TV Grote show in paleistuin voor vluchtelingenhulp en Chefarine „4 ^uzzelhoek RADIO EN TV STEUNEN VN-ACTIE SUCROSA is fantastisch! SUCROSA DE GOUDEN BARK Joos Brandt Vos 7 TOEXSDAG 19 OKTOBER 1966 Ds. C. van Rij Jirecteur Convent van Kerken LVERSUM Met ingang van November is tot directeur van het Invent van Kerken inzake radio- en jevisiediensten benoemd ds. C. van j, gereformeerd predikant te Zaan- m. Ds- Van Rij is 50 jaar. Hij volgt J. Ozinga op. die voorzitter is ge- jrden van de NCRV. Tijdens de in- irkperiode van ds. Van Rij zal dr. ringa nog betrokken blijven bij de ding van het CVK. Aanklacht tegen AVRO-reporter AMSTERDAM De besturen van Anti-rassendiscriminatie klub RK) en de African students union (therlands (ASUN) voelen zich bele- {d door een uitlating van AVRO-re- rter F. van Houtert in een interview .Vrij Nederland. Zij hebben bij de (icier van justitie een klacht inge- ind. Een deel van de gewraakte passage |dt: „Ik heb het zelf ervaren dat die insen (bantoes) een geur hebben die or blanken niet zo prettig is." De fcturen vragen de officier een vervol- ïg tegen de heer Van Houtert te wil- j instellen. ilagwerkstudio voor loncertgebouworkest (AMSTERDAM Met een welluiden- gongslag heeft de wethouder van mstzaken, de heer W. Polak, dinsdag- ddag de slagwerkstudio in het Con- Hgebouw geopend. Naast de bekende igwerkinstrumenten zijn er onder »er koebellen, een tam-tam en Thai- fcd-gongs. De studio staat open voor •igenten, componisten en voor leerlin- o van de twee Amsterdamse conser- toria. Ook is de studio beschikbaar or andere muziekscholen. ielangrijke vooruitgang lij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen In één faS/et helpen snel en doen wonderenI K kennis van pijnbestrijding is in k loop der jaren groter geworden. Ir is vastgesteld waar en hoe pijn jntstaat en men heeft geleerd pijn e meten. Men heeft kans gezien de (ferking van een der oudste pijnbe- trijders door toevoeging van daar- ia ontdekte middelen belangrijk te fersterken. Eén der bestanddelen is et betrouwbare maagmiddel Che- irox, dat een teveel aan maagzuur eutraliseert. De combinatie is ide al om pijn of griep snel en doel- reffend te bestrijden. lorlzontaal: 4. onder, 5. voorwerp om zeis aan te zetten, 6. drie stuks, 3. fsonen, 7. beneden in iets. verticaal: 1. verandering, 2. liniëren, 3. lenering (volkstaal). plossing vorige puzzel Horizontaal: 1. veste. 5. lans, 7. mergel, mantel, 10. sa, 12. maat. 13. niets. 14. d. 15. die. 16. R.T., 17. et. 18. vee. 19. I 20. netel. 21. voor. 22. tl, 23. streek, staart, 27. aria, 28. geste. Vertikaal1. vr, 2. smaad. 3. tent. 4. ert, lelie, 6. al, 8. genie. 9. mantel, 10. iok, 11. aster, 12. meent, 15. delta, 18. ta, 19. toets. 21. vere, 24. rag, 25. si. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILLVERSUM Nu het on mogelijk is gebleken om op maan dag 24 oktober a.s., de Dag van de Verenigde Naties, de wereld actie voor hulp aan vluchtelingen in Azië en Afrika in te luiden met een alle werelddelen omspannend televisieprogramma in uitwisse ling via communicatiesatellieten, zullen in ieder deelnemend land radio en televisie eigen speciale programma's uitzenden om een grootscheepse geldinzameling te stimuleren. In Nederland zal dit gebeuren door reportages van een grote Elizabeth Arden (75) overleden NEW YORK Elizabeth Arden Gra ham, stichtster van de cosmetica-zaken van haar naam, is gisteravond te New York op 75-jarige leeftijd overleden hartaanval. Haar maatschappij heeft fabrieken, kantoren en zaken in de VS, Canada, Europa en Latijns-Ame- rika. In Kentucky en Arizona had Eliza beth Arden twee boerderijen waar zij persoonlijk vele prominente vrouwen, onder wie Mamie Eisenhouwer, een schoonheidsbehandeling gaf. Zij reken de 1400 gulden tot 2100 gulden per week voor een behandeling. Israël: Nobelprijs voor Agnon JERUZALEM Volgens radio-Israël heeft de Israëlische schrijver Samuel Jo seph Agnon '79) de Nobelprijs voor let terkunde 1966 gewonnen. Hoewel de Zweedse academie voor letteren morgen pas officieel bekend zal maken wie de gelukkige is. ontleende de Israëlische radio deze wetenschap aan een verzoek van de Zweedse staatsradio en -televisie om vast een portret van Agnon samen te stellen. Premier Esjkol en president Sjazar van Israël hebben de officiële toekenning niet afgewacht. Zij complimenteerden de au teur. die onder het pseudoniem Shai schrijft. Agnon zelf bleek wat sceptischer: „Vanmorgen voelde ik me nog geen Nobelprijswinnaar. Afwachten maar." Uit Stockholm kwam geen officiële re actie. In de boekhandels zijn wel plotse ling boeken van Agnon verschenen. Kort geding tussen Haagse Post en VN AMSTERDAM Ik kan me tot dusver nog niet zo geweldig opwinden wat ik in de betrokken passage in de reportage heb gelezen. Dit zei de president van de rechtbank, mr. U. VV. H. Stheeman, bij de opening van het kort geding, dat een redacteur en een "-redacteur van de Haagse Post heb ben aangespannen tegen de uitgeverij in Vrij Nederland. Het gaat over een reportage van V.N. 'er een bijeenkomst van oud-SS-ers in West-Duitsland. Van de president wordt gevraagd Vrij Nederland te ver bieden in het weekblad mededelingen te doen van de strekking, dat de eisers ex-leden van de Waffen SS hebben gewaarschuwd tegen Vrij Nederland dat hun boek (over de SS) een ande strekking zou hebben dan een objec tieve documentatie, op straffe van een dwangsom van 5.000 per overtreding. Uitspraak 25 oktober. Hulptroepenweg uit Amsterdam AMSTERDAM De bijstand, die de marechaussee en de rijkspolitie aan de Amsterdamse politie in de afgelopen maanden heeft verleend, wordt inge krompen. In totaal zijn 120 man naar hun onderdelen teruggekeerd. Er zijn nu nog dertig man marechaussee en dertig man rijkspolitie in de hoofdstad. Mocht het nodig zijn. dat de bijstand wordt ver sterkt. dan kan de hoofdcommissaris van politie binnen de twee uur het nu weg getrokken personeel tot zijn beschikking hebben. show, welke die avond wordt ge geven in het park van paleis- Soestdijk, waar Tini Boltini een enorme circustent mag opbouwen voor de ontvangst van de konink lijke familie en tweeduizend ge nodigden. Het programma zal worden gecomple teerd met film- en geluidsdocumentai res over Tibetaanse vluchtelingen in India en Nepal, aangezien de in Neder land en enkele andere Europese landen verzamelde giften speciaal voor deze slachtoffers worden bestemd. Ook zullen zowel NRU en NTS, die de uitzendingen verzorgen, gedurende het programma korte reportages over het op gang komen van de actie in verschillende plaatsen van het land, in voegen. Het zou wel goed zijn, wanneer u deze avond vrij hield om een van beide programma's te volgen. De Ned. Radio Unie is dan via Hilversum II van 8.05 tot 11 uur in de lucht, de NTS komt van 8.20 tot plm. 11 uur op het scherm over Nederland I. De uitzendingen dragen de titel „O- ver naar Soestdijk." De NTS-reportage gaat over het Eurovisienet naar verschillende landen in Europa, die de ze geheel of gedeeltelijk overnemen. Om 8.50 uur wordt in de cir custent het startsein gegeven voor de actie. Hier is Mies Bouwman gast vrouw... en wie zal het beter doen dan Zij? tele- De uitzendingen van radio visie lopen parallel, voor zover het de reportage van de show betreft. Via ei gen reportagewagens elders in het land zullen verslaggevers laten horen en zien, hoe de actie verloopt. Vele bekenden Aan „Over naar Soestdijk" werken vele bekenden mee. Voor het gespro ken woord via de tv zijn aanwezig Toni Boltini, Willem Duys, Nic Heizen- berg, Frans de Kok, mr. G. B. J. Hilter- man, Henk Neuman, Koos Postema, René Sleeswijk en Pier Tania. In de show van circus, ballet, gooche- len, klassieke en lichte muziek en zang j treden o.a. op Cora Canne-Meijer die; door George van Renesse wordt bege leidt, leden van het Ned. Danstheater. Frans Brüggen, Anner Bijlsma, Gustav Leonhard, Fred Kaps, Corrle Brokken, Mllly Scott, Johnny Lion, Rob de Nijs en het orkest van Max Woiski. Leen Timp zorgt voor de regie. Het radioprogramma kan worden on derbroken door uitzendingen van concert, dat rechtstreeks komt uit het hoofdkwartier van de Ver. Naties in New York; daar speelt dan het orkest van Pittsburg onder leiding van Willi am Steinberg werken van Dvorèk en Wil la-Lobos. Tussen 10.40 en 11 uur laat de NRU verder horen een gesprek van Peter Schroder met dr. J. G. de Beus, buiten gewoon en gevolmachtigd ambassa deur. hoofd van de permanente Neder landse vertegenwoordiging bij de V.N. Eurolight De NRU-radiouitzending wordt die avond besloten met een programma van lichte muziek onder de titel Euro light, dat van 11 tot 11.55 uur te be luisteren is via Hilversum I. Eurolight is een uitwisseling van lichte muziek programma's tussen landen bij de Euro pese Radio Unie aangesloten. Ditmaal wordt een uitzending van de Deense omroep overgenomen. Men hoort topnummers uit de jaar- produktie van Radio Kopenhagen. (ook voor hem!) NRU: meningen over verkeerszaken (Van o e radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Ned. Radio Unie vraagt vrijdagavond a.s. (Hilversum I, 9.35 uur) belangstelling voor een docu mentair programma, gewijd aan de Ne derlandse vcrkeersrechtspraak. Rob Maas heeft hiervoor meningen verza meld bij enkele leden van de staande magistratuur en die zullen ten gehore worden gebracht. Jaarlijks staan vele tienduizenden verkeersdeelnemers voor de rechter om zich te verantwoorden voor gemaakte fouten van meer of minder betekenis. „Het recht moet zijn loop hebben" is daarom de naam van de documentaire. Maar de vraag wordt gesteld, of de grote toevloed van schuldigen en het feit dat leden van de rechterlijke macht zelf verkeersdeelnemers zijn, de objectiviteit van de rechtspraak niet in gevaar kunnen brengen. Meningen over dit alles kunt u wachten van prof. mr. G. E. Langemei- jer, procureur-generaal van de Hoge Raad, mr. J. van Konijnenburg, kanton rechter in Utrecht, mr. P. J. Dyijx, substituut-officier van justitie in Den Bosch en mr. E. C. Goudsmit, advocaat in Amsterdam. r. Goedgekeurd door de N.V.S. zonder saccharine, voor de slanke lijnt NTS: voetbal in eigen tijd (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM —De NTS begint al vruchten te plukken van haar initia tief, de wekelijkse filmavond op Ned. 1 de maandag naar de woensdag te brengen. Nu heeft zij rustig de op 26 oktober a.s. een rechtstreekse reportage uit Madrid op Ned. 1 te brengen: de voetbalontmoe ting Real Madrid (Europees kampioen) Penarol (Zuidamerikaanse kampioen). Voor de vele fans van dokter Kildare, die op de vaderlandse televisie is teruggekeerd, hier een foto om uit te knippen en boven het bed te hangen. Richard Chamberlain speelt al jarenlang voor de Amerikaanse tv de rol van de sympathieke jonge arts, wien alles gelukt in het grote moderne ziekenhuis waar hij zijn werkterrein heeft. Zoals U weet zit hij nu midden in de problemen van drie assistenten, die bij hem in opleiding zijn. Zondag avond a.s. komen er moeilijkheden in het toch al zo bewogen huwelijksleven van een van de drie. De jonge echtgenote eist verlof voor hem, maar dokter Kildare ziet geen gelegenheid, hem dat te geven en nu pakken de wolken zich samen boven de schom melende huwelijksboot. Maardokter Kildare zou de sympathie van de kijkers verliezen, als hij de zaak niet wist te redden en dus komt het wel weer op zijn pootjes terecht. VANAVOND TE ZIEN j uur jeugdstrip „Mijn vrienden in de wereld": Ling Wang uit Hongkong. 3 uur voorzetting van het verhaal Mona. uur Han Lammers presenteert „Inburgeren": het recht op informatie. 3 uur Hitchcock-film ,,U spreekt met Uw moordenaar". Ned. 2 VPRO 1 uur eerste deel van het jeugdfeuilleton ,,De avon turen van Tom Sawyer. uur humor in de muziek is het onderwerp voor Con cert voor jonge mensen, een programma van de Amerikaanse componist-dirigent Leonard Bern stein. 3 uur Randfiguren: de in 1960 overleden Franse dichter Paul Fort en zijn werk. uur nabespreking van de teach-in over de toekomst van het christendom. VANAVOND TE HOREN Hilvei i I NRU en NCRV 7.30 uur Leger des Heils. 8.15 uur Concertgebouworkest concerteert onder directie van Jean Fournet, George van Renesse is solist ln het 20ste pianoconcert van Mozart (stereo). 10.40 uur Poëzie om te zingen: woordenwisseling over een nieuw lied. 11.20 uur nieuwe platen. Hilvei i II VARA 7.30 uur kunstrubriek. 8.05 uur Trammelant in Loeren aan de Hor. 8.55 uur Dorus praat en zingt. 9.35 uur politiek vragenvuur. gericht op dr. J. G. H. Thans. 10.00 uur opnamen van Louis Amstrong. 10.55 uur jazz-magazine. door - 3 - In die tijd kon Mei er gewoon niet toe komen iets te doen. Hij zat in de winkel bij de steiger, waar oude Wendel de baas was, en rookte talloos vele sigaretten. Of hij kraamde er revolutionaire theorieën uit waar de mensen van het Basselt niets van hebben moesten. Leda leefde in voortdu rende zorg over hem, want zijn haat tegen de man die hij had willen doden, was nog niet geblust. Als hij naar het vasteland overstak met een kleine boot, die Jord voor hem gekocht had, zat Leda in angst tot hij terug was. Er is iets verkeerd met Mei, zei ze. En Jord gaf dat toe. Ja. er is iets in hem kapot, zoals in een raderwerk iets kan breken. Het loopt dan slecht of helemaal niet, maar het kan hersteld worden. Hoe. dat wist Jord ook niet, maar als het erg moeilijk werd thuis, haalde hij het boek uit de kast, wat op alle reizen en tochten die hij voor zijn huwelijk met Leda gemaakt had, zijn gezel geweest was. Daarin vond hij altijd iets wat hem troost gaf. Leda wist niet of het een bijbel was of zo maar een gewoon boek. Ze had er zelf nooit in gelezen, want Jord sloot het altijd weer weg en het kwam haar voor dat het hem zo lief en eigen was, dat zelfs zij er niet naar vragen mocht Het gebrokene zal worden geheeld en het verslagene opgericht, zei hij. Of: Wat zal een mens vrezen, die uit het eeuwige gekomen is en tot het eeuwige zal weerkeren en God is met hem. Mei werd meestal kwaad als hij Jord zulk dingen hoorde zeggen, maar Leda onthield ze en ze probeerde er kracht uit te putten, zoals haar man dat deed. Toen Mei het niet meer aan kon. moesten ze hem laten gaan. Leda maakte zichzelf verwijten dat ze niets voor haar broer had kunnen doen, maar Jord zei, dat het goed was. Als Mei de wereld leerde kennen en de grote verscheiden heid van mensen die daarin leven, zou hij wel genezen. Hij voer mee met een vissersboot die hem aan een vreem de kust afzette. Daarna hoorden ze weinig meer van hem, terwijl de jaren vergingen. Jord blijft bij de deur staan, het duurt even voor hij Mei herkent. Maar dan steekt hij zijn hand uit en met een paar grote stappen is hij bij hem. Wel, zegt hij, dat doet me plezier. Ik heb altijd tegen Leda gezegd als ze in tranen was om jou: hij komt terug. Zijn grote handen grijpen Mels schouders, terwijl de honden van vreugde blaffen. En Mei ruikt de sterke lucht van vis en van zeewater, die Jord aan zijn kleren mee draagt. Zoveel eerlijk plezier straalt er van de grote man dat het is of de kamer lichter en ruimer wordt. Geef ons nu wat te eten en te drinken, Leda. Want ik heb honger en ik denk dat je broer ook nog wel iets bergen kan. Jord doet alsof hij een grapje maakt, maar zijn blik glijdt onderzoekend langs het magere lichaam van Mei en dan kijkt hij Leda veelbetekenend aan, terwijl die bezig is met het eten op tafel te brengen. Ze hebben, al behoren ze dan tot het armste volk van de wereld, volgens Mei, voldoende in huis. Zowel vlees als vis, bruin en wit brood en verse groenten. En om te drinken is er bier en melk. of koffie en zelfs nog een fles wijn, die Jord midden op tafel zet. Mei haalt de droge kleren uit zijn reiszak en verkleedt zich waar de anderen bij zijn. En dan beginnen ze te eten. Ze zien aan Mei dat hij erge honger heeft en Jord is wel zo wijs niets aan hem te vragen. Als Mei iets los wil laten over de jaren die achter hem liggen, zal hij dat uit zichzelf wel doen. Op de rustdagen liggen de vissersboten met hun bruine en grauwe zeilen in de baai, die van de rivier het land inloopt. In het begin is het water diep maar tegen het einde vervloeit het in drassig land, dat langzaam hoger glooit tot waar het huis van Jord Munde staat. Het kreupelhout dat aan de noordzijde bijna tegen de muren groeit, strekt tich uit tot aan de baai. Er loopt een kronkelpad doorheen, waarlangs Mei gaat om zijn neef te zoeken. Ze hebben elkaar nog niet ontmoet, want Hemmer komt thuis als het hem zint, op ongeregelde tijden. De regen van de vorige dag heeft de bodem week ge maakt, maar nu de zon schijnt, voelt de lucht warm. In de struiken is bedrijvigheid van vogels en eronder is de donke re aarde bedekt met bloeiende primula's. Hemmer is bij zijn boot, die half op het droge ligt. Het ls dezelfde boot die Jord destijds voor Mei heeft gekocht, alleen is de kleur anders. Hemmer heeft hem geel geschil derd met blauwe biezen, zodat hij van verre zichtbaar is. (Wordt vervolgd) Tien radioconcerten Residentie-orkest (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Voor dit winterse! oen zal de AVRO tien concerten, te geven door het Residentieorkest en een keur van instrumentale en vocale so listen, opnemen en uitzenden. De reeks wordt dondcrdag(morgen)avond geo pend met een concert onder leiding Willem van Otterloo, met medewer king van de pianist Michel Blok en het Ned. Filharmonisch koor. Deze uitzending komt morgenavond tussen 8.05 en 10.30 uur op Hilversum II en is stereofonisch te beluisteren. Johan en Alverman i half uur eerder (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het is de NTS geble ken, dat de wekelijkse uitzending van I het kinderverhaal ..Johan en de Alver man" (zondag via Ned. 2) een beetje aan de late kant op de beeldbuis komt. Daarom wordt de uitzending met In gang van zondag 23 oktober a.s. een half uur vervroegd. Om 7 uur verschijnt Jo han met zijn avonturen In t vervolg ai op het scherm. Het vrijgekomen halve uur tussen 7.30 en 8 uur wordt voorlopig opgevuld met een uit zes delen bestaande Engelse docu mentaire „Wie zijn toch die Britten"'" TELEVISIE VANAVOND: D« bo.r j.ri) ad 19.30 Mona. films*rie. 19.35 soviutera: een film van het Prinses Beatrixfonds. 20 00 Journaal en weeroverzlcht. 20.20 Ultz. van dc ARP. 20.30 Inburgeren. 21.00 U spreekt met Uw moordenaar, speelfilm (Belde keuringen: 18 Jr.). 22.40 - 22.43 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 kort. Vpro: 20.01 De ■■RMP^WIP Sawyai (dl. 1). 20.30 Concert v. jonge mensen. 21.20 Randfiguren. 21.20 De toekomst van het Christendom. NTS: 22.05 - 22.10 panorama. 18 55 Stereo: Lichte orkestmuziek (gr.). 20.15 NRU: Stereo: Concertz-bouwonc. en solist. Ncrv: 2240 Nwj 22.40 Voordr. en muz. 23.20 Stereo: Platennleuws. 23 55 - 24.00 18.00 Nwa. 18.15 Act. 18.20 Uit zend. v. d. PdvA. 18.30 Lichte gramm. m. oraaije. 18.08 Danaork. 19.30 Am' staal kaart. 20.00 Nws. 20 1.» Tramme lant ln Loeren s/4 Hor. •adlo- feulll. 20.55 Ik lo ip door het land, licht progr. 21.10 Lichte gramm. 21.35 Pol Pleite vragen- d. Jeugd. 22 00 Me- Lichte Mute topn i. Instrumentaal VWiVWO.NH 740 - 742 Nws. 745 weging. 8.00 Nws. 8.10 Klats, gramm. 840 Nws 8.32 V. d. hulsvrouw. 3.35 Waterstanden 940 Schoolradio. alitelten. .3 05 Oude kamen ir.l. 13.45 Voor mofoonmuzlek. 18.10 Spoi briek. 18.30 Voor de tw 7.00 Nws. en oc ndgym. Lichte gramm. Vj-.o: 7.35 tatle. Avro: 8.00 Nws. 8.10 8.15 Lichte gramm. (8.30 - 8.33 Dc groenteman). 8.50 Morgen wijding. 0.00 Seml - klassieke orkestmuziek (gr.). 9.40 Lichte gramm. v. oudere luisteraars 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00 1142 Nieuws). 12 00 Promena- 11.00 Nws. 11.02 13.00 Nws. 13x 14 00 Nws. 14.02 KRO: 15.00 N 15.03 Sport. de - orkest. 1247 Med. land- en tuinbouw. Zelfstandig zijn en blijven. !c 1240 ■NMiMPlin 03 Tlenermagazlne. 17.00 17.05 - 18.00 des pcètes; fi; La fète des fleur*; Vous qui pasaez sans me voir; L Jour ou la plule vlendrs Bourn; CannonbalJ; Jazz m blues; Qu'U fait bon vlvre: Old I Bullerias de Terremoto; Tety; Willow and car- Sentimcn- Hlfh penter; Paria

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7