voor nieuwe ^Stoomcursus raadsleden in Culemborg "besa Drs. Schmelzer (in)formateur? 'populariteit telt niet Vakkennis eerste eis DEZE MAAND 7000 LESSEN DEUR UIT lies en tev Hijskraan Mertens AKTUEEL Oostenrijk wacht op Podgorny's komst R* DINSDAG 18 OKTOBER 1966 (Van een onzer verslaggevers) terbegrafenis ohn Kennedy kSHTINGTON Op 22 novemer, jaar na de moordaanslag in Dal- deizullen de stoffelijke resten aar lent John F. Kennedy naar een lteeir graf (niet ver van het oude) vier sn overgebracht CULEMBORG Een stoomcursus voor gemeenteraadsleden. Zó zou men het initiatief kunnen betitelen van het Studiecentrum Curemborg, dat in 16 schriftelijke lessen kersverse raadsleden de theoretische kennis wil gaan bijbrengen, nodig voor het besturen van een gemeente. Gangmaker E. G. Stoks: „het is een noodzaak gebleken. De gecompliceerde vraagstukken, waarmee het raadslid van vandaag te maken krijgt, eisen een gedegen kennis. En bij zeer velen van de kleine 7000 volksvertegenwoordigers ontbreekt die. Begrijpelijk, want tal van gemeentebestuurders ontbreekt die. Be- Begrijpelijk, want tal van gemeentebestuurders worden vaak zo maar tot raadslid gebombardeerd zonder dat zij ooit met bestuurs- problematiek te maken hebben gehad. Zij worden door partijen naar voren geschoven en zitten dan ineens in de raadszaal. Dikwijls als een kat in een vreemd pakhuis". I langstelling, zeker ook met het oog op het nut. dat de cursus kan hebben voor de gemeenten zélf. In de folder en in de eerste les wordt er ook over ge- j sproken wijst men op de strijd voor j zelfstandigheid, die in vele gemeenten moet worden gevoerd. Deskundigheid van de in de ge meenteraad gekozene is medebepalend voor de uitslag van die strijd", aldus het centrum. „Populariteit of bekend heid zijn thans niet langer meer sterkste wapens van de raadsleden. Amateurisme en dilettantisme zullen de zelfstandigheid van de gemeente niet kunnen verzekeren. Wat geëist wordt, is vakkennis en beheersing van de bestuurstechniek". En dat wil Culemborg alle nieuwko mers in onze 900 gemeenteraden graag geven. Hen te helpen is het doel van studiecentrum. Deze maand krijgen al le 7000 raadsleden de eerste les thuisgestuurd mét de mededeling, dat zij voor 75 gulden kunnen inschrijven voor dc (vier maanden durende) ij iien met zijn twee vroeggestorven O. ren zal het omhulsel van Kenne- prden overgebracht naar een tom een heuvel van de nationale be- ■e^fclaats Arlington. De „eeuwige Cho die bij het tijdelijke graf pt, zal eveneens worden overge- t naar de heuvel, die over de stad ington uitziet, herbegrafenis zal 's nachts, als de iafplaats is gesloten, geschieden. ïtter's catarrh astilles I Alleen bij apothekers en drogisten i@dj Collecte (3) k^Jheer Van Rijswijk verwijt mij tekort schiet in opofferingsge- bewogenheid met de •J e. Mag ik hem dan hoewel 3n*pt ongaarne doe wijzen op achtjarige ervaring als straat kant in Rotterdam, waar dit i de Rotterdamse editie dezer gewag van maakte? Vandaar k meen te weten hoe het pu- reageert op de vele collecten, wine dit jaar al weer hebben ge- Vergeet niet dat er dit jaar op gegeven dag 24 miljoen voor is gegeven. Natuurlijk laat ik vrij om te geven ook op 24 :r. Wat ik alleen maar zeggen om technische en psycholo- e redenen lijkt mij de enige sing één collecte voor alle eet 'ties, maar dan breed opgezet, tijd werking pers, radio, tv) in mei J. Soetens LV jchfdam, Beurzenbeleid hdt der rimatig leest men van ver ingen en optochten van studen- het niet eens zijn met het enbeleid van minister Diepen- Ikzelf en velen met mij ei t ik) zijn het er wel mee eens. nebben graag dat ons belasting- ;oed besteed wordt, dat alleen Jdent die het verdient en nodig zo'n beurs krijgt en niet diege- ►SB lens ouders het studiegeld zelf gemakkelijk op kunnen bren- En anders, heren studenten: rel op je auto's dan maar; in elk cl zing een toontje lager. Ka< 'ijk. M. van Duvvenbode 'ey Fout verleden [VI het gepraat en geschrijf dat chter de rug hebben over me- Adams en anderen die fout tst zijn vind ik een beetje hui- chtig. Natuurlijk, als deze en verkeerd zijn geweest in de 1" g behoren ze niet op -S' aande plaats. Maar w aandacht, zolang er nog hoge lonarissen in Navo-verband Rc^en worden benoemd wier verle- nog veel twijfelachtiger is? Ik e ef slechts te herinneren aan fi- np' 1 als Speidel en von Kiel- fegg. Zo lang mensen als speci- "aatstgenoemde zich geroepen (en de kans krijgen) onze en beschaving te verdedi- staat het er maar slecht 13 onze beschaving en betekent dit _<jpidelijk de ondergang van Tden. Daarom: geen Navo minder Herr Von Kielmpm Herland. «wijk a. Zee, J. Hoek Ruim 80 (onder wie ook academici) hebben zich er al van tevoren voor opgegeven. Zij waren de oogst van een eerste campagne, waarin de volksverte genwoordigers in onze ruim 900 ge meenten een folder werd gezonden met in grote lijnen de inhoud van de cur- De heer Stoks: „dat is niet veel, maar we hopen, dat er veel méér zul len volgen. De meesten staan er wat aarzelend tegenover. Zij denken waarschijnlijk, dat zij door in te schrij ven toegeven, dat zij er niets van afwe ten. En dat is natuurlijk niet waar. Zelfs het meest geroutineerde raadslid komt nog bijna dagelijks met tal van problemen in aanraking, waarmee hij niet direct raad weet". „Belangrijk is, dat het nieuwe raadslid de gemeentetaai leert ver staan, dat hij bijvoorbeeld weet wat hij in commissievergaderingen mag vra- en wat niet (om op de tribune geen hilariteit te veroorzaken), dat hij iets van gemeentefinanciën weet. dat hij weet hoe een begroting in elkaar zit'.'. ;t is maar een bescheiden greep. Vele andere zaken worden ook aan de orde gesteld. Het lesprogramma ver meldt onder meer: ruimtelijke orde ning, sociale zorg en maatschappelijk werk, onderwijs, cultuur en recreatie, de bevoegdheden van de gemeenteraad en de techniek van de raadsvergaderin gen. Dat alles wordt in zestien lessen behandeld, waarbij elke les is aange vuld met een literatuurlijst. De eerste les, die alle raadsleden krijgen, betreft de plaats van de gemeente in ons staatsbestel. Hoewel de cursus schriftelijk is. kun nen de deelnemers toch vragen stellen. Drie docenten zullen die eveneens schriftelijk beantwoorden: de heer H. C. de Wit, burgemeester van Nistel- rode en docent staatsinrichting M. O., de heer J. Buijsse, hoofdambtenaar op de provinciale griffie in Den Haag en de heer F. Satijn, hoofdinspecteur ge meentefinanciën in Heerlen. Tijdens de cursus zullen ook forum bijeenkomsten worden gehouden om veel voorkomende vragen speciale aan dacht te geven. Met nadruk stelt de heer Stoks, dat niet aan politiek zal worden gedaan. „Wij geven de cursisten een basis. Zelf zullen zij de opgedane kennis moeten inpassen in hun partijprogramma. We vragen trouwens niet eens tot welke partij zij behoren. Dat vermijden we bewust." PRAKTIJK Een stoomcursus: meer op de prak tijk, dan op de theorie gericht. Wat de cursisten krijgen voorgezet, is streng geselecteerd. Alleen wat zij direct no dig hebben, komt in de lessen voor; van alle vakken en onderwerpen wat. heer Stoks: „we kunnen de toch niet adviseren maar rech ten of staatsinrichting te gaan stude ren. Hun raadslidmaatschap zou al ver lopen zijn voordat zij daarmee klaar zouden zijn. Deze lessen behandelen al leen het meest noodzakelijke. Wil men weten dan kan men de literatuur lijst raadplegen". VAKKENMS Het centrum hoopt op een grote be- Oorlogsmisdadiger Lanz voor rechter WENEN Een week na het proces- Maurer is gisteren een nieuw proces be gonnen. Voor de rechter verscheen dc 56-jarige Oostenrijker Leopold Lanz. die sergeant bij de SS en chef van de werk plaatsen van het concentratiekamp Tre- blinka (Polen) is geweest. De beschuldiging luidt: moord, wreed heden en medeplichtigheid aan moord op Poolse joden. Lanz werkte vier jaar in Treblinka. Volgens de akte van beschuldiging trad hij op met een wreedheid zonder weerga. In de herfst van 1943 zou hij een zwan gere vrouw hebben doodgeschoten en zes moorden persoonlijk hebben bedreven. Lanz heeft al het ten laste gelegde ontkend. Hij zegt nooit in een concen tratiekamp te zijn geweest hij heeft slechts in het arbeidskamp in Treblinka gewerkt. Een van de overlevenden uit het con centratiekamp heeft hem een slecht ge humeurde sadist genoemd. Het proces zal ongeveer twee weken Luisteren en.handelen AMSTERDAM De op bromfietsen patrouillerende politiemannen in het nieuwe deel van Amsterdam-West zijn sedert gisteren uitgerust met een porto foon. Ze kunnen nu rechtstreeks contact onderhouden met het politiebureau aan de Lodewijk van Deijsselstraat. Dit kan ook als ze te voet zijn, daar het apparaat op de rug wordt gedragen. De agent heeft de handen vrij, want de microfoon zit vast; hü kan dus tijdens het contact met zijn basis handelend optreden. Dat deze technische verbetering elders navolging zal vinden, is te verwachten. Gisteren is in de Rue Lept in Parijs de jaarlijkse „langzaamheidsrace" gehouden. Op de foto een van de honderd deelnemende voertuigen, waar van de bestuurder uiteraard helemaal geen fiaast heeft (Vervolg van pag. 1) Blijven Drs. Schmelzer zou bij een benoe ming tot formateur dus alleen een be roep op Cals c.s. kunnen doen om in 's lands belang nog zolang aan te blijven en de besluiten tot Karperontbinding en vervroegde verkiezingen te tekenen. Gaat het kabinet hierop in, dan kan het in ruil voor die bereidheid garan- Voor al diegenen die het echt te druk hebben om hun brieven ook nog te tekenen, heeft een Engel se firma deze handtekening ma chine op de amrkt gebracht. De machine heeft een capaciteit van 300 handtekeningen per uur. Guillaume Finiss, directeur van het Institut International des Brevets, ge vestigd aan de Nieuwe Parklaan 97, is Parijzenaar in hart en nieren, maar weet zo langzamerhand in Den Haag ook goed de weg. Hij is als het ware weekforens tussen Parijs en Den Haag. Gisteren hoopte hij vrouw en dochter ook in het Haagse te introduceren inplaats daarvan was hij eenzaam gastheer op de ontvangst in hotel Des Indes van de deelnemers aan de in ternationale vergadering van het in stituut. Ziin vrouw was namelijk plot seling ziek geworden en de dochter liet de plicht van ziekenverzorgster voorgaan boven die van het assisteren van haar veder. Waarmee overigens haar vader het volkomen eens was Een gezelschap van octrooideskundi gen uit zeventien landen, leden van octrooiraden vertegenwoordigers van grote industrieën praten met elkaar over documentatiesystemen en uitwis selen van gegevens. Als volmaakte leek op dat gebied schiet je er een paar aan. je moet toch trachten wij zer te worden. En dan gebeurt dat wonderlijke dat wildvreemden opeens je een brok van hun leven vertellen. Ze uit de anonimiteit van gewichtige afgevaar digden mensen worden. Hij stelt zich voor als Lawrence, uit St. Paul. Min Duitsland komen, zegt hij: „Ik ben in Duitsland geboren Je denkt dan nog: „Zijn ouders emigreerden Misschien toen hij heel klein was Een mensenleven Als hij belangstelling voelt vertelt hij verder: „Het was 1939, mei. Toen ben ik weggegaan. Eerst naar Straats burg, toen door Frankrijk getrokken naar Calais. Met de boot naar Dover Ik weet nog hoe ik op Victoria Sta tion aankwam. Het perron stroomde leeg en ik stond er met mijn twee koffers Ik verbeeldde mij dat ik Engels kende en toen een man mr aansDrak. waar ik niks van verstond zei ik: „Yes". Maar toen hij mijn koffers pakte 'en ik snapte, dat het me geld zou gaan kosten, riep ik gauw „No". Waarop hij weer een heleboel zei. waar ik geen letter van begreep. Na een0 wist ik. dat ik geen woord Engels sprak en zonder dat geen stap verder kwam. Toen heb ik drie maanden lang elke dag een kaartje gekocht voor een doorlopende bioscoopvoor stelling. Als de deuren opengingen stapte ik binnen en bleef tot ze slo ten. Ik zocht zorgvuldig de films uit die bijvoorbeeld familieverhalen wa ren. Geen musicals, geen cowboys. Ik luisterde en keek. Praatte langzamer hand stilletjes mee. Zo heb ik Engels geleerd. Toen een baantje, 's avonds avondschool. De oorlog brak uit. In 48 ben ik naar Amerika gegaan". „Ooit in Duitsland teruggeweest"' Zijn donkere ogen kijken me aan en ik weet niet of het met spot of helm wee is, dan antwoord hij: .Ja. ik was bij de Britse strijdkrachten Ik ombeer zijn leeftyd te schatten, hij kan niet veel ouder dan vyfenveertig zijn. Lawrence de Amerikaan. Eens een schooljongen op een verlaten per ron: een soldaat tegen het regime, dat hij ontkwam: nu een zakenman van 'ormaat. Wat later praat hit met anderen iver octrooien en microfilms, zijn specialiteit. Maar mij lijken die in gewikkelde zaken opeens heel onbe langrijk. Wat natuurlijk ook weer niet billijk is Verpletterd ties eisen, die het de ministers moge lijk maken om een aantal dringende kwesties af te doen en eventueel be langrijke beleidsbeslissingen te nemen, die hen door de situatie worden opge drongen (loonproblematiek e.d.). In dat geval zou de demissionaire status kun nen worden opgeheven. Heeft het beroep in eerste instantie geen uitwerking, dan is er voor drs. Schmelzer geen andere uitweg dan die van de vorming van een overgangskabi net. Dat plaatst hem voor grote moei lijkheden. Op deelname van KVP- er AR-bewindslieden uit het kabinet-Cals mag hij niet rekenen, want die zijn (voorlopig) solidair met hun PvdA-col- lega's, die in elk geval medewerking zullen weigeren. Dat betekent, dat de formateur voor zijn interimploeg andere KVP'ers en a.r. moet zien aan te trekken en boven-1 dien (als hij er geen minderheidskabi net van wil maken) ook nog c.h. en (of) liberalen. Lukt dat niet, dan zal hij zijn toevlucht moeten nemen tot de vorming van een zakenkabinet met po litiek kleurloze figuren. Slaagt drs. Schmelzer niet en moet hij zijn opdracht terug geven, dan zal hoogstwaarschijnlijk opnieuw een be roep op het kabinet-Cals worden ge daan, ditmaal door de Koningin zelf. naar men aanneemt. In dat geval wordt het voor Cals c.s. natuurlijk moeilijker om te blijven weigeren. Zij staan dan ook sterker bij het stellen van eisen. De reden waarom niet reeds nu een koninklijk beroep op het demissionaire kabinet is gedaan is waarschijnlijk deze, dat de solidariteit van de ploeg dan zwaar op de proef zou worden gesteld. Met name de PvdA en zijp ministers weigeren im mers in dit stadium pertinent een ver zoek om aan te blijven in welwillende overweging te nemen zolang niet eerst de KVP en haar fractieleider een po ging hebben gedaan de crisis op te lossen. Het kabinet heeft vandaag vergaderd om enkele lopende zaken af te doen. Vorige week vrijdag kwam men daar niet aan toe, omdat toen de crisissitua tie alle aandacht opeiste. (Vervolg van pagina 1) Naar verluidt heeft het bondsbestuur van het NKV bij zijn advies aan de heer Mertens tevens overwogen, dat een bedanken voor het partijbestuur 'an de KVP op dit moment het NKV de kans ontneemt zijn oordeel over het beleid van de Kamerfractie te geven in het partijbestuur en de partijraad, die op 12 november bijeenkomst. De heer Mertens heeft de indruk dat NKV-vertegenwoordigers in de KVP-Kamerfraetie hun stem naar eer geweten hebben bepaald en al het mogelijke hebben gedaan om de kabi netscrisis te voorkomen. De belangen van de arbeiders zijn -door deze crisis geschaad, aldus de heer Mertens. Hoe de katholieke arbeiders daarop zullen reageren, interesseert hem minder Daarvoor is de KVP-fractie verant woordelijk". zo verklaarde hij nadruk kelijk. Toen de persconferentie nog moest j beginnen, verliet de loonpolitieke secre taris van het NKV. de heer F. van der Gun. haastig de vergaderzaal. Hij moest naar een vergadering van het dagelijks bestuur van de KVP in Den Haag. De heer Van der Gun is vice-voorzit ter van de KVP. NEW YORK Russische ruimte vaartexperimenten hebben geen slacht offers geëist. Aldus NASA-directeur James Webb in een vraaggesprek in het tijdschrift Look. Alle inlichtingen waarover wij beschikken wijzen erop dat zij evenveel zorg hebben gedragen voor het welzijn van hun kosmonauten Het gebouwtje, dat veel groter dan het stuk gebogen buis was, werd ge heel versplinterd. De slachtoffers moesten onder het staal en het hout vandaan worden gehaald. Een paar etenstrommeltjes, kopjes, een tas en een klomp die verspreid in de ruïne lagen herinneren er aan dat daarvoor vyf mannen zich veilig wanend, had- geschuld. Onmiddellijk is de hulpploeg van het bedrijf met de sirene gewaarschuwd. In Rotterdam nam de politie maatrege len om een snelle doortocht van de ziekenwagens te garanderen. Tot nog toe waren bij de nieuwbouw van bedrijf geen ernstige ongelukken ge beurd. De bedrijfsarts dokter J. Lamce- ris uit Gouda was op nauwelijks dertig meter van de plaats waar het ongeluk gebeurde. Hij heeft onmiddellijk dc ge wonden verzorgd. KVP-BESTUUR ACHTER BELEID KAMERFRACTIE DEN HAAG Het dagelijkse bestuur van de KVP heeft zich gisteravond na beraad achter het beleid van de Tweede Kamerfrac tie gesteld. De doelstelling van de fractie is duidelijk gericht geweest op het bereiken van een gezonde economie. De motie van drs. Schmelzer. aldus het bestuur, had ten doel tenminste de noodzakelijke inkomsten voor dc begro ting '67 te verzekeren en te hoog oplo pende uitgaven voor '68 en latere jaren zoveel mogelijk te beperken. Het bestuur meent voorts dat de frac tie zich niet kon beperken tot een waarschuwing, zoals zij die ook vorig jaar reeds tot tweemaal toe terecht tot de regering heeft gericht Verantwoordelijkheid De Volksvertegenwoordiging en dus ook de KVP-fractie heeft in ons demo cratisch bestel haar eigen verant woordelijkheid. Hoewel de motie boven dien geenszins tegen de huidige rege ringscoalitie was gericht, bleek een cri sis niet te vermijden. Dit wordt door het dagelijks bestuur betreurd. Maar het is van oordeel, dat de fractie onder de huidige omstandig heden en met het oog op grote belan gen, die voor ons volk als geheel en voor de minst draagkrachtigen in het bijzonder op het spel staan, niet anders kon handelen dan zij heeft gedaan. Vele raadsleden achter noodraad DEN HAAG In de afgelopen da gen hebben tal van leden van de Boe renpartij die zitting hebben in gemeen teraden laten weten, dat zij zich van het hoofdbestuur distanciëren en zich scharen achter de „noodraad". Drie Bredase raadsleden hebben voor de partij bedankt, van wie er twee ook in de Provinciale Staten van Noord-Brabant lztten. De drie heren zullen wel in de raad blijven zitten. De drie Leidse BP-raadsleden heb ben zich ook achter de „noodraad" I geschaard. Ook zij blijven lid van de j raad. Het Schoonhovense raadslid H. J. Bosma heeft niet alleen voor de Boeren partij bedankt maar ook voor het raadslidmaatschap. Van de vier Amsterdamse BP-ge- meenteraadsleden hebben zich er zo als gemeld twee bij de „noodraad" aangesloten. Verder nog: vier raadsleden uit Hil versum. drie uit Bussum, twee uit Bla- ricum, een uit Huizen (NH), een uit Naarden en een uit Utrecht Bij het afladen voor een munitiedepot is gisteren in Milton (V.S.) een vracht wagen met munitie in brand gevlogen en geëxplodeerd. Twee personen werden ge dood en twee anderen liepen ernstige ver wondingen op. Vier huizen werden ver woest. het munitiedepot vloog in brand. De naaste omgeving werd ontruimd uit vrees voor nieuwe explosies. Cadeautje inpakken? fcesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werk! 'T PLAKBAND DAT KLEEFT! (Van een onzer redacteoren) TTET bezoek van de Russische president Pod- gomy aan Oostenrijk zal nu van 14 tot 21 november doorgaan. Ter elfder ure werd het bezoek vorige week uitgesteld in verband met een verkoudheid van de president. In Wenen is men blij, dat het bezoek naar de tweede helft van november is verschoven. Deze week wordt herdacht, dat tien jaar geleden de Hongaarse opstand tegen de Russische overheersing begon, die begin november door de Russen werd neer- Oorzaken Zoals men weet, bevinden zich in Oostenrijk talrijke uitgewezen Honga ren. De aanwezigheid van Podgorny zou de Oostenrijkse autoriteiten voor grote moeilijkheden hebben geplaatst. De regering wil alles doen om de (sinds het Staatsverdrag van 1955 be staande) goede verhouding met de Sowjetunie te handhaven. *yraiag' z'c^ *^an5 echter af. of de verbetering in de betrekkingen met Moskou zich zal voortzetten. De economische en culturele activiteit van Wenen ten opzichte van de landen in Zuidoost-Europa zou kunnen den er een merkbare verkoeling in de verhouding tussen beide lan- Voor een mogelijke verkoeling kunnen ver schillende oorzaken worden genoemd. Zoals de ,val van Chroesjtsjef. wiens politiek om Oos- tenryk zelfstandigheid te hergeven van het begin af door andere Rus sische leiders werd bekritiseerd. De persoonlijke waardering die Chroesj- tsjef en de vroegere Oostenryk.se kanselier Raab blijkbaar voor elkaar hadden, had de relatie tussen Moskou en Wenen tot iets meer dan een zuiver zakelijke gemaakt. De zaken liggen thans anders. Dc nieuwe kan selier, Klaus, is nog nooit in Moskou geweest. Hij kreeg overigens nooit een uitnodiging. Men zegt dat de ascetische Klaus de Slaven niet begrijpt waardoor persoonlijke contacten meer kwaad dan goed kunnen doen, K Verder is er de Oostenrijkse toenadering tot SCnPPppr de Europese economische gemeenschap. Mos- 4 k°u heeft het nooit onder stoelen of banken ge stoken, dat dit voor de Sowjetunie een schending van het Staatsverdrag van 1955 en van de Oostenrijkse neutraliteit betekent. De Russische kritiek is de laatste tyd scherper geworden, vooral sinds de socialisten uit de r«- VOOr 0nze astronauten- «er>ng zijn verdwenen. De (r kl Oostenrijkse Volkspartij van Klaus Webb. geert nu alleen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5