TV Nageslacht behoeft niet te gissen •now* RADIO Puzzelhoek f t.' Frans Weisz het gangstermeisje steunt op duister scenario I uvRijnu; n oktobkr i en Beeld en geluid van deze tijd naar toneelarchief Objectieve documentatie van onze kunstuitingen Toegarinof begraven MOSKOU De'maandag overleden ambassadeur Toegarinof is gisteren be graven. Jhr. mr. G. Beelaerts van Blok land. Nederlands ambassadeur in Rusland, woonde de plechtigheid bij. Koningin en Prins en minister Luns hadden kransen gestuurd. HALF 7r HALF Een manlijke sigaret Pittig en (Van onze kunstredactie) /JLS wij ons een beeld willen vor- j men van gebeurtenissen Ipersonen uit de negentiende eeuw \en nog verder verwijderde tijden, zijn we in hoofdzaak aangewezen op geschreven bronnen. Dat het voorgeslacht veel subjectieve, dus partijdige en de waarheid verte kenende notities heeft nagelaten, weet een ieder, die na het verga ren van leerplicht-kennis dieper in de historie graaft. Meer objectieve documentatie is eerst mogelijk ge worden in onze eeuw en wel door de ontwikkeling van o.a. fotografie, film, geluid- en televisietechnieken. Waagt u zich even aan het absurde idee, dat wij uitvoerige televisiedocu mentaires bezitten van de drie grote hervormers in een programma „Dit is mijn leven en denken". Zou de bescher ming van onze jeugd tegen kinderver lamming nog een gewetenszaak kunnen zijn? Misschien had Luther wel ver teld, dat hij, na door een stortbui te zijn overvallen, zijn borst met kaarsvet had ingewreven. Om verkoudheid te voorkomen. En van Calvijn zouden wij horen, dat hij, ook al uit voorzorg, een aftreksel van kruiden dronk. Want, zou Trekken we de fantasie nog wat der, dan krijgen wij via oog en oor overtuigende bewijzen wel zeer sterk van de schoolboekjes en overleverin gen afwijkende feiten in handen, bijv. de watergeuzen en de grote aantal len vroede vaderen en machtige koop lieden, die, liever dan Oranje te steu- en de nationale zaak te dienen, er op uit waren, eigen zak te spekken. Jammer, 't was maar een droom. De werkelijkheid is, dat omtrent het verle den talloze niet op waarheid be rustende meningen en veronderstellin gen, alsook velerlei mythevorming rondom personen en gebeurtenissen, zich nog lang en hardnekkig zullen handhaven. Tot ver voorbij on- tijd. Wat komende generaties ons ook zul len kunnen verwijten, zeker niet. dat wij van de twintigste eeuw slechts ge kleurde notities hebben nagelaten. Het 17 Marokkanen teruggestuurd UTRECHT De vreemdelingenpoli tie heeft 17 Marokkaanse arbeiders, die geen werk hadden kunnen vinden, op het vliegtuig naar Rabat gezet. STAPHORST Hier is gisteren 63-jarige G. J. Voerman uit Zwartsluis om het leven gekomen. Zijn auto botste in een scherpe bocht door onbekende oorzaak tegen een boom. Fantasie Het is belangrijk werk. want voc reconstructie van een tijd moet voornaam segment worden verkregen uit cultuuruitingen. Heel gewone, alle daagse uitingen als eetgewoonten en de wijze van vrijetijdbesteding (ook dat deze signalen van cultuur), maar he allermeest de artistieke creaties. Voor toekomstige producties er prestaties zit het Geluid- en Beeldar chief wel op rozen. Vele instellingen, gezelschappen, verenigingen en bedrij ven hebben toegezegd, de eigen activi teiten te willen vastleggen en het te- rugspeelbare documentatiemateriaal ter beschikking te zullen stellen. Het probleem is, als het misschien hier of daar vergeten ligt, iets terug te vinden in gepasseerde kunstuitingen. Het particulier bezit kan wel rijker blijken te zijn, dan speurders vermoe den. Wij denken aan antieke wasrolle- tjes, primitieve glasplaten, vroege zwar te schijven en bibberfilmpjes. In elk geval zullen wij over enige tijd eens bij het Geluid- en Beeldarchief infor- of er iets waardevols uit i privé-verzamelingen tevoorschijn is ge-, De TROS brengt een televisiefilmserie in een soort Marsmannetjessfeer op het scherm. Maandag 17 ok tober zijn de eerste belevenissen van „Mijn oom Martiaan" te zien. Hoofdfiguren zijn Ray Walston als piloot en Bill Bixie als reporter. VANAVOND TE ZIEN neutrale cameraoog zorgt er voor dat;komen. Misschien als reactie op dit ver boer Koekoek na ons niet in het my- j haal. the-beeld kan opduiken als één die met de profetenmantel was omhangen. Trouwens, niemand van ons zal er be- Ned. 1 KRO Advertentie bijbelprogram- ur Telixer. een jong tijdschrift. bur Begin van een reeks maandelijk ter op kimen te staan dan hij" rich j Een platenbon is altijd raak! B5?u^w5f JSJhlll'ffifma m i»™,, 8.45 uur De Peanuts brengen „Veel liefs uit Tokio". 9.10 uur Bonanza: De dochter van de sheriff. 10.00 uur Brandpunt. voordeed. En microcopieën van dagbla den maken het mogelijk, onze tijd van uur tot uur en van feit naar feit te volgen en dus nauwkeurig te reconstru eren. Juister beeld Het vastleggen van de tijd gebeurt echter nog niet in alle geledingen van de samenleving. Tot voor kort verkeer den de dramatische kunsten in een soort vacuüm. Zelfs van recente, be langwekkende theaterprodukties rest niet veel meer dan wat costumes, fo to's, een map vol krantenknipsels en, bij uitzondering, een grammofoonplaat met tekstfragmenten. Om het totaalbeeld van uitvoeringen op het gebied van toneel, opera, ballet, operette, cabaret, revue en voor drachtskunst en van individuele presta ties vollediger te conserveren, is dezer dagen in het Toneelmuseum aan de Herengracht 168 te Amsterdam de Stichting Geluid- en Beeldarchief goed toegerust van start gegaan. Vervolging burgers van DDR strafbaar Ned 2'1VR0 Nederlandse film teleurstellend Franz Weisz, de ongeveer 28- jarige regisseur die in het bijzon der de aandacht op zich vestigde met zijn film t.g.v. de Boeken week ,,Een zondag op het Eiland van de Grande Jatte" spreekt niet bepaald een gemakkelijke filmtaal. Naast hem de dichterschrijver Remco Campert, wiens produc ten al even moeilijk aanspreken, deze beiden in samenwerking in film en scenario hebben het op 'rond van aanleg en bekwaam- ïeden en eigenlijk begrijpelijk niet tot een filmproduct kun nen brengen dat de bioscoopzalen, die gisteren op vele plaatsen in Nederland de première brachten van ,,Het gangstermeisje", zal doen bestormen. BERLIJN Oost-Duitsland heeft °01 1 gisteren de vervolging van DDR-bur- gers door VVestduitse instanties offi- 8.25 i cieel strafbaar gesteld. Maximale straf: 9.05 i tien jaar. Aanleiding tot de maatregel vormt uitbreiding van de Westduitse jurisdic tie tot Oostduitsers. De Bondsrepubliek heeft onlangs bepaald dat Westduitse rechtbanken zich kunnen bezighouden met door Oostduitsers in eigen land begane misdrijven. Dat geldt ook voor delicten die in Oost-Duitsland niet strafbaar zijn met name het neerschieten van vluchtelingen aan de j 1(L40 r begint een nieuwe serie „Zoo Zoo" van de ge broeders van Hooff. met een bezoek aan het Britse wildpark bij Londen. Eerste ronde danstest '67 uit Arnhem. Actualiteiten. Dean Martin Show, met o.a. Frank Sinatra. VANAVOND TE HOREN i-grens. Advertentie Hilversum I NRU 8.00 uur Frans operetteprogramma door NRU-orkesten en solisten uitgevoerd. 8.55 uur Een bejaarde en een jonge huisarts ontmoeten 9.35 uur Radiorama. magazine van amusement en cultuur, r Optreden van het Omroepmannenkoor en het Radio Kamerorkest. t VARA Een platenbon is altijd raak Hilversum VPRO 7.00 uur Rubriek Ronduit. 7.30 uur Kunstrubriek. 1 8.05 uur Herinnering aan de Hongaarse opstand. 9.00 uur Opera „Adriana Lecouvreur" van Cilea. Omroep orkest. Omroepkoor. Nederlandse en Italiaanse solisten, dirigent Fulvio Vernizzi (stereo). Natuurlijk, nog steeds bestaat bijzon dere belangstelling voor de Neder landse film, waardoor er in het begin wel toeloop zal zijn, maar het gangster meisje zal die belangstelling niet gaan de houden. Eigenlijk heeft de film geen inhoud, ;t is een aaneenschakeling van ideeën, en men kan Weisz zeker niet Eijn vakmanschap ontzeggen dat hij een film heeft kunnen bouwen op een laar binnen gericht scenario. Symbolen Voor de onbevooroordeelde toeschou- tó in elkaar verstrengeld dat steeds bezig is het onderlinge verband te zoeken... doch intussen, draait de film verder. ,Het gangstermeisje" is maar een :e, een klank, maar zij speelt geen i >eslissende rol, ze is symbool voor de fantasie van de schrijver, die beu is van zijn literaire aspiraties, verdoold zichzelf en op zoek is naar bevrij ding naar geluk. Hij verwachtte dat de opdracht voor een filmscenario hem 'ie zou geven. Het andere, het nieu- Dit voert hem uit de gespannen ver- Advertentie Een platenbon is altijd raak houding met zijn vrouw naar een homo fiel vriendenpaar in Menton. Daar vindt hij de rust niet om zijn gedach ten op het papier te zetten en eigenlijk wordt hij al werkende tezeer geboeid door een nieuw verhaal, dat van een bassist, opgesloten in een akelig en naargeestig vertrek. Zelfprojectie Dat spreekt hem uiteraard meer aan, want hij is het zelf. Zijn speeltuig heeft hij tot zijn beschikking, maar hij kan het niet tot spreken brengen. Maar dan wordt hij naar Rome geroepen waar de opnamen voor de film reeds aan de gang zijn. Daar vat hij liefde op voor het gangstermeisje, dat in de film haar geliefde doodt omdat zij an ders haar gangsters verliest. Zo wordt zij het symbool van des schrijvers gevangenschap: dit leven of anders de dood. Er is geen keus. Daar om keert hij Rome de rug toe met de woorden: „wat voor jullie spel is, is voor mij werkelijkheid.'* Zo hééft de auteur zichzelf in de film geprojecteerd. Neen Of dit alles tot een boeiend geheel geleid heeft? Neen. Niets is afgerond, niets krijgt positief gestalte. Het is dui delijk dat noch Campert noch Weisz dit ook gezocht hebben. Zij laten uitleg en inleg aan de toeschouwer over. Dat zou ook wel gelukt zijn, als we ons er maar bij betrokken voelden, maar daar voor zijn de beelden te steriel. Het is een te invidivuele ontmoeting, die de kijker voor kennisgeving aanneemt. Zo is ook deze Nederlandse film een j teleurstelling geworden, en gezien ac- teurs, regisseurs, schrijver en camera man etc. hadden we zo gehoopt- De film draait in Kriterion te Rotter dam en is toegestaan voor 18 jaar. Het boekje Bijna gelijktijdig met de première van de film is er bij de Bezige Bij ook een boekje verschenen De film Het gangster- i meisje. Het mag een interessante uitgave heten, maar anders dan de filmboekjes van Bergman en Jean-Luc Godard waarin men met de film zelf geconfronteerd wordt In Het gangstermeisje krijgt de lezer een indruk van hetgeen gebeuren moet alvorens nog een meter celluloid is ver schoten en wat nog gebeurt terwijl de op namen reeds in volle gang zijn. „Hoe het groeide" is een hoofdstuk waarin de figuren uit de fantasie tot le ven worden geroepen. Wie en hoe zijn ze? Hoe reageren zij en wat doen ze? Vragen die maanden arbeid kosten. Dan de titel song van Jan G. Elburg. Een paar vlotte bladzijden over „Film" van Jean Paul Vroom. Een aantal stills van Eddy Posthu- ma de Boer met scenarioteksten en enkele korte karakteristieke aantekeningen en ten slotte van Walter Kous een soort dag boek dat de opnamen in Amsterdam. Men ton en Rome in een luchtige, geestige sfeer vastlegt. Voor de filmliefhebber een aardig boekje, dat echter minder voldoe ning schenkt dan de vorige uitgaven. Het bevat 100 pagina's en het kost 7,50. H. Steggerda. Studentenflats in Zeist? (Van onze onderwijsredactie) ZEIST Er zijn onderhandelingen gaande over de bouw van studenten flats in Zeist. Ze zullen worden be woond door jongelui die in Utrecht stu deren. De Utrechtse stichting Studen tenhuisvesting heeft van de gemeente toezegging gekregen dat waarschijnlijk een terrein dicht bij De Uithof beschik baar komt MOORD IN HET FLATGEBOUW 8 De twee jongemannen vertrokken tegelijkertijd met Pol- rot. Toen de deur achter hen dicht viel cn zij op de overloop afscheid van Poirot wilde nemen, hield deze hen met een gebaar tegen. „Jonge vrienden, u hebt mij horen zeggen, dat ik niet tevreden was. Eh bien. ik ben ook niet tevreden. Ik ga nu. een eigen onderzoek instellen. Wilt u mij daarbij helpen?" Dit voorstel vond gretig bijval Poirot ging hen voor naar de flat beneden en deed de deur open met de sleutel, die de inspecteur hem had gegeven. Toen hij in de gang was ging hij niet zoals de anderen verwacht hadden, naar de zitka mer, maar liep meteen door naar de keuken. In een klein bijkeukentje, dat als washok diende, stond een grote ijzeren vuilnisbak. Poirot tilde de deksel op en begon er als een vasthoudende terrier in te zoeken. Jimmy en Donovan keken in opperste verbazing toe. Plotseling kwam hij met een kreet van triomf overeind. In zijn hand hield hij een klein flesje met een kurk erop. „Voila! zei hij. „Ik heb het gevonden." Hij snoof voorzichtig. ,.Ik ben helaas enrhumé... Verkouden, bedoel ik." Donovan pakte het flesje van hem aan en snoof op zijn beurt, maar hij rook niets. Hij haalde de kurk eraf en hield het flesje bij de neus voor een waarschuwende kreet van Poirot hem ervan kon weerhouden. Hij viel onmiddellijk als een blok neer. Poirot kon zijn val op tijd breken door op hem af te springen. „Stommerd!" riep hij. „Het idee! Om de kurk er zomaar af te halen! Zag hij dan niet hoe voorzichtig ik ermee omsprong? Monsieur... Faulkener, is het niet? Zou u zo goed willen zijn een beetje cognac voor mij te willen halen? Ik zag een fles in de kamer staan." Jimmy liep haastig naar de zitkamer, maar toen hij te rugkwam zat Donovan alweer overeind en verklaarde dat hij zich weer uitstekend voelde. Poirot waarschuwde hem voor het ruiken aan flesjes met een onbekende, mogelijk giftige vloeistof erin. „Ik denk dat ik maar naar huis ga." zei Donovan, die wat onvast op zijn benen stond. „Dat wil zeggen, als u mij niet meer nodig heeft. Ik voel me nog een beetje beverig." „Dat is het beste, wat u doen kunt," zei Poirot. „Meneer Faulkener, wilt u hier even op mij wachten? Ik kom zo terug." Hij vergezelde Donovan tot buiten de deur en bleef enige tijd met hem staan praten. Toen Poirot weer binnenkwam vond hij Jimmy in de zitkamer. Hij stond om zich heen te kijken. „Wat doen we nu, monsieur Poirot?" vroeg hij. „Er is niets meer te doen. Alles is opgelost." „Wat zegt u nu?" „Ik weet nu alles." Jimmy staarde hem met open mond aan. „Dat flesje?" „Precies." Jimmy schudde zijn hoofd. „Ik begrijp er niets van. Om de een of andere reden bent u volgens mij niet tevreden met het bewijsmateriaal tegen die John Fraser, of wie hij ook mag zijn." „Of wie hij ook mag zijn." herhaalde Poirot zachtjes. „Als hij bestaat... Het zou me verbazen als er zo iemand was." „Ik begrijp u niet." „Hij is een naam... Dat wil zeggen, een naam op een gemerkte zakdoek." „En de brief?" „Heeft u gezien, dat hij in drukletters was geschreven? Waarom? Ik zal het u zeggen. Een met de hand geschreven brief kan gemakkelijk aan het schrift herkend worden en een getypte brief is gemakkelijker te achterhalen, dan u zou denken. Maar als een echte John Fraser deze brief geschre ven zou hebben, zou hij zich niet om deze dingen bekom merd hebben! Nee, die brief werd expres geschreven en in de zak van de vrouw gestopt. Er bestaat geen John Fraser." Jimmy keek hem vragend aan. „En nu kom ik terug op een punt. dat ik al eerder aangeroerd heb," ging Poirot verder. „Ik heb gezegd dat er dingen zijn, die in iedere kamer op dezelfde plaats zitten. Ik gaf drie voorbeelden. Ik zou nog een vierde genoemd kun nen hebben... De knop van het electrische licht." Jimmy staarde hem nog steeds onbegrijpend aan. Poirot ging verder. „Uw vriend Donovan is niet bij het raam geweest... Hij kreeg al dat bloed aan zijn hand, omdat hij daarmee de tafel had aangeraakt. Maar ik vroeg me direct af... Waarom legde hij zijn hand op tafel? Waarom zocht hij zich tastend een weg door het duister? Zoals u wel zult weten, bevindt de knop van het licht zich altijd bij de deur. (Wordt vervolge!) Sneller bellen naar Beverwijk Een plaienbon is altijd raak Advertentie DEN HAAG Een nieuw type telefooncentrale, waarvan Bever wijk-Noord de primeur heeft gekregen, maakt sneller telefoneren mogelijk. Bij deze centrale, die ook met een elektro nisch geheugen is uitgerust, is gestreefd naar een combinatie van elek- tro-mechanische en elektronische ele menten. Kan in het oude stelsel twee en een halve seconde verstrijken voor het ho ren van de kiestoon, in het nieuwe stelsel kan dit ten hoogste één seconde zijn. Verder is de tijd, nodig voor het instellen van de kiestrap, met 25 a 40 procent verminderd. Ook wordt het wachten op de bezettoon bekort. De centrale heeft de lijst van op aansluiting wachtenden in het lokale net Beverwijk in één klap opgeheven. 897 aanvaringen door navigatiefout UTRECHT In 1964 zijn in ons land niet minder dan 897 aanvaringen geregistreerd; in 524 gevallen werd pro ces-verbaal opgemaakt. Bij deze aanva ringen zonken of strandden 84 vaartui gen; 15 personen kwamen om het io- HAITI Dc cycloon Inez heeft op Haiti meer dan 5.000 mensen gedood. Dit zei gisteren de minister van buiten landse zaken van Haiti. C de Algemene Vergadering Horizontaal: 1. korte degen, 4. stad in Z.H.. 9. tijding, 11. rivier in Duitsland, 12. plaats in Limo., 16. voorzetsel, 17. muziek noot, 18. plaats in Drente. 21. verstandig <barg). 22. nauw. 23. naast. 25. maanstand, 27. jongensnaam. 28. deel van een huis, 31. tijding. 32. bij'o. figuur, 34. bewaarder van een kerk, 35. tussenzetsel. Vertikaal: 1. lengtemaat (afk), 2. bastaarduitgang, 3. begerig, 5. biersoort, 6. denkbeeld. 7. boom, 8, bijwoord, 10. insecteneter, 13. iemand de achting geven die hem toekomt, 14. plaats in Z.H., 15. witte populier, 17. vreemde munt, 19. bouwland. 20. broedplaats v. vogels, 21. echtgenoot, 24. dikwijls. 26. wijnsoort. 28. stap, 29. buitenhaven. 30. meisjesnaam, 31. soort onderwijs (afk). 33. staatsbe drijf (afk). Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Best - email. 2. repel - A.D. - de. 3. eren - dadel, 4. deel - eland. 5. An - rendier. 6. Egmond - Ali, 7. Lea - nest - se, 8. kl - nr - ga - oor. 9. esdoorn Vertikaal: 1. Breda - elke, 2. eer - Engels, 3. speer - mand, 4. ten - Leon - r.o.. 5. Elden - nego. 6. maal - dd - sar. 7. Adda ia - ton. 8. Ide - Nelson. 9. lel - Vijf Nederlanders naar wereldtentoonstelling MONTREAL Vijf van de duizen-1 den Nederlanders die persoonlijke her inneringen aan de bevrijding hebben ingezonden voor het op de wereldten toonstelling te plaatsen Canada-boek, zijn gekozen om de opening van het Nederlandse paviljoen op 18 mei 1967 bij te wonen. Hun namen zijn nog niet bekend gemaakt. Op en rond deze „Nederlandse dag" zullen verschei dene manifestaties plaatsvinden. Advertentie FERDNAND foonmuziek. VPRO: 7.55 dag. meditatie. VAJM Nieuws. 8.10 Lichte gi_PI foonmuziek. (820—8.35 Van de p} Amsterdamse ruowcKapciw20 Z.O. 135. ge- varicerd programma. (11.00 Nieuws 12.15 Loon naar wer ken. lezing. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 Va ra-Varia. 13 Lichte grammofoonmuzU voor de teenagers. 14 5 Vol de twintigers. 14.55 Ra-lJo Jazz Magazine. 15 25 De Utrechtse Dohtle. klankbeeld. 16 00 Nieuws 16.C2 Radio Jazz Muga- 1625 Oostcuroo- III. 248 m en FM-ka- nalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Orkestraal allerlei (gr). 920 Leger des Hcilsmuzlek. 1020 Nieuws. 1022 Toonkunst 1 allen (gr.). 1020 Lichte gram- mofoonmuzlek. (1520 Nieuws 12.00 Nieuws. 12.02 Actualitei ten. reportages en berichten. 13 00 Nieuws. 1322 Platenshow tienera. 1420 Nieuws. Velvet voices. 1420 Op Nieuws. TF1IVISII UOilLIN JeuKI. 17j3-n

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11