-besa Perspectieven door dijk Groningen in Zandgordel met bossen moet kust verfraaien Kolenraad doodde onze kinderen Mensenredders zonder praats HUNTER •iirnmn^üii! JUNKERS V BLRGEMEESTER VAN BEDLM: LNIEKE KANS Chr. en r.k. werkgevers samen in een federatie DINSDAG 25 OKTOBER 1966 an onze sociaal-economische redactie) T o., GRONINGEN De Stichting Noord-Groningen, waarvan 27 ge le^ meenten met 110 dorpen deel uitmaken, ziet voor de verdere ont wikkeling van de gehele provincie Groningen rijke perspectieven in M de aanleg van een nieuwe dijk langs de Groninger kust op ongeveer de drie kilometer afstand van de bestaande zeewering. Het tussen liggende gebied van circa 10.000 hectare moet dan worden ingepol- derd en grotendeels worden aangewend om langs de kale, gure pro- danvinciekust een brede zand- en bosgordel aan te leggen voor recrea- J tieve doeleinden. ,r j)e stichtingsvoorzitter, burgemeester bijna alle ruimtelijke ordeningspro- J. C. Lindeboom van Bedum, noemt blemen op kan lossen, luidt: indus- de aanleg van deze tweede dijk een trialisatie. Mede dank zij een aantal unieke kans. om de provincie, wier bijzondere maatregelen van de over- •edstf ontwikkeling door allerlei tegen- heid is deze in Groningen hier en BURGEMEESTER J. C. LINDEBOOM werkende factoren wordt afgeremd, evacl voor ieder aantrekkelijk te mak/n en 1 G dus tot grotere bloei te brengen. l u Er zijn diverse factoren, die het vesti-1 Slechts weinig „westerlingen zo heb' Oat is, willen de ruimtelijke orde- er 1. ningsplannen op lange termijn sla- hthoi gen. ook een dringende noodzaak, be 1. vindt de Stichting Noord-Groningen apeti In de onlangs verschenen nota over 05 pi de ruimtelijke ordening wordt de ver- wachting uitgesproken dat Neder- id land in het magische jaar 2000 omstreeks 20 miljoen inwoners zal tellen, die er met elkaar zo'n 7 mil joen auto's op na zullen houden. In grijpende maatregelen en gedurfde voorzieningen zijn nodig om het land ook in dèt jaar nog „leefbaar" te doen zijn. Voor de huidige generatie een geweldige en boeiende uitdaging, jeen uitdaging waardoor ook prins Claus zich gegrepen voelde. jk RANDGEBIEDEN )e grote, nog steeds krachtig groeiende Dodj bevolkingsconcentraties in het wes- ten des lands, maken het nodig q dat (van daaruit gezien) de blik j wordt gericht op de randgebieden^ J van ons land, waar vergeleken j Batavieren nog wonen. Dat blijkt zelfs on met de „randstad „Holland" - nog uit de televisierubriek „Van Gewest tot ruimte te over is. Gewest" waarin men van Groningen :n van de grootste en moeilijkst op-1 alleen maar oude borgen, oude kerkjes, losbare problemen van de ruimte- oude orgels e.d. laat zien." zegt burge- lijke ordening is dan ook de vraag: i meester W. H. Ausma van Leens... hoe slagen wij er in de naar verhou- ding tè sterke bevolkingstoename in LIEVER NIET het westen geleidelijk en verant- woord „om te buigen" naar andere Maar er is meer en daarin zit een delen van het land? Naar het noor- kem van waarheid. Gron ngen is een den bijvoorbeeld? De regering heeft met een "open k^4' al uitgesproken dat het noorden des ou lands in het jaar 2000 omstreeks 3 schol miIjoen inwoners moet herbergen, jj waarvan 1.2 a 1.5 miljoen in de pro- 't, vincie Groningen. Dat wil zeggen, j 7 dat de bevolking van deze provincie j In ruim dertig jaar tijds bijna drievoudigd moet worden, wil de een onderneming in deze pro vincie zeer aantrekkelijk maken: energieke, hard werkende bevolking, voldoende arbeidskrachten (de werk loosheid in Groningen ligt altijd boven het landelijk gemiddelde), goedkope bouwgrond, een zeehaven die in groot te de derde van Nederland is, gunstige ligging ten opzichte van noorcf- west-Duitsland en Scandinavië, een bloeiend stedelijk verzorgingscen trum, tevens universiteitsstad, een vliegveld. En toch is het alsof Groningen voort durend tegen een barrière aan zit, die maar niet wijken wil, een geheimzinni ge muur, die een grotere opboei tegen houdt, hoewel de mogelijkheden aanwe zig zijn. Het is een muur van vooroor delen en van wanbegrip, zeggen de Gro ningers. „Ze kennen onze provincie niet, laat staan de geweldige kansen, die hier liggen. Vele westerlingen den ken nog steeds, dat het hier een wild ■oest en leeg gebied is. een nieuwe bescherming tegen storm vloeden te kiezen, een weliswaar aan zienlijk duurdere oplossing, maar daar staat een reeks voordelen tegenover die de meer-kosten zeker rechtvaardigen." zegt ons de heer Lindeboom in zijn ben enquêtes" uitgewezen, voelen er| werkkamer in het gemeentehuis dat gebied te verhuizen.Bedum. zelfs al zouden ze dolgraag wel wat vrijer" willen ademen. „We willen desnoods overal heen, maar naar Gro ningen liever niet..." Wel, dit beeld nu blijkt een rem te zijn op de hoog- i nodige verdere industrialisatie. Im mers, een nieuwe fabriek kan meestal niet volstaan met werkne mers uit het gebied zelf aan te trek ken; directie- en stafpersoneel moet doorgaans elders vandaan komen. Het is bekend dat directieleden het bouwen van een fabriek in het „bar re noorden" al bij voorbaat tegengin gen, omdat ze zélf mee zouden moe ten. Een sprekend voorbeeld was (na de ontdekking van de gasbel in Slochte- rèn) de Nederlandse Gasunie, die slechts onder grote morele druk kon worden bewogen haar hoofdkantoor niet in Den Haag, maar in Groningen te vestigen. KANS Vele bestuurders in deze provincie zijn er dan ook van overtuigd, dat er ten spoedigste iets moet gebeuren om Groningen aantrekkelijker, leefbaar der te maken. Eén van hen is burge- Burgemeester Lindeboom ziet fan tastische perspectieven in die tweede dijk. Hij neemt een kaart. „Kijk. tenj noorden van Vierhuizen groeit de NK'V WENST: Links in deKVP- fractie versterken UTRECHT Het Nederlands Katho liek Vakverbond voelt niets voor een nieuwe partij Het orgaan van het NKV, Ruimzicht, oordeelt, dat dit niet de weg is om uit de crisis rondom en In de KVP zelf te komen. Het NKV hoopt dat de werknemers in de partij actiever zullen worden, waardoor de kans bestaat, dat de Tweede-Kamer fractie van de KVP gesaneerd kan worden. Ruimzicht hoopt dat de vooruitstre vende krachten in de fractie dan zo sterk zullen worden, dat zij voldoende invloed en macht hebben om ongewen ste kabinctscrises in de toekomst te voorkomen. Ruimzicht publiceert een groot aan tal brieven van werknemers, die pleiten voor het oprichten van een nieuwe, maar dan echte werknemerspartij. Het orgaan van het vakverbond vindt deze klachten begrijpelijk, maar zegt daar bij, dat deze situatie ook wel te wijten is aan de inactiviteit van de mensen zelf. Het moet mogelijk zijn, dat de gekozenen een betere afspiegeling van; de kiezers zullen vormen, wat be- treft hun opstelling in maatschappe lijke vraagstukken. Geen toegang pers Pvd A-vergadering HEERENVEEN Na een verbod om Boeken repareren? fcesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werk! •T PLAKBAND DAT KLEEFT I te zijn op de hoog-i Lauwerszeedijk, loodrecht op dejjets te publiceren, heeft de pers gister- ruimtelijke ordening slagen. BARRIÈRE an cijfers en plannen op papier heeft men niets als niet ook de maat- Tra| regelen worden genomen om de ver wachte of gewenste ontwikkeling mo- Rottl gelijk te maken Het toverwoord, dat de kille zeewinden uit noord en oost vrije toegang hebben. Er is geen bos. Slechts 0.4 procent van de oppervlakte Ls met bomen beplant tegen 7 procent gemiddeld in Nederland. Een „kale" provincie dus, praktisch zonder eigen rekreatiemogelijkheden, al liggen de lie felijke bossen en heidevelden van Dren the dicht bij huis Dit alles maakt Groningen tot wering aanleggen over van ruim 30 kilometer tot de Eemsha- ven, die aangelegd moet worden ten noorden van Oudeschip. Daardoor wordt niet alleen een dubbele storm vloed beveiliging gecreëerd (de huidi- ge dijken kunnen als slaperdijken worden gehandhaafd), een ander voordeel is dat de verzilting van de Groningse bodem kan worden terug gedrongen, hetgeen van groot belang is voor <-'e ontwikkeling van de tuin bouw in noord-Groningen." Enthousiast vertelt de heer Lindeboom over de industrialisatie, die de laatste jaren rondom Delfzijl op gang is gekomen. „Maar er moet méér ge beuren. Als de Eemshaven er is kan langs de kust van Delfzijl tot Ou deschip een brede gordel van in dustrieën ontstaan, waarvan de gehe le provincie profiteert. Maar dan moet het noorden van Gro- meester Lindeboom, die als voorzit ningen tevens lééfbaar. aantrèkkelijk ter van de Stichting Noord-Gronin- worden gemaakt En dat kan door de gen bijna dagelijks met deze proble-jo.000 hectare tussen de twee dijken in matiek te maken heeft. En in diete polderen. Het gedeelte direct ten tweede dijk ziet hij voor Groningen,noorden van de huidige dijk zal voor ja, voor het gehele noorden, een ge-1 agrarische doeleinden geschikt zijn. de veldige kans liggen, die met beide rest zal uit zandgrond bestaan en grote kust. Wij nu willen vanaf die dijk.|avond een discussieavond in Heeren drie kilometer in zee, een nieuwe zee- veen van d, Partij van dp Arbeid lengte veriaten. Voor de discussieavond waren uitge nodigd: drs. G. M. Nederhorst, voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., en Han Lammers. één der samenstellers van „10 over rood". LONDEN De Russische regering is bereid met de drie Westelijke bondgeno ten te praten over de manier waarop Ru- dolf Hess gevangen zal worden gehouden. Dit is gisteren door de Blitse minister van buitenlandse zaken, George Brown, meegedeeld. VERBITTERDE OUDERS: ABERFAN Verbitterde cisterrn de lichamen van 112 kinderen ouders hebben .«dens de eers.e lykschouwmg van een aantal ge- ren onder dc Zwarte massa Stanley identificeerde kinderen, half hui- Davies, burgemeester van het in de lend en gebroken verscheidene buurt gelegen Merthyr Tyfdil (in wiens malen de Nationale Kolenraad de ambisgebied Aberfan ligtli verklaarde j j j gistermiddag dat de lichamen van de schuld gegeven van de dood van vermisten waarschijnlijk wel honderd hun kinderen, die vrydag onder meter van de school en de bedolven een sintelhoop die van een berg helling afgleed zyn bedolven. De staatssecretaris voor Wales, Cledwyn Hughes, heeft met ver stikte stem in het Lagerhuis ver klaard, dat onmiddellijke maat regelen zullen worden genomen voor de veiligheid van drie kolen- afvalhopen elders in Wales. huizen zijn meegesleept Vandaag zijn zes crematies en 25 afzonderlijke begrafenissen gehouden. Overmorgen zal er een massabegrafe- nis van bijna 60 kinderen plaats heb ben. ONDERZOEK Cledwyn Hughes, zelf ook uit Wales afkomstig, werd in het Lagerhuis ge prezen, omdat hij sinds vrijdag onaf gebroken op de plaats van dc ramp geweest; hij had rode ogen door slaapgebrek. Hij maakte bekend dat reohter Edmund Davies, geboren In Wales, het onderzoek *al leiden. Rech ter Davies is gisteravond naar Aberfan vertrokken. De twee mijnwerkerszoons Richard Burton en Stanley Baker zullen samen met Elisabeth Taylor en komiek Harry Secombe onder meer hun medewerking verlenen aan de grootste liefdadig heidsvoorstelling die ooit in Engeland handen moet worden aangegrepen. Als gevolg van de februari-ramp van 1953 moet de bestaande dijk uit veilig heidsoverwegingen langs de gehele kust op deltahoogte worden gebracht „Toch zou het verstandiger zijn dit niet te doen, maar de minstens even r b e r gzame" provincie, veilige oplossing van de aanleg ,Wat we deden is normaal Y E 4 nJ i Ho Fout verleden (2) y Politieke delinquenten die zich be- mst zijn van eigen fouten en daar pijt van hebben zijn niet het mik- unt van de huidige kritiek. Het gaat mensen die ondanks hun fout erleden, ook nu nog. het nazigif in ich meedragen en opnieuw proberen uncties in het openbare leven te ekleden die „machtsposities" zijn. De ieer Van D. mag een zin uit het Onze 'ader aanhalen; ondanks de prachtige ihoud ervan geloof ik helemaal niet at het Gods bedoeling is dat we met pen ogen ons ongeluk tegemoet hol- n^sn door gewezen NSB-ers over ons te 1 iten regeren. In elk geval weten we u tenminste duidelijk wie de heer ^".J'Koekoek is. Beslist wel nuttig met de erkiezingen in zicht, tijswijk, F. Eiselin-Hoon. eled De heer Van D. heeft diep medelij- en met velen onzer oud-politieke elinquenten. Zij schreien nog dage- jks bittere tranen, beweert hij. Zou- er niet veel meer tranen zijn ;r?e Fout verleden (2) (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Vier Leidenaars, de 29-jarige timmerman M. ter Haar, zijn 23-jarige broer A. ter Haar (metselaar) en hun twee vrienden F. Overdijk, 25 jaar (loodgieter) en J. Voskuil, 22 jaar (administrateur), die zondag avond onder Delft een Zaandams gezin van de verdrinkingsdood hebben gered, verbazen zich ho gelijk over de ophef die er nu van wordt gemaakt. „Wij nemen aan, dat iedereen in onze plaats zo zou hebben gehandeld", was gisteravond hun commentaar op de Maredij'k 135 in Leiden, waar de Ter Haars wonen. „Wij stonden daar nu eenmaal en als je zoiets ziet gebeuren dan ga je erop af. Opeens schoot die wagen op rijksweg 13 de file uit. Hij reed op de meest rechtse baan en het ver baasde ons wel, dat al die andere auto's doorreden. Verscheidene auto mobilisten moeten toch hebben ge zien dat die ene auto ineens rechtsaf sloeg om via de berm en de secun daire weg in een sloot terecht te komen. Dat ging met veel vonken het goed te zien gepaard, dus in het donker. Maar misschien waren 3 ;evloeid bij miljoenen onschuldigen j Ze allemaal wel bang voor een ket- i nazi-vernietigingskampen? Wat be- tingbotsing of zo." reft de beschuldiging van tv-com- nentatoren: zij geven doorgaans naar nijn mening bewezen feiten. Niet alzo leed wijlen dr. Goebbels. Diens com- nentaren waren een en al leugen en elfs duivels te noemen. Indien de oud- >olitieke delinquent zich niet inlaat net de hedendaagse politiek zal nie- nand hem een strobreed in de weg eggen en ook zijn fouten uit het 'erleden gaarne vergeven. )en Haag, D. Knoester Foilt verleden (4) Speidel en von Kielmannsegg waren eden van de Duitse weermacht. Een er lormale legerorganisatie zoals elk in ®and die bezit en in dienst waarvan edere mannelijke inwoner zich heef< stellen. Wat genoemde heren mis- ïven hebben er zijn verwijten erecht en ten onrechte geschiedde ir hun vaderland en vaak gedwon- i. Met Adams c.s. staat de zaak anders. De NSB en al die levenorganisaties waren toen en zijn iog steeds verboden misdadige orga- lisaties. Door hulpverlening aan de rijand en dan nog vrijwillig, waren leden landverraders. Een misdrijf it in alle tijden en alle landen mei strop of kogel gehonoreerd werd Het is wel bedroevend dat in ons barmhartige Nederland een dergelijk individu tot het ambt van senator kar worden geroepen Deo Haag, D- Simon tingbotsing ..In ieder geval, wij reden niet. Al af vijf uur, toen we terugkeerden van het voetballen van Feijenoord, stonden we daar met pech langs de weg. We hadden via een praatpaal de ANWB gewaarschuwd, maar die zei dat ze het erg druk hadden en dat het nog wel even kon duren", zei timmerman Ter Haar. „Een paar uur later, het was om een uur of zeven, gingen een paar ons nog eens naar de praatpaal toe en ineens gebeurde dat met die auto. De anderen, die in de auto waren blijven zitten, zagen het ongeluk de achteruitkijkspiegel gebeuren. We gingen er met z'n vieren gelijk op af. Mijn broer heeft er nog het hardste aan getrokken", vervolgde de oudste van het viertal het verhaal. Hij trok onmiddellijk zijn bovenkleren uit en stapte de sloot in. De twee kinderen van twee en vijf jaar had den we gauw uit de auto, en die me vrouw ook. maar die meneer was bewusteloos, zodat mijn broer, die daar heel ongelukkig stond, het hoofd van de man boven water moest zien te houden totdat er hulp kwam opdagen". „Nou. die kwam vrij gauw. Binnen korte tijd waren er politieauto's.! ziekenwagens en mensen van de ANWB. De laatsten hebben toen ge- lijk ook de pech aan onze auto ver holpen. Het zat in de ontsteking Mijn broer is met de politie naar Delft meegereden, waar hij zich in het po-1 mogelijkheden bieden (o.m. door aanleg van een bosgordel en het uitspa ren van binnenmeren) voor massa-re- CLAIM De Stichting Noord-Groningen heeft becijferd dat de kosten van de nieuwe dijk 60 a 80 miljoen gulden méér zou den bedragen dan het verhogen en versterken van de bestaande zeewe ring. Dat is veel op het eerste gezicht. „Maar," zegt de heer Lindeboom, „moet ter besparing van dit bedrag de gren del op een gezonde ontwikkeling var de gehele provincie dicht blijven? Bo vendien echter is de dekking van die meerkosten ruimschoots aanwezig. Ze zit verborgen in de Groningse bodem: het aardgas. Die bodemschat brengt de provincie geen verruiming van de werkgelegen heid en evenmin verhoging van de wel vaart, zoals in Limburg met de kolen het geval was. Te zijner tijd zal de litiebureau kon douchen. Later heb- staat evenwel door de verkoop ben we hem daar opgehaald. Pas om aardgas aan het buitenland jaarlijks half elf waren we tenslotte thuis". „Van die mensen uit de ongeluksauto hebben we nog niets gehoord. Maar de communicatie zal ook wel een beetje in de war zijn, want we hoor den dat die meneer, de 44-jarige D. Kuipers uit Zaandam, in een zieken huis is opgenomen. Hij scheen onwel te zijn geworden, waardoor zijn au to onbestuurbaar werd". „Maar nogmaals: iedereen had gedaan wat wy hebben gedaan. Daar zijn we van overtuigd. En als de Delftse po litie niet onze namen had genoteerd en aan de pers had doorgegeven, zou u nooit van ons hebben gehoord en dat hadden wij heel gewoon gevon deviezenbesparing genieten van één miljard gulden Zou er dan niet eenmalig een bedrag van 80 miljoen voor de Groningse kust kunnen worden gevonden? Eén keer 8 procent van de besparing één jaar? Wij hebben een zeer sterke morele claim. Groningen kan met grote vrijmoedigheid die 80 miljoen opvorde- de Stichting zijn geest voorzitter Noord-Groningen verzinkt dachten. Het is alsof hij ïr die mooie zandgordel met bossen al aanwezig ziet langs die kille, onaantrekkelijke kust, die een werke- ijke opbloei van de provincie almaar schijnt tegen te houden... POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Bij de lijkschouwing van de 34 I kinderen hebben zich wilde taferelen afgespeeld. Een vader, die behalve zijn kind, zijn vrouw en een andere zoon bij de ramp had verloren, wilde lijkschou wer Benjamin Hamilton als doodsoor zaak laten noteren „Levend begraven 1 door de Nationale Kolenraad". Ver- 1 scheidene andere aanwezigen vielen hem bij, en er werd geschreeuwd: „Ze heb- 1 ben onze kinderen gedood." De lijkschouwer trachtte de vaders i en moeders, die op verschillende manie ren de kolenraad beschuldigden, kalmeren. Op zijn antwoord: „Ik weet is gehouden. De gehele opbrengst van dat uw verdriet groot is en dat u zich een reusachtige show zal ten goede niet realiseert wat u zegt. Er zal op komen aan het Rampenfonds, een later tijdstip een onderzoek wor- Inmiddels is ook een uiting van den gehouden, waar u uw grieven kunt deelneming tot Koning Elizabeth ge- uiten," sprak een vader met vertrok- richt door President Podgomy van de ken gezicht: „Dat onderzoek hebben Sowjet-Unie. we vrijdagavond al gehad toen we Prinses Margaret heeft gisteren ge- Ledenvergadering in Rotterdam (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM De voorbe reidingen om tot een zeer nauwe vorm van samenwerking te ko men met het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers Nederland gaan gestadig voort. Bij deze voorbereidingen z(jn wy thans de oplossing van zeer concrete problemen ge naderd. Deze belangwekkende mededeling over de te verwachten federatie tussen het Verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers en het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond deed vanmorgen de voorzitter van het ka tholiek verbond mr. P. M. H. van Boven in de openbare ledenvergade ring. Het ligt in de bedoeling dat de besturen van beide bonden zich zullen samenvoegen tol een federatiebestuur en het secretariaat van de beide ver bonden mettertijd in één pand zal orden ondergebracht. Hierbij dient ■raagd om speelgoed voor de achter gebleven broertjes en zusjes. „Diege nen onder ons die zo gelukkig zijn een jong gezin te hebben, weten maar al te goed hoe belangrijk speelgoed voor onze kinderen is," aldus de prinses. gemaakt Ze rekenen toestand. modelhuisvrouwen in de flat boven ons getrok- er eenvoudig op, dat er altijd wel geen modelburgeressen zijn. en dat het eerst het een was onderhanden is, zoals ze in alle onschuld. Nu is er natuurlijk ken toen ik geluid hoorde. Maandagochtend 7 zich de keuken niet kunnen voorstel- de mogelijkheid dat de Vewinop- uur. Een dof gestamp. Een vast len zonder een pan soep consumptie- roep gehoor krijgt en al die model ritme. De eerste reactie was een ÉjB beetje katterig. Zeven uur is voor een avondmens ongelooflijk vroeg. Toen kwam er een glimlach. Na tuurlijk: het piepjonge huisvrouwtje boven zich meldt. Maar.... nu is het boven streefde nog naar een model- over. Meer nog, ik heb in alle bedrijfsvoering: maandagmorgen wasdag. Was het niet altijd op maandagmorgen als ik met een vroege trein ging dezelfde verwon dering, wanneer ik met lodderig oog door de coupé-raampjes kijkend, de witte was zag wapperen aan de onnozelheid mij eei lijnen? Allemaal modelhuisvrouwen, getoond. De nu nog vroeg uit de veren en vief aan de leidingbedrijven (na 1 voel ik dat steekje van onbehagen, dinsdag het wekelijks karwei gaan wanneer het stampend voorbeeld vatten We zullen er enige comités tegen aan moeten gooien om de zaken te regelen. Georganiseerde wassprei- ding. Echter wel oppassen geen dwangmaatregelen te nemen, want de vrijheid van de wasdag is een mensenrecht. modelburgeres In ons waterrijke land is de 160 water- watervoorziening, men weet het, januari een probleem. Zelfs de Belgen tob- 1967 zullen het er door fusies nog ben mee er over, want in de Lesse Was- en water- perikelen In de rijen had mevrouwtje bo- 158 zijn) in Nederland pompen zich ven zich dus geschaard. Bleef de vraag: voor hoe lang. Dat is nu enige jaren geleden en nog steed: wekt de maandagstamp klokke zeven. Levendig verwijt aan mijn huis houding, waar de was wappert de Ourthe worden dammen ge legd om stuwmeren te vormen, il de wasvrouwen het waardoor meegeholpen kan worden verstrekken. De Vewin aan de Nederlandse drink- en was- een klein het Neder- melijk op maandagmorgen wezen loos om water te iij om (Vereniging van Exploitanten van watervoorziening. Waterleidingbedrijven in Neder- voorbeeld te geven land) heeft wasspreiding gevraagd, landse waterverbruik: de gemeenten zoals Zoals het nu is. gaan op maandag- Hillegom. Lisse en Sassenheim re- Of morgen minstens twee miljoen kra- kenen voor de aansluiting op 12.000 percelen, waarin 45.000 mensen wo nen. op een watergebruik van 1.7 lieve- ochtendbadkuipen en'douches. Dan miljoen kubieke meter per jaar. En. eisen nog de potten ochtendthee en men laten we snelle afwerking. De kreet: Maan- komt tot een gigantische waterval, dag is wasdag, zou ik niet durven die zich uit de gezamenlijke kranen zeeppoeder, aanheffen. Natuurlijk wordt er wel stort. Zo krijgt men de ongerijmde last! echter het voorbehoud gemaakt te worden, dat eerst de ledenvergaderin gen van beide verbonden aan deze integratie hun goedkeuring moeten hechten. In zijn rede liet de heer Van Boven ook ernstige kritiek horen op het beleid van het demissionaire kabinet. Het heeft de loonontwikkeling onvol doende beheersi, aldus de heer Van Boven, en de matiging van de uitga- venpolitiek. die daardoor nodig was. verwaarloosd. Gevolgen hiervan zijn thans de inflatie, teruglopen van de investeringen en toenemende werk loosheid. De belastingen en de sociale verzekeringspremies leggen op 30 mil jard (40 pet.) van het nationaal inko men beslag (in totaal 75 miljard). De regering heeft weliswaar 3'/* pct.; als contractloonstijging genoemd, maar dit is niet het streefdoel van dej vakbeweging. Hier krijgen de werkge-j vers een alleen-verantwoordelijkheid te dragen, die te zwaar is. Over het plan van de vakbeweging voor spaarloon zei de heer Van Boven: De vakbeweging kan toch begrijpen, dat wij het project, zoals dit is gepre senteerd moeten afwijzen. De vrijheid van loonbesteding komt in gedrang, het kostenkarakter van het spaarloon is totaal verwaarloosd en bovendien is het spaarloon gekoppeld aan vrijheid voor de totale loonstijging. De werkgevers willen nog wel naarj een uitgebreider toepassing van be staande systemen van premiespaarrege - j lingen en winstdelingsspaarregelingen. j De stimulansen zou de heer Van Boven j hier nog wel wat willen versterken. Opnieuw wees hij echter de plannen D m voor vrrmogensaanwasdcllng en inves- zodat de „Democraten 66" mee zullen teringslonn af. doen aan de ai of niet vervroegde t [verkiezingen. Inmiddels is een voorlopl Sociale verzekering partijbestuur opgericht onder voorzit terschap van mr. N. A. F. M. O. van Een aantai regeringsvoorstellen i Mierlo wordt zo aangeboden, dat pas na veel; Uit uitlatingen van het voorlopige studie en grott kennis van zaken, bestuur bleek gisteravond, dat de par- verkregen buiten de staatsstukken om. j tij een duidelijke afschuw heeft van omvang en portee duidelijk [splintergroeperingen en streeft naar wordt. Dit geldt bijv. voor de sociale [een twee- of driepartijenstelsel in verzekeringen Deze zijn populair, voor j Nederland. het de uitkeringen betreft. Het! wordt blijkbaai de werkgeversorgani DEVENTER De gehele fractie van saties kwalijk genomen, als zij de r,c Boerenpartij van de Devcnter- andere kant, de kosten, duidelijk -n gemeenteraad heeft zich gedistantieerd met waarachtigheid belichten". De heer|van de Boerenpartij. De heren R. G. Van Boven noemde het gebouw van de Vonk, H. J. Koekoek en A. Kuippr sociale zekerheid een belangrijk stuk blijven als onafhankelijken lid van do werk, maar hi' had moeite met het gemeenteraad, omdat geen opvolgers hoge tempo, waarin het wordt afge-lop de kandidatenlijst zich bereid ver bouwd. klaarden om hen op te volgen. Kiesraad accepteert D66 als partij het mij het beste uitkom rekening mee houden: wassen niet alleen met water en ook in tal en over 'n béste geiser gesproken...! yerré8sende mogelijkheden met t Junkers badgeiaers. En: verratsend véél I Betrouwbaar. regelbaar, vlug, véél warm water. En wat een néém: Junkeral (met 86 jaar ervaring In keuken- I' geisers, badgeiaera. cv-geisera, geisers, geisers, geisers

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5