Kabinet jaar precies aan het anderhalf bewind ,Geen gaten in begroting' KVP-ers zouden motie - Toxopeus hebben gesteund Schmelzer: Een van m'n moeilijkste dagen Mr. Toxopeus vóór verkiezingen Kosygin: China bederft 'l AKTUEEL Het wordt menens met Zuidwest-Afrika VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 DEN HAAG Het kabinet-Cals is op de dag af anderhalf jaar aan het bewind geweest. Op 14 april 1965 werden de acht ministers die geen deel hadden uitgemaakt van het kabinet-Marijnen door de Koningin beëdigd. Voor de heren Luns, De Jong, Bogaers, Veld kamp, Bot en Biesheuvel veranderde er weinig, zg het dat mr. Bot inplaats van minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen nu werd belast met de ontwikkelingshulp. De meeste van de dertien staatssecretarissen (zes bleven er zitten") zgn in de loop van de weken, die er op volgden aangetrokken. Op 15 maart ging mr. Cals aan het werk. Hy kreeg de opdracht „tot het vormen van een kabinet, dat zal mo gen rekenen op een vruchtbare samen werking met de volksvertegenwoor diging", een omschrijving die veel meer mogelijkheden open liet. Van het begin aan was het al duidelijk dat de WD niet in een door mr. Cals samengesteld kabinet zitting zou nemen. De verschillen van inzicht tussen de WD dat medewerking Het kabinet-Marijnen, dat n verkiezingen van 1963 aan het be wind kwam, heeft evenmin de twee jaar vol kunnen maken: op 27 fe bruari 1965 deelde minister-presi dent mr. Marijnen 's avonds streeks tien uur ten aanschouwe van het gehele Nederlandse volk mee dat het kabinet geen overeenstem ming had kunnen bereiken over het omroepbeleid. Dat betekende het begin van een moeilijke formatiepoging. Toch is het kabinet-Cals nog in een betrekkelijk korte tijd tot stand gekomen. Gingen er in 1956 vier maanden overheen al vorens het derde kabinet-Drees was gevormd, het nieuwe kabinet-Cals stond in zes weken „op poten". Drs. Schmelzer Allereerst werd op 2 maart 1965 de voorzitter van de Tweede-Kamerfrac tie van de KVP, drs. Schmelzer, door de Koningin verzocht „een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om te geraken tot een spoedige oplos sing van het in het kabinet-Marijnen gerezen geschilpunt". Tien digen la ter was drs. Schmelzer al tot een dui delijke conclusie gekomen: de inzich ten op enkele kernpunten van het ra dio- en televisiebeleid tussen de re geringspartijen liepen zodanig uiteen dat een oplossing binnen het kader van zijn opdracht onmogelijk moest wor den geacht. VONDELING KOMT MET VLOED VAN CIJFERS (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met een vloed van cijfers heeft minister Vonde- ling (financiën) gistermiddag in de Tweede Kamer de bewering van de KVP trachten te weerleg gen, dat in de begroting-1967 een gat van 350 miljoen zou zitten en dat in 1968 nog een extra dek- king van een kleine 700 miljoen moet worden opgebracht boven de 680 miljoen die de dat jaar \n te voeren verhoging van de omzetbelasting oplevert. Het dek kingstekort over 1967 cijferde de minister volkomen weg en het gat in 1968 schatte hij op hoog stens 26 miljoen, welk bedrag volgens hem binnen de „toelaat bare foutenmarge" valt. nt'la e Collecte (2) De heer Soetens heeft gemeend negatieve propaganda te moeten ma ken voor de op 24 oktober te hou den huis-aan-huiscollecte t.b.v. vluchtelingenhulp 1966. Ik vind dat zijn advies niet getuigt van opoffe ringsgezindheid en bewogenheid 'guljmct dc naaste. Hebt u wel eens aan den lijve ondervonden wat het is vluchteling te zijn? Ondergetekende heeft alleen maar evacuatie meege maakt en kan dan nog maar tendele bevroeden wat dit zeggen wil. De Bijbel spreekt duidelijk van een op dracht t.o.v. de naaste. Inwoners van Nederland, wat is uw vrijheid waard in eigen land, in deze tijd van welvaart? Tast diep in uw beurs ten behoeve van uw naaste, elke keer opnieuw. Ook op 24 okto ber. J. L. i Rijswijk Teueh in De teach in op de tv was een goed ding, hoewel er verschrikkelijke din gen in werden gezegd. Zoals dit: een moeder heeft een volwassen zoon. Hij is opstandig en hoewel ze hem dag aan dag met liefde omringt zegt hij: Ik hèb geen moeder. Ik heb nimmer een moeder gehad. Er is geen moeder. Dat is dwaas. De band tussen God en ons berust op het feit dat Hij ons het leven gaf, net als moeder en dat Hij ons met zijn blijvende liefde omringt, tot het einde. Als ik aan neem dat God er is, gaat dat niet in tegen het redelijk denken. Wij heb ben ons verstand, onze geest, on zichtbaar en toch bestaand. Hij is een en al Geest, onzichtbaar en toch bestaand. Als ik verder aanneem, dat Hij in al Zijn doen rechtvaardig is, alwetend en boordevol van lief de, als een axioma waaraan niet getornd mag worden, krijg ik in mijn denken een vast punt, dat mij vertrouwen geeft. Het tragische is, dat wij door onze geneigdheden geen van allen aan het bestaan of de liefde van God willen. Maar we moeten wel heel goed onderschei den: het feit dat Hij er is of wij geloven dat Hij er is. De kern van onze betrekking tot God en onze medemens is een feit: liefde, weder liefde, dankbaarheid. Wassenaar J. W. Mobach hij een kuil voor zijn opvolger heeft niet nodig, gegraven. Hij stelde vast, dat er over 1967 nog een overschot aan dekkingsmiddelen zou zijn geweest als dit kabinet de „Witteveense" norm zou hebben gehan- ten tweede moet men de gevolgen van deze vervroeging voor de prijzen en daarmee voor de lonen niet onderschatten. Met andere woor den: in een jaar waarin het toch al zo moeilijk ligt met de lonen, kan de rege- teerd. En verder meende hij. dat de ring de prikkel die van een begroting-1967 er een beetje anders uit zal gaan zien als het kabinet er inder daad in slaagt de besparingen met 1,5 2 pet. op te voeren, zoals in de bedoe ling ligt. Bovendien moet men de ont wikkeling van de conjunctuur niet uit het oog verliezen. Vondeling herhaalde de uit spraak die hij aan het begin van zijn ambtsperiode heeft gedaan: „Ik wil per sé niet als een onsolide finan cier de geschiedenis ingaan". De begro ting-1967 steekt volgens hem gunstig af bij die van andere Westeuropese landen. Als het om de soliditeit gaat, doen we voor niemand onder. Trou- voor het eerst na jaren vertoont onze staatsbalans weer een batig saldo. De ernstige bezorgdheid van de KVP-fractie kon de minister dan ook niet begrijpen. Zeker niet als men in aanmerking neemt, dat de belastingop brengst elk jaar weer gunstiger pleegt uit te vallen dan was geraamd. Onjuist en onverdiend achtte de mi nister ook het verwijt van de KVP, dat dit kabinet nog weinig blijk heeft gege ven van visie op de toekomstige ont wikkeling van overheidsvoorzieningen en -uitgaven. Het programmeringsbe- leid op lange termijn is juist een zaak, die door dit kabinet op gang is ge bracht. De minister wees ook de mogelijk heid af om de verhoging van de omzet belasting met 20 opcenten, die voor 1 januari 1968 is gepland, al ten dele in 1967 te doen ingaan. Ten eerste heeft het kabinet deze dekking volgend jaar En met deze mededeling konden ARP en KVP, die beiden voor vervroe ging hadden gepleit (de heer Roolvink met zoveel woorden, de heer Schmelzer tussen de regels door), precies weten waaraan zij toe waren. Bonn is bezorgd over groei NPD BONN De regering te Bonn is bezorgd over de groei van de uiterst rechtse National-Demokratische Partei Deutschland (NPD). Minstens 1.200 ex-nazi's zouden zijn aangesloten die al voor 1933 lid waren van Hitiers partij. Een belangrijk deel van de leden 40.000 was vroeger aangesloten bij andere extremistische organisaties, die of ontbonden of verbo den zijn. Tegengesproken wordt dat de NPD jonge mensen aantrekt, die niet besmet zijn met een nazi-verleden. Ruim de helft van de leden zou boven de 45 jaar zijn. PARIJS Krachtens een verdrag met Spanje mag Frankrijk in Catalo- nië een kerncentrale bouwen. Bouw kosten: 450 miljoen francs. De centrale komt bij Vandellos aan de grens. Als brandstof zal Spaans uranium worden gebruikt. Men hoopt de centrale in 1970 klaar te hebben. Op 25 maart viel echter ook de CHU af. Fractieleider mr. Beernink liet die dag mr. Cals weten, dat zijn fractie zich niet vooraf kon binden aan de door mr. Cals voorgestelde formule ter oplossing van het omroepvraagstuk zonder dat zij voldoende inzicht had in het gehele regeringsprogram en in de zetelverdeling van het te vormen kabinet. Zonder CHU Aanvankelijk gingen mr. Cals PvdA, de KVP en de ARP er nl akkoord dat de CHU niet mee zou doen. Langdurig beraad onderling leidde tot de conclusie dat men het zonder de CHU maar moest proberen. Nauwelijks tien uur nadat mr. Beernink het had laten afweten, bereikten de drie fractieleiders en de formateur overeenstemming over het radio- en televisiebeleid. Op dat moment was het nog een kwes tie van kandidaat-ministers polsen. Had mr. Cals in de beginfase van zijn for matie nog min of meer laten doorsche meren dat hij zelf niet in aanmerking wenste te komen voor het minister presidentschap, begin april werd alle on zekerheid weggenomen: mr. Cals zou als premier optreden. Ook toen moesten nog, vele moeilijk heden overwonnen worden: de KVP-lei- ding was boos over het aanblijven van staatssecretaris Bakker (economische za ken). Zij had liever zelf een midden standsexpert geleverd. Ook was het voor de KVP een moeilijk te verteren punt dat zowel Financiën als Economische Zaken in handen van de PvdA viel. Half april was ook dat varkentje ge- assen. De zetelverdeling zou (KVP PvdAARP)653 worden. Bij de ver deling van de staatssecretariaten werd vooral de ARP goed bedacht. Zij kreeg 3 staatssecretarissen, de PvdA 4 en de KVP 5, terwijl één bewindsman tot geen enkele politieke partij behoorde. De eerste wijziging in het kabinet-Cals deed zich voor dcor het overlijden van de staatssecretaris van defensie (lucht macht). de heer J. J. F. Borghouts. In zijn plaats werd op 20 Juni 1965 benoemd de heer H. Schaper. Op 29 augustus jl. bood bovendien de heer Smallenbroek <a.r.) zijn ontslag aan als minister van binnenlandse zaken (als gevolg van de aanrijding in Den Haag). Precies een week later werd prof mr. P. J. Verdam al beëdigd. Hij is dus vijf en een halve week aan het bewind ge weest. Dit is in 1958 ook mr. Van Aartsen overkomen. Zeven weken na zijn beëdi ging viel het laatste kabinet-Drees. Hij keerde evenwel in het volgende kabinet (Beel) terug Grando 19 ct (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Dit is een van de moeilijkste dagen in mijn poli tieke bestaan", verzuchtte KVP- fractieleider drs. W. K. N. Schmel zer vanmorgen om kwart over vijf tijdens een persconferentie die onmiddellijk na afloop van de kamervergadering in de fractie kamer van de KVP werd gehou den. Gesecondeerd door partij voorzitter mr. P. J. M. Aalberse beantwoordde een gespannen en vermoeide drs. Schmelzer daar omzichtig een stortvloed van vra gen. De KVP-fractieleider liet doorschemeren dat hij kamer ontbinding en vervroegde verkie zingen verkiest boven andere op lossingen van de kabinetscrisis. Weer Israëlisch grensincident TEL AVIV Bij de berg Hebron bij de Jordaanse grens hebben van daag gewapende mannen een Is raëlisch militair voertuig overvallen en drie militairen gewond. Drie ki lometer van de grens werd het voer tuig door mitrailleurvuur beschoten. Een Israëlische woordvoerder acht een Syrische geheime organisatie verantwoordelijk. •fe Wemmers blij met val van kabinet •fe Van Eibergen betreurt heengaan zeer DEN HAAG In een kort commentaar voor de radio heeft oppositieleider mr. E. H. Toxo- Sinds de derde dinsdag van sep tember is niet alleen een levendig, om niet te zeggen rumoerig parle mentair leven rond het Binnenhof ontstaan, maar zijn ook hechte lo had namelijk ook een baardje, zij Maar... de telefoondienst verdient het dan zonder bakkebaarden zoals per jaar een dik miljoen, de ta- prins Reinier. bakswaren en lucifers brengen bij- Twee Grimaldi's. Prins Charles na drieëneenhalf miljoen op, een III stichtte de Orde van St. Charles soort omzetbelasting op verbruiks- postale "banden gelegd tussen de met vijf klassen en prins Rainier goederen twee miljoen, een heffing eerste gezant van Monaco bij het voegde daar twee ordes aan toe. op handelstransacties bijna achten- Nederlandse hof graaf Victor de De Orde der Grimaldi s (1954) en veertig miljoen, de post- en tele- Lesseps en mijn zeer bescheiden de Orde van de Kroon (1960), beide graafdienst bijna vijf miljoen, dou- persoontje. Uit Brussel, waar de bedoeld voor hen, die zich bijzonder anerechten zes miljoen. Om maar graaf tevens gezant bij het Bel- onderscheiden in de dienst aan de een paar voorbeelden te noemen. dynastie der Grimaldi's en de Kortom een huishoudboekje waar ve le kleintjes een hele grote porte- gische hof. resideert krijg ik name lijk sindsdien allerlei geschriften over het prinsdom aan de azuren Nu is dat prinsdom in werkelijk heid sprookjesachtig. Ik heb er een bijzonder goede dag in mijn leven doorgebracht en er de miniatuur persoon spiegelzaal a la Versailles gezien. Naar Monaco monnaie vullen. Monaco is heel trots op zijn zui ver financieel geweten. In 1963 is de grote schoonmaak gehouden. Op aandrang van Frankrijk, dat met lede ogen zag hoe vestigingen aan de Franse controle onttrokken wer- schertsadres via een Prins Rainier. Maar prins Rainier gaf zijn land ui_ eseargots gegeten in een petieterig meer. Drie stukken strand zomaar jen door maar heel gezellig restaurantje en in zee uitgebouwd. En binnen tien postbox in Monaco. De Monagasken eerbiedig op veilige afstand het casi- 3aar komt er nog een geweldig lachen er nu zelf om. Ze hadden een no bekeken. Het was allemaal lief. strand bij. Terwijl ik dit tik, rust de fictieve zuivelindustrie, hoewel er leuk, romantisch en een tikje on- Tweede Kamer even uit om straks geen koe in het prinsdom loopt; een doorgrondelijk omdat al die Mona- (°m kwart voor een) weer van leer houtvesterij, terwijl groen en bloe- gasken voortdurend in de weer moe- te trekken tegen de financiële nood- men van Monaco alleen een leven ten zijn om de vreemdelingen, die druft die ons voorgespiegeld wordt. jn parken en tuinen kennen en een dagelijks in tienvouden van de ei- lokomotieffabriek, terwijl er geen gen bevolking aan komen rijden, te Ln dan wil je wel eens weten hoe Monagaske spoorweg was. Als dank laven, te voeden en te amuseren. Monaco dat allemaal voor elkaar heeft Frankrijk de Franse rails weg- Dus heb ik mij gretig op de zeer kf-Jgt en nog kans ziet een reserve gewerkt wat het prinsdom weer fraai uitgevoerde en van vele foto's voorziene geschriften geworpen. Mo- is nog in het jaar rot: de hebben van honderddrie iljoen nieuwe Franse francs. Welnu het prinsdom ontvangt per eeuwfeest. Prins Rainier heeft ter Jaar een goede tachtig miljoen ere van dat heuglijke feit zijn francs. Neen, niet door de speel- baard laten staan. Prins Charles III bank. Ook niet door directe belastin de stichter (in 1866) van Monte Car- gen, want die bestaan er niet. idem zoveel vierkante meters ter reinwinst gaf. Als we onze ministers ?ens een vakantie in Monaco aanbo- len? Wie weet hoe we er allemaal we! bij zouden varen! Nu hebben ze misschien tijd. Want sinds vanmor gen zijn ze demissionair. aan de Koningin te hebben uitge bracht. Op de vraag of de democratie door deze tweede kabinetscrisis in een parlementaire periode niet ernstig wordt geschaad, antwoordde drs. Schmelzer: „Wij hebhen bij onze uiteindelijke beslissing dit punt inderdaad zwaar laten wegen. De vraag heeft echter alleen zin als men veronderstelt dat het volk vertrouwen heeft in de re gering. Minister-president Cals vroeg de kamer uitdrukkelijk om ver trouwen. Wij konden dat niet geven omdat we er innerlijk niet van over tuigd waren en juist daarom zou het verkeerd zijn geweest als we dat vertrouwen toch hadden uitgespro- Tegen beleid Of de fractie bij het nemen van haar beslissing ook een alternatief voor dit kabinet voor ogen heeft ge had? Drs. Schmelzer: „Die gedachte heeft zeker meegespeeld, maar belang rijker was voor ons de vraag of we een bepaald beleidsonderdeel voor onze rekening en verantwoording kon den nemen. En dat konden we niet." Of de KVP-minister in het demis sionaire kabinet straks by de verkie zingen nog een plaatsje op de KVP- kandidatenlijst zullen krijgen? De heren Schmelzer en Aalberse za gen geen enkel beletsel. „Zakelyke me ningsverschillen met geestverwante ministers impliceren niet, dat deze ministers voor ons nu minder vaardbaar zijn. Wij hebben trouwens niet het hele beleid van dit kabinet weggevaagd, maar er integendeel veel goeds over gezegd. Onze bezwaren hadden alleen betrekking op een be paald beleidsonderdeel. Onze ministers zijn welkom op onze lijsten al ze zelf tot een kandidatuur bereid zijn Provocatie t^YRIË TART de laatste tijd Israël tot vergeldingsacties. Doel: de andere Arabische landen te dwin gen tegen de Joodse staat in actie te komen. Het wordt tot provocatie aangespoord door Rusland, dat een groot aantal militairen in burger naar Syrië heeft gestuurd als instructeurs. Dezer dagen beschuldigde de Prawda (het blad van de Russische commu nistische partij) Lsraël van het voort nemen, Syrië binnen te vallen om de regering van dat land ten val te Israël reageert waardig. Premies Esjkol zei dat zijn land een afdoend antwoord zal geven op een plaats en een tijdstip die het zelf geschikt zou achten. Esjkol wacht eerst af, of diplomatie ke stappen uitkomst brengen. Hij verzocht de Veiligheidsraad, de hou ding van Syrië te veroordelen. Proliferatie I^EN „non-proliferatieverdrag" be hoort weer tot de mogelijk heden. Dit houdt een verbod in van verdere verspreiding van kern wapens. De rede van president Johnson, waarin werd getracht een brug te slaan tussen Oost en West, was blijk baar voor Moskou aanleiding, het gesprek over dat onderwerp te her- Voorts blijkt uit de Russische hou ding, dat het Kremlin zich niets meer aantrekt van de Chinese haat campagne. Integendeel lijkt het naar rugdekking in het Westen te zoeken. Bonn slaat dit niettemin met ge mengde gevoelens gade. Het vreest dat een akkoord de oplossing van het Duitse probleem zal bemoei lijken en de Duitse veiligheid na delig zal beïnvloeden. De Duitsers van het tegendeel te overtuigen is de voornaamste taak van Amerika en de andere bond genoten. De A.R.P. Drs. Schmelzer achtte de samenwer king tussen KVP en ARP niet ge schaad door het feit, dat de ar-fractie tegen zijn motie heeft gestemd, ,,'t Is voor mij althans geen doorslaggevende reden^ om niet opnieuw samen te De KVP-Ieider onthulde nog, dat zelfs al zou hij zijn motie niet hebben ingediend, het kabinet naar alle waar schijnlijkheid toch was gevallen, om dat veel leden van de KVP-fractie dan voor de motie-Toxopcus zouden heb ben gestemd. De aanvaarding van die moties zou evenzeer een kabinetscrisis tot gevolg hebben gehad. SWERDLOWSK De Vietnam- politiek van de Chinese leiders speelt de Amerikanen in de kaart. De Rns- sisehe premier Kosygin heeft dit giste ren verklaard op een bijeenkomst waar ook de Poolse premier Cyrankiewics en partijsecretaris Gomulka aanwezig waren. De houding van China verhindert een snelle beëindiging van de oorlog in Vietnam, aldus Kosygin. President Johnson zei in New York dat Ho Tsji-minh van Noord-Vietnam de volle verantwoordelijkheid draagt voor het voortduren van de oorlog. Prins Soevanna Phoema, premier van Laos, heeft zich na een gesprek met Johnson aangeboden als bemidde laar in het conflict. Bij zijn terugkeer uit Zuid-Vietnara heeft de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, verklaard dat de aanvoer van troepen naar Vietnam gewoon doorgaat. De minister was op timistisch over de resultaten van da Amerikaanse acties. peus (lib.) zich vanmorgen vroeg uitgesproken voor het uitschrij ven van vervroegde verkiezingen, Hij achtte dit de enige mogelijk heid om uit moeilijkheden te ko men. Uiteraard was hij blij met de val van het kabinet-Cals. Ook de demissionaire vice-premier mr. B. W. Biesheuvel zei ..wel zin in verkie zingen te hebben". Hij voegde met na druk eraan toe dat het kabinet zyn be slissing om het bijltje er bij neer te leg gen „unaniem had genomen". A.r. fractieleider B. Roolvink herhaal de dat hij tevreden was over het door de regering voorgestelde uitgavenniveau. Hij had dan ook geen kritiek (gehad) op de cijfers uit de begroting voor 1967. Ook enkele andere politici hebben in de afgelopen nacht hun mening over de crisis gegeven. PvdA-voorzitter J. Tans: ,De KVP'ers hebben in de Kamer met •uur gespeeld. Hij verweet deze fractie in het Nederlandse parlement Franse toe standen te scheppen". Zyn fractiegenoot Oele voegde eraan toe: „Dit optreden betekent een marcheren naar het gaul- BEDRIJFSLEREN De voorzitter van het Verbond van Ne derlandse werkgevers, de heer De Kos ter: De talrijke nota's van dit kabinet getuigden van een zekere visie, maar zijn handelen In de praktijk kwam neer op reageren op de dingen van de dag. De start van het kabinet had In werk geverskring verwachtingen gewekt, die echter niet z|Jn bewaarheid geworden. Wij hebben meer behoefte aan planning op lange termijn'. H. H. Wemmers (voorzitter Protestants- christelijke werkgevers»: Het bezwaar tegen dit kabinet vloeide vooral voort uit de grote onzekerheid, die er was ont staan op economisch maar niet minder ook op sociaal terrein (de loonpolitiek). Hij zei het heengaan van het kabinet niet te betreuren. CNV-voorzitter J. van Eibergen be treurt de val van het kabinet daarente gen ten zeerste, zowel uit een sociaal-economische politiek -HM oogpunt van landsbelang. De gang zaken die aan de crisis vooraf ging, geeft alle aanleiding voor de vrees dat ons land opnieuw een politiek van zo danige bezuinigingen te wachten zal staan dat dringend noodzakelijke uitga an nog vei der zullen worden beperkt. Ook hei Nederlands Katholiek Vakver bond was niet gelukkig met de gang van zaken. „Op de partij, die de val heeft veroorzaakt, rust een grote verantwoor delijkheid. In een tijd van onrust op de arbeidsmarkt, zowel ten aanzien van de - - ----- -v..., en loonpolitiek ais ten aanzien van de con- en veie sprookjesachtige Duitse „kastelen" zyn nog bewoond tinuerlng van de werkgelegenheid heeft De Afrikaanse bevolking leeft nog heel primitief. Zij lijkt 'tevreden me» kabinetscrisis bijzonder gevaarlijke leven, dat zij in stamverband leidt. En zij beseft, dat haar bestaan zóndVr dï En I ble°k«> veel moeilijker zou zijn dan het nu ia. Misschien viel on^ogelgk. (Van een onzer redacteuren) ^UID-AFRIKA heeft fel gereageerd op de Amerikaanse verklaring in de VN inzake Zuidwest-Afrika. Volgens de Ver. Staten dient de volkerenorganisatie het bestuur over dit mandaatgebied over te nemen. Zuid-Afrika zou als mandataris zijn verplichtingen niet zijn na gekomen en zijn rechten hebben verspeeld. Amerika is bereid, zitting te nemen in een com missie van de VN, die maatregelen moet voorberei den om het omstreden gebied zelfbestuur te geven. Zuid-Afrika heeft daarop laten weten, geweld te zullen gebruiken om de uitvoering van eventuele VN-maatregejen te beletlen. En zo staat kort na een uitspraak van het Internationale gerechtshof te Den Haag en de opvolging door Vorster van de vermoorde president Verwoerd Zuid-Afrika opnieuw in het cen trum van de belangstelling. Uitspraak Hof He* Internationale Hof zou de kwestie behan- delen op verzoek van Ethiopië en Liberië. Hun klacht was. dat Zuid-Afrika de apartheidspolitiek toepaste en de massa der met-blanken achterstelde by de blanken. Dit was in strijd met de verplich tingen van Zuid-Afrika als mandataris. De uitspraak van het Hof luidde, dat het niet de taak van de twee landen was, deze zaak aanhanging te maken. Over de klacht zelf liet het zich echter niet uit. Men zal zich afvragen. maakt over dit afgelegen ongastvrije gebied van uit gestrekte waterloze woestijnen. Het is een van de dunstbevolkte gebieden van byna 800.000 km3 waarin nog geen 525.000 mensen leven waarond»» Onder de^fTT^f en de rest "'et-blanken, zoals Bosjesmannen. Onder de zandvlakten bevinden zich enorme lagen mineralen, ook het zeer schaarse germanium, onontbeerlijk voor de produktie van transistors. Duits karakter Zu 1 d west - Afrika werd 80 jaar geleden door de Duitsers bezet. In 1918 werd het een Zuid- afrikaans mandaatgebied. Windhoek de hoofd stad, heeft veel van zün Duitse karakter behouden. Duits eten is er populair

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7