Evolutietheorie kan kerk miljoenen gaan kosten Em noord voor vandaag Missouri - lutheranen in tweestrijd Uw probleem is het onze... Synode had Schoolslag niet mogen steunen Predikant, strijder voor integratie, vermoord Kerken gaven ruin 2 ton voor TurkijcJ Cals wist nauwelijks van motie DINSDAG 18 OKTOBER „Maakt n dan niet bezorgd tegen de dag van morgen, want de dag van morgen zal zijn eigen zorgen hebben; elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad." Deze woorden worden door Christus gesproken in de Bergrede, maar aanvaarden we ze wel als van Hem? Moeten we niet bezig zijn altijd te zorgen voor de dag van morgen. Een scholier zit te blokken want morgen komt er een proefwerk. Een werkgever bereidt het werk van zijn arbeiders voor, want anders lopen er misschien een paar niets te doen en dat zou geld kosten. Bedoelt Christus dat? Ik geloof het niet. De bijbel laat steeds weer zien dat we voor morgen mogen en moeten zorgen, maar ons tegen morgeii geen zorgen mogen maken. En tussen die twee is een geweldig verschil. Het ene wil zeggen: klaar zijn op de plaats te staan waar God ons heeft gesteld. Het tweede is bij de pakken neer gaan zitten en ons laten overweldigen door tcat we vrezen dat komen zal. Heel nuchter zegt Christus: elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad. Iedere dag heeft zijn eigen problemen, zijn eigen verzoekingen. Maar voor iedere dag geeft God Zijn genade, Zijn kracht. God lost vandaag niet de problemen van morgen op. Zijn overwinning moet iedere dag weer ontvangen worden. En iedere dag moeten we opnieuw de moeilijkheden in geloof onder ogen zien in de wetenschap dat Hij bij ons is, dat Hij ons wil laten delen in Zijn overwinning. Klaagliederen zegt: Gods goedertierenheden zijn iedere dag nieuw. De genade voor morgen ontvangen we morgen pas. We lezen vandaag: 2 Timotheus 4 9-22. Zielsverhuizing populair in Duitsland (Van onze kerkredactie) STUTTGART Meer dan tien pro cent van de Duitsers gelooft in de mo gelijkheid van zielsverhuizing na de dood. De enquêteurs stelden twee vragen. Op de eerste vraag „Hebt u wel eens van de opvatting gehoord, dat er een zielsverhuizing moet zijn. dat dus de j ziel na de dood in een ander lichaam trekt?" antwoordde 67 procent van de ondervraagden bevestigend. De i tweede vraag „Gelooft u er in?"i - A werd alleen aan deze 67 procent (grootste lutherse kerken in Ame- gesteld. Het bleek, dat elf procent erjrika is een strijd ontbrand over in geloofde. 47 procent niet. terwijl !de evolutie-leer, die deze kerk Seld™""1 ZiCh Va" ultspraak enkele miljoenen dollars kan gaan (Van onze kerkredactie) NEW YORK In een van de De „gelovigen" in zielsverhuizing trof fen de enquêteurs vooral aan onder oudere mensen \n mensen uit lagere milieus. Vrouwen waren veel sterker vertegenwoordigd dan mannen. Bij onkerkelijken lag het percentage be langrijk hoger dan bij protestanten en rooms-katholieken. die ongeveer even sterk vertegenwoordigd wa; NEW YORK De Algemene Ver gadering van de VN heeft gisteren Botswana en Lesotho toegelaten als 120e en 121e lid van de organisatie. De twee landen zijn ongeveer twee weken geleden onafhankelijk geworden; voor dien waren zij de Britse protectoraten Beetsjoeanaland en Basoetoland. ROME Vierentwintig ambtena ren en ex-ambtenaren van het ministe rie voor toerisme en het theaterwezen zullen binnenkort voor de rechtbank verschijnen op beschuldiging van ver duistering en machtsmisbruik. Brieven die niet xjjn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Bestaan er geschriften over de Parijse organist en compo nist Alexandre Guilmant (1837 1911)? Antwoord: Zijn vrienden schre ven een In memoriam. uitgegeven door Tribune de St Gervais (1911). Verder is er The organ works of Guilmant, door Eage Field-Hull, NMR oktober/november 1914. Hij schreef twee symfonieën voor orgel en orkest, 8 sonaten en 25 werken voor liturgische doeleinden. Verzoek van lezeres: Kan iemand me helpen met te melden waar een yoghurtplantje te krijgen zou zijn? Mij werd gemeld dat het niet meer +U de handel is. Hulp van lezers: Verschillende le zers hebben gereageerd op hetgeen we schreven naar aanleiding van een vraag over een tramongeluk. Met de hulp van deze lezers en de RTM kunnen we de volgende inlich tingen verstrekken: In de tweede wereldoorlog is er inderdaad een ernstige frontale botsing geweest tussen een tram van en een tram naar Spijkenisse. Zij kwamen el kaar tegen op enkelspoor. doordat een van de machinisten was doorge reden in plaats van te wachten op een wisselplaats. Voorts was er 22 november 1955 om 16.25 uur een botsing tussen een tram en een met bieten beladen vrachtauto op de Blaakseweg onder M(jnsheren- land. De lading bieten schoof te gen de tram en drukte de hele hou ten bovenbouw, waarin zich onge veer 20 passagiers bevonden, van het onderstel. Het geheel kwam te recht op het rangeerterrein er naast De vrachtauto werd meegesleurd en raakte de hefboom voor het omzet ten van de wissel, die omsprong. Het voorste wielstel van het rijtuig was rechtdoor gegaan, het achterste reed op het nevenspoor. Hierdoor werd de tram geremd en kwam spoedig tot stilstand, tot heil van de passagiers, die uit het eerste rijtuig waren gedrukt en tussen het wrak hout en de bieten op het nevenspoor lagen. Een passagier werd overre den en overleed ter plaatse. Onge veer 26 werden min of meer zwaar gewond. Een andere lezer schrijft dat het slachtoffer een Numansdor- per was. die werd gedood door de klap van de auto. „Openbare" onderwijzers protesteren kosten. Het is de 2,7 miljoen leden tellenden Lutherse kerk (Mis- souri-synode) De positie van deze kerk is enigszins te vergelijken met die van de Gereformeerde kerken in ons land. Evenals deze hield men zich tot nu toe buiten de oecume nische beweging, maar is er sprake van een sterke heroriën tatie. Evenals in ons land komt deze her oriëntering ook uit in een nieuwe bena dering van de eerste hoofdstukken van Genesis, waarbij de eigen universiteit in de Missouri-lutheranen, de Valpa- liso-universiteit te South Bend (India- i) een belangrijke rol speelt. In 1963 publiceerden twee hooglera- ;n van deze universiteit, dr. William R. Bloom en dr. Karl Krekeier, een leer boek voor biologie. De laatste is tevens theoloog. In dit boek wordt gesteld, dat er veel voor pleit, dat de mens lichame lijk en geestelijk afstamt van voor-menselijke voorouders. De schrij vers stellen, dat Darwin in wezen ge lijk had en pogen dan een brug te slaan tussen creatie en evolutie door te spreken van „theïstische evolutie". Daarmee gaat dit boek in tegen de „Korte Verklaring van de leerstellige positie" van de Lutherse Kerk (Missou- ri-synode). Want in de vijfde para graaf van dit geschrift, dat het bin- (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De „Vereniging van christen-onderwijzers aan overheidsscholen" is het er niet mee eens dat het moderamen van de hervormde synode een aanbeveling geschreven heeft'"1 ^_.n",.1J?aar_,^eJra1n^e^'e^t'ü1. voor de actie Schoolslag. Het de Bijbel, als „doelstelling" is opgege-|^ ven: „Het ohristelijk onderwijs in ons land heeft een groot belang bij een algemene en goedgerichte propaganda I in de gezinnen via pers, radio en tele-| visie, speciaal ook voor de jongere ge-| zinnen. Hoeveel onkunde, misverstand en vooroordeel bestaat er niet. speci Snoep verstandig eet 'n appel dend karakter heeft van een belijdenis geschrift. wordt gezegd: „Wij leren, dat God hemel en aarde geschapen heeft, en dat op de wijze en in de tijd, die in de Heilige Schrift (speciaal in Genesis 2) vermeld wordt, namelijk door het almachtige scheppingswerk en in zes dagen. Wij verwerpen elke leer, die het scheppingswerk, zoals dat in de Schrift geleerd wordt, ontkent of be perkt. In onze dagen wordt het ont kend of "beperkt door hen, die beweren (zogenaamd uit eerbied voor de we tenschap), dat de wereld in aanzien kwam door een proces van evolutie; dat is, dat zij zich in onmetelijke tijd perken min of meer uit zichzelf ontwik keld heeft." FONDS De strijd is nu openlijk ontbrand naar aanleiding van het Eben Haëzcr-dankoffer. Het is de gewoonte in de Missouri-kcrk, dat ieder lid op zijn verjaardag een bijdrage geeft aan dit fonds. Per jaar wordt zo veertig miljoen dollar bij elkaar gebracht. Bij het vaststellen van de verdeelsleutel bepaalde de synode onlangs, dat 2,5 procent van het Eben Haëzer-dankof- fer naar de Valparaiso-universiteit zal gaan. Vele leden willen daarom niets eer bijdragen aan het fonds. Het district Ontario heeft de presi dent van de synode gevraagd maatrege len te nemen tegen de schrijvers van het boek of anders de universiteit van dit fonds uit te sluiten. Als dit niet voor het eind van dit jaar is gebeurd, „zullen de gemeenten beslissen, wat hun relatie tot het Eben Haëzer-dankof- fer zal zijn". Ook in andere districten worden acties voorbereid tegen wat men moent de „apen-evolutie". De president van de universiteit, dr. O. P. Kretzmann, heeft al laten weten, dat hij niet van plan is het boek of de twee hoogleraren te laten vallen ten behoeve van de „fundamentalistische elementen in de kerk". Synodepresident dr. Oliver Harms schreef echter in het officiële orgaan van de kerk, de Lutheran Witness Re porter: „Wij zullen de leer van welke evolutie-theorie dan ook als dogma tisch feit nimmer tolereren. ...Wat voor literaire vorm de eerste hoofdstukken i'an Genesis ook mogen hebben, het Genesisverhaal vertelt ons historische waarheid. God schiep de wereld en al I wat daarin is in zes dagen, volgens Genesis 1." Zeldzaam concei^ in Moskou MOSKOU Vijftienhonderd n liefhebbers in de Russische ho< j hebben in de grote hal va j Moskou's conservatorium een zé j (concert bijgewoond van kerk uit de historie van de Russische doxe kerk. Het was voor hen een waardige gewaarwording de veei den van het Koor van de Republiek „Ere zij God in den uit een Kerstoratorium te hore gen. Met name de componist 1 anski (eind achttiende eeuw) bl staat het gehoor enthousiast 11 ken. Imigratie Fonds heeft de „OIivj< Noort"-medaille dit jaar uitgereil ds. P. J. Hoekstra, voorzitter va immigratiecomité van dc Christia Snoep verstandig eet 'n appel m christelijk volksdeel noemen?" Daaruit blijkt volgens deze voorstan ders van openbaar onderwijs dat de actie dienstbaar gemaakt wordt aan1 het bijzonder onderwijs. Afwijzen Volgens de brief had de vereniging het juister geoordeeld als dc gehele opbrengst van deze speciale collecte bestemd zou zijn geweest voor onder wijs in de noodlijdende gebieden, onge acht de vraag of dit al of niet doortrok ken is van het evangelie". De vereni ging wil dat het moderamen afwijzend zal beschikken op het verzoek van de Unie om in dc kerkdiensten op 27 no vember in gebed of prediking de actie verzet komt voort uit het feit dat twintig procent van de opbrengst bestemd zal zijn voor het christe- lijk onderwijs in Nederland. De leden van d.eze vereniging van onderwijzers zijn voor het merendeel lidmaten van de Nederlandse Hervorm de Kerk. Zij zijn principiële voorstan ders van openbaar onderwijs. In de brief zeggen zij, met verontrusting ken nis genomen te hebben van de harte lijke aanbeveling zonder voorbehoud, die het moderamen van de hervormde synode gegeven heeft aan de actie. Volgens deze brief suggereert de pu blicatie van de Unie een School met den Bijbel dat het bij de actie gaat om c„. - belangenloze hulp aan het onderwijs in K gedenken, de ontwikkelingslanden. Maar bij nade re beschouwing blijkt twintig procent van de opbrengst bestemd te zijn voor het christelijk onderwijs in Nederland, terwijl een aanzienlijk deel besterrtd is voor het „vrije onderwijs" in emigratie- landen. De Unie houdt ieder jaar een zoge naamde Uniecollecte, waarvan tot nu toe een zeker percentage besteed werd voor steun aan christelijke scholen bui ten Nederland. Deze Uniecollecte is als het ware nu geïncorporeerd in de actie waarvan gehoopt wordt dat hij vijf miljoen gulden zal opbrengen. De vereniging maakt er bovendien bezwaar tegen dat. volgens een medede ling aan de comité's van Scholen met Massale actie vluchtelingen start in tuin van Soest dijk AMSTERDAM Om kwart over acht maandagavond zullen in heel Ne derland 80.000 vrijwilligers een huis-aan-huis collecte houdeh voor Ti betaanse vluchtelingen. Het initiatief tot deze massale hulpverlening aan vluchtelingen in Azië en Afrika is twee jaar geleden uitgegaan van prins Bern- hard. Toen ontstond een Europese sa menwerking om het lot van de vluchte lingen te verbeteren door het treffen van blijvende voorzieningen. Daarom zal maandag een actie, nodig om hiervoor geld bijeen te brengen, starten in zestien Europese landen. Mr. F. J. F. M. van Thie! vertelde gisteren op een persconferentie dat tussen de deelnemende landen een werkverdeling is ontstaan (Mr. Van Thiel Is voorzitter van de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1966). Met Noorwegen en West-Duitsland zal Nederland rich vooral het lot aan trekken van ruim 6000 Tibetaanse ge zinnen, die na de inval van de Chine zen in 1959. de wijk namen naar India en Nepal. Maandagavond zal een film van de NTS laten zien onder welke moeilijke omstandigheden deze mensen Philips-Duphar opende nieuw laljoratorium WEESP „Er wordt in de wereld nog te veel honger geleden, er is nog te veel ellende. Door het stimuleren van aktiviteiten in de ontwikkelingslanden zelf. kan een bedrijf als Philips-Du- phar die landen waardevolle steun verlenen." Ir. Th. Tromp, vice-president van de raad van bestuur van N.V. Philips Gloeilampenfabrieken maakte gisteren deze opmerking bij de opening van het indrukwekkend ontwikkelingslabo ratorium. „pronkjuweel van Weesp", dat meer dan vijf miljoen gulden heeft gekost en is gesticht ten behoeve van de gezondheid van mens. dier en plant. Het maakt deel uit van het complex van Philips-Duphar N.V., de grootste fabrikante van vitamine-D en meer vaccins en preparaten. De openingscere monie werd verricht door minister dr. G. M. J. Veldkamp, die langs elektro nische weg een motor aandreef, die een gordijn openschoof. De vitamine-D wed toevallig ontdekt door de heren Reerink en Van Wijk. twee van Philips' gloeilampenexperts, toen zij in de jaren twintig bezig wa ren met bet realiseren van een kunst matige hoogtezon. Zij ontdekten toen dat men door het bestralen van orga nische stoffen met ultraviolet licht langs synthetische weg vitamine-D kon bereiden, de anti-rachitisvitamine, die l kinderen moest behoeden voor kromme beentjes. Deze ontdekking vormde de basis voor een innige samenwerking tussen Philips en de chocoladefabrikant Van Houten te Weesp, die op zoek was naar een mogelijkheid om gevitamineerde chocoladerepen in de handel te bren gen. Hemmense pastorie ■wordt retraitehuis j HEMMEN De „vrienden van het I retraitewerk" in de Nederlandse Her vormde Kerk hebben een retraitehuis aangeboden gekregen. Het is de oude pastorie te Hemmen in de Betuwe, die na verbouwing plaats biedt aan groe pen van twintig personen. Ds. A. F. L. van Dijk te Purmerend, die reeds vele protestantse retraites geleid heeft, hoopt zich enkele jaren aan het werk in Hemmen te verbinden. Men wil sa menwerken met een kleine ge meenschap in Utrecht, die al regelma tig het getijdengebed beoefent en zich in de communiteitsgedachte verdiept. COLOMBUS, OHIO In een kerkelijk centrum van de stad Columbus, Ohio, is een predikant dood aangetroffen. De politie, die een onderzoek instelde, heeft ver klaard dat de predikant, ds. Spike aangevallen is en met een stomp voorwerp werd neerge slagen. Ds. Spike heeft zich zeer ingespan nen voor de rassenintegratie. Hij was een van de oprichters van de in 1964 gestichte „Mississippi Delta Ministry, die militante ijveraars voor rassenge- lijkheid uitzond. Deze organisatie die sterk gesteund Snoep verstandig eet 'n appel H Zestien man ontslagen Leven op Mars niet uitgesloten SAN FRANCISCO De kans op ele- mentair primitief leven op de planeet Mars is niet uitgesloten. Dr. Kaplan, van het laboratorium voor straal- voortstuwing in Californië, heeft ver klaard dat volgens gegevens die on langs zijn verkregen de hoeveelheid waterstof in de atmosfeer van Mars ruim voldoende is om leven in stand te houden. Deze nieuwe ontwikkeling is mogelijk geworden door Franse ont dekkingen op het gebied van spec troscopisch onderzoek. Evangelie Koerier pas verschenen BRUSSEL Het eerste nummer van het blaadje De Evangelie Koerier, een uitgave van de Belgische Evangelische Zending is dezer dagen verschenen. Eni- tijd geleden mochten wij de komst van deze „renbode" al aankondigen. Dit blaadje, dat viermaal per jaar verschijnt is op aanvrage gratis te ver krijgen bij het (voorlopig) redactie- en administratie-adres: Piasstraat 45, Meise (bij Brussel). In het eerste num- worden Nederlanders opgeroepen (evenals enige tijd geleden in onzei krant al gebeurde) gebrufkfe, maar overcomplete bijbels beschikbaar te stellen voor de Belgische zending. Een reeks adressen wordt vermeld. 13 BAL oi2pv R 1520 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Weesp (wijkgem. N.W.): J. Adr. Visser te Enkhuizen. Aangenomen naar Hilversum (wijk gem. Bethlehemkerk)C. v. d. Steen te Schiedam. Bedankt voor Scheveningen (vac. H. Stolk): L. J. Geluk te Hoornaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer: G. W. H. Ped- demors te Nieuw-Vennep. GEREF. KERKEN (vrygem.) AMSTERDAM Gisteravond is dei Beroepen te Wezep (2e p.p.)- L W G musicus Jaap Spaanderman, tijdens •- -*-• een feestelijke bijeenkomst in de klei ne zaal van het concertgebouw gehul digd ter gelegenheid van zijn zeven tigste verjaardag, die hij dezelfde dag vierde. Vele sprekers schetsten de kwalitei ten en verdiensten van de jubilaris als mens, als kunstenaar, (cellist, pianist, dirigent) en in het bijzonder als peda goog. Ook mevrouw Spaanderman werd in de hulde betrokken. De heer Spaanderman dankte ont roerd voor de zo treffende belangstel ling van de regering en het stads bestuur. Tijdens een receptie, na een huldigingsconcert, kwamen zeer velen de jubilaris gelukwensen aanbieden. werd door de Amerikaanse Raad van Kerken heeft ook uit Europa steun ont vangen. Zo droeg de Nederlandse Her vormde Kerk aan dit werk een bedrag bij van 40.000 gulden. Jaap Spaanderman (70) gehuldigd Blokhuis te Zuidhorn. CHRIST. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN UNIE v. BAPT. GEM. Ds. J. Segaar. predikant te Haulerwijk heeft aan de kerkeraad om persoonlijke redenen ontslag gevraagd. De kerkeraad heeft dit verzoek ingewilligd. Ds. Segaar, die nog maar kort predikant was in Haulerwijk. werd in 1906 geboren en in 1945 in Schiedam in het ambt bevestigd. Hij diende daarna de gemeenten van Winschoten, Den Helder en tenslotte i Haulerwijk. 1 Overzicht van Oecumenische Hulp UTRECHT De Nederlandse fOICfC RPI7\rr,T kerken hebben tot dusver VilVI.i3I.i3 DlVlMiVjl 209.300 beschikbaar gesteld voor hulp aan slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Overzicht De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft een overzichtje gepubliceerd voor de verschillende bijdragen: „wilde gan zen" (IKOR) bracht 80.000 bijeen, de Gereformeerde Kerken 66.000, de Nederlandse Hervormde Kerk 30.000, op giro 5261 (Stichting Oecu menische Hulp Utrecht) kwam 25.000 te staan, de Doopsgezinde Broederschap schonk ƒ2.500, de Re monstrantse Broederschap ƒ2.000, de Evangelisch Lutherse Kerk 2.000, de Unie van Baptisten Gemeenten 1.500 en de Oud-Katholieke Kerk ƒ300. De Gereformeerde Kerken zonden te vens een bouwkundige met een voor het terrein geschikte aruto naar het rampgebied. Winter Voorlopig wordt in Turkije lijk gewerkt aan de tijdelijke her bouw van dc verwoeste woningen van de 100.000 daklozen. Op 1 novem ber begint in het getroffen gebied namelijk de winter en na die datum dalen de temperaturen snel tot 20 a 30 graden onder nul. Aan de Wereldraad van Kerken heb ben de Turkse autoriteiten behalve de hulp bij de tijdelijke herbouw ook de definitieve herbouw van twee dorpen, Tashdibek en Kolhisar, toege wezen. Hier zijn respectievelijk 55 en 60 huizen totaal verwoest. Volgend voorjaar hoopt de Wereldraad met dit werk te beginnen. Met de hulp van de kerken, de zorg voor de tijde lijke huisvesting'in de komende win ter, zowel als de definitieve herbouw van de twee dorpen, is in totaal 900.000 gemoeid. _i MILAAN De 17-jarige Rotterdam- mer B. C. G. is zondag in Milaan gear- j gen van dien resteerd wegens illegaal bezit van twee messen in zijn koffer. Volgens de Mila nese politie wordt G. door de Rotterdamse politie gezocht 9 JERUZALEM Premier Esjkol van Israël heeft gisteren in een verklaring gewaarschuwd dat vergeldingsmaatrege len tegen Syrië onvermijdelijk zijn als dat land zijn sabotagedaden tegen Israël ECONOMIE IN GEVAAR (Vervolg van pagina 1) Schiet het loonpeil in 1967 t door dan kan dit, naar het oorde( de sociaal-economen, rampspoedij volgen voor onze hele economie ben. Als maximale loonsverhogid in 1967 nog verantwoord geacht noemen zij 4 procent Gelet op de) stijging, die de 4 procent in waarschijnlijk te boven zal gaan) kent dit, dat de werknemers get zullen moeten nemen met een hj ving van de zelfde positie of rrd geringe materiële achteruitgang! prijs zou echter aanvaardbaar ziji dat een grotere loonsverhoging weer door nog sterkere prijsstij| zou worden afgeroomd en dan I onze werkgelegenheid gevaarlij afnemen en onze export in een lijke concurrentiepositie zou kome W erkgelegenhei Men acht het in het eigen belai vakbeweging te zijn, thans niet de toonhoogte voorop te stellen, de omvang van dc werkgeleg Het Centraal planbureau voor 1967 reeds een stijgini de werkloosheid tot 2 p voorspeld, maar worden d nen niet in toom gehoudet valt een verdubbeling van dit pe ge te verwachten en zelfs meer. moment wordt het reeds, gelet ontslagen van werknemers en c tingen van bedrijven, moeilijk de werkloosheidsstijging tot 2 te beperken. Wordt door sterke li gingen en dus ook extra prijssti. de economische situatie voor t drijfsleven nog moeilijker dan niet alleen moeilijkheden te vei ten bij de economisch zwakkei drijven maar dan zullen ook g bedrijven aan de loon- en prijsoi keling ten offer vallen met alle onze werkgi valsplannen tegen Syrië heeft en als te ken dat het Israël ernst is, bood Esjkol aan een niet-aanvalsverdrag met dat land ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder HEERENVEEN De Nederlandse brilmonturenfabriek (NBF) te Heeren veen heeft besloten haar 16 man tel lend, grotendeels jeugdig, personeel op korte termijn te ontslaan. Een en an der is besloten na overleg met het Ge- ^LdolbUuaUH!n onanist (Van «"ze parlementsfedactie) DEN HAAG Het kabinet heeft pas kort voordat drs. Schmelzer vrijdagmorgen om half vier zijn motie indiende ge hoord dat de KVP met een eigen motie zou komen. Zodra deze was ingediend heeft premier Cals om schorsing van de beraadslagingen gevraagd, zoals was afgesproken DEN HAAG De samenstellers van met de andere ministers. Dit Tien over rood: Eerst verlangens op tafel Het centrum van de actie die avond' dere landen. is de tent van circus Boltini. die komt te staan in de tuin van paleis Soest- dijk. Daar zullen de NTS en de NRU. televisie en radio dus, een uitgebreid programma bieden aan de ere-gasten van de avond, de Koningin en prins Bernhard met 2000 andere gasten en de vele kijkers en luisteraars, die thuis de gebeurtenissen zullen volgen; en die wonen niet alleen in Nederland, want het programma zal ten dele via Eurovisie worden uitgezonden naar an-jzer hebben gestemd (KVP, WD, CHU Tien over rood (die zeggen Nieuw Links in de PvdA te vertegenwoordi gen) vinden dat de PvdA slechts aan een nieuw coalitiekabinet mag deelne men als de garantie aanwezig is, dat tenminste een voor de verkiezingen be kend gemaakt jantal essentiële verlan gens ook binnen de vierjarige periode zal worden verwezenlijkt De PvdA mag bij het opstellen van haar eisen in geen geval rekening houden met een eventuele coalitie met de KVP, „waar van ten overvloede is gebleken, dat zij een onberekenbare factor in de Neder landse politiek is." Oud-minister Witteveen (lib.) heeft gisteren in Amsterdam gepleit voor de vorming van een interimkabinet waar aan steun moet worden verleend door alle partijen die voor de motie-Schmel I en de kleine partijen). heeft de demissionaire minister president meegedeeld in een vraaggesprek met de Volkskrant. De bewering dat het kabinet de motie-Schmelzer onaanvaardbaar heeft verklaard nadat drs. Nederhorst dit in zijn rede noodzakelijk achtte, sprak mr. Cals nadrukkelijk tegen. „Wij hebben toch geen schorsing meer ge had tussen de verklaring van drs. Ne derhorst en mijn verklaring. En men 'neeft kunnen zien dat ik ook geen druk beraad achter de regeringstafel nodig had om te horen hoe de andere ministers over de motie Schmelzer dachten". Er is tussen de heren Schmelzer en Cals verder geen contact geweest. De premier heeft niet tegen de KVP- ifractieleider gezegd dat het kabinet ga behoren, dan sta ik er niet i boven, aldus de demissionaire minister president. Boersma spreekt Roolvink tegen ALPHEN AAN DEN DUN In te genstelling tot fractieleider B. Roolvink heeft het ar-lid van de Tweede Kamer, drs. J. Boersma, alle lof voor het op- - treden van drs. Nederhorst tijdens het Neen, ik geloof ook met dat het ver-1 Kamerdebat. De PvdA treft geen blaam tandig zou ziin". De premier achtte voor haar aandeel in de kabinetscrisis. zou aftreden als een deel der KVP- fractie vóór de motie van de liberale oppositieleider mr. Toxopeus zou stem men. Wel is volgens de premier tij dens de schorsing van half drie tot half vier minister Luns even bij de CVP-fractie langs geweest. Drs. Schmel zer heeft echter niet geïnformeerd hoe de kaarten voor het kabinet lagen. Premier Cals heeft nog niets van de partij of fractie gehoord. Op de vraag of hij voor het lidmaatschap van de KVP heeft bedankt antwoordde hij: standig zou zijn' het wenselijk om even afstand zaken te nemen en niet onberaden iets te doen. Mr. Cals liet zich niet uit over de vraag of hij eventueel kandidaat wil zijn voor de KVP bij de komende verkiezin gen. Hij herinnerde er aan dat er tussen hem en de Kamerfractie van de KVP een verschil van inzicht bestaat over het karakter van de motie-Schmelzer. Voor de fractie was dit een zakelijke motie. Mr. Cals beschouwde het als een blijk van wantrouwen tegen zijn beleid. De heer Cals zei voorts dat hij voor het kabinet een moeilijke verwachtte. „We staan voor de verkiezingen. In het kabinet gaat het eigene van de partiien nu meer een rol spelen. Den Uyl is lijst trekker van de PvdA. Als premier moet ik het team zo goed mogelijk bij elkaar houden. Als ik tot een of andere groep Drs. Boersma sprak gisteravond voor de a.r.-kiesvereniging in Alphen aan den Rijn. De lezing van drs. Boersma is, dat de heer Nederhorst groot gelijk had toen hij in de naoht van donder dag op vrijdag de motie-Schmelzer on aanvaardbaar noemde voor het kabinet. „Dat was ookzo, want dat was on derhands allang bekend", verklaarde drs Boersma gisteravond. „Het was immers duidelijk, waar de KVP op uit was. En dan moet men niet achteraf komen met inlegkunde." Drs. Boersma. die de KVP volledig verantwoordelijk stelde, vond het merk waardig. dat de fraktie van deze par tij me' haar motie was gekomen, die o uiteindelijk slechts betrekking had opIwikkeling van overheidswege „een paar honderd miljoen gulden. I moment vrijwel geheel ontbreek! De twijfelachtige voordelen, gevolg zullen zijn van enkele p ten meer loonsverhoging, zullen verste verte niet opwegen tegen te sociale nadelen voor tiendui werknemers, die met werklooshei len worden geconfronteerd. Nationaal belan] Een strak loon- en prijsbeleid dig, wil bij de huidige krappe taalmarkt, het liquiditeitspro voor vele bedrijven niet te groot den. Het gaat hier niet meer on partij-politiek belang of een een belang van werkgevers of werkne maar om een nationale zaak. v iedereen belang heeft. Opnieuw eé middelde loonstijging van 6 a cent, welke neerkomt op een kostenstijging van circa 10 pet., zj neste gevolgen hebben, die eer! jaren van moeizaam werken te I gekomen kunnen worden. Volgens de prognose van het' traal Planbureau zal de toenemin de investeringen bij het bedrijf in 1967 ten opzichte van 1966 nihil bedragen. En gering verslf ring van de bestaande situatie J investeringen doen teruglopen tot den het peil van 1966 en de loosheid sterk in de hand werken. Zelfbeheersing Er zijn weliswaar enkele bedj (Philips en de Hoogovens) even» gehele metaalbedrijfstak, waar fl loonsverhoging voor 1967 reeds is L gekeurd, evenals de mogelijkheid nog extra 2 pet. loonsverhoging bir zienlijke prijsstijgingen. Deze L sing zal moeilijk teruggedraaid k»* worden, maar het zou een grote zijn, indien de gehele werknemea beweging zich nu aan deze 5 plusl ging optrekken. In het belang varl nationale economie wordt van deu beweging een stuk zelfbeheersing vraagd in 't welbegrepen eigen tr van de werknemers. Zou de vak» ging toch verder gaan, dan zal ad blijken dat zij haar eigen ruiten! ingegooid, aldus de mening in de! van sociaal-economen. Op deze zelfbeheersing valt j een extra zwaar accent om-Jat de leiding van de sociaal-economisch!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2