Kamer van kabinet moties contra van nota's 'Vorming kabinet ,Onze cijfers zijn niet weerlegd' tijdelijk moeilijk Zegering Hadders Werkgevers tot Veldkamp: WINTERSPORTMODE '66-'67 Op smalle latten, een slank silhouet Lord Moran tekent mens Churchill de Inflatiespook baart Biesheuvel zorgen Man wurgde bijna verkeerde meisje JL VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 (Vervolg van pag. 1) Na hem toonde ook de heer Beer- Ijiink (e.h.) zich weinig tevreden met |de antwoorden die de ministers Cals Irn Vondeling 's morgens aan de Kamer (hebben gegeven. Deze kritiek heeft men van beide »ppositiepartijen wel verwacht maar ;en gaat plotseling rechtop zitten bis KVP-fractieleider Schmelzer aan |het woord komt. Deze leider van de lotste regeringsfractie zegt dan dat bezorgdheid die bij de KVP heerst |nog niet is weggenomen. Vietnam Vervolgens komt de socialist Ne lerhorst aan het woord. Hij verwijt heer Schmelzer dat hij een forse lanval op minister Vondeling heeft ledaan. Dat is niet fair, betoogt Ne- xhorst. ,,De KVP-ministers zwaait wel lof toe maar dat is veel judiger. Die hoeven alleen maar |eld uil te geven terwijl minister Von- iling moet zorgen dat het geld Drs. Nederhorst gaat hierna uit- ïrig op de kwestie Vietnam in. Hij irengt over dit onderwerp een motie tafel, ondersteund door de fractie- iders van KVP, ARP, CHU en WD. it stuk zal met de andere moties het felfde lot delen. Nadat het voorstel lan de heer Schmelzer is aangenomen lomen deze moties niet meer aar irde. De anti-revolutionaire fractieleider ilvink toont zich niet geheel e •vreden met het antwoord var Vooral over de toenemende :n de verscheidene bedrijfs- tingen van de laatste tijd is d< BP ongerust. Hij komt met de vijfde lotie. Hierin wordt de regering iclit zich na het verschijnen var ilfjaarlijkse SER-rapport, in ver ging te stellen met het bedrijfs- •ven. Indien de loonontwikkeling bo de groei van de arbeidsprodukti- iteit zal uitgaan, dient voor 1967 een ingepast dekkingsplan te worden itworpen, aldus de motie Roolvink. De sfeer in de Kamer begint ge leidelijk aan wat meer gespannen te worden. De tribunes blijven stampvol. Drs. Notenboom, de fi nancieel deskundige van de KVP doet de spanning nog meer stijgen. In eerste instantie heeft hij minis ter Vondeling voorgerekend dat de begroting in 1968 een tekort van bijna 700 miljoen zal vertonen uit- (Vervolg van pagina 1] Zij ou zorgen dat de ontvoerders it ziekenhuis konden binnenkomen R. dat er een brancard gereed stond roir het geval de piloot, die een ge inken dijbeen had, niet zou kunnen open. Afgesproken werd dat de ont- oerdc naar ccn bepaalde plaats zoi 'orden gebracht, nl. naar een zieken- uis van de illegaliteit in een klooster. AFSPRAAK Hoewel alles tot in de puntjes was tregeld mislukte het plan toch. om- at de plaatsvervanger van Dijkstra Dijkstra zelf was kort tevoren ge- rresteerd niet met de auto over- ieg kon waarin de piloot zou worden trvoerd. Het plan was zo goed voorbereid, at zelfs de Duitsers op een dwaal- poor waren gebracht. Kalter had de eer Zegering Hadders, een bestuur- van het ziekenhuis, verzocht de itsers schriftelijk te attenderen op aanwezigheid van de piloot. Die rief zou na een bepaalde buslichting 'orden gepost, en in de tijd tussen het osten en het ontvangen van de brief oor de Duitsers zou het ontvoerings- lan worden uitgevoerd. Het tragische dat de heer Zegering Hadders iet meer op de hoogte kon worden 'bracht van de mislukking van het an, waardoor zijn brief in een ver eerd daglicht kwam te staan. De heer Dijkstra heeft in het pro- ®PPBH Sui-iaSaz jaaq ap uagaj saa e zaak precies uit de doeken gedaan, aarna vrijspraak volgde. lijk- sluitend doordat hij diverse kosten naar dat jaar afwentelt. Minister Vondeling heeft in een lijst uitvoerig zijn berekeningsmet hode toegelicht. De bewindsman komt slechts tot een tekort in 1968 van 26 miljoen. De heer Notenboom zegt thans: „Wij handhaven ons be zwaar tegen het tekort van 700 mil joen volledig'. Onmiddellijk hierna schorst de voorzitter de vergadering voor een kwartier. Ook de woordvoerders van de kleine partijen, Lankhorst (pac. soc.), Bak ker (comm.). Van Dis (s.g.p.), Jonge ling (gpv) en Koekoek (bp) tonen zich weinig gelukkig met het beleid dit cabinet. De zesde motie deze avond komt op naam van de communist Bakker. Met steun PSP dringt de CPN er op aan bij het toekennen van rijksstudietoelagen de oude normen van vorig jaar te laten blijven gelden. Nacht vrijdagmorgen een de regering opnieuw aan het woord komt. Als eerste minister Vondeling. De moties van de heren Toxopeus Witteveen noemt hij overbodig. De versnelde inkomstenbelasting wordt reeds heel soepel gehanteerd de financiering van 1967 zijn geen kunstgrepen toegepast. De spanningen zullen naar zijn mening in 1967 ver minderen. De liberale oppositie „ruikt" d< moeilijke situatie waarin het Kabinet dreigt te komen. Prof. Witteveen in terrumpeert minister Vondeling regel matig. De heer Vondeling «begrijpt het ver wijt dat hij de begroting voor 1968 zo belast. In het verleden is ook vaak een beslissing genomen over gro te uitgaven die in de toekomst gedaan moeten worden, betoogt de bewinds man. Als voorbeeld noemt hij de mam moetwet, en de algemene premie- spaarwet. Tegenover de heer Noten boom handhaaft hij zijn standpunt in zake de berekening die bij het opstel de begroting is toegepast. Be kwame economen van andere depar tementen lijn er bij betrokken geweest. Het hele kabinet staat achter de be rekening zoals hij door mij gemaakt is. Het opstellen van eenbegroting is geen „one man show", betoogt de minister. Wantrouwen Premier Cals begint op te merken it er vanavond een „Kamer van mo ties' 'tegenover het „kabinet var ta's staat. Alleen de motie inzake Viet- heeft de sympathie van het kabi net. De motie Toxopeus noemt hij duidelijke blijkt van wantrouwen te gen het kabinet. Van de motie Roolvink zegt hij dat het niet wenselijk is het loonoverleg reeds vooraf door middel van een e in een bepaalde richting te stuwen. De premier wijst er prof. Witteveen op dat een personeelsstop bij het rijk nooit strikt te hanteren is omdat voortdurend vacatures zijn die moeilijk vervuld kunnen worden én telkens rou latie plaats heeft wegens ziekte er dergelijke. Als de regering is uitgesproken is het inmiddels half drie geworden. De heer Schmelzer vraagt het woord. Hy zoekt schorsing van de vergadering voor een uur. De Kamerleden dringen dringen rond de zetel van de .voorzit ter heen. Premier Cals had de heer Roolvink gevraagd enkele punten ir zijn motie nader toe te lichten. Schor sing van een uur betekent een lange vergadering tot diep in de ochtend want eerder op de avond had mei gesproken de bijeenkomst geheel af te maken. Het wordt nu een echte n thonzitting. Voorzitter Van Thiel maak een grapje over „We gaan door tot het einde. Wie flauw valt, die valle flauw", zegt hij. Drie raadsleden weg bij BP BREDA Drie van de vier raadsle den hier van de Boerenpartij hebben hun lidmaatschap van de Boerenpartij opgezegd. Een hunner was bovendien Westbrabants bestuurder. Zij blijven als partijlozen in de raad. Het optreden van de heer Koekoek woensdag in de Kamer had voor hen de doorslag gege- (Vervolg van pagina 1) Vorming van een geheel nieuwe eg voor enkele maanden, bestaan- uit socialisten en antirevolutionai- i (de KVP kan als „brokkenmaker" Jeilijk meedoen), dan wel vorming n een zakenkabinet, bestaande uit litiek-kleurloze ambtenaren e.d., u dan de enige oplossing zijn. Daar- doet zich onmiddellijk de grote aktische moeilijkheid voor hoe kan- laat-ministers voor zo'n interim- oeg te vinden. Naar alle waarschijn- kheid zullen weinig of geen politici reid worden gevonden een zo kort- 'ndig ministerschap te aanvaarden, let o.a. op de langdurige inwerk- riode die de functie zelfs onder deze handigheden vergt. Mede met het oog daarop zal ver- redelijk zware druk op het demissio- ire kabinet worden uitgeoefend om Kamerontbinding en vervroegde rkiezingen toch maar voor z'n ver- twoording te nemen, omdat het be- inr anders volkomen spaak dreigt lopen. Vorming van een geheel nieuw ka- net zonder vervroegde verkiezingen, normaal kabinet dus dat gewoon aan de reeds vastgestelde verkie- "jsdatum in mei van het volgend ar aanblijft en dat zou kunnen be- **n uit KVP, VVD. CnU en evcn- N ook AR. lijkt onmogelijk, omdat VD Vrijdagmorgen half vier. De heer Schmelzer beklimt het spreekgestoelte. De loonpolitiek van de regering heeft thans ons vertrouwen verklaart hij. Mara wij blijven vrezen dat 1968 finan cieel overbelast zal worden. Wij heb ben de regering er niet van kunnen overtuigen dat haar dekkingsmiddelen voor 1967 niet toereikend zijn. Maar de regering heeft ons niet van het te gendeel overtuigd, verklaart de KVP- leider. Hierop dient hij zijn motie in, die in hetb egin is genoemd. Deze motie mag mag niet worden opgevat als een ge brek aan vertrouwen in het regerings beleid, aldus de heer Schmelzer. Zij is ook niet gericht tegen de politieke sa menstelling van dit kabinet. De struc turele deking moet volgens deze KVP- motie worden opgevuld. Weer schorsing Opnieuw wordt dev ergadering ge schorst. De regering wil zich nader be raden. Als re bijeenkomst om vier uur wordt voortgezet houdt men ernstig re" kening met een crisis. Premier Cals maakt een nerveuze indruk wanneer hij aan het hoofd van het kabinet weer de Kamer binenkomt. De heren Toxopeus (lib.); Beernink (c.h.); Bakker (comm.); Jongeling (gpv); Koekoek (bp) en Van Dis (s.g.) verklaren dat hun fracties de motie Schmelzer zullen steunen. De socialistische fractieleider toont zich zeer geschokt door het gedrag van haar coalitiepartner. De KVP heeft het vertrouwe nin dit kabinet opgezegd, aldus Nederhorst. „Een kind in de po litiek weet dat zo'n motie voor elk ka binet onaanvaardbaar is." Het Kabinet zou geen knip voor de neus waard zijn als het nu bleef zit ten. Een verhoging van middelen zal in de indirecte belastingen gezocht moeten worden .betoogt de socialis tische voorman. Dat wil de KPV immers. Maar dat betelcent ook verdere loonstijging en inflatie. De PvdA zal de motie niet steunen. dijk verklaart „namens enige leden van zijn fractie" dat ze Premier Cals zullen steunen omdat ze menen dat het werk van dit Kabinet voortgezet moet wor- Hierop verklaart premier Cals dat hij de motie Schmelzer ziet als een gebrek aan vertrouwen in het kabinetsbeleid. Deze duide lijke stelling kan hem en zijn collega's niet meer redden. Uit de stemming blijkt dat de motie Schmelzer met 75 tegen 62 stem men is aangenomen. Om tien over half vijf, vrijdagmorgen is het Kabinet-Cals gevallen. Voorbij De heer Roolvink zegt eerst het standpunt van het Kabinet te willen horen. De pacifist Lankhorst meent dat een ander kabinet nog minder de sympathie van de PSP zal hebben dan het huidige. Zijn partij blijft de rege ring trou. De KVPafgevaardigde Ver- Clifton Webb overleden BEVERLY HILLS De filmacteur Clifton Webb is donderdag in zijn wo ning 69 jaar oud overleden. Onvergete lijk zijn zijn geestige rollen die hij speel de bijv. als vader van een groot gezin «al was hij zelf vrijgezel). Zijn films als ..Mr. Belvedere", „Laura", „Mr. Belvedere luidt de klok", „Voordeliger per dozijn" „De man die er nooit geweest was" wa ren komedies vol humor. Webb heette eigenlijk Webb Parmelee Hollenbeck. Voordat hij overging tot de film was hij reeds een bekend zanger. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG „Minister Veld kamp is er niet in geslaagd onze cijfers te weerspreken. Met name heeft hij de structurele kosten stijging van de interimwet invali- diteitsrentetrekkers en de zieken fondsverzekeringen niet aangetast, maar daarvan gezegd dat hij zich nog over de premiehoogte beraadt. Wil men ook in dit opzicht de dek kingen van de kostenstijging met voor zich uitschuiven, dan zal de premie voor beide voorzieningen omhoog moeten." Dit schrijft drs. Eisen in het orgaan van het Nederlands Katholiek Werkge versverbond van deze week in reactie op de kritiek, die is uitgebracht op de AMSTERDAM Stankslanlc nog eens slonk behoort de winter sportliefhebster te zijn, wil zij c 1966'67 een goed figuur op de smalle latten slaan. Perry van der Kar toonde dat met n show in het Hiltonhotel, t i eens niet de harde kleuren het bij heldere hemel en vrieslucht zo goed op de blanke sneeuw doen r pastel roseturquoise en tin ten paars de overhand hadden. De ski-pantalon is een uiterst afkle- dend strak zittend elastisch kle dingstuk, maar (en dat vinden wij een bezwaar) de dessous tekenen zich wel erg duidelijk in af. Onder zo'n skibroek een maillot dragen lijkt ons onvermijdelijk, ij een paar gebreide pantalons was het nog erger, daar schemerde zelfs de kleur door. Iets om bij aanschaf fing dus extra op te letten. Op de skibroek een sluitende trui in kleine i CHU zich heus niet vóór de|te lang moet aanblijven. •verkiezingen in het regeringskasteel zullen wagen (dat geldt ook voor deel name aan een interimkabinet). Ook hier geeft de beperkte zittings duur de doorslag: zo'n kabinet zou eenvoudig geen tijd hebben om een behoorlijk beleid op te zetten- Uitge sloten lijkt verder de vorming van een „normaal" PvdA-AR-minderheids- kabinet (dat door de oppositie wegge stemd zou worden) alsmede weige ring van de ontslagaanvrage van het kabinet-Cals. Blijkt de demissionaire ploeg bereid tot de vervroegde verkiezin gen aan te blijven, dan zal het eerst een verkiezingsdatum moeten vast stellen. De Gronwet schrijft voor, dat het ontbindingsbesluit verplicht tot het houden van verkiezingen binnen veertig dagen na de inwerkingtreding van het besluit. Wordt de ontbinding b.v. begin december afgekondigd, dan zullen in de eerste week van januari verkiezingen moeten worden gehou den. Dat komt slecht uit, omdat dan prinses Margriet trouwt. Bij eerdere afkondiging zitten echter de Kerstda gen in de weg. Het besluit kan niet te snel (b.v. al in november) worden on dertekend, omdat de politieke partijen de tijd moet worden gegund hun ver kiezingsacties te houden. Maar een te late ontbinding (b.v. eind december) zou niet aanvaardbaar zijn voor hettlJICM_ demissionaire kabinet, omdat het dan i ben zich inmiddels tegen inmenging Mening gevraagd over grondwet DEN HAAG De ministerraad heeft besloten op ruime schaal colleges en or ganisaties. die in het staatsbestel en in het politieke of maatschappelijke leven een rol spelen, te vragen een standpunt te bepalen over de problemen met be trekking tot de grondwet. De openbare meningsvorming zal hierdoor een uitge sproken en zo veelzijdig mogelijk karak ter verkrijgen. De in mei gepubliceerde grondwets- proeve heeft de aandacht voor constitu tionele vraagstukken al verlevendigd en talrijke meningen over de proeve werden reeds gepubliceerd. Aan de hiervoor in aanmerking ko mende colleges en organisaties is thans gevraagd hun oordeel te geven over in het bijzonder de drie vragen: bestaat behoefte aan een algehele of gedeeltelijke herziening van de grond- welke verlangens zouden dan verwe zenlijkt moeten worden; zijn de in de proeve voorgestelde op lossingen aanvaardbaar. Ulbriclit bereid tot praten niet Bonn BONN De Oostduitse commu nistische leider Ulbricht heeft zicht be reid verklaard minisers naar Bonn te zenden voor onderhandelingen over kwesties „van wederzijds belang". Casino in Zevenaar ZEVENAAR Hier opent de Sche- veningse zakenman C. J. Osse zaterdag i= met vergunning van de burge meester, een casino, waarin het door hem ontwikkelde behendigheidsspel V-36 kan worden beproefd. Maand voor Smith LONDEN Premier Smith van Rho- desië krijgt van de Engelse regering nog een maand om een eind te maken aan zijn opstand. Anders moet hij krachtige sancties van de VN tegemoet zien. De Engelse conservatieven heb- dessins, daaronder een katoenen pul- li met hoge col, wat wel nodig is want de truien zijn kraagloos. Ook de jacks sluiten aan, dikwijls door elastische zijbanen tegelijkertijd slui tend en toch soepel gehouden. Ver borgen capuchons, die meestal wel ongebruikt zullen blijven, want er zijn zoveel leuke mutsen en petten, dat niemand het zal kunnen laten die erbij te nemen. T ruien Naar ons werd vertelt worden jacks en truien korter. Maar voor de echte sportieveling, die heel de lange lieve dag in de sneeuw is, lijkt het verstan diger een lang model te kiezen. Juist om de lendenen moet men zijn. Heel praktisch een opvouwbaar nylon overpak, dat met draagbanden in opgerolde toestand op de rug genomen kan worden. De pantalon heeft open zijnaden. Een knoopje aan de taille en bij enkel sluiten dan de zijnaden met het klittenband vast drukken. Geen gezeur dus van ski's losgespen en schoenen uitdoen. De goedkoopste skiuitrusting werd geschat op 130 compleet met schoe nen, maar zonder trui en met maar één paar geitenwollen sokken. Ook de pantalon kan men beter van een iets zwaardere kwaliteit nemen, zo dat wij het benodigde budget toch wel wat hoger zouden stellen. Voor afterski of wandelende winterspor ters zijn er leuke zevenachtste jek kers of pantalonpakken. Voor kleine kittige figuurtjes zijn de knickerbockers ideaal, ook als ski broek voldoen ze goed, en ze staan met felgekleurde kousen erg leuk. Bo vendien zijn ze heel wat minder besmettelijk dan de lichtgekleurde ef fen pantalons. Voor beginnelingea die het nog van vallen en opstaan moeten hebben, aan te bevelen. Meisje met zeven mille spoorloos GRONINGEN Een 15-jarig meisje uit Paterswolde is enkele dagen geleden met 7000 in haar tas verdwenen. Zij moest het geld voor haar baas naar de bank brengen. Sindsdien is zij spoorloos. De politie wil nog geen naam bekend maken. Alleen werd meegedeeld, dat het meisje afkomstig is uit een goed milieu. nota van de centrale werkgeversorgani saties in industre, landbouw en mid denstand. Drs. Eisen houdt vol, dat de In de nota genoemde berekeningen juist zijn, en dat dus de sociale verzeke ringslasten in 1967 op basis van de dan geldende loonvoet meer dan een mil jard hoger zullen zijn dan in 1966 en dat dit o.a. tot uitdrukking zal komen in een gemiddelde premieverhoging van 3 procent Zoals bekend, heeft mi nister Veldkamp in een „antwoordno ta" vastgehouden aan zijn berekening, dat de lastenverzwaring volgend jaar zal resulteren in een premieverhoging van 1 procent. Duidelijkheid Drs. Eisen ontkent dat de werkge versnota ten doel had de politieke posi tie van minister Veldkamp aan het wankelen te brengen, zoals NW- voor zitter Kloos heeft veronderstelt. De be doeling was, de situatie op het gebied van de sociale verzekeringen eens duide lijk uit de doeken te doen, „duidelijker dan uit de niet bij te houden stroom van stukken, die het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid de laatste tijd verlaten, is op te maken." Voorts vraagt het NKWV zich af, of minister Veldkamp wel gediend is met de reacties van vakbewegingszijde op de werkgeversnota. „Hij verdient be ter; hij verdient kundiger, zakelijker en waardiger verdediging", aldus drs. Eisen. 71 profs geven 53 mille aan studenten (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Door 71 hooglera ren van de universiteit van Amsterdam is aan het noodfonds van de civitas een gezamenlijke bijdrage van 53.000 toe gezegd. Het is de wens van de hooglera ren dat dit bedrag op grond van advie zen van studentendecanen ten goede zal komen aan die studenten, die door de plotselinge wijziging van het studie- toelagenbeleid in overgangsmoeilijkhe den zijn gekomen. Dit gebaar is niet bedoeld als een oordeel over de gecompliceerde mate rie, maar is voortgekomen uit solidari teit met de leden van de universitaire gemeenschap. Tom de Klerk overleden (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De musicus. Tom de Klerk, is vanochtend plotseling op 54-jarige leeftijd overleden in zijn wo ning te Abcoude. Tom de Klerk, die zijn opleiding ge noot aan het Koninklijk Conservatori um in Den Haag, was sedert 1 septem ber 1935 solofagottist van het Concert gebouworkest. De laatste jaren dirigeer de hij ook het Nederlands Bla zersensemble. Voordien was hij eerste fagottist bij de Italiaanse Opera „De Coöperatie" en bij het toenmalig Nederlands Kameror kest. In die tijd verleende Tom de Klerk reeds dikwyls medewerking aan het Concertgebouw Kwintet en aan het toen bestaande Amsterdams Kamermu ziekgezelschap. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Hoe bestaat het dat iemand van tachtig jaar, die bovendien nog premier is van een mogendheid met mondiale be langen, die in de periode van 1940 tot 1954 een hartaanval, drie aanvallen van longontsteking, twee beroerten, twee operaties, waar van één zware, heeft doorstaan en dan bovendien nog een vorm van bindvliesontsteking en ouder- domspruritus een huidziekte heeft, hoe bestaat het dat zo iemand in het vermoeiende bedrijf van de staatsmanskunst een eerste viool kan blijven spelen? Lord Moran, lijfarts van wijlen sir Winston Churchill en vandaag in ons land, stelt zich deze vraag herhaalde malen in zijn boek De onbekende Te geringe inspraak bedrijfsleven GRONINGEN Twee dingen vervullen mq met een zekere zorg voor de toekomst, zei land bouwminister Biesheuvel gisteren hier op ,de algemene vergadering van het Koninklyk Nederlands Landbouwcomité de voortschrijdende inflatie, waar voor men overigens niet alleen de he ren Cals en Vondeling aansprakelijk kan stellen inflatie kan van de on dernemers, de arbeiders, de overheid en het buitenland komen; •n de te geringe inspraak van het bedrijfsleven bij de besluitvorming in de EEG-landbouwpolitiek s van de landbouworganisatie zei de minister met betrekking tot „Brussel": „Als zij slapen, werken wij". De bewindsman bleek jaloers op voorzitter Knottnerus. die in alle rust vier jaar was herkozen. Over mijn lot, aldus de minister, zullen de kiezers in mei of eerder moeten beslissen. De minister zei ook. dat het bedje voor zijn opvolger al gespreid is. opvolger kan namelijk het vaststellen van de melkprijs achterwege laten, om- door de VN verklaard. HAARLEM De 25-jarige Zand- voortse etaleur Anton R. had uit ver gissing bijna een moord begaan toen hij op 8 juli in de vroege ochtend Zandvoorts pension binnendrong rijn ex-verloofde Ina, die daar werkte, eens flink onder handen te nemen. Een dag daarvoor had zij de verhou ding verbroken en daarvan was R. zo overstuur, dat hij na een paar gla zen whisky besloot maar gelijk met haar af te rekenen. Groot was echter de consternatie toen hij in het nachtelijk duster op de zolderkamer ontdekte het verkeerde meisje voor zich te hebben. In plaats van Ina vond hij haar vriendin, de serveerster Frederica, in bed. Die ontdekking kwam pas nadat er een worsteling was geweest, waar bij het overrompelde meisje zich fel •erzette en R. in zijn duim beet. Frederica nam het nadat R. zijn ex cuses had aangeboden, allemaal nogal laconipk op- Ze bood de ontdane min naar zelfs een kop koffie aan en even Nooit zou er meer over gesproken zijn als R. er bij haar niet op had aan gedrongen aangifte te doen bij de politie. Zelf wilde het meisje dat niet, maar toen R. bleef aandringen, stapte zij naar de politie. Het gevolg was. dat R. gisteren voor de rechtbank in Haarlem stond. „Merkwaardig maar ook ernstig." zei officier van justitie G. W. F. van de Valk Bouman, die jaar gevangenisstraf eiste, waar van vier maanden voorwaardelijk. Van die ernst was echter niet ieder een overtuigd. Zeker niet de knappe Frederica, die onder ede verklaarde, dat R. geen poging tot aanranding had gedaan Hij kon niet verklaren, waarom hij zich voor de wurgpoging gedeeltelijk had uitgekleed, een vraag waarmee ook de psycholoog evenmin raad wist. Verdediger mr. Colijn schreef het gedrag van zijn cliënt toe aan drank misbruik. Sportief De bewindsman vloog met een mili tair vliegtuig terug naar Den Haag, maar „als je het mij vraagt, blijf ik net zo lief in Groningen", verzuchtte hij. Doelend op het feit dat hij, behalve het socialistische Kamerlid Van der Ploeg, ook het CHU-Kamerlid Mellema liet „meeliften", zei hij: „Ik ben sportief dat ik in het vliegtuig mijn beul meeneem." In zijn rede had de minister betwist, zoals onlangs was beweerd, dat het EEG-graanprijspeil van overdreven agrarisch protectionisme zou getuigen, waarvan de consument de dupe zou worden. Broodprijs Inderdaad, zei hij, is de laatste ja ren de broodprijs met 18 a 20 cent per brood van 800 gram gestegen, maar deze stijging komt slechts voor een derde voor rekening van een gestegen bloemprijs en voor twee der den voor rekening van hogere kosten en marges in het bakkersbedrijf. De gehele broodprijsstijging op rekening van de landbouwpolitiek te schrijven noemde hij onbillijk. De bewindsman maakte ook, zonder deze partij te noemen, een toespeling op de jongste gebeurtenissen in de Boe renpartij. Velen, zei hij, zien het be lang van een door overheid en be drijfsleven gedragen landbouwpolitiek niet meer, wat hij een gevaar voor de landbouwpolitiek achtte en voor het bestaan van deze land- en tuinbouw. Hij sprak in dit verband van desinte gratie, maar, zei hij, daar zal wel een eind aan komen, gezien het onttake lingsproces bij hen die dit verzet dra gen. Grafschennis op kerkhof in Weert WEERT Op een rk-kerkho' hier zijn ruim zestig grafstenen en kruizen omvergehaald en bezoedeld met haken kruizen en schunnige opschriften. De politie stelt een uitgebreid onderzoek BONN De Engelse minister van financiën, Callaghan, is hier aangeko men om opnieuw te spreken over devie- zenbetalingen voor Britse troepen in West-Duitsland. Engeland wil de Westduitse bijdrage in deviezenbetalingen verhoogd zien van 500 miljoen tot 850 miljoen mark; Bonn wil voortaan slechts 350 miljoen mark betalen. De huidige overeen-! komst eindigt volgend jaar. Churchill, met als ondertitel uit het dagboek van zijn lijfarts (uitgave Elsevier, Amsterdam, 576 blz., 22 foto's, 24,50). Ongetwijfeld draagt Morans boek bij tot beter begrip van de mens Churchill. De schrijver geeft bij be kende politieke gebeurtenissen men selijke achtergrondinformatie, waar door het standbeeld van de redder van Europa niet meer zo onwezen lijk is. ETHIEK De onbekende Churchill heeft in Engeland en ver daarbuiten veel stof doen opwaaien. Men verwyt Moran dat hij gezondigd heeft tegen zyn beroepsethiek door eindeloos uit te weiden over de staatsman, die vooral in later jaren, maar ook al in oorlogs tijd fysiek eigenlijk niet berekend was voor zyn immense taak. In zijn zwakke perioden nam hij sojns,be slissingen die niet juist waren. In hetlaatste jaar van zijn premier- schap schildert Moran hem als een apathisch en lusteloos mens, die eigenlijk geen leider behoorde te zijn. Op blz. 504 vertelt Moran van Churchills reactie op de verschijning van Alan Brookes boek Diaries, dat door velen gezien werd als een ont luistering van de grote oorlogsheld. De Times commentarieerde: „Wat komen we door dit boek te weten dat we nog niet wisten? Bijna niets. Veel over Winstons kamerjassen cn niets over de manier waarop zijn geest werkte. over de manier waarop de oorlog werd gewonnen". Churchill was met deze recensie zeer ingenomen. Ongeveer hetzelfde zou van De on bekende Churchill gezegd kunnen wor den. Wij vragen ons na lezing van het ongetwijfeld toch wel interes sante boek van Lord Moran af: was het nodig tot vervelens toe het beeld op te roepen van de zieke, oude. twijfelende man? De geschiedenis zal oordelen over de daden van Churchill. Als fouten aan het licht komen, zal Morans boek zeker verhelderend zijn voor een aspect van de staatsman Churchill, maar hij geeft geen totaalbeeld. Mo ran heeft Churchill dan ook pas in 1940 leren kennen, toen de premier "'jaar oud was. ONTLUISTERING Wij menen, dal Moran hoewel hy it ongetwijfeld zo niet bedoeld heeft, want hij is een groot bewonde raar van Churchill, dat is duidelijk iets heeft bijgedragen om de staats man te ontluisteren. De geschiedenis vraagt niet waarom Churchill iets deed, maar hóe hy het deed. Daar geeft Moran nauwelijks antwoord op. Dat kan hij ook niet. omdat hij te weinig afstand kan nemen van zijn leven met Churchill. De onbekende Churchill is geen historisch document, er zijn teveel lunches in typisch Britse clubs, klets praatjes met familieleden en vrien den van de premier, die voor de be oordeling van de staatsman beter achterwege hadden kunnen blijven, maar het bock ongetwijfeld aantrek kelijker en leesbaarder maken. Als menselijk document is het dan ook zeer geslaagd en als zodanig het lezen meer dan waard. Sir Charles Wilson (lord Mo«-in).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9