I Wist amper dat zij twaalf was Uitgever Zwaan in Uithoorn: Op Russisch o as koken Dlimi meldt zich bij Franse rechtbank Tsafendas is intelligent ■microfined' Haagse hof geplukt Brits ultimatum geeft Rliodesië nog eeu kans LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 (Van een onzer redacteuren) <ORN Door alle herrie die jullie erover maakt ben ik het manuscript van dat 12-jarige Limburgse meisje ook es gaan lezen. imja, wel aardig. Maar ik lig er niet van wakker, hoor. Was er ook imaal geen stunt mee van plan. Waarom niet? Ik denk, omdat je eenmaal niet allemaal Lubberhuizen kunt heten. Nuchter klinken deze zinnen, enigszins weergalmend, in de hoge, |ti5c/i reine, directiekamer van U.MWest-Friesland - Hoorn", lis deze uitgeverij zichzelf in haar (overwegend jeugd)boeken pleegt nelden. Of hij van die jeugdboeken zelf jeugdig is gebleven zou Ph. J. nan, sinds drie maanden directeur van de uitgeverij, geenszins men zeggen. In elk geval oogt hij met zijn atletische gestalte be id geen vijftig, eerder tien jaar jonger. \Graag pratend over het uitgeversvak, met de nadruk op vak, doet r helemaal niet cultureel over. Wel kan hij er op onderhoudende ier snel een aardige kijk op geven. Wat logisch is, want hij is al rtig jaar met dit bedrijf getrouwd. Èn met de dochter van de op- jliter F. Butter, wiens portret een opvallende plaats in de directie mer heeft gekregen na zijn overlijden op 2 september jongstleden. vreden. Dus schreef ik een brief terug van „wel leuk, maar veel te kort voor een pocket, maak het eens zo lang, verbeter interpunctie, stijl, schrap vijf ennegentig procent van de puntjes en dan zullen we verder zien". Nou, da's dan gebeurd hè? Nu is het oké en een vlot jeugdboek voor 10- tot 14-jarigen geworden in de befaamde jeugdboekenstijl als u begrijpt wat ik bedoel. Dus... eh... helemaal geen lite rair wonderwerk of zo. Gewoon een boek dat prima in onze pocketserie Wit te Raven past. En daar zijn jullie (tele foon gaat: juffrouw breng meteen de briefwisseling Irmgard Smits eens even?) nu zo van onderste boven... VOLGENS STEM VAN AMBON Officier van justitie ging zijn boekje te buiten jerugkomend op 12-jarige schrijfster ;ard Smits, wier boek zij op het staat uit te geven, als het kan Sinterklaas: het is een heel ge- lief meisje. Haar moeder stuurde tijdje geleden het manuscript van r dochtertje in. Iets dergelijks over- ït ons zo twee, drie keer per jaar. gard had het geschreven in een kin- sanatorium, waar zij een jaar we- s tb werd verpleegd, et idee was wel aardig. Op kinder- manier een poging de pretjes en Irietjes van dat sanatorium-kinder- te beschrijven. Maar de rap- f> en die ik van m'n deskundigen waren over de uitwerking niet te Cftfs exit (2 Jet een onprettig gevoel heb ik ïiagen die vooraf gingen aan de ipnetscrisis doorleefd, omdat ik al >ep dat de KVP tot deze ontwik- j zou dwingen. Natuurlijk had kabinet zijn zwakke zijden, heeft dat niet? Volgens heeft iets anders de KVP doen uiten tot het veroorzaken van crisis. Het is bekend dat er verdeeldheid heerst bij de P en als het dan nog waarschijn- dat een of zelfs meer leiders afgunstig zijn op hun partij- tot Cals, dan kan veel duide- worden. Enfin, de zaak moet I gelijmd worden. Onze Koningin r maar weer mee. Den Haag T. J. Bakker Azn. Smaad laar aanleiding van smadelijke palen uit de mond van Koekoek .aanzien van de heer Zegering jders wilde ik het volgende zeg- Begin november 1942 moest ik last van de autoriteiten met vele Eenaars en Scheveningers evacue- naar het noordoosten en oosten I ons land. Een bevriende familie Emmen verleende mij terstond lerdak voor onbepaalde tijd en hebben vele andere inwoners l deze plaats ook gedaan. Hoewel ide heer Z. H. niet persoonlijk t, is het mij wel bekend dat hij l deel van zijn prachtige villa Itond ter beschikking stelde voor Schevenings gezin, dat zich vol len zelfstandig kon blijven bewe- Ik heb in voorkomende geval- 1 nooit anders dan met respect en {achting over deze Nederlander i spreken. Gelukkig is de man echt gedaan, maar ook mijner- wil ik gaarne bijdragen tot febilitatie van deze hooggeachte fetor. Den Haag E. J. A. Parent PIEPJONG Want echt hoor, die leeftijd van >or mij, of liever was voor mij niet meer dan een grappige bijkomstigheid. Ik wist eigenlijk eerst niet eens dat het kind nog zo piepjong was. Maar ja, bedankt natuurlijk voor alle publici teit, die me al de eerste bestelling van Limburgse boekverkoper heeft op geleverd. 'n Voorzichtig man. Hij wil alvast één exemplaar hebben straks, „Blijf lachen, Irmgard" uitkomt. Grijnzend: om te blijven lachen. Maar alle gekheid op een stokje dat boek zal heus wel gaan lopen. De lage is 20.000 en daar krijgt Irmgard cent per stuk royalty voor. Eerste gebruikelijke betaling voor 5000 stuks heeft ze al gehad. Pa en moe Irmgard zijn verstandig: de centjes gaan naar de bank, voor studie van het kind, later. Hij schijnt een heel feest veroor zaakt te hebben daar in Valkenburg. Blommetjes van vrienden, familie, school. Allemaal reporters, fotografen, ja zelfs tv-meneren aan de deur. En het mooiste van al het blad Televizier kocht ongezien de rechten op het ver haal. Ik begrijp overigens niet wat ze mee willen, want het kan hoogstens fungeren in een jeugdhoekje. Enfin, mijn zaak niet. Natuurlijk, dat kind is enthousiast. Ze kon bijna niet wachten op de beslis sing. Schreef in die spannende tijd me nige brief hierheen. En telefoneerde. Ja en nu wil ze alweer een vervolg schrijven. Heb haar geantwoord dat dit misschien wel leuk is. Dat ze in elk geval rustig en doordacht te werk moet gaan en aan vakmensen, die er in haar omgeving voldoende zijn, raad moet' vragen. Ik houd namelijk niet van hol en vliegen, hoe dan ook. Daar ben ik dan misschien een nuchtere West fries voor. o LONDEN Een Russisch plan om een uitgestrekt netwerk van pijpleidin gen door Europa aan te leggen om hun reusachtge natuurlijke gasvelden te ex ploiteren schijnt uitvoerbaar te zijn. De pijpleidingen moeten lopen van de Oekraïne via Oost-Duitsland naar West-Duitsland. Hiervandaan zouden de leidingen worden afgetakt. Volgens de Daily Express bestuderen Italië en West-Duitsland de details var het plan. In Moskou zijn de onderhan delingen met Italië hervat nadat dit land het project bestudeerd had. In de Oekraïne en het gebied rond de Zwarte Zee heeft Rusland een astro nomische gasvoorraad. Arabieren gedood TEL AVIV Bij de grens met Liba non zijn gisteren drie Arabieren door een Israëlische grenspatrouille dood geschoten. Een vierde werd gevangen genomen. Een Israëliër raakte dodelijk gewond, aldus een legerwoordvoerder. Militaire waarnemers van de VN heb ben intussen aan beide kanten van de Syrisch-Israëlische grens een onder zoek ingesteld naar troepenconcentra ties en wapens. Trotse Irmgard Smits (12) in Valkenburg, met haar hond bij het manuscript. I DEN HAAG Volgens dc hoofdre dacteur van De stem van Ambon, dc heer II. C. Weitje, is de officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer zijn boekje ver te buiten gegaan in het requisitoir dat hij hield in de strafza ken tegen de twaalf jonge Molukkcrs. Zoals bekend stonden de Molukkers voor dc Haagse rechtbank terecht, ver dacht van brandstichting in de Indone sische ambassade. Dit blijkt uit het artikel, „Wil mr. H. van 't Veer terug naar recht van de sterkste?" Het artikel zal volgende week worden gepubliceerd in het or gaan van de Stichting Door de eeuwen trouw. Onaanvaardbaar is volgens de heer Weitje ook, dat mr. Van 't Veer als officier van justitie de ruim 20.000 I Zuid-Molukkers in ons land heeft bele- I digd in hun rechtsgevoel, j De heer Weitje schrijft, dat op 10 februari 1954 de president van de ar- I rondissementsrechtbank in Den Haag bij vonnis uitsprak, dat de republiek Zuid-Molukken haar zelfbeschikkings recht op rechtmatige wijze verwezen lijkte. Het is slechts een van de vele I vonnissen, aldus de heer Weitje, waar in het bestaansrecht van de R.M.S. wordt erkend. De heer Weitje schrijft dan „Voor dezelfde Haagse rechtbank bestempel de ongeveer 12Va jaar later de officier van justitie in zijn requisitoir de I R.M.S. als een „hersenschimmig ide aal". De R.M.S.-burgers die hele troep, zei de officier van justitie lijden aan bewustzijnsverenging, om dat zij vechten voor een internationaal niet-haalbare zaak. Bovendien zouden volgens de officier de in Nederland ver blijvende Ambonnezen hier als gast zijn. Na te hebben gereleveerd dat er te gen de R.M.S. in de loop der jaren al heel wat absurds en beledigends te voor Sinterklaas op de markt was. Dat betekent dan een van de gemiddeld honderd titels die we per jaar uitbren gen. Daarvan tachtig procent pockets. Allemaal in eigen beheer gedrukt. Zo'n tien jaar geleden geloofde ik niet aan de pocket. Althans liet die markt aan anderen. Was gelukkig met m'n conventionele grote uitgaven en voortdurend op zoek naar „het goede kinderboek". Dat ben ik trouwens nog. Weet u dat „het goede kinderboek" he lemaal niks zegt als we het over ver kochte exemplaren gaan hebben? OPLAGE Proces Ben-Barka verdaagd Neem nou de jeugdschrijver Mein- dert de Jong, die vanuit Amerika al leraardigste boeken schrijft, vaak over Nederland. Voor z'n hele oeuvre kreeg hij maar eventjes de Hans Christian Andersen-medaille. Ik bracht in Neder land uit „Het wiel op de school", gebon den, in Duitsland werd dezelfde uitga ve het kinderboek van het jaar! Met pijn en moeite raakte ik m'n beschei den oplage kwijt. Nee, dan de pockets. M'n experiment ermee was maar van korte duur. Zo slaat dit aan. We begonnen de Witte Raven-jeugdserie met een aantal Cissy van Marxveldts als „trekkers". Die doen het nog altijd. Brachten daarna onder meer boeken van Leni Saris, die tevoren ook in de conventionele uitgaven hadden gebracht. Is daarbij een oplage van 3000 voor ons land nor maal, in de pocket kun je dit aantal rustig op 20.000 stellen. Van deze schrijfster alleen al hebben we in de zes jaar dat we haar brengen 600.000 boeken verkocht! Als je louter commercieel blijft denken zou je niet anders dan pockets meer moeten. Maar ik blijf zo'n mannetje, dat zijn hart aan een ideaal verpand heeft. Neem nou deze uitgave eens; net klaar: „De Witte Reiger" van de Amerikaanse Sarah Jewett. Kijk me dat verhaal en die fijne roman tische plaatjes eens aan. Elk kind direct aansprekend. Deze copro- duktie kregen we geïllustreerd aan en drukten zelf de tekst in. Een fijnzinnig, een geweldig boek, waar ik trots op ben. Maar ja, dat nood zakelijkerwijze bijna vier maal zo veel als een pocket moet kosten. Maar is het geen schat je' PARIJS Het proces Ben Bar- ka is verdaagd. Het onderzoek is heropend. Dit is nodig geworden doordat de Marokkaanse majoor Achmed Dlimi, onderdirecteur van de veiligheidsdienst, zich bij de Franse justitie heeft gemeld. Koning Hassan van Marokko laat hem verdedigen door zijn minister van voorliohting, Benjejjöon. Dlimi verscheen in het paleis van justitie, waar het proces wordt gevoerd. Hij werd onmiddellijk gearresteerd naar de Santé gevangenis overge bracht. Volgens een beschuldiging was Dlimi op 30 oktober 1965 de dag nadat Ben Barka werd ontvoerd in Parijs aan gekomen in gezelschap van een Marok kaanse politieman. Later op die dag ging hij naar het vliegveld Orly met Larbi Chtouki, chef van de Marok kaanse speciale dienst, en Ghalli el Ma- hi, de major-domus van de minister van binnenlandse zaken, generaal Ouf- kir, om laatstgenoemde bij zijn aan komst per vliegtuig te verwelkomen. Dlimi was toen met generaal Oufkir Kunsthars op de Autobahn GÖTTINGEN Politie en brand weer zaten met de handen in het haar toen uit de tank van een vrachtwagen 5000 liter kunsthars op de Autobahn was gevloeid. Over een lengte van 5 was het asfalt bedekt met een spekgladde laag. Enkele auto's, die de kleverige substantie aan hun banden kregen, slipten. Men vreest, dat de hars niet meer te verwijderen is en dat een geheel nieuw wegdek zal moeten worden gelegd. naar de villa in de omgeving van Pa rijs gegaan, waarheen ook Ben Barka gebracht zou zijn. Volgens de aan klacht waren Dlimi en Oufkir vandaar gegaan naar het huis van Antoine Lo pez, de agent van de Franse contraspi onage. Rond middernacht waren de twee Marokkanen op Orly teruggeko men „om de dienstregeling te raadple gen". Daarna zijn zij naar het huis van Lopez teruggekeerd. Dlimi vertrok de volgende dag om ongeveer vijf uur in de morgen per vliegtuig naar Marokko. Te Rabat is bekendgemaakt dat ko ning Hassan Dlimi heeft bevorderd tot luitenant-kolonel, maar hem tevens heeft veroordeeld tot 120 dagen streng arrest „wegens" afwezigheid zonder verlof en het verlaten van zijn post. Psycholoog meent: KAAPSTAD Demetrio Tsafendas. de moordenaar van Verwoerd, is een man van grote intelligentie, die echter lijdt aan schizofrenie. Psycholoog Van Zyl, die als getuige a decharge op treedt, verklaarde dit gisteren voor de rechter. Uit testen is volgens de psycholoog gebleken dat Tsafendas een verbaal in- telligentiequotënt heeft van 125 een cijfer dat ver boven het gemiddelde ligt en een algemeen i.q. van 113'/ï. Met drie andere psychiaters is Van Zyl van mening dat Tsafendas een gespleten persoonlijkheid heeft en in een inrichting voor geeste^ieken hoort. De openbare aanklager zal zich van daag uitspreken over de stelling van de verdediging dat de beklaagde niet toerekeningsvatbaar is. berde is gebracht, schrijft de heer Wei tje: „De uitspraken van mr. Van 't Veer echter zijn dubbel verbijsterend en ergerniswekkend, omdat ze uit de mond van een officier van justitie ko men. Dat hij in de Zuidmolukse kwestie blijk geeft van een kinderlijke onkunde is nog daar aan toe, maar dat hier uitgerekend een officier van justi tie uitspraken doet die gelijk staan aan een klap in het gezicht van Justitia, brengt het gehele Nederlandse justi tiële apparaat in diskrediet Immers men mag toch niet aannemen dat een officier van justitie privé-opvattingen en wat voor opvattingen in de rechtzaal staat te verkondigen". Omdat wij evenwel de overtuiging zijn toegedaan, dat juist in kringen van juristen veel begrip voor het vrij- heidsstreven van de Zuidmolukkers bestaat, aangezien het hier een zaak van recht betreft, gaan wij er gaarne van uit, dat mr. Van 't Veer op eigen initiatief heeft gehandeld en daarmee zijn boekje is te buiten gegaan". De hoofdredacteur van de Stem van Ambon vraagt zich voorts af in hoever re mr. Van 't Veer het wettelijke recht had deze uitspraken te doen. Volgens zijn inlichtingen heeft een officier van justitie zich te onthouden van politieke uitspraken en zich te beperken tot de feitelijkheden van de aanklacht „Als hij dit niet doet, laadt hij een ernstige verdenking op zich. dat hij zich niet beperkt tot de handhaving van recht en orde, maar dat hij met vooropgezet te bedoelingen en uit persoonlijke over tuiging een bepaalde groepering zwaar wil treffen. Op grond hiervan kan men zich afvragen, of zo'n proces nog wet tig is", aldus de heer Weitje. Geslaagde vlucht naar het Westen MüNCHEN Twee echtparen met hun zes kinderen en een grootmoeder zijn er gisteren in geslaagd uit Oost-Duitsland naar het Westen te vluch ten. De kinderen, die in de leeftijd van 1 tot 12 jaar variëren kregen eerst slaapta bletten en werden in rugzakken de grens over gedragen. De vluchtelingen hebben gebruik ge maakt van planken om over het mijnen veld te komen dat West-Duitsland van het oostelijk deel scheidt. Een 32-jarige officier van het Tsje:ho- lowaakse leger, die dienst deed bij de grensbewaking tussen Oost- en West-3er- J,<". is er gisteren eveneens in geslaagd r het Westen te ontvluchten. Rode top toch over Vietnam MOSKOU Radio-Moskou heeft gisteravond m een binnenlandse uitzen ding onthuld dat de besprekingen welke in Moskou worden gevoerd grotere een heid met het oog op de Vietnamese cri sis ten doel hebben. Het is duidelijk dat er een eind zou komen aan de Ameri kaanse gewelddaden in Vietnam en dat de agressie zou worden beteugeld als het Amterikaanse imperialisme een verenigde politiek van alle socialistische landen, zon- Tass ondering' ZOu ontmoetten, aldus Spaanse lancering volkomen mislukt i MADRID De lancering van een 1 T. w. SPans« -Skua" raket is gisteren mislukt. De raket stortte enkele ogenblik- l ken na de lancering van de basis Campo de Arenosillo in de provincie Huelva neer. Volgens technici was de misluk king te wijten aan een fout in het verbin dingssysteem. Zaterdag werd de eerste Spaanse üii l. gelanceerd. De raketten wegen 70 k'lo, kunnen een snehleid vn 2 kilome ter per seconde en een hoogte van 70 tot 80 kilometer bereiken. Want:'ASPR0ïsnu 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nbg snellere opname in het lichaam nbg sneller herstel Kiesmannen TN Amerika kan iemand president worden, zelfs als de meerderheid van de kiezers tegen hem is. Met Truman was dit het geval in 1948. Ook Kennedy dankte in 1968 zijn verkiezing aan het merkwaardige systeem, dat in elke staat de man met de meeste stemmen alle kies mannen (electoral votes) bezorgt. Dc staat Delaware heeft met de steun van twaalf andere (meestal kleine) staten deze zaak aanhangig gemaakt bij het Amerikaanse Hoog gerechtshof. Het wenst toewijzing van kiesmannen per district, en niet per staat. Het Hof heeft deze eis van Delaware zonder opgaaf van redenen afgewe zen. Blijkbaar gaat het ervan uit, dat het aantal ontevreden staten te gering is om deze (oude) kwestie nieuw leven in te blazen. Overigens wordt de gewraakte onge lijkheid slechts gevoeld door de ver liezers van vandaag, die haar wel licht morgen als winnaars znllen toe juichen. Kandidaten Bom langs spoorweg deel van Senaat en Huis van Afge vaardigden, gouverneurs en derge lijke te kiezen. Presidentsverkiezingen volgen pas in 1968. Niettemin werpen deze laatste hun schaduwen al vooruit. Vooral in het Republikeinse kamp roert men zich. Om niet achterop te komen heeft ook ex-vice-president Nixon zich al aan gediend. Bij de Democraten weert senator Bob Kennedy zich geducht. Officieel heet het, dat hij op 1972 mikt. Zijn optreden wijst er echter op, dat hij 1968 nog Diet helemaal heeft afge schreven. Zowel Nixon als Kennedy rekenen met de mogelijkheid, dat de popu lariteit van president Johnson in 1968 een dieptepunt kan bereiken. In dat geval zou het niet onmogelijk zijn, dat beiden over twee jaar al zullen uitvechten, wie het Witte Huis gaat betrekken. Echter moet eerst dc beer worden geschoten, vóórdat zijn huid kan woeden verkocht. UTRECHT Bij het schoonmaken van een sloot langs de spoorbaan is gistermiddag dicht bij de kruising van! tu ulnen utrechtAmersfoort en Het 10-jarig wielrijdstertje B. P. Utrecht MaliebaanHilversum in Leitplager werd dodelijk gewond toen Blauwkapel een onontplofte vliegtuig- het op het Haarlemmercircuit in bom uit de Tweede Wereldoorlog ge- Amsterdam onder de wielen van een vonden. vrachtauto terechtkwam. DOOR Den Haag leeft op het ogenblik in grote spanning. Maandag 1 novem ber zal een nieuw leven in onze stad beginnen. Verscheidene wijken worden dan ontdaan van vertrouw de bus- en tramlijnen en nieuwe haltes zullen ergens te vinden zijn. Die nieuwe haltes kunnen we nu al gaan opzoeken, want bij ieder halte bord staat te lezen hoe het worden zal. Dus is menige Hagenaar nu Maandag 1 november fiets doen; niet de bromgebruikers; niet pa met de auto en ook niet tram- en buslijnen zijn in Den kou te zitten. De bijstandswet garan deert dat. Maar de luxe van een taxi is echt niet in elk budget onder te brengen. En die taxi wordt welhaast nood zakelijk voor een ieder, uit welke wijk ook. die zich met een koffer naar het station S.S., dat het oosten van ons land voor de Hagenaars opent, begeeft. Moge in vele plaatsen het stati onsplein het knooppunt van talloze het proefwandelen, uitkienend wat mevrouw met het kleine wagentje, nu de beste, of de minst beroerde Wel veel mensen met kleine kinde verbinding wordt. Het plan Lehner, daarop heeft de Haagse gemeente raad het aangenomen, houdt in, dat vier wielen niet elke Hagenaar op 500 meter van wagen. Den Haag is een stad met het verkeer vige tippel koffertorsend! Het is allemaal in kannen en krui- Kcn. 1 November valt de klap en begint de wandeling. De hervorming Straten met van de H.T.M. is dan een feit. kamers We wachten het met spanning af. eenzame levens gesleten worden. En het spannendste zal zijn of lijn zijn huis een halte vindt. Dat is dus zeveneneenhalve minuut lopen. Voor een stadsmens een ongelooflijk oorden kan eind. Daar kunnen mensen in rusti- pensions waar op ger woonoorden om glimlachen, maar de leef- en vooral de woon- Een keertje naar de stad, omstandigheden in de stad zijn nu eenmaal heel anders dan elders. De wandeling naar de halte en later van de halte naar huis is dik- vervoer. Omdat ze de tijd hebben is zoals nu met lijn 7 op dit traject het wijls onderdeel van een lange tocht. Voor gezonde flinke mensen is een zoek bij familie of kennissen is de be- 3, die dan naar en van het station de Laan van Nieuw-Oostindië het extra eindje lopen zo erg niet. HHIH Maar.... dan moet ook het extra wandeling ook nog niet het beetje vriendelijk zijn, want anders len. Als men toch aan het reorga- ergste. Maar, zo denk je, wie maken is het thuisblijven geblazen. Bij de niseren is, dacht ik zo.... het open- ouderdom behoort dikwijls een smal- Een goed vervoer bij een station oer? Niet de stoere kna- le beurs. Zeker, er behoeft geen oud- is ook een visitekaartje van een meisjes, die het vlugger per je honger te lijden of zelfs in de stad! AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) 1JET Britse ultimatum, dat nu aan Rhodesië 11 is overhandigd, geeft het illegale bewind van Smith nog een kans, op eervolle wijze de vorig jaar begonnen revolte te beëindigen. Gaat Smith er niet op in, dan ontstaat een ernstige situatie, die ook voor de rest van 'Blank Afrika' niet zonder gevolgen zal blijven. Een nieuwe factor in de crisis is, dat Engeland zijn plannen openbaar zal maken, zodat ook de blan ke bevolking van Rhodesië kan zien, wat haar wordt aangeboden om toepassing van zeer scherpe sancties te voorkomen. Zou de censuur van het Smith-bewind dit verijdelen, dan zullen Britse vliegtuigen wellicht pamfletten uitwerpen. Voorwaarden De Britse voorwaarden wijken in geringe mate af van wat op de Gemenebestconferentio werd afgesproken. Smith moet het ontslag van zijn illegale kabinet aanbieden aan de Britse gouverneur sir Humphrey Gibbs (die totdusver tot machteloosheid is gedoemd). Gibbs zal dan Smith onmiddellijk herbenoemen als premier om een interimkabinet op brede basis te vormen. Daarin moeten ook blanken uit de oppositiepartijen alsmede enige met-blanken zitting hebben. Deze laatsten behoeven niet noodzakelijk Afrikaanse nationalistische leiders te zijn. De normale politieke activiteit zal dan worden hervat. De Afrikaans» leiders moeten worden vrijgelaten, als zij beloven in overeenstemming met de grondwet te zullen handelen en intimidatie als politiek wapen te vermijden. Smith moet vervolgens met Engeland onderhandelen over eoa constitutionele oplossing voor het vrijmaken van de weg naar een meer derheidsregering. Dit zal gebeuren zonder tijdslimiet en op basis van da constructie van 1961 met haar beperkte kiesrecht. De oplossing moet tenslotte worden goedgc- Goeclkeuring keurd door de blanke én de zwarte Rhodesicrs. Een onafhankelijke commissie uit hot Gei ïere- best zal hiertoe de publieke opinie in Rhodesië onderzoeken. Als deze commissie een gunstig oordeel geeft, zal aan Rhodesië onafhar-kellikheid wordèn verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9