Ain We raken niet meer volwassen Boer Koekoek kreeg in Kamer ,pak slaag' Jongeren willen ontslag nemen bij Werkspoor Bevolking groeit nog steeds snel COLLEGE OP EEN PARKBANKJE Uniek in het parlement Nederland in EEG aan de top NTEUWE LEIDSE COURANT 7 DONDERDAG II OKTOBER 1966 Rebellerende jeugd DEN HAAG Najaarszon in de tuin van het Oude Hof, charmant park, ontoegankelijk voor Hagenaars. Even voor half een: twee Pakistani genieten vol heimwee van dit in Nederland zo schaarse natuurverschijnsel. Elders op een bank in een prieel doet een kleurig geklede Indiase het zelfde. Als de Sint Jacob zijn bellen laat horen gaat een deur van het voormalige paleis Noordeinde open. Enkele docenten van het Institute of Social Studies verschijnen op het bordes. Een van hen, gedrongen gestaltegebaard apostel voorkomen, nonchalant in geruit sportkostuum, maakt zich las uit het groepje. Doordringende blik. We lunchen samen? Of eigenlijk is dat niet zon de met dat mooie iveer? We halen een broodje en zit ten gebaar naar gazon) hier. Hij loopt al driftig richting Oude Molstraat, waar een platina buffeteuse wat uitbundig ge meubileerde leeftocht in twee zakjes zal gaan deponeren. Welke krant? informeert pro fessor dr. P. Thoenes (een van de verontruste PvdA-ers, „groep 48") als hy wat zwaarlijvige peren zijn bijdrage aan de lopende lunch in een fruitzaakje heeft bemachtigd. Hij knikt vaag bij de aanvankelijke uitleg; is thuis als het woord protestants-christelijk valt. Vertelt desgevraagd over Social Studies: ten dele docent schap, ten dele research. Boeiend voor de socioloog, dat internatio nale milieu. Ook onthullend. GEMOEDSRUST Op een bankje met uitzicht op ste nen naakten zullen we praten. Onder werp: de doorgaans weinig zelfbe wuste houding van ouderen tegenover (rebellerende) jongeien. In gezagsver houdingen (Amsterdam). In discussies zoals ze er 's zondagavonds via de tv uitgaan. In de publiciteit die merk waardig, volgens sommigen: onnodig. DOOR Ton van der Hammen Prof. Thoenes: *t Wordt nog veel erger week. Maar daar blijft het niet bij. drijf, can de vereniping. Ze zijn on- Een werkelijk rationeel gebruik van machtig in de opvoedingsrelatie tegen- het economische produktie-apparaat over hun kinderen te staan, -.gee? oorlogstuig, geen mode in au- of je die A- of B-categorieën verwij- to's, kleding en ga zo nog maar even ten moet maken? Welnee, ie kunt door - konden we het allemaal zo hoogs,.ns zeggen dal ze ,n de letter_ goed .tehben als nu. Met een dag wer- üjke betekenis van het woord slachtot- ken per weekl fers van de omstandigheden zijn. Onze economie is er evenwel op uit Hesteert groep C, die de boot blijk- het niet-rationeel te doen. Er wor- baar haaIL Ze we,e-, het echt niet. den kunstmatig behoeften gekweekt bUjvl,n MMer lt,„, reageren, ook (reclame), kwaliteiten worden bewust |n de opvoedingssituatie, die ze op- beperkt er is een diversiteit van ge- nieuw „ekend benaderen. Van hen lijksoortige artikelen. Kortom, er is kan gezegd worden dat ze ronduit het een groot stuk - althans rationeel gelukkigste zijn. gezien zinloze produktie. Doorredenerend kan je de jongeren Intern is er in de westerse econo- op dezelfde wijze Indelen. - Wacht mie-zeif ook het nodlpe aan het veren- 2akag(,nda komt tevoorschijn) als deren. Efficiency, een ander woord ik onderverdelen, zo (prof. Thoenes voor rationeel, is ee^. geliefd thema; 2et Mn soort Mendelwet- concentratle een vertrouwd begrip. ten_,iStamboom.. op) dan kom ik tot Twee gegevenheden die tegen zinlo- vij( me-.urtypen. ze' produktie, bovenbedoeld, ingaan. En die al evenzeer in de richting ko- lï"?"®8, go~ men van die minimum eisen voor neen A- BAe" c- kin°ere" kuI}" noodzakelijke arbeid. Steeds meer ma- "en weer A, B of C rijn. Dan heb je chines die het werk van de mens gaan 5*?.s n3"ei? rnengmo8elijkheden, waar- overnemen hebben deze effecten ook bij, z<?u 3® zeggen, de conflicten het al. Conclusie: alle kwaliteiten zijn ge- grootst zouden kmwenrijn bij^ A-ou- geven oor deze derd^ revolutie. Hoe komt dat? Wat zegt daarop de socioloog? Moet het .nders? Aha, rea geert de hooggeleerde op dat laatste vraagje. Daar hebben we de ware na zaat van Calvijn. Hij wil moraliseren, een preek. Met een knipoog: die komt niet hoor; ben nie* eens religieus. Maar misschien kunnen we de zaak een beetje in een kader plaatsen. Dat geeft soms ook gemoedsrust, als u die voor uw lezers zoekt. Het gaat dacht ik, zegt hij, verza digd onderuitzakkend op het bankje, handen gemoedelijk in de zakken, om het aanpassingsvermogen van degenen die de .-amenleving j'tmaken. Dat zijn u, ik, aile mensen. Als de samenleving verandert, zal, mèt Het veranderende waardensysteem, ook de individuele aanpassing moeten volgen. Dat is in het kort de generatiep'oblematiek. Toen de Indianen lange tijd te voet op buffels jaagden waren er geen pro blemen. Zoon deed, wat pa deed. Uit De discussie kwam toen de methode van het jagen te paard ingang begon te vinden. Daar hèb je het: de veran derde situatie die spanningen oproept. Groter, naarmate de veranderingen zich heviger voltrekken Hoe zit dat nu bij ons? Van onge veer 1400 af kenden we in Nederland voortdurende veranderingen in de sa menleving. Annex gencratieproble- men. Natuurlijk. Ze hoorden cr ge woon hij, niks bijzonders. Dat duurde zo tot bijna de twintigste eeuw. Toen was h«*t uit met de pret. ders met C-kinderen. Ik zeg dat onder het nodige voorbehoud omdat me dit Zo .nel voltrekt zich dit «lle^ dit laotete net invalt Zo rie je. waar je al pratende toe kunt komen, we de zaak niet meer bij kunnen be- Dan, met een gr.'lns: krijgt nen. Me raken niet meer aangepast. respect voor m'n wetenschapsbeoefe- De met al die veranderingen gepaard ning nou een deuk? gaande spanningen i!jn zo groot ge worden, dat volwassenen terecht het gevoel gekregen hebben niet meer vol wassen te kunnen worden. Want: we wéten het niet meer. A. B EN C TE VERKLAREN Een blik op de pols doet hem rijzen. Lopend in de richting van het oude paleis besluit hij: in ieder geval is het verschijnsel gezags- O ja, een heleboel mensen blijven „risit. Drovn nf>7PTT1 WPi ver- volhouden dat ze het wèl weten. Maar ™,s' Provo' n°zem. wei ver- het is een verouderd weten, dat vroc- klaard. Althans maatschappelijk ger nog mocht functionereTi, maar niet verklaard, want een en ander meer in het huidige samenlevingspa troon nasi De meerderheid neemt de- houdt ook ten nauwste verband nwmt^e patriarehaal'. SCrieUS met levensbeschouwing. Zeg ge- Anderen, de tweede categorie, wil- rus^ ^a^ l^et een religieus pro- len er best voor uitkomen dat ze niet bleem is. patriarchaal zijn. Hun verstand zegt namelijk dat ze het niet kunnen, maar (Vervolg van pagina 1) WD-fractieleider mr. Toxopeus .Mijnheer de voorzitter, ik protesteer hiertegen. Ik hoop dat u dit niet toe' iaat." Kamervoorzitter mr. Van Thiel waarschuwde de heer Koekoek niet „op ongepaste wijze te spreken". De heer Koekoek: „In de Eerste Kamer mag de heer Baas wel beschuldigingen uiten. Waarom ik hier niet?" Na veel heen- en weergepraat met de president kwam de Boerenpartijleider met eer „onthulling": „Ik heb honderden brie ven gekregen waaruit blijkt, dat zit tende Kamerleden, wethouders en gede puteerden van de vijf grote partijen lid zijn geweest van de NSB. Dat wil Ik uitgezocht hebben.' Na overleg met collega's-fractielei ders beklom mr. Toxopeus het spreek gestoelte om de heer Koekoek uit te dagen namen te noemen van Kamerle den die volgens hem oud-NSB'ers zijn, en zijn beschuldigingen na de Kamer vergadering, dus buiten het gebouw, te herhalen (applaus van Kamerleden en bezoekers op de tribunes). Antwoord van de heer Koekoek: „O- ?r wie hier in de Kamer lid van de NSB zijn geweest heb ik het nooit ge had." De communist Bakker: „Dat zijn natuurlijk smeerlapperij methoden." De heer Toxopeus: „Wie van ons zijn lid van de NSB geweest?" De heer Koekoek: „Dat kan ik op het ogenblik niet zeggen (geloei), maar daarmee is de zaak niet af, want u ontwijkt mijn vragen." De heer Toxopeus: „Ik sta erop dat heer Koekoek zich duidenjk uitspreekt over de heer Zegering Had- ders." De heer Koekoek: „Ik zal duide lijk zijn. De heer Zegering Hadders heeft een paar Engelse piloten in han- de Duitsers gespeeld. Ik geef toe dat hij is vrijgesproken." De heer Toxopeus: „Zegt u dat niets?" Ant woord: „Dat zegt me wat, maar niet alles. Vrijspraak is makkelijk als je maar voldoende kruiwagens hebt." Ongepast Opnieuw greep mr. Van Thiel in. „Meneer Koekoek, u mag dat allemaal niet zeggen. Als uw partijgenoot Voogd driemaal voor moord is vrijgesproken, mag ik 'm geen moordenaar noemen. Uw opmerking over vrijspraak door kruiwagens acht ik zeer ongepast. De heer Koekoek bleek later bereid deze opmerking terug te nemen, maar voor het overige hield hij aan zijn gro ve verdachtmaking vast. „De heer Zege ring Hadders mag dan vrijgesproken zijn, hij heeft toch maar zelf toegege ven over het geval van de Engelse pilo ten met de politie te hebben gepraat. Nou, wat wil je dan nog meer?" Het debat bereikte z'n dieptepunt toen de heer Koekoek inging op 9e uitdaging van AR-fraÜtieleider Rool- vink om de brieven met beschuldigin gen over wethouders, gedeputeerden e.d. met een besmet oorlogsverleden dan maar eens voor te lezen. Hij noem de een serie namen van mensen, die volgens hem hele of halve NSB-ers zijn geweest en die nu partij functies bekleden in KVP, PvdA en CHU. PvdA-fractieleider Nederhorst ont kende categorisch, dat een van de door de heer Koekoek genoemde perso nen ooit een functie in de PvdA heeft gehad. KVP-fractieleider Schmelzer vink constateerde, dat de heer Koe koek volkomen in gebreke was geble ven zijn insinuaties waar te maken. Uitdaging De uitdaging om zijn beschuldigin gen buiten de Kamer te herhalen en dus buiten de werking van de parle mentaire onschendbaarheid, accepteer de de Boerenpartij leider brutaalweg met: „Daar ben ik best toe bereid. In ons partijorgaan hebben we dat trou wens al gedaan. Lees ons verhaal over gedeputeerde... in Drenthe." De vertoning eindigde met een ver klaring van de heer Kikkert (c.h.), die op grond van eigen ervaringen verze kerde, dat de heer Zegering Hadders zich in de oorlog heeft gedragen „zoals een goed Nederlander betaamt". Bij de illegaliteit in Drenthe stond hij goed aangeschreven. Wat het geval met de Engelse piloot betreft: daarover heeft de heer Zegering Hadders met do ille galiteit overleg gepleegd. Van uitleve ring was geen sprake. Het betrof hier een moeilijk geval, want de man was zwaar gekwetst en voor zijn verzorging moest een oplossing worden gevonden. Zo kwam deze tweede dag van de algemene politieke en financiële beschouwingen helaas helemaal in het teken van de rel-Koekoek te staan. De Boerenpartij leider hield over het finan- cieel-economisch beleid nog een warrig verhaal, dat kennelijk niet van hemzelf afkomstig was, gezien de stuntelige ma nier waarop het werd voorgelezen. De eerste ronde van het Kamerdebat werd afgesloten met een rede van SGP-fractieleider ir. Van Dis, die het regeringsbeleid aanviel, omdat het tot steeds zwaardere belastingen leidt en de sociale-verzekeringslasten tot ondra gelijke hoogte opvoert. De heer Van Dis attaqueerde voorts de schuldenrege ling met Indonesië, die hij „louter sym bolisch" noemde, omdat Nederland ge noegen nam met nog geen ƒ600 mil joen, terwijl het een vordering heeft an 5000 miljoen." Ook de heer Jongeling (GPV) wees het regeringsbeleid af. Het heeft vol gens hem een bijdrage geleverd tot overbesteding en inflatie. Maar de kreet „Weg met dit kabinet" leek hem toch te goedkoop. Er moet méér gebeu ren. God en Zijn gebod moeten weer centraal komen te staan, ook in het regeringsbeleid, niet de mens en zijn Spanjaarden ook weg? UTRECHT De moeilijkheden bij Werkspoor in Utrecht zijn ook gisteren niet dichter bij een op lossing gekomen. Wel hebben 140 Spanjaarden hun ontslag aange boden uit solidariteit met de 197 Nederlandse werknemers die op de ontslaglijst staan. Voorts heb ben 100 jonge werkkrachten mee gedeeld ontslag te zullen nemen als de onderhandelingen tussen directie en vakbonden (morgfen' mislukken. schien aan de beurt." Of door deze initiatieven de meeste van werkne mers. die ontslag zullen krijgen, aan het werk mogen blijven, is nog niet bekend. Het rumoer dat gistermorgen onder de 2200 werknemers van Werkspoor ontstond, is tegen het middaguur ver stomd. Zo goed cn zo kwaad als het ging werd er gistermiddag weer ge werkt. Ook de avondploeg werkte normaal, hoewel de produktiviteit laag bleef. (Zoals gemeld zijn de ont- slagen van fie 197 werknemers opge- i) schort tot het resultaat van het over leg van morgen bekend is.) De directie heeft de ontslagaan vragen van de buitenlandse arbeids krachten voorlopig voor kennisge- ving aangenomen. Deze arbeiders zijn namelijk verbonden aan een contract dat in de meeste gevallen is afgesloten voor de tijd van een jaar. De betrokken Spanjaarden werken niet alleen op de afdeling rollend' materieel en de gieterij, waarin de ontslagen moeten vallen, maar ver spreid over het gehele bedrijf. De jonge werkkrachten (tussen de achtte de stelling, dat een oud-gedepu- 18 en 25 jaar) zijn bij hun voorstel om teerde voor de KVP in Limburg lid ontslag te nemen uitgegaan van het van de NSB zou zijn geweest, standpunt: „Vandaag worden de oude- volstrekt onbewezen. En de heer Rooi-1 ren ontslagen, morgen zijn wij mis- Het gaat hier maar niet om een BRUSSEL De bevolking van ons land is vorig jaar sneller ge groeid dan die van de andere vijf EEG-landen, namelijk met 1,3 procent. De bevolkingsaanwas in België was het minst (0,8 pro wat zouden ze het graag willen onbegrijpelijk verschijnsel dat zo cent)- De gemiddelde bevolkings- oXZa^; ™ar uit de lucht is groei was ongeveer 1 procent, al- Sltte.vu.nt dTep iHuntuSt komen vallen. O nee, het is alle- 1''LT.invsdi™ ze da, eilee geweten moes. «orden. maa, Vaj) de EEG-voorhchtingsdienst. Tenslotte heb je ian categorie C. Die groeit het gemakkelijkste mee. lmgen. Het ziet er naar uit dat het Het de realisten die heel nuchter met deze verschijnselen, verband en zelfbewust zeggen: Het is niet an- ders, we moeten bliikbaar altijd blij- houdend met het gezag, nog veel l°en we dan erSer zal worden. Dat zit er dik in. IN FASES Zo 1870 kregen we hier om te begin nen de industriële revolutie. Van die tijd af zijn de veranreringen voortdu rend in hevigheid gaan toenemen. We mogen zeggen dat we die eerste revo lutie hebben verwei kt: ons land is een geïndustrialiseerde natie gewor den. Tweede fase do sociale revolutie. Dat proces heeft zich al evenzeer bij ons voltrokken. We kunnen zeggen dat we na 1940 ook deze omwenteling in de greep hebben gekregen. Wat de technische revolutie aan sociale moge lijkheden opleverde is namelijk in een bedding gebracht. A-moe is bij ons uitgebannen; althans geen structurele zaak meer, maar uitzondering, „toe- Nauwelijks hiervan bekomen zijn we nu al weer toe aar de derde fase. Na de armoe zal het erom gaan de verplichte arbeid aan de kant te kra gen. We hebben al een verkorte wenc- maar. Er zit niks and :rs op. Wat heeft dat hele verhaal nu met ons onderwerp: rebellerende jeugd, provo's of hoe je het maar noemen wilt te maken? onderbreekt de profes sor. gedachten lezend, zichzelf. Hij pakt zijn vette peer, proeft keu rend *n gaat dan verder: dat hele verhaal heeft alles '.e maken met de opvoedingssituatie. We beginnen weer bij groep A. Ouders uit deze categorie verlangen van hun kinderen dat ze precies o zullen doen als zij. Ze dwin gen hun kinderen daar desnoods toe. Vaak zonder succes, uiteraard. In ie- der geval leidt dit to. de grootste con- I flicten. Ze doen immers precies of het oude patroon nog functioneert: zijn er i voor zichzelf van overtuigd dat dit zo is. Maar dat wil nie-. meer. Zeker niet in de moderne urbane sfeer waar het leven het felste klopt STAMBOOM Dan groep B, de tussengroep der onbehaaglijken, die de nieuwe situatie wel onderkent maar er niet tegen is opgewassen. Typerend voor ouders uit deze grootste categorie is, dat ze de neiging hebben de opvoeding van hun kinderen maar zoveel mogelijk te deleten; qan de school, aan het ben In Wenen is in het „Landgericht" het proces aan de gang legen de broers John en William Mauer, die beschuldigd worden van medeplich tigheid aan moord op joden in de oorlog. boortencijfer tot 19,9 promille gedaald, waardoor het voor het eerst in dertig Jaar beneden de 20 promille kwam. Aan gezien het aantal eerstgeborenen in het itaalcijfer toenam, moet de daling Opmerkelijk is dat in de twee landen met het hoogste geboortencijfer «Neder land en Italië) ook het sterftecijfer het hoogst is: een stijging van 7.5 tot 7,9 promille in ons land. Dit zou het gevolg kunnen zijn van wijzigingen in de leef tijdsopbouw van de bevolking, als men er tenminste van uitgaat dat de algeme ne gezondheidstoestand niet slechter is geworden. Het komt dus neer op een „vergrijzing" van de bevolking. ele landen bet aantal gehuwde vrou wen dat aan het produktleprores deel- I neemt, steeds groter wordt. Het zijn 'voornamelijk jonge vrouwen die de eer ste jaren van hun huwelijk bl(Jven wer ken. Vooral in Nederland en Duitsland werd de aanwas van de beroepsbevol king begunstigd door een groeiend aan tal buitenlandse arbeiders. In ons land waren dat er 31.200. Vliegtechniei maken perfecte kunstnier SCHIPHOL Technici van de Cana dese luchtvaartmaatschappij CPA heb ben hun vliegtuigkennis gebruikt om een kunstnier dermate te perfectione ren dat een grotere groep patiënten er gebruik van kan maken. De technici, die dit werk geheel in hun vrije tijd hebben verricht en zich blijven bezighouden met nieuwe experi menten, hebben veel belangstelling ge wekt in de medische wereld. Het personeel dat gistermorgen niet neeft gewerkt, krijgt de nlct-gewerktc uren normaal doorbetaald. De directie besloot hiertoe, nadat gebleken was dat vele werknemers zich ongerust hadden gemaakt over de gevolgen van de tijde lijke werkonderbreking. Ten slotte zou de direktie nog over wegen een short-time-regeling af te kon digen voor de gieterij. Dat wil zeggen dat de werknemers in deze afdeling af- ■risdMAM week werken en een week (soc.) heeft intussen 7 Dntslagvergunnlngen worden afgegeven .voorzover de directie weigert rekening te houden met de redelijke wensen van de werknemers-vertegenwoordigers". Ook wil hij weten of het mninisterie toch heeft ingestemd met de afvloeiingsrege ling, waarover Werkspoor met de vak bonden geen overeenstemming heeft kun- ïn bereiken. Ook de staalfabriek Demka in Utrecht (een onderdeel van het Hoogovenconcern) overweegt een deel van de 2500 werk nemers te laten afvloeien. Dit staat In een mededeling aan de werknemers, waarin wordt aangekondigd dat studie wordt gemaakt van de mogelijkheden om aan de voortdurende verliezen een eind t« maken. De bedrijfsresultaten laten al geruime d zeer veel te wensen over. Zo werd rer 1965 een verlies va nvijf miljoen gulden geleden. Sindsdien zijn de resul taten nog slechter geworden. De directie verwacht dat in november nadere beslis singen kunnen worden genomen omtrent saneringsmaatregelen, waaruit dan ont slagen zullen voortvloeien. Dr. Lamberts over ruimtelijke ordening: Minder geboorten, anders wordt Nederland te vol ROTTERDAM J. H. Lamberts, Ud van de Tweede Kamer voor de Pjv.d.A., wil een steviger propaganda voor de geboortebeperking. De Rotterdamse arts sprak gisteren op het congres in het Rijnhotel te Rotterdam, welk con gres als onderwerp had de tweede re geringsnota over de ruimtelijke orde ning. De argumenten van dr. Lamberts la gen dan ook in deze sfeer: Door een dergelijke propaganda zouden er in Nederland in het jaar 2.000 misschien geen 20 miljoen mensen wonen (zoals voorspeld), maar zeventien a achttien miljoen, zei hy. Zo krijgen we meer Een ander ruimtelijk probleem bleek het begraven te zijn. Daarom pleitte hij voor propaganda voor crematie. Dat kost immers minder ruimte. „Met de begraafplaatsen komen we er niet in de toekomst", aldus dr. Lamberts. Het toenemende lawaai in onze sa menleving is ongezond. Straatlherrie van 70 decibel is al van invloed op de hart- en bloedvaten. De superzone reu* zenvliegtuigen zijn beslist een gevaar Zij vervoeren 500 tot 1.000 passagiers, maar met het grote geluidsvolume be rokkenen zij een miljoen mensen meer of minder ernstige aohade aan hun ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7