Niet links en niet rechts maar nergens reheimzinnigheid *ond conferentie PARTIJ LANDSBELANG IN HEUSDEN: Geschenk: mini-boek M. Bouhuys en T. Blom ontvangen de prijs Krasse Indiaan wilde strijdbijl opgraven Demon dwong Tsafendas tot moord op Ver woerd Vestdijk kans op Nobelprijs Een of zes weken vóór Spelen in Mexico zijn DINSDAG 18 OKTOBER 1%6 (Van een onzer verslaggevers) HEUSDEN Het kleine zaaltje van de voetbalvereniging Heusden ziet blauw van de rook: een tiental grote sigaren ro kende mannen, verhit door een felle discussie. Eén van de aan wezigen zet zijn abrupt onderbroken betoog kracht bjj door hard op de tafel te slaan. Een laatkomer werkt met smaak een grote omelet naar binnen: we zjjn op een vergadering van Neêrlands nieuwste politieke aanwinst, de Partjj Landsbelang. „Wij moeten het hebben van de niet tevreden mensen" „De Partij Landsbelang wenst een rege ring. aangepast aan het volkskarak ter en in een vorm. die aan de be hoefte van onze tijd voldoet. Zij wenst een doelbewuste politiek, die gericht is op het welzijn van de ge meenschap. Zij wenst dit te bereiken op streng democratische wijze en er kent daarbij de rechten van de Het zou een passage uit het basispro gramma van de PvdA, de KVP of de WD kunnen zijn. Dat is het niet. Het is het ontwerp basis-programma van de zoveelste Nederlandse politie ke partij. „Er is behoefte aan 'n groepering, die werkelijk de belangen van alle mensen behartigt," zegt de heer Geurts van Kessel, initiatiefnemer en voorlopig „leider" van de partij. „De laatste verkiezingen hebben duidelijk aangetoond, dat de mensen het niet eens zijn met de manier waarop de •huidige partijen, inclusief de opposi tie, politiek bedrijven." is juist dat politiek instellen dat fu nest is", verduidelijkt hij. „Wij zijn een partij die voor allen is, niet al leen voor rechts of links." De laatste weken wordt ons landje overstroomd door nieuwe partijen en stromingen. Hoe denkt Landsbelang over Tien over rood, D-66 en de „pro gressief rechtse" partij van Koe koek-afvallige Stam? Zullen al deze nieuwe groeperingen het niet voor Landsbelang bederven? „Nee," zegt hij, zelfbewust en volko men zeker van het grote resultaat dat hij en de zijnen bij Kamerverkie zingen denken te behalen. „We heb ben nu al veel succes. Ik verwacht dat we als een grote groepering uit die verkiezingen zullen te voorschijn komen." Dat wil de heer Gruyters (ex-WD'er) ook. Die wil meteen de derde grote partij worden. Succes Of de initiatiefnemers van de nieuwe partij het willen of niet, uit het ont- werp-programma blijkt dat Landsbe lang rechts van het centrum staat. Het akkoord over Nieuw-Guinea moet worden uitgevoerd. „De Pa poea's hebben er recht op", zegt het ontwerp. Er is voor elk wat wils: reorganisatie van het radio- en tv-bestel, la BBC); beloften, aan Indische Neder landers en Ambonnezen gedaan, na komen; bundeling van activiteiten ten aanzien van de recreatie, het in evenwicht brengen van onze export positie. „Wij gokken niet op ontevreden mensen," zegt het ontwerp-program- ma. „Ontevreden is negatief. We moe ten het hebben van de niet tevreden mensen. Dèt is positief." Als we weg willen gaan komt de burgemeester van Eelde binnen. „Dat bedoelde ik daarstraks met succes," zegt de heer Geurts lachtend. Het geschenk voor de Kinderboekenweek (26 oktober tot 5 november) is dit jaar „het kleinste sprookjesboek", een kabouterboekje onder de sprookjesboeken. De afmetingen zijn 4,5 bij 32 cm. Het boekje bevat zes sprookjes, verzameld door Jannie Daane: Het lucifersdoosje (Annie M. G. Schmidt), De prinses op de erwt (Andersen), De parkieten (Eleanor Farjeon), Hoe de strohalm, het kooltje vuur en de boon samen de wereld ingingen (Grimm), De panter in de valkuil (Afrikaanse volks verhaal), De Zwolse Blauwvingers (P. de Zeeuw J. Gzn.) en Het laatste verhaaltje (Mies Bouhuys). Samen met een klein loepje is het boekje verpakt in een ech lucifersdoosje. Aantal pagina's 128; oplage 125.000 exemplaren. De 31 vierkleurenilllustraties zijn geknipt en getekend door Mance Post. Dit originele mini-geschenk is gratis in de boekhandel ver krijgbaar wanneer men in de Kinderboekenweek voor vijf gulden aan kinderboeken besteedt. Het bewijs Kopstukken in Moskou sMOSKOU Het gonst hier geruchten, na de aankomst verscheidene buitenlandse hunistische leiders en hun nisters van defensie. Tass, het Jficiële Russische persbureau peldde wel het arriveren van deze Jstukken, maar zei er niet bij [at het doel van hun komst is. gist: wordt het een commu- ^tische topconferentie, of een censge- "c actie van de landen, die de Sow- trouw zijn tegen de ideolo- kche houding van China, of is er een tngrijke ruimteproef op handen, rote deelname voetbaltornooi op Spelen '68 IURICH De internationale voetbalfede- le (FIFA) heeft voorlopig 66 inschrijvin- ontvangen voor het voetbaltornooi van Olympische Spelen 1968 in Mexico. Hoe- 1 de inschrijvingstermijn zaterdag was •eken. is liet mogelijk dat zich deze nog enkele landen aanmelden, e lijst van ingeschreven landen ziet er volgt uit frlka (15): Algerije. Kameroen. Ethiopië, ina, Guinea. Libië, Madagaskar. Mali. iritlus. Marokko. Soedan. Tunesië. Oegan- Egypte, Gambia. zië (13): Formosa. Hongkong, India. Indo- lë. Iran, Irak. Israël. Japan, Zuld-Korea. Philippijnen. Thailand. Zuid-Viet- (11): Bermu- lubliek. Guate- i. El Salvador. Staten. Amerika (8): Bolivia. Brazilië. Chili, ia, Equador, Paraguay. Peru, Urugu- aropa (19): Albanië. Oostenrijk. Bulga- Tsjechoslowakije. Engeland. Finland, mkrljk. Oost-Duitsland. West-Duitsland, d-Slavië. Portugal en Zweden. ingeland met elftal IK tegen N.-Ierland ■ONDEN iEngeland zal zaterdag Iclfast voor de intcrlandvoetbalwcd- jd tegen Noord-Ierland met hetzelf- elftal aantreden, dat in juli het tor- i om de wereldbeker won. de wedstrijd die wordt gespeeld r groep acht van het Europees kam- tnschap voor landenteams komen elf spelers die toen West-Duitsland j sloegen, weer voor het eerst samen het veld. Het is voor Engeland de >te officiële landenwedstrijd na het *ldkampioenschap. opstelling luidt: Banks, Cohen en son, Stiles, Jackie Charlton en ore, Ball, Hurst, Bobby Charlton, at en Peters. Rusland verwerpt begroting van VN 1EW YORK Rusland heeft giste- de ontwerp-begroting voor 1967 de VN verworpen omdat de orga- itie teveel geld aan overbodige za- uitgeeft. Afgevaardigde Koelebia- vond het te gortig, dat de kosten het secretariaat 75 miljoen dollar lokken van de 123 miljoen lie de volgend jaar denkt nodig te heb- De aanwezigheid van de ministers van defensie zou kunnen wijzen op po gingen tot een gecoördineerde hulpver lening aan Noord-Vietnam te komen. De voornaamste bron van speculatie is wel de aanwezigheid van de Roeme nen, die immers in het Russisch—Chi nese ideologische verschil een mid den-positie hebben gekozen. Volgens A.P. komen de volgende grie ven van het Kremlin tegen het beleid van Peking ter sprake: de Chinese weigering om met het Sowjetblok samen te werken bij de hulpverlening aan Vietnam; de houding van Peking moedigt het Amerikaanse „imperialisme aan en de Chinese grote culturele revolu tie is een schande voor de naam van het communisme. Diplomaten houden er rekening mee. dat de aanwezigheid van Roemenië een gemeenschappelijke aanval op Peking zal verhinderen. Kleine Olympische Spelen Els Hulsebos op tweede plaats MEXICO CITY De Nederlandse zwemster Els Hulsebos is op de vijfde dag van de kleine Olympische Spelen in Mexico tweede geworden op de 4 x 100 meter wisselslag achter de Ameri kaanse Claudia Kolb. Toty Heukels ein digde met grote achterstand op de vijf de plaats. Mieke Jaapies wilde niet achterblij ven. Tijdens de kanowedstrijden in de K-2-klasse veroverde zij met de Poolse Antonowicz het zilver. Fedor den Hertog heeft zich in het „Calles"-stadion in Mexico City als eni ge Nederlandse wielrenner geplaatst voor de kwart finales achtervolging op de 4.000 m. Rini Wagtmans en Daan Holst vielen af. terwijl Johnny Brou wer werd gediskwalificeerd. De acht geplaatsten zijn: Jiri Daler (Tsj. SI.) 4.55,6; Giorgio Ursi (It.) 4.56,7; Ian Ingstrup (Den.) 4.57,5; Jiri Kolar (Tsj. SI.) 4.57,5; Frantisek Rezac (Tsj. SI.) 4.58,8; Radames Trevino (Mex.) 4.59,2; Gino Pancino (It.) 5.00,2; Fedor den Hertog (Ned.) 5.01,2. In de kwartfinale werd Den Hertog echter door Jiri Daler uitgeschakeld. „Dat heeft geleid tot het ontstaan van een groepering die we in Nederland nog niet eerder hébben gekend. We hebben veel succes en dat is voor ons het bewijs dat we gelijk hebben," zegt hij zelfverzekerd. En het ontwerp basis-programma dar.? Elke andere politieke partij, de Boe ren uitgezonderd, voeren dergelijke kreten in hun vaandel. De heer Geurts van Kessel, een sympa thiek aandoend mens, die een pretti ge stem heeft, lacht daarom: „Alle andere partijen willen dat wel. maar ze doén het niet. Als ze eenmaal macht hebben, stellen ze het partijbe lang boven het landsbelang; vandaar onze naam." Hoe is hij op het idee gekomen? „In Nederland zijn 500 a 600 splinterpar tijen. Dat is bij de laatste verkiezin gen nog eens duidelijk onder onze neus gedrukt. Ik kwam op het denk beeld al deze partijen onder één noe mer te bregen. Een coalitie der klei nen dus." „Het zijn meest persoon lijke lijsten en groeperingen van Ge meentebelang," zegt hij. „De partij tjes zijn nergens aan gebonden. Dat moet landelijk ook kunnen." Zoals elke zichzelf respecterende partij heeft ook Landsbelang een partijpro gramma opgesteld, zij het dan een ontwerp, waarover men het nog niet met elkaar eens is. Daar staan fraaie dingen in. Zoals „een doelmatige besteding van de staatsinkomens en belastingverlaging voor verschil lende, verdrukte groepen. Minister Vondeling heeft er dus niet veel van terechtgebracht? Het krachtig? „neen" van de heer Geurts spreek! boekdelen. Gezag Er staan meer mooie dingen in: een wijs defensiebeleid, onze internatio nale verplichtingen moeten aan een nauwkeurige studie worden onder worpen. En na die studie? „Mis schien een klein beroepsleger, goed uitgerust," zegt de heer H. C. de Win ter loco-burgemeester van Heusden, die zich in de hoogste regionen van de nieuwe partij heeft weten te neste len. „Eerbiediging van het gezag is heel belangrijk," zegt hij. „Als iemand het woord provo laat vallen breekt een waar pandemonium los. Kreten als „er op losslaan" en „laten wer ken, die werkschuwe langharigen' dreigen de ietwat gezapige sfeer te verstoren. De provo's hebben wel iets goeds in zich," zegt de heer Geurts, maar hij wordt onderbroken door een krachtige vuistslag op de tafel. De koffiekopjes rinkelen ervan. „Lariekoek", roept Heusdens loco-bur gemeester opgewonden uit. „Al die nozems profiteren alleen maar van ons. en schoppen rellen alsof het niets is. Naar een werkkamp moeten ze gestuurd worden." Als de gemoederen wat tot rust zijn gekomen en het mogelijk is dat ie mand alleen kan spreken, ver ontschuldigt de heer Geurts zich: „We zijn het over alle punten nog niet helemaal eens." Kinderboekenweek start 26 oktober AMSTERDAM De Prijzen voor het Kinderboek zijn dit jaar toegekend aan Mies Bouhuys voor haar boek Kinderverhalen (10 jaar en jonger) en aan Toos Blom voor haar boek Loeloedji, kleine, rode bloem (10 tot 13 jaar). De prijzen, groot 1500,zullen op de officiële openingsavond van de Kinderboekenweek in Amster dam op woensdag 26 oktober aan de schrijfsters worden uitgereikt. De Kinderboekenweek, die wordt ge houden van 26 oktober tot 5 november, heeft als thema Kind en Fantasie, sprookjes, sagen en legenden. De Com missie propaganda voor het Neder landse boek zal vooral een actie voeren het kinderboek op de lagere school een betere plaats te geven. Op lange termijn denkt men succes te kunnen hebben door vooral de kweekscholen voor dit onderwerp te Interesseren. Op 25 procent van de scholen is nog geen klasse- of schoolbibliotheek. Daarom heeft men ook het Initiatief van de Rotterdamse mejuffrouw C J. 'an Reenen overgenomen en van haar stedelijke voorleeswedstrijd voor de jeugd 'n landelijke manifestatie ge maakt. In Amsterdam, Rotterdam, Den De heer H. C. de Winter lariekoek Voor allen Waar denkt Landsbelang zich ol stellen. Rechts of links? „Nergens," is het wat wonderlijke antwoord. „Hel RECHTER SPRAK BEJAARDE VRIJ BALTIMORE „Ik ben een Amerikaanse Indiaan, u zult me niet ver jagen. Dit gebied behoort mij toe." Dit riep een verontwaardigde Indiaan, die kon terugzien op 99 levensjaren en die behoort tot de Navajo-stam, de verbaasde politie-agenten toe die hern met zachte drang uit een autobusstation wilden verwijderen. De man, die het recht van zijn voorouders op het volgens hem door blanken bezette ge bied opeiste, werd toch wegens ordeverstoring voor de rechter gebracht. En wat gebeurde er? De rechter hoorde het pleidooi van de beklaagde vol begrip aan en sprak hem vrij met de opmerking: „Op uw leeftijd zou ik er trots op zijn van ordeverstoring beschuldigd te worden". De half opgegraven strijdbijl bleef oa deze wijze woorden op haar plaats. T tv aalf-jarige schrijft hoek VALKENBURG De twaalfjarige Irmgard Smits, die in de eerste klas ulo zit, heeft van een Hoornse uitge ver een contract gekregen voor het door haar geschreven manuscript Blijf lachen, Irmgard. Voorlopig zullen 5000 exemplaren in een kinderboekenserie worden gedrukt. Bekomen van de feestvreugde heeft de jonge schrijfster aangekondigd aan haar tweede boek te zullen beginnen. VEEL GOUD VOOR VS MEXICO De Verenigde Staten hebben tot dusver zeventien eerste plaatsen behaald op de voor-Olym pische Spelen in Mexico City. Dit bleek gisteren, op de helft van het program ma van de „kleine spelen", bij eer telling van het aantal uitgereikte gou den medailles. De Russische sportlieden, die d( tweede plaats bezetten, legden dankzij hun turnafvaardiging beslag op negen gouden plakken. Op de derde plaats komt Frankrijk met acht, waarvan er ■«even bij het zwemmen zijn veroverd. Vera Caslavska zorgde vier maal voor de hoogste eer, hetgeen het totaal voor Tsjechoslowakije op vijf gouden medailles bracht Nederland met zijn oogst van twee gouden medailles deelt met West-Duitsland, Hongarije en Japan de zesde plaats. Man sterft na ruzie om eten DEN HELDER De onderofficier bij dc Marine, de 40-jarige J. F. B„ is gistermiddag bij een echtelijke ruzie om het leven gekomen. De man, die 's middags naar een feestje was geweest maakte zich na thuiskomst zo kwaad op zijn vrouw, de 40-jarige M. M. B.-V. dat hij haar aan wilde vallen. De ruzie, die over het nog niet ge reed zijn van het eten ging de vrouw zat nog aardappelen te schillen liep zo hoog, dat de vrouw op een gegeven moment ter verdediging met aardappelmesje in de richting van nan stak. Hij werd verscheidene malen getroffen en zakte ineen. Een gewaarschuwde marinearts liet de man naar het Liduina-ziékenhuis vervoeren, waar hij kort na aankomst overleed aan inwendige bloedingen. In het huwelijk waren al langer spannin gen. LONDEN Het Britse ministerie van financiën heeft gisteren bekendgemaakt dat de regering van Birma heeft besloten zich uit het Sterllng-gebied terug te trekken. zegd. Maar hij had er ook over gedacht een heleboel andere mensen te doden, aldus dr. Cooper, die met nadruk tegen sprak. dat Tsafendas diens betrekking bt) liet parlement had aangenomen om de premier te doden. Pas op de dag van de moord op Verwoerd had de beklaagde, naar hij zelf verklaarde, twee dolken gekocht, aldus de getuigenis van dr. KAAPSTAD Een demon in mijn binnenste heeft mij gedwon gen premier Verwoerd van Zuid- Afrika te vermoorden. Dit heeft Tsafendas verteld aan dr. Harold Cooper, een psychiater die als ge tuige a décharge gisteren optrad. Tsafendas had dr. Cooper de de mon omschreven als een lintworm, een draak en een slang. De demon had verandering gebracht in zijn leven en zijn handelingen beïnvloed. Tsafendas had dr. Cooper in vier lange gesprekken verteld, dat hjj wist wat hij had gedaan en dat hij terecht zou moeten staan. Maar hij had, aldus de psychiater, de draagwijdte van de toestand en de ernstige consequenties niet kunnen vat ten. Zo had hij bijv. gezegd: „Ik geloof niet dat ik na dit alles vanwege de pu blieke opinie nog ln Kaapstad kan blij ven wonen." Het eerste wat dr. Cooper in de beklaagde getroffen had, was dat MFVirn v. hij zich helemaal geen zorgen maakte i T?" over de ernstige toestand waarin hij was Pr°Bramma van de kleine Olympische geraakt. j Spelen hebben de leiders van de di verse ploegen dc eerste conclusies ge- psychiater had uit Tsafendas trokken wat betreft het probleem num- geen samenhangende verklaring kunnen mer één van de komende spelen: de de moord, j accllmatlsatie op grote hoogte. H Dit was duidelijk: alle zwemmers en zwemsters van buiten Mexico kwamen niet aan hun beste prestaties toe. Het verschil was één twee seconden op de 1500 meter. Het meest typische voor beeld was dat van de 1500 meter, waar op de wereldrecordhouder de Ameri kaan Burton (met 16.41.5) werd versla gen door de Mexicaan Echeverria, die een tijd maakte van 17.40.2 tegen 17.52.00 voor de Amerikaan. Bij de Amerikaanse kampioenschap pen waren de tijden van Burton en Echeverria respectievelijk: 16.41.5 en 17.50.9. De Mexicaan werd daarmee laatste ln de derde serie. De prestaties op de 400 meter vrije slag waren minstens zo Interessant. Bij de Amerikaanse kampioenschappen maakte Burton een tijd van 4.12.4 en Echeverria 4.21.2, terwijl op hetzelfde Haag, Leeuwarden, Arnhem, Nijmegen, Maastricht, Goes en Schiedam kunnen leerlingen van de 5e en 6e klassen van lagere scholen meedingen naar de titel beste voorlezer. Zij moeten drie minu ten uit hun lievelingsboek voorlezen. De landelijke finale wordt op 5 novem ber door de AVRO-televisie uitgezon den via Nederland I. In Den Haag wordt de voorwedstrijd 26 oktober in de aula van het Gemeen temuseum gehouden, in Goes, eveneens op 26 oktober, in de Prins van Oranje Schouwburg en in Schiedam op 27 okto ber in de Gemeentelijke Bibliotheek. De winnares van Rotterdam is al be kend. De tienjarige Marianne Beker van de Berglustschool won met haar voorlezing uit Het Huis in het Poeh-hoekje. van Milne. Nog enkele cijfers: Van de 10.000 nieuwe titels in 1965 waren ruim 1.000 kinderboeken, in geld omgezet 15 pro cent van de omzet (6,8 miljoen gulden). STOCKHOLM De vooraanstaande recensent van het Zweedse Aftonbla- det, Fagerström, heeft Simon Vestdijk een goede kans gegeven als eerste Ne derlander in de geschiedenis de Nobel prijs voor de literatuur te krijgen. Zijn boek Rumeiland is onder de titel Reis naar Jamaica net juist op tijd in het Zweeds vertaald. Donderdag zal de Zweedse Academie der Letteren haar jaarlijkse keuze doen. Fagerström meent, dat het moeilijk is om aan de hand van één boek te beoordelen of Vestdijk een waardig prijswinnaar zou zijn. Hij vindt Vest dijk de vertegenwoordiger van een lite raire gemeenschap, die te lang is gene geerd. De Nederlander heeft er boven dien de leeftijd voor, vindt hij. Vest dijk Is 69. Een serieuze tegenkandidaat is de di plomaat en schrijver (een kansrijke combinatie, dat bleek in het verleden) Asturias uit Guatemala. Hij is bekend als schrijver van sociale romans en sinds kort ambassadeur in Parijs. Filmers tonen werk AMSTERDAM Van 19 tot en met 22 oktober zal in het nationale filmtheater in Londen een aantal films worden ver toond, die werden geregisseerd door Ne derlanders. t.w. Wlm van der Linden, Renee Daalder. Jef van der Heyden, Mat- Ujn Seip, Frans van der Staak. Erik Terpstra, Pim de la Parra, Adriaan Dit- voorst en Wlm Verstappen. Een jury zal de beste film aanwijzen. Enige van deze films zullen in november te New York in het museum van moderne kunsten worden gedraaid. Conclusie van Amerikaanse coach: icrijgen over hét motief Ik heb de indruk, dat hij het zelf niet weet." Jaren geleden, toen ik in Engeland was. heb ik er vaag ever gedacht dr. Ver woerd te doden, zo had de beklaagde ge- HAARLEM Op de Amsterdamse Vaart in Haarlem is gisteren een perso nenauto met drie Joegoslaven in botsing gekomen met een auto uit te gengestelde richting. Een Joegoslaaf kwam hierbij om het leven. De drie gastarbeiders, sinds juni in Nederlartd reden met hun wagen slinge- van links naar rechts en kwamen hierdoor in botsing met de wagen van de 58-jarlge Haarlemmer Z. K. Deze liep een hersenschudding op. Vol gens de polltic verkeerden de Joegosla ven onder invloed van sterke drank. tijdstip ln Europa de Fransman Mosco- nl tot 4.13.6 kwam. Anderhalve maand later vertrokken dezelfde zwemmers in goede conditie naar Mexico, waar zij geheel verschillend reageerden op hek klimaat Langzamer Mosconi was tien seconden langza mer, Echeverria, die steeds ver ten ach ter was gebleven bij de grote Amerika nen en Europeanen, maakte een tijd, die drie seconden beter was dan die bij de Amerikaanse kampioenschappen. De op het laatste ogenblik in Mexico aan gekomen Burton bleef twaalf seconden van zijn beste prestatie verwijderd. De aanpassingsmoeilijkheden warén niet voor allen gelijk. Sommigen pasten zich de eerste dagen goc* aan, maar kregen later last van een tekort aan uithoudingsvermogen. Anderen pasten zich geleidelijk aan. Dat bracht Georges Haines de leider van de Ameri kaanse ploeg tot de uitspraak: „Men moet één of zes weken voor de Spelen In Mexico aankomen. Een tussenweg bestaat er niet"

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7