f Subsidieer vergelijkend warenonderzoek ra Forse stijging huishoudbudget Systeem tegen overvallen op banken Verslag inrichtingen veel te summier slo[ jen Organisatie politie hopeloos verouderd Regeling voor sleepboten in Rotterdam KVP WAS DUIDELIJK DUBBELZINNIG Menselijk belang hacl voorop moeten staan nieuwe leidse courant 15 VRIJDAG 14 OKTOBER 1%6 Ïni sei SER-cidvies aan overheid: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Commissie foor Consumenten-Aangelegen eden van de Sociaai-Econo- ische Raad heeft de minister an economische zaken geadvi seerd de overheid een belangrijke bijdrage te laten verlenen in de jtosten van regelmatig vergeld end warenonderzoek, dat dan ^ou moeten worden verricht door en samenwerkingsorgaan in de 'orm van een afzonderlijke echtspersoon, zonder winstoog- jPnerk. CCA meent dat dit orgaan i ierste plaats zal moeten steunen op de fcezamenlijke consumentenorganisaties waarbij wordt gedacht aan de organisa ties die thans reeds samenwerken in liet Consumenten - Contact - Orgaan fcn aan de Nederlandse Huishoudraad. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Aanpassing van iet Nederlandse belastingniveau ian het Duitse zou het Neder- andse huishoudbudget doen stij- ;en met 4 a 5 punten. Aanpassing an het belastingsysteem in het otale EEG-verband zou een nog rotere stijging betekenen. Aldus anmiddag oud-staatssecretaris an financiën, lid van de Raad an State, dr. W. H. van den .lerge, voor het Verbond van Ne- ilerlandsche Werkgevers. Met name zal harmonisatie van de tetbelasting invloed uitoefenen op directe belastingen. Naar het oor- il van dr. Van den Berge kan en ig voorspelling van de unificatie van en vrijstellingen ten dienste vrij grensverkeer niet als ireekijzer op het gehele belastingstel- il worden toegepast. Concurrentie Dr. Van den Berge koos als uit gangspunt. dat de meest urgente speci fieke verschillen in de directe belastin gen overal moeten worden aangepakt fanuit hetzelfde gezichtspunt, nl. de joncurrentieverhoudingen. Op deze {ronden kon dr. Van den Berge niet "Instemmen met de wijze waarop de taxmonisatie van de omzetbelasting loor de Europese Commissie wordt aan- ppakt, namelijk een gemecnschappe- j lijk stelsel van heffing op de toegevoeg- I de waarde. De Raad van Ministers Inoet binnenkort hierover beslissen. I Met de SER was hij het eens, dat in Idit stadium moet worden volstaan met leen systeem van omzetbelasting, dat 'niet cumulatief is en dat zowel intern jals extern neutraal is. Elk land kan idan het systeem kiezen, dat bij de bestaande situatie het best past. Instrumentatie-instituut voor Indonesië VOORBURG Nederland en Indo hebben hier een akkoord gete- end (voor Nederland door dr. War- enhoven) over bouw en inrichting n een instrumentatie-instituut te doeng. "iet is één van acht instituten, die nationale centrum voor speurwerk an vormen, waarin het streven van onesië naar ontwikkeling van toege- t wetenschappelijk onderzoek moet rden verwerkelijkt. Het instituut zal zich in de eerste ats bezighouden met opleiding van rumententechnici en reparatie en ten van instrumenten. Zware slagregens eisen 13 doden Er worden tien ménsen vermist, geveer 2000 huizen op het eiland, dat de Grote Oceaan ligt. staan onder wa- Op het eiland is meer dan 30 een- meter regen gevallen. NEW YORK Het hof van beroep n New York heeft gisteren bepaald, at vernietigen van militaire oproe- ingskaart een misdrijf is. Een dienst weigeraar werd in eerste aanleg veroor- ild tot drie jaar gevangenisstraf. La- werd dit vonnis gewijzigd in twee aar onder toezichtstelling. In een adviserende functie zouden voorts kunnen deelnemen de voorlich tingsinstanties, zoals de Nationale Fe deratie voor Huishoudelijke zinsvoorlichting en de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Platte- lande. Van de consumentenorganisaties mag dan eveneens een reële bijdrage in de kosten van het gesubsidieerde vergelijkend warenonderzoek worden verwacht Doorzichtiger Dit is het eerste advies dat de (vorig jaar ingestelde CCA uitbrengt. De CCA, die onder voorzitterschap staat van prof. mr. J. M. Polak, noemt het vergelijkend warenonderzoek een mid del om de markt voor de consument doorzichtiger te maken, vooral op het gebied van gebruiksgoederen, zoals elektrotechnische artikelen, verwar mingsapparaten en auto's. De commissie ziet in onderzoek niet alleen nut voor de consument maar ook voor het bedrijfsleven, dat daar door beter zal worden ingelicht over de wensen bij de consument. Voorts bevor dert het vergelijkend warenonderzoek de kwaliteitsconcurrentie. Voorivaarden De CCA meent dat het vergelijkend warenonderzoek aan enkele essentiële voorwaarden moet voldoen, t.w.: 1. de uitgekozen soorten van artikelen die- voor een zo ruim mogelijke kring van consumenten van belang te zijn; 2. van het gekozen soort artikel dient een zodanig aantal merken, typen en uitvoe ringen te worden onderzocht, dat van een wezenlijke vergroting van de marktdoorzichtigheid kan worden gesproken. Als richtlijn zou kunnen gel den, dat ernaar wordt gestreefd de mer ken, modellen en uitvoeringen te onder zoeken, die 75 a 80 procent van de omzet tot zich trekken; 3. bij de formu lering van de publikatie en de versprei ding daarvan moet ernaar gestreefd worden een zo groot mogelijk aantal consumenten te bereiken. Aanbevolen wordt de resultaten in brochurevorm Toezicht Ook meent de CCA, dat bij subsi diëring van het vergelijkend warenon derzoek de grootst mogelijke objectivi teit en betrouwbaarheid gewaarborgd moeten zijn, terwijl tevens met de be langen van alle bij de onderzoeken be trokken groeperingen rekening moet worden gehouden. In dit verband wordt o.m. voorgesteld een commissie van toe zicht in het leven te roepen, bestaande uit vijf personen. Daar de resultaten van het onder zoek reeds na betrekkelijk korte tijd weer achterhaald worden door een ge wijzigde marktsituatie acht de commis sie het noodzakelijk een eenmaal ge houden onderzoek periodiek te herha len. De CCA meent voorts dat ook in formatieve etikettering zich als een be langrijk middel voor de objectieve voorlichting van de consument kan ont wikkelen. ROTTERDAM Een studiecommissie an de Nederlandse bankiersvereniging: heeft een rapport uitgebracht, waarin een landelijk beveiligingssysteem tegen overvallen is uitgewerkt. Ons land zou daarvoor in drie grote kringen moeten worden ingedeeld. Het accent van het systeem komt te liggen op „stil alarm". Op enkele centrale pos ten ook op de politiebureaus zoo hierdoor direct kunnen worden aangege ven waar onraad is zonder dat het per soneel knoppen of bellen moet bedienen. Een tweede studiegroep een inter departementale, gevormd op initiatief van politie en justitie is evenee zig met het beveiligingsvraagstuk. De Chinese minister van defen sie Lin Piao schudt de hand van een „gevechtsheldin" uit Zuid- Vietnam tijdens de viering van de nationale dag in Peking. Kritiek in Zuidhollandse Staten (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Zowel leden van de Provinciale Staten als ge deputeerden hebben gisteren in de vergadering van de Staten ernstige kritiek geuit op de sum miere verslaggeving van de in Zuid-Holland gehuisveste psy chiatrische inrichtingen en in richtingen voor zwakzinnigen zorg. Gedeputeerde dr. R. Eijsink deelde mee, dat in het provin ciaal verslag alleen kan worden opgenomen wat de directies van de inrichtingen kwijt willen. De provincie kan op geen enkele ma nier invloed uitoefenen op ver slaggeving en beleid van en in de inrichtingen. PvdA, PSP en CPN hadden graag at meer over het opnamebeleid wil len weten. Onder het hoofdstuk waarir wordt gesproken over de godsdienstige verzorging worden slechts acht vijftien inrichtingen genoemd, een andere klacht. Algemeen was men oordeel, dat het verslag onvoldoen- s, om het beleid te kunnen beoorde len. We weten zelfs niet wat er met een uit een van de inrichtingen verdwe en patiënt is gebeurd! Een andere klacht was, dat de goeding voor arbeid van de patiënten in sommige inrichtingen slechts een dubbeltje per week bedraagt. 1,1 miljoen mensen werken in midden- en kleinbedrijf (van onze onderwijsredactie) TILBURG Het midden- en kleinbe drijf in detailhandel, ambacht, horeca er. ervoer omvat 276.000 ondernemingen, at is 82 procent van alle ondernemingen Daar werken 1.1 miljoen mensen, van ie 400.000 zelfstandigen, firmanten en medewerkende gezinsleden en 700.000 werknemers. Dat betekent dat 24 procent van de totale beroepsbevolking van ons land afhankelijk is van voor- en tegen spoed in deze ondernemingen. Dit zei prof. dr. mr. A. F. H. C. Schrij vers uit Voorburg vanmiddag bij zijn ambtsaanvaarding als bijzonder hoog-, leraar aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg. Crisis door overcapaciteit „Verouderde schepen op binnenvaart ROTTERDAM Het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnen vaart wil door middel van een iloopregeling de Rijn- en binnen- faartvloot gaan saneren. Over capaciteit heeft geleid tot lage vrachtprijzen die crisis hebben Veroorzaakt. Het is dc bedoeling dat eigenaren van verouderde schepen hun schip, te- fn een door taxatie vast te stellen handelswaarde of de sloopwaarde cn de rest als een verhandelbare inschrij ving in een grootboek, aan een binnen- scheepvaartfonds te koop aanbieden. Nieuwbouw kan dan in eerste instan tie alleen plaats hebben op basis van deze inschrijving en alleen tot een voor de sloop aangeboden tonnage. Het bureau hoopt, dat 10 procent van de totale tonnage onder de vrijwillige sloopregeling zal vallen. Van de regering wordt een bijzonde re belastingvoorziening gevraagd, alsmede een renteloos voorschot van 10 miljoen, dat geleidelijk zal worden te rugbetaald uit een heffing over de vrachtprijzen, die gemiddeld 40 cent per ton zal bedragen. ..Ged. Staten hebben ook zeer vele vragen, die niet beantwoord worden", zo zei dr. Eijsink. Over de zeer sum- mière vergoeding aan de patiënten merkte dr. Eijsink op, dat dat geen vergoeding was voor geleverde ar beidsprestatie maar een onderdeel van de therapie. De PSP trachtte bij de aanvraag van een kredietgarantie van huize Sancta Maria van 3.5 miljoen munt te slaan, door, gezien de weinigzeggende verslag geving, deze kredietgarantie met enke le tonnen terug te brengen. De overige fracties zwegen echter in alle talen. Het voorstel van GS werd daarna met algemene stemmen aangenomen. Bonn verweert zich: Document tegen von Kielmansegg vervalst BONN Het Westduitse ministerie van defensie heeft vandaag kritiek gele verd op een publikatie In Vry Neder land deze week. waarin NAVO-comman dant von Kielmansegg opnieuw wordt aangevallen. Het blad laat onder meer een fotokopie tien van een bevel van de generaal aan bij Smolensk gelegerde Duitse soldaten om partizanen op te hangen in plaats van dood te schieten. Dorpen waarin verzet werd geboden, zouden moeten worden platgebrand, terwijl de mannelijke be woners goed zichtbaar in de omgeving van het dorp moesten worden opgehan gen. De datum luidt 23 juli 1941. Vrij Nederland tekent erbij aan dat deze orders werden gevonden in het Nachrichtenblatt, dat zich in een Oost- berlijns privé-archief bevindt. Bonn bestrijdt de echtheid van de do cumenten en zegt, dat eenzelfde fotoko pie een half jaar geleden al in de Prawda heeft gestaan. Toen stond er echter als datum 23 juli 1943 en als plaats van uit gifte Leningrad boven. Bonn liet destijds weten, dat von Kielmansegg in 1943 al twee jaar bij de zesde pantserdivisie weg was. Enkele maanden later verscheen daarop, volgens Bonn, een nieuwe versie De datum was toen veranderd in 23 juli 1941. Bon reageerde weer: de zesde pantserdivisie bevond zich toen niet voor Leningrad, maar aan de Duits-Poolse grens. In de laatste versie is Leningrad i veranderd in Smolensk. DEN HAAG Voorzitter H. P. Zielstra van het comité verenigde chefs staven is tot generaal benoemd. Luitenant-generaal Zielstra. die een fraaie staat van dienst heeft, is thans Prof. mr. G. Duisterivinkel: In de Duitse wijnstreken is de pluk van de wijndruiven in volle gang. Is het een wonder dat deze jonge plukker af en toe de kwa liteit probeert? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse politiekorpsen schieten op het ge bied van de opsporing van straf bare feiten en de bestrijding van de verkeersonveiligheid schrome lijk tekort. Dit is de mening van de Leidse hoogleraar in het straf- en strafprocesrecht, prof. mr. G. Duisterwinkel, die in het „Tijd schrift voor de politie" een artikel heeft geschreven over ,,de politie in de huidige samenleving". De politieorganisatie is in deze tijd :n anachronisme. Na de oorlog _jn organisatie bij de wet in het leven geroepen, die omstreeks 1860 een ge weldige vooruitgang zou hebben be tekend. Alle autoriteiten, die meen den leiding te moeten geven aan een groter en kleiner politiekorps, hebben getracht, zich van zo groot mogelijke zeggenschap te verzekeren. Resultaat is een uitermate slecht georganiseerde politie. Met het groeien van de bevol king zal de organisatie hoe langer hoe slechter worden, want als een gemeen te meer dan 25.000 inwoners krijgt, komt er automatisch een gloednieuw politiekorps. Volgens de hoogleraar wordt het de 'hoogste tijd, zich af te vragen of ons systeem van ongeveer 120 zelfstandi ge gemeentelijke politiekorpsen (met een' sterkte, die 'varieert tussen de 25 en 2500 -man) en daarnaast een Korps Rijkspolitie (6500 man) nog wel in re delijkheid is te handhaven. Een als eenheid georganiseerde Ne derlandse politie is de enige oplossing voor snel en efficiënt optreden bij in tercommunale opsporing van misdrij- Bestudering van de vraag hoe de (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de haven is overeenstemming bereikt over een regeling voor het bestellen van havensleepboten die nodig zijn voor in- en uitgaande en te verhalen zeeschepen. Na overleg tussen het gemeentelijk havenbedrijf, cargadoors, havenloodsen en werkgevers en -nemers uit dc sleep bootsector is een gedetailleerde rege ling tot stand gekomen. Vrijdagnacht om twaalf uur is deze regeling van kracht geworden. Bepaald is dat het bestellen van sleepboten meot gebeu ren bij de Sleepvaartcentrale, die een oordeel moet uitspreken over het aan tal in te schakelen sleepboten. Als de centrale het niet eens is over het aantal, moet ze zich in verbinding stellen met het kantoor van de haven meester. Daar zal bij controverses een beslissing worden genomen, rekening houdend met de orde en veiligheid in het havengebied. Wanneer ook hierover onenigheid bestaat, zal er, indien nodig, op korte termijn een bespreking volgen tussen alle betrokkenen. De zaak moet echter dan wel eerst volgens de beslissing van de havenmeester wor den afgewerkt. SNEL Deze regeling is bijzonder snel tol stand gekomen nadat wij maandag we zen op het feit dat de havenloodsen „gratificaties" zouden ontvangen van de sleepbootrederijen voor hun bemid deling bij het bestellen openbare orde bij ongeregeldheden j groot mogelijk aantal boten. Van de moet worden hersteld, zal één van de!kant van de sleepdiensten en haven belangrijkste problemen zijn, die de loodsen is dit toen ten stelligste ont- poiitie deskundig moet onderzoeken. Het politie-optreden kan niet steeds populair zijn. Populariteit als doelstel ling van de politie is het najagen van een hersenschim. Soms moet de po litie tegen haar zin maatregelen ne men, die niet populair zijn. In de huidige deplorabele toestand is er één lichtpunt, aldus prof. Duis terwinkel. De situatie kan aanleiding zijn tot een herziening van de (Neder landse politie-organisatie in volle om- Indonesië 1945-1950 Toch publikatie van documenten DEN HAAG De regering is in beginsel bereid publikatie te be werkstelligen van documenten, die be trekking hebben op de Nederlands-In donesische betrekkingen in de jaren 1945—1950. Zij zal de nodige voorbereidingen hiervoor treffen voorzover geen over wegingen van landsbelang en belan gen, gelegen in betrekkingen met vreemde mogendheden, zich daartegen blijken te verzetten. Dit antwoordt minister Luns op schriftelijke vragen. kend. Het blijft echter frappant dat er dinsdag reeds druk overleg werd ge pleegd over deze zaak en dat binnen enkele dagen de regeling is op- Ds. Mirejovsky komt in Nederland UTRECHT Zaterdag 5 november belegt het regionaal comité Nederland van de Praagse Vredesconferentie een vergadering in Hotel Smits op het Vre- denburg te Utrecht (aanvang half drie), waar zullen spreken dr. Paul Oestrei- cher uit Londen en de Russische predi kant ds. Lubomir Mirejovsky. Het Utrechtse DOS, dat in dë tweede ronde van het tornooi der Jaar beurssteden tegen de Engelse eerste di visieclub West Bromwich Albion lootte, speelt de eerste wedstrijd op woensdag 2 november in Utrecht De return op dinsdag 8 november. STRAATSBURG Het Europese parlement dat volgende week hier bij eenkomt zal, zo verwacht men, zijn on gerustheid uitspreken over het uitblij ven van een Europese parlementaire democratie. Een daartoe strekkend» resolutie is al ontworpen. Enkele grepen uit de commen taren van de landelijke avondbla den: Het Vrije Volk De KVP heeft het kabinet-Cals ten val gebracht. Mr. Cals heeft ge constateerd dat de motie van drs. Schmelzer, hoe ook opgesierd, een motie van wantrouwen was en mr. Cals heeft ervoor gepast, de dubbel zinnigheid van de KVP te aanvaar den. Aan de wetgevende arbeid van dit kabinet is een eind gemaakt, nog voordat die vruchten ging afwer pen. De socialistische inbreng in het kabinetsprogram is er daardoor op wetgevend terrein niet uitgekomen. Dat zal wel tussen de KVP en de PvdA kwaad bloed zetten. Daaren tegen heeft de ARP zich royaal ge toond. Het is duidelijk dat er nu verkiezingen moeten komen. De KVP gaat die in als een conserva tieve partij. De huisvrouw heeft slechte ogen UTRECHT Bij een recente test in dc stichting „Oog en bril" werd de gezichtsscherpte van 45,2 procent van de onderzochte huisvrouwen als onvol doende beoordeeld. Met 15,5 procent onvoldoende kwa- en de weggebruikers heel wat beter uit de bus. In de afgelopen weken zijn voorts 670 personeelsleden vari 11 Neder landse bedrijven op gezichtsscherpte beoordeeld. Bij deze test bedroeg het gemiddelde percentage onvoldoenden 23.7 procent. De cijfers werden gisteren bekendge maakt tijdens een bijeenkomst van de Stichting „oog en bril" in Utrecht. De uitkomsten van de recente ogen- tests bevestigen de uitkomsten van de 1964''65 in ons land gehouden ogen- test. Daaraan namen bijna 14.000 man nen en vrouwen deel. Het gemiddelde percentage onvoldoenden bedroeg toen 23,4. De huisvrouwen (40 jaar) kwamen toen met 47,1 procent evenwel nog slechter uit de bus. DEVENTER De vierjarige Ron nie Pauls is gisteren door een auto aangereden en gedood. Het jongetje kwam plotseling tussen twee geparkeer de auto's om de straat over te steken de bestuurder van de wagen kon hem niet meer ontwijken. Werkgevers metaal over Werkspoor: Alternatieve werkweek? UTRECHT ,,De kwestie- Werkspoor is niet afgelopen zo als wij dat gaarne hadden ge zien". Dit verklaarde de direc teur van de Federatie metaal en elektrotechniek (FME, de werk gevers in de metaal), mr. H. P. H. de Kanter, gisteravond voor de televisie. De FME heeft een adviserende taak en heeft in het verleden bij vijftig soortgelijke gevallen een bevredigen de regeling kunnen bereiken. Dat is ook nu bij Werkspoor geprobeerd, maar mr. De Kanter had de indruk, dat de financiële regeling als zodanig kernpunt van het overleg is geweest, terwijl de vraag wie voor ontslag in aanmerking moesten komen, primair had moeten zijn. Dit is echter nauwe lijks uit de verf gekomen. De heer De Kanter drong aan op hervatting van het overleg. Inmiddels wacht men bij Werkspoor in spanning op het resultaat van de vandaag te voeren overleg in Amster- De Tijd Een verbijsterend lot heeft zich aan het kabinet-Cals voltrokken. Iedereen wist, dat de verhouding met de KVP en de ARP slecht was. De crisis hebben wij ervaren als een driest politiek gebeuren, waar wij geen ander Nederlands voor- dam tussen de hoofddirectie van de VMF, waarvan Werkspoor een onder deel is, en de hoofdbesturen vakbonden in de metaalindustrie. Men verwachtte geen oplossing, maar wel een basis, waarop beide partijen in Utrecht tot een regeling kunnen ko- NOG MEER Nu is het ook bekend geworden, dat de directie op .korte termijn nog een regeling wil treffen voor het gietijzer- personeel, waarbij de ene helft var het 135 man tellende personeel eer week zal gaan werken, terwijl de an dere helft die week op wachtgeld wordt gesteld. Deze maatregel staat los van de ontslagaanvragen en wordt na overleg met de bedrijfsvereniging van kracht, indien geen verbetering komt in de orderpositie. Over dit plan, noodzakelijk door de grote slapte in deze afdeling, is nog geen overleg gepleegd met de vakbonden. „Daar vorige week niet aan toe ge komen", aldus de directie. Bij Demka werkt iedereen door, hoe wel de sfeer in het bedrijf gespannen onzeker is. In Kerkrade heeft de N.V. Vossen overeenstemming met de vakbonden bereikt over het ontslag van 60 werk nemers. Het ontslag staat in verband met het wegvallen van orders van de mijnen. Gaat Rode Garde weer „zuiveren" TOKIO Volgens een correspondent van een Japans blad houden waarne mers rekening met de mogelijkheid dat in China weer een „zuivering" op han den is. Deze waarnemers wijzen er op dat de nieuwe eerste secretaris van de gemeentelijke commissie voor Peking van de Chinese communistische partij thans het doelwit is geworden in de ernstige kritiek, die geoefend wordt door de militante Rode Garde. Premier Tsjoe En-lai heeft verklaard dat er geen verzet zal worden geduld tegen het optreden van de Garde. Tsjoe zei dat in de eerste stadia van de „culturele revolutie" leiders van plaatselijke raden, partij-organisaties en overheidslichamen zich tegen de Ro de Garde hebben verzet, wat tot ernsti ge gebeurtenissen heeft geleid. BLACKPOOL De Engelse conser- 'atieven hebben zich gisteren met gro te meerderheid verklaard tegen herin voering van de doodstraf voor moord op politiemannen en gevangenbewaar ders. MOSKOU De Westduitse scheepskapitein Hafner is in Rusland tot twee jaar dwangarbeid veroordeeld omdat hij een Russische militair met plank had geslagen. beeld van kennen. Is het allemaal de schuld van de KVP? Waar om cijfers wordt gevochten is altijd een marge voor compromissen aanwe zig. Het kabinet heeft die keus niet willen benutten. Noch Cals die geen economische deskundige is noch Vondeling zijn de KVP een haarbreed tegemoet gekomen. Het kabinet wilde kennelijk ondergaan als het team der sterke mannen. De KVP heeft de smadelijke terug tocht niet willen aanvaarden. Het gevolg is ongetwijfeld een situatie van grote politieke onzekerheid. De duidelijkheid waarom iedereen heeft geroepen is ver te zoeken. Friesell Dagblad De KVP wilde van het kabinet af. Zij wilde geen verkiezingen met dit kabinet als zijnde ook haar kabinet op de achtergrond, en zij wilde ook voorkomen dat de dreun, die de so cialisten kregen, zou worden gevolgd door een ernstige terugslag voor de KVP. Daarom wilde zij ook niet, zo als de ARP, nog eens voorlopig haar vertrouwen geven aan het ka binet. De KVP heeft zeer grote risico's op zich genomen wat betreft de toe komst en de welvaart van ons land en het gevaar is groot dat er een periode komt, die dicht grenst aan regeringsloosheid. Er is een kwa lijke ontwikkeling aan de gang in de politiek en dat komt mede door de onvastheid van het beleid van het kabinet-Cals. Zuid-Af rika treedt op in mandaatgebied drukking van hot communisme zullen volgens een nieuw wetsontwerp gisteren gepubliceerd ook van toe passing worden in het mandaatgebied Zuidwest-Afrika. Dit betekent dat Zuidafrikaanse auto riteiten maatregelen kunnen nemen te gen ieder in dat gebied die naar hun oordeel de communistische zaak heeft gediend. Hoge politiefunctionarissen krijgen de bevoegdheid zowel in Zuid-Afrika als in Zuidwest-Afrika zonder arresta tiebevel personen te arresteren en minstens voor twee weken voor onder vraging vast te houden, gen ernstige bezorgdheid gewekt. Een Afrikaanse afgevaardigde noem de de stap het eerste onheilspellende resultaat van de machtswisseling in Pretoria na de moord op premier Ver woerd. Het debat in de VN over Zuid west-Afrika wordt vermoedelijk spoe dig hervat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15