Golden Fiction Zeven poliopatiëntjes en een twijfelgeval op de Veluwe SANATOGEN Meerderheid overtuigd Opkomst 90 procent Weifelende loonpolitiek van de regering Geld kinderzegels ook voor schippers jeugd Twee jaar stabiliteit na Chroesjtsjefs val Cals 1961 NIEUWE LEIDSE COURANT5 DONDERDAG 13 OKTOBER 1%6 SLAP EN MOE Niet meer opgewassen tegen uw dagelijkse bezigheden? Dan is het hoog tijd voor een Sanatogen-kuur. J Die helpt u er weer bovenop. (Van een onzer redacteuren) I ARNHEM Er zyn thans zeven gevallen van polio geconsta teerd op de noordoost-Veluwe, kinderen, in leeftijd variërend van 313 jaar; drie in Elspeet, drie in Ermelo en een in Harderwijk, zo meldt de Inspectie van de volksgezondheid in Gelderland. Daar bij z(jn twee gevallen met vrij ernstige verlammingsverschijnselen, waarvan een patiëntje naar een revalidatiecentrum is gebracht. De anderen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Een patiëntje kon inmid dels worden ontslagen, terwijl twee hiervoor op de nominatie staan. Er is voorts nog één twijfelgeval. Hier hoopt men spoedig zeker heid over te verkrijgen. In alle polio-gevallen bleken de kinderen niet te zijn gevaccineerd. Sterkt lichaamskracht en zenuwen Kritiek van werkgevers UTRECHT De regering zal door haar beleid het bedrijfsleven in staat moeten stellen de loon ontwikkeling binnen de aange geven grenzen te houden. De re gering doet over de loonpolitiek in 1967 echter slechts weifelende uitlatingen. Deze weifelende hou ding op het punt van de lonen ont neemt bovendien de zin aan de regeringstoezegging, dat in ieder geval een krachtig prijsbeleid zal worden gevoerd. Elspeet (2) Als lid van de Geref. Gemeente zou ik het volgende willen vragen aan ds. Wisse. Ie. Sinds de massale inenting tegen polio die plm. acht jaar geleden begon is er in ernstige mate geen polio meer in ons land voorgekomen, behalve in die stre ken, waar men zich aan inenting heeft onttrokken. Moeten wij dit nu beschouwen als een vloek of als een zegen? 2e. Heeft degene die het vac cin tegen kinderverlamming ontdek te, waar hij een groot deel van zijn leven aan gaf, die wijsheid van God of van de duivel? Ik vind dat de predikant een verantwoording op zich neemt die niet te dragen is! Dordrecht L. D. van de Geut. Elspeet (3) Vreselijk, dat er nog zoveel boete predikers bestaan, die zichzelf wet ten opleggen, gelijk de wettische Fa rizeeërs deden. Grondt men zich te recht op de Heilige Schrift als men zegt tegen inenten te zijn? Heeft God de mens de wijsheid niet gege ven om deze middelen te ontdek ken? We mogen God toch maar niet gebruiken om onze (menselijke) ge dachten, die in dit geval nog zeer aanvechtbaar zijn ook, te dekken? Redenerende zoals men in Elspeet doet kan men ook wel gaan zeggen dat we niet meer gaan werken, want God zorgt immers voor ons? Natuurlijk, dat doet Hij, maar daar wil Hij ons bij gebruiken. Is de verantwoordelijkheid voor de naaste dan geen eis van Gods ge bod? Weet men dan niet dat de LIEFDE de vervulling van de Wet is? Rotterdam C. Alderliesten jr. Elspeet (4) Het gemeentebestuur heeft het sui kerklontje gepresenteerd ter voorko ming van bezwaren van tegenstan ders. Ik acht dit principieel onjuist. Voorts: het criterium is, dacht ik, niet of wij voor- of tegenstander van preventieve maatregelen zijn. Wie zijn vertrouwen alleen stelt op het vaccin, of op zijn tegenstand hiertegen is reeds geoordeeld. Alleen wie begint op de Heere te vertrou wen en zijn van Hem ontvangen verstand gebruikt, staat recht. ROTTERAM P. Bpitelaar Elspeet '5) Ds. Wisse spreekt de banvloek uit over van dokterszijde gegeven advie zen de kinderen te wapenen tegen kinderverlamming. Opnieuw wor den tal van mensen in gewe tensnood gebracht doordat deze pre ventieve maatregelen als zondig wor den voorgesteld, niet naar Gods wil. Weet deze dominee dan niet hoeveel mensen op deze wijze al angstig zijn gemaakt, ja, met hun geloof volledig in de knoop gekomen zijn? Hij zou zich eens in verbinding moe ten stellen met psychiaters van de inrichting die in dezelfde gemeente is gevestigd. De predikant dient zijn houding m.i. onmiddellijk te wijzi gen, opdat niet nog meer mensen het slachtoffer worden van deze ver derfelijke leer. Hij dient juist God te danken voor de medici die dag en nacht bezig zijn middelen te vinden ter bestrijding van vreselijke ziek ten. Voorburg A. A. de Jong. In deze geest sprak vanmiddag voorzitter Koster de algemene ledenvergadering van het Ver bond van Nederlandsche Werk gevers toe. Een ander bezwaar tegen het regeringsbeleid gold de zware lasten die het bedrijfs leven opgelegd krijgt, juist nu het alle zeilen moet bijzetten om structurele moeilijkheden het hoofd te bieden en het patroon voor de toekomst te vinden. Aan het adres van de vakbeweging merkte de heer Koster op, dat ook zij zich meer op de kansen en de risico's in de toekomst moet richten. Recente verwijten als zouden de werkgevers een harde politiek zijn gaan voeren, wees hij van de hand. Een spoedig herstel van het econo misch evenwicht in ons land achtte de voorzitter onzeker, omdat ook voor 1967 nog niet gesproken kan worden over een duidelijk anti-inflatoir beleid. Hij twijfelde aan de geraamde toene ming van de export met 10 pet., omdat in belangrijke afzetgebieden als Wcst-Duitsland stabilisatie - maatre gelen worden doorgevoerd en de rege ring onzeker blijft over haar loonbe- leid. Het ambitieuze programma van de regering heeft de voortschrijdende inflatie aangewakkerd. De fiscale afschrijvingsmogelijkheden noemde de heer Koster ontoereikend. De regering is ook in gebreke geble ven de gevaren van de kapi- taalschaarste voor de groei van de wel vaart te beperken. Voorts bestreed de heer Koster de minister van econo mische zaken inzake staatsdeelneming in het sociaal-economisch beleid. Op deze wijze kan het gehele bedrijfsleven voor nationalisatie in aanmerking ko- De heer Koster oordeelde staatsex ploitatie of -deelneming slechts aan vaardbaar wanneer net algemeen be lang dit in een concreet geval om speci fieke redenen vordert. Mr. Van Kleffens, minister van Staat, sprak over de groce betekenis van de Nato voor Europa. Hij achtte vermindering van de Europese strijd krachten alleen mogelijk, indien aan voer van troepen van overzee aanzien lijk versneld kan worden. Hiernaar wordt thans een onderzoek ingesteld. Ziedaar de stand van zaken van het ogenblik. Met het toedienen van het zg. Sabin-immunisatiemiddel is men bijna gereed gekomen. Zoals men weet geschiedde de toediening oraal, via sui kerklontjes of in een lepeltje vruch tensap (baby's). De opzet van de massa le vaccinatie was een ring te.leggen in het gebied waar het gevaarlijke virus circuleert. Deze ring wordt gevormd door de plaatsen Ermelo, Uddel, Doornspijk, met in het midden hiervan Harderwijk. Alle kinderen tot en met twaalf jaar zijn voor de vaccinatie uitgenodigd. Doelstelling was een opkomstpercenta- van 80, waardoor het bedreigde 5 dood zou lopen. De vrijwillige opkomst overtrof de verwachtingen: het loopt naar de 90 procent! Er drup pelen bovendien nog verscheidene ou ders met hun kinderen na. Mede daar- is besloten in de betrokken plaatsen nogmaals gelegenheid te ge ven. WAAKZAAMHEID Begin september, toen twee gevallen van polio waren geconstateerd, gingen onmiddellijk brieven uit naar alle artsen in dit gebied om verhoogd waak zaam te zijn. Toen op 4 oktober - dit aantal tot vijf was gestegen, viel de beslissing tot massale vaccinatie met het Sabin-immunisatiemiddel, dat een zeer snelle werking heèft. Het gold hier een extra veiligheidsmaatregel. Weliswaar was de overgrote meerder heid van de kinderen door het Salk-vaccin reeds op prille leeftijd im- ri geworden, maar door de verhoog de viruscirculatie wilde men het zekere voor het onzekere nemen. De voorbereidingen voor de mas- i-vaccinatie omvatten onder meer gesprekken tussen plaatselijke artsen en predikanten. Daarbij werd met na druk de absolute veiligheid van het vaccin onder de aandacht gebracht Een van de betrokken artsen deelde in dit verband mede, dat hij op de overeenkomst wees met het melk ko ken voor de consumptie (bacteriën do dend) en het bomen bespuiten tegen ongedierte, wat in beginsel precies het zelfde is als het toedienen van het vac- De overgrote meerderheid zoals gezegd bijna 90 procent kon worden overtuigd. Het aantal kinderen wier ou ders op theologische gronden meenden geen medewerking te moeten verlenen beperkt zich in het betrokken gebied tot enkele honderden. Deze kinderen zijn de enigen bij wie de kans op polio nog aanwezig is. De mogelijkheid dat een polio-ex plosie ontstaat is er alleen in die gebie den, waar het aantal gevaccineerde kin deren relatief laag ligt. Ervaringsfeit dat waar 90 procent het gebruike lijke Salk-vaccin op prille leeftijd kreeg toegediend (het landelijke gemid delde) polio geen enkele kans maakt. Met name het najaar is voor „maag delijke" bevolkingsgroepen de gevaar lijke tijd. In deze periode zijn ook eer der lokale explosies voorgekomen: in te Kesteren met tien tot vijftien gevallen en in 1963 op Tholen met twin tig tot dertig gevallen. Ook hier trad alleen polio op bij kinderen die niet waren gevaccineerd. Dat personen boven twaalf jaar niet behoeven te worden geïmmuniseerd hangt samen met het feit dat zij spon taan reeds immuun zijn geworden. De lichte dienst voor militairen in het be trokken gebied moet alweer als een extra voorzorg worden gezien vanwege het verwarde epidemiologische beeld dat de militaire samenleving nu maal vertoont en vanwege de lichamelijke inspanning die de dienst kan meebrengen: oververmoeidheid verhoogt de besmettingskans. Nadrukkelijk werd tenslotte zijde van de Inspectie der volksgezond heid onderstreept, dat ons land wat de vaccinatie betreft ten voorbeeld gesteld kan worden aan het buitenland. Dank zij de activiteiten van kruisverenigin gen en schoolartsendiensten kon hier het hoge landelijke percentage procent worden bereikt, een cijfer dat andere landen, waar vaccinatie ver plicht is gesteld, bij lange na niet ha len. De resterende tien procent wordt in die grote gemeenschap beschermd. Be halve uiteraard in die gebieden de groep „maagdelijke" bevolking af wijkt van het landelijke patroon. Zoals de explosie noordoost-Veluwe nu weer heeft geleerd. Het Tweede-Kamerlid Lamberts (PvdA) heeft staatssecretaris Bartels (sociale zaken en volksgezondheid) schriftelijk: gevraagd, nu zich nieuwe gevallen van polio hebben voorgedaan, mede te delen of met een zeker ver trouwen mag worden aangenomen, dat ingeënte kinderen niet door de ziekte zullen worden getroffen. Ook vroeg de heèr Lamberts öf hét ter bescherming van niet-gevaccineerde kinderen nodig is, tijdelijk ^oor hen bezochte scholen te sluiten. Hij is vrij om te kiezenuit metaal, steen, glaseen architect schept steeds weer nieuwe woon-, werk-, leefruimte ont werpt altijd andere, individuele bouwwerken. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. EEN LAURENSPRODUkT Voor rokers met een eigen stijl VS verlichten export naar Oost-Europa WASHINGTON Aansluitende op president Johnsons pleidooi voor uitge breider handel tussen West en Oost heeft Amerika de uitvoer van enkele honderden artikelen naar Rusland en vergelijkbare landen nie^,.langer van goedkeuring afhartkelijk verklaard. Reactie comité op boycot Sneek UTRECHT De directeur van het Nederlands Comité voor kin derpostzegels, de heer N. J. Prin sen, heeft ontkend, dat het geld De krant brengt iedere dag ge sprekstof in huis. En daar bij mij de brievenbus uitpuilt van het pa pier kan ieder direct een portie voer krijgen. We hebben allemaal wel zo een eigen gewoontetje om het lekkerste brokje er het eerst uit te halen. Gezien de nogal uit eenlopende belangstellingen en de aanspreekt en eens informeert. Nou ja, het is ook niemands zaak als andermans kinderen.... Het nieuwtje gaat onder in het griezelige geval, dat een zeventien jarig meisje in een Haagse straat door een man wordt lastig gevallen, die haar als ze zijn avances afweert, tegen een muur drukt enzijn totaal verschillende kranten wordt gers in haar ogen steekt. De politie het dan een intense uitwisseling vraagt getuigen. Die waren er. Men- i en aanvullend nieuws. i kwamen we op het gesprek. Eerst „hoe is het mogelijk" en dan opeens „Wat zou jy doen?" Geval één: twee kleine meiskes nemen de benen. Ik had de oproep door de radio gehoord en dan krijg ik altijd even een draaierig gevoel. De ouders, die angstig wachten, de kinderen allerlei griezeligs bele vend. Gisteravond de blijde kreet: „Ze zijn terecht.. Weggelopen uit Harderwijk, liepen ze te wandelen in een bos bij Ermelo, waar een automobilist ze zag." Maar één is helemaal niet onder sen die er langs gelopen zijn, i Wat te doen? automobilist, die net remmen moest voor een onverwacht overstekende voetganger. Alleen ze zijn (hopelijk is dat nu waren) onbekend. Ze zijn huns weegs gegaan. Tenslotte had- den ze er niks mee te maken, niet poütie waarschuwt Dat konden wij ook niet. Maar die donkere straat met dat meisje en die man? De strijdlustigste riep: „Die vent een opdoffer geven." De ernstige zei: „Direct ergens aanbellen en de politie laten tele foneren „Duurt te lang" riepen de ande ren in koor. Oma zweeg weer. „En U", drongen we aan. „Ja kijk eens aan. Het beste zou natuurlijk zijn eerst die man een tik te geven. Als je tenminste een paraplu bij je hebt. Anders wordt het wel moeilijk. Maar terwijl je tikt kun je geen politie waarschu wen en die is toch onmiddellijk no dig waarschijnlijkja ik geloof dat het zo de beste volgorde is eerst gaan gillen dan paraplu zwaaien en hopen dat iemand iarschuwt je hebt. natuurlijk een kans, dat de geala- om di 'wee had je je geen zorgen sen hoeven te maken," En komt dan met aanvullend nieuws, de vorige dag ergens ge- allemaal eens. We zouden wat te- «-«• gen ze gezegd hebben. Alleen Oma zweeg bedachtzaam. „En U?" drongen we aan. „Ja, kijk eens. Ik moet me nog waar? Er zijn meer meisjes, die J| meerde mensen jou dan vasthou- fi den, de vent laten lopen en nog er- ger je alleen maar laten gillen en zwaaien „Waarom zouden ze anders dat meisje zo in de steek ge laten hebben?" En toen het „Wat zou jy doen?" Over de kindertjes waren lezen: „Maandagnacht waren ze gezien in een cafetaria in Ermelo." flits zie ik het: Twee hum mels midden in de nacht aan een gehaktbal in een dorpscafetaria en moeilijke is geen mens, die stom verbaasd is. lemaal niet En zo waren we weer terugge draaid naar de grote vraag: „Wat I doen wij als we opeens iets onge- s, iets alarmerends als toescou- ik kan mezelf he- die cafetaria 's nachts Niemand die een lichtje ziet op- om één uur bij zakjes patat en ge gaan. Niemand die de ukkepukken haktballen denken even in de situatie indenken. Het wer beleven?" Dat gillen, dat lijkt me toch het beste; in die donkere straat tenminste en in de cafetaria een zoet babbeltje. Maar niks doen? Dat nooit. van deze postzegels uitsluitend voor het gebrekkige kind moet worden gebruikt. Al jarenlang profiteren drie catego rieën van de opbrengst: de justitiële en hygiënische kinderbescherming er een groep, waartoe bijv. Pro Juventu- te en de Nederlandse Jeugdge meenschap behoren. Het gaat om hulp aan „het" kind en het comité heeft geconstateerd dat de schippersinterna- ten duidelijk een achtergebleven ge bied zijn. De heer Prinsen reageerde hiermee op de boycot van enkele openbare scho len in Sneek, die vinden dat de op brengst van vorig jaar terecht is geko men bij een school (het protes tants-christelijk internaat voor schip perskinderen in Terneuzen) die daar niet voor in aanmerking komt. Zes openbare lagere scholen in Sneek doen zoals gemeld niet mee dinsdag begonnen kinderpostzegelac tie. Volgens een van de organisatoren van de actie, de heer J. Balier, is van de leerlingen van de openbare schip- persschool in Terneuzen meer dan de helft afkomstig van het protes tants-christelijke internaat, dat trou- kinderen opneemt van alle gezind ten. Bovendien wil het comité niet alleen protestantse schippersjeugd helpen. Het is van plan, als de gezamenlijke schipperswereld zorgt voor de nodige gegevens, ook in de toekomst meer aan dacht te besteden aan de nood waarin de schippersinternaten verkeren. Dit jaar is Terneuzen geholpen, omdat het hier ging om een concreet project in een vergevorderd stadium van voorbe reiding, aldus de heer Baller. Ko.y*la Brexjnef AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) Nadat chroesj- tsjef mor gen twee jaar ge leden ten val was gebracht leek een nieuwe machtsstrijd en de intrede van een ander één-mans-bewind onvermijdelyk. Die strijd was er wel, maar kon niet verhinderen, dat een zekere stabiliteit gehandhaafd bleef. Blijkbaar heeft de overheersing door één man (achtereenvolgens Lenin, Stalin en Chroesjtsjef) een afschrikwek kend effect gehad. Niettemin heeft partij-secretaris Brezjnef naar het zich laat aanzien stevig de leiding in handen.. Premier Kosygin heeft als economisch des kundige een dikke vinger in de pap. Maar de partij schrijft als vanouds de regering de wet voor. En Brezjnef bezet alleen al om die reden een sleutel positie. Belangrijk is ook nog altijd de rol van Soeslof, de partij-theoreticus, die alle zuiveringen overleefde en als aanklager fungeerde, toen Chroesjtsjef ten val werd gebracht. Soeslof had al geruime tyd geleden de plaats Sjclepin van Brezjnef kunnen innemen. Hij speelt echter liever de rol van stile organisator. Zijn zwakke gezondheid is daarvoor wellicht de voornaamste reden. Wel vervangt hy Brezjnef, als deze afwezig is. Twee figuren, die meer en meer op de voor grond treden zijn Kirilenko (een vertrouweling van Brezjnef) die 60 jaar is en Sjelepin, een keiharde partijleider, die pas 48 jaar is. Er lijkt reden om aan te nemen, dat Brezjnef de invloed van Sjelepin tracht in te perken. De partijleiding kent langzame en diepe onder- Ondoorziclltig stromingen, die soms kolkend aan de oppervlakte komen. Meestal echter is het oppervlak kalm en ondoorzichtig. De hoogste leiders zijn zwijgzame mannen, die alleen maar de stilte verbreken als dit noodzakelijk is. Zij hebben hun problemen, vooral op het gebied van de landbouw. Aan gevaarlijke situaties in de wereld, waaruit oorlog kan ontstaan, hebben zij minder dan ooit behoefte. Over de communistische ideologie hoort men Administrateurs weinig meer. Die was voor de revolutionairen. De opvolgers van Chroesjtsjef zijn evenwel administrateurs. Met name geldt dat voor Kosygin, die naast Brezjnef een zeer sterke, maar tegelijkertijd kwetsbare, positie inneemt als verantwoorde lijk economisch deskundige. Totdusver heeft hy echter de wind mee gehad... (Vervolg van pagina 1) Die uitgangspunten houden naast even wichtsherstel en inflatiebestrljding in: een bevredigend mogelijke groei, een hoog niveau van de werkgelegenheid, een aan vaardbaar inkomens- en vermogensver deling en bijzondere aandacht voor het wegnemen van knelpunten bij voorzie ningen ten aanzien waarvan de overheid ;n bijzondere positie inneemt. Op de berekeningen vanuit de Kamer met betrekking tot de vooruitzichten voor 1968 valt heel wat af te dingen. Scherpe daling Parijse beurs PARIJS Terwijl gisteren de Franse nationale vergadering zich be zighield met de begroting-1967, zakte de Parijse effectenbeurs opnieuw. De opening was al zwak, maar bij het slot verscherpte de daling nog. Vele fondsen bereikten hun laagste stand sedert 1962. De goudmarkt bereikte daarentegen een record. Belasting Op de vraag, of het staatsrechtelijk niet zuiverder is dat het toekomstige kabinet en de toekomstige Kamer beslissen over de datum van ingang van de verhoging van de omzetbelasting, zei de premier, dat het voorstel van het kabinet om de datum van ingang (1 januari 1968) reeds vast te legen staatsrechtelijk geen be denkingen ontmoet. woningwetwoningen en woningen in de particuliere sector is alleen op langere termijn denkbaar. Een wijziging In de verhouding noemde de heer Cals onaan vaardbaar. i Zuid-Afrika dreigt VN NEW YORK Zuid-Afrika, zo is hier de indruk, is bereid zijn toevlucht te nemen tot wapengeweld om de VN uit Zuid-West- Afrika te houden. De Zuidafrikaanse minister Muller liet gisteren waarschuwende taal horen voor de VN. Hij kondigde vastberaden verzet aan tegen elke poging van de VN om zelf Zuid-West- Afrika een bestuur op te leggen. Zijn toespraak vormde de duide lijkste reactie tot dusver van Zuid-Afri ka op de pogingen, de VN het bestuur ver het gebied te laten overnemen. Tevoren had de Amerikaan Goldberg voor de VN gezegd, dat Zuid-Afrika zijn mandaat verplichtingen niet is na gekomen cn het recht had verspeeld Zuid-West- Afrika te besturen. PARIJS President De Gaulle houdt op 28 oktober een persconferen tie, de eerste na die van 21 februari. Hij zal vermoedelijk spreken over de Franse houding in de internationale problemen en over binnenlandse socia le vraagstukken (over vijf maanden zijn er verkiezingen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5