is aCh- tergebleven bij de ontwikkeling in do (rest van het land. Het gemiddelde inko- gens het CNV heeft het tol nu toe men js er lager, een achterstand, dia gevoerde industriespreidingsbeleid tussen 1950 en 1960 zeifs nog is ver_ groot. Zowel hierdoor als door het gcbrcÜ aan werkgelegenheid hadden de dria noordelijke provincies tussen 1950 en 1957 een vertrekoverschot van ruim 60.000 personen, dat is meer dan 50 procent van de natuurlijke bevol kingsaanwas. (Tussen 1880 en 1957 had het noorden een vertrekoverschot van 750.000). Ook op het sociale vlak heeft hel noorden achterstanden op dc rest van het land. De kwaliteit van de woning voorraad is veelal slechter en de zorg voor de volksgezondheid ligt vooral in Friesland en Drenthe onder hc» landsgemiddelde. Voorts heeft het noor den te maken met een vrij grote af vloeiing uit de landbouw en met een aanzienlijk overbezet middenstandsbe- drijf. dragen, maar vertoont het kwanti tatieve effect de laatste jaren toch een duidelijke vermindering en heeft het beleid toch in onvoldoen de mate bijgedragen tot een kwali tatieve verbetering van de werkge legenheid. Om de ontwikkeling van de drie noordelijke provincies nieuwe pulsen te geven is een nieuw, „overkoe pelend" stimuleringsbeleid nodig zich niet, zoals tot nu toe, voornamelijk op de industrie richt, maar ook op de land- en tuinbouw, de visserij, de gehe le dienstensector en op de recreatie. MAATREGELEN Op een persconferentie zei Achkar gisteren, dat Frankrijk en Italië de voornaamste wapenleveranciers waren voor Zuid-Afrika. Het in 1963 en 1964 door de Veilig heidsraad opgelegde embargo wordt hiermee geschonden. Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag echter met klem tegen gesproken dat zijn land het wapenem bargo heeft overtreden. „Er is geen en kele uitvoervergunning voor wapens of andere goederen die onder het embar go vallen, verleend." EXPLOSIE Achkar waarschuwde, dat voort bestaan van de huidige toestand een plosie" in Zuid-Afrika ten gevolge kan hebben waarbij de nict-blanken in opstand komen tegen de regering. Hij verzocht de grote mogendheden ook dringend een lans te breken voor het standpunt van de commissie dat Zuid-Afrika geen leningen meer wor- Dr. Saffiotti zegt te hebben aange toond dat stofdeeltjes in de lucht of in sigaretterook kankerverwekkende deel tjes in de longen kunnen aanbrengen. Hij heeft hamsters tweemaal daags behandeld met een dosis van 5.000 eenheden vitamine E. Van deze dieren kreeg slechts één longtumor, tegen i den"verstrekt dertig procent van de dieren die de vitaminebehandeling niet kregen. Vol- Dp commissie stelde verder in haar hebbTn"oE raPPOrt V00r m iltemationale werk- AMSTERDAM Naar aanleiding iï,|SroeP op tc richten om niet alleen het van uitlatingen van Vr(j Nederland-re- apartheidsprobleem maar ook de pro-dacteur Martin van Amerongen. heb- een blokkerende werking het veranderen van normale cellen in kankercellen. Om de nadelige vestigingsfacto ren in gunstige zin te veranderen bepleit het CNV een aantal maatre gelen. w.o.: 1. snelle realisatie van het Eemshavenproject ten noorden van Oudeschip om de beschikking te krijgen over een haven aan diep vaarwater en het op korte termijn treffen van tijdelijke havenvoorzie ningen; 2. betere verbindingen met het achterland, de randstad Hol land. midden-Nederland en (via Twente) met het Ruhrgebied. Voorts verbreding van de weg over de Afsluitdijk en verbetering van de waterwegen-verbindingen met het Ruhrgebied; PRIORITEITEN Voorts kan de regering het noorden prioriteiten verlenen op vele gebieden (woningbouw. medische verzorging, maatschappelijke begeleiding en recrea tieve voorzieningen) en zou het ge wenst kunnen zijn dat de staat zelf deelneemt in enkele belangrijke bedrij ven, die zich in het noorden willen vestigen. Door vestiging van rijksinstellingen kan de overheid eveneens bijdragen aan het op gang brengen van de ge wenste ontwikkeling. Ook de gemeentebesturen, de kerken, de boerenorganisaties en de vakbonden moeten zich echter (waar mogelijk in HP verliest kort geding van VN (Zie ook ons commentaar op png. 1) Eis 6 maanden voor poging tot doodslag MAASTRICHT -De auto wordt steeds vaker gebruikt als wapen om ruzies te beslechten. Hiertegen moe» streng worden opgetreden, aldus de of ficier van justitie bij de rechtbank van Maastricht in zijn requisitoir tegen de 26-jarige chauffeur W. B. uit Kerkra- de. Wegens poging tot doodslag vorderde hij zes maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf tegen B. die ervan wordt beschuldigd op 12 april te Heerlen met zijn auto te zijn ingereden op zijn me deminnaar, montage-arbeider K. S. Zware straf tegen inbrekers geëist ARNHEM De officier van justitie^ r. F. O. Leusink. in Arnhem heeft gis teren zware straffen geëist tegen vier Arnhemmers, die in het afgelopen jas de omgeving van Arnhem onveilig hel ben gemaakt. De vier mannen legde._ zich er op toe om op industrieterreinen en uit geparkeerde auto's lood, messing en meer van deze materialen te ontvreem den. Alle vier waren al eerder met de rech ter in aanreking gekomen. Tegen twe» mannen eiste de officier drie Jaar gevan genisstraf, tegen een derde twee Jaar en tegen de jongste (20), anderhalf jaar, al- 1 voorarrest leen met aftrek iblemen in Zuidwest-Afrika. Rhodesië ben twee journalisten .aal-schuwde dal lijn "n de PortuüMe koloniën te bestude- aanjeaaan t beschouwd mogen re"; aeefsler uitnodiging aan jiga-i J""" landen die handel gebied drijven met Zuid-Afrika stond (op Zeven Jemenieten terechtgesteld De geleerde wordt gegeten, met name pekelaugurken. bevindingen ni Het zou gebleken zijn dat maagkanker worden als een het minst voorkomt onder diegenen dierettenrokers of miuoua. combinatie van melk. vlees en groen- met sterke luchtvervuiling, veel vita- 8rond van cijfers voor januari-septem- E of worteltjes te gaan eten. Dit ber 1965) Engeland op de eerste plaats oor de mens schadelijk zijn. met totaal van 598 miljoen rands. Maagkanker en uitgebak- Vietnambetogers voor rechtbank AMSTERDAM Zes jeugdige deel- emers aan de zevende protestmars te en de oorlog in Vietnam, zijn gister- ïiddag door de Amsterdamse politie- ?chter veroordeeld tot deels voorwaar- elijke straffen. Deze waren echter zo- anig gekozen, dat de vijf Amsterdam iers en een Leidenaar na hun voorar- est vanaf 16 oktober gistermiddag n vrijheid werden gesteld. Zoals men weet vragen de artsen tenminste een verdubbeling van het tarief, wat volgens de ziekenfondsen voor 1967 een sprong betekent van 19.06 naar f 42,50 per jaar per ver zekerde. De ziekenfondsen willen per verzekerde in 1967 niet verder gaan dan 23,31 voor de eerste 2000 zieken fondspatiënten en 17,43 voor het aan tal boven de 2000 (thans f 15.13). Het netto honorarium zou daardoor op 49.545 per jaar komen, wat nog ver afblijft van de f 95.000, die de Lan delijke Huisartsen Vereniging heeft gevraagd. De ziekenfondsen baseren zich hier bij op een normatieve praktijk bij dieren tot staan brengen hinderen. Dr. Humberto Saffiotti, pa tholoog aan de medische hogeschool van Chicago, heeft dit bij de opening van een internationaal kankercongrc! in Tokio meegedeeld. Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep! ten. In deze berekening is door de zie kenfondsen de kostenvergoeding ge bracht op ƒ22.000. De fondsen zijn verder bereid nog extra 8.5 miljoen gulden uit te trekken voor pensioenvoorzieningen en 450.000 voor nascholingscursussen. Dit pakket 2800 patiënten (tot nog toe 3000) ter- I brengt voor de fondsen een kostenstij- wijl de artsen mikten op 2500 patiën-' ging mee van 19 procent. DEN HAAG Wegens enorme be- iri langstelling'voor de tweede nota Ruim- 111 telijke ordening zal binnen enkele we ken een verkorte uitgave hiervan in a fk 1 I Nederland verschijnen. De uitgave zal -C iIaiIpiI tegen een lage prijs in de handel wor- IJI flllll» tJtJ LIUUG1I den gebracht. Minister Bogaers heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van een Tweede Kamerlid. SAIGON B(j een brand aan boord van het Amerikaanse vliegkampschip Oriskany zyn gisteren 33 personen om het leven gekomen. Drie manschappen liepen verwondingen op. De Oriskany behort tot de zevende vloot die operationeel is in de Golf van Tonkin voor de kust van Vietnam. Da gelijks worden vanaf de- Oriskany bom- bardementsvluchten uitgevoerd op de ge demilitariseerde zone. Minister McNamara heeft onlangs de Oriskany bezocht tijdens zijn bezoek aan Vietnam. De brand brak uit in de hangar van het schip. DE BLESSE Mevrouw Loopstra- bijker <58) uit Dokkum is gisteren om het leven gekomen, toen haar auto ach terop een geparkeerde vrachtauto reed kort geding I ADEN Zeven Jemenieten, onder rerloren tegen de uit- wie oud-minister, zijn gisteren we gens hoogverraad terechtgesteld. Twee der terechtgestelden werden er van beschuldigd met de Britse en Ame rikaanse geheime dienst en met Saoedi Arabië te hebben samengewerkt om een bazooka-aanval op de residentie van president Sallal te doen. Redacteur Armando en oud-redac teur Hans Sleutelaar van de Haagse Post meenden dat Martin van Ameron gen hen eerst had moeten informeren over uitlatingen van een zegsman van de HINAG, een vereniging van oud SS-ers, tijdens een vergadering in Nordmark (Duitsland). De beide redacteuren ook op deze vergadering aanwezig zouden de zegsman hebben gewaarschuwd Martin van Amerongen, omdat hij verslaggever van een gevaarlijke krant was. KWALITEITSDROP Parijs eert Picasso MOUGINS.— Pablo Picasso ontving gis teren op zijn 85ste verjaardag honderden gelukstelegramman uit de hele wereld. Bezoekers werden niet toegelaten, de schilder wenste de dag alleen met zijn vrouw door te brengen. Voorbereidingen worden getroffen voor de grootste tentoonstelling die ooit van Picasso's werken werd gehouden; Hom- m,a?.e. a..Pabl° Picasso', omvattende 282 schilderijen, 194 beeldhouwwerken, 205 te keningen en 116 stukken keramiek De opening is 18 november in het Grand Palais te Parijs. Vorster dreigt BLOEMFONTEIN De nieuwe Zuid-Afrikaanse premier, John Vorster. heeft gisteravond gezegd dat Zuid-Afrika zijn positie in de Vere nigde Naties zal moeten herzien wan neer men de Zuidafrikaan.sc zaak blijft verwerpen en voortgaat de eer van het land te bezoedelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11