Karei Doorman kostte totaal 100 miljoen Honger bedreigt miljoenen Procluktschappen willen nieuw systeem van financiering pensioen JS Met een AMSpaarbiljet 1966 71 groeit M uw spaargeld in vier-en-een-half jaar van f.100.-naar f.135.- Algemene Bank Nederland Nieuwe weg Haagsche Schouw volgende week in gebruik FRANKRIJK BOUWT AAN MAMMOET-AUTOWEG Raambiljetten tegen duurdere benzine DONDERDAG 13 OKTOBER NIEUW SCHIP WAS DUURDER GEWEEST (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM In zijn begroting over 1967 heeft minister P. S. J. de Jong meege deeld dat het vliegkampschip Hr. Ms. Karei Doorman in het begin van het volgende jaar weer in de vaart wordt gebracht. Op de werf Wilton-Fijenoord zullen dan de noodzakelijke herstellingen en de gewenste verbeteringen aan de accomodatie zijn uitgevoerd. Ongeveer een jaar is het j jchip aan de aktieve dienst j onttrokken geweest. De di- j rekte oorzaak tot deze lang durige onderhoudsbeurt was j het ontstaan van scheurtjes in de vier stoomhouders van j de ketelapparatuur. Lloyds te Londen meende, dat zij wel konden worden gelast, maar de marineleiding oor- I deelde het juister de stoom houders volledig te vernieu wen, vooral om te voorko- men, dat het personeel het materiaal onbetrouwbaar j zou gaan vinden, j Van de gelegenheid dat het schip een reparatie on- derging werd tevens ge bruik gemaakt de accommo- I datie te verbeteren. Zo werden een aantal ruimten omgebouwd tot lees-, stu deer- en conversatiezaal, en werden ook de slaapruim- I ten geriefelijker ingericht. VRAGEN Nadat bekend was ge worden dat de Karei Door man naar de werf moest, werden er in de Tweede Kamer vragen gesteld over de kosten. Minister De Jong antwoordde daarop, dat de ze nog niet i 2 miljoen zou den zijn. Het kostenvraagstuk van de Karei Doorman is in de loop der jaren nogal eens in het geding geweest. Het vlieg kampschip is namelijk een omstreden schip geworden. De noodzaak het in de vaart te houden wordt van bepaalde zijden betwijfeld. Minister De Jong heeft echter steeds benadrukt, dat het schip nog altijd van betekenis is in het geheel van de Navo, en dat het zich nog in een toestand bevindt, die alle werkzaamheden eraan verricht, volko men rechtvaardigt. Tevens heeft hij niet zo lang geleden meegedeeld, dat het schip zeker een jaar of zes nog in dienst zal blijven. ONRENDABEL Is de Karei Doorman nu zo onrenda bel en kostenverslindend als wordt be weerd? Het vliegkampschip werd in 1948 overgenomen van de Royal Navy voor de prijs van 27 miljoen. Het was toen slechts drie jaar in de vaart. Als HMS Venerable was het in 1945 in dienst gesteld bij de Britse marine. Kort daarna vertrok het naar het Ver re Oosten, waar het echter te laat arri veerde om aan de gevechtsacties tegen Programma wegenfonds jaar vertraagd DEN HAAG In een wijziging op de Wet voor het Rijkswegenfonds wordt voorgesteld de opcenten op de motorrij tuigenbelasting te verdubbelen en op 130 te stellen, waarbij het maximum per mo torrijtuig verschuldigde bedrag over een tijdvak van een vol jaar van 75 tot 200 wordt verhoogd. Het openbaar ver is hiervan vrijgesteld. In een toelichting schrijft minister Suurhoff dat het uitgestippelde program ma van het Rijkswegenfonds toch nog met een jaar zal moeten worden ver traagd. Zonder de voorgestelde verhogin gen zou de voltooiing zeker twee jaar langer duren, terwijl deze vertraging ook op lange termijn zou doorwerken. En dat is onaanvaardbaar. Brenguns in pakhuis HAARLEM e=De politie heeft hier in een pakhuis 125 brenguns in beslag genomen, deel van een partij van 500 die door de domeinen te Soestevberg waren verkocht. De andere 375 Jiggen te Utrecht opgeslagen en zullen vermoe delijk eveneens in beslag worden geno men. De koopman had de wapens nor maal gekocht. Ze waren voor de ver koop onklaar gemaakt. Japan te kunnen deelnemen. Na terug keer uit de tropen werd het vlieg kampschip in dienst opgelegd. Op 28 mei 1948 werd het aan de Koninklijke marine overgedragen en herdoopt in Hr. Ms. Karei Doorman, naar de schout-bij-nacht, die zich zo heldhaftig heeft gedragen tijdens de slag in de Java Zee in de oorlog met Japan. CIJFERS Wat heeft de Karei Doorman sinds de indienststelling bij de Koninklijke marine nu aan verbouwing, onderhoud en reparaties gekost en hoevel tijd is het schip als gevolg van onderhoud en reparaties aan de vaart onttrokken ge weest? De cijfers zijn: Kosten van de grote verbouwing op een particuliere werf ƒ39 miljoen, kosten van het onderhoud tussen 1948 en eind 1965 ƒ32 miljoen (waarvan ƒ26 miljoen bij een particu liere werf en ƒ6 miljoen bij de rijkswerf) hetgeen betekent, dat de Ka- rel Doorman van 1948 tot eind 1965 jaarlijks niet meer dan ƒ1.8 miljoen aan onderhoud heeft gekost. Verbouwing en onderhoud (inclusief reparatie) kosten tezamen ƒ71 miljoen. Rekent men daarbij de koopprijs van 27 miljoen en de jongste reparatie van 2 miljoen, dan heeft de Karei Doorman het rijk tot nu toe 100 mil joen gekost, en voor dat bedrag had men in 1948 nooit een nieuw vlieg- dekschip kunnen aanschaffen. Tot eind 1965 was de Karei Doorman 169 maanden in dienst bij de Konink lijke marine, en in die periode was het schip 36 maanden voor onderhoud op een werf. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De voorzitters van de produktschappen menen dat de financiering van de pen sioenregelingen voor het perso neel anders moet worden opge zet, zo kan een einde gemaakt worden aan de moeilijkheden, waarvoor alle produktschappen zich thans gesteld zien omdat zij jaarlijks grote koopsommen op brengen als gevolg van de alge mene loonstijgingen. Zij achten het noodzakelijk het huidige finan cieringssysteem te vervangen door egalisatiepremies, uitge drukt in een percentage van de totale pensioengrondslag, waar van de jaarlijkse betaling ook de toekomstige back-service" zo veel mogelijk zal kunnen dekken. Dit is vandaag meegedeeld in de openbare bestuursvergadering van het T 7 v Hebt u al een A.B.N.Spaarbiljet1966/71 genomen Dit betekent een samengestelde interest van 69 procent per jaar. Dat is sparen met groeikracht Folders en nadere inlichtingen bij al onze kantoren. (Nederlandsche Handel-Maatschappij-DeTwentsche Bank) produktschap voor groenten en fruit. Dit produktschap kent thans een rege ling, waarbij voor de toekomstige dienstjaren een premie van 15.2 pro cent van de pensioengrondslag wordt betaald. Daarvan betaalt de werltne- 5.5. procent en het schap 9 7 pio- cent. Hiermee is echter niet gedekt ce verzekering van uit loonstijging voort vloeiende pensioenverhogingen over de achterliggende dienstjaren. De dekking van deze „back-pay" geschiedt door koopsommen. Een loonsvernoging in 1967 van bijvoorbeeld 5 procent zou het produktschap een eenmalige koop som van rond 225.000 kosten. De reservefondsen, waaruit deze (jaarlijks terugkerende) koopsommen tot nu toe werden voldaan, zijn echter grotendeels uitgeput, zodat de schap pen tclkenjare voor zware lasten kun nen komen te staan. De voorzitters der produktschappen hebben daarom gezocht naar een finan cieringssysteem, waarbij de lasten meer gelijkmatig worden gespreid. Daarbij zou invoering van een zgn. ega lisatiepremie een oplossing kunnen 25 procent Indien wordt uitgegaan van een jaar lijkse loonstijging van 5 procent, zou invoering van dit systeem voor het pro duktschap neerkomen op een jaarlijkse I bijdrage in de totale premie (voor koopsommen en toekomstige dienstja ren) van 28 procent van de pensioen grondslag. Daarmee zou dan voor 1967 335.000 gemoeid zijn. Indien in enig jaar de loonstijging geringer zou zijn dan het aangenomen! percentage, zou bij de pensioenstich- ting uit de „teveel" betaalde premie: een fonds kunnen worden gevormd,, waaruit bij latere overschrijdingen vanj het percentage kan worden geput, j Voorts zou een deel van de benodigde premie kunnen worden gefinancierd uit de rentewinst, zodat al met al een, bijdrage van ca. 25 procent van de1 pensioengrondslag kan worden vol-| staan, hetgeen voor 1967 zou neerkomen op ca. f300.000. Langs deze weg worden al te grote i schommelingen en onverwachte grote I lasten vermeden. Hogere OB niet Voedselproductie kan groei van aan datum binden (Van onze parlementsredactie» DEN HAG De PvdA.-fractie in de Tweede Kamer heeft er niets tegen als I in het wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting geen datum wordt ge noemd. Dit zei de financiële expert van de fractie, drs. Peschar. vanmiddag bij de voortzetting van het Kamerdebat over de begroting-1967 Hij wees erop. dat over een jaar de situatie best zo kan zijn, dat eerder ver- lichting dan verhoging van de omzet belasting nodig is. Om die reden is het beter de hogere omzetbelasting niet aan een datum te binden maar wel uitdruk- I kelijk te bepalen, dat een verhoging niet yüór 1 januari 1968 mag ingaan, j A.R.-fractieleider Roolvlnk heeft gisteren voor gepleit de verhoging de O.B. gedeeltelijk al in 1967 in voeren, om de dekking over dat jaar te Vergroten. de mensheid niet bijhouden ROME In 1965 is de wereld bevolking met 70 miljoen mensen toegenomen, maar de voedsel- produktie is niet gestegen. Vol gens de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Na ties betekent dit, dat er voor ieder gemiddeld twee procent minder voedsel beschikbaar was. Als de wereldbevolking in dit tempo nisatie dat de Amerikaanse tarwepro- blijft groeien, zal de kloof tussen de duktie het komende jaar zeven procent bevolking en de voedsclproduktie nogzal achterblijven bij de opbrengst van breder worden. De mensheid is hier- dit jaar. De grote graanexporten naar mee op weg naar de ernstigste honger-Rusland en China hebben nadelige in- perlode uit de geschiedenis. vloeden op het vormen van een reserve- In die delen vah de wereld waar de voorraad, ondervoeding reeds de ernstigste vorm De voedselorganisatie ziet de toe- aanneemt, is de voedselproduktie in komst zo triest in omdat de produktie- sterke mate teruggelopen. De Noord- vermindering niet optreedt in een tijd amerikaanse graanoverschotten zijn lot van overvloed, maar in een periode het laagste peil gedaald van de laatste waarin de produktip de groeiende we tten jaar. Bovendien verwacht de orga-|reldbevolking niet kan bijhouden. KNELPUNT VERDWIJNT (Van onze verkeersredacteur) Het verkeer van Amsterdam naar Den Haag zal van dinsdag af gebruik kunnen maken van een 3,5 km lang stuk gloed nieuwe weg in rijksweg 4: het gedeelte tussen Ooegstgeest en Maaldrift. Een dag later zal er ook voor het verkeer ko mend uit Den Haag vrij baan worden gegeven. Een berucht geworden „flesse- hals" zal ermee zijn opgeruimd. Want een knelpunt was het oude weggedeelte bij de Haagsche Schouw. De Brug over de Oude Rijn (in 1925 gebouwd) bleek al ja ren niet meer in staat de verkeers stroom vlot door te laten. En ook de kilometers weg ervoor en erna wa ren niet meer in staat de verkeers- het etiket autosnelweg te geven. Verstoppingen en botsingen kwa men er vrijwel dagelijks voor. De nieuwe weg, die 13,5 miljoen gulden heeft gekost, snijdt de gehele hinderlijke bocht in de oude „vier" af en heeft geen enkel knel punt, want voor de oude ophaalbrug is een nieuwe brede brug in de plaats gekomen. Ook de weg is aan zienlijk breder. Hij bestaat uit twee banen met elk twee 3,50 meter bre- Periscoop op auto voor caravanners De autoperiscoop (speciaal bestemd voor caravan-rijders), die enkele jaren geleden onder de naam Retrovisor in Engeland werd geïntroduceerd, wordt ook op l>et continent geïmporteerd. Het appa raat, dat 110 gulden kost, wordt bo ven de voorruit op het dak van de auto gemonteerd en stelt de automo bilist in staat door de ruiten van zijn caravan heen het achter hem komende verkeer in de gaten te hou den. De dode hoeken worden er ech ter niet door weggenomen, zodat met dit apparaat de noodzaak vpn de rijstroken, een ruim 3 meter bre de vluchtstrook, terwijl langs de vangrail een 75 cm brede klinker- strook en een 60 cm brede slip- stroot van asfalt zijn aangebracht. Een gedeelte bestaat zelfs uit tweemaal drie stroken: het stuk tus sen het Rijnzicht-viaduct bij Oegst- geest en de in aanbouw zijnde in valsweg naar Leiden. Deze weg zal volgend jaar in gebruik worden ge nomen. Voorlopig zullen Leidse auto mobilisten dus nog gebruik moeten maken van de oude weg, die in de toekomst slechts bestemd zal zijn voor fietsers en langzaam verkeer. AFBRAAK Zodra de Leidse invalsweg gereed is, zal de beruchte bocht van het nooit afgebouwde viaduct tot aan het nieuwe universiteitsgebouw wor den afgebroken. Het viaduct werd in 1940 gebouwd als begin van een weg, die rijksweg 4 zou moeten ver binden met de toen al op papier staande rijksweg 4a (Burger veen-Voorburg), maar de Duitsers verhinderden de aanleg. Hoewel de 4a er inmiddels is geko men, zal het viaduct toch worden FOTO BOVEN: Het begin van het nieuwe weg gedeelte (aan de Haagse kant). De rechtse weg is de thans in ge bruik zijnde, die straks alleen voor fietsers en langzaam ver keer bestemd zal zijn. Links de nieuwe weg: nu nog afgezet met tonnetjes, maar volgende week vrijgegeven. Althans voor het verkeer uit Amsterdam. De an dere helft zal over enkele maan den in gebruik worden genomen. afgebroken: de plannen voor de ver bindingsweg zijn gewijzigd. Hij komt niet langs Leiden te lopen, maar langs Voorschoten. Dat zal ech ter nog wel jaren duren. Als de plannen doorgaan zal Frankrijk in 1970 een „mammoet-au toweg" hebben van 1800 km lengte: een weg van de Belgische grens rechtstreeks naar de Middellandse Zee. Slechts door de toekomstige au toweg van Noord-Italië naar Sicilië zal hij in lengte worden overtrof fen. De nieuwe weg maakt deel uit van een groots opgezet wegenplan, waarmee Frankrijk de achterstand op net gebied van snelwegen snel hoopt in te halen. Op het ogenblik is nog maar 800 km klaar (ter vergelijking: Duitsland heeft 4000 km autoweg, Nederland 800), maar over negen jaar hoopt men 3600 km gereed te hebben. Een streven, dat door de 10 mil joen Franse automobilisten en de miljoenen buitenlandse vakantiegan gers zal worden toegejuicht Want Tussen de grote steden bestaat nog geen enkele snelweg. Men is nog niet verder gekomen dan verspreid liggende trajecten. Waar deze ge reed zijn, toont het kaartje aan. Om spoed te maken met de plan nen heeft de regering dit jaar 1 miljard gulden op tafel gebracht: 30 procent meer dan in 1965. En voor de komende jaren zullen dergelijke of grotere bedragen worden ge ïnvesteerd, voor welk doel staata- leningen worden uitgeschreven. VAN BELGIË TOT SPANJE' ONTWORPEN FRANSE AUTOSNELWEGEN De golf van kritiek op de plannen tot verhoging van de benzineaccijns en de motorrijtuigenbelasting om een overge bleven gat van 190 miljoen gulden in de staatsbegroting op te vullen, houdt aan. Thans is ook de Bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven, in de pen geklommen. Aan zijn leden heeft de BOVAG raambiljetten gestuurd met een grote gulden erop en de berekening, dat van die (benzine) gulden nü al 33 cent naar de belasting gaat. De bond roept zijn leden op tot krachtig verzet tegen de plannen om daar nog eens vier cent bovenop te doen. De ANWB komt in zijn Autokam pioen op het onderwerp terug in een wat sarcastisch gesteld artikel onder de kop „Alstublieft, de reke ning!" Men rekent uit. dat de wegge bruikers zonder de nieuwe wet ko mend jaar 98 miljoen gulden aan weggeld zouden opbrengen. Door de opcenten te verdubbelen het zijn wel „optientjes" geworden wordt dit bedrag ineens op 205 miljoen gebracht. Van de vroegere verhou- Eerste anti- slip-auto Jensen, een van de kleinere Britse autofabrieken, heeft een nieuwe (vier persoons)-wagen op de markt gebracht, die wordt aangeprezen als de eerste anti slip-auto. De topsnel heid bedraagt 200 km per uur, de prijs 53.000 gulden(!). De auto heeft aandrijving op alle vier wielen en het differentieel is zodanig geconstrueerd, dat onder geen enkele omstandigheid een van de wielen of een van de paren wie len kan slippen of bij zwaar rem men blokkeren. Het geheim van het anti-slip-sys teem is dat de rem automatisch wordt ontkoppeld zodra een wiel blokkeert. Hetzelfde systeem wordt toegepast bij vliegtuigen, zodat ze ook op een gladde baan zonder slip pen kunnen landen. Het af- en aanslaan van de rem men is niet te merken voor de bestuurder. Volgens de fabriek stopt de wagen op tweederde van de nor male remafstand. Het acceleratievermogen js groot: een snelheid van 160 km wordt in minder dan 20 seconden bereikt. De vierwiel-aandrijving is een ontwerp van de overleden trac- tor-mlljnnalr Harry Ferguson. ding rijk-weggebruiker is dus geen sprake meer. Leverde het rijk in 1965 nog 190 miljoen aan het we genfonds en de weggebruiker 75 mil joen. thans is die verhouding 247 miljoen-205 miljoen. Daardoor is de fondskas wel op 452 mlijoen ge bracht (in 1965 nog 264 miljoen), maar de 1,6 miljoen weggebruikers wordt er wel een zware last' mee opgelegd. De weg over de Gotthard na dert zijn voltooiing. Wat voor vele automobilisten een niet zonder ge vaar te nemen barrière was. zal straks waarschijnlijk juli vol gend jaar zijn veranderd in een moderne en brede verkeersweg. De maximum helling zal niet meer dan 7 procent bedragen (was 10 procent) en het aantal scherpe bochten is teruggebracht tot drie (was 25). Op de foto een gedeelte van de berg weg, dat thans in gebruik is. Proeven niet rode trottoirbanden Om voetgangers ervan te weerhou- r den buiten de zebra's de straat over te steken (oorzaak van vele ongeluk ken) neemt het Londense gemeente bestuur in het centrum een proef met rode trottoirbanden. Iedereen die overdag de rode streep overschrijdt, kan worden be keurd. De „bobbies" zullen voorlo pig volstaan met „een beleefde waarschuwing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9